1900. N°. 74 Dinsdag 26 Juni. 87sle jaargang. De aangifte van leerlingen FEUILLETON. „IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentïën vóór 2 uren op den dag der uitgave. C01RAN De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel metr 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor de MEISJESSCHOOL, cursus 1900/1901, kan geschieden ter secretarie van Maandag 2 Juli tot Dinsdag 10 Juli a. s., van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, 25 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, W E S S E L I N K. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Er is reeds sedert langen tijd op politiek gebied in Europa brandstof genoeg opgezameld om bij de minste vonk, die daarmede in aanraking komt, de vlammen hoog te doen opshan. Denken we slechts aan Frankrijk tegenover Duitschland, Rusland tegen over Engeland, aan de steeds sterker wordende Duitsche vloot, aau de uitbreiding en betere be wapening der levende strijdkrachten van bijna alle Europeesche mogendheden, dan is men overtuigd, dat overal een vrede heerscht, die elk oogenblik ernstig kan verstoord worden. En dat het zwaard der Europeesche natiën nog zoo lang in de scheede blijft, heeft daarin zijn oorzaak, dat andere wereld- deelen te veel zorg en bezorgdheid aanbrengen. We denken hier aan China, dat niet alleen sedert langen tijd alle bij dat land betrokken Europeesche mogendheden op haar hoede deed zijn, maar ze ze nu ook tot een samenwerking drijft, waartoe zij in andere omstandigheden niet zouden te brengen zijn. De partij der Boksers, die het eerste sein tot verzet hebben gegeven, werd spoedig gesteund door de Chineesche regeering en geheel China wreekt zich nu over de vernederingen, die het jaren lang van Europeesche zijde heeft moeten verduren. Die wraakneming, zoo plotseling en zoo hovig aangevat, heeft Europa gedwongen beslist, krachtig en eenstemmig op te treden. Waar in China alle vertegenwoordigers van de beschaafde mogendheden met moord en doodslag worden bedreigd, hunne woningen worden vernield en hunne landgenooten voor hunne oogen worden afgemaakt, daar moeton deze slachtoffers tot eiken prijs en onverwijld be schermd en gewroken worden door alle natiën, die daarbij betrokken zijn, wat zij thans als één man doen. Een andere vraag is, of na het eindigen van dezen opstand de reactie niet aan het werk zal gaan, m. a. w. of niet juist dan de Europeesche volken met elkaar zullen te doen krijgen over de verdeeling van den buit, zoo er althans iets te ver- deelen zal vallen. Doch dit is een quaestie van later zorg. Toch heeft Frankrijk nu reeds gewezen op een gelijkmatig optreden, ter bewaring van het Europoesch evenwicht. Deze vingerwijzing heeft reeds verhinderd, dat de eene mogendheid eene overheerschende troepenmacht naar China zond om een voordeel te willen behalen, dat haar door eene andere weer zou worden betwist. Zooals te verwachten was, is in Italië een Kabinets-crisis uitgebroken. Zij is bet gevolg van de oneenigheid onder de ministers over de tegemoet koming, die de regeering aan de linkerzijde zou toonen bjj de behandeling van de wijzigingen in het reglement van de Kamer. Men was het reeds 3 Roman van Ida Boy-Ed. »Waarom zucht u, oom Albert vroeg Hans. »Ik dacht aan den rijkdom der natuur en hoe weinig menschen daarvan weten te genieten." ^Verheugen dan niet alle menschen zich over de roode bladeren en de bruine boomstammen, die, van den hemel uitgezien, als op een blauwen grond geschilderd zijn vroeg Hans, zijn ernstigen blik, waarin zoo weinig kinderlijks lag, op Albert ves tigende. »Neen, mijn Hansi. Weet je, vele menschen heb ben geen tijd om op de natuur te letten zij moe ten altijd bet geld, het vermaak en de zonde najagen. Maar de natuur wreekt zich dan ook als zulke menschen buiten tot haar komen, biedt zij hun ook geen troost, geen opwekking. Goeden en op rechten menschen echter biedt zij troost, den wee nenden verheldert zij de oogen, de moedeloozen heft ze op, want tot hen spreekt ze van het eeuwige leven. O, mijn lieveling, onthoud, wat ik u zeg leer zooveel mogelijk met de natuur te verkeeren, dat zal u over veel leed heen helpen." De knaap staarde geruimen tijd voor zich uit en dacht over het gehoorde na. Hij moest in zyne voorloopig zoo ver eens, dat een door de Kamer te verkiezen commissie, waarin de linkerzijde behoor lijk vertegenwoordigd was, binnen 48 uur een reglement zou ontwerpen, gedurende welke de zittingen zouden geschorst worden. De regeering had toegestemd dat in dit reglement de macht van den president in de vrijheid van spreken en van voorstellen doen zou worden verminderd. Tevens zou een bepaling worden gesteld voor den duur der discussies, die zoowel door de leden als door den president zouden worden gehouden, doch hierin wilde de rechterzijde niet treden, terwijl de obstructie daarop bleef aandringen. Daarop volgde hot ontslag van het ministerie. De president van den Senaat, de bpna tachtigjarige Saracco, is met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. Reeds in het Kabinet-Crispi was hij tweemaal minister. Mon betwijfelt of hij de man is om de obstructie te overwinnen, al zal het hem wel gelukken een ministerie te vormen, dat ge noeg aanhangers heeft om hem een meerderheid te verschaffen. Saracco zou gisteren den Koning de lijst voor leggen van het nieuwe Kabinet, waarin hij zelf zal optreden als minister-president en van Binnenland- sche zaken. Te Ifiadrid en in de provincie is de staat van beleg afgekondigd. Minister Silvela meende dezen maatregel te moeten motiveeren mot het argument, dat het land behoefte heeft aan tucht en verster king van het beginsel van gezag. De aanleiding daartoe is een crisis in don handelsstand, ontstaan door de steeds stijgende belastingen. De conserva tieven willen den strijd met de industrieelen voort zetten, ofschoon van liberale zijde aan de Koningin- Regentes is gezegd, dat aan de klachten der fabri kanten en handelaren moet worden tegemoet geko men. Een deputatie van de vertegenwoordigers van handel en nijverheid kreeg met moeite toegang tot de Regentes en eenmaal bij haar toegelaten bezigden zij scherpe woorden tegen de regeering, de Bank en de bankiers van Spanje, in verhand met de laatste leening. Zelfs moeten bedreigingen geuit zijn, indien de Regentes geen verandering bracht in den onhoudbaren toestand. De regeering ging na die audiëntie over tot dwangmaatregelen tegen sommige industrieelen en deed hunne win kels sluiten. Alle directeuren van te Madrid uitkomende bladen zijn bij den Minister van binnenlandsche zaken ge roepen, om de niededeeling te ontvangen dat het voorloopig verboden is, andere dan de officieele mededeelingen over den staat van zaken te publi- ceeren. En commentaren mogen daarop niet worden geleverd. GOES, 25 Juni 1900. Ongevallenwet. Thans is bij de Tweede kamer ingekomen het door de Regeering aange kondigde nieuwe ontwerp, houdende wettelijke ver zekering tegen g< Llelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Do Regeering heeft blijkens de toelichting gemeend in de thans voorgestelde regeling reke ning te moeten houden met hetgeen bij de behan deling van het vorige wetsontwerp het gemeen ovorleg met do Staten-Generaal heeft geleerd en zij heeft op dien grond vrijheid gevonden daarin op te nemen al de bepalingen, waaromtrent met de kinderlijke logica eindelijk een of ander besluit daaruit getrokken hebben, want hij deed na een poos de vraag, die, naar Albert meende, er vol strekt niet mede samenhing »Was Cato goed Wie was Cato Albert glimlachte en zei»Cato was een een voudig, tevreden, wijs en rechtvaardig man uit de oudheid, die voor anderen en voor zichzelf zeer streng was. Of hij door dien karaktertrek ook den eerenaam van »een goed man" verdient, kan ik je niet met een enkel woord zoggen. Dat zou je nog niet kunnen begrijpen." »Ja zeker was bijgoed; tante Olga zeide onlangs, toon ze in den trein met mama over u sprak, dat het jammer was, dat u zoo'n Cato waart en zoo'n pe pe och, dat woord weet ik niet meer." >Een pedant »Ja," knikte Hans, »dat zeide ze. Maar ze wist zeker niet, wie Cato was. Nu kan ik het haar vertellen." Albert's voorhoofd werd door een rooden gloed overtogenzijne stem trilde een weinig toen hij antwoordde »Je moet mij niet altijd oververtellen, wat mama en tante Olga van mij zeggen. Meestal bcgrjjp je hot niet en dan vat je het verkeerd op. Het is bovendien niet netjes om verder te vertellen, wat men toevallig gehoord heeft." Door deze vermaning gevoelde Hans zich geens- Tweede Kamer overeenstemming was verkregen, behouders die, welke in verband staan met eene regeling betreffende de geldelijke verplichtingen van deu werkgever jegens de Rijksverzekeringsbank. De nieuwe regeling in artt. 53 tot 60 (nieuw) komt hierop neer dat de werkgever op zijn ver zoek kan worden toegelaten zelf het risico te dragen voor de verzekering zijner werklieden, of dit over te dragen aan een naamlooze vennootschap of rechtpersoonlijkheid bezittende vereeniging. Is de werkgever geen publiekrechterlijk lichaam, dan moet hij vooraf tot zekerheid voor de nakoming zijner verplichtingen aan de Rijks-verzekerings bank een pand hebben gegeven of ten haren be hoeve een hypotheek hebben gesteld, voldoende aan daaromtrent te geven voorschriften bij be stuursmaatregel. Overdracht van het risico aan een naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging wordt alleen toegelaten wanneer en zoo lang de Rijks-verzekeringsbank van deze zoodanig voldoend pand heeft, dat kan bestaan uit een geldsom of fondsen, als waarin de Bank haar bezittingen mag leggen. De pandgevers ont vangen daarvan interest van de Rijks-verzekerings bank. De werkgever, die zelf het risico draagt, moet aan de rijksverzekeringsbank, door storting ten kan tore der posterijen, terugbetalen de door deze uit betaalde schadeloosstelling en rente, alles overeen komstig de aanwijzingen en voorschriften van de bank. Hetzelfde geldt in eenigszins anderen vorm voor de naamlooze vennootschap of vereeniging. Blijft deze in gebreke hare verplichtingen na te komen, dan wordt dit aan de werkgevers, die het risico aan haar overdroegen, medegedeeld en worden de in pand gegeven fondsen ter beurze verkocht, tot het verschuldigde bedrag. Bij bestuursmaatregel wordt o. a. bepaald in welke gevallen een verzoek om zelf het risico te dragen of die aan een vennootschap of vereeniging over te dragen wordt geweigerd of de bevoegdheid aan den werkgever wordt ontnomen. En in verband nu met de omstandigheid, dat de werkgever zal treden »uit het verband met de Bank," zooals de regeering zegt, zullen de werk gevers niet meer hebben te dragen de administra tiekosten der Bank en andere uitgaven, maar zul len die komen geheel ten laste van den Staat. Wie zich herinnert de concerten, reeds vroeger hier gegeven door het muziekkorps der d.d. schutter ij van Middelburg, onder de leiding van den luitenant-directeur Jan Morks, zal het be grijpen, dat een paar voorstanders van goede muziek uitvoeringen hier ter stede het initiatief namen dit korps uit te noodigen in den tuin der Sociëteit V. O. V. alhier weder een paar concerten t® geven, waarvoor de voorwaarden van toegang zoodanig waren gesteld, dat die voor weinigen een beletsel moesten zijn daarvan te profiteeren. Het eerste dezer concerten werd gisteravond bij zeer gunstig weder gegeven voor een talrijk opge komen publiek. Het programma bevatte een acht tal nummers, die gelijk te verwachten was weder op uitnemende wijze werden uitgevoerd. Daaronder waren een paar stukken of arrangementen van den heer Morks zelf en ook enkele nrs., die hier, als wij ons niet bedriegen, nog nieuw waren, zooals de Ouverture uitSollt icli meinem Gott nicht singen van Morks, Ballet Espagnole van Domerseman en Semper Fidelis van Sousa. zins gekrenkthij was tevreden, dat hij een ant woord op zijne vraag ontvangen had, dat hem voldoende scheen, want hij overlegde bij zichzelf »Als oom Albert zegt, dat alleen goede menschen zich in de natuur kunnen verheugen, dan is hij goed, want hij verheugt er zich in en als hij op Cato gelijkt, dan was Cato dus ook goed, en ik zal tante Olga nu eens vertellen, dat Cato geen scheldnaam is en dat zij dommer is dan oom Albert". Gedurende dit gesprek bevonden zij zich reeds op den terugweg. Albert zette enkele minuten latei- Hans vóór het huis af, wachtte tot de portier den knaap had binnengelaten en reed weg. Met dat won derlijke instinct, dat ons de nabijheid doet gissen van personen, in wie wij belang stellen, gevoelde Albert dat Olga boven aan het raam stond en met een spottend lachje naar omlaag keek. Hij beet op de tanden en gaf Mab een zweepslag, dat het arme dier voortstoof. Daar boven o, Albert zag het alsof hij er bij stond, want hij koude het rampza lige meisje als zichzelf trad ze saroastisch lachend van het raam terug en riep misschien tot hare nicht, die zacht met Defskv zat te keuvelen »Wjj zijn totaal in ongenade bij zijne Hoogheid gevallen wij worden zelfs geen groet meer waar dig gekeurd". Albert keek op zijn horlogewanneer hij nu dadelijk naar de Behrenstrasse reed, kon hij zijn broeder nog op het kantoor aantreffen vóór deze Onder diepe stilte, die van het genot der hoorders getuigde, werd de uitvoering door het publiek ge volgd, eene uitvoering waardoor de heer Morks den goeden naam van het Middelb. korps weder hoog heeft gehouden. Het langdurig en welverdiend applaus van hot publiek na afloop van het programma werd door het muziekkorps beantwoord met het Transvaalsche volkslied, dat opnieuw luide bravo's uitlokte. Een goede maatregel, tot rustig aanhooren en die uitstekend heeft gewerkt was in een hoekje van het programma aangeduid met de woorden »Den ouders wordt verzocht gedurende de uitvoering de kinderen bij hen aan de tafeltjes te houden." De heeren, die zich voor het verkrijgen van dit concert moeite hebben gegeven, mogen de zelfvol doening smaken, dat hun pogen met succes is be loond en zich vleien met de groote waarschijnlijk heid, dat ook het tweede concert dat ons te wachten staat, een even groote belangstelling zal genieten. Door het Comité tot wering van schoolverzuim alhier is het jaarlijksche feest voor de kinderen der openbare scholen bepaald op Vrijdag 20 Juli a. s. Het zal weder bestaan in een tocht naar Vlissingen, waarheen men zich per trein naar Middelburg en van daar per tram begeven zal. De terugtocht heeft geheel per trein plaats. In de heden te Dordrecht gehouden vergade ring van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland werd besloten dat de cursus voor gemeente-amb tenaren, onder leiding van dhr. J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, doorgaan en op 11 September beginnen zal. Kapelle. Tot waarnemend secretaris ontvanger dezer gemeente is benoemd de heer D. Spruit te Ierseke. In de raadsvergadering van 23 Juoi jl. te Oudelande is tot wethouder benoemd de heer Cornelis Mol Joliz. Wemeldinge. Zaterdag benoemde de gemeente raad, in plaats van den heer D. Lindenbergh, die naar Kruiningen verhuisd is, uit zes sollicitanten tot ontvanger van het Burg. Armbestuur den heer A. Lindenbergh Pz. met 5 stemmen tegen 2 op den heer F. Wabeke Az. Tot ontvanger-griffier van het Waterschap Waarde is heden benoemd de heer C. J. V r o e g o p, met 11 stemmen tegen 10 op den heer J. N. Elen baas. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van don calam. Vlietepolder, W. J. Vader van 's-Graveu- polder; tot voorzitter van het bestuur dor water keering van den calamiteusen polder Oost-Beveland, H. A. H a n k e n tot gezworen van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke, J. Ver met, A. M. Peman Kakebeeke en M. de B o k x tot gezworen van den polder Oud-Noord- beveland, M. de RegtJz. Zooals uit het in ons vorig no. gemeld tele gram bleek, werd in de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag verworpen een motie-Troelstra om de bestaande belastingverordeningen nog eenige jaren geldig te verklaren. naar huis giug om te dineeren. Bij Gustaaf at men na vier uur, terwijl Albert vroeg hot middag maal gebruikte om den tpd tusschon twee en vier voor zichzelf te hebben. Zoolang het weer het mogelijk maakte, werd die besteed om naar Hans to gaan zieu en met hem te gaan rijden. Op het deftige, oude bankiershuis in de Behrentras- se stond »firma Gebroeders Mesmer". Sedert den dood van den vader van Gustaaf en Albert was deze naam niet meer overeenkomstig do werkelijkheid. Toen was Gustaaf dadelijk in de zaak opgenomen, en toen kort daarna ook do ongetrouwde oude heer Mesiner, de oom van Gustaal' en Albert, was ge storven, was laatstgenoemde aan de beurt om als compagnon van zijn broeder op te treden. Maar deze woigorde dit beslisthet leven en de wijze van zaken doen zijns broeders waren zoo geheel in strijd met zijne begrippen, dat hem, om eene too- komst vol onaangenaamheden en ongeluk te ver mijden, niets anders overbleef dan zich eruit terug te trekken. En eigenlijk was Gustaaf daar ook mede ingenomen; te meer toen Albert hot vierde deel van zijn vermogen in de oude zaak liet. Albert richtte met den ouden beproefden boekhouder zpns vaders eene nieuwe, kleinoro bankierszaak op, werkte als iemand, die mot niets begint, ofschoon zijn erfdeel zoowel dat van zijn vader als dat van zijn oom toch vrij belangrijk was, had weinigbehoeften en veroorloofde zich alleen do weelde er een paard

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1