Het algemeen debat werd daarop gesloten en art. 1 (wijziging van 240c der Gemeentewet) goed gekeurd. De heer Veegens stelde op art. 2 als amende ment voor om alleen te behouden de eerste alinea yan het regeeringsartikel en de alinea's 2 tot 4 te doen vervallen en dus alleen te bepalen dat de belastingen worden geheven naar grondslagen in de belastingverordening, onder toezicht van Ged. Staten en yan de Kroon. Hij meent dat daardoor de meeste vrijheid wordt gewaarborgd voor de gemeenten bin nen de grenzen der Grondwet en zij niet worden gekneld in een eng keurslijf. Hij acht dit verkiese lijker dan het mozaïek van bepalingen in de amen dementen, om dat keurslijf minder knellend te maken. Morgen voortzetting. Men weet, dat in de Tweede Kamer iedere motie, gelijk ook ieder amendement, moet worden ondersteund door minstens vijf leden, wil zij in behandeling komen. Het had nog al wat moeite om jl. Donderdag bij de motie-Van Kol inzake de gratie-weigering aan Troelstra. De Standaard schrijft daarvan Nolting, Ketelaar en Schaper staken da delijk de hand op als blijk van ondersteuning; maar toen haperde het. Nog eens vroeg de voor zitter. Toen kwam de heer Pytterien. Er ontbrak één lid. Liefkinck en Rink zagen verlegen rond ze wilden wel, maar hadden toch blijkbaar niet den durf de hand op te steken. Nog eens kwam de voorzitter met de vraag. Niemand diende zich aan. Toen stak de heer Troelstra, terwijl hevige ont roering zich op zgn gelaat openbaarde, de hand op, om die weer met een luiden smak neer te werpen. Alzoo moest de heer Troelstra zelf de motie steunen, waarbij hg persoonlijk was geïnte resseerd. De heer Ketelaar, die de motie verdedigde, zeide het te betreuren, dat de heer Troelstra werd ge noodzaakt om zijn stem aan de motie te geven, dat niet een ander zich daartoe aandiende. Hartstochtelijk riep de heer Troelstra daarop uit Schande, schande De Voorzitter meende tegen deze opvatting te moeten opkomen. Het is zeide hjj meermalen gebeurd dat aanvankelijk aan de partijgenooten de ondersteuning wordt overgelaten. Toen bleek dat dit onvoldoende was, stond de heer Verhey op (de heer Lieftinck riep ik ook) en anders had de voor zitter de aandacht der Kamer op de zaak gevestigd. Naar de N. Arnh. Ct. van bevoegde zijde ver neemt is de voorgestelde w ij z i g i n g van de Drankwet in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Het Hbl. verneemt bij geruchte, dat ook de C z a a r van Rusland dezen zomer aan een be zoek aan de Parijsche tentoonstelling, een uitstapje naar ons land, met name naar Den Haag en Amster dam, zal verbinden. De Politische Correspondenz verneemt van een correspondent in het Vaticaan dat de Paus Frank rijk verzocht heeft, een groote troepenmacht tot bescherming van de Christenen naar China te zenden. Frankrijk verwees in zijn antwoord naar het soli daire optreden van de mogendheden in China. Vanwege de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappjj wordt het volgende bekend gemaakt De N. Z. A. S. M. heeft officieel mededeeling ont vangen betreffende 1400 harer ambtenaren, die met hun gezinnen uit Transvaal zouden worden gezet. Uit Amsterdam wordt nader hieromtrent in de N. R. Ct. gemeld De directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij verkeert nog in volslagen onzekerheid omtrent de juiste beteekenis van het bericht. Wat medegedeeld is, is al wat de directie weet. Worden 1400 ambtenaren met hun gezinnen, of in 't geheel 1400 personen, gezinnen van ambte naren, naar Oost-Londen gebracht Zijn deze ambte naren herkomstig van de stations bezuiden Pretoria, of is Johannesburg alleen de verzamelplaats voor het vervoer naar de kust geweest Heeft men van de ambtenaren een eed gevergd, dien zjj niet konden afleggen Men weet het niet, maar het ligt voor de hand, dat een harde eisch moet zijn gesteld, nuzoovelen tegeljjk aan de uitwijzing onderworpen zijn. De en een wagentje op na te houden. Olga vroeg hem dikwijls of er behalve voor Hansi en voor Mab nog voor eenig levend wezen ruimte in zjjn hart beschikbaar was. Tegen zijne verwachting trof Albert zijn broeder niet meer aan men zeide hem, dat hij zelfs na de beurs niet meer op het kantoor terug geweest was. Dit viel Albert geducht tegen, want hij had zich voorgenomen ditmaal zonder vtrschooning op de wondeplekken in de huishouding zijns broeders te wg'zen en, wanneer deze voor zijne redeneeringen toegankelijk bleek en een verstandig besluit wilde nemen, het uiterste, zijne eigene positie, te wagon om hem dat besluit te helpen volvoeren. Nu bleef hem niets over, dan eene andere gelegenheid af te wachten. In zjjne begrijpelijke boosheid, dat hij zijn gemoed niet van alles, wat hg zoo zorgvuldig over dacht had, kon ontlasten, legde hij den korten af stand naar zgn eigen kantoor te voet af, en vroeg hij, binnentredend, op knorrigen toon »Is mgn broeder hier geweest ^Inderdaad", antwoordde hem een oude man, die aan eene zjjde van een dubbelen lessenaar zat te schrijven. Het was de oude Bach, Albert's com pagnon. Maar van een omgang als die tusschen compagnons met gelijke rechten, was bjj hem geen sprake. Do oude Bach had het grootste en beste deel van zgn leven in de kantoren der gebroeders Mesiner afgespeeldzgn trouw em onderworpen Engelschen zijn de Nederl. Zuid-Afrikaansche niet bijster gezindvan de telegrammen der directie komt dientengevolge weinig of niets terecht. Oorlog Transvaal. Er komen weinig berichten van het oorlogstoo- neel en het heeft er veel van alsof wellicht ook onder den indruk van wat nu in China ge beurtde belangstelling in de Transvaalsche zaak eenigszins gaat verflauwen. De berichtgever van de Times te Pretoria vat den toestand als volgt samen Kolonel de Lisle is, na Botha's aftrekkende achterhoede voortgedreven te hebben, te Bronkhorstspruit gekampeerd. Het grootste deel van het hoofdleger rust te Pienaars- poort uit, terwijl de voorposten in aanraking zijn met Bronkhorstspruit. Generaal Smith-Dorrien voert het bevel over de verbindingslijn van Pretoria naar Kroonstad. Zgn brigade, die grootelij ks versterkt is met bereden manschappen, zal voeling blijven houden met Lord Methuen. De Wet heeft Vrijdag een aanval gedaan op de brug over de Zandrivier, maar werd verdreven en nagezet door generaal Knox. Sir A. Hunter, aan wien Cronjé zich over heeft gegeven, zal binnenkort te Johannesburg aan komen. Generaal Baden-Powell, die Zaterdag Rus tenburg heeft bezet, is dichtbij. Zoodoende zal de geheele hoofdmacht, behalve de brigade van Smith- Dorrien, van garnizoensdienst bevrijd kunnen wor den en met generaal Bulier bij zijn opmarsch kunnen samenwerken. Pretoria is tot rust gekomen onder het bestuur van generaal Maxwell. Majoor Maxso licht een po litiecorps van 3000 man uit al de koloniale af deelingen. Luit.-kol. C. de Wit schrijft aan de N. R. Ct. »Hoewel Lord Roberts omtrent zijn verdere plan nen een geheimzinnig stilzwijgen bewaart, is men het in Engelsche militaire kringen er vrij wel over eens, dat hg met de operatién, die nu zullen vol gen, een tweeledig doel beoogt. In de eerste plaats moeten de troepen, die zich nog in den Oranje- Vrijstaat bevinden, omsingeld worden en moet de kring om hen hoe langer hoe nauwer worden aan getrokken, totdat eindelijk de wakkere strijders in een ijzeren greep verpletterd kunnen worden. Ern stige tegenstand wordt hier niet meer verwacht, maar ook aan hinderlagen en tochten, die alleen uitgevoerd worden met paarden-commando's en die tot allerlei ongevallen aanleiding geven, moet nu voorgoed een einde gemaakt. In de tweede plaats moet krachtig worden opge treden tegen den guerilla-oorlog in Transvaal, er zullen geene pogingen worden aangewend om zich van Kruger meester te maken. Men zal hem niet achtervolgen wanneer hij met zijn getrouwen zich in Lijdenburg opsluit, doch zich langzamerhand meester maken van den spoorweg PretoriaLou- ren90 Marques de geheele invoer is dan in handen van de Engelschen en de Transvalers zullen moeten eindigen met zich over te geven". Uit Pretoria werd den 19en gemeld Bulier, Brabant, Rundie en Methuen trekken ge stadig het net om de Wet samen. Zoo noodig zal Hamilton met hen samen werken. Men zegt, dat Botha geneigd is zich over, te geven, maar Kruger staat hem in den weg, aangezien hij er op staat in het land te mogen blijven. Ook is de Wet's krijgsbedrijf een reden dat Botha schroomt zich te onderwerpen. Gisteren seinde Roberts, dat Hamilton Heidelberg heeft bezet. Tegelijk meldde hij de Boeren vielen Honingspruit aan en stichtten er brand voordat de versterkingen kwamen. Hieruit blijkt in elk ge val, dat de Boeren nog geenszins stil zitten. Oorlog in China. Het gemis aan officieele berichten uit China maakt dat tal van alarmeerende, tegenstrijdige en daardoor onvertrouwbare berichten de wereld worden ingezonden, waardoor men hoe langer hoe meer in het onzekere verkeert. Als gebeurtenissen in de laatste dagen wordt gemeld dat Tientsin gedurende twee dagen gebombardeerd is en dat er 100 vreem delingen zgn omgekomennaar uit Japansche bron gemeld wordt bedraagt dit aantal 1500. Volgons een niet bevestigd gerucht, zou Seymour gedwongen zijn, naar Tientsin terug te keeren. Uit Peking heeft men veertien dagen lang niets vernomen. Te Brussel is een telegram ontvangen meldende dat de internationale troepen Peking zijn binnen getrokken tegelijkertijd met een, onafhankelijk van hen, operoerende Russische colonne. De legaties karakter deed hem alles, wat hij zich in die lange jaren aan bescheiden welstand had verworven, niét aan zijn vlijt, maar uitsluitend aan de goedheid der heeren Mesmer danken. Met pijnlijke standvastig heid had hij geweigerd Albert's compagnon te worden, niettegenstaande deze hem telkens weder voorhield, dat zijne ervaring, voorzichtigheid en toewijding een kapitaal van veel grooter waarde was dan de vierhonderdduizend mark, die hij, Albert, in de zaak bracht. Maar toen de oude Bach zich eindelijk gewonnen gaf, kon hg, die dertig jaar lang slechts gehoor zaamd en op bescheiden wijze van advies gediend had, den rechten toon om te bevelen niet meer vinden. Het lot had nu eenmaal den stempel der ondergeschiktheid op hem gedrukt. Dien stempel droeg ook zijne geheele persoonlijkheid. Do magere, kleine figuur was in een zwart pak gestoken, de jas, die nooit dichtgeknoopt werd, hing een weinig flodde rig van de schouders af, het bovenljjf was wat voor overgebogen, de rechterschouder door het langdurige zitten schrijven aan een hoogen lessenaar wat opge trokken, de linker daarentegen stak naar achteren uit. Het grjjzende haar was van het achterhoofd naar voren langs de slapen geborsteld en aan weers zijden in een stijve krul daartegen geplakteen paar haartjes boven het voorhoofd toonden alleen nog de plok, waar eenmaal een statige kuif had gestaan. De mond, die door het verlies van eenige 1 waren, volgens dit telegram, ongeschonden en de Belgen ongedeerd. Het zenden van troepen door de Europeesche mogendheden houdt intusschen aan. Ondanks de geheimhouding lekte het uit dat de Japansche regoering vijftien groote transportschepen hooft gehuurd en naar China achttien oorlogsschepen j zal zenden. Omtrent de eigenlijke krijgsverrichtingen ver neemt men uit Washington dat jl. Zaterdag Arne- rikaansche mariniers onder majoor Waller met 400 Russen nabij Tientsin met een Chiueesch leger slaags zijn geweest. Zij konden niet door de linie heonbreken. Admiraal Kempff, de berichtgever, voegt er bij dat een troepenmacht van 2000 man thans klaar staat om een nieuwe poging te doen. Men acht hot feit dat een Chineesch leger de vreemde lingen bevecht, van groot belaug. Verleden week heette het dat de keizerin door prins Toean is vermoord, thans weer wordt gemeld en nog wel uit de hoofdstad Peking, dat zij ver mist wordt en volgens sommigen zelfmoord zou hebben gepleegd. De leiders der verschillende par tijen zouden druk aan het strijden zijn om de groote rijkdommen der keizerin en men hoopt op grond daarvan te Shanghai', dat de Chineezen onder elkander te veel te doen zullen hebben om nog hun aandacht te wijden aan de vreemdelingen. Volgens anderen zou de keizerin een duren eed hebben gezworen, dat zij alle Europeanen zal ver moorden als zjj Peking moet verlaten. Men vreest daarom dat de komst der ontzotcolonne aanleiding zal geven tot een algemeenen opstand, waarbij de geregelde troepen zich bij de Boksers zullen aan sluiten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de gemeenschappe lijke actie der mogendheden zich zal bepalen tot drie puntenhet ontzet van Tientsin en Peking, het verkrijgen van volledige genoegdoening voor alles wat gebeurd is en van waarborgen dat der gelijke voorvallen in de toekomst niet herhaald zullen worden. Omtrent deze punten bestaat bij de mogendheden volkomen eensgezindheid. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Gorinchem (vac. Eringa) ds. H. Kwint te Nieuw- en St. Joostland. Bedankt voor het beroep naar Waterland kerkje door dhr. O. E. Groeneveld, cand. te Ee (Fr.). Naar de Nederl. verneemt is ds. S. Monsma, pred. te Feijenoord, door het classicaal bestuur van Rotterdam voorloopig geschorst. Onderwijs. De uitslag van het referendum van den Boud van Ned. onderwijzers over het voorstel betreffende het beheer van het herstellingsoord, is, dat dit met 1076 tegen 773 stemmen verworpen is, zoodat de voorloopige samenwerking met het Ned. Onderw.- Genootschap zal worden voortgezet. Rechtszaken. Ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is door den heer officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen het den 15 dezer maand door voornoemde rechtbank gewezen vonnis waarbij J. K., oud 33 jaar, rijksveldwachter-jacht opziener, gestationeerd te Kapellebrug, gemeente Ciinge werd vrijgesproken van het aan hem bij dagvaarding ten laste gelegde (het opmaken van een valsch proces-verbaal). Door den heer officier van justitie was drie jaren gevangenisstraf gevorderd. De Arrond.-rechtbank te Middelburg deed Zaterdag uitspraak iu de zaak van A. C. Missegbers beklaagd van den bekenden afschuwelijken moord, te Koewacht gepleegd op Prudentia Vorvaet, huis vrouw van Seraphinus Haek. De rechtbank overwoog, dat door de rapporten van de deskundigen en de verklaringen van de getuigen, in onderling verband beschouwd, en niet tegenstaande de ontkentenis van den beklaagde, vooral ook door de uitlatingen van Missegbers zei ven, het wettigen overtuigend bewijs is geleverd, dat de beklaagde het hem ten laste gelegde feit óf te Koewacht in Nederland óf te Koewacht in België heeft gepleegd, doch niet met voorbedachten rade. De rechtbank veroordeelde hem wegens doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf. Toen de president den beklaagde mededeelde dat hij veertien dagen tijd heeft om van dit vonnis in hooger beroep te komen, antwoordde Missegbers volgens de M. Ct. onbewogen, met zeer duidelijke stem »mijnheer de president, ilr neem de veroor- deeling niet aan, om redeD ik onschuldig ben" en liet daar een oogenblik later nog op volgen »ik neem niets aan, mijnheer de president". Daarop werd de veroordeelde weggeleid. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Za terdag de gebr. L., firma Bruning en Mühren, wegens het vervalschen van facturen tot 6 maanden gevangenisstraf. De Avondpost verneemt dat de zaak van den luit.-kwartiermeester aanhangig gemaakt is bij het Hoog Militair Gerechtshof. Dit zal hebben uit te maken, of een meerdere het recht heeft, zijn min deren te verbieden om te gaan met een fatsoenlijk burger, alleen omdat deze zich in particuliere aan gelegenheden het ongenoegen van dien meerdere op den hals heeft gehaald. De zaak is zegt de Zutpli. Ct. dat de heer Teune tegen het hem opgelegde arrest bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft gereclameerd. Gemengde Berichten. 's Heerenhoek. Zaterdagavond ter gelegen heid van de kermis kregen eenige jongelieden twist met elkaar, denkelijk wei over een meisje, welke twist zoo hoog liep, dat een der partijen gebruik maakte van een scherp voorwerp, waarmede hg een meisje verwonde, dat tusschen beide kwam om de stooten af te weren. Naar het schijnt is het meisje op 3 plaatsen verwond, maar niet levensgevaarlijk. Van een en ander is proces-verbaal opgmaakt. 's Heerenhoek. Gisteren is door de Hand boog Sociëteit Concordia alhier geschoten om het koningschap op den lossen vogel, waarbij P. A. Remijn, penningmeester der Sociëteit, de meeste punten behaalde en als Koning werd geproclameerd. Bij de Handboog Sociëteit De Vrije Schutters, kwam als overwinnaar uit het strijdperk Abr. Rijk Jz., die dus hiervan het Koningschap veroverde. Gisternamiddag, bij het inloopen der haven te Wemeldinge, kwamen twee sleeptreincn met el kaar in botsing, waardoor de schepen Joseph Fran- qois en Robinson ernstige schade beliepen. Bath. In deze plaats is een hoorn muziek gezelschap van 23 man opgericht, waarvan voor loopig pl. m. de hellt van instrumenten zal wor den voorzien. De werkstaking der sigarenmakers te Gronin gen is geëindigd. En nu komen, zoo schrijft de N. Prov. Gron. Crt., de naweën der langdurige strike voor den dag. Van de 200 stakers komen pl. m. 80 personen zonder werk. Voor vele gezinnen is dit een harde slag. Maar er is meer. Het werk, waarvoor het meeste geld werd betaald, wordt thans door anderen verricht. Bovendien zullen en kele kassen van vakvereenigingen, die de stakers geldelgk steunden, onder deze strike lijden. Van de f 41,000, die aan de sigarenmakers uitgekeerd werd, is pl. m. f 11,000 aan renteloos voorschot. Het zal zeker lange» tijd duren, voordat dit geld door de sigarenmakers is terugbetaald. Eene werkvronw te WesternieJand heeft op een stuk bouwland eene zilveren munt gevon den ter grootte van een gulden. Aan de eene zijde staat het jaartal 1683 en daaromheen het randschrift Arg. Ordnum Zeeland. Aan de andere zijde staat het beeld van den Leeuw, die de banier vasthoudt en daarop de vrijheidshoed. Het rand schrift schijnt te luiden Ita linquenda. Naar men aan hot U. D. bericht, heeft de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te U- trecht besloten de kinderen, door haar op de weesinrichting Neerbosch geplaatst, terug te nemen en elders te plaatsen. Bij eene korte onweersbui is Vrijdagvoormid dag te ruim 9 uur de 23-jarige zoon van een laudbouwor te Dongjum (Fr.), terwijl hij met drie arbeiders van het veld huiswaarts keerde, dooi den bliksem gedood. Hij werd in den slaap van het hoofd getroffen. De arbeiders, die op geringen afstand voor hem uitliepen, bleven ongedeerd. Te Sloten (Fr.) ging een jongen met eenig gevogelte, waaronder twee jonge duiven, naar de weekmarkt te Sneek, waar hij spoedig een kooper vond. Hg vertrok per stoomboot naar huis, waar hij, tot zijn groote verbazing de beide verkochte voortanden was ingevallen, vertoonde zich in het baardeloos gelaat in onophoudelijke beweging, alsof hij voortdurend iets mompelde of kauwde. Op den dikken neus rustte een gouden bril, waarachter twee scherpe oogen onrustig heen en weer gingen. Terwijl de oude Bach met Albert sprak, boog hg het hoofd nog dieper over het grootboek vóór zich. »Wat kwam mijn broeder doen De oude Bach bewoog het hoofd heen en weer alsof hij mot de oogen dan iets op de rechter- dan op de linkerbladzijde zocht. Toen sloeg hij langzaam eenige bladeren om, wierp een vluchtigen blik uit het venster en zeide »Uw rijtuig is u achterna gereden." Albert klopto tegen hot raam en wenkte, dat Frits naar huis kon rijden. Toen riep hij op onge- duldigen toon »Mijn broeder wilde geld hebben; ik zie het aan uw gezicht. Wat hebt ge hem geantwoord, Bach »Ik zeide Bach, het hoofd nog meer voor overbuigend, »hoe kon ik hem een antwoord geven Mijnheer Gustaaf zou wel eens terugkomenhg verzocht mij, wanneer u geen bezwaar hadt, hem morgen effecten te geven om bij de rijksbank te deponeeren het was maar voor acht dagen." »Hoeveel? Wat wil hij?" De oude Bach noemde een som en zei, dat hij niet wist, wat Gustaaf wilde, maar daar het over acht dagen ultimo was, zou het wel met eene spe culatie in verband staan. »Wat dunkt u, Bach, zouden we hem helpen »Dezen éénen keer nog, mijnheer Albert, dezen éénen keer nogdaar uw broeder a la hausse speculeert, zijn de kansen voor ultimo goed. Dezen éénen keer nog wij moeten ook de laatsten zijn, die nog vertrouwen in hem stellen. Ja, dat moeten wij." De oude zag Albert aan wanneer de onrustige blik zich eenmaal op iets vestigde, werd hij scherp en doordringend. In het oog van den ouden man lag nu een wereld van angstige zorg. Albert reikte hem zwijgend over den lessenaar heen de hand. Toen zwegen ze beiden langen tijd stil. Eindelijk vroeg Albert of er tijdens zijne afwezigheid ook iets geweest was. Baron von Heil wang is geweesthij zal u straks komen halen." Albert zuchttedat beteekende, dat hem een lange avond, het Eden-theater, een souper bij Dressel en allerlei andere dingen te wachten ston den, want baron Hellwang, die zgn cliënt was, hield ervan zich te Berlijn te vermaken, wanneer hij van zijn buitenverblijf in de stad kwam. Hij was dol met Albert ingenomen, vroeg hem raad niet slechts in geldelijke maar in alle andere aan gelegenheden en nam den ernstigen jongen man altijd weer voor zich in door zijne eindelooze goed moedigheid. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2