1900. N°. 73. Zaterdag 23 Juni. 87sle jaargang. Bij dit ïio. behoort eeu bijvoegsel. Hoofdei ij ken f m s I a g Gemeenteverslag 2 FEUILLETON. „IK!" COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs j slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met byblad 10 cont. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. HET KOHIER VAN DEN voor het jaar 1900 is alpbabetiscb en klassikaal gedrukt en ter Secretarie van de gemeente tegen betaling van vijf- en-dertig cents verkrijg baar gestelden het over 1899 tegen betaling van vijf-en-zeven- t i g cents per afdruk. Goes. 21 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 22 Juni 1900. Blijkens het verslag in dit no. is gisteravond door onzen gemeenteraad besloten op eenigs- zins belangrijke schaal de Oostvest uit te baggeren. Uit de discussie bleek, dat vry wel alle leden overtuigd waren van de noodzakelijkheid, doch dat geene eenstemmigheid bestond omtrent de hoeveelheid. Het werd een quaestie van meer of minder. Juist de meerderheid van den Raad ver klaarde zich voor het voorstel van Burg. en VVeth., dat de strekking had ineens 10000 M3. modder uit de vest te verwijderen, een plan dat ruim f 10000 zal vorderen. De minderheid wilde dit jaar op kleinere schaal het hoogst noodige doen voor de beschikbare f 4500 en dan later zien. Het genomen besluit sluit in zich dat de inschrij ving van onzen stadgenoot Poudraine zal worden aangenomen. De uitvoering van het werk begint in October a. s., dus in een tijd, dat de onvermijde lijke stank van het baggeren het minst hinderlijk kan zijn. Op de zaak is de goedkeuring van Gedep. Staten noodig. De Standaard noemt het verslag der Eerste Kamer over de w e t op den leerplicht scherp, vlijmend, wrang. De grondtrek isweerzin, wrevel, weerstand. Het blad weet echter wel dat men hierop niet aan kan. Best mogelijk, dat, als het op stemmen aangaat, de Eerste Kamer toch zwicht. Vooral na pas gedurfd te hebben, zal ze nu allicht niet weer durven. Schrik over betoonden moed, doet soms terstond daarna den moed ontzinken. Toch staat het niet hopeloos. Het zal er nu maar op aankomen, dat het ver zet ook bij openbare beraadslaging met kennis van zaken, met talent, en vooral met volharding wordt gevoerd. En hierop meenen we te mogen rekenen. Wijziging van artikel 240c en artikel 243 der GemeentewetDe heer Rink stelt voor art. 2, IV als volgt te lezen >Het percentage van heffing is voor alle belast bare inkomens gelijk. Met afwijking van dezen regel is het geoorloofd Roman van Ida Boy-Ed. Mevrouw Mesmer legde vadsig de blanke han den elk op eene leuning van haar stoel en vroeg: j>En gij, Albert, boe hebt gij het op uwe reis gehad Ge zijt immers in de Beiersche hooglanden geweest »Ja, ik heb daar een heerlijken tijd doorgebracht. Door het prachtigste weór begunstigd, beb ik de verheven openbaringen der natuur op verre en •enzame voetreizen in my opgenomen. Wat wordt men toch moe en suf en afgewerkt in zoo'n groote stad en daarentegen frisch, onbezorgd en gelukkig als een kind in de bergen. Eenvoud geeft den mensch de beste rust. En dan die vroolijke drinke broers, die men overal in de herbergen langs den weg aantreft. Ik geloof, dat ik het geheel# jaar niet zooveel gelachen heb als die twee weken in het hoogland Vertel me daar alsjeblieft niets van, Albert, want van een leven onder menschen met bloote knieën en die brabbeltaal zingen eu daarbij dansen, kan ik mij alléén eene voorstelling maken als ik het op het tooneel zie. Maar ik benijd u, dat ge in staat zijt en blijft om u elk jaar op uw zomer- het tarief der belasting op zoodanigen voet in te richten, dat een stijgend percentage wordt geheven van toenemingen van bet belastbaar inkomen op dat tarief, mits geene toeneming als hierboven be doeld zwaarder wordt belast dan met tweemaal het percentage, geheven van een belastbaar inkomen gelijk aan de kleinste som, welke voor noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken en het percen tage, hetwelk van toenemingen wordt geheven bij geen enkele opklimming in het tarief daalt". De toelichting luidt als volgt I Dit amendement beoogt dus o. a. om te doen vervallen de bepaling, dat de progressie, die by de belasting van het accres mocht worden toegepast, moet ophouden by een belastbaar inkomen gelijk aan het zevenvoud van den aftrek. De heer Van Dedem stelt voor art. 2 sub IV no. 2 aldus te lezen j het percentage, hetwelk van toenemingen wordt geheven geleidelijk stijgt, maar ook niet verder stijgt, wanneer het belastbare inkomen zevenmaal de kleinste som, welke voor noodzakelijk levens- onderhoud wordt afgetrokken, bedraagt. I De toelichting luidt als volgt Blijkens de Memorie van Toelichting is het de bedoeling bij de toepassing van progressie eene geleidelijke stijging te waarborgen. Dit doel wordt in de wet niet volkomen bereikt, dat wel zal ge schieden bij aanneming van dit amendement. By het eind-examen C, art. 64 (werktuig kundig ingenieur) te Delft is o. a. geslaagd de heer P. Persant Snoep. i Benoemd tot gemeenteveldwachter te Ouwer- kerk, met ingang van 1 Juli e. k., H. K u z e e te Goes. {Z. N.b.) I Naar wij vernemen is de nieuw ingediende Ongevallenwet reeds van den Raad van State terug ontvangen. (N. R. Ct.) In zake de schietoefeningen tot ver- I hooging van 's Lands weerkracht is door den mi- I nister van oorlog bepaald, dat voor elk uur dienst op de schietbaan verricht op Zondagen en alge meen erkende christelijke feestdagen, alsmede op werkdagen fcusscken 12 en 2 uur en na 5 uur n.m., eene vergoeding wordt toegekend van f 0,15 voor een onderofficier, f 0,10 voor een korporaal en f 0,05 voor een minder militair, en dat aan de bij de schiet- j oefeningen geëmployeerde burgerpersonen wordt toe- gekend een vergoeding tot een bedrag van ten hoogste f 0,20 voor elk uur dienst ten behoeve j van die oefeningen verricht. j Drankwet-adressen. Het hoofdbestuur I der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende dranken, gevestigd te Amsterdam, heeft ook een adres aan de Tweede Kamer gericht in zake het w. o. tot wijziging der drankwet. De regeling van de vergunningen en de schade vergoeding verdieut volgens het hoofdbestuur geen aanbeveling, dat tevens als zijn meening uitspreekt, dat er door de uitvoering der wet thans plin. 8000 personen hun bestaan zullen verliezen. De hard- beid, die in de uitvoering der wet ligt, bestaat voor bet grootste deel in de verbeelding van enkele I meewarige personen zegt het adres, dat geen aanleiding voor schadevergoeding vindt, evenmin reisje te amuseeren. Ik heb mij te Ostende ver veeld." Zr) zat onbewegelyk en in haar glinsterende oogen was zonderlinge tegenstrijdigheid niet tegenstaande den glans niet het minste leven. »Ik meende, uit betgeen Hans mij vertelde, te moeten opmaken, dat ge nog al conversatie badt gevonden." »Och, ten slotte waren er wel een paar menschen, die toonden op te merken, dat Olga en ik ons goed wisten te kleeden, maar over het algemeen was het er evenals hierstof en concerten en vuurwerk en mijnheer de kleermaker en de kruide nier op zijn Zondagsch." »ïïn de zeo vroeg Albert. »De zee Ik ga nooit meer naar een zeebadplaats. Het is zoo moeielijk met de toiletten, en dan die eeuwige zorg voor je teintWe moesten bijna altijd met eene voile loopen en je leven hangt letterlijk aan de fleschjes en kruikjes om de gepijnigde huid te beschutten." Wanneer dat reizen naar badplaatsen u verveelt, Agnes, moest ge het liever nalaten. Misschien zou hot mijn broeder ook niet ongevallig zijn de be langrijke sommen gelds, die gij gewoon zijt daaraan te besteden, op nuttiger wijze te kunnen gebruiken", zeide Albert, terwyl een blos zijn gelaat overtoog. De verlegenheid, die iederen fijngevoeligen menscb bevangt, wanneer hij zich gedwongen ziet een ander een onaangenamen raad te geven, beving ook hem. als die verleend werd, waar door spoorwegaanleg, Staatsbrievenvervoer e. a. velen hun bestaanmiddel geheel of ten deele verloren. Acht men schadever goeding toch gewenscht, dan meent het hoofdbe stuur, dat, waar de ontneming van de bevoegdheid tot tappen in het algemeen belang geschiedt, de kosten ook door de algemeene kas moeten worden gedragen, welke regeling, vroeger door de Ned. Ver. aangegeven, zeer beslist wordt aanbevolen. Nu de drankwetgeving aan de orde is, acht het hoofdbestuur het bovendien zeer wenschelyk dat de zg. local option in de wet worde opgenomen. Verder wordt nog aangedrongen op voorschriften, waardoor het ontduiken der wet door sociëteiten wordt' voorkomen op wegneming van het gevaar dat ligt in de aanwezigheid van vrouwelijke hulp in tapperijen en op een bepaling, die voorkomt dat aan andere dan aau personen vergunning wordt verleend. Namens het hoofdbestuur is het adres onder teekend door P. van der Menten, voorzitter, en H. MendelsStokvis, secretaris. Fraude in den boter handel. Men schryft uit Friesland aan de Stand. Aan de Londensche markt wordt tegenwoordig veel Friesche boter aangeboden, vermengd met mar garine. Het schijnt dat deze vcrvalsching in 't zuiden des lands geschiedt, en dat de natuurboter gekocht wordt te 's-Hertogenbosch, werwaarts tegenwoor dig veel Friesche boter verzonden wordt, omdat de prijs er hoog is. Friesche boterhandelaars lijden hierdoor groote schadeook hun boter wordt niet meer aan de Engelsche markten vertrouwd. Zoo als men weet, bemoeide de Londensche Kamer van Koophandel zich met deze zaak, doch zonder suc ces, want de aanvoer van valsche boter wordt elke week grooter. De Tweede Kamer heeft de motie van den heer Van Kol betreffende het niet-verleenen van gratie aan mr. Troelstra met 60 tegen 13 stemmen verworpen. Een motie van den heer Staalman, betreurende dat in de aan mr. Troelstra opgelegde straf geen wijziging is gebracht, werd eveneens verworpen, met 59 tegen 8 stemmen. De motie van den heer Van Kempen betreffende de Zondagsrust, is na debat door den voorsteller ingetrokken. De Zeeuw meldtUit de Hope vernemen wij het overlijden van mr. John Steketee te Grand-Rapids. Geboren te Borsele in 1833, kwam hij als jon geling met zijn vader naar Amerika, in den tijd van den trek der afgescheidenen uit Goes en om streken onder ds. v. d. Meulen. Hij was vice-Consul der Nederlanden, Hollander in zijn hart, energiek kampioen voor de Boeren. Dit laatste heeft allicht zijn dood verhaast. Hij stierf heel onverwachts. Gemeenteraad van Goes. op Donderdag den 21 Juni 1900, des avonds te 8 uren. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der Agnes keek hem verbaasd aan. >Men moet toch naar een badplaats gaan »Er is zeer veel, dat u toeschijnt te moeten", waarde Agnes, waarvan ik vrees, dat het vroeger of later boven de financiëele draagkracht van mijn broeder zal blijken te gaan, wanneer dit niet reeds altijd het geval is geweest", antwoorddo Albert op ernstigen toon. Werkelijk vroeg Agnes op een toon vau kin derlijke verbazing; »dat zou erg jammer zijn, want dan zou Gustaaf moeten gaan bezuinigen. Ik geloof, dat hy in zyn club nog al veel geld uitgeeft. Wat zou dat vervelend voor hem zijn »Hebt ge er dan nooit eens over gedacht zelf te bezuinigen vroeg Albert ongeduldig. »I IC vroeg de jonge vrouw achterover leu nend. »0 neen, I IC kan het niet. Maar laten wij nu toch niet over dat vervelende geld praten. Ge lukkig, daar komt Olga." Albert stond opzyne woorden vau welkom werden overstemd door een luiden lach. >Het is om je een ongeluk te lachen, om je dood te lachen riep het lange, slanke meisje, terwijl ze met een brief zwaaide, dien ze tusschen do vingers hield. >0, daar is je zwagerbonjour, Albert, hoe gaat het Lieve hemel, gy hebt waar achtig een bruinen neus en bruine wangen en een blank voorhoofd Net zoo afzichtelijk als luitenant Defsky, als hij van de manoeuvres terugkomt »Hij heeft te voet in het gebergte rondgedoold," voorafgaande vergadering, werd de ontvangst ge meld van de goedkeuring door Ged. Staten van af- en overschry vingen op de begrooting voor 1900, van eenige verslagen en van mej. J. de Graaf het verzoek om ontslag als onderwijzeres in de hand werken aan de scholen B, C en D. In behandeling kwam nu het adres van C. J. Snouck en J. J. van Aartsen, onder wijzers aan school B, om verhooging der bezoldiging voor het onderwijs aan de avondschool en haar meer in overeenstemming te willen brengen met die voor de dagschool of voor vak/, daar voor vak j f25 wordt toegekend voor 1 uur 's weeks en voor het onderwys aan de avondschool f25 wordt toegekend voor 2 uren 's weeks. Adressanten wijzen er op, dat deze avondschool dient als voor bereiding voor de Burger-Avondschool en dat met bet oog daarop hun onderwijs veel inspanning vordert, terwijl zij met bescheidenheid ook op de gunstige resultaten meenen te mogen wijzen. Burg. en Weth. hebben het verzoek gesteld in handen van de comm. van toezicht op het lager onderwys, welke commissie het verzoek ondersteunt en ook gaarne zou zien dat het hoofd van school B eene vergoeding werd toegekend. B. en W. gaan gaarne mode met het eerste gedeelte van het advies en stellen voor voor ieder lesuur 's weeks f20 belooning toe te kennen, doch zy hebben geen termen gevonden om het hoofd der school verhoo ging van bezoldiging te verleenen. Bij aanneming van het voorstel vordert de billijkheid dat dezelfde bezoldiging wordt verleend voor de avondschool aan school D. De geheele verhooging zou dan slechts f90 worden. De fin. commissie adviseert gunstig wat school B betreft, doch had geen tyd om inlichtingen in te winnen omtrent school D, aangezien zij daartoe het voorstel te laat ontving. Dhr. Ochtman verzocht het voorstel te splitsen in tweeën om over elk onderdeel afzonderlyk te kunnen stemmen. De fin. comm., zeide spr., gaat mee met het voorstel wat betreft de verhooging voor Snouck en Yan Aartsen, omdat zij overtuigd is dat deze onderwijzers voor 30 leerlingen staan en dus veel tijd en moeite aan hun werk moeten besteden en er dus voor eenige verhooging aanleiding is. De onderwijzers op school D daarentegen hebben geen uitbreiding van werkzaamheden gekregen en er zyn op die avondschool slechts een 5-tal leerlingen. Het voorste* van B. en W. wordt gesplitst doch alvorens tot stemming over te gaan vroeg dhr. Van der Leeuw of de leerlingen van de avondschool aan school D niet bij die van school B kunnen gevoegd worden 1 De heer Ramondt antwoordde, dat het hier ver schillend onderwys betreft. De avmdschool aan school B is eene voorbereidingscursus voor de Burger-avondschoolin die aan school D wordt herhalingsonderwys aan de weezen gegeven. Deze te voegen bij de leerlingen aan school B is dus niet wel mogelijk. Het eerste gedeelte van het voorstel, verhooging voor school B, wordt daarop met algemeene stem men aangenomen, doch het tweede, om uit een bil ly kheidsoogpunt de verhooging ook op school D toe te passen, met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden dhrn. Ramondt, De JongeHouwer v. d. Peijl, Coenen en de Voorzitter. In de raadszitting van 30 Oct. 1899 werd be- verklaarde Agnes, »maar zeg, wat is er nu om je dood te lachen Olga reikte den jongen man de hand en keek hem met hare groote grijze oogen opmerkzaam, bijna een weinig brutaal aan. Albert bloosde onder dien blik, en boos over deze onbeholpenheid, ont trok hij Olga met een onvriendelijk gebaar zyne band. »Myue afzichtelijkheid behoeft Diet zoo nauwkeu rig in oogenschouw te worden genomen," zeide bij. Olga wierp hem een guitig knipoogje toe, als wilde zij zeggen »je blijft immers toch een knappe man Verstoord keerde hij zich van haar af. »0 ja, wat er zoo belachelijk was zeide Olga. »Verbeeld je, Lejeune schryft mij, dat hij zonder my niet kan leven. Hij herhaalt zijn aanzoek en jammert in alle toonaarden over zyn onbegrensden hartstocht." »Vindt ge dat belachelijk riep Albert opge wonden. »Gij hebt dien man ongetwijfeld aanleiding gegeven om gegronde hoop te koesteren." »Als men zoo'n beetje met iemand koketteert, dan behoeft zoo iemand toch niet dadelijk te denken dat het ernst is. Ik heb my alleen wat vroolijk over hem gemaakt," zeide Olga op gokrenkten toon, terwijl zij het donkergelokte hoofd op de borst li' t zinken. »Aan uzelf en aan uw genoegen hebt ge wel eu uitsluitend gedacht, maar dat een eerlijk man als oprechtheid zou beschouwen wat slechts een mis-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1