192 der gemeentéwet. zóó Vêrméenén wij dat de opgegeven reden van afwezigheid een billijke is, en is het jammer, dat dit niet in het hoogste ressort is uitgemaakt. Wij gaan van het idee uit, dat wij, ingezetenen, recht hebben te vorderen, dat ieder gemeenteraadslid onbelemmerd de vergaderingen van den gemeente raad zal bijwonen, natuurlijk overmacht uitge zonderd. Daarenboven hebben wij niet te beoordeeleu of het zoo'n gemeenteraadslid convenieert, hetzij de diensten elk jaar af te koopen, of wel een plaats vervanger te stellen. Daarbij komt nog, dat het zeer te betreuren zou zgn, indien dat gemeenteraadslid zgn voornemen zou volvoeren, wanneer hij in bovengenoemd geval niet tijdelijk vrijgesteld werd van de diensten bij de brandweer, te meer omdat er maar weinige ge schikte en kundige personen bereid zijn om deze betrekking te begeeren. Het is dan ook zeker te betreuren dat de opge geven reden van verschooning niet is aangenomen. De Staatscommissie te Amsterdam heeft het diploma van apotheker uitgereikt aan mej. J. B. M a s s e e. Borsele. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Dgkraad van het calamiteuze water schap Ellewoudsdijk Borsele werd, na goedkeuring der rekening van de ontvangsten en uitgaven over 18991900, besloten tot uitvoe ring van steenbestortingen, groot 4200 scheepston op het oevervak gelegen bij den hoek van Borsele. De Dijkraad nam kennis van het bericht dat de herbesteding der onderhoudswerken wegens te hooge inschrijving niet is goedgekeurd. Dientengevolge besloot de Dijkraad het bestuur te machtigen om tot eene onderhandsche aanbesteding over te gaan. In dezelfde gemeente hield Zaterdag de Raad eene vergadering, waarin werd overgelegd de reke ning over 1899, sluitende in ontvang met f 9569,09 1/3 en in uitgaaf met f8366. Daar de bergplaats der nieuwe brandspuit on geschikt is geworden, vond de Raad goed B. en W. te machtigen het bouwen van een beter lokaal voortebereiden. De geneeskundige staats-commissie te Amster dam heeft bevorderd tot arts de heer M. A. van Noppen, geboren te Wissenkerke. Het Provinciaal Zeeuwsche Hogerhuis- comité heeft besloten, niet mede te werken aan de gratiebeweging tot bevrijding van de drie gebroeders Hogerhuis. Op grond hiervan heeft de de afdeeling van de S. D. A. P. zich van dit co mité afgescheiden en zich aangesloten bij het lan delijk comité. (Het Volk.) In Juni 11. hebben de Rijksmiddelen opge bracht f 12.191.188,29Va tegen f 11.175.788,91 in Juni 1899. Opbrengst over de eerste zes maanden van 1900 f 65.533.393,62 tegen f 60.504.046,22 over de eerste zes maanden van 1899. Nu bij de reeds zoo gunstige uitkomsten van de vorige maanden ook de afgeloopene voor de schat kist zoo voordeelig is geweest, vertoont de middelen- staat voor de eerste helft van dit jaar een beeld, dat zeker nog niet vaak is waargenomen, zegt de N. R. Ct. Er is in die zes maanden f 5.029.347 méér verkregen dan in het overeenkomstige tijdvak van 1899, en te gelijk is de raming reeds over- schreen met f 1.3 millioen. De Min. van Binnenl. Zaken heeft een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij bepaald wordt dat bij algemeene bestuursmaatregel de teeken akte, bedoeld bij art. 77 der wet op het mid delbaar onderwijs zal worden gesplitst in onderscheidene akten, in de programma's, waarin tevens voor zooveel noodig het boetseeren kan worden opgenomenterwijl voorts daarbij de be voegdheid zal worden bepaald voor het geven van onderwijs, welke aan het bezit van elke dezer akten verbonden is. Men schrijft uit Arnhem Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer J. C. P i 1 a a r, niet naar hem toe, noch sprak ze een enkel woord, hoewel hij vlak bij haar was, hoewel zijn adem langs haar oor streek, hoewel ze wist, dat hij naar een enkelen blik van haar smachtte. Albert keek lang op haar neder, bij werd zeer bleek en einde lijk stond hij op met een bitteren glimlach om de lippen. »Ween niet meer, Olga," zeide hij stroef, »denk aan het kasteel van den baron, aan zijne paarden, aan zijn familiewapen, aan zijn fortuin, dat zal u opvroolijken." Op dit pijnlijke oogenblik kwam Hansi terug. Hij had over zijn tricot-buisje de uniform aange trokken, maar dat was hem niet best afgegaan, want de matrozenkraag kwam uit den rooden kraag van zijn officiersjas kijken. Hansi trok zijn degen en marcheerde statig op Albert aan. Deze barstte in een ziedenden toorn los, greep het verschrikte kind beet en riep »Weg met dien bonten rommelWie heeft je dat gegeven Wie Mama zeg je haha 1" Hij rukte het kind den militairen tooi van het lichaam, en toen Hansi ging huilen, zeide hij haastig »Stil maar, stil maar, je krijgt van mij wat anders, lieveling »Maar ik wil die uniform hebben, ze is net als die van luitenant Defsky," riep Hansi. »Dat doet er niet toe je krijgt van mij iets veel beters. En als mama vraagt wie het je heeft afgenomen, dan zeg je maar, dat ik, oom Albert, niet wilde hebben, dat je juist deze uniform zou dragen." Olga, hevig verschrikt over Albert's optreden, directëlir van het Rijkstelegraaf kantoor alhier, aan gevraagd om tegen 1 Nov. in het genot van pen sioen te worden gesteld. Wij wenschen den bekwamen hoofdambtenaar, die achtereenvolgens de kantoren te Zieriksee, Middelburg, Maastricht en Arnhem dirigeerde, en overal zich deed kennen als een voorstander der opvatting, dat een ambtenaar in de eerste plaats the public servant is, nog velo jaren toe om de welverdiende rust te genieten. De heer Pilaar blijft te Arnhem wonen. Woensdag werd aan de weesinrichting te Neerbosch het 37ste jaarfeest gevierd. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend De inrichting werd door 48 jongens en S3 meisjes verlaten, terwijl er 67 kinderen in werden opge nomen, met wie het aantal verpleegden 753 be draagt. De ontvangsten bedroegen f98,478,17 waaronder de winst der drukkerij f 19,808,26 1/3. Een legaat werd ontvangen van wijlen mevr. Driessen te Amsterdam, bestaande uit het vrucht gebruik van een kapitaal van f19000. Wegens het overigden van mevr. Van't Linden- hout Sr. werd hare schoondochter, echtgenoote van den heer Jacob van 't Lindenhout, directrice. De bakkerij, die dit jaar werd opgericht, voorziet geheel in het noodige brood. Verder werd een huis gebouwd, uitsluitend voor de verpleging van kinderen beneden den driejarigen leeftijd, waarin binnenkort een 50-tal wordt ge huisvest. De heer J. van 't Lindenhout deelde in een der samenkomsten den aanwezigen in zijne toespraak mede, dat aan alle mannelijke personen, die aan de inrichting werkzaam zijn, eene instructie is ge geven en deze door hen is geteekend, en dat aan de vrouwelijke bedienden eene dergelijke instructie zal worden verstrekt, welke haar reeds mondeling is medegedeeld. Het adres van post - en telegraaf- beambten, die verbetering wenschen van hun financiëele positie, is niet alleen gericht en toe gezonden aan den betrokken Minister, den directeur- generaal en aan de leden der Eerste en Tweede Kamer, maar ook aan de respectieve echtgenooten dier heeren. De bedoeling is natuurlijk, dat deze dames met hare kennis van hetgeen een huishou ding kost, adressanten zullen te hulp komen en ieder haar gemaal zullen voorrekenen, dat de be stellers, om behoorlijk te kunnen leven, op hooger loon aanspraak hebben. Het denkbeeld om op deze wijze van vrouwelgken invloed gebruik te maken en bestuurszaken in den huishoudelijken kring van Ministers en Kamerleden over te brengen, is voor zoover wij weten geheel nieuw. Mocht het succes hebben, dan kan men verzekerd wezen, dat het op ruime schaal navolging zal vinden en dat bij allerlei verzoeken om lotsverbetering, bij solli citatie naar betrekkingen, bij aanvragen van sub- sidiën de machtige factor, die hier werd te hulp geroepen, niet buiten aanmerking zal blijven. (De Tijd.) Ten gevolge van het toenemend gebruik van kunstmeststoffen in de Groninger Veen koloniën zijn de compost-prijzen, naar bekend is, aanmerkelijk gedaald. De stad Groningen onder vindt daarvan de gevolgen. Was te dier plaatse de stadsreiniging vroeger een bron van rijke inkomsten, thans werkt zij met een zeer merkbaar nadeelig saldo. In het afgeloopen jaar werd voor compost ontvangen f 44802,50 en voor gier f 2041,25, te zamen f 47880,75, terwijl de uitgaven bedroegen f 96399,74 i/g, alzoo een tekort van ongeveer f 50000. Naar de M. Ct. verneemt, bevinden zich in den laatsten tijd in den trein van 7.13 (7.33) 's namid dags uit Vlissingen doorloopende wagens naar Den Haag, via Gouda. Daarvan gebruik ma kende, hebben de reizigers dus niet den last te Roosendaal of te Rotterdam te moeten overstappen. Onze Regeering heeft thans mededeeling ont vangen dat de convention van de Haagsche Vre desconferentie alle door Italië en Rumenië zijn geratificeerd. Siam heeft zich voorloopig dat haar in het eerste oogenblik krankzinnig scheen, was opgevlogen en stond als om hem te beschermen naast Hansi. Maar hare handen, die ze reeds had opgeheven, zonken als verlamd omlaag. Eén enkel oogenblik keken zij elkander aan met dezelfde ge dachte bezield. d »Gij zijt zeer streng", zeide Olga toonloos. »Gij zijt van daag heelemaal niet aardig, oom Albert", klaagde Hansi, zich half in de plooien van Olga's kleed verbergend, u hebt ons gezellig avondje bedorven". »Als dat zoo is", zeide Albert, terwijl hij Olga aanzag, overgeef het mij dan en wees overtuigd, dat, wanneer ik te streng schijn, ik daarvoor ernstige redenen heb. Ik kan niet beter doen, dan trachten door heen te gaan hier den vrede te herstellen. Goeden nacht HansiMorgen mag je met mij gaan rijden, maar sta goed op den uitkijk, want ik kom niet eerst in huis. Vaarwel, Olga!" Hg gaf den knaap een kus en boog voor Olga. Er was iets zoo vreemds in zijne gelaatstrekken, eene zoo angstwekkende vastberadenheid. »Hij gaat voor altijd heen", dacht Olga in doodelijken angst. Ze wilde iets zeggen, iets vriendelijks of een ver zoek, maar er kwam geen geluid over hare lippen. Zwijgend, met starende oogen keek ze hem na, toen hij vertrok. Zij wist, dat het heden in hare macht had gestaan hem voor altijd aan haar te binden, en dat hij zeer zwak tegenover haar geweest was, en ze wist ook, dat ze hem nu voor altijd ver loren had. »Hansi", zeide ze met bleeke lippen, »ik ben nu. toch wel een beetje moe geworden. Ga nu naar Clementine en Iaat die je te bed brengen." alleen bepaald tot de ratificatie van het arbitrage-» tractaat, doch die der overigo verdragen zal spoedig volgen. Naar men verneemt, heeft onze Regeering besloten tot uitbreiding van ODze zeemacht in de Ohineesche wateren tot een divisie. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen bericht is het pantserdekschip Holland Zater dag uit Hongkong naar Sjanghai vertrokken. Ook zouden dien dag uit Oost-Indië naar China vertrekken met bestemming naar Sjanghai het pant serdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden en het pantseischip Piet Heindie met de Holland ver- eenigd zullen worden tot eene divisie onder opper bevel van den kapitein ter zee Lamie, De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de officieren en de gepensionneerde officieren van de landmacht gebracht, dat bij Kon. besluit voor hen de gelegenheid is opengesteld de pensioenen hunner weduwen te verhoogen, wanneer zij be reid zijn de daaraan verbonden geldelijke verplichting op zich te nemen. Blijkens een bij de directie der Nederland- sche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij in gekomen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, is op 11 dezer het tweede stoomschip, de Germanvan Simonsstad vertrokken met omstreeks 500 personen (beambten met vrou wen en kinderen). Van deze personen, evenals van die aan boord der Arundel Castle, zgn de namen niet bekend. In de Samarangsche Locomotief van 29 Mei vindt men een correspondentie uit Soerabaja met de volgende mededeeling »De gepensionneerde gewestelijke secretaris bij het binnenlandsch bestuur Rosemeier, thans te Pa- soeroean woonachtig en aangewezen om H. M. de Koningin onderricht te geven in deinlandsche talen, vertrekt 1 Juli a. s. van hier naar Neder land." Oorlog Transvaal. Het is te begrijpen, dat het bericht van de ne derlagen der Engelschen, in ons vorig no. vermeld, te Londen niet gunstig is ontvangen. De Londensche bladen blaffen Roberts aan, even hard, als ze »Bobs" eerst bewierookt hebben. »Welk een droevige chaos en welke flaters, zoowel poli tiek als militair roept de Star uit. Vooral be angstigen de bladen zich over het tegelijk aanval lend optreden door de Boeren op twee plaatsen. De Morning Leader zegt, dat Roberts ernstig ziek ishij lijdt aan een ingewandsaandoening. Dit verklaart ook de plotselinge reis van lady Roberts naar Pretoria en de vertraging van den algemee- nen opmarseh. Williams geeft ook te kennen dat Roberts en Kitchener oneenigheid hebben en dat Kitchener alleen door Salisbury's invloed nog wordt gehandhaafd. De Star betoogt dat Engeland ten spoedigste een eervollen vrede behoort te sluiten in Zuid-Afrika, ten einde 50,000 man naar China te kunnen zenden, want het is duidelijk, dat zelfs de tegenwoordige legergrootte nog niet toereikend is om de Boeren ten onder te brengen. De Engelschen beginnen zich met reden onge rust te maken ook over de groote verliezen, die het leger lijdt door ziekten. Het getal van hen, die in Zuid-Afrika aan het leger zgn onttrokken was de vorige week reeds geklommen tot ruim 30.000 man, daaronder niet begrepen de manschap pen, die in hospitalen in Zuid-Afrika verpleegd worden en minstens op 10.000 man geschat wor den. Nog verschrikkelijker is het cijfer, dat wordt opgegeven voor de dooden en ongeschikt verklaar den voor den dienst in de laatste week dat cijfer bedraagt 1700, en dat in een week, waarin niets bijzonders is voorgevallen. Als het zoo voortgaat, zucht men te Londen, zullen er weer nienwe troe pen naar Zuid-Afrika moeten worden gezonden, of Roberts komt er niet. De correspondent van de Daily Mail seint, dat Botha Woensdag een deel van zgn troepen west waarts zond en slaags raakte met de Britsche voor posten te Pienaarspoort en de reeks kopjes ten »Tante, wat had oom Albert toch? Is hij boos op Defsky »Wel neen, in 't geheel niet, schatje, hij vond alleen maar, dat mama je niet met zooveel ge schenken moest bederven", antwoordde Olga, met de hand over zijne blonde haren strijkend. »Maar dat kan toch niet, want hij wil mij zelf nog iets mooiers geven", hield het kind vol, de oorzaak van Albert's optreden willende uitvorschen. »Misschien heeft oom drukke zaken, je weet van papa, dat de heeren dan over elke kleinigheid op stuiven. Ga nu slapen, lieveling, in het vervolg zal ik eiken middag met je spelen." »Zal ik Clementine naar u toezenden U ziet zoo bleek, tante Olli i" »Ga nu, mijn kind 1" zeide ze met trillenden mond. Hansi sloop heen, een weinig terneerge slagen, want hg had gehoopt, dat tante Olga hem te bed zou hebben gebracht. Eene vreeselijke opgewondenheid overviel Olga, toen ze alleen was. Ze drukte de handen tegen de slapen en keek verwilderd om zich heen. Ze liep in de kamer op en neer, stond voor Albert's portret stil, staarde er lang op, wierp zich op de chaise- longue, sprong weer overeind, nam het portret in de hand en bedekte het met kussen. Eensklaps wierp ze het weg. Wat ging Albert's portret haar nog aan Ze was niet meer vrij te beminnen, wien ze wilde, de bloemen daar op den schoorsteen bewezen het, dat ze te ver was gegaan en dat ze den baron moest huwen of aan de verachting van ieder weldenkende prijsgegeven was. Ze deed moeite kalm aan Heil wang te denken, zich alles wat in zijn voordeel plei te voor den geest te roepen. Zijn. westen van de stelling, die French de vorige week ontruimd heeft. Donderdag trokken de Engelschen terug en de Boeren bezetten de kopjes, maar zg hadden geen geschut. »De tweede linie der Engel schen is sterk." Aldus zijn de Engelschen al van hun eerste linie teruggedreven. Ten slotte een Boerenbericht, dat over Delagoa- baai en Durban komt, naar luid waarvan de Boeren het Engelsche kamp te Waterval, vlak ten N. van Pretoria, vermeesterd hebben en daarin een groote hoeveelheid levensmiddelen, voer en paarden. Lord Roberts heeft nog geseind, dat kolonel Roberts de aanvoerder van het Lincoln-regiraent, gewond en krijgsgevangen is. Oorlog in China» Den 13 werd uit Sanghai geseind >Het volgende is uit officieele bron. Do gouverneur van Shangtoeng seint onder dagteekening van gisterenChineesche soldaten en Boksers zgn in vereeniging sedert eenige uren bezig de legaties aan te tasten, maar hebben nog geen toegang weten te maken. Thans beschieten zij de legaties met zwaar geschut om een bres te te vormen en storm te loopen. Ik vrees dat alle gezanten evenals de regeering in groot gevaar verkeeren. De regeering is uiterst bezorgd." En gisteren»Een officieel telegram van den gouverneur van Tjangtoeng luidtDe kanonnen hebben een bres geschoten in de muren van de legaties, en na een heldhaftige verdediging, waarbij de munitie geheel was verbruikt, zijn alle vreem delingen gedood." Den 13den werd nog geseindBij een ernstig oproer te Ningpa is de roomsch-katholieke missie verbrand. Bijzonderheden ontbreken. De stoomboot Peking is vandaag vertrokken. Uit Tientsin werd 12 Juli geseind. Om drie uur in den morgen van gisteren deden de Chineezen in grooten getale een beslisten aanval op het spoor wegstation. Zij werden ten slotte teruggeslagen om zes uur in den morgen, maar de verbonden mo gendheden hebben 150 man verloren aan dooden en gekwetsten. De verliezen van de Chineezen zijn onbekend, doch ze worden zwaar geacht. Te middag werden de forten beschoten door het Engelsch en Fransch geschut. Het fort en een pa gode, die als seintoren word gebruikt, werden vernield. Onze strijdmacht is versterkt door de aankomst van 1500 Amerikanen. Een telegram van den 13 dezer uit Hongkong luidtLi-hoeng-tsjang heeft gisteren een dringende telegrafische oproeping naar Peking ontvangen. Men zegt dat hij morgen naar het noorden ver trekt. De Chineezen zijn het er over eens dat er bij afwezigheid van Li-hoeng-tsjang onlusten zullen uitbreken te Kanton. De directie van de Daily Express deelt mede dat zij tevergeefs 1000 geboden heeft voor een authen tiek bericht uit Peking, 11a 24 Juni gedagteekend. Kerknieuws. Ned. Hei-vormde kerk. Vrijdagavond werd te 's-Gravenpolder met 28 van de 31 stemmen tot predikant beroepen de heer Schouten, predikant te St. Filipsland. Met hem stonden op het viertal de heeren Steenkamer te 's-Heer Hendrikskinderen, De Voogd te Kats en Eerbeek te Schore. Beroepen te St. Annaland (toez.) ds. Homburg te Biervliette Burgh de heer S. A. Baljon, cand. te Utrecht. Op het drietal te Steen wijk komt voor ds. A. G. van Hoogenhuyse te Ierseke. Het adres aan de Synode der Nederl. Herv. Kerk, ter verkrijging van het stemrecht voor de vrouw, heeft 5233 handteekeningen verkregen. Gemengde Berichten. Eene 26-jarige ongetrouwde vrouw alhier, lijdende aan epilepsie, verliet in een vlaag van krankzinnigheid Zaterdagnamiddag de ouderlijke woning. De vader, die haar nasnelde, verloor haar uit 't gezicht. Eeuigen tijd later werd zij in het ^Naaste Padje" gezien. Op nieuw toog men aan het zoeken, de ouders, buren en politie tot laat adellijken naam sprak ze wel tien keer achtereen uit en greep ten slotte zijn kaartje, dat in een coupe op de tafel lag. Do coupe viel uit hare be vende handen en ze bukte zich om de kaartjes wéér op te rapen. Daarbij kwam haar een papier in handen, dat op den grond moest hebben gelegen, want op de schaal waren enkel kaartjes geweest. Ze opende het kleine, toegevouwen briefje en herkende tot hare verbazing het schrift van luite nant Defskey. Waarde Mesmer, ik ben vandaag tweemaal bi) u geweest, om u in vertrouwen over eene zaak te raadplegen, van welker regelmatige afwikkeling voor mij leven en dood afhangen. Uw broeder en zijne vrouw hebben mij zooeven te di- neeren gevraagd, en daarna zal ik goed- of kwaad schiks wel mede naar de comedie moeten. Ik zal trachten na het eerste of tweede bedrijf een reden te vinden om hen te kunnen verlaten en dus hoop ik omstreeks negen uur bij u te zijn. Ik smeek u mij toch te woord te staan." Het was duidelgk, dat Albert dit briefje daar straks verloren had. Maar wat ter wereld kon Defs key van Albert willen Leven of dood hing er van af? En dit meisje, dat niettegenstaande hare jeugd reeds het leven en zgne schaduwzijden kende, dat zich niet meer verwonderde noch over leugen, noch over trouwbreuk, noch over liefdeloosheid, omdat zij dat alles dagelijks om zich heen zag, dit meisje was als verlamd door schrik en een vreeselijke gedachte steeg in haar op. Lang zat ze daar en staarde voor zich uit, toen raapte ze met teederheid en eerbied Albert's portret weder op en zette het op zijn ge wone plaats. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2