Aanbesteding. Vruchten te Velde, Draineerbuizen. RIJBEER, Advertentiën. Zaterdag den 21 Juli 1900, aanbesteden: Openbare Verkooping Maandag 30 Juli 1900, J. K0STENSE, in den avond, zelfs tot in den Poel, maar te ver geefs. Zondagmorgen vroeg werd opnieuw gezocht, maar eindelijk kwam het treurige bericht, dat het lyk der dochter gevonden was door schipper Yan der Klooster in de haven dicht bij het Havenzicht. Het lijk werd naar het Gasthuis vervoerd, waar de geneesheer constateerde, dat de ongelukkige in een aanval van epilepsie te water moet geraakt zijn. De schipper, die het lijk voud, was ook de eerste ontdekker van oen ander onlangs aldaar verdron ken persoon. lerseke. In de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering der Zeilvereeniging »Ierseke" werd besloten op 8 Augustus een zeilwedstrijd te orga- niseeren en daarbij maatregelen to nemen om de deelneming, ook van loonschippers, zoo algemeen mogelijk te maken. Tot secretaris werd benoemd de heer K. J. Blok van Laer in plaats van den heer D. Spruit, die bedankt had. De heer A. Sandee werd als bestuurs lid herkozen. 's-Heer Arendskerke. Zondagavond om streeks 7 uren ontdekten bewoners te Baarsdorp dat er brand ontstaan was in den mestput van een schaapskooi. Spoedige hulp kon voorkomen dat de schaapskooi in vlammen opging. Spelen met lucifers door kinderen wordt alwe der als de vermoedelijke oorzaak van het ontstaan van den brand beschouwd. Eenzelfde geval had in den namiddag van Zon dag 11. te ongeveer 3 uren plaats. Een schuurtje verbrandde aldaar gedeeltelijk, door de spoedige in werkingstelling der brandspuit werd erger voor komen. 's-Heerenhoek. Gisteren hield de Postduiven- sociëteit haren eersten wedstrijd van uit Breda op de africhting Groningen. Aldaar te 6 uur opge laten werden de 3 uitgeloofde prijzen verdiend als volgtle pr. Fr. v. d. Bulck, aankomst te 7.44.1 sec., 2e pr. A. Priem, te 7.44.28 sec., 3e pr. Fr. Clareijs, te 7.47.19 sec. De heeren Johannes en Jakob van 't Linden- hout van de weésinrichticg te Neerbosch keerden Vrijdag in een tentwagen van Nijmegen naar Neer bosch terug. Op den Heeschen weg voor de villa van dokter De Bléeourt schrikte het paard voor een tramhet rijtuig sloeg om in den vijver en beide heeren geraakten te water. De dokter was juist thuis en hielp natuurlijk onmiddellijk. De oude heer Van 't Lindenhout is met den schrik vrijgekomen zijn zoon is ernstig aan het been gewond. De correspondent van het Hbl. meldde Z a- t e r d a g De toestand wordt langzamerhand anders. Meer en meer komen groepjes werklui weer aan den arbeid, met name op de graan booten. Alle teekenen wijzen er op, dat de beweging de volgende week meer en meer zal verloopen, nu men de werkgevers ongeneigd ziet tot verder toegeven. In eene hedennamiddag gehouden vergadering van reeders en cargadöors kwam in de eerste plaats ter sprake een van het bestuur der federatie ont vangen schrijven, waarin om een conferentie werd gevraagd. Er werd besloten dit schrijven onbeant woord te laten, doch door mededeeling in de nieuws bladen ter kennis van de bootwerkers te brengen, dat van eenigerlei concessie van den kant der werkgevers geen sprake meer kan zijn en dat den bootwerkers in hun eigen belang wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Van alle zijden ontvangen de werkgevers aanbod van werkkrachten en mocht de staking nog langer duren, dan zullen de reeders en cargadoors krachtige en gemeenschappelijke maatregelen nemen om, door het verder aanvoeren van werkkrachten van buiten zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan een toestand, die door misdadige lichtzinnigheid van het bestuur der federatie in het leven geroepen, dui zenden in en buiten Rotterdam schade berokkent. Verder werd de vraag gestold, of de reeds door de werkgevers vóór het uitbreken der werkstaking gedane concessies niet waren vervallen door het optreden van het bestuur der federatie, doch de vergadering besloot een intrekken dezer concessies alléén dan in overweging te zullen nemen, wan neer de staking nog langer mocht duren. Vanmiddag zijn 200 graan werkers aan den ar beid gegaan en ook de kolenwerkers van sommige firma's beginnen Maandag. De V. K. Ct. meldt Het aantal werklieden dat zich Zaterdag bij de HollandAmerika Lijn aan meldden om in dienst genomen te worden was zoo groot, dat velen afgewezen zijn moeten worden als overcompleet. Al de sleepers zijn Zaterdagochtend, zooals te verwachten was, aan het werk gegaan, zoodat hun staking als geëindigd kan beschouwd worden. Een enkele hunner werd onder het rijden lastig gevallen, doch daarbij bleef het. In een buitengewone algemeene vergadering van de Internationale Rijnsleepersverceniging is besloten een voorloopig crediet van f 5000 te verleenen om de machinisten en stokers te steunen, opdat deze hun eischen omtrent Zondags- en nachtrust zoowel hier ais op de reis, kunnen doorvoeren. De firma H. Braakman Co. hervat Dinsdag hare diensten op Antwerpen, Brussel en Gent. De ertsboot Josephina, voor Rotterdam bestemd wordt te Schiedam gelost. In de havens te Rotterdam en ook op stroom werkten weder verschillende booten met vreemd werkvolk. Eenige wegers van de oude corporatie en ook enkele bootwerkers hebben het werk hervat. Compagnies-commandanten van het regiment schut- terg te Rotterdam hebben zich schriftelijk gewend tot de bataljons-commandanten van dat regiment met verzoek hun zoo mogelijk te willen opgeven de redenen, waarom de schutterij bij deze werksta- king gepasseerd en de hulp van het leger is in geroepen. In den loop van den dag en ook des avonds zijn uit verschillende plaatsen werklieden aangekomen om te trachten bootwerkerswerk te verrichten. Eenigo vaste beurtbootwerkers hebben het werk weder hervat. In den namiddag is een vergadering van veem- en expeditiewerkers en van binnenschippers gehou den. In beide vergaderingen werd opgewekt om te volharden bij de staking tot de eischen ingewilligd zijn. Te Den Helder is Vrijdagavond omstreeks zeven uur een ontzettend ongeluk gebeurd. Twee ongesprongen granaten, tegen het verbod van de overheid in door vletterlieden uit zee aangebracht en onvoorzichtig behandeld, zijn ontploft op den Zeedijk. Drie vletterlieden zijn gedood, acht zwaar en drie licht gekwetst. Van de gedooden, J. K., J. R en D. B., zijn de beide eersten hoofden van gezinnenK. laat elf, R. vier kinderen na. De zwaargewonden zijn naar het Marine-hospitaal vervoerd. Het ongeluk heeft in de gemeente algemeene ontroering gewekt. Eergisternamiddag brak te Leiden een hevige brand uit in de chemische kunstwasscberij van de firma Lohmann aan den Apothekersdijk, waarschijn lijk door ontploffing van benzine. Het perceel is geheel uitgebrand. Jhr. A. Verhegen te Loon op Zand is thans door de Rechtbank te 's Hertogenbosch wegens vernieling veroordeeld tot f 30 boete sub 30 dagen hechtenis. Het is naar aanleiding van dit bagatel dat het proces meineed is gevoerd, ten gevolge waarvan mej. Blanche Vilain, die als getuige décharge in bedoeld proces optrad, tot 8 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. Slachtoffer van het kersenplukken Te Opbemert kreeg een kersenplukker, die in een boom was geklommen met een geladen geweer bij zich, door 't onverwacht afgaan van een schot, ai de hagelkorrels in de knie. Hoewel het been onmiddellijk werd afgezet, is de man aan de ge volgen overleden. De personen in den Haag, die na het gebruik van varkensvleesch ernstig ongesteld waren ge worden, zijn thans nagenoeg geheel hersteld. De Belgische regeering moet door de Brit- sche zijn aangesproken over het feit, dat Sipido, de pleger van den aanslag op den Prins van Wales, over de grenzen gevlucht en nu dus feitelijk on gestraft blijft. Door opsluiting van den knaap in een verbeterhuis, moet de regeering der Koningin hebben doen verklaren, zou haar^ten minste eenige voldoening zijn gegeven. Bij gelegenheid van volksfeesten te Gent zon den de postbestcllers uitnoodigingen aan hun ka meraden in alle landen van Europa, voor een ge meenschappelijk feest. Uit vele landen kwamen afgevaardigden. De Engelsche vereeniging zond een briefkaart, luidende Dank voor uw uitnoodiging, maar wij willen liever niet vermoord worden. (Natuurlijk slaat dit antwoord op het vonnis in de zaak-Sipido). Een verkiezingsautomaat. De middelen, waar door de democraten in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika propaganda maken voor de ver kiezing van Bryan, hun candidaat voor het presi dentschap der Unie, 2ijn zeer merkwaardig. Zij hebben o. a. duizenden automatische toestellen laten maken, waaruit, als men twee cent in de gleuf werpt, een exemplaar te voorschgn komt van de beste redevoeringen van Bryan en zijn aanhangers, alsmede een exemplaar van zijn regeeringsprogram en de meest pakkende dagbladartikelen, die ten gun ste van zijn candidatuur zijn verschenen. Andere machines van dezelfde soort zijn voorzien van een grafofoon. Werpt men twee cents in de gleuf, dan kan men den democratischen candidaat zelf zijn redevoering hooren uitspreken tegen de politiek van president Mac Kinley. Een Amerikaansche uitgever zou aan Roberts een half millioen dollars hebben geboden voor een beschrgving van den Transvaal-oorlog. Men zegt, dat Roberts het aanbod heeft aanvaard. Stilstaan of hollenNn is het weer snikheet, niet alleen hier te lande, maar ook in het buiten land. Te Parijs transpireert men sedert ettellijke dagen bij een temperatuur van 83 graden Fa hrenheit in de schaduw. De zand en grintwe gen op de Tentoonstelling maakten de bezoekers nog warmer, dan zij al waren en verscheidene personen moesten in de ambulanceposten >bg"- gebracht worden van hitte-benauwdheid. Op bet terrein, waarde internationale lawntennis- kampioenschappen gehouden werden, werd een der deelnemers, mijnheer Nahoney (vreemde naam, voor iemand, die niet tegen warmte kan door een zonnesteek getroffen, zoodat hij niet in de finale kon uitkomen. In Brussel was de temperatuur ongeveer als hier. Maar te Londen Daar vielen oude dames op straat flauw in een warmte van 86 graden in de schaduw en 129 in de zon, een temperatuur, waarbg het zelfs een neger gloeiend om 't harte wordt. Tal van gevallen van zonnesteek kwamen voor. Eenige omnibuskoetsiers en vele werklieden kregen het zoo benauwd, dat zij wijselijk het werk staakten voor eenige uren. Wat hun door hun patroons niet kwalijk genomen werd. Men zag zeer veel paarden met strooien hoeden op, een doelmatige mode. Alleen in Italië regent het iederen dag bij zeer lage temperatuur. E en onderbrekingHet weer was zwoel, de lucht drukte, de vensters langs de straatzijde waren opengezet. Do onderwijzer handelde over den strijd van Filips van Artevelde tegen graaf Lodewjjk van Male. De kinderen luisterden met gespannen aandacht. Filips riep dan de Genteuaars bijeen op de Vrijdagmarkt en sprak tot hen Hedde-geen-voddon-of-beenen-liggen Zoo trilde langzaam naar boven, in afgepaste silben, het snijdend, gerekt gesneer van het Antwerp- sche voddenwijf. Juist op het pathetisch oogenblik 1 Het sneed den zin af, sneed de spraak af, sneed de aandacht af'. Op 't gelaat der jongens vertoonde zich eerst een schuchter glimlachje, dat in uitbreiding won, en eindigde in een helderklinkend gelach. En do onderwijzer lachte mee (Ons WoordAntwerpen.) De Prins van Wales is op de garden-partij zijner moeder verschenen in een nieuw model jas Bg deze wereldgeschiedenis zinken China en Transvaal in het niet. Verslaggevers van bladen zoo meldt de Telegraaf loopen Meijer and Mortimer, de makers van de jas, plat om »het naadje van de kous (de jas te weten. Een nuttig mensch toch, die Prins van Wales Men moet Dinsdag in de kelders van de Parijsche tentoonstelling twee verdachte bussen hebben gevonden, volgens den een met kruit, vol gens anderen met dynamiet gevuld. Men meent een tegen 14 Juli beraamd misdadig plan om nl. de groote feestzaal dien dag in de lucht te doen vliegen op 't spoor te zijn. De justitie doet ijverig onderzoek. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage- De geschiedkundige tentoon stelling van het zeewezen werd heden in de Gothische paleiszaal geopend door de Koningin, bescherm vrouw, in tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder, die door de voltallige commissie ontvangen werden. Onderanderen waren de ministers De Beaufort, Borgesius en Eland tegenwoordig. Professor Blok hield eene toespraak tot uiteenzetting van het doel en de historische beteekenis der tentoonstelling. De Koningin antwoordde met dankbetuiging en met den wensch voor het succes der tentoonstelling, en in het vertrouwen dat zij de herinnering aan het roemrijk voorgeslacht zal bevestigen. Beide Konin ginnen maakten voorts eene rondwandeling, terwijl de marinekapel en de matrozen het Wilhelmus speelden en zongen. Rectificatie. In het bericht over de overgangsexamens H. B. S. te Goes is eene kleine vergissing. De naam van een der van de 4e naar de 5e klasse overgegane leerlingen is M. A. Schouten en niet A. Schouten, zooals gemeld werd. Burgerlijke Stand van Goes van 13 tot 16 Juli 1900. Ondertrouwd 14, Karei Louis Cornelis, 23 j., jm. te Kruiningen en Johanna Jacoba Ossel, 19 j., jd. te Goes. Geboren 13, Francina, d. v. Willem Filipse en Johanna van Leerdam 14, Adriana Neeltje, d. v. Pieter Marinus Brombacher en Johanna den Hol lander 15, Hubertus Cornelis, z. v. Adrianus Franciscus Plompe en Theodora de Leeuw. Overleden 13, Johanna Reijnhout, 81 j., weduwe van Jan Knuit16, Johannes Ortelee, 40 j., eerst weduwnaar van Janna Suzanna Geense, thans ge huwd met Hendrika Maria Snoodijk. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 Juli 1900. Van Vlas geen aanvoer. Aardappelen: Westlandsche klei f 0,85 a f 0,75, zand fl,30 a fl met redelijken aanvoer en weinig vraag. Meel f 10,75, Bouwman onveranderd kalm, prima f 11,50 a f 12,25, eerste qualiteit f 10,50 a f 11,25. Granen: buitenlandsche stil. TARWE6,— a 6,90 ROGGE- 5,60 - 6,25 ZOMERGERST- 4- 4,50 HAVER- 3,50 - 4,— BRUINE BOONEN - - ERWTEN- 7,25 - 8,— KARWIJZAAD- 6,50 - 7,50 Heden overleed, na korte onge steldheid, zacht en kalm, onze dierbare Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster SUZANNA NIEUWENHUIZE, wed. Jan Sonke, in den ouderdom van 71 jaar, 8 maanden en 10 dagen. Dat haar heengaan vrede was lenigt onze smart. lerseke, Namens de familie, 15 Juli 1900. CHR. SONKE. Heden overleed plotseling onze geliefde zoon en broeder HENDRIK ANTHONIE KIEVIT, in den ouderdom van 22 jaren en ruim 9 maanden. Uit naam van allen, A. KIEVIT. 's-G raven polder, 15 Juli 1900. Hartelijk dank voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij hot overlpden van onze geliefde Moeder. Uit aller naam, W. G. WITKAM. Goes, Juli. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde echtgenoote en onze beminde moeder mejuffrouw CONSTANTINA JOHANNA MARIA TIMANS, betuigen wjj onzen hartelgken dank. Middelburg, 12 Juli 1900. Uit aller naam, J. A. PENNOCK. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling ons betoond op 13 dezer, betuigen wij onzen hartelijk en dank. JACOB ZANDEE. CORN. ZANDEE—Rottier. Goes, den 16 Juli 1900. Oostsingel. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling den 12en dezer ontvangen. P. GOETHEER. Wolfertsdijk, 16 Juli 1900. Het Bestuur van den Jacobpolder zal op des middags om 12 uren, in het Hotel »Zoutkeet" te Goes, onder nadere goed keuring, bet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1901 der Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooi- ingwerken aan de water- keeriDg van bovengenoem- den polder. Het verhoogen en verzwaren van den Zeedijk over 370 M. lengte het leggen van 1600 M2. glooiing van afval van Lessin. steen en van 225 M2. glooiing van aanwez. Vilv. steen op nieuw puin en het verwerken van 4600 stuks aanwez. Perkoenpalen. Het bestek is verkrijgbaar tegen f 0,50 bg de firma F. Kleeuwens Zoon te Goes. Aanwgzing op Woensdag den 18 Juli, voormiddagg half elf uren, beginnende aan den Veerdam. Het Bestuur van den Jacobpolder, J. VAN NIEUWENHUIJZEN, Dykgraaf. HOLLMANN, Ontvanger-Griffier. te IFKNEKF, ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg, 's middags één uur in het Hotel >De Oesterbeurs" te lerseke, en teu verzoeke van den heer Willem van Oeveren Junior aldaar, van twee-en-twintig perceelen wassende op de onroerende goederen 22 Juni 11. in publieke veiling verkocht, als Bruine Boonen, Haver, Ajuin, Aardappels (vv. o. jammen en blauwe) Erwten, Tarwe enz. Breeder en nader bg biljetten om schreven. Informaties bg den heer verkooper alsmede ten kantore van voornoemden Notaris. Levering per spoor en schip. Sterk concurreerende prijs. Inlichtingen geeft KRUININGEN. ■re eerste klas te bespreken bg C. GOENSE te H e i 11- kenszand.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3