1900. N°. 76. Zaterdag 30 Juni. 87sie jaargang. Personeele Belasting FEUILLETON. „IK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centinet bijblad 10 cent. Inzending van adveptentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. Do prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 1(3 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing dei-zelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De kohieren no. 1 en no. 2 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 1900 zijn op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger der directe belastingen binnen deze ge meente, en zal ieder aangeslagene verplicht zijn het verschuldigde ten gestelden tijde te voldoen, j Goes, den 28 Juni 1900. De Burgemeester van Goes, W E S S E L I NK. GOES, 29 Juni 1900. Gelyk wij meldden is de wijziging van art. 243 der Gemeentewet in de lie Kamer aangenomen en dus indien ook de Eerste Kamer er zich meê vereenigt progressie bij den Hoofdei, omslag onder zekere voorwaarden toegelaten. Het Handelsblad resumeert het resultaat als volgt »Er moet van ieder inkomen, ter berekening van het belastbaar inkomen, eene som voor noodzakelijk levensonderhoud worden afgetrokken. Het percen tage geheven van een belastbaar inkomen van ander half maal den bedoelden aftrek, wordt het standaard- percentage. Dit bedrag mag nu klimmen voor elk gedeelte van inkomsten, waarmede die eener vorige klasse worden vermeerderd, doek van geen vermeer dering mag meer dan het dubbele van het standaard percentage gevorderd worden het percentage van het geheele belastbare inkomen kau dus nimmer tot het bedoelde tweevoud klimmen. Verdere beper kingen worden niet meer aangelegd. Het bedrag der progressie is gelimiteerd, doch op welke hoogte het maximum zal worden bereikt, dat kunnen do gemeentebesturen vrijelijk bepalen. En omtrent de belasting van inkomsten, die minder dan het dubbele van den aftrek bedragen, is niets vastgesteld. Ook kunnen de gemeenten zelfs een geheel andere methode volgen dan de wet voorschrijft, mits ten aaüzien van de verdeeling der lasten ongeveer hetzelfde resultaat verkregen wordt." Dit systeem is verkregen door het amen dement- Rink, waarin deze afgevaardigde het denkbeeld van den heer Kuyper overnam, ten einde den last van de midden- en laagste klassen zooveel mogelijk af te wenden. Immers aangezien een percentage, ge heven van anderhalf maal den aftrek, reeds iets grooter kan zijn dan van éénmaal deze som, zoo gaat ook de progressie, die tot het tweevoud van het standaard-percentage beperkt is, iets verder dan bij het bekende plan der Rogeering. Nog is aangenomen met 46 tegen 31 stemmen een voorstel van den heer Kuyper, waardoor het geoorloofd zal zijn op de inkomsten uit arbeid en uit vermogens boneden de f 13,000, eene reductie van ten hoogste 25 pCt. toe te passen. Eet Vaderland geeft de volgende toelichting Wanneer men b. v. aanneemt een aftrek van f 400 en een heffing van 6 pet., dan zou volgens bet Regeeringsvoorstel van f 800 geheven moeten worden l1/^ pet. (3 pet. van de f400) en zou van elk accres boven f 3200 het heffingspercentage 6 moeten zijn. In bet voorstel-Rink mag de heffing Roman van Ida Boy-Ed. Terwijl Hellwang zich naast Albert in het par ket liet voortschuiven en stooten, drukte hij dezen krampachtig de hand, maar sprak geen woord. Zoo stil bleef bij ook gedurende de volgende twee be drijven en de daartusschen vallende kleine pauze. Maar Albert bemerkte, dat hij vreeselijk zenuw achtig was. Hij schoof zijn tooneeikijker uit en in, zocht in den achterzak van zijn jas naar zijn zak doek, die met eeo veelkleurig tipje uit zijn borst zak kwam gluren, trok driemaal zijne handschoenen uit en weder aan en schuifelde voortdurend met zijne voeten. Toen het stuk bijna ten einde was, gaf Hellwang voor het eerst blijk, dat hij er toch eenige aandacht aan had geschonken, en wel hier door, dat hij het slot niet afwachtte, maar reeds heenging vóór het scherm viel. Aan den tochtigen uitgang moesten zij geruimen tijd wachten eer de dames kwamen. »Wat, haalt Gustaaf u niet af?" vroeg Albert, toen Agnes en Olga, gevolgd door Defsky, voor hem stonden. »Hij had zaken." »Hoe jammerzeide Hellwangik was zoo gaarne in de gelegenheid gesteld met mijnheer en ik had gehoopt, wanneer de dames lust hadden, dat we gezamenlijk bij Dressel Olga's gezichtje, dat uit een hulsol van witte wollen stof vertrouwelijk naar hem opgeheven werd, van 3 pet. eerst beginnen bij f 1000 inkomen, in dier voege dat die som belast wordt met f 18 (3 pet. van f 600) of 1.8 pet., terwijl als er in de gemeente inwoners zijn mot een inkomen van f 10.000, de schaal tusschen f 1000 en f 10.000 geleidelijk mag klimmen, 20odat eerst bij f 10.000 het maximum van 6 pet. bereikt wordt. Het vierde zomerfeest van de Christ. Jon- gelingsvereenigingen afd. Ned. en Geref. Jongelingsverbond op Zuid-Beveland, werd gistoren onder begunstiging van schoon weder te Kapel Ie, op een weide van den beer A. Nijssen, met mede werking van de harmonie »Hosanna" van Goes, gehouden. Het openingswoord werd door den heer J. van Bommel van Amsterdam, alg. seer. Ned. Jongelings verbond, eere-voorzitter, uitgesproken, waarna de heer ds. Chr. Hunningher van Vlissingen, eene rede hield over »Moed", en de heer ds. J. Kerssies van Biezelinge, over »Licht- en schaduwzijden der jongelingsjaren". Gedurende de pauze voerde het harmonie-gezel schap Hosanna" uit1. President Steijn", marsch; 2. »Une Pensée", fantasie3. Liederen. Na de pauze hield do heer ds. G. W. van Leussen van Goes, eene rede over ^Beslistheid", daarna de heer dr. L. H. Wagqnaar van Middelburg, over CbristenjongelingenVaandeldragers". Het slot woord word door den eere-voorzitter uitgesproken. Afwisselend werden liederen aangeheven. Onge veer 700 personen woonden het feest bij. Tot ge/.worene vau den Wilhelminapolder is benoemd de heer H. Snyder. Schone. Door hot aannemen der benoeming door den beer A. Stcvense dor betrekking van ge meente-secretaris, hield deze op lid van den raad te zijn. In zijne plaats nu werden gisteren tot can- didaten gesteld de hh. W. in 't Anker, J. Been hakker, L. Kabboord, M. Karelse en P. Philipse. Dus eene ruime keuze voor de stemming, welke op Dinsdag den 10 Juli a. s. zal plaats hebben. lerseke. In de Woensdag-avond gehouden raadsvergadering werden eenige af- en overschrijvingen goedgekeurd. Een verzoek van J. Clement om ontheffing van schoolgeld kon niet ingewilligd worden. Aan enkele andere aangeslagenen werd dergelijke ontheffing of ook ontheffiug van hun aanslag in den hoofdelijken omslag om verschillende redenen verleend. Nog was een verzoek ingekomen van de Zondag- schoolvereeniging »Eben Haëzer" om haar eenige oude straatkeien af te staan, ten einde'daarmee op haar kosten het toegangspad naar haar vergader lokaal en den toren te bestraten. Dit verzoek werd ingewilligd. Borsele. In de Woensdag gehouden raads vergadering is op voorstel van B. en W. besloten een steiger aan de zuidzijde van het haven plateau te maken, ter voorziening in het gebrek aan lig- en laadplaats voor schepen gedurende het vervoer van suikerbieten. bracht hem heelemaal van de wijs. »Oh," sprak Agnes in den besten luim, »wij zijn al meer dan eens, als Gustaaf op reis was, met Albert daar wezen soupeeren en we kunnen het dus vandaag ook best doen." »Zeker, zeker," riep de baron, dat is ook zoo De broeder van uw man is bijna even goed als uw man zelf." »Ik zal gauw een tweede rijtuig zoeken,t' zeide Defsky. »Neen," sprak Albert, »het spijt mij zeer, maar ik moot ditmaal bepaald bezwaar maken mijne schoon zuster en juffrouw Olga nog ergens heen te geleiden.' »Maar foei, Albertriep Olga pruilend, en Agnes zeide mot een boos gezicht»Gij schijnt het er altijd op aan te leggen vroolijk gestemde menscheii hun genot te bederven." Hellwang en Defsky trachtten hem te overreden maar hij bleef standvastig. Toen eindelijk Defsky eenigszius scherp vroeg»Maar mij dunkt men moet toch een roden hebben, wanneer men twee schoone vrouwen iets weigertwierp Albert een vluchtigen blik, eerst op Agnes, toen op den lui tenant, en zeide ^Ongetwijfeld heb ik die en wel de meest afdoende." Do luitenant zweeg eene seconde, lachte toen overtollig luid en opende het portier van de coupé, die voor de deur van het comodiegebouw nog altijd stond te wachten. »Stapt dan maar in, dames, wij blijven zonder licht of leven achter. Baron, wees zoo goed de parapluie op to steken, het regent baksteenen". Onder de parapluie van Hellwang trippelde Agnes naar het rytuig. >Morgenavond, baron, zie ik voor Wisseukerke. De dijkraad van den calaini- teuzen Vlietepolder benoemde in zijne op 28 dezer gehouden vergadering tot schatter van de pacht waarde der gronden in den Thoornpolder den heer J. L. M a r c a s s e te Kamperland. Aan de burgemeesters van Edam en Wieringen, die gisteren bij de Koningin op audiëntie waren, werd H. D. tegenwoordigheid toegezegd bij de revue over de visschersvloot op Pam pus in de Zuiderzee den 3 Augustus e. k. Reeds 900 vaartuigen zijn ingeschreven. Aan het departement van buitenlandsche zaken is nog steeds niets officieels bekend omtrent den toestand van ons gezantschap te Peking. Wel kwam indirect en langs particulieren weg een bericht in, dat de vreemde gezanten in veilig heid waren. (D.) Bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij is een nader telegram ont vangen van den Nederlandscben consul-generaal te Kaapstad. Daarin wordt gemeld, dat de hoofd officier, belast met de transporten, order heeft ge kregen maatregelen te nemen voor het vervoer van Oost-Londen van 1300 mannelijke passagiers eu 1700 familie-leden, en daartoe aangewezen heeft de stoomschepen ManhattanGermanArundle Castle en Hawavden Castledat de consul te Oost-Londen seint, dat de militaire autoriteiten aldaar Dog geen bericht gekregen hebben, op welken dag de bedoelde personen aldaar zullen aankomen dat één stoom boot gereed ligtdat autoriteiten voorbereidingen treffen voor hunne verpleging gedurende hun ver blijf aldaar, eu dat do stoomschepen Kaapstad zullen aandoen. De consul-generaal voegt er bij, nadere telegrafische mededeelingen te zullen doen. Naar het Hblad verneemt treft het hoofdbe stuur der Ned. Zuidafr. Verg. maatregelen om bij terugkeer der ambtenaren van de N. Z. A. S. M. en andere ropatrieerende Nederlanders uit de Zuidafr. republiek krachtig steun te verleenen en heeft ge noemd" hoofdbestuur zich daartoe zoowel met de afdeelingsbesturen als met verschillende particulieren en maatschappijen in verbinding gesteld. Het bedrag, bij de commissie voor het hulde- b 1 p k aan wijlen Joubert ingekomen of aan haar toegezegd, is thans f 9200. Telegrapbisch heeft de commissie 500 voor de krijgsgevangen Boeren overgemaakt. De Boerendeputatie is te New-York teruggekeerd na haar reis door het land. De Aqui- taine zal de heeren Fischer, Wolmarans en Wessels naar Havre brengen. Volgens de Daily Mail heeft de heer Fischer verklaard, dat de ontvangst bij president Mc Kin ley ontmoedigend was geweest. De Boeren zouden, indien zij overwonnen werden, niet het land ver laten dit in verband met geruchten, dat de Boeren land in Amerika zouden verkrijgen. Zij zouden in hun land blijven en een andere gelegenheid af wachten om de vrijheid te herkrijgen. het eerst na mijn uitstapje mijne kennissen weer bij mij. Het is geen partij, zoo maar een geïm proviseerd avondje, waarvan ik alleen diengenen kennis gaf, die een gelukkig toeval van daag op mijn weg voerde. Wanneer u lust hebt met Albert mede te komen zult u mijn man en mij verplichten". Hellwang mompelde iets van »bijzonder geluk en groote eer" en hielp toen Olga in het rijtuig, waarbij hij zorgvuldig haar japon voor elke aan raking met trede en wielen trachtte te beveiligen. Toen stonden de drie heeren in den regen en Defsky zeide: »En nu naar Dressel om daar samen nog eene floseh te drinken". Zi) stapten suel voort en elk oogenblik botste Hellwang tegen een parapluie van een voorbijgan ger aan, tot luitenant Delfsky, die weinig minder lang was dan de baron, dezen onder den arm nam en hem verder veilig over de nog zeer drukke kruispunten der straten deed laveeren. Albert kwam alleen en in nadenken verzonken onder zijne para- rapluie achteraan. Defsky had onder die wandeling reeds alle on behagelijke gedachten op zijde gezet, die de wei gering van Albert bij hem had opgewekt. Hij nam in vrij ongegeneerde houding aan een tafeltje plaats en vroeg dadelijk aan een Keliner naar de geheimen van de spijskaart. Hellwang liet de keuze der ge rechten aan Defsky over en verklaarde alleen, dat hij een buitensporigen honger had. Maar toch, wat de luitenant uitgezocht had, smaakte hem niet. Hij koos iets anders, maar ook dit wilde hem niet bevallen, en toen hij andermaal zijne keuze op een ander gerecht vestigde, kwam hij opeens tot de gelukkige ontdekking, dat hij in 't geheel geen Oorlog Transvaal. Volgens een telegram uit Winburg kwam gene raal Rundie den 26en 's middags te Rietpan in botsing met een aanzienlijke macht Boeren van den Tafelberg, Men vorwachtte den volgenden dag een hervatting van het gevecht. De Standard vernam uit Pretoria, dd. 25 Juni »Het bereden voetvolk heeft gisteren een schermut seling gehad ten N.O. van Pretoria. Generaal Botha schijnt zich tegen ons oprukken voorbij Eerste Fabrieken te zullen verzetten. Commandant de la Roy is nog met een aanzienlijke macht in het N.O. Algemeen is men van oordeel, dat de oorlog feitelijk uit is." Een troep Basoeto's, die onder toezicht van de genie bij Kroonstad werkten, zijn door de Boeren aangevallen. Twintig werden er gedood en 200 ge vangen gemaakt. Volgens een bericht is generaal Olivier door de Engelsche liniën heengebroken, met een commando uit het zuiden komende. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 26 dezer »Botha is, naar verluidt, met. het vreemdenlegioen, ongeveer 1200 man sterk, in de buurt van Pienaars- rivier. Er zijn aan het front in het oosten schoten gewisseld tusschen de voorposten. De Transvaalsche Booren-ambtenaren (van regeoring wordt niet meer gosproken) wonen nog in de salon wagens te Ma ch adodorp." En uit Louren<;o Marques»Volgens Transvaal sche berichten, verschanst zich een groote macht Boeren in de heuvelen voorbij Middelburg. liet Iersche, Hollandsche en ltaliaanscbe korps zijn niet meer in bedwang te houden. Zij doen de winkels en hoeven in den omtrek aan en rooven waar zij zin in hebben, en geven niet om vermaningen van burgerlijke noch vau militaire zijde De burgers klagen er over, dat dit de strengste winter is, in lang ervaren." De stilte van Roberts wordt toegeschreven aan de voorbereiding van zijne plannen om den Boeren den beslissenden slag toe te brengen. Oorlog in China. Alle berichten omtrent de onzekerheid van het lot der gezanten te Peking en der vreemdelingen, die zich in de Chineesche hoofdstad bevinden, wor den thans te niet gedaan door een telegram van den Duitschen gezant te Tsjifoe dat behelstSey mour is op 14 K.M. van Tientsin omsingeld; hij heeft 62 dooden en 200 gekwetsten eD is erg in het nauw gebracht. Hij heeft 2000 man gevraagd om hem te helpen, die in den ochtend van den 25eten van Tientsin zijn opgerukt onder een Russisch op perbevelhebber. Deze versterking heeft het gewenschte resultaat gehad, want te Petersburg heeft gisteren do minister van oorlog uit Port Arthur een van den 27 ge- dagteekend telegram ontvangen, volgens hetwelk het detachement uit Tientsin, dat uit vier com- pagniën Russen en evenveel andeie vreemde sol daten bestond, in den nacht van 25 op 26 Juni Seymour ontzet heeft en tweehonderd gewonden van Seymour's troepenmacht naar Tientsin heeft overgebracht. honger had. Daarentegen dronk hij des te meer, lachte luid om alle verhalen, die Defsky opdischte en wekte Albert op om behoorlijk mede te drinken. Zoo kwamen ze allen in eene vroolyke stemming en Hellwang stelde Albert voor eens samen te klinken. Deze was niet in staat den goedmoedigen man iets te weigeren en hij gevoelde ook werkelijk eene hartelijke vriendschap voor hem. Het was lang na middernacht, toen zij eindelijk heengingen. Terwijl zy in de gang nog een sigaar opstaken, hoorden ze achter zich luid gelach. Om ziende bemerkten zij, dat een zeer vroolijk en luidruchtig gezelschap uit een der achterste zalen kwam. Zij gingen tegen den muur staan om de heeren en dames te laten voorbjj gaan. Albert eu Defsky kende ze allen. Het waren eenige welbekende vrouwen en eenige heeren uit de club, waarvan zij oo«c lid waron. Gustaaf Mesraer bevond zich onder hen hij had een jong persoontje aan den arm, dat over zijn schouder heen lachte over oene opmerking, die een hoer achter haar haar in het oor fluisterde. De blikken der beide broeders ontmoetten elkander. Gustaaf glimlachte een weinig verlegen, maar zonder groet en zonder eenig teekon van herkonniug ging hij voorbij. Defsky had den tact het zich vreeselijk druk te maken met zijne sigaar en te verklaren, dat die bijna niet rookbaar was, ora vervolgons, toen ze buitenkwamen, eene belangrijke opmerking te maken over de ophelderende lucht. Albert ver meed zijn blik eu veinsde ook de hem toegestoken hand niet te zien, toon zy op den hoek der straat scheidden. Met een zwaar hoofd en droefheid iu hot hart keerde hij naar zijne eenzame woning terug. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1