J 900. N°. 77. Dinsdag 3 Juli. 87sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën wóor 2 neen op den dag der uitgave. C01RAN De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboortehuwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. BAND W RliKE N. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Goes roepen sollicitanten op naar de op 1 September 1900 vaceerende betrekking van Onderwijzeres in de nuttige Handwerken, aan do Openbare Lagere scbolen B, O en D. Jaarwedde J' 125. Aanmelding schriftelijk vóór 15 Juli 1900 bij den Burgemeester. Goes, 30 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Bij de vele, trouwens verwarde soms tegenstrijdige berichten, die uit China worden vernomen, bestond er nog steeds ernstige en gegronde twijfel over het lot der gezanten van de mogendheden te Peking. Daar brengen nu echter gisteren telegrammen uit Sjanghai de volgende zeer ernstige tijdingen Sjanghai, 1 Juli. De Duitsche ge zant is, terwijl hij zich naar het Tsoeng- li-jamen begaf, aangevallen, en is in het jamen gestorven. Sjanghai, 1 Juli. De Engeische consul te Tsjifoe seintDe Duitsche ge zant te Peking is den 18en door inland- sche troepen vermoord. Drie niet nader aangeduide legatiën wareu den 23en nog gespaard. De Amerikaansehe consul hier zegt, dat volgens een telegram van Joen- gloe van den 2Gen, de overige gezanten dien morgen nog in leven waren, maar hun positie liet geen hoop meer. Joen- gloe twijfelde of zij het nog vier-en-twintig uren zouden kunnen houden, aangezien hij en de Keizerin hen niet meer konden beschermen. De vermoorde Duitsche gezant, baron von Ketteler, die ongeveer 47 jaar oud is, was in 1899 tot gezant te Peking benoemd. Wat de gevolgen van deze schandelijke daad zullen zgn, valt nog moeielijk te zeggen, maar ongetwijfeld zal zij tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven. Een nieuw ministerie in Italië is tot stand ge komen met Saracco aan het hoofd. Dat de afge treden minister van buitenlaudsche zaken weer met dezelfde portefeuille belast is wijst er op, dat het ministerie, wat kleur betreft, niet veel van het vorige verschilt. De oppositie, die zich binnen de grenzen van de wet houdt, de niet-obstructionistische dus, is zeer teleurgesteld, omdat het nieuwe minis terie bijna geheel bestaat uit partijgenooteu van het oude en omdat aan haar heel weinig plaatsen er in gegeven zijn. Niet onwaarschijnlijk dus, dat eenigen dezer partij zich bij de o Dstructionisten zullen voegen. De radicalen en socialisten hebben nu reeds met tegenwerking gedreigd, omdat het nieuwe ministerie niet van plan schijnt te zijn aan al hun wenschen ten opzichte van het reglement van orde in de Kamer gehoor te geven. Er is dus alle kans dat onder het huidig ministerie al even weinig zal kunnen uitgevoerd worden. De Kamer FEÏÏXLLETQI. „IK!" Roman van Ida Boy-Ed. Tweede Hoofdstuk. Den volgenden morgen zocht Albert zijn broeder andermaal op diens kantoor op. In het groote lokaal, waar verscheidene jongelieden ijverig zaten te schrij ven, zeide men hem, dat mijnheer Mesmor reeds present en te spreken was. Albert opende de deur in den tegenoverliggenden wand en trad in eene kleine kamer, die uitzicht had op eene binnenplaats. Een fraai tapijt bedekte den vloer, kasten van donker, kunstig gesneden eikenhout stonden langs den eenen, een divan langs den anderen muur en daar vóór een tafeltje met een ontbijt, bestaande uit eenige reeds ledige flesschen voor mineraalwater, een schotel met ledige oesterschelpen en een fleseh champagne in een zilveren koelvat. Voor het raam stond een schrijfbureau, waarin een massa papieren verward dooreen lagen. Bovenop dit meubel stonden eenige morastanders met pbotografiën. Daar was is jl. Woensdag geopend. De minister-president las een verklaring van het ministerie voor, waarin een beroep werd gedaan op de afgevaardigden, opdat de parlementaire arbeid ijverig kan voortgezet wor den. Het is thans, zegt de regeering, niet het oogenblik voor groote programma's. Wij zullen aan het parlement voorleggen maatregelen tot bestrijding van de economische malaise, die aan de bevolking grond gaf voor outevredenheid. Overigens moeten wij ons thans bepalen de goedkeuring te vragen voor bet voorloopig budget en maatregelen van urgentie voor de geregelde werking der staatsma chine en tot horstel van de normale functie van het parlement. De regeering eindigde met een be roep te doen op eendrachtige samenwerking. De Czaar van Rusland heeft weder een stap gedaan, waardoor eindelijk aan de Pinnen alle zelf standigheid ontnomen wordt, en elke herinnering aan hun vroeger volksbestaan wordt uitgewisckt. Hij heeft een decreet uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat de Russische taal geleidelijk de Finsche zal vervangen. Van 1 Oct. a. s. af zal in het Staatssecretariaat van het Grootvorstendom, in de kanselarij van den gouverneur-generaal en in het landhuishoudkundig departement van den Senaat de Russische taal moeten gebruikt worden in alle offi- ciëele stukken, bestemd voor den Keizer en voor den gouverneur. In 1903 wordt het Russisch de officiëele taal van den Senaat, zoowel voor monde ling als schriftelijk verkeer. Het departemeut van justitie blijft daarop voorloopig een uitzondering maken. Van af 1905 zal in het officiëel verkeer tusschen alle ambtenaven, van den hoogste tot den laagste, geen andere taal dan de Russische mogen gebruikt worden. In verzoekschriften van particu lieren blijft het gebruik der Finsche taal toegestaan. De ondervinding heeft echter ruimschoots geleerd, dat verzoekschriften der Finnen aan den Czaar al heel weinig succes hebben. Het zal er dus ook minder op aankomen in welke taal zij gesteld zijn. Het Zuid-Afrikaansche driemanschap heeft Amerika verlaten. Vóór hun vertrek uit New-York hebben de afgevaardigden tot het Amerikaansehe volk een adres gericht, waarin zij danken voor de hooge sympathie, die het voor de Boeren heeft getoond. Zij schenen de eer aan zich zei ven te willen houden, door te verklaren dat het doel hunner zending alleen was zedelijken steun te verkrijgen en niet interventiede Boeren zullen toch niet rusten voor zij hunne onafhankelijkheid verzekerd hebben. Aldus werd door Reuter geseind, doch een ander telegram uit New-York zegt, dat het ge zantschap zijn geloofsbrieven om met de Ameri kaansehe regeering te kunnen onderhandelen, niet inzond, omdat de hoop op tusschenkomst derVer- eenigde Staten ijdel was. Nu echter de stem van het volk verkregen is, blijft het gezantschap in de meening, dat de volkswil iD Amerika de r«geering dwingen zal op [eenigerlei wijze tusschen beide te komen, want de oorlog is nog niet gedaan. Nog verklaarde i du leden van het driemanschap dat alle volken van Europa moesten protesteeren tegen de barbaarsche wijze, waarop de Engelschen in Zuid-Afrika krijg voeren, o. a. door het ver woesten van privaat eigendom. De opstand in China en de oorlog in Zuid-Afrika schijnen zoo zeer da aandacht te trekken, dat men van den opstand der Ashantijnen, die nu reeds drie maanden duurt, weinig of niets hoort en toch is die opstand voor Engeland niet van onderge schikte beteekenis te achten, daar Ashantie een punt vormt, van waar uit het verzet tegen de En- golsche regeeriug kan toenemen tot de geheele Agnes in eene moederlijk teedere pose met Hans, Olga met een pelsmutsje op en de handen in een mof; maar ook eene balletdanseres in ambtscostuum en het kleine persoontje van den vorigen avond in zeer gedecolletteerd toilet. Dit alles stond heel onschuldig door elkaar en daartusschen lag oen siga rettenkoker, een zakpistool en een paar in elkaar gerolde handschoenen. Voor do schrijftafel zat Gus- taaf, die opstond toen Albert binnentrad. De beide broeders gelekon uiterlijk in vele opzichten op elkander, zij waren beiden ran middelmatige lengte en goed gebouwd de gelaatstrekken getuigden bij beiden van wilskracht. Gustaaf droeg het baar zorg vuldig geborsteld en gescheiden, zijne kleur was wat bleeker en zijn blik minder rustig en helder dan bij Albert. »Wat voert je tot mij het antwoord op mijn bedevaart van gisteren naar uw kantoor?" vroeg Gustaaf, met eon blik op het pakket, dat Albert in de hand hield. »Dat antwoord, namelijk hot overhandigen van de papieren, die ge noodig hobt om ze bij de rijks bank te beleenen, had Bach wel kunnen brengen", zeide Albert. »Ik kwam gisteren al hier, nog vóór ik van uw verzoek afwist. Ge kunt daaruit de ge- kolonie in Midden-Afrika tegen het moederland in opstaDd is. De gouverneur is nog steeds niet ver lost uit de insluiting in het fort bij Koemassie. Dat Engeland nog geen voldoende troepenmacht heeft kunnen bijeenbrengen, toont voldoende hoe hacheiyk de positie is, waarin het Vereenigd Ko ninkrijk zich thans bevindt. De troepen, die uit gezonden zijn om het fort en de bezetting te ver lossen, zijn eenige malen slaags geweest met de Ashantijnen, doch deze geven de bezetting niet op. Het klimaat is tbans, door het intreden van den regentijd zeer gevaarlijkde wegen worden onbe gaanbaar en de trein kan bijna niet voort. Het Westafrikaan sche regiment, dat van Praksoe is uit gezonden om thans te trachten Koemassie te ont zetten, staat dus voor een moeilijke taak. De As hantijnen hebben de wegen, die naar de hoofdstad voeren, bezet en krachtig versterkt, en schijnen vast beslote i ditmaal den strijd niet spoedig op te geven. Zij zijn goed gewapend met achterladers en Maximkanonnen, en het is te verwachten, dat hun tegenstand, zoo ook daarheen geen krachtige hulp wordt gezonden, vooreerst niet zal gebroken worden. GOES, 2 Juli 1900. Eergisteren namiddag werd door de Commissie voor (Economische Spijsuitdeeling alhier, in tegenwoordigheid van den wethouder J. J. Ramondt en den secretaris der gemeente zijnde de beide andere ledeu van Dagel. bestuur door ongesteldheid verhinderd geweest de vergade ring bij te wonen rekoning en verant woording gedaan over haar beheer gedurende deD jongsten winter. De waarnemende voorzitter, de heer B. M. den Boerdeed vooraf medcdeeling, dat tot groot leed wezen der Commissie, de hoer J. J Ochtraan niettegenstaande veel aandrang harerzijds om hem van dat besluit te doen terugkomen zich om zgne vele werkzaamheden buiten de gemeente ge noopt had gevoeld zgn ontslag als voorzitter en lid der Commissie in te zenden. De wethouder zeide hierop, dat dit besluit zeker ook door alle ingezetenen met leedwezen zou worden vernomen. Men behoort daarin echter te berusten en hij achtte zich verplicht, namens het gemeentebestuur een woord van hartelijken dank aan dhr. Ochtman te brengen voor de uitnemende wijze, waarop deze gedurende verscheidene jaren de zoo belangrijke taak van voorzitter dezer Com missie had vervuld. Hij verzocht den waaruemen- den voorzitter dien dank aan dhr. Ochtman te willen overbrengen en in de notulen der Commissie op te nemen. De voorzitter zeide daaraan gaarne te zullen voldoen. Na goedkeuring der rekening werd het volgende verslag uitgebracht In tegenstelling met vorige winters zonder vorst zette deze winter reeds in de eerste helft van De cember met vorst en sneeuw streng in, zoodat plotseling alle verdiensten van buitenwerkende per sonen ophielden. Dit deed de commissie besluiten de bedeelingen een week vroeger dan gewoonlijk te beginnen en ook de valide armen eerder dan anders op de rol te brengen om in de behoefte aan warm voedsel zooveel mogelijk te voorzien. Hoewel het aantal bedeelde gezinnen één minder was dan den vorigen winter, bedroeg elke bedee ling toch dertien portiën meer. Do gewone bedeelingen bestonden alle uit erwten soep, doch voor bijzondere giften konden drie be- voïgtrekking maken, dat ik niet aan een bewezen dienst het recht wenscb te ontleenen je eeD goeden raad op den koop toe te geven." »Deze opmerking is geheel overbodig. Ik weet wol, dat gij niet eon van die menschcn zijt, die eene weldaad in eono zedepreek pakken", sprak Gustaaf met een vriendelijk lachje. Maar tevens kreog Albert den indruk, dat zijn broeder door deze opmerking de zedepreek wilde afwenden, die reeds den vorigen dag voor hem bestemd was ge weest. ^Niettemin kan bet. wel eens plicht zgn iemand een waarschuwend woord en een goeden raad op te dringen, dat zult ge met mij eens zijnzeide Albert. »Neen," antwoordde Gustaaf lachend, »dat ben ik niet met je eeus. Ik zou mij nooit zelf den plicht opleggen een ander iets onaangenaams te zeggen. Laten wij ieder op onze manier zalig worden, of juister: laat mij maar stil mijn eigen gang gaan, beste jongen »Gustaaf," riep Albert op smeekonden toon, rik zou niet het recht hebben mijn beminden broeder bij don arm te vatten, wanneer ik hem een afgrond zie tegemoet snellen? Houd op, in Godsnaam, boud deelingen van bruine boonen met spek en één ruime bedeeling van tarwebrood met spek worden gehouden. Op 18 December 1899 begonnen met een rol van 182 hoofden van gezinnen, bedeeld met 401 portiën, werd dit getal op 25 December reeds ge bracht op 236 gezinnen met 559 portiën, welke allen tot op 81 Maart zijn bedeeld. Door dezen langoren duur en meerdere bedoeling is echter niet alleen het goed slot van het vorige dienstjaar verbruikt, doch sluit de rekening met een beduidend tekort, dewijl ook de ingekomen extragiften geheel voor de extrabedeelingen moes ten gebruikt worden. Er zgn uitgereiktin 42 gewone bedeelingen 23004 portiën en in 4 extrabedeelingen 2236 por tiën, totaal 25240 portiën. Voor de bereiding daarvan zijn aangeschaft 400 KG. gort200 KG. rijst561 KG. tarwebrood 1372 KG. spek 58 HL. groene erwten en 9.60 HL. bruine boonen. De rekening sluit in uitgaaf met f 1574,451/2» in ontvang met f 1504,87 1/2, alzoo met een nadee- lig saldo van f 69,58, waardoor deze rekening met de vorige vergeleken een tekort oplevert van niet minder dan f 124,10 De commissie dankt allen, die haar ook dezen wiuter met hunne bijdragen en extragiften steun den, en blijft de instelling, ook met het oog op het hierboven medegedeelde, meer dan ooit in de wel dadigheid barer medeburgers ten zeerste aanbevelen. Goes, 20 Juni 1900. Namens de Commissie, J. J. OCHTMAN, Voorzitter. A. DEKKER, Secretaris. (Medegedeeld werd nog, dat bet kwaad slot ge dekt wordt door eene in de spaarbank belegde som.) De wethouder dankte namens het gemeen tebestuur de Commissie voor baar uitstekend beheer en voor de vele moeite en zorgen, die zij, in het belang der behoeftigen, ook weder dezen winter zich had getroost. Hg noodigde de leden uit, in den aanst. winter deze zoo belangrijke taak verder op zich te nemen. Bij de goede elementen, waaruit de Commissie bestond, vertrouwde hg dat het kiezen van een waardig opvolger van dhr. Ocht man als Voorzitter geene te groote moeilijkheid zou opleveren en hij hoopte dat de Commissie ook in den volgenden winter nuttig zou kunnen werk zaam zijn. De Voorzitter betuigde namens de Commissie dank voor het bewijs van belangstelling van het Gemeentebestuur en voor de welwillende woorden door den Wethouder tot haar gericht en verklaarde, dat al de overige leden bereid zgn dezen tak van armenzorg in den volgenden winter weder op zich te nemen. Men verzoekt ons te melden, dat jl. Vrijdag avond de heer J. Kooiman aan het bestuur en aan de werkende leden van de harmonie Evphonia alhier te kennen heeft gegeven, op zijn vroeger ge nomen bosluit, om do directie der harmonie neder te leggen, terug gekomen te zijn en dat hij zijn beste krachten aan bet gezelschap zal blijven wijden. Tot onderwijzer in het schilderen aan de Ambachtsschool alhier is Vrijdagavond door bet bestuur der vereoniging met algemeene stemmen benoemd de heer W. H ij m a woonachtig te Leeuwarden. Wij kunnen niet voldoen aan het tot ons gerichte verzoek om uit de Midd. Ct. van jl. Don derdag over to nemen het lange relaas van giften, opJe huishouden wordt gevoerd met een staat als dat van een millionairAgnes en Olga geven ongehoorde sommen voor hare toiletten uit >01ga heeft zelf geld." »De renten daarvan zijn in de verste verte niet voldoende voor bare kleederen, hare reizen en hare kleine uitgaven ze heeft maar vijf en twintig duizend mark »Maar als zij er niet was, zou Agnes toch eene juffrouw van gezelschap moeten hebben, want ik kan Agnes niet altijd vergezellen. Wat Olga dus meer noodig heeft, verdient ze als bet ware. Zij is een groot gemak voor ons." »En Hansi, je lieve, arme, verlaten jongen Als Agues dan eene juffrouw van gezelschap noodig heeft, neem er dan eene, die voor het kind tegelijk eene opvoedster is en zich met hom bemoeit riep Albert zich steeds meer opwindend. »Dat heb ik Agnes ook al voorgesteld," ant woordde Gustaaf, kalm naar do tafel gaande om zich een glas champagne in te schenken. »Wil je ook een glas het is het eenige dat helpt, als je erg katterig bent. Ja, maar Agnes zei»Dank je wolik zou met zoo'n gouvernante veel te veel op mijzelve moeten passen, het zou mij bepaald

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1