1900. N°. 83. Dinsdag 17 Juli. 8?" jaargang. VERPACHTING. FEUILLETON. „IK!" De uitgave dezër Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Does, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dor uitgave- COIKANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent., eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen Zaterdag 28 Juli 1900, des voormiddag 10 uren, bij opbod in bet openbaar trachten te ver pachten a. Het hoefje de Trekkerswoning groot 9 H. A. 61 A. 8 cA., kadastraal bekend gemeente Goes, sectie A no. 247 enz. b. de zoogenaamde Westerschans, groot 2 H. A. 87 A. 10 cA., kadastraal bekend gemeente Goes, sectie A no. 269 enz. c. de hoveniering aan den Westhavendijk, groot 41 A., kadastraal bekend gemeente Goes, sectie B no. 238. De voorwaarden liggen ter lezing op de secre tarie van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, 14 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Het is nu reeds ruim een maand geleden dat de Boksers in China opstonden tegen de vreemdelingen in bun land, die in Peking opgesloten werden en van wie men sedert 24 Juni geen berichten ontving, die boven allen twijfel verheven mogen geacht worden. Zelfs bet officieele bericht dat de gezanten zijn vermoord wordt hier en daar nog in twijfel getrokken en wordt beweerd, dat sommigen nog in leven en in veiligheid zijn. Is dit werkelijk bet geval, dan zal ook wel later het bericht worden bevestigd, dat er te Peking door de Chineezen is opgetreden tegen prins Toean, want indien de vreemdelingen aan zich zei ven waren overgelaten, tegenover bet samonwerkende Cbineesche volk, zou bet baast niet mogelijk zijn, dat de Europeanen het nog zoo lang uithielden. Het is dus wel aan te nemen, dat de Chineezen tegen Toean optreden, maar niet genoeg troepen hebben om aanvallender wijze te werk te gaan en slechts kunnen stand houden tot de vreemde troepen Peking genaderd zijn; doch alvorens deze stad te ontzetten wordt het noodzake lijk geacht eerst Tientsin te hulp te komen. Met dit doel hebben de Japanners tot dusver 22,000 man prachtig uitgeruste troepen, met 5000 paarden, ontscheept te Takoe. Dertienduizend man worden nog verwacht en later komen daar nog 10,000 man bij. Maarschalk Nodzoe Ofojama zal over het ge- heele legercorps het bevel voeren. Tientsin ligt op geringen afstand van Takoe en de verbonden troepen schijnen de verbindingslijn met de kust thans beter in hun macht te hebben. Deskundigen achten het mogelijk met een be trekkelijk zeer kleine, mits goed aan het klimaat gewende, troepenmacht tot ontzet van Peking op te rukkennu Japansche en andere troepen in grooten getale te Takoe aan wal gezet zijn, zou dus die tocht binnen veel korter tijd ondernomen kunnen worden dan men laatstelijk mogelijk achtte en de kansen op redding der Europeanen te Pe- 12 Roman van Ida Boy-Ed. Agnes heeft tenminste u hare deelneming be toond door deze prachtige bloemen", zeide Albert een poos later naar den schoorsteen gaande, en hij nam den ruiker in de hand. Daardoor werd een portret zichtbaar, dat te voren achter do bloemen verscholen had gestaan zijn eigen portret, dat daar op den schoorsteen in een mora-stander geplaatst was. »Mijn portretsprak hij zacht. Hij wist zeker, dat hij het Olga niet gegeven had. Zij moest het dus beneden uit het album van Agnes genomen hebben. Hij keek Olga aan, lang en zwijgend. En zij verstond al de vragen en bekentenissen maar al te duidelijk, die in zijn blik waren te lozen. Haar hart bonsde, hare handen werden koud. Een namelooze angst beving haar. »Hij zal iets zeggen één woord, een beslissend woord, en ik zal in tranen uitbarsten, hem om den hals vallen grenzeloos dwaas zijn, en dan is het te laat, te laat, dan ben ik gevangen". Zulke gedachten joegen in wilde vaart haar door het hoofdTerwijl hare blikken vol zielsverlangen aan de zijne hingen, sprak ze stotterend »Die bloemen zijn van uw vriend". Albert zette ze weder in de vaas. »Werkelijk Heil wang is zeer beleefd", zeide hij op zijn koelsten king zouden dan niet weinig verbeteren. De En- gelsche militaire attaché te Peking, kolonel Browne, die met verlof in Engeland is, gelooft niet dat de vreemdelingen te Peking zoo spoedig gebrek aan voedsei zullen krijgen, aangezien de gezantschappen er verscheiden duizenden Chineesehe ponies op na houden, die maanden lang toereikend zijn ter pro viandeering. Er bestaat echter weinig hoop, dat de strijd na eenigo maanden zal uitgestreden zijn. Japansche aanvoerders beweren dat er wel een oorlog van twee of drie jaar noodig zal zijn alvorens de be weging, door de Boksers op touw gezet, bedwongen zal wezen, want de Japanners gelooven niet dat die beweging van plaatseiijken aard of onbeteeke- nend is. Zij achten een spoedig oprukken naar Peking noodzakelijk, maar de Japansche en Indische troepen moeten de hoofdmacht vormen, wegens het klimaat en hot seizoen. Het schijnt dat Engelsche en Duitsche indus- trieelen uit dezen krijg weer munt willen slaan, zonder dat hun nationaliteitsgevoel on het belang hunner landgenooten daardoor geweld worden aan- Volgens een mededeeling van een onlangs terug gekeerden Duitschen zendeling werden een groot aantal Mausergeweren in China binnengesmokkeld in doodkisten, naar het heette, van Chineezen, die in het buitenland waren overleden. Door een toe val kwam de zendeling er achter en waarschuwde de overheid, die daarop nauwkeuriger den inhoud der doodkisten naging. De geweren werden in Duidschland voor 15 M. per stuk aangekocht en aan leden der geheime genootschappen voor 26 M. verkocht. De Engelsche Daily News zegt, dat de Minister van Oorlog in het Lagerhuis geïnterpel leerd moet worden, aangezien het gebleken is dat Engeland de meeste wapens en munitie naar China heeft uitgevoerd. De Fransche Kamer behandelde het ontwerp betreffende het uitdeelen van ridderorden ter ge legenheid der tentoonstelling. De afgevaardigde Berry betreurde de afwezigheid van den minister van koophandel, dien hij wilde interpelleeren over de keuze van eenige leden der jury, die zich slaafs onderworpen toont aan de regeering. Voor deze woorden werd de censuur over hem uitgesproken en ontstond een rumoer, zooals de Kamer in den laatsten tijd meer heeft vertoond. Berry beschul digde zelfs den minister van koophandel, de bladen te hebben omgekocht om zijn gedrag goed te keuren en in de jury mannen te hebben benoemd, die met de justitie in aanraking zijn geweest. Nadat de storm bedaard was, las de minister president het besluit tot sluiting der zitting voor. Ook de Senaat heeft hare samenkomsten geëindigd. Een deputatie van de Kaap-kolonie is te Londen aangekomen, doch daar niet zeer hartelijk ont vangen. Reeds in het hotel, waarin zij wilden af stappen werd hun onder minder vriendelijke bewoor dingen toegang geweigerd. De bladen zijn evenmin ingenomen met do komst dier feitelijk Engelsche onderdanen, die echter schijnen gekomen te zijn, om de zaak der Hollandsche Afrikaners te bepleiten. De Morning Post zegt o. a. »Wij moeten dadelijk en onmiskenbaar toonen, toon. »Of zijn die bloemen misschien reeds het symbool van beteekenisvolle wenschen Gij kunt het mij gerust toevertrouwen, Olga, want Heil wang heeft er tegenover mij reeds op gezinspeeld, dat hij niet zonder hoop is". »Dat is op zijn minst genomen voorbarig van Hellwang", sprak Olga, terwijl tranen van woede baar in de oogen sprongen. Albert's plotselinge koelheid deed haar pijn als een doodende onrecht vaardigheid. Volstrekt niet", antwoordde hij met kracht. >want ik was getuige van uw samenzijn en gij, Olga, waart zoo tegemoetkomend mogelijk. Hell wang is niet zulk een ijdele dwaas zich zoo iets te verbeelden, en hij stelt de vrouwen nog te hoog om dadelijk ieder voor een ijdele en egoïstische kokette te houden." Welnu dan", riep Olga vuurrood, »ik ontken niet, dat Hellwang mij alles aanbiedt, wat ik van een man verwachthij is rijk, van adel en een knappe j verschijning. Hij heeft mij blijkbaar zeer lief, zoodat ik meen te mogen verwachten, met hem zeer ge lukkig te zijn, on als hij mij ten huwelijk vraagt, zal ik hem nemen." i »En wat biedt gij hem aan vroeg Albert, ter wijl hij vóór haar bleef staan, j »Ik vroeg Olga mot een spotachtig lachje en ze keek met vlammenden blik tot Albert op. »Ik Mij dunkt, dat een man tevreden kan zgn, wanneer hij de vrouw krijgt, die hij vraagt. Dat moet zijn hoogste geluk zijn." »Dat is in dit geval juist zijn ongeluk", riep Albert, »want gij bemint den baron niet, gij bemint dat het volk van het Vereenigd Koninkrijk de be moeiingen van mannen, wier handen niet schoon zijn, niet zal dulden. Wij willen niets te maken hebben met mannen, die de gezworen vrienden van de vijanden der Koningin zijn. Op elke vergade ring, waar deze menschen, die het recht zouden willen verkrachten, het woord willen voereD, moet oogenblikkelijk een motie worden voorgesteld, waarin een beroep op bet volk wordt gedaan om eiken omgang af te breken met mannen, die een staat van zaken willen herstellen, onduldbaar voor ons Britsche gevoel van recht en eerlijkheid." Zoo gaat het blad door, aanstokende tot verzet tegen en verhinderen van de meetings der afge vaardigden, met een reeks argumenten op onwaar heden gebaseerd. Het eischt van de Regeering ook dat het verbieden zal dat de afgevaardigden op meetings het woord voeren. Aan de Daily Mail werd geseind, dat de gouver neur van Ashantie en zijn vrouw, die met het grootste gedeelte van het garnizoen uit Koemassie zgn gevlucht, behouden te Cape Coast zijn aange komen. Dit is het eenige goede nieuws, dat in de laatste weken van de Goudkust is ontvangen. Toch vertoont de opstand der Ashantijnen een veel ern stiger karakter dan nog ooit onder die zwarte be volking is gezien. Bij vroegere onlusten meende men slechts te doen te hebben met wilden, geheel ongeschikt om zich met eenig succes tegen een Europeesche mogendheid te verzetten, maar thans blijkt, dat zg wel in staat zijn de Britsche troepen te weerstaan, die slechts 2 a 3000 man tellen, waaronder nog eenige niet te vertrouwen inlanders, uit alle deelen van Midden- en Noord-Afrika. Het is thans de vierde maal in deze eeuw, dat de Ashantijnen het hoofd opsteken en zich tegen de overheersching der Engelschen verzetten. Drie maal werden zij bedwongen, doch ditmaal is daarop de kans zoo heel groot niet, nu alle inboorlingen van Afrika's westkust met hen gemeene zaak dreigen te maken. GOES, 16 Juli 1900. Het was voor onze gemeente ongetwgfeld eene zeer belangrijke mededeeling, welke in de Raadsvergadering van Vrijdagavond door den Voor zitter werd gedaan, en dat de Raad de voor waarden, waarop de Minister van binnenl. zaken de overname van onze Hoogere Burger school door het Rijk in uitzicht stelde, aannam, was zeker zeer natuurlijk. Niet alleen toch, dat ook financiëel de gemeente er eenigszins bij gebaat is, maar vooral door de omstandigheid, dat wordt de school eene Rijks school door meerdere stabiliteit van leeraren het onderwijs slechts winnen kan en haar prestige -toeneemt, was voor den Raad als van zelf de weg aangewezen. Ook wij verheugen ons dan ook in het aanvan kelijk verkregen succes en hopen zeer, dat de Sta- ten-generaal de plannen van den minister, die zeker bij de aanst. begrooting aan do orde zullen komen, zullen aannemen. Aangezien de begrootingen in den regel eerst in Januari ook door de Eerste Kamer zijn afgehandeld, zal men vóór Januari a. s. geen vol komen zekerheid kunnen hebben. gij bemint een ander." Zijne stem klonk dof en schor. »Maar dat is nog hot minstegij zijt bereid het leven, het vermogen, de toewijding, den naam en de eer van een degelijk man aan te nemen om dat alles te gebruiken tot verheerlijking van uw eigen bestaan maar het is u niet eens duidelijk, dat die man ook zijnerzijds het recht hoeft iets van u te eischen, dat hij trouw, zorg en inschikkelijk heid verwacht, dat hij verlangen mag, dat gij uw eigen I K zult vergeten om u geheel aan zijn geluk te wijden. Wanneer gij een man huwt, dien gij niet liefhebt, zijt ge verplicht dien man daarvoor duizendvoudig schadeloosstolling te geven Uwe belangstelling voor zijn beroep moet verdubbeld, uw zorg voor zijn huiselijk genot, voor zijne op gewektheid, voor zijn levensgeluk moet verdrie voudigd worden geen enkele uwer gedachten mag meer op uzelve of op uwe eigen wenschen gericht zgn, ze moeten uitsluitend gevestigd zijn op de tevredenheid van uw echtgenoot, want in al de ernstige, moeielijke en zwakke oogenblikken van uw leven naast hem, ontbreekt u het goddelijk begin en einde van alle vergiffenisde liefde Dat, Olga, is het wat ge verplicht zijt den baron te geven. Gevoelt ge u daartoe in staat, trouw j dan met hem." I Olga was doodelijk bleek geworden, ze verborg het gelaat in haar kussen en vroeg nauw hoorbaar I »En als ik nu toch met Hellwang trouw, na alles, wat ge mij daar hebt gezegd Albert geraakte iu eene heftige gemoedsbewe ging, en hij gevoelde, dat hij zwak genoeg was om nog niet alle geloof aan de waarde van dit Intusschen meen en wij het raadzaam, te waar schuwen tegen overschatting van den invloed een er eventueele overname der school op onzen aanslag in den Hoofdei, omslag. In de eerste plaats blijft de B u r g e r-A vond- school voor rokening der gemeente en aangezien deze waarschijnlijk een reorganisatie zal moeten ondergaan, is het niet onmogelijk dat dit met eenige meerdere kosten zal gepaard gaan. Aan- vankelgk zouden wij het directe voordeel voor de gemeente dan ook niet hooger dan pl. m. f 2500 durven ramen. In de tweede plaats zal de gemeente door de verandering van klasse, waarin Goes geplaatst is ten opzichte van de wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, plm. f 800 derven aan opcenten op het personeel. Gelukkig staat daartegenover voor de ingezetenen eene ver mindering van f 2700 personeele belasting, maar do gemeente als zoodanig trekt die f 800 minder. Dat in de derde plaats er nog wel een en ander te doen is, dat bij gebrek aan fondsen reeds eenige jaren achtereen moest worden nagelaten, zal wel van genoegzame bekendheid zijn, terwijl voorts de gevolgen van eene aanstaande nieuwe regeling van den Hoofdei. Omslag, als uitvloeisel van de wijziging van art. 243 der gemeentewet, nog niet juist te overzien zgn. Afgescheiden daaivan echter constateeren wij met genoegen, dat in elk geval door de overname der H. B. S. door het Rijk eenige verruiming der finan ciën zal kunnen ontstaan, die aan andere zaken ten goede kan komen, en gaarne wenschen ook wij den burgemeester dank te betuigen voor het door hem in dezen reeds voor een paar jaren genomen initia tief en voor zijn volharding om tot het gewenschte resultaat te geraken. Een woord van dank zij ook gebracht aan hen, die hunnen steun aan deze zaak hebben verleend of daarvoor op andere wijze werkzaam zijn geweest. Men schrijft ons De quaestie, die aanleiding heeft gegeven tot het raadsbesluit om de leden van den gemeente raad vrij te stellen van de diensten bij de brandweer, is deze In 1893 of 1894 is een brandweerplichtig ge meenteraadslid opgeroepen voor eene oefening met de spuit op hetzelfde uur als waarop het vergade ring van den gemeenteraad was. Van de niet-verschijning bij de oefening is proces verbaal opgemaakt, de zaak is vervolgd, en niet tegenstaande dat gemeenteraadslid tot zijne ver ontschuldiging aanvoerde dat hij de vergadering van den gemeenteraad had bijgewoond, werd hij door den kantonrechter tot eene geldboete veroor deeld. Niettegenstaande aan dat gemeenteraadslid aange raden werd van dit vonnis in cassatie te komen, heeft hij dit niet gedaan, en toen reeds heeft hij aan verschillende personen te kennen gegeven dat, wanneer hij als gemeenteraadslid niet vrijgesteld werd van de diensten bij de brandweer, hij als gemeenteraadslid zou bedanken. Daargelaten nu de quaestie of het genoemd be sluit van den gemeenteraad is in strijd met art. meisje op te geven. Hij zette zich op den rand der chaiselongue, boog zich over haar heen en zeide »Dan zou ik denken, dat Olga, goed en onzelf zuchtig, haar geluk toch nog zou trachten te vin den in dat van haar echtgenoot, want dat zij mis dadig tegenover hem zon kunnen worden, dat zij zich door een leugen voor geld zou verkocht hebben, dat zou ik niet kunnen gelooven. Ik weet, dat zij in het diepst van haar gemoed toch eene oprechte en grootmoedige natuur bezit." Olga snikte luid. Zij gevoelde zich zoo nameloos ongelukkig, want de innigste, smartelijkste liefde trilde in Albert's stem, en geen geluk op aarde scheen haar zoo groot, als nu hare armen om zijn hals te leggen, aan zijn borst te mogen vveenen en zijne lieve stem te hooren zeggen: Lieve, goede, kleine Olga »IIet noodlot is wel hard voor mg", zeide ze schreiende. Hij begreep volkomen wat ze daarmede bedoelde; het wilde met zooveel meer woorden zeggen »Ik bemin wel is waar eigenlijk u, maar het noodlot beslist nu eonmaal, dat ik van u afstand moet doen om een rijkeren man te trouwen." >Niot het noodlot, Olga-lief," sprak hij met eene laatste poging tot zachtheid, »gij zijt uw eigen kwelgeest en dat ter wille van een waanUw eigenliefde bereidt u al dit leed. Denk voor een enkele maal, voor ééns slechts in do beslissende ure van uw loven niet aan uzelve, maar aan den ander, en dan zult ge datgene kiezen, wat ook u het gelukkigst maken zal." Olga weende voort, maar ze keerde het gelaat

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1