1900. N°. 78. Donderdag 5 Juli. 87sle jaargang. FEUILLETON. „IK!" (iöESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bfjblad 10 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiè'n is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By 'directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 Juli 1900. Zeeuwsche koorts. In de te Middelburg gehouden vergadering van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde is, gelijk wij reeds meldden, door den burgemeester van Middelburg bet ten vorigon jare en ook thans weder verschenen der Zeeuwsche koorts aan do aandacht der vergadering aanbevolen. In de zitting van Maandag werden omtrent deze zaak eenige mededeelingen gedaan door den beer J. J. Berdenis van Berlokom, die, volgens bet verslag in de M. Ctzeide »De epidemie is zeer interessant, ook omdat zg ingrgpt in een streek, waar zij in geeD 20 jaren voorkwam. In Maart kwam weder een nieuw geval dier ziekte voor, waarop nog 70 volgden in 40 ge zinnen. De meeste gevallen waren recidieve. Van de dit jaar geïnfecteerde gezinnen be wonen er 10 de wij keu, waarin ten vorigen jare de ziekte beerscbte5 wonen in andere stads gedeelten. De ziekte is een zeer langdurige, en spreker zijn verschillende gezinnen bekend, waarvan al de leden door malaria zijn aangetast. Een zeker soort mug mag met e enig en grond be schouwd worden als de verspreider der malaria. Het is de anopheles In verband met deze discussie vestigen wij de aandacht op bet volgende gedeelte van bet »jaar- verslag omtrent den openbaren algemeeuen gezond heidstoestand te Goes" uitgebracht door den ge meente-geneesheer. Wg lezen daarin »In Juni, Juli, Augustus en September kwamen hier gevallen van eene ziekte voor, waarvoor vroeger Zeeland gevreesd werd, nl. de malaria. Deze ziekte behoort hier thans, nu poelen en moerassen verdwenen zijn, tot de groote zeldzaam heden." Al aanstonds voegen wij hierbij, dat, toen kort geleden de bagger-quaestie hier in den Raad aan de orde was, wg den gemeente-geneesheer gevraagd hebben of er, met het oog op zgn verslag, verband kon bestaan tusschen het weder-verschijnen der Zeeuwsche koorts en bet in langen tijd niet baggeren in de vest, waardoor daarin langzamerhand op som- mige gedeelten iets als een moeras ontstond. Zgn antwoord luidde ontkennend, zulks op grond, dat ook elders in Zeeland, speciaal te Middelburg, de bedoelde koorts zich had voorgedaan. Natuurlijk dingen wij op deze meening van een deskundige niets af, maar het komt ons voor, dat bet in het belang der zaak nuttig kan zijn ook bovenstaande aanhaling onder de aandacht te brengen van hen, die zich met het onderzoek onledig houden. Bedriegen wij ons niet al te zeer, dan heeft men ook te Middelburg last of last gohad van stinkende grachten, speciaal van de Heerengracht. En nu trekt het onze aandacht, dat de heer Van Berlekom spreekt van een zeker soort mug, die de ziekte verspreidt. Een eeuigszins ongewoon soort mug werd verleden jaar ook hier opgemerkt en het is volstrekt geen onbekende zaak, dat muggen tijdens de warmte veel worden aangetroffen waar moeras achtige plaatsen of modderpoelen zijn. Uit eigen ervaring kunnen wij dit bevestigen. Wij woonden Roman van Ida Boy-Ed. In de Markgrafenstrasse liep baron Heil wang op het trottoir vóór Albert's kantoor op en neer. Bach had hem gezegd, dat Albert naar zyn broeder was en wel spoedig zou terugkeeren. Het wéér was des nachts geheel veranderd een guitige wind blies de straten droog, nam den mannen den hoed van het hoofd en woei in de plooien der rokken van de dames. De lange mantel van den baron klemde zich om zijne knieën en woei naar links, de lange fijne punten van zijn baard fladderden in dezelfde richting over zijn borst, het hoofd, met een luch- tigen vilten hoed bedekt, was naar rechts gebogen om den druk van den wind te weerstaan. Zoo ont moette Albert hem en begroette den nieuwen harts vriend eenigszins verstrooid. »Ik loop hier als eeD schildwacht heen en wêer ik moet je noodzakelijk spreken." Beste Heil wang, als je mij nu van morgen eens met rust wilde laten; ik heb zooveel ernstige en onpleizierige zaken om mijn hoofd, zeide Albert. »Maar twee woordensmeekte de baron en dreef Albert, door hem de hand op den schouder op Java 1400 voet hoog in de vallei tusschen het Yang- en het Raön-gebergte, op welke hoogte wij zeer weinig last hadden van muskietenterwijl dit lager en vooral te Besoekie en te Panaroekaiv destijds moerassige plaatsen bij uitnemendheid, in groote mate bet geval was. Wanneer zich echte i, door toevallige omstandigheden of door verzuimde tijdige opruiming, in de nabijheid van ons erf, een modderpoel had gevormd, kregen ook wij een onge woon groot bezoek van die zoo lastige muskieten en waar nu de heer Van Berlekom er op wijst, dat zeer waarschijnlijk muggen de verspreiders zijn der bewuste malaria, en waar muggen blijkbaar zich door modderpoelen en moerassen aangetrokken gevoelen, meenen wij de vraag te mogen stellen of een onderzoek in die richting ook niet van eenig nut zou kannen zijn. Feit is het, dat sinds het stoomgemaal te Kattendijke de eertijds moerassige weiden in »de Poel" (in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente) droog heeft gemaakt, hier ook de malaria verdween en dat deze ziekte eerst sinds verleden jaar en ook weder nu zich hier voordoet. En bestaat er geen verband tusschen het toenemen van modder in de vesten waarvan bij sterke droogte, de zijkanten gedeeltelijk bloot komen en muggen, die de koorts schijnen over te brengen, dan zal het stellen van bovenstaande vraag toch in geen geval schaden. Overigens spreekt het wel van zelf, dat, in ver band hiermede, elk middel, dat verontreiniging dei- vesten door den afvoer van door den mensch of zijne huishouding geproduceerden afval, tracht te voorkomen, onze groote belangstelling verdient. Reeds in de jongste Raadszitting vestigde dr. Coenen de aandacht op het stelsel, toegepast op het stadje Exeter, gelegen aan de oevers der Exerivier in een district Belle-Isle en dat wij te danken hebben aan Dibdin, die zich door zijn filters, en mr. Donald Camaron, die zich door zgn Septie-Tank verdienste lijk maakte, en door welk stelsel afschuwelijk Stin kend rioolvocht in korten tijd wordt omgezet in reukeloos helder water, dat niet meer in rotting overgaat. Bene uiteenzetting van dit stelsel levert de heer G. K. A. Nonhebei, apotheker te Middelburg, in de M. Ct. van heden. Zuivering van wat in de vesten wordt gevoerd vóór het daarin komt en diep houden van den bodem kunnen ongetwijfeld veel tot bevordering der volksgezondheid bijdragen. Men schrijft ons Zooals wellicht velen onzer lezers zich nog her inneren, besloot de Veroeniging van burgemeesters en secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland in hare voorjaarsvergadering een request te zenden aan den Minister van Oorlog, met verzoek het verplicht aantal deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht van twintig op vijftien te brengen. Dezer dagen ontving het bestuur der genoemde Vereeniging een uitvoerig antwoord van den Mi nister maar nul op het request. Do Minister begint met zijne voldoening uit te spreken over kèt be wijs van belangstelling door burgemeesters en secre tarissen aan den dag gelegd, voor deze zoo nuttige zaak dat toch geen andere maatregel, ook niet de ter requeste verzochte deze gunstige uitwerking zou hebben wijl o. a. gebleken is dat van de 69 te leggen, tegen den muur van het huis. »Wat heb je dan vroeg Albert vrij beslist. »Je weet, dat ik vandaag al wéér naar Reinhof had willen terugkeeren en dientengevolge heb ik geen geschikt pak kleören bij mij. Ik laat altijd alles uit Weenen komen, weet je, en ik ben wat bang om hier alleen erop uittegaan om een gemaakt pak te koopen. Als je nu even wou meegaan om je oordeel eens te zeggen." Albert wilde eene zeer onvriendelijke opmerking maken, maar Hellwang ging op dringend vleienden toon voort »Toe, word nu niet boos, zoo'n reus als ik maakt in een rok, die niet past, een mal figuur. O, als ik mijn dragonderuniform nog eeüs kon aantrek ken En, me dunkt, de kleine let juist op der gelijke uiterlijkheden." Zoo moest dan Albert waarachtig eene toilet- aangelegenheid als een staatszaak gaan behandelen en den baron naar drie verschillende confectie magazijnen brengen om hem er des avonds op zijn voordeeligst te laten uitzien. Albert deed het met de bittere nevengedachte, dat Olga er zeer tnedo ingenomen zou zijn, indien ze het wist. Hjj deed het met zorg in het hart over do vraag, wat van de ontmoeting van Olga met den baron de gevol gen zouden zgn. In het huis in de Friedrich-Wilhelmstrasse was men niet minder ijverig bezig met de voorbereidingen voor bet avondfeest. Volgens de daar heorschende grootere gemeenten in Zeeland, die wel het aantal jongelieden konden bijeenbrengen, slechts negen daarin slaagden, terwijl daartegenover in eene kleine gemeente als 's-Graven polder, met nog geen 900 zielon, doch waar veel belangstelling in de zaak bestaat, 23 jongelieden geoefend worden dat voorts het bezwaar van het getal 20 door den hoofd-officier, die belast is met de toepassing van bot voorschrift, voor kleine gemeenten ondervangen wordt door samenvoeging van 2 of 3 kleine ge meenten of door samentrekking bij grootere ge meenten dat de hoofd-officier elk geval, zegge elke gemeente, op zichzelve beoordeelt en het daarom regel is zonder uitzondering dat oefeningen plaats vingen in elke gemeente waar zij met vrucht te geven zijn en ernstig worden begeerd, met andere woorden dat vooral voor kleine gemeenten niet angst vallig aan het getal twintig wordt gehouden dat mitsdien onder alle waardeering der goede bedoe ling van het verzoek, tot inwilliging daarvan geen termen worden gevonden. Het volgende verzocht men ons optenemen Ambachtsschool-s poortarieven. Met ingang van 1 Juli voeren S.S. en N. C. S. in een speciaal tarief voor leerlingen van ambachtsscholen aan wie enkele reiskaaiten 3e klasse worden ver strekt tot do navolgende prijzen voor afstanden van 1—10 K.M. f 0,05 i/<?, van 11—20 K.M. f 0,07 i/«, van 21—30 K.M. f0,09, van 31—40 K.M. f0,10 en van 4160 K.M. f0,lli/i- Dit tarief is uit sluitend van toepassing op leerlingen van ambachts scholen, door het rijk, eene provincie of eene gemeente gesubsidieerd, met wier bestuur de maat schappijen eene regeling hebben getroffen ten einde de uitvoering mogelijk te maken. De kaarten worden afgegeven uitsluitend op werkdagen, aan leerlingen der vorenbedoelde ambachtsscholen, wonende buiten de plaats waar de school gevestigd is. De kaarten zijn slechts verkrijgbaar voor reizen van de plaats van inwoning van don leerling naar de plaats waar de ambachtsschool gevestigd is en omgekeerd. In het laatste geval alleen wanneer de zekerheid ver kregen is, dat de leerling dien dag de school heeft bezocht. Borsele, Door B. en W. zijn bij de brand weer benoemd dhr. L. van de Wal tot tweeden brandmeester, dhr. A. Karelse Cz. tot eersten on derbrandmeester en dhr. P. Verburg Mz. tot twee den onderbrandmeester. Aan dhr. A. Mol Wz. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tweede brandmeester. lerseke. Dr. J. G. de Man alhier is door den Franschen Minister van Koloniën voorgedragen voor een onderscheiding voor een door hem geschreven werk over de krabben op de kust van Borneo, dat door den schrijver op de Pargsche tentoonstelling is gebracht. Mej. C. T. M o e r d ij k geboortig van Elle- woudsdijk en leerlinge aan 's Rgks-kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, slaagde Maandag jl. te Amsterdam voor het examen als vroed vrouw. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter J. C. A. van der Vliet te lerseke. Middelburg. Bij de gisteren gehouden stem ming voor een lid der Prov. Staten voor dit kies- 9gon ieder lid van het gezin den dag op een ander uur. Gustaaf reed kort na negen uur naar het kantoor, maar kwam zoo op het nippertje uit bed, dat hij maar juist staande een kop koffie naar binnen kon gieten en voor Hans nauwelijks zooveel tijd had om den knaap vluchtig op het voorhoofd te kussen. Hans zat al van acht uur stil aan de onbgttafel, bladerde in prentenboeken, of keek droomerig voor zich. Als zijn papa even gekomen en wéér heengegaan was, wachtte hij op Olga, die gewoonlijk spoedig daarna kwam. Olga was altijd opgewekt, gaf Hans een vleiend tikje op de wang, maar om te babbelen had ze geen tijd naast haar bord lag een roman, en als Hans haar iets vroeg, keek zij al etende van haar boek op, liet een vragend »hm" hooren en las weêr door. Eindelijk verscheen Agnes, doodmoe, zenuwachtig afgemat, Hansi reeds afwerend, nog vóór hij een woord gezegd had. Zg zonk in een leunstoel neder, pakte de beurscourant en slurpte afentoe uit het kopje thee, dat Olga haar gegeven had. Later gingen de dames wéér naar haar kamers terug om zich te kleoden, en dan reden ze uitsoms had Hansi het geluk, dat hg medegenomen werd. Dan zat hg stil in het rijtuig te wachten voor de huizen, waar mama inkoopen deed of bezoeken aflegde, en meestal spraken Agnes en Olga onder het rijden Franscb, opdat hg niets zou verstaan. Dezen morgen wachtte Hansi met bijzonder ver district is gekozen de heer D. Wisboom Ver stegen (anti-rev.) mot 1598 st. De heer Den Bouwmeester (lib.) bekwam 1.466 st. Voer bet le gedeelte van het examen voor surnumerair der directe bel astingen hebben zich 63 jongelieden aangemeld. Dat dr. A a 1 d e r s niet naar de krijgsgevan gen Boeren op St. Helena gaat, is een gevolg van een van generaal Cnmjé ontvangen schrijven, die meende dat het zenden van een predikant uit Hol land overbodig was. Mevrouw Knobel te 's-Gravenhage, eebt- genoote van onzen gezant te Peking, verkeert nog in volkomen onzekerheid omtrent het lot van haar echtgenoot. De laatste van hem ontvangen brief kwam haar den 18en Mei in handen. Daarin was nog geen sprake van eenig onrustwekkend ver schijnsel. Een later schrijven kan, ook in normale omstandigheden, niet zijn aangekomen. Het Euro- peesche personeel van hot gezantschap bestaat, behalve den heer Knobel, nog uit zijn secretaris, den heer W. van Duysberg, zoon van den heer Van Duysberg, referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken. (D.) De verkooping van de ingedijkte gronden van den Brakman, onder de gemeente Philip pine en Hoek, is meegevallen. De totale opbrengst bedraagt f 393,122, terwijl de inpoldering en het leggen van het scheepvaartkanaal aangenomen was voor f 292,500. Philippine heeft een nieuw kanaal en het Rijk daarenboven nog een voordeeltje van ruim f 100,000. Naar wg vernemen is de regeering voorne mens een rechtsgeleerd raadsman te verbinden aan de directie der Grootboeken te Amster dam. Mr. Troelstra heeft zich Maandagochtend bij den officier van justitie te Haarlem aangemeld en is daarna geheel alleen naar het Huis van Bewa- ring gegaan om zijn straf te ondergaan. In verband met het bericht omtrent dr. B i e- rens de Haan, in ons vorig no. uit de N. R. C. overgenomen, schrgft men thans aaD dat blad uit den Haag »In het laatste telegram, dat de voorzitter van het hoofdcomité ontvangen heeft, dd. 28 Juni, blijkt niets van eene gevangenneming. Een later telegram of eenig ander nader bericht heeft het hoofdcomité niet gekregen. Daaruit meent men te mogen op maken, dat het bericht onjuist is. Het hoofdcomité wordt in die meening versterkt door den terugkeer van dr. Lingbeek, die hoogstwaarschijnlijk niet zou vertrokken zijn, wanneer dr. Bierens de Haan in gevangenschap verkeerde". Omtrent het Zaterdag geopende Herstel lingsoord voor onderwijzers te Lunteren wordt nog het volgende gemeld Vóórop staat do opneming en verpleging van herstellende zieken, leden van den Bond of tot hun gezin behoorende mocht er later door uitbreiding gelegenheid toe bestaan, dan zal het Herstellings oord ook dienstbaar gemaakt worden als een ver blijf voor hen, die hun vacantie in deze gezonde omgeving willen doorbrengen. De pensionsprijs is zeer laag gesteld. Voor f 1,50 langen op Olga en toen ze tegenover hem zat, begon hg »Tante Geen antwoord. »Och, lieve tante »Hm »Ik heb vandaag zoo'n vreeselijk erge hoofdpijn." Zgne stem trilde van ingehouden tranen. »Arm ventje, je zult je maag overladen hebben" zeide Olga en ze las weer voort. »Neen, ik heb gisteren al niets meer gegeten." Maar dat hoorde Olga al niet meer. Hansi legde het hoofd op de tafel, tot zijne moeder kwam. Goeden morgen, mamatje", zeido hij angstig, van zijn stoel opstaande. »Goeden morgen, kind, ach, ik gevoel me zoo onuitsprekelijk afgemat." Ze liet zich in haar stoel vallen en Hans bleef naast haar staan hij legde zachtjes het hoofd tegen haar schouder. »Sta recht op, Hans, je moet niet altijd tegen iemand aanleunen." »Ach mama, ik heb zoo'n hoofdpijn." »Dat zal wel zoo erg niet zijn. Och, Olga, geef me de suiker eens aan. Hebt go al bedacht, wat we zullen aandoen?" Olga legde haar boek neder en zei belangstellend »Jg die japon, die we te Brussel hebben gekocht, en ik die vau witte kant."

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1