1900. N°. 82, Zaterdag 11 Juli. 87sle jaargang. Bij dit no. behooren 2 bijvoegsels, „IK!" TÉÈÊr De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pi ijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. inzending van advertentiën vóór 2 uren op den tlag der uiigavei sr-irwaanaffl-a*®rt«3%5c»sa*jaefiii De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pvjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regols f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. waarvan één morgen wordt verzanden. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering -van Donderdag" 12 Juli 1900. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, voor zitter, 41 leden en de griffier. Afwezig de beer Van der Have, met kennis geving. De geloofsbrieven van het voor bet district Mid delburg gekozen lid I). Wisboom Verstegen worden gesteld in banden eener commissie, waartoe de Voorzitter benoemt de heeren Hammacber, Moer dijk en Loois. Gedurende bet onderzoek wordt do vergadering geschorst. Ha heropening wordt conform bet voorstel der commissie tot toelating besloten, waarna de toe- gelatene de eeden aflegt en zitting neemt. De notulen der vorige bijeenkomst worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeeltngen de heeren Kakebeèke Htnnequin en Vader van 's Gravenpolder, tot onder voorzitters de heeren Pompe van MeerdervoortDe Smidt en Huvers. Voor de benoeming van bet buitengewoon lid van Gedep. Staten benoemt de Voorzitter tot stem- opnemers de heeren Van Teijlingen, De Jonge, Oggel en Hombacb. De uitslag der stemming is, dat herbenoemd wordt de beer J. M. Kakebeeke mot 35 stemmen tegen een op elk der heeren Van der Meer, Vader van 's-Gravenpolder en Hennequin. Hij verklaart onder dankbetuiging de benoeming aan te nemen. Aan de orde zijn de algemeene verslagen dor afdeulingen betreffende de verschillende voorstellen van Gedep. Staten. I. Voorstel tot a f w ij z i n g van een ver zoek, namens de afdeeling Middelburg van den Algemeenen Noderlandschen Typografen bond gedaan, om in de overeenkomst voor het drukken van een verslag der handelingen van de Provinciale Staten bepalingen betreffende minimum loon en maximumarbeidsduur op te nemen, daar dit verslag slechts een klein deel der werkzaam heden van den drukker omvat en uitvoering en controleering van eventueele bepalingen op prac- tische bezwaren zou stuiten. Zonder beraadslaging of stemming aangenomen. II. Voorstel, om aan N. M. Hart e, eervol ontslagen besteller van den Provincialen stoom- 11 Roman van Ida Boy-Ed. Toen Olga hare kamer binnentrad woei een koele nachtwind haar tegemoet. Men bad vergeten de ramen te sluiten, die Olga zelve geopend bad, toon zij dien avond, na zich getooid te hebben, bad staan luisteren naar de komst van Albert en den baron. Olga bad het verstandiger gevonden zich te laten wachten en dus eerst na hen binnen te komen. Nu ging ze weder naar bet venster en leunde tegen bet hout van de naar binnen openslaande ramen. Het was baar zoo zonderling te moede juist alsof zoowel baar denkvermogen als haar ledematen verlamd waren. Welke blikken bad Albert op haar geworpenZoo moest een rechter den veroordeelde aanzienHet was toch niet baar kind, dat uit gebrek aan liefde in bet duister was weggeloopen. Zij bad toch geen plichten verzuimd, ze bad er in dit geval zelfs geen gehad. Maar de weerspannig heid wilde toch niet best in baar hart godgen, hoezeer ze baar ook prikkelde. Telkens zag ze weer Albert's dreigenden blik en dan kroop de weer spannigheid angstig weg. Ze had ook verachting in zijn oog gelezen heel duidelijk. Wat deed ze dan voor verschrikkelijks, dat bij haar daarom moest minachten Ze amuseerde zich juist zooals de meeste meisjes uit haar kring, en dat ze meer gevierd werd dan anderen, was toch niet bare schuld. Er was heelemaal geen sprake van schuld. En als de mannen haar zooveel vleiende woordjes in bet oor fluisterden, mocht ze zich daarover toch wel een beetje vroolijk maken en ze bij den neus nemen ze verdienden niet beter, want ze meenden er toch niets van. Maar HellwangDie meende het wel en toch had ze zich vroolijk over hem gemaakt. Olga bloosde en ze verborg haar gelaat tegen de ruiten, alsof iemand baar blos kon bespieden. Maar daar kwam opeens de weerspannigheid wéér boven. bootdienst op de Wester-Scbelde, te Nemen, met ingang van 1 October 1900 een pensioen van f 182,50 te verleen en. Zonder beraadslaging of stemming aangenomen. III. Voorstel tot wijziging van bet regie- _m_e n t va n p o 1 i t i» vo-o r de polders, om duidelijk te doen uitkomen, dat het voor de eerste maal aanbrengen van nieuwe, bet verruimen of verlengen van bestaande buizen, kokers of andere openingen ton laste van den polder komt, voor zoo ver de verplichting niet rust op .anderen. De heer Kakebeeke meent, dat het voorstel van Ged. Staten een grooten last op de polderkassen zal leggen. Hij zal evenwel bij de stemming, die bestaat, geen tegenvoorstel doen. Alleen meent bij, dat bet gewcnscht is, duidelijk de bevoegdheid van bet polderbestuur, om bepalingen voor bet doen aanbrengen van buizen enz. te stellen, te doen uit komen, zoodat bij daaromtrent een amendement indient. j De heer Fokker meent ook, dat de bevoegdheid van het polderbestuur duidelijk moet blijken, maar in de practijk zal bet voorstel tot ontzettend veel moeilijkheden loiden. Spr. betreurt het, dat niet eene gebeele wijziging van bet reglement is ter band genomenbij dagelijkscho toepassing stuit men voortdurend op moeilijkheden. Alleen bij ge- beele herziening zal de zaak juist te regelen zijn. Ook de beer Lucasse acht gebeelo herziening beter maar daarom kan toch bet bestaande worden toegepast. Is er nu strijd tusscben beide reglementen, vroeger bestond die ook daarvan werd geen be zwaar ondervonden. Namens Gedep. Staten neemt hij bet amendement-Kakebeeke over. Het aldus gewijzigd voorstel van Gedep. Staten wordt, nadat nog de hoeren Van Deinse en Lucasse bet woord gevoerd hebben, aangenomen met 26 tegen 14 stemmen. IV. Voorstel tot afwijzing van bet verzoek van bet bestuur der IJzendijksche stoom tram wegmaatschappij om verlenging voor tien jaren van bet subsidie uit de Prov. fondsen. Over 1891 tot 1899 bobben de ontvangsten de uit gaven gemiddeld met f 825 per jaar overtroffen, waardoor wel niet aan de aandeelhouders dividend uitgekeerd, maar toch de exploitatie gaande ge houden kon worden nu de Provincie niet deelt in de goede kansen, kan men ze evenmin aansprake lijk stellen voor de kwade. Ingekomen is een nader adres van het bestuur der Maatschappij. In verband daarmede stelt de beer Lucasse voor, de behandeling der zaak aan te houden tot de najaarsvergadering, waartoe zonder beraadslaging of stemming wordt besloten. V. Voorstel om aan eene Nederlandscbe maat- Ze wierp het hoofd achterover. Wat ging dat alles iemand aan en wie wist of ze zelfs niet met den baron zou trouwen Hij hoopte bet, dat was zeker. En zij, zij bad hem reden gegeven tot die hoop. Had bij het kunnen wagen dien kus op haar arm te drukken, wanneer haar blik hem niet bad aan gemoedigd Moest hij daarna nu niet met zeker heid op hare hand rekenen, die zelfs eiscben Een afschuwelijke angst maakte zich van Olga meester. Ze was te ver gegaan, ze kon niet meer terug, of zij moest dien besten, edelen man zeggen, dat ze eene ellendige kokette was. Maar waarom zou ze terug Op Albert wachten, of die tot baar wilde afdalen, om daarna door hem als eene slavin door een pacha te worden opgesloten Iedereen zeide, dat zo mooi en geestig en wat niet al washij, hij alleen bad nooit een woord van waardeering voor baar. Hij wilde niet met haar dansen, omdat bare bloote armen hem een gruwel waren, diezolfde armen, die don baron bijna waanzinnig hadden ge maakt. Hij was niet* minder dan een barbaar. Zij zette zich op de vensterbank en keek naar buiten. Daarginds in bet donkere park had bet arme kind in doodsangst rondgezworven. Welk een gevoel van verlatenheid en smart moest er in die kinderziel hebben geheerschtEn dan te weten, dat de gebeele geschiedenis bad kunnen worden voorko men, door even naar zijn slaapkamer te gaan, hem een vriendelijk tikje op de wang te geven en te zeggen »Nacht Hansi, slaap lekkerDe arme schelm kon iemand zoo dankbaar aankijken, als men lief tegen hem was. En boe onuitsprekelijk, hoe onbegrijpe lijk gelukkig moest hij wel geweest zijn, toen hij in die angstwekkende eenzaamheid de stem van zijn geliefden beschermer bad geboord Deze klank volle stem hoe dreigend had zij zich doen hoo- ren »Met het levensgeluk van onze medemenschen mogen wo niet spelen, dat is geen speelgoed." Ze wist bet wel, dat bad hij met bet oog op baar gezegd, uitsluitend op haar. Ze haalde haar kanten zakdoekje te voorschijn en weende bitter. Hij was toch werkelijk te bard voor baar, bij maakte baar bet leven zoo moeielijk. Ze moest toch trouwen en natuurlijk met een rijken schappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Domburg naar Middelburg een subsidie to verleenen van een derde in de kosten van aanleg tot een maximum van f 127,000, ver minderd met de tegen 4 gekapitaliseerde waarde der bijdragen van belanghebbenden tot een bedrag van f27,000, te storten in ten hoogste 20 jaarlij k- scbe termijnen, onder zekere voorwaarden betref- lende bet getal ritten enz. Ingekomen is oen nader adres van bet comité, waarbij bet zich bereid verklaart, de tram door te trekken tot Westkapelle. In verband hiermede en met bet verslag der afdeelingen wijzigen Gedep. Staten bun voorstel in dien zin, dat de tram zal loopen van Westkapelle over Domburg naar Middel burg, dat bet maximum zal bedragen f 163,500, de jaarlijksche bijdragen ten minste f30,000, en dat geen verplichting tot bet rijden op Zondag wordt voorgeschreven. De heer Siegers kan geen vrijheid vinden, met bet voorstel mede te gaan. Zijn eerste bezwaar is een financieelbij licht dit toe met aanhalingen uit bet ton vorigen jare door den Prov. Hoofd ingenieur uitgebracht rapport betreflende de toen aanhangige aanvraag VlissingenDomburg. De be zwaren, die de Hoofdingeuieur toen deed gelden, gelden ook nu. Walcheren is roeds aan bet spoor wegnet verbonden deze tram is evenzeer van locaal belang als die van het vorige jaar. Nu echter schijnen de financieele bezwaren van den Hoofd ingenieur verdwenen te zijn in zijne acrobatische zwenking kan spr. den geaebten adviseur niet volgen. Maar een tweede bezwaar is de richting. De tram zal gaan door eene welvarende streek, door goede wegen doorsneden. Niet de meest, maai de minst welvarende, de westelijke streek, moest gesub sidieerd worden. De commissie beeft geen do minste rekening gehouden met Vlissingen met bare 19000 zielen toch bestond er nu te meer aanleiding daartoe, om de reeds verleden jaar aangewende krachtige po ging om eene lijn te maken. Het voordeel van eene kortere lijn, in het licht gesteld in de stukken, ver dwijnt door de aanhechting van een stuk West kapelle- Domburg. Deze belangrijke wijziging schijnt ook geen beletsel tegen dadelijke behandeling te zijn, hoewel zij de gebeele berekening omverwerptMet goedon wil ware eene lijn te leggen geweest van Domburg over Westkapelle naar een punt aan den weg BiggekerkeKoudekerke, van waar de lijn naar Vlissingen en Middelburg had kunnen worden doorgetrokken. Nu doet deze lijn denkon aan riva liteit tusschen Middelburg en Vlissingen. De heer van Teijlingen meent, dat de beweringen van den heer Siegers in zoo schrille kleuren zijn geuit, dat men die van iemand van zijn leeftijd man, en als er nu zulk een rijke man was en wan neer die baar beminde, dan kon men haar tege moetkomingen toch geen »spelen met bet levens geluk van een mensch" noemen. Als Albert maar een millionair was en een weinigje minder streng, zou ze hem bet liefst tot echtgenoot hebben, maar zoo ging bet toch niet Bovoudien zeide bij bet baar ook nooit, dat hij baar liefhad. Maar toch wist ze bet. Ze weende al onstuimiger. Als Albert maar eens één enkele maal wilde bekennen, dat ze eene lieve, goede, kleine Olga was, dan zou ze altijd vroolijk zijn, dan zou ze dien goeden baron trouwen, in bet oneindige rijden en jagen en den verliefden Hellwang plagen en kwellen, tot ze beiden niet meer konden uitscheiden mot lachen. Eenklaps begon ze over al baar leden te beven. Zij had zich na de verhitting van bet dansen in haar dunne kleedij en met hare bloote armen te lang aan de koude nachtlucht blootgesteld. Zij sprong ijlings van de vensterbank af, sloeg de ramen dicht en begon zich te ontkleeden. Urenlang lag zo wakker. Ze gevoelde zich koortsig en ellendig en verlaten. Weenend sluimerde ze eindelijk in en hoorde in verwarde droomen nu eens Hansi om hulp roepen, dan weder de ernstige stem van Albert, die op teederen toon haar naam fluisterde maar altijd door gevoelde ze duidelijk op baar arm een brandmerk, dat Hellwang met zijne lippen er in gebrand had. Den volgenden morgen was het baar onmogelijk om op te staan. Zij schelde Clementine en zeide, dat ze tot 's middags te bed wilde blijven, en tevens vroeg ze hoe Hansi bet maakte. Clementine zeide, dat Hansi in do wolken was van plezier, want hij bad met papa en mama samen ontbeten. Olga glim lachte, want zoo iets was nog nooit gebeurd. Ze viel in de kussens terug en dacht in stilte, dat Gustaaf en Agnes ongetwijfeld nog wat onder den indruk van den schrik van den vorigen avond waren. Clementine bracht haar het ontbijthet goedige, ietwat grove gelaat van hot meisje glinsterde van de pret, terwijl ze binnenkwam in de eene hand het blad met kopje, theepot en broodscbaal, en in de andere iets groots met een steel cn met vloei- niet wachten zou. De tram VlissingenDomburg bad sprekers steun maar die is nu van de baan. Ofschoon eene richting op 2 si 3 K.M. van den duin voet verleden jaar door den Hoofdingenieur is aanbe volen, erkent bij, dat de nu voorgestelde weg ook aanbeveling verdient. Vlissingen is verbonden met Middelburg en komt nu ook korter met Domburg in verbinding. Wel zou men te Vlissingen op het terrein van Staatsspoor kunnen komen, wat te Middelburg niet kan, maar de exploitant zal wel trachten, aan dit bezwaar zooveel mogelijk tege moet te komen. Komen er meer aanvragen, dan zullen we ze beoordeelen, maar spr. kent er geen, waarbij het comité op een presenteerblaadje met een derde van bet kapitaal komt aandragen. Zeker hebben verleden jaar de financiën zwaar gewogen, maar dat moest toen wel, met bet oog op de minder gunstige beoordeeling van den officieelen deskundige. Spr. doet een beroep op bet reciprociteitsgevoel der andere leden, waar de Walcbersche leden altijd gesteund hebben de aanvragen om rentelooze voor schotten en subsidiën voor wegen en havens. De beer Van Lijnden zou bet woord gevraagd hebben na de hoogst eigenaardige verrassing van het lid van Ged. Staten, den heer Siegersde heer Van Teijlingen was spr. vóór. Wat is ^algemeen belang"Met de woorden van den heer De Veer zegt spr.les idéés marchent. Vóór 20 jaren zou men misschien zijn stem ont houden hebben aan eene aanvrage voor een tram Dombui-gMiddelburg, als zijnde van locaal be lang thans noemen de heeren Van Woelderen, Heijse, Pompe, Hammacber, Hennequin een tram op Walcheren van algemeen of provinciaal belang bet Rijk zal ongetwijfeld ook steun verleenen Ged. Staten zijn dus in goed gezelschap, vooral nu de tram tot Westkapelle zal worden doorge trokken. Er zouden nog andere richtingen in aan merking kunnen komen, maar dat te onderzoe ken is niet onze zaak, maar de taak van aan vragers. Spr. releveert eenige punten uit het al gemeen verslag om bot advies van Gedeputeerde Staten te motiveeren, o. m. betreffende de richting welke thans midden door het eiland loopt. Het geldt bij de overgroote meerderheid van Gedep. Staten niet Vlissingen, niet Middelburg, maar Wal cheren. De sfeer van invloed van deze tram zal grootér zijn het financiëele bezwaar veel minder. Thans is vlugger gewerkt, maar de gegevens van verleden jaar stolden daartoe in staat. Dat Vlissingen bij deze tram wordt buitenge sloten, is niet juist; dat hangt af van de samen werking tusschen de beide trams. De afstand van het station staatsspoor te Middelburg tot het sta tion van de tram is niet grooter dan van de aan- papier omwikkeld. Olga zette groote oogen op haar kloppend hart zeide haar, dat het een ruiker van den baron was. Ja werkelijk oranjebloesem en viooltjes. Op het bijgevoegde kaartje stond niets anders dan een kroontje, waaronder»Bodo von Hellwang", geen woord meer. Maar de bloemen zeiden genoeg. Met zeer gemengde gevoelens snoof Olga den bedwelmenden geur op, en beval Clementine, die niet ophield den fraaien ruiker te bewonderen en telkens riep »die kost zeker een tientje", een vaas te halen om de bloemen in te zetten, en wijdde toon met een zucht baar aandacht aan het ontbijt. Zij zat rechtop in bed, bet blad stond op bare knieën en zoo schonk ze de thee in. Die ver kwikte baar en ze zeide tegen Clementine, dat ze volstrekt niet ernstig ziek was, en dat deze zich dus niet bezorgd behoefde te maken, wat niet be lette, dat Clementine, volgens de weinig opbeurende gewoonte van vele menscben, beweerde, dat de juffrouw er verschrikkelijk" uitzag. Later op den dag kwam Agnes boven, en vroeg door een reet van de deur: »Het zal toch geen diphtberitis of zoo iets zijn Clementine zegt, dat je keelpijn hebt." »Ben je mallachte Olga met eenigszins schor geluid; >ik hoop, dat bet straks weer over is. Tegen bet diner sta ik op." »0, alsjeblieft, blijf toch bovenHet kon toch eens besmettelijk wezen en je weet hoe vatbaar ik ben. Wil je wat te lezen hebben? Hebje^Ger- minal" al uit Kan ik ook wat voor je meebrengen Ik ga straks rijden. O, welke prachtige bloemen Zeg, Hellwang meent bet ernstig, dat is duidelijk. Olli, dat zal bemelscb zijn's zomers komen wij bij je logeeron, en 's winters heb je een klein paleis te Berlijn. Hellwang is fabelachtig rijk." Zoo babbelde Agnes aan de deur. Olga zeide»Als je bang bent, blijf i^ op mijn© kamer, maar - dan moet jij ook maar liever niet meer boven komen." »Ik zal je straks Hansi zendon, maar eerst moet. bij met mij uit rijden, wat mij vandaag eigenlijk in bet geheel niet schikt. Defsky zou mij ergens

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1