1900. N°. 72. Donderdag 2i Juni. 87s"1 jaargang. FEUILLETON. „IK!" (iOfiSUKE Üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. BÜ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs j slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 Juüi 1900. Bij de wijzigingen in de tabel der verdeeling van de gemeenten in klassen, bedoeld in art. 5 der wet op de personeelo belasting, is Goes overgebracht van de 7e naar de (ie klasse. De financtëele voordeelen, daaraan voor de be lastingplichtigen verbonden, hebben wij indertyd uiteengezet. De gemeente als zoodanig heeft er geen voordeel van zelfs verliest zij iets aan de opcenton (tenzjj bet aantal daarvan verhoogd worde), omdat de op brengst der belasting in hoofdsom minder wordt. Het voordeel voor de ingezetenen,overtreft evenwel niet onbelangrijk het nadeel, dat de gemeente lijdt. Aangezien echter nu het minimum der belastbare huurwaarde, waarvan geen belasting wordt betaald, stijgt van f 50 tot f 62,50 en het kiesrecht daar- meê verband houdt, zullen er bet volgend jaar eenig* kiezers minder zijn. De jaarlijksche collecte voor bet Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den g e- wapenden dienst heeft te Goes opgebracht f 40,94'/jj. Onder de in de a. s. zomervergade ring der Staten van Zeeland te be handelen punten komen o. m. voor: adres van bet gemeentebestuur van Kortgene om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van bet Reglement van politie voor de polders. Zij stellen voor al. 3 van art. 16 te lezen als volgt «De in de dammen zich bevindende buizen, ko kers of andere openingen moeten door de gebrui kers van de Janden, waartoe die dammen den toegang geven, steeds in goeden staat van onder- boud en zuiver worden gehouden. Het voor de eerste maal aanbrengen van nieuwe, alsmede bet verruimen of verlagen van bestaande buizen, kokers of andere openingen komt voor zoo ver de verplichting daartoe niet op anderen rust, ten laste van den polder." Voorstel van Ged. Staten naar aanleiding van een verzoek van ingezetenen van Wissekerke om voorziening in den toestand van den provincialen veerdam te Kamperland. Voorstel van Ged. Staten om weder voor 5 jaren een subsidie ad f1050 te verleeneD aan de Ver- eeniging »De Ambachtsschool te Goesonder voor waarde, dat onderwijs worde gegeven in timmeren, smeden, schilderen en teekenen en dat door de gemeente een jaarl. subsidie van f750, door bet Burg. Armbestuur van f300 worde gegeven. Voorstel van Ged. Staten om een subsidie van f235 te verleenen aan de gemeente Nisse in de kosten barer buishouding. Voorstel van Ged. Staten om aan de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land een crediet tot f2350 te verleenen tot ver betering der paardenfokkerij, onder voor waarde, dat door de Maatschappij zelve eenejaarl. bijdrage van f400 worde gegeven. Bij Kon. besluit van 30 April 1900 is o. a. aan de volgende gemeenten ter tegemoetkoming in de kosten harer buishouding een subsidie ver leend, boven en behalve de Rijksbijdrage bedoeld in art. 45 der wet op bet lager onderwijs Ellewoutsdijk f950; Krabbendijke f700; Nisse f 1000 Oudelande f 750 Rilland-Bath f 800 Waarde f650. Roman van Ida Boy-Ed. Eerste Hoofdstuk. Een dogcart, met een vos bespannen, sloeg den boek van de Friedrich-Wilhelmstrasse in. Op den bok van het lichte, tweewielige voertuig zat de groom, met de armen over de borst gekruist, naast zijn meester, die bet bevallige, vlugge paardje zelf mende. De breede rijweg werd door de September- zon helder beschenen, zoodat de schaduw van paard en wagen naast de onhoorbaar rollende wielen over bet witte scbelpzand gleed. Voor een huis van twee verdiepingen in bet midden der straat deed de be stuurder den vos stilstaan het dier wierp den kop naar achter en stond als uit metaal gegoten. De groom nam de leidsels over en zijn meester sprong van den bok. Hij wierp snel een blik naar de spie gelruiten van het huis, die aan de binnenzijde met ondoorzichtige kanten gordijnen behangen waren, Woensdag 18 Juli a. s. zal te Goes worden gehouden de algemeene vergadering der «Ver. tot bevordering van Gereformeerde Zieken verzorging in Nederland." Op de agenda komen o. a. de volgende punten ter behandeling voor a. Nadere regeling van de opleiding tot kranken- verzorgsters. b. Is bet niet wenschelijk dat het Hoofdbestuur zich richte tot Diakonieën, Kerkeraden, Corporatie's en Afdeelingen, om aan de Vereeniging zusters ter opleiding te zenden c. Aan het Hoofdbestuur worde machtiging ver leend, om, zoo noodig, verpleegsters kosteloos uit te zenden. Verder komt aan de orde Een referaat van ds. H. Buitenhuis van Vreeswijk over«De organisatie van bepaalde kringen ten einde deze saam te binden." En een referaat van ds. G. Wisse Jr. van Gouda, over: «De barmhartigheid in bet licht der Christe lijke wereldbeschouwing." Op Dinsdagavond 17 Juli zal er in de Gerefor meerde kerk te Goes een bidstond gehouden worden in bet belang van den arbeid der vereeniging, waarbij ds. A. Littooy, pred. te Middelburg, zal voorgaan. (Stand.) De minister van waterstaat beeft benoemd tot buitengewoon opzichter H. A. N ij s s e n te Zijpe, bij de werken tot het verruimen van bet kanaal door Zuid-Beveland. Bij den voorzitter-penningmeester van bet hoofdcomité van bet Ned. Roode Kruis is tot nog toe ingekomen en ingeschreven tot een totaal bedrag van f 206,175.73 Vs- De navolgende studenten der Polytechnische School o. a. zijn tot hunne practische vorming ge durende de zomermaanden door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid als buitengewoon opzichter aangesteld, te weten G. L e i g n e s Bakhoven, bij bet maken eener steenglooiing langs het Schapenland en bet stellen van meerpalen langs de oude haven te Stavoren. D A. van H e ij s t, 'bij de herstelling van de taatsen en slagdorpels der groote sluizen van bet kanaal door Zuid-Beveland. J. B 1 a c k s t o n e, bij den bouw van het direc tiegebouw der Rykspostspaarbank te Amsterdam. Aan de universiteit te Leiden beeft de heer A. J. de Blinde afgelegd het eerste natuur kundig examen. De liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Middelburg beeft tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den beer H. P. d e n Bouwmeester, wethouder aldaar. Naar de Zeeuw meldt, is door de centrale anti- revolut. kiesvereeniging voor het district Middelburg tot candidaat gesteld de heer D. Wisboom Verstegen, notaris te Middelburg. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft in bare vergadering van Vrijdag onderstaande motie aangenomen «De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg, betreurt dat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben kunnen goedvinden reeds binnen acht dagen na het overlijden van een lid der Pro vinciale Staten, den dag te bepalen, waarop de verkiezing voor de vervulling der pas ontstane vacature moet plaats hebben." (Het vermoeden ligt voor de hand, dat deze en die ééne blik was voldoende om hem de zeker heid to geven, dat niemand achter de ruiten stond uit te kijken. Hij was gewoon te zien, dat het blonde hoofd van een knaapje ergens om de gordijnen heen stond te gluren, zoodra zijn wagentje voor het huis stilhield. Nadat een portier de zware buisdeur voor hem had geopend, beklom bij de marmeren trap, waar van de treden met loopers belegd waren, en trad hij onaangediend de eerste deur de beste binnen. De kamer, waarin bij zich nu bevond, maakte deel uit van eene reeks vertrekken, en was de huiska mer van de bewoners. Zware tapijten bedekten den vloer, donkere overgordijnen bulden het ver trek in halfduister; meubels van Japansch lakwerk met paarlemoer ingelegd, stonden langs de wanden, allerlei fantastisch gevormde stoelen en rustbanken met gebloemde zijde bekleed, hadden deels in hot midden der kamer, deels in de boeken en voor den grooten majolica-kachel een plaats gevonden. Eene groote kroon van Venetiaanscb kristal hing van bet plafond af, dat met minnegoodjes en bloemenslin gers beschilderd was. De groote pracht, waarmede het geheel was ingericht, gaf blijk van dien voor spoed gemaakt werd met het oog op de aanst. zomervergadering der Staten en dan is er, dunkt ons, voor deze motie weinig grond. Red. G. Ct.) De bond van distill ateurg beeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin ver werpen van bet ontwerp tot wyziging der Drank wet verzocht wordt. De bond ontwikkelt in bet adres verschillende bezwaren tegen de toekenning van het vergunningsrecht voor openvallende plaat sen aan de meest biedenden, tegen het in sterke mate beperken van een geoorloofd bedrijf, tegen de draconische bepaling, waardoor niet minder dan 8000 gezinnen tot ondergang en armoede worden gedoemd, enz. Er op wijzende, dat ook de distillateurs (gros siers in gedistilleerd) indirect zullen worden ge troffen, zeggen adressanten ten slotte, dat uit bet geheele ontwerp blijkt, dat zij, die in de eerste plaats omtrent dit belang hadden moeten zijn ge kend, nl. allen, die bij d n verkoop of de vervaar diging van sterkedrank belang hebben, niet zijn geboord. Van verscheidene andere plaatsen in ons land worden adressen in gelijken geest aan de Kamer gezonden. Van volkomen betrouwbare zijde schrijft men aan »De Avondpost «In een onzer garnizoenen doet zich bet volgende geval voor Een hoofdofficier, kommandant van een zelfstandig onderdeel, is boos op een burger, lee- raar aan de Hoogere Burgerschool daar ter plaatse, wegens onaangenaamheden, die zich in een kegel club hadden voorgedaan. Z.H.Ed.Gestr. vond daarin aaüleiding de handeling van deD leeraar te quali- ficeeren als «hoogst laakbaar" en «deloyaal", en hij verbood den officieren van zijn korps met dien mijnbeer om te gaan. Nu is bet verbod aan officieren, om met een fatsoenlijk en beschaafd burger te mogen omgaan, eenvoudig belachelijk, maar dit klemt te meer, daar bijna de geheele burgerij dien leeraar gelijk geeft. Doch zie, wat gebeurt Korten tijd daarna ziet die hoofdofficier den luit.-kwartiermeester van zijn on derdeel in gezelschap van dien leeraar in de socië teit, en vindt daarin aanleiding dien officier een hoogst ernstige straf op te leggen, wegens bet op zettelijk niet opvolgen van vorenbedoeld verbod. Is het nu niet verschrikkelijk, dat zulke dingen nog in het Nederlandsche leger kunnen gebeuren De vraag doet zich voor of zulke hoofdofficieren in een zelfstandig commando mogen gehandhaafd blijven. De plaats, waar dit drama speelt, zullen wij bier niet noemen, doch zij is wel aan den Minister van Oorlog, den inspecteur der cavalerie en den hoofd intendant medegedeeld, in de hoop dat die autoritei ten zoo spoedig mogelijk een ernstig onderzoek zullen instellen. Intusschen komt de Amst. Ct. vertellen dat de historie al meer dan een jaar oud is en geeft er de volgende lezing van «Op de kegelclub bestond de gewoonte om, voor men een nieuw lid aan ballotage onderwierp, aan de leden te vragen of iemand ook iets tegen hem bad. Was er slechts éen die bezwaar maakte, dan werd geen ballotage gehouden. «Een der leden, een leeraar, stelde een ander burgerlid voor en had zich op de gebruikelijke wijze vergewist, dat men geen bezwaar tegen hem bad. Bij de ballotage echter werden er een of meer stemmen «tegen" uitgebracht. «De leeraar was daarover natuurlijk zeer ver ontwaardigd. namen smaak, die wars is van allen pronk en over lading. En toch schudde de jonge man verbaasd en ont stemd het hoofd, toon hij langzaam om zich heen zag. Daarbij viel zijn blik op een der met bloemen beschilderde wandspiegels, en daarin zag bij een slapend kind, dat tot nu toe door de booge leuning van den divan voor hem verborgen was. «Hansi, mijn jongen, ben jij daar?" Het knaapje hief het blonde hoofd op on keek nog half droomend om zich heen. Eensklaps kwam er een straal van geluk op zijn gelaat. «Oom AlbertBent u met Mab bier Rijdt u een beetje met me naar buiten Albert nam zijn neefje op zijn knie toen hij zich dicht bij bet venster bad nedergezet, sloeg hij de gordijnen open en zeide «Ja, daar is Mab, en als ik je mama eerst ver welkomd heb, zal ik een half uurtje met je in den Thiergarten rondrijden. Maar wat is dat, Hansi, je ziet er nog even bleek uit als vóór je naar Ostende gingt «Dat is nog al duidelijk, oom AlbertClementine had zoo weinig tijd om met mij naar bet strand «Eenigen tijd later werd de commandant van de huzaren voorgesteld door een der officieren-leden. «De leeraar, ofschoon niets tegen dien hoofd officier hebbende, stemde op dezelfde wijze tegen, zoodat de chef gedeballoteerd was in 'een club, waarvan zijn onderbebbende officieren lid zijn. «Daardoor ontstond er groote animositeit tus- schen de huzaren-officieren en de infanterie-officie- ren, waarvan de laatsten nog al bevriend waren met den leeraar. »De onaangename verhouding moet wel aanleiding zijn geworden, dat een der officieren-leden, geen kwartier-meester, maar de plaatselijke adjudant, zyn pensioen genomen beeft. «Het stuk speelt in een der garnizoenen van Gelderland, waar infanterie en huzaren liggen. «Er zit een blijspel in, maar er zijn helaas bij wyze van uitzondering, die den regel bevestigt, geen vrouwen in het spel." Te K a a p s t a d is een nieuw Kabinet gevormd. Sir Gordon Spregg is minister-president en minister van financiën de heer Graham, secre taris van koloniën de heer Rose Innes, advocaat- generaal de heer Smartt publieke werken de beer Faure landbouwde heer Erost minister zonder portefeuille. Van Lombok schrijft men aan het B. N. Wanneer de zaken op dit eiland blijven mar- cbeeren zooals ze tot nu gemarcheerd hebben, d. w. z. dat de Baliërs rustig hunne akkers bebouwen en zich bij den nieuwen toestand nederleggen en de Sasaks hunne onderlinge veeten vergeten en langzamerband, ook door het weder in cultuur brengen van de duizenden baoes, die gedurende vele jaren van binnenlandscben oorlog hebben braak gelegen tot welvaart geraken, wanneer verder gods dienstige woelingen achterwege blijven en de be lastingen trouw binnenkomen en eindelijk alle ver schillen betreffende recht op grondbezit voor goed tot de geschiedenis behooren, wanneer dat alles in bet begin van 1901 kan gezegd worden, verneemt men te Lombok, dat ook de tegenwoordige bezet ting van 1 compagnie infanterie gerust zal kunnen worden weggenomen en, in navolging van Bali, alzoo door het binnenlandsch bestuur geregeld zal kunnen worden. Oorlog Transvaal. Wederom geen bijzonder nieuws. De correspondent van de Daily Express te Lou- rentjo Marques seint een ambtelijke dépêche van de Transvaalscbe regeering over, waaruit blijkt dat de bevelhebbers van de Boeren bij Langenek en Eerste-Fabrieken erkennen terug te zyn getrokken tegenover de overmacht van de Engelscben, maar zy deden dit eerst na een krachtig verzet. De moed van de Boeren te Eerste-Fabrieken wekte generaal Botha's bewondering. Veldkornet van Vuuren sneu velde. Vijftien gevangen Engelsche officieren en 500 manschappen zijn te Standerton aangekomen, op weg naar Nooitgedacht. Een corps Vrij staters is het Engelsche kamp op de kopjes by Roodewal binnengedrongen en nam 22 Engelscben als gevangenen mede. De toestand van de Engelsche troepen was, toen zij te Johannesburg en Pretoria aankwamen, ellendig. De soldaten blijven klagen over het gebrek aan voedsel. Velen vielen uitgeput of dood neer in de straten van Pretoria. Overal langs de straatwegen liggen lijken van menschen, paarden en muildieren. De lastdieren, die er het leven hebben afgebracht, zijn zoo uitgeput, dat zij onbekwaam zyn om verder te gaan. te gaan, en alleen mocht ik nietmama was zoo angstig De knaap bad, nadat hij Mab eens vriendelijk had toegeknikt, het hoofd vertrouwelijk tegen den 6cbouder van zijn oom geleund, die met een blik vol toedere bezorgdheid het fijne kindergezichtje beschouwde. «Waarom ging jo dan niet mot mama en Olga «Mama zegt, dat bet niet past, wanneer kinderen altijd afluisteren wat groote menschen praten, en mama en tante Olga namen aan zooveel tochtjes deel en hadden zooveel toiletten noodig, dat Cle mentine den ganscben dag te naaien en te strijken had. Ik ben bly, dat we weêr thuis zijn, oom Albertik heb zoo vreeselrjk naar u verlangd." «Mijn lieve goede jongen zeide Albert. Zijne stem beefdebijna had bij gezegd«Mijn arme jongen Zijn ernstige blauwe oogen dwaalden weder door het weelderige vertrek. Hij streek met de hand over zijn voorhoofd en over zyne donkerblonde haren. «Maar je zult toch wel kameraadjes daar ge vonden hebben vroeg bij. «Neen, oom Albert; mama's kennissen waren uit-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1