8?le jaargang. 1900. N°. 79. Bij dit no. beliorot een bijvoegsel. Belasting op bedrljfs- en andere inkomsten. De overgangs-examens s FEUILLETON. „IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COHAN De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het Hoofd van het plaatselijk Bestuur te Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der directe be lastingen verzonden is kohier no. 5 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1899|1900 invorderbaar verklaard door den directeur der directe belastingen enz. te Middelburg den 4 Juli 1900 no. 954, dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden inge diend. Goes, den 5 Juli 1900. Het Hoofd van het Plaats. Bestuur voornoemd, W E S S E L I N K. der leerlingen van den loopenden cursus aan de Hoogere Burgerschool zullen in het openbaar wor den gehouden op Zaterdag 14 Juli a. s. Het programma der overgangs-examens luidt V oorbereidingsklasse: 9 uur tot 9,30 uur, Fransch. 9,30 10 Rekenen. 1 1,30 Nedorlandsch. Eerste klasse: 10 uur tot 10,30 uur, Natuurhistorie. 10,30 11 Algebra. 1 1,30 Hoogduitsch. Tweede klasse: 10 uur tot 10,30 uur, Geschiedenis. 10,30 11 Engelsch. 11 11,30 Aardrijkskunde. Derde klasse: 11 uur tot 11,30 uur, Engelsch. 11,30 12 Meetkunde. Vierde klasse: 9 uur tot 9,30 uur, Staatsinrichting. 9,30 10 Hoogduitsch 11,30 12 Wiskunde. De ouders der leerlingen en andere belangstel lenden worden tot bij woning der examens uitge- noodigd. Goes, 4 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, W E S S E L I NK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Roman van Ida Boy-Ed. Weder het rollen van rijtuigen praten be neden in de vestibuleniemand kwam naar boven. Het scheen Hansi toe, alsof hij alleen in een eigen wereldje leefde. Zijn hart bonsde en er kwamen tranen in zijn oogen. Hij wist niet hoe laat het was, hij kon nog niet op de klok kijken, maar tellen kon hij tot honderd, en toen de klok sloeg, die boven zijn bedje hing, telde hij negen slagen. Hij moest reeds meer dan een half uur te bed zijn. Maar zeker, oom Albert zou nog komen. Tik-tak ging de slinger heen en wéér, altijd maar door Hans telde telkens tot honderd en dan wéér van één af. De kaars op de tafel werd angstig klein. Nu sloeg de klok éénsHans kon het niet langer meer uithouden. Hij liep in onbeschrijfelijke op gewondenheid naar de deur. Naast deze was een knopje van de electrische schel. Hans zette er zijn duimpje op. Hij wachtte maar er kwam nie mand. Nog eens en heel lang, zoo lang tot er iemand kwam. Blazend, met een vuurrood gelaat vloog Clementine de deur inzij was de trap op gestormd. «Vervelende jongenriep ze en hief de hand op om hem een klap te geven. Het heldere gas licht van de corridor viel juist op Hansi's gelaat. De groote kinderoogen keken zoo angstig, zoo hulp behoevend tot Clementine op, dat deze hare hand liet zakken en op vriendelijker toon vroeg «Scheelt er wat aan «Is oom Albert er al «Ja, al lang." >01" zeide Hansdat deed hem pijn. Hy was GOES, 6 Juli 1900. In de zoo juist verschenen vierde aflevering van het tijdschrift voor «Evenredige ver tegenwoordiging" geeft de ijverige secre taris der vereeniging, de heer C. E. van Koetsveld, een ontwerp-kieswet voor Nederland, waarbij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in de bestaande kieswet wordt ingepast. (Vaderl.J Voor het groot-ambtenaars-examen voor den Indiscben dienst 2e gedeelte is geslaagd de heer J. G. Moojen van Kloetinge. De kommies-verificateur 3e categorie bij 's rijks belastingen H. H. Beek te Hansweerd is, inge- gaan 1 Juli, bevorderd tot kommies-verificateur 2e categorie. (M. Ct.) Kolijnsplaat. Ook de elect riciteit wil hare intrede op Noord-Beveland doen. Althans is de eerste Nederlandsche Electriciteits-Maatscbappij, te Amsterdam gevestigd, met den heer D. R. Wijcker- held Bisdom, burgemeester van Kortgene, in overleg getreden om het «geheele eiland Noord-Beveland electrisch te verlichtenOok zal do electrische stroom zooveel mogelijk benut worden, waar zijne kracht toepassing kan vinden. Aan arbeiders zal het recht toegekend worden bij slaging der onderneming zich tegen zeer laag tarief te abonneeren. Uit eene bijlage van de nota van wijziging tot de concept-begrooting voor 1901 van het pro vinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur be treft, blijkt, dat in het personeel der provinciale griffie van Zeeland eenige mutatiën plaats hebben Zoo zijn tot hoofd-commies bevorderd de heeren H. L. Dormaar, rar. D. J. J. Laan en H. J. G. Hartman, tot dusver commies. Aan alle ambtenaren is eene traktementsverhoo- ging toegelegd. MCt.) Blijkens een in de St.-Ct. geplaatsten staat van afkoop van tienden over het jaar 1899 zijn van het kroondomein in Zeeland afkoopen ge sloten tot een bedrag van f 15.104,90, en van tienden aan particulieren tot een bedrag van f 9199,43. In het laatst van Augustus zal oen vergelij kend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant - opzichter der telegra fie, waarvoor 6 plaatsen worden opengesteld. De adspirant-opzichters genieten een bezoldiging van f50 per maand. Zij kunnen, na een diensttijd van ten minste twee jaren, en na voldoende blijken van algeraeene geschiktheid te hebben gegeven, deelnemen aan het examen voor opzichter der telegrafie, aan welke betrekking een jaarwedde van f1000 tot f2400 is verbonden. Heeft een adspirant-opzichter na ver loop van vijf jaren niet aan het evenbedoelde exa- niet bij hem gekomen. «Toe, Clementine, vraag hem of hij niet een klein oogenblikje boven kan komen." «Ik kan toch zoo maar niet naar binnen gaan. Maar ik zal eens zien of Willem het hem niet kan zeggen." Da meid ging naar beneden. Het duurde eene eeuwigheid, eer ze met een bord vol koekjes terug kwam. «Daar, mijn kind," sprak ze goedig, zooais ze altijd was, wanneer de overvloed harer bezigheden haar geduld niet op te zware proef stelde, »eet dat nu maar lekker op en ga dan gauw in bed. Oom Albert zeide, dat hij van avond geen tijd voor je heeft." Zij ging weêr heen. Hans stond als wezeuloos. Die verschrikkelijke woorden geen tijd voor je weerklonken voortdurend in zijn hoofdje. Niemand had ooit tijd voor hemzoolang hij denken kon, was hij overal met die woorden afgewezen, alleen door hem nietNu had ook hij geen tijd meer. Nu was Hans dus heelemaal verlaten. Er was nu niemand meer op de wereld, die hem liefhad. Op dat oogenblik werd de gansche kamer door een helle vlam verlicht. Hans schrikte op. De vlam der kaars, die bijna opgebrand was, had de papieren manchet van de candelabre aangestoken, de brandende stof flikkerde hoog op, kronkelde daarna in zwarte vlokken op den porseleinen schotel er onder en doofde daar uit. Een oogenblik scheen het Hans toe dat hij in een ondoordringbaar duister verkeerde hij sloot de oogen. Toen hij ze weder opende, stroomde er een zacht zilverachtig licht door het venster naar binnen en vormde op den vloer een breede, witachtige streep. Hans ging naar het raam. De ronde schijf der maan stond aan den hemel en lachte hem toe, zooals de maan in prentenboeken lacht vaderlijk, goedig, den breeden mond aan de hoeken opge- men voldaan, dan wordt hij uit 's Rijks dienst ontslagen. Zie voorts de Staats-Ct. no. 141. Deze week bezochten de Koninginnen Utrecht. Over de ontvangst van prof. Nicolaas Beets op Paushuize vernam het U. D. eene interessante bij zonderheid. H. M. was aanvankelijk voornemens geweest den eerwaardigen grijsaard zelve te be zoeken. Maar de 86-jarige wilde 't zich niet laten ontnemen aan de Koningin zijne hulde te komen brengen. Hij verscheen met zijne dochter, die mede werd toegelaten, bij H. M. Ook de Koningin-Moeder kwam van hare zitkamer naar beneden, om prof. Beets te begroeten. Bij het afscheid gaf Koningin Wilhelmina hem Haar portret, voorzien van het eigenhandige onderschrift«Hulde aan professor Beets." Bezoek Czaar. Naar aanleiding van de mededeelingen over een eventueel bezoek aan ons land door den Keizer van Rusland, meldt men, dat nóch aan het Russische gezantschap bij ons Hof, nóch aan het departement van buitenlandsche zaken tot nu iets van een voornemen van den Czaar, om ons land te bezoeken, bekend is. Met het oog op de ernstige verwikkelingen in China is een pleizierreis van den Czaar in deze dagen zeer onwaarschijnlijk. (M. Ct.) Het Utrechtscfie Dagblad verneemt uit Amers foort Alhier is een particulier telegram ontvangen, meldende, dat het personeel der N. Z. A. Spoor wegmaatschappij gisteren (Dinsdag) van Oost-Londen vertrokken is per stoomschip Arundel Castle, als passagiers voor rekening van het Engelsche gou vernement. Te Berlijn gaat in marinekringen het gerucht, dat drie Chineesche pantserschepen met acht tor pedobooten in de Oost-Aziatische wateren verdwe nen zijn. Men vreest, dat die schepen van plan zijn de Duitsche troepenschepen op te vangen en daarom zouden deze bevel hebben, naar het heet, om te Port-Saïd te wachten op Duitsche oorlogsschepen, die ze moeten begeleiden. De verpleging der zieken en ge wonden in Zuid-Afrika laat bij de Engel- s c h e n nagenoeg alles te wenschen over. De Boeren, die onbeschaafd heeten en barbaarsch, heb ben alles veel beter ingericht, zoodat menig En gelsch man het als een zegen beschouwt, als hij in eene Boeren-ambulance terecht komt. Sedert den Krimoorlog hebben de Engelschen dus niets ge leerd. Dezelfde tooneelen van verwarring, zorge loosheid en onkunde, die Florence Nightingale toen naar de Krirn deden snellen om voor de arme sol daten te zorgen, zijn ook nu te aanschouwen. Toch is sedert het Roode Kruis gesticht. Napoleon I trokken. De avondhemel had een metaalglans, tot waar hij verdween achter den donkeren muur der boomtoppen, die zich scherp tegen de lucht aftee- kenden. Hoe stil, hoe eenzaam moest het nu wel zijn onder die boomen, waar Hans zoo dikwijls in het heldere daglicht rondreed Zouden ze ruischen en des avonds werkelijk tegen de menschen spreken, zooals het in het sprookje luidt? Wat had oom Albert gistermiddag ook gezegd«Goeden en op rechten menschen biedt de natuur troostwend je tot de natuur, wanneer je bedroefd bentZeker, zij moest haar eigen taal hebben en die kan men alleen verstaan, als men nooit gelogen had en zeer bedroefd was. Eene kloeke gedachte werd bij Hans levendig. Zijn hart klopte tot berstens toe. Niemand, niemand op de wereld had meer tijd voor hemhij zou naar de boomen gaan en hun zeggen, dat hjj erg een zaam, erg bedroefd was en dat zijn hoofd hem zoo pijn deed. Hij had nooit gelogen ja zeker ze j zouden hem toespreken en hem troosten. I Met knikkende knieën sloop hij naar beneden. j Het geheele dienstpersoneel was in de Leuken of in de zalen, zelfs de portier had zijn post verlaten. I Hansi kon de zware klink van de huisdeur nauwe lijks oplichten. Eindelijk ging de deur open en met kloppend hart snelde de knaap naar buiten. De scherpe avondlucht deed zijn hoofd goedhij keek naar boven. De maan lachte nog even vriende lijk van de eerste verdieping van het huis klonken de tonen eener wals. Hans snelde de straat op, dwars over den rijweg van de Tbiergartenstrasse, naar het nevenliggende voetpad, dat Daar bet park voerdehij zag, dat de maan met hem medeging, en daar was hij blij om. Daar buiten onder de boomen was het voel don kerder dan Hansi gedacht had. De avondwind streek fluisterend door de bladeren, de verwelkte vielen ging zelf in Egypte do hospitalen bezoeken, hoewel die door pestlijders waren bevolkt. Roberts, die den naam heeft van humaan te zijn, bemoeit zich met niets en is zelfs verstoord, nu de heer Burdett Coutts de schandalen heeft geopenbaard. Napoleon had in Egypte grootendeels avonturiers onder zijn bevelen Roberts leger bestaat voor een groot deel uit huisvaders, die noode gemist kunnen worden. Het was dus thans dubbel plicht geweest voor eene goede verpleging te zorgen, zooals ook Nederland gedaan heeft in 1830, maar om enkele groote finan ciers nog meer te verrijken, mogen duizenden en tienduizenden in armoede worden gedompeld. (Ned. Dbl.) Onder het opschrift«Een brutale spe- cerij-vervalsching," meldt het Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende Wij hadden gelegenheid in een uit Duitschland ons gezonden monster, genomen uit een in den handel voorkomende party peperkorrels, een inder daad buitengewoon brutale vervalsching te consta- teeren. Het bleek ons, dat men zwarte peperkorrels omhuld had met een laag gele klei, waardoor zij, vooral natuurlijk bij menging met echte witte kor rels, nauwelijks op het oog daarvan onderscheiden konden worden. Het scheikundig onderzoek toonde ons, dat den kooper door deze vervalsching een bedrag van circa 50 pet. waardelooze en bij het gebruik lang niet onschadelijke minerale stoffen wordt geleverd. In de eerste plaats wordt natuurlijk bedrog gepleegd door den verkoop van zwarte peperkorrels in plaats van witte, en ten tweede dient het omhulsel van klei als frauduleuze gewichtsverzwaring. Men zij, met het oog op een bekendmaking in Duitsche bladen, dat speciaal Holland het terrein voor den verkoop dezer schadelijke en verknoeide waar is, voorzichtig bij den aankoop van witte pe perkorrels de vervalschte korrels kunnen hieraan herkend worden, dat zij met den nagel reeds van het gele klei-omhulsel bevrijd kunnen worden. Oorlog Transvaal. De correspondent van de Daily Neivs te Pretoria seint, dat Botha's hoofdmacht, uaar men gelooft, een eind oostwaarts getrokken is, terwijl aan de andere zijde van de hoofdstad commandant Snijman de grootste moeite heeft om zijn commando bijeen te houden. Van het gevangennemen van Snijman meldt deze correspondent niets. De correspondent van Central News te Machado- dorp heeft een onderhoud met president Kruger gehad, die zeide dat de burgers en hun president den vrede begoeren, maar alleen indien de repu blieken onafhankelijk blijven en voor de Kaapsche opstandelingen een amnestie wordt uitgeschreven zoo niet, dan zullen de Boeren doorvechten. De correspondent van Central News te Standerton geeft een omstandig verhaal van den geestdrift- ritselend omlaag. De kindervoetjes deden het ver dorde groen in de paden opstuiven. Het was zeer koud en op de grasperkon schitterden de dauw droppels als diamanten, wanneer het maanlicht er op viel. Hans rende verder, altijd verder. Hij kwam aau een vijver en daarboven zag hij een groote witte gestalte zweven. De maan trilde op de wa tervlakte en de witte vrouw daar boven op den ronden steen groeide en groeide tot een reuzenge stalte. Zij scheen zich naar het kind te buigen en hem te wenken. Hans stond angstig stil en ver schuilde zich achter een boom. De wind blies door de kroon van een olm en schudde natte bla deren in zijn hals. Hij sidderde, hij klemde zich aan den boom vast, en keek luisterend omhoog. Wel ging er een zacht gefluister door het geboomte, maar het kind verstond de taal niet. Stil, angst wekkend stil was het rondom hem, het doodsche zwijgen van den nacht. Eensitlaps overviel den knaap een waanzinnige angst en wierp hij zich op den grond om tegen den kouden, vochtigen aard bodem zijn jammer uit te snikken. Toen Gustaaf te huis kwam om zich voor de avondpartij te kloeden, vond hij in de slaapkamer Agues voor haar toilettafel zitten. Op het met blauwe zijde en gele kant bekleede meubel stonden een menigte kristallen en zilveren llescbjes en doosjes. Agnes hield bet gelaat dicht by den spiegel en hield een oogspuitje voorzichtig tusschen de vingers. «Wat doe je daar?" vroeg Gustaaf, vluchtig rondkijkende. «Niets zei Agnes, terwijl ze het spuitje haastig wegborg en een poederkwast greep en daarmede hare wangen bewerkte. «Waarom ben je vandaag niet aan tafel geweest Ik hoorde het eerst van Willem ik had je graag willen spreken en anders had ik je van morgen over mijne zaken ge sproken" begon Agnes, terwijl ze haar oorlelletjes

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1