1900. N°. 81. Donderdag 12 Juli. 8?le jaargang. FEUILLETON. Belasting op bedrïjfs- en andere inkomsten. SC e U T T g Pi JJ „IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75, Afzonderlijke nommers 5 cent; met. bijblad 10 cent. inxendiny wan advertentiën vóór 2 uren op dien dag der uitgave. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liofdegaven 5 cent per regel. 10 Het Hoofd van liet plaatselijk Bestuur te Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Directe Be lastingen verzouden is kohier no. 1 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1900/1901 voor deze gemeente, invorderbaar verklaard door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middel burg den 9 Juli 1900 no. 405, dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij 1 le wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden .ngaat de termijn van zes weken, binnen welken I daartegen bezwaarschriften kunnen worden inge diend. Goes, den 11 Juli 1900. Het Hoofd van het Plaats. Bestuur voornoemd J. J. RAMONDT 1. b. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrij stelling of uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor de zijn ingeschreven, zal in een der zalen van het Raad huis hare zitting houden op Donderdag den 19 Juli aanstaande, des middags te 12 uren, wordende belanghebbenden opgeroepen voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. Goes, den 11 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 11 Juli 1900. De vorige week ontleenden ook wij aan het Utr. Dbl. de mededeeling, dat Koningin Wil helm i n a bij het bezoek van Prof. Beets tij dens Haar verblijf van eenige uren op Paushuize to Utrecht men weet, dat H. M. voornemens was geweest zelve den 86-jarige een bezoek te brengen hem Haar portret overhandigde, met het eigenhandig onderschriftHulde aan Profes sor Beets." Die aanduiding als Professor klonk ons eenigs- zins vreemd, zegt het N. v. d. D., wijl onze Ko ningin den ook door Haar zoo geëerden landgenoot toch waarschijnlijk niet bij voorkeur in die hoe danigheid beoogde te huldigen. Daarom lezen wij thans met groote ingenomenheid in hetzelfde blad, dat het eerste bericht onnauwkeurig was. Wat Koningin Wilhelmina onder Haar portret schreef, was hartelijker en natuurlijker. Het luidde Voor Nicolaas Beets, den ouden vriend van Mijn Huis." 3 Juli. »Wilhelmina." De algemeene jaarvergadering der vereeniging tot bevordering van Gereformeerde Zie kenverzorging in Nederland zal op Woens- Roman van Ida Boy-Ed. Derde Hoofdstuk. De gasten gingen langzamerhand heen Hellwang stond in eene vensternis met Olga, die met de lin kerhand op den rand van een bloementafeltje steunde, terwijl ze de lange bladeren eener plant langzaam door de vingers der rechter liet glijden. Zij had de oogen neergeslagen, terwijl hij tot haar sprak. »Het was myn plan maar één dag hier te blijven en ik had daarvoor alles geregeld. Is het noodig u te zeggen, waarom ik langer ben gebleven sprak de baron. Olga schudde het hoofd zonder hem aan te zien. »Dan," vervolgde hij, »moet u nu ook niet boos zijn, dat ik morgen zoo vroeg mogelijk naar Rein- hof terugkeer, maar gelooven, dat het waar is, wanneer ik zeg, dat alleen de hoogste noodzake lijkheid mij doet besluiten heen te gaan. Morgen moet er eene nieuwe dorschmachine in elkaar wor den gezet, de fabrikant zendt zijne werklieden mede, en ik moet erbij zijn, wanneer ze beproefd wordt. Ook het winterzaad Het eigenaardige lachje, dat om OJga's lippen speelde, deed hem verstommen. Het scheen te wil len zeggen »Wat een heereboer 1" dag 18 Juli, in de Geref. kerk te Goes, worden gehouden. O. a. zullen behandeld worden a. Nadere regeling van de opleiding tot kran- kenverzorgsters. b. Is het niet wenschelijk dat het Hoofdbestuur zich richte tot diakonieën, kerkeraden, corporatie's en af'deelingen, om aan de vereeniging zusters ter opleiding te zenden c. Aan het Hoofdbestuur worde machtiging ver leend, om, zoo noodig, verpleegsters kosteloos uit te zenden. Op Dinsdagavond 17 Juli zal er in de Gerefor meerde kerk te Goes een bidstoüd gehouden wor den in het belang van den arbeid der vereeniging, aanvangende half acht uren, waarbij ds. A. Littooy, pred. te Middelburg, zal voorgaan. Schore. Gisteren had de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. Het aantal kiezers bedraagt 111. Ingeleverd waren 79 stembiljetten, waarvan van onwaarde 4, zoodat de volstrekte meer derheid 38 bedroeg. Hiervan verkregenW. in 't Anker 21, J. Beenhakker 16, L. Kabboord 6, M. Karelse 27, P. Philipse 5 st., zoodat op 20 Juli a. s. eene herstemming moet plaats hebben tusschen M. Karelse en W. in 't Anker. Benoemd tot gezworen van bet waterschap Baarland c. a. H. A. Mol; tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door dc sluis aan den Oosterlandpolder C. van Damme. Zooals men zich zal herinneren, werd de Kampveersche toren te Veere eenigen tijd geleden door de gemeente Veere verkocht, doch deze verkoop door Gedeputeerde Staten van Zeeland niet goedgekeurd. Van deze beslissing is de ge meente Veere in hooger beroep gegaan. In de vorige week is door den vice-president en eenige leden van den Raad van State een plaatse lijk onderzoek in zake den verkoop van den toren ingesteld, waarbij voorlichting werd verstrekt door den heer J. A. Frederiks te Middelburg. (B.Wbl.) Bestedelingen. Over het geval van zelfmoord van een jeugdig bestedeling in de ge meente Weststellingwerf, waarvan voor eenige dagen melding werd gemaakt, deelt de Heerenveensche Courant het volgende mede »Uit nadere gegevens blijkt, dat de kinderen door de burgerlijke gemeente uitbesteed, het niet al te best (sic) hebben. Dat kan ook niet, omdat er zoo weinig voor betaald wordt, f26, soms f37,50, en heeft het kind een gebrek f50 per jaar. Dus in het gunstigste geval f 1 per week. Het moeten wel zeer armoedige gezinnen zijn, die daarvoor een jongen in huis willen nemen. En aan den anderen kant spreekt het vanzelf, dat voor die paar centen de uitbestedeling geen gemakkelijk leventje heeft. Zoo'n jongen, die naar school behoort te gaan, wordt geëxploiteerd ten bate van het gezin, waarin hij is opgenomen. »Dat was ook het geval met den knaap, die zich heeft opgehangen. De eenige feestdagen in Noord- woldo zijn de marktdagen dan is het kermis voor oud en jong en ook uit de omliggende plaatsen trekt men dan naar Noordwolde. Die marktdagen zijn drie in getal. Op den eersten in Mei, mocht »Juffrouw," sprak hij zenuwachtig, vindt u het zoo belachelijk, dat een man zijne liefste persoon lijke belangen achterstelt bij die van zijn beroep Volstrekt niet," antwoordde Olga langzaam, »het verwondert mij niet, dat uwe landerijen en bossehen" bijna bad ze gezegd »stoppelveldeu en mestvaalten" u zoo na aan het hart liggen, maar het verbaast mij wel, dat de aankoop van eene nieuwe dorschmachine voor u van zooveel meer belang blijkt te zijn dan ja dan, dan mijn gezelschap." Zweetdroppels parelden Hellwang op bet voor hoofd. Hij was wanhopend. Natuurlijk, deze kleine fee in haar kantenkleed kon niet begrijpen, dat er op aarde nog andere plichten te vervullen waren, dan altijd aan hare voeten te liggen. Dat zou ook niet noodig zijn, als ze eerst maar op Reinhof ja, als dat werkelijk het geval was, dan zou ze als het ware op met rozen getooide wolken over de aarde heenzweven, en zich nooit om melk- kamers of hoenderteelt of dergelijke zaken be hoeven te bekommeren. Op Reinhof kon hij het ook gemakkeiyk zoo inrichten, dat hij altijd bij haar was en toch het oog kon laten gaan over het beheer van zijne geliefde bezittingen. Maar nu, dezen éénen keer moest ze hem begrijpen en vergeven. Hij nam zijn chapeau claque onder den linker arm weg en stak hem onder den rechterbij trippelde van den eenen voet op den anderen en zeide op eens »Ik kom de volgende week terug". Toen hief Olga het gelaat tot hem op en keek Hendrik Mulder, zoo heet de knaap, niet deel nemen aan het volksfeest. Als gewoonlijk moest hij op de koeien passen, in plaats van op de schoolbanken te zitten. Hem werd echter voorgespiegeld met Pink steren is er schoolfeest en daar moogt gij aan meedoen ^Pinkstermaandag was de arme knaap, gewend aan zijn vreugdeloos bestaan, opgetogen in het prettige vooruitzicht dien dag eens te mogen feest vieren. Maar men kwam de belofte niet na. Hij moest weer als koejougen dienst doen. Toen hij zijn kameraden naar het feest zag vertrekken, over kwam hem een naamloos leed. Een korten tijd later vond men hem levenloos hangen aan een hekkepaal." Op 3 Augustus zal te Arnhem voor het eerst een examen worden afgenomen vanwege het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond van personen, die zich hebben opgegeven om deel te nemen aan het onderzoek naar de geschiktheid en bekwaamheid voor agent van politie of veldwachter. Voor dat examen hebben zich 36 aspiranten aangemeld. Een commissie van 5 leden zal het on derzoek doen. Men schrijft uit 's-Gravenhage Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft tot op dit oogenblik geen enkel bericht ontvangen, dat het Reutertelegram bevestigt, mel dende dat verscheiden leden van de Neder landsche ambulance, schuldig bevonden aan het met zich voeren van munitie en het geven van inlichtingen aan de Boeren, naar Kaapstad zijn gezonden. Met medewerking van het ministerie van buiten- landscke zaken, heeft de voorzitter van het hoofd comité onmiddellijk een telegram aan den consul- geDeraal van Nederland te Kaapstad en den consul van Nederland te Louren<jo-Marques gezonden, met verzoek om inlichtingen en eventueel opgave van namen. Men acht het niet onmogelijk, dat er eene ver warring heeft plaats gehad. Eenige dagen geleden is er nl. gemeld, dat er een gedeelte der (Neder- landsch-Russische) ambulance van Leersum, dat nog in Afrika was, onder leiding van dr. Cartier van Dissel via Kaapstad naar Nederland zou terugkeeren. Oorlog Transvaal. Volgens een telegram van Lord Roberts zouden eenige hooggeplaatste personen in den Vrijstaat zich hebben overgegeven. Wanneer de namen juist zijn, dan behooren zij inderdaad aan personen van aanzien. De heer P. J. Blignaut is de staatssecre taris (wat de heer Reitz in Transvaal is), de heer Dickson schijnt procureur-generaal te zijn, de heer Van Tander is vermoedelijk de heer G. van Tonder, lid niet van den Volksraad, maar van den Uitvoe renden Raad (mede-lid van den heer Fischer). De andere heeren, Kupper en Verger, zijn vermoede lijk Volksraadsled en, tenzij het één naam moet zijn, Kupferbiirgor, die van een der inspecteurs van onderwijs. Er is in den Vrijstaat altijd een partij tegen den oorlog geweest en het is mogelijk, dat deze heeren er toe behoord hebben. In dat geval zou hem lachend aan. Zijne hulpelooze verliefdheid amuseerde haar buitengewoon. Hij meende in dien lach vreugde te lezen over zijne terugkomst. »En dan moet u in October met mynheer en mevrouw Mesmer naar buiten komen. Ik heb dik wijls dames te logeeren. Albert was verleden jaar bij mij om te jagen en die kan het bevestigen. Mijne tante, de sticbtsdame barones Arlenberg neemt dan de honneurs waar. Als u het verlangt, zal er ook gedanst worden", sprak hij innig gelukkig. Voor Olga's geest verrees een beeld van het leven, zooals men dat op Reinhof zou kunnen voerenin het oude, groote kasteel weerklonk de drukte van talrijke gastonin de herfstzon, over een tapijt van bruine, afgevallen bladeren, schit terende van den rijm, joegen op vurige paarden heeren in rooden rok en dames in sierlijk af hangend rijkleeddes avonds fakkellicht op het plein aan de ramen der zaal, die zich in een zee van kaarslicht baadde, vertoonden zich schoone vrouwen in kostbare kleedij Zij haalde diep adem, reikte hem de hand en sprak »Ja, kom heel, heel gauw terug Hellwang vatte het kleine handje en hield het vast. Zijne oogen volgden de lijn van den prachtig gevormden arm, die tot aan den schouder ontbloot was. Een alles overheerschend verlangen maakte zich van hem meester om een kus, slechts één vluehtigen kus op dien blanken bovenarm te druk ken. Hy kwam nog een stap nader, altyd hare band vasthoudende, en keek haar diep in de oogen. het niet veel beteekenen, dat zij er in de gegeven omstandigheden het bijltje bij neer legden. Maar dat de naam vooral van den staatssecreta ris en van een der leden van den Uitvoerenden Raad er onder voorkomen achten wij een veeg teeken. Ook wordt gemeld, dat deze heeren zeggen dat een delegatie van invloedrijke ambtenaren zich naar Steyn moest hegeven, om hem over te halen zich eveneens over te geven. Dit is geen opwekkend nieuws zegt de JV. R. C. Vooral van Blignaut doet het ons leed. Hij verliet met president Steyn Bloemfontein, toen de Engelschen het gingen bezetten en sedert heeft bij den president trouw terzijde gestaan. Wij hebben meer dan eens uit brieven van hem aan dr. Hendrik Muller stuk ken kunnen overnemen, waaruit zijn trouw aan de rechtvaardige zaak der Boeren bleek. Maar nu schijnt hy den moed opgegeven te hebben. Of pre sident Steyn zwichten zou voor overreding en zich ook overgeven Hy is er, zouden wij meenen, de man niet naar. Zoolang hy Christiaan de Wet nog heeft en met dezen een Hinken troep vastberaden mannen, zal hij zich niet onderwerpen. Volgens een telegram van Lord Roberts van den 8en is president Steyn den 4en 's avonds van Beth lehem vertrokken naar Fouriesburg, in den Roo- deberg ten N.O. van Ficksburg, en zijn Christiaan de Wet en andere Vrijstaatsche generaals met, naar verluidt, 3000 burgers by hem. Is dat bericht juist, dan heeft Lord Roberts voorloopig geen aanvallen meer op den spoorweg naar het zuiden te vreezen." Lord Roberts seinde gisteren uit Pretoria dat de troepen van Clements en Paget den 7en Bethle hem binnengerukt waren, nadat De Wet geweigerd bad, zich over te geven. De Boeren waren in vollen aftocht, de verliezen der Engelschen waren gering. Den 9den leidde generaal Rundie een verken ning. Hy ontdekte, dat de Boeren al hun stellin gen om Senekal, ook den Biddulphsberg en den Tafelberg ontruimd hebben. Een aantal Boeren schijnt naar Ficksburg gegaan te zijn, en de ove rigen naar Retiefsnek bij Bethlehem. Oorlog in China. Volgens een bericht uit Sanghay van gisteren uit offieiëele Chineesche bron heeft de Keizerin den 30en Juni het bestuur weder aanvaard, en Joeng- loe tot minister-president benoemd. Koeriers, die iederen dag honderd mijlen afleggen, zijn naar Nangking gezonden om de onderkoningen van het Jang-tse gebied te danken voor hun trouw en hun aan te manen, de vreemdelingen tot eiken prijs te beschermen. Als men de berichten onvoorwaardelijk kon ge looven, zou men in de meening gaan verkeeren, dat de eendracht onder de opstandelingen verbroken is ten gunste der Europeanen. Een telegram van schout-bij-nacht Bruce uit Takoo, van 7 dezer, zegt dat er reden is om te hopen dat prins Tsjing met zijn leger te Peking de gezantschappen beschermt tegen prins Toean en diens hoepen en de Boksers. Doch al ware dit zoo, dan nog zou die hoop weinig grond hebben, want het nieuws uit Tientsin luidt steeds zeer ernstig. De geallieerden zouden tot ontruiming van de stad besloten hebben. De Mor ning Post verneemt uit Tsjitoe Tientsin is welhaast Zij bloosde onder dien blik, maar sloeg toch de oogen niet neder. Toen vergat hij zich, boog snel het hoofd en drukte zijne lippen op haar arm. Olga trok hare hand terug en riep »Maar baron als iemand dat gezien had »Des te beter, des te betersprak hij luid en keek in het rond. Maar ze waren alleen in de kamer, in het vertrek daarnaast namen de laatste gasten afscheid van Agnes en Gustaaf. Olga liep naar hen toe en belette Hellwang zoo uit te spreken, wat hem zonder twijfel op de lippen zweefde. »Ik heb maar op u gewacht om ook te ver trekken," sprak luitenant Defsky tot den baron. »Wij hebben juist afgesproken om morgen samen de première van de nieuwe operette in het Wal halla-theater te gaan bijwonen. Gij gaat toch ook meé »Ik ga morgen naar huis, maar ik kom spoedig terug. Vaarwel, mevrouw uw huis heeft in mij een vriend gevonden, dien u niet meer kwijt raakt." Hij schudde vervolgens Gustaaf krachtig de hand en keek rond naar Albert. ^Albert is er stilletjes van door gegaan" zeide Defsky. Het gelukte Hellwang niet nog een blik van Olga op te vangenzij legde slechts bare koude vingertoppen in zijne hand, die hij met een veel- beteekenenden druk sloot. Met opgeheven hoofd, en een wereld van onbogrijpelijk geluk in het hart verliet hij met Defsky het huis. »Gaat ge nog mede naar dc club, baron vroeg

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1