1900. N°. 75. Donderdag 28 Juni. 87sle jaargang. De kostelooze Vergunningen om te visschen „IK!" 'ii M De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binuer als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave- mm De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweiyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor 1900/1901 kunnen ter secretarie worden af gehaald. Goes, 26 Juni 1900. De Burgemeester van Goes, W E S S E L I NK. GOES, 27 Juni 1900. In zake de herziening der drankwet en de moeielijke quaestie van het v e r v a 11 en van een gedeelte der vergunningen, geeft de M. Ct. het volgende denkbeeld ter overweging. «Een man (vergunninghouder) zou het recht heb ben die vergunning bij overlijden alleen te doen overgaan op zijne vrouw of, is die overleden, op een zijner zonen. Is hij ongehuwd, dan vervalt de vergunning. Een weduwe heeft hetzelfdo recht tegenover een harer zonen. Mocht zij die niet hebben, dan ver valt ook het vergunningsrecht van zelf. Telken jare moet hij of zij opgeven, op wie die overgang moet plaats hebben. Een kind, dat op die wijze de vergunning ver kreeg, heeft echter niet het recht van overdracht op zijne vrouw of op zijn zoon. Met zijn dood houdt alle recht op de vergunning op. Op die wijze krijgt men langs geleidelijken weg den gewenschten toestand, zonder benadeeling van bijzondere belangen. Nieuwe vergunningen komen er niet meer bij en de oude gaan langzamerhand weg tot het be paalde maximum is bereikt. Daarna kunnen voor de over blij venden de gewone bepalingen blijven gelden." Herbeno<md tot burgemeester van Kaiten- dijke de heer L. M. van (lampen. De Staatscourant bevat de Statuten der ver- eeniging Schiet vereeniging tlersekes Weerbaarheid te Ierseke. Men schrijft ons In de week der Kruiningsche kermis vieren de ingezetenen der meest oostelijke gemeenten op Zuid- Beveland ook hun kermisfeest. Zeker een overblijfsel uit lang vervlogen tijden, toen hier wer kelijk kermis was, want thans ziet men hier niets, dat op kermis gelijkt. Soms hebben de kinderen pret met een draaimolen, die dagteekent uit het begin dezer eeuw, maar overigens bepaalt zich alles tot wat herbergdrukte, het bezoeken van fa milie of een reisje met den trein naar de naaste steden. En hoewel er nu werkelijk niets te zien is, toch wordt op zoo'n kermisdag alleen in de hoogste noodzakelijkheid gewerkt. Wel een bewijs, hoe oude gebruiken en gewoonten van het eene geslacht door het andere worden overgenomen en hoe moeilijk het is om deze af te schaffen, of door iets anders te vervangen. Meerdere beschaving, meerdere ont wikkeling geven er gewoonlijk andere vormen aan. In de Maandag gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Waarde werd de rekening vastgesteld in ontvang op f 9132,85 i/g, in uitgaaf op f 8275,82 1/2, alzoo met een goed slot van f 857,03. 4 FEUILLETON. Roman van Ida Boy-Ed. Een half uur vóór de comedie begon, ging de deur van Alberts kantoor open en vertoonde zich een groote, breedgeschouderde mannenfiguur. Baron Hellwang, die binnentrad, had lichtblauwe 00gen, een rechten neus en eene gezonde roode kleur de onderste helft van zijn gelaat verdween onder oen zwaren blonden baard. Hellwang stak Albert beide banden toe en gaf luidruchtig zijne blijdschap te kennen hem weêr te ziea. Zijn lach rolde dreu nend door het kleine vertrek hij gaf den ouden Bach een slag op den schouder, dat deze er bijna onder bezweek. Hij vroeg Albert hoe hem zijn bruin pak stond en vertelde, zonder antwoord af te wachten, dat hij kort te voren een allerliefst persoontje een half uur achterna geloopen had, maar dat ze hem ontsnapt was door eensklaps in een rijtuig te verdwijnen. Zoo was het door de aanwezigheid van dien éénen man druk en vol op het kantoor. Albert maakte zich gereed en verliet met hem het huis. Hellwang stak den arm door dien van Albert, ofschoon deze de kleinste was, en vertelde, dat hij een prachtig veldtochtsplan had ontworpen. Dat Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van Maandag 11. werd besloten a f w ij z e n d te be schikken op eon adres van 57 ingezetenen, waarin verzocht was een muziektent ter wille der fanfaren- vereeniging «Wilhelmina" alhier op kosten der gemeente aan te schaffen. Het verzoek van den gemeenteraad van Kortgene om gedurende 10 jaar een subsidie van 30 gulden 's jaars te geven tot bestrijding der kosten voor het maken en plaatsen van eone afschutting aan de zuidzijde van den steilen dijk tusschen den Veerdam en Kortgene werd ingewilligd. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, van gisteren, wordt de gouvernements-k offieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 210,000 picols. St.ct Naar men verneemt, hebben van de negen mogendheden, wier bekrachtiging van de tractaten der V redesconferentie noodig is om uit voering te geven aan de vestiging van hot hof van arbitrage te 's-Gravenhage, tot heden vijf de ver dragen geratificeerd. De ratificatie door de nog ontbrekende staten kan in den loop van dit jaar verwacht worden. Eerst daarna zullen de gezanten van de bij ons Hof geaccrediteerde rijken bijeenkomen tot het be noemen van een secretaris-generaal van het bureau en het hof van arbitrage. Het Centraal-Bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, verzoekende het nieuwe ontwerp ongevallenwet nog voor den zomerrusttijd in de afdeelingen te onderzoeken. Ds. S. U 1 f e r s te Rotterdam is thans in zooverre hersteld, dat Zondag in verschillende gods dienstoefeningen der Ned. Herv. Gem. dankgebeden opgezonden werden voor het behoud van den be minden leeraar, en gebeden werd voor een algeheel herstel, waardoor hij weer spoedig voor de gemeente zou kunnen optreden. De zieke had Maandag geen koorts. R. Nbl.J Het Transvaalcomité te Batavia heeft Maandag in de kas der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging een vierde storting ge daan, thans van f 5000. Hiermede hebben de bij dragen uit Ned.-InditJ het cijfer van f 100,000 bereikt. Hbl Met de Zondag aangekomen Kaapsche mail is eindelijk tijding ontvangen omtrent den le luite nant van het O. I, leger Oh. Asselbergs, militair attaché bij het Boerenleger. Genoemde officier werd na het hem en zijn collega Nix overkomen onge val, waarbij laatstgenoemde bet leven verloor, door de Engolschen gevangen genomen en naar Kaapstad opgezonden. Hij ontving aldaar van de militaire autoriteiten verlof om zich via Durban naar Lou- ren<jo Marques te begeven, doch werd tijdens de reis zoo ernstig ongesteld dat hij door de goede zorgen van onzen consul te Durban, den heer Balwé, in het sanatorium aldaar werd opgenomen. Door de geneesheeren werd typhus geconstateerd in zeer hevigen graad en werd tevens pleurus ge vreesd. Alhoewel de lijder op 2 Juni j.l. nog niet geheel buiten gevaar verkeerde, hoopt dr. Duraas niettemin dat de patiënt, dank zij zijn sterk gestel, alles te boven zal komen ofschoon zijn geheele «allerliefste persoontje" moest hij uitvinden, hij was daarom van plan al de theaters, tenminste de beste, af te loopen. Maar, beste Hellwang begon Albert. «Beste vriend," viel de ander hem met een krach- tigen druk van zyn arm in de rede, »gij doet er my een onberekenbaar groot plezier meé, en bet loont de moeite wel ik verzeker u over heerlijk »Ja maar, weet ge dan zeker, dat gij haar juist in de comedie zult vinden «Luister," begon de baron. »Het was in de Leipzigerstrasse. Ik kocht een pince-nez en zij bracht een waaier, die gemaakt moest worden. De win keljuffrouw scheen haar te kennen, want de jonge dame zeide alleenzend mij den waaier alsjeblieft terug, als hij klaar is. Jawel, juffrouw Het was een mooie waaier, ik zou hem dadelijk her kennen op een blauwen grond van atlaszijde was een palmblad gestikt Pardon, pardon De baron zwaaide altijd met de armen in de lucht, wanneer hij druk praatte, en had juist een voorbijganger een duw gegeven. Daardoor bemerkte hij niet, dat Albert verschrikt even stil stond. Juist zulk een waaier kende hij best. «In plaats van de teekening van den waaier zoo nauwkeurig op te nemen," zei hij, «hadt ge liever in den winkel den naam van de dame moeten vragen." herstelling zich nog wel eenigen tijd zal laten wachten. De patient was op 2 Juni nog niet in staat aan zijne echtgenoote te schrijven. Het Bat. Nbld. schrijft «De tot chef van den staf te Atjeh benoemde overste Ten Broek is in zijn nieuwen werkkring geen vreemdeling, daar hij ook als kapitein bij den staf te Kotaradja is ingedeeld geweest en herhaal delijk geruimen tijd op het oorlogsterrein verble ven is. «Naar men ons van daar meldt, zijn generaal Van Heutsz en hij geheel homogeen en kan dus goede samenwerking verwacht worden. «Overste Ten Broek zal ook optreden als com mandant der infanterie in het gouvernement." De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde onder dagteekening van gisteren Benden van den pretendent-sultan plunderden in G e d 0 n g. Onze troepen vielen den vijand aan. Deze liet 51 doodon en 37 geweren achter. Aan onze zijde werden gedood 2 manschappen en ge wond de luitenants Dijkstra en Lamberts en 11 manschappen. De heer L. Weinthal to Pretoria levert een opstel over Kruger in de Review of Reviews, dat zal bijdragen om den Engelschen een beter denkbeeld te geven van karakter en zielsgrootheid van den man, die zoo zwaar door hen is verongelijkt. Driemalen reisde hij naar h#t frontin Natal en den Vry staat. Te Glencoe weigerde hij de hand te drukken van de Boeren-commandanten, die don overhaasten terugtocht van de lagers bij Ladysmith hadden geleid. Lafaards in de uren des gevaars noemde hij hen. «Was ik maar vijf jaren jonger", zoo riep hg hun toe, «ik zou zelf u getoond hebben, wat het beteekent, den vijand het hoofd te bieden, zelfs als hij tienmaal zoo sterk is Weet men dat de grijze president bij Poplar Grove nauwelijks aan den dood ontsnapte Na Cronjé's nederlaag snelde Kruger naar den Vrijstaat om, zoo mogelijk, den ontmoedigden, be angsten Vrijstaters met nieuwen moed, met nieuw leven te bezielen. By Poplar Grove waagde hij zich zoo ver vooruit, dat de bommen sprongen op tien el afstands van zijn rijtuig, tot ontsteltenis van zijn oogdokter, die hem vergezelde. Maar Oom Paul lachte slechts en merkte op, dat de pillen der Koningin", zooals hij de bom men noemde, voortreffelijk sprongen. Het scheelde weinig of de president was dien dag gevangen gonoraen. Britsche cavalerie begon het commando, waarbij Kruger zich had aangeslo ten, om te trekken en alleen een moordend vuur uit de Mausers der dappere bereden politie van Pretoria, dat de cavalerie op de vlucht dreef, redde de Republiek dien dag van het grootste verlies, dat haar had kunnen treffen. Want rondom president Kruger scharen zich allen als de verpersoonlijking der Transvaalsche vrijheid en der eenheid van Zuid-Afrika. Hij blijft wat hij in de laatste twintig jaren geweest is, by verre de leidende staatsman in Zuid-Afrika. Oorlog Transvaal. Wederom weinig nieuws, maar een telegram van Roberts van 25 Juni, luidende «Generaal Clements heeft gisteren eene ontmoe- Daaraan heb ik niet gedachtmaar wanneer ik haar vanavond niet vind, kan ik morgen altijd nog in den winkel informeeren. O, mijn waarde, zoo'n figuurtje hebt ge nog nooit gezien naast mij een beetje klein, in vergelijking van anderen middelmatig groot. Slank, trotsch, zoo iets zoo iets als eene tijgerin, buigzaam en toch fier in hare bewegingen. Daarbij een kopje met donker haar, een wang als van lichtbuin fluweel, een oog vol sehelmscbe flitsjes, die van onder een nuffig hoedje kwamen uitschieten. Verduiveld, daar zit ras in En toen ik achter haar aan stevende, heeft ze ge lachen, gelachenIn het minst niet schuchter, maar toch als een voorname dame, weet je, zooals iemand, die pret hoeft in een onschuldig avontuurtje achter den rug van steile, oude tantes «Hebt ge de dame aangesproken vroeg Albert met kloppend hart. «Natuurlijk maar even natuurlijk zoo onbohol- pen en verlegen, als alleen van mij in zulk een wereldschokkend oogenblik kan verwacht worden, wanneer alle passende gedachten van mij weg vlie den ais de hazen bij het geblaf van mijn hond. «Aanminnige juffrouw", zeide of liever stotterde ik, »u zijt een allerliefst persoontjeik moet u weerzien". «Dat was niet bepaald fijn", merkte Albert op «alleen de grootste overmoedigheid kou er zich toe jaten verlokken daarop te antwoorden". ting gehad met eene afdeeling Boeren in de buurt van Winburg. Hij dreef hen, met verliezen, naar het noorden over de Zandrivier. De bereden infanterie van Hutton heeft gisteren op enkele mijlen ten zuidoosten van Pretoria eene welgeslaagde schermutseling gehad met voorposten van de Boeren", verdient toch eenige bijzondere aandacht, wat ook het geval is met het volgende Reuter-teiegram uit Kaapstad, luidende «Het commando onder generaal De Wet is nog steeds buitengewoon actief. Zaterdag sneed do gene raal een voorpost der Canadeezen af op den spoor weg tusschen Kroonstad en Honingspruit, viel het versterkte kamp der Shropshires en Canadeezen bij Honingspruit-station aan, hield een trein aan, die met troepen zuidwaarts trok en brak de spoorlijn ten noorden en ten zuiden op. De bevrijde Engelsche gevangenen van Waterval kwamen de soldaten in den trein ter hulp Een verwoed gevecht ontstond, dat verscheidene uren duurde. Versterkingen van Kroonstad kwamen aan, waarop de Boeren terugtrokken. Het verlies der EngelscheD is een officier en drie man gedood, een officier en zestien man gewond." Uit een en ander vernomen we toch, dat er geschermutseld is ten zuidoosten van Pretoria, op enkele kilometers afstand van Lord Roberts' hoofd kwartier wat wijst op een vernieuwde vermetelheid der Boeren, in stede van de demoralisatie, waar over de Engelsche berichtgevers het zoo vaak hebben. De correspondent van de Daily Neivs te Pretoria seinde trouwens reeds den 20en De Boeren treden in het oosten weer aanvallender wijs op. Gisteren tastten zij een cavaleriekamp te Kameeldrift aan de Plenrisrivier aan. Het schieten duurde verschei den uren totdat de vijand verdreven werd. Generaal Botha lokt een slag uit, of hij is verplicht nog weer stand te houden, omdat de terugtocht naar Middelburg moeilyk is. En ook niet onbelangrijk is het bericht, dat generaal Clements slaags is geweest met een Vrij- staatsche boerenmacht bij Winburg. Hij heeft ze verdreven, zooals men dat van de Engelschen ge woon ismaar dat er bij Winburg een commando is verschenen, is van niet geringe beteekenis. Tot nog toe hielden de Boeren zich alleen bezig met aanvallen op de troepen, die den spoorweg ten noorden van Kroonstad bewaken, maar nu vertoonen zij zich ineens zooveel zuidelijker, niet zoo heel ver van Bloemfontein. En toch liggen er meer dan 35000 Engelschen als in een cirkel, met de Boeren daarbinnen opgesloten, zoo het heet. Hoe ze er uit komen, zullen de Britsche generaals ook wel niet weten Oorlog in China. Er wordt nog geen verandering in den staat van zaken vernomen. De kleine ontzetcolonne, be staande meest uit Russen en een goede honderd Amerikanen, welke van Takoe was opgerukt om de vreemdelingen te Tientsin te ontzetten, is onver- richterzake moeten terugkeeren. De aanval werd afgeslagen, de macht was te klein een grootere macht is nu op weg, 1500 Russen, 240 Duitschers en 380 Engelschen. Het schijnt vrij zeker, dat de vreemdelingen te Tientsin niet alleen zijn aangevallen door de Boksers, maar ook door de Chineesche troepen. Het zouden geregelde Chineesche soldaten zijn, die brand hebben «De kleine overmoedige antwoordde inderdaad. «Mijnheer", zeide het persoontje, «ik ga van avond met mijne familie naar de comedie. Aan uw ijver om uit te vorschen naar welke". Uitlokkend geant woord, geestig, toenaderend en toch front gemaakt v dadelijk op do familie gewezen dweepte de baron. Gelukkig praatte hij maar al door, want Albert bleef zwijgen. Alleen toen het er op aan kwam de comedie te kiezen, waar zy hun onderzoek zouden aanvangen, stemde hij met aaudrang voor het ko ninklijk theater. Hij wist dat Agnos en Olga daar geabonneerd waren. Hellwang keurde het goed, verontschuldigde zich, dat hij niet «gekleed" was en bekende, dat hij met voordacht zijn wandel- costuum had aangehouden, opdat de «kleine" hem zou herkennen voor het geval zij zyn gelaatstrekken niet onthouden had. Zij namen plaatsen op de eerste rij van het parket. De baron had een kolossalen kijker medegenomen en keek daarmede, mot den rug naar het tooneel gekeerd, langs alle rijen en loges. Eensklaps liet hy zulk een kreet van verrassing hooron, dat de naast bij zitten den hem lachend aankeken. «Vlug, Mesmer, daar vierde ry van achter links zij lacht, zy bloost, zij knikt." Hij liet den kijker zakken en boog zeer opvallend in do aangewezen richting. Albert streed een oogenblik met zichzelf en zeide toen langzaam en door de omstandigheden

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1