EXTRACT VONNIS. Cupido, die hern wegfS sronkenschap en vechterij had gearresteerd, iu H politiebureau iuet een mes doodgestoken. De daar wist uit het bureau te ontvluchten en brac- HOg oen paar andere man nen verwondingen »oe, doch werd toen eindelijk door burgers gegrejn. De verslagene lafi eeno vrouw en een kind on verzorgd achter. De eerste t^in van Amsterdam naar Parys werd Maandagmcgen plotseling tot stilstand ge bracht door eeuedamj, die te Vogelenzaug moest zjjn. Ziende, datJ&e jroin aldaar niet stopte, trok zij te Hillegon/ aaa de noodrem, waarom zij tot Leiden werd dc/rganomen en proces-verbaal tegen haar werd opg^aakt. De vele reizigers, die vooral 's Maandags 1210) dezen trein reizen, misten te Rot terdam verschiiende aansluitingen, zoodat zij al- daa* geruimentijd moesten verblijven om hun reis te (kinnen voortzetten. - Eeu li/ der directie van het magazijn »de Zon" te Ansterdam ontdekte Zondagmiddag, op het kvntoor/komende, dat er diefstal was gepleegd. Er wéren geen teekenen van inbraak, zoodat ver moed wordt, dat de dader zich Zaterdagavond heeft laten insluiten. Een lessenaar, waarin de sleutel van dj brandkast was, is opengebroken, en daarna is me dien sleutel de brandkast geopend, waaruit f 1HH' aan bankpapier wordt vermist. ~tfuist bijtijds. Een bewoonster van de Bloem zacht te Amsterdam werd Zondagnacht vrij ernstig fhgesteld. Zy liet haren huisdokter halen de arts iwain onmiddellijk en ontdekte sporen van ver- .-'giffiging. Terstond werden maatregelen genomen om het gevaar te voorkomen en dit gelukte dan ook ten slotte. Het bleek dat de vergiftiging veroorzaakt was door koperoxyde, dat zich in genuttigde spij zen bevond. Het bankbiljet van duizend gulden te Bergen- op-Zoom uit een brief vermist, is daaruit gestolen door den klerk van den gemeente-ontvanger aldaar, die de zegels van den brief had verbroken, en na daaruit het biljet ontvreemd te hebben, opnieuw den brief had gezegeld en ter post bezorgd. De dader heeft bekend en is gearresteerd. NR. Ct.) In de onmiddellijke nabijheid van 's-Herto- "enbosch is een geheime branderij ontdekt, die, ar 't schijnt, al verscheidene jaren werkt. Zondagavond was er te Groningen een vecht- tij tusschen eenige burgers en drie militairen. De pitein L., van het garnizoen aldaar, die daar voor kwam, wilde een eind maken aan de vechtpartij or de militairen weg te zenden. Twee gehoorzaam- en, maar de derde schijnt niet dadelijk afgetrokken e zijn. Want op een gegeven oogenblik kreeg kapi- ein L. onverwachts met een sabel, die een der vechtenden den militair afhandig had gemaakt, een slag tegen het hoofd, die zoo geducht aankwam, dat de klep van de kepi gekloofd en het voor hoofd gewond werd. Als dader is herkend de si garenmaker L. v. G., gegageerd Oost-Indisch mi litair. H. M. de Koningin heeft (als tweede gift) vijfhonderd gulden toegezegd voor de werklooze diamantbewerkers te Amsterdam. Amsterdam heeft een detachement wielrijdende politie onder een inspecteur gekregen. In de grensplaats Bocholt is op het oogen blik een jonge dame van 17 jaar te bezichtigen die het gewicht van 560 pond bezit. Het weduwen-eiland. Aan de Noorweegsche kust bevindt zich een klein eiland, Aarlud genaamd, dat sedert eenigen tijd een zekere bekend heid verkregen heeft, en wel daardoor, omdat het alleen door 30 weduwen bewoond is. Het noodlot, hier alleen te leven, hebben de vrouwen geenszins aan haar zeiven te danken, maar is het gevolg van zeer ongelukkige omstandigheden. Bij het eierzoeken, zooals dit telkenjaro in het voorjaar geschiedt, was ditmaal ook iemand uit Haugsund, op het vasteland gelegen, overgekomen om zijn geluk te beproeven. Door een misstap stortte deze ongelukkige in de diepte en was oogenblikke- lijk een lijk. De dertig visschers van het eiland besloten met hun allen den doode naar het vaste land over te brengen en de laatste eer te bewijzen, waartoe zij zich dan ook allen in een haringbark inscheepten. Op de terugreis werden zij echter door een inmiddels opgekomen storm hevig bestookt met het treurig gevolg, dat in weerwil van alle van den wal in het werk gestelde pogingen, de bark verging en de zee alle dertig huisvaders verslond. De Noorweegsche regeering doet wat zij kan om de 30 hulpelooze weduwen bij te staan, en vele van haar trachten reeds het beroep van hun om gekomen echtgenooten uit te oefenen, tot de op roep der overheid aan ongehuwde mannen om zich op het eiland te vestigen, goede gevolgen heeft gehad. De groote gebouwen van de entrepots van het departement van marine te Petersburg staan in brand. De oorzaak is nog onbekendde schade is reeds enorm. Zaterdag heeft een aardbeving, die een uur duurde, de kusten van Bermudez (Venezuela) hevig geteisterd. De schade is nog onbekend. Uit Tientsin is Zondag een derde extra-trein met 500 man vreemde troepen naar Peking ver trokken. Het aantal en de stoutmoedigheid der Boksers aldaar neemt gestadig toe. De straat, waarin de gezantschappon zijn gelegen, is voortdurend vol met raenschen, die tot een gevaarlijke soort behooren. Aan de Londensche avondbladen werd gemeld, dat volgens geruchten in Tientsin de Keizerin- Weduwe gevlucht is in het Russische gezantschaps gebouw te Peking. Een te Seraing onder de kinderen heerschende x-onbekende" ziekte heeft in de afgeloopen week twaalf slachtoffers geëischt. Sedert eenige dagen zijn de scholen gesloten. Ook zijn door de stedelijke overheid maatregelen getroffen tegen de verbreiding der ziekte. Zooals het Journal de Liége" zegt, is de ziekte noch dyphtheritis noch roodvonk, maar een niet te verklaren aanstekelijke ziekte der or ganen tusschen het strottenhoofd en de borst. In het West-Pruisische stadje Konitz beerscht sinds weken een groote opgewondenheid, veroorzaakt door den geheimzinnigen moord op een jongen, leerliug van het gymnasium. Volgens de verhitte verbeelding van enkelen, had men hier te doen met een ritueelen moord, gepleegd door Israëlieten, een bloot vermoeden, waarop door de antisemieten ijverig werd voortgeborduurd. De premie, door enkele antisemieten op het vinden vaD den moordenaar gesteld, groeide allengs aan tot een bedrag van 20000 Mark, doch tot nog toe is geen enkel spoor van den dader gevonden. Blijkens een telegram is de opgewondenheid ten slotte tot daden overgeslagen, eindigend met het binnendringen der synagoge, waar op de schande lijkste wijze werd opgetreden. De Figaro vertelt Zaterdagavond bij het uitgaan van de tentoon stelling, wachtten twee heeren en twee dames in de Champs-Elyseés op een rijtuig. Twintig koetsiers reden voorbij zonder op hun roepen te letten of vroegen krankzinnige prijzen. Met den 21sten onder handelt een der heeren. Wat moet je hebben om ons te rijden naar de Madeleine Twaalf francs (de afstand is geen tien minu ten rijdens). Er volgt een woordenwisseling. De koetsier geeft zijn paard een zweepslag en wil doorrijden. Maar een vijandig gestemde menigte staat voor het rijtuig en gaat niet uit den weg. Daarop springt een der heeren op den bok, pakt den koetsier om het lijf en gooit hem op de straat. De andere heer en de twee dames stappen in, hij pakt de teugels, gooit twee francs op den grond en zegt »Als gij niet wilt rijden zal ik het zelf wel doen", en rijdt hard weg onder het applaus van de menigte. In een kolenmijn te Glouster heeft een ont ploffing plaats gehad 200 werklieden werden on der het puin bedolven, doch 175 werden gered. Tot dusver zijn 4 lp ken gevonden. De warmte in Egijpte is buitengewoon Zon dag wees de thermometer te Kaïro 113 graden Fahrenheit. Te Port-Said liggen nog 26 personen ziek aan pest. De hitte doet de ziekte afnemen. Volgens de ^Evening News" heeft men aan President Kruger 15000 p. sterl. geboden, om der tig lezingen te houden in de Vereenigde Staten. Een sjworwegproces. President Paul Kruger en zijn vrouw waren deze week voor de rechtbank te Brussel gedagvaard, maar natuurlijk niet ver schenen. Zij waren opgeroepen om getuigenis af te leggen in het reeds lang aanhangig rechtsgeding over den Selati-Spoorweg. In 1891 had een groep Fransche en Belgische financiers de concessie ge kregen tot aanleg van die lijn in de Zuid-Afrikaan- sche Republiek. Zij droegen haar over aan een naamlooze vennootschap, die te Brussel werd ge vestigd, en als koopsom bedongen zij het volle maat schappelijk kapitaal ten bedrage van 12 '/j millioen francs. Hiertegen kwam de regeering van de Repu bliek op, omdat volgens de concessie dat kapitaal moest worden gebruikt voor den aanleg en zij op grond van deze bepaling de rente had gewaarborgd over de uit te geven obligatiën tot een bedrag van 37 millioen. Zij vond in het gebeurde zelf aan leiding om in 1895 een aanklacht tegen de oprichters bij de Belgische justitie in te dienen wegens het maken van valsche balansen. De beklaagden hebben een groot aantal Trans val ers als getuigen gedag vaard, die natuurlijk niet konden verschijnen, maar door middel van zoogenaamde rogatoire commissiën in hun woonplaats zijn geboord. De eisch dat wegens hun wegblijven de behandeling zou worden geschorst, is door de rechtbank afgewezen, en van dit vonnis is appèl aaDgeteekend, zonder dat de behandeling werd geschorst. De heer Leyds is echter gisteren persoonlijk verschenen om getuigenis af te leggen. De beklaagden, zijnde de heeren Eugène en Robert Oppenheim, Louis en Henri Warnant, Bra- connier en Terwangne, beweren 0. a. dat zij groote sommen hebben uitbetaald aan een aantal hoogge plaatste personen in Transvaal, 0. a. 100,000 francs aan president Kruger, 25,000 aan mevr. Kruger en aan den vice-president Smit, kleinere bedragen aan vele leden van den Volksraad on bovendien aan dezelfden en anderen voor 2 i/s uiillioen aan aandeelen, 0. a. 200 a 500 frs. aan generaal Jou- bert. De heer Leyds verklaarde, dat hem van die giften niets bekend is en gaf uitvoerige inlich tingen over de concessie, aan welker redactie hij zelf had medegewerkt, juist om de noodige waar borgen te verzekeren. De behandeling dezer geruchtmakende zaak zal vermoedelijk 14 dagen duren. (Hand.) Eene nieuwe methode om bijtende honden van elkaar te scheiden werd onlangs te Wtirzburg aangewend. TusscheD twee groote boerenhonden ontstond geschil van meening. De stryd ging spoe dig over in een woedende bijtpartij. Plotseling pakte de grootste den kleine in den nek en bleef hem daar vasthouden. Alle pogingen van de zijde der toeschouwers om het woedende dier zijn prooi te doen loslaten, bleven zonder gevolg, het dier deed niets dan verwoed brommen. Zoo duurde het eeni gen tijd, totdat een oude man er bij kwam. Lachend trad hij op de vechtersbazen toe, haalde een snuif doos uit zijn zak en wierp den woedenden hond een aanzienlijke hoeveelheid snuif in de neusgaten. De uitwerking was kolossaal, de hond begon dadelijk daarop te niezen, schudde zich terdege, liet toen dadelijk zijn vijand los eu liep met groote sprongen en den staart tusschen de beenen voort durend niozend weg, ouder schaterend gelach der omstanders. Men zorge dus in gevallen als 't be schrevene een ouden man met een snuifdoos bij de hand te hebben. Boven het onzinnig vooroordeel der Fran- schen, dat een beleediging met pistool of degen moet worden uitgewischt, zijn zelfs groote geleer den niet verheven. Eergisteren heeft de beroemde geneeskundige specialiteit prof. Prozzi te Parys geduelleerd met een vakgenoot. Deze, een vriend van Déroulède, had in de vergadering van een ge neeskundigen kring, waar hij anders nooit verscheen en van welken prof. Pozzi voorzitter is, dezen on verhoeds een ellendeling genoemd, wegens zijn houding in het Hooggerechtshof. Prof. Pozzi is namelijk lid van den Senaat en heeft als zoodanig als rechter gezeten over Déroulède, ofschoon niet tot het eind toe, daar hy wegens ongesteldheid verhinderd was een deel der zittingen bij te wonen en daarom ook by het vonnisvellen niet mocht mede stemmen. Ofschoon zijn vrienden hem door zulk een dwazen en lompen aanval niet beleedigd achtten, heeft toch een duel plaats gehad. De hoogleeraar werd door zijn tegenstander, die goed met den degen weet om te gaan, aan de rechterhand ge wond, en toen was de stryd ten einde en aan de eer voldaan In een brief van Jean Carrère in de Matin komt het volgende voor over generaal Cronjé De generaal is met zijn vrouw op St.-Helena zeer goed gehuisvest en heeft een bizondere wacht. Maar uit de gesprekken en anecdoten van de En- gelschen merk ik wel, dat hij nog geen voorbeeld heeft genomen aan Sir Reginald David of den vicomte de Castellane. »Hij gaat slecht gekleed en zijn baard is ver waarloosd." »En zijn schoenen zitten altijd vol modder." Overigens moet ik erkennen, dat de Engelschen, en vooral de officieren, zijn dapperheid bewonderen maar ik geloof, dat hun bewondering niet verder gaat. Inderdaad schijnt die dappere Cronjé het in 't geheel niet met de Engelsche gewoonten eens te zijn. Hij woont in de kleine villa Kent Cottage, op ongeveer twee mijl afstand van Jamestown. Hot schijnt, dat hij liever op een hooggelegen gedeelte zou wonen met de 900 Boeren, die, 1700 voet bo ven de zee bjj Longwood, vijf mijl van Jamestown af, verblijf houden. Maar de Engelschen beweren, dat het in den regentijd voor Cronjé daar aange namer zijn zal. Hy staat niet in verbinding met de andere gevangenen. In Kent Cottage woont hij met zijn vrouw, zijn kleinzoon, zijn ordonnance- officier Labuschagne en zijn secretaris Keijser, die Engelsch spreekt en tevens zijn tolk is. Cronjé heeft het klimaat van St.-Helena gezonder gevonden dan hij gedacht had. Zijn voeding en die van zijn gevolg zijn zeer voldoende. Hij heeft een klein tuintje voor zijn villa, ongeveer 100 voet bij 50 voet. Hij heeft er veel lichaamsbeweging en wordt steeds bewaakt. Maar een officier heeft my verzekerd, dat die voorzorgsmaatregelen voortdurend minder worden. Men heeft Cronjé gevraagd, of hij wilde paard rijden en hy antwoordde »Nog niet." En lachend voegde hij er bij »Als gij, evenals ik, gedwongen waart geweest geheele dagen en nachten bij Magersfontein te paard te zitten, dan zoudt gij ook nog niet zoo vroeg beginnen." »Zoo," zeide ik, »die wildeman heeft gelijk, »Men heeft mij gezegd, dat geen enkele vrouw gedood werd, alleen werd een kindje verbrand door een lyddietbom." »En mevrouw Cronjé »0, mevrouw Cronjé is bewonderenswaardig. En wij bewonderen al die Boerenvrouwen, die het ge vaar getrotseerd hebben, om hun mannen te redden Mevrouw Cronjé is 60 jaar, maar ziet er niet naar uit." »Ik informeerde er naar, hoe Cronjé er uitzag. »Hij heeft diepliggende oogen, raadselachtig, een beetje hard. Alleen, als hij tot zijn vrouw spreekt, is zijn blik zachter. Dan neemt hij zijn hoed af en men ziet, dat zijn trekken wel fijn zijn, iet of wat op een joodsch type gelijkend, en zijn gezicht heeft dan niets wreeds. Ook zijn stem is zacht als hij met zijn vrouw spreekt." »Maar die barbaar spreekt toch niet veel Zijn officier en zijn secretaris zijn zeer beleefd. En vergeet niet, dat Cronjé generaal is. Laalste en telegraphische berichten. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden is afgehandeld het ontwerp betreffende de strafrechts pleging der jeugd, waarover later de eindstemming zal plaats hebben. Besloten werd de volgende week de herziening der kieswet en der drankwet in de afdeelingen to onder zoeken. Een voorstel-Van Karnebeek om de drank wet niet te onderzoeken omdat de termyn in 1901 voor de vervallen vergunningen nog ware te ver lengen, werd verworpen met 38 tegen 27 stemmen. Donderdag 21 Juni interpellatie-Van Kol over gratie Troelstra en behandeling der progressie ge meentebelasting. Mogelijk deze week nog de interpellatie-Van Dedem over de provinciale tollen. Bij de verplegingemaatregelen van jeugdige delin- quenten bestreden de heeren Van Kol en Ketelaar j het opvoedingsstelsel in Ryksgestichten, dat de heer De Klerk en de Minister van Justitie verdedigden, terwijl laatstgonoemde maatregelen tot verbetering van het opvoedings-personeel toezegde en ontkende dat als regel kinderen geslagen worden. Londenp 13 Juni. Roberts bericht dat hy Maan dag commandant Botha aanviel, die sterk ver schanst, 15 mijl buiten Pretoria gelegerd was. Het gevecht duurde don geheelen dag, waarna de Engdlscbjn bivouakkeerden op veroverd gebied. Dg verliezen der Engelschen waren niet hevig, doch onder anderen sneuvelde graaf Airrie. Ik zond Kitchener ter versterking van Melhuen; beiden zijn, na De Wet bij Rhenosterrivier te heb ben gelegen naar Kroonstad opgetrokken. Of schoon de vijand een gering succes behaalde, be hoeft geen vrees te bestaan over de veiligheid van het leger in Zuid-Afrika. Ik ben nu in staat de linie tusschen Pretoria en Rhenoster te houden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wemeldinge. Maandag werd door Not. Lie bert te Kapelle voor Wed. en erven Ant. de Vos alhier publiek geveild lo. Woonhuis en erf groot 0.0075 H.A. Kooper dhr. P. Dekker Jz. alhier voor f 485, plus f 10 losse goederen. 2o. idem groot 0.03.30 H.A. Kooper Jobs. Leendertse, alhier voor f255, >lus f5 losse goederen. 3o. 0.0025 H.A. dijk. Cooper dezelfde voor f 4. Onverminderd 10 pCt. on kosten. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. PlMts. Voorwerpen. 15 Juni. Ieneke, woonhuizen, 16 Wemeldinge, kersen, 18 m Heerenhoek, woonhuis, erf en arbeiders- inboedel, 18 Kapalle, kersen, pruimen enz Informatiën Mulock Houwer. L. E. A. Lrebeit. De Ronde Bressor. Pilaar en mr Liebert. Mulock Houwer. L E. A. Liebert. Kapalle, kersen en pruimen, Kapelle, kersen, Kloetinge, kersen, pruimen en veldvruchten, Mulock Houwer. Vlake, klaver en kanthooi, Prins. Iersoke, woonhnizen, wei- en bouwland, De Vos. r Nisse, hofstede, bouwland enzPilaar. Kloetinge, bouwland. Pilaar. 28 Wemeldinge, bouwland. Pilaar. II Juli. Wolfertsdijk, vruchten te velde, l)e Vos 13 Wolfertsdijk, bouwland en vruchten te velde, Pilaar. 1 Aug. Wolfertsdijk, landbouwersinspan, Do Vos. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Juni. Kapelle, onderhoudswerken Willem-Annapolder, M. Ferdinandusse. 15 Kruiniugen, verhoogen zsedijk. Bestuur Waterschap Kruiningen 23 Goes, afbreken bestaande en bouwen nieuwe schuur, D. de Koning. 30 Borsele, onderhoudswerken, Bestuur Ellewoudsdijk-Borsele Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorin. Nam. Voorm. Nam. 14 Juni 3.54 4.21 9.32 9.57 15 4.37 5.— 10.10 10.35 10 5.17 5.36 10.46 11.14 17 6.— 6.17 11.28 11.57 IS a 6.43 7.6 0.10 19 7.31 7.53 0.43 0.57 20 8.26 8.44 1.37 2.1 Marktberichten. GOES, 1# Juni 1900. Handel en aanvoer van weinig heteskenis. Oude TARWE per Hectoliter f a f Miauwt TARWI 6,20 a 1,50 Nieawa ROGGE 5,50 a 170 30TER per K.G. 0.85 a 1,— SIEREN per 100 stuks 8,a 3,40 ROTTERDAM, 12 Juni 1900. Op da vasmarkt waren heden aangevoerd: 36 paardea, 651 magere an 883 vette runderen, 282 vette kalveren, 193 nuchtere kalveren, «n graskalveren, 12 schapen of lammeren, I varken, 208 biggen. Prjjzen waren als volgt: koeien le qual. 81 c. 2e qual. 27 s., 8e qual. 20 e., ossen ls qual. 33 c., 2e qual. 30 c., 3t qual 24 c., stieran la qual. 27 e., 2e qual. 20 e8e qual. e., kalveren la qual. 40 c., 2e qual. 86 c., 3e qual. 82 c, schapan la qual. 2e qual c., lammeren le qual Sa qual. evarkens le qual. c., 2e qual. e., 8e qual. e., lichte varkens voor export le qual. e., 2a qual. a. Alles per kilo. Melkkoeien f 95 a 225, kalfkoeien f 145 a 210, stieran f45 a 265, graskalvaren fa pinken fa vaarten f 50 a 80, alles mager vee, biggem f 6, - a 14 paarden f 50 a 120. Nuchtere kalveren, slacht- f7,a 12,—lok- f 12 a 20. De handel in vette ossen, voornamelijk uit het spoelingdistrict was vlug en werden voor België gekocht Vette koeien wegens gjooten aanvoer slecht te plaatsen enkele puike spoeling koeien w»rden tot 4 ets boveo noteeri g verkochtde voorraad zal wel ■iet worden opgeruimd. Op de magere markt wa9 door aankoop van kalfkoeieu voor het buitenland nog al wat levendigheid, de beste melkkoei en blijven duur Mieren met tr.igen handel In vette kalveren, waarvan de aanvotr grootsr dan de vraag was, was de handel veel minder. Da prijzen der boter waren heden als volgtle qual f 48, Sa qual. f44, 8a qual f40. Per V, kilo 60 t 65 Zaauwsehe eieren f 3,20 a 8,40 de 100 stuk» Zaterdag den 16 Juni a. s. zal het 70 jaar geleden zijn dat de Dijk graaf P. KARELSE het eerste levens licht mocht aanschouwen. Nieuwdorp (Zuid-Kraaijert). Bij vonnis van den EdelAchtbaren heer Kantonrechter to Goes van 12 Juni 1900 is aan Willem Abraham Pelle zoon van WILLEM en van diens echt- genoote JOZINA MARIA VAN MELLE wonende to Goes en aldaar geboren 22 April 1882 handlichting verleend met bevoegdheid tot het drijven van handel iu Oesters en aanverwante zaken en tot het verrichten van datgene, wat behoort tot het vak van Oest.erkweeker, ingevolge de bepaling der wet. De Griffier bij het Kantongerecht te Goes, Mr. P. L. VAN EE!EN.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3