1900. N°. 69. Donderdag 14 Juni. 87sle jaargang. GMSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De heer A. F. LASONDER, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Vrijdag 15 Juni, de» namiddags te twee uren, in het Gasthuis zit ting houden tot het gratis Vèccineeren en Hervaceineeren. ïje zoogenaamde trouwboekjes moeten worden iivdegébrucht. Goes, 12 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wijzigingen in de kieswet. i. Welke verbeteringen ook door het in 1896 aan genomen kiesstelsel verkregen zijn, in één opzicht althans heeft men daarbij gedwaald in de meening namelijk, dat zij, die bat kiesrecht door ean persoon lijke daad konden verkrijgen, alom van deze be voegdheid een ijverig gebruik zouden maken. Men was destpds optimistisch genoeg gestemd om te meenen dat zij, die om zoo te zeggen slechts een vinger hadden uit te steken om kiezer te worden, dien vinger niet zouden terughouden maar de uitkomst heeft deze verwachting geheel teleurgesteld. Had men wat beter acht geslagen op de erva ring, dan zou men bedacht hebben, dat zelfs bij hen, die door enkele wetsduiding kiezer worden, de ijver om bet recht feitelijk uit te oefenen, dik wijls mettertijd verflauwt en dat dit laatste dus in sterkere mate te verwachten was van ben, die zich tot het verkrijgen der bevoegdheid eenige moeite moesten getroosten. Doch er is meer. Bg vele lieden uit den een- voudigen stand, die weinig bezitten, bestaat de vrees, dat zij, door openlijk blijk te geven van zekere kenteekenen van welstand, zooals het in den volksmond heet, voor vol zullen worden aan gezien. Met andere woorden, dat met de meerdere lusten zwaardere lasten zullen gepaard gaan. En daarom onthouden zij zich. Het kiesrecht is dan ook niet een zoo algemeen vurig begeerd goed als velen willen doen gelooven, en daarom hebben wp altijd behoord tot diegenen, die het volstrekt niet kwaad vinden, dat alvast de groote massa van belastingbetalenden, op grond hiervaü. rechtens kiezers zijn, mits daarnaast als in de wet- vaD Houten een aantal anderen het kunnen zijn uit kracht van omstandigheden, die met belas tingbetaling niets gemeens hebben. Al nemen wij die wet niet geheel in bescherming, op grond van ervaring betwijfelen wjj hot, dat met het ontwerp- Tak, waarbij ieder zich had moeten »aangeven", er meer kiezers zouden geweest zijn dan or met de wet-Van Houten gekomen zijn. Doch wat hiervan ook zijn moge, de vraag ligt ter beantwoording, of men de zaak eenvoudig zal laten zooals zij is, dan wol of men hen, die door loon of bezit kiezer kunnen worden, het uit kracht der wet zal doen zijn (even als de belasting betaald hebbende kiezer het dan wel of men zal big ven volstaan met hun de bevoegdheid te geven, om het te worden. Vooral niet het eerste, zeggen sommigen geen kunstmatige kiezersteeltWie de zaak zóó weinig op prijs stelt moet het zelf weten men moet hem geen ongevraagde gunsten opdringendie zijn zelden aangenaam. Wie dit zeggen zien evenwel over het hoofd, dat, zóó beschouwd, het geheele kiezers-personeel als kunstmatig geteeld kan worden aangemerkt. Wanneer zooals nu zjj, die in zekere belas ting zijn aangeslagen en hun aanslag op zeker tijd stip ten volle hebben voldaan, kiezer zijn, dan kan men met vrij veel recht beweren, dat zjj kiezer worden gemaaktwant, om het niet te zijn, zouden zij opzettelijk hun verplichting tot belasting-voldoe ning moeten verwaarloozen. Heeft men echter zooals nu het geval is eenmaal aan genomen, dat er ook nog andere gron den voor kiesrecht zullen zijn dan belasting-vol doening, dan ligt het toch in den aard der zaak, dat men te dien opzichte zooveel mogelijk denzelf den regel dus ook omtrent al of niet eigen aangifte toepasse. De bedoeling is nu eenmaal, dat er werkelijk een kiezerscorps zal zijn om de regeerings-colleges te vormen, en, door voor alle in beginsel kiesbe- voegden den eisch te stellen, dat ze zich met hun bewijsstukken moeten aanmelden, zou de grondge dachte van het staatsrecht al vrij slecht worden uitgewerkt. Houden we dit in het oog, dan kunnen we de in diening van dit wetsontwerp, dat in de eerste plaats aan onbillijke verhoudingen een einde tracht te maken en in de tweede plaats het eenmaal aange nomen stelsel beter tot zijn recht wil doen komen, niet anders dan toejuichen. Na dit vooropgesteld te hebben willen wij trachten duidelijk in het licht te stellenwat de regeeriDg nu werkelijk met haar voorstel wil wijzigen, in zooverre de voornaamste punten betreft. Men kan bij de wet-Van Houten wegens diensfc- betrekking tegen loon kiezer worden, wanneer men op den 31en Januari, sedert den eersten Januari van het laatst verloopen jaar (13 maanden), bij een persoon, onderneming of instelling, in dienstbetrekking is geweest, en als zoodanig over het laatste jaar een inkomen heeft genoten, als voor elke gemeente afzonderlijk is bepaald en dat af wisselt tusschen f 275 en f 550. Men lette hier wel op het woord een. De tegenwoordige regeering meent echter dat in de omstandigheid, dat, wanneer een enkele maal gedurende het laatst verloopen jaar verwisseling van dienstbetrekking plaats vindt, daarin geen reden gelegen is tot de gevolgtrekking, dat iemands stel ling zóó onvast is, dat hem op dien grond reeds kiesrecht zou moeten worden ontzegd. Slechts her haalde verwisseling zou die gevolgtrekking kun nen wettigen. 't Is volkomen juist wat in de toelichting van het wetsontwerp wordt gezegd, dat sterfgevallen, opheffing van een bedrijf of verandering van het bestuur ervan, verhuizing enz., kunnen veroorzaken dat het arbeidend personeel duiten eigen toedoen of wensch in anderen dienst overgaat. Om die reden wordt nu voorgesteld, om, wanneer men »achtereenvolgens bjj niet meer dan twee per sonen enz. in dienstbetrekking is geweest, dit als grond van kiesrecht te doen gelden." Het kiesrecht kan verkregen worden door hem die, op den eersten Februari, sedert een jaar den eigendom heeft van minstens honderd gulden, in geschreven op het grootboek, of van minstens vijftig gulden, belegd op de Rjjkspostspaar- b a n k. Men lette er op, dat hier uitsluitend sprake is van de spaarbank van het Rijk. Oorspronkeljjk durfde de regeering niet verder gaan, en, vreemd genoeg, bij de beraadslagingen in de Kamer, heeft niemand eene poging gedaan om aan deze bepaling eene ruimere strekking te geven. De tegenwoordige regeering nu erkent, dat men moeilijk alle bezit van effecten als grondslag voor kiesrecht zou kunnen aannemen, want hoe zou dat bezit te controleeren zijn Met betrekking tot be sparingen, ingelegd in bijzondere spaarbankendoet dit bezwaar zich echter niet voor. De controle is hier gemakkelijk, en ot' de spaarbank zelve soliede is, dit doet tot het kenteeken van welstand, waarop de kiesbevoegdheid rust, niets af. Kunstmatige kiezersteelt wil de regeering echter voorkomen en daarom verhinderen dat, bepaaldeljjk met het doel om kiezers te makenspaarbanken worden opgericht, die schijnbewijzen van inleg uitdeelen, waarvoor in werkelijkheid niet is gestort. Het wil ons voorkomen, dat de vrees voor iets dergelijks niet zeer groot behoeft te zjjn, maar de bedoeling is goed. Met het oog op een en ander wordt dan voor gesteld om als grond van kiesbevoegdheid ook aan te nemen inlagen, tot het gemelde bedrag, in eene bijzondere spaarbank, of in eene, beheerd door hot bestuur eener als rechtspersoon erkende vereeuiging, eener naamloozo vennootschap of van eene coöperatieve rereeniging. Van de bijzondere spaarbanken na 1 Mei 1900 opgericht, komen alleen in aanmerking die, welke een waarborgfonds van f25000 bjj de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. De bepaling geeft ons aanleiding tot twee op merkingen. Ie. Worden bier onder bjjzondere spaarbanken ook gemeentelijke spaarbanken verstaan Het schijnt van jawant in het wetsontwerp kunnen wij geen onderscheiding vinden. 2e. Is de waarborgsom van f25000 niet zeer hoog Indien b.v., wat de laatste vraag betreft, eene naamlooze vennootschap ten behoeve harer werk lieden of eene coöperatieve vereeniging ten behoeve harer leden een spaarbank wil oprichten, dan zal, dunkt ons, in menig geval bjj eene waarborgsom van f25000 van een wezenljjk bezwaar sprake zijn. Door te hooge eiscken te stellen zou men wel eens het doel, dat hier werkelijk goed is, voorbij streven. (Slot volgt.) GOES, 13 Juni 1900. Herziening der Drankwet. De oud minister mr. S. van Houten heeft Vrij dagavond te Groningen een lezing gehouden over de door de Regeering voorgestelde herziening der drankwet. Hij zette daarin voorop, dat wat den handel in sterken drank betreft, de verkooper van sterken drank evenzeer recht heeft op bescherming van zijn eerlijken handel als ieder ander. Die beginselen worden door sommige richtingen in ons staatswezen niet ten volle erkend. De strijd tegen het drankmisbruik wordt een strijd tegen den drankhandelaar. De heer Van Houten meent, zoo resumeert het Vaderl. zjjne lezing, dat de beBtaande wet wel eenig goed heeft gedaan, in zoover zjj de openbare dron kenschap heeft beteugeld, doch hij vindt, dat zij dit doel had kunnen bereiken zonder zoo'n menigte strafvervolgingen te veroorzaken. De politie kon de aangehouden dronken lieden meevoeren om hun roes uit te slapen en daarmee kon het uit zijn. Tot vermindering van het drankmisbruik meende spreker, dat de wet minder gedaan heeft dan het schijnt, en ik elk geval zoo weinig, dat de wille keurige eu vrijheid beperkende bepalingen daardoor niet gerechtvaardigd zijn. De vermindering van het alcoholverbruik per hoofd, door de statistiek aan gegeven, is volgens den heer Van Houten grooten- deels aan andere oorzaken toe te schrijven, in zoo verre het niet bedriegelijk is. Spieker kwam op tegen het mathematische stelsel der drankwet, dat slechts een zeker aantal vergun ningen in evenredigheid met de bevolking toelaat, zonder op plaatselijke omstandigheden te letton. Ten gevolge daarvan zullen nu in de prov. Groningen 970 van de 2012 vergunningen worden opgeheven en in de stad van de 469 niet minder dan 336. Volgens spreker was dit in strijd met de sociale rechtvaardigheid, maar bovendien moge de wet dit bedoeld hebben, het staat er beslist niet in te lezen, dat in 1901 die algemeene groote executie moet geschieden. Het stelsel, dat het nieuwe wetsontwerp nu wil invoeren, om uit nieuwe vergunningen een fooitje te kloppen voor wie hun vergunning ver liezen, acht hij een van de curieuste bedenkels, ooit in een wetsontwerp neergelegd. Daarbjj een vruchtbare bron van knoeierij, als de minister het potje verdeelen gaat. Waarom, vraagt spreker, niet liever een streep gehaald door het bureaucratische artikel 2 Waarom den drankhandel gebruikt als Prügeljongen voor het drankmisbruik Spreker's rechtsgevoel kwam er tegen op dus met een penne- streek 8000 menschen uit hun broodwinning te zetten. Van de verhooging van het maximum voor ver koop in het klein zag spreker voorts voor bestrijding van drankmisbruik geen heil. De vergunning om bjj bestuursmaatregel voorschriften te geven tot sluiting van drankgelegenheden in omstandigheden, die tot misbruik aanleiding kunnen geven, acht hij een bron van willekeur. Het uitsluiten van een actie wegens drankschuld noemt hjj onpractiscn en ongewenscht. Wel had hij bepalingen gewenscht om schorsing van vergunning mogelijk te maken bjj aanmoediging tot drankmisbruik en om echt scheiding toe te laten wegens dronkenschap. Spreker hoopt de openbare meening tegen dit wets ontwerp naar vermogen te hebben gewaarschuwd. De Zeeuw schrijft »Op een vergadering werd dezer dagen de klacht geuit dat aan onze hoogescholen de sport de studie verdringt. Van de 125 theologanten die er behooren te komen, bezoeken slechts 13 hun college, en het gold nog wel studenten (de professor die 't zei noemde hen »wurmen") die examen moesten doen. Zien wij wel, dan moet een dergelijke klacht ook van onze middelbare scholen gaan gelden. Immers ook van deze ziet men de jongens meer tusschen de wielen, dan tusschen de boekeu, haast langer op den weg dan op de school. Wat daarvan komen moet Een nog meer dan thans geblaseerde jongelings schap een spes patriae die goed fietst, doch slecht zijn woord doet, nergens verstand van heeft, voor de maatschappij slechts ten halve bruikbaar is in spijt van zjjn halfbakken boekengeleerdheid een oppervlakkig niet-denkend deel der natie, dartelend door het leven, niet kwaad op zichzelf, doch dat niettemin verloren gaat, wijl het geen kennis heeft." Tot ons leedwezen kunnen wij van dit stukje van De Zeeuw slechts zoggen dat de voorstelling wèl overdreven, maar niet, dat zij geheel onge grond is. Sport is goed, maar er bestaat overdrjj- ving. Daaronder rekenen wij hot organisoeren van wedstrjjden door scholieren, anders dan in de va- cantie-tijden. Ons dunkt, dat vooral die wedstrjjden aanleiding kunnen zijn, dat het huiswerk er bjj inschiet of schade lijdt, en dat de leerlingen niet altjjd bet hoofd bij de les zulleD hebben. Wij vernamen onlangs zelfs, dat in een der H. B. scholen van ons land kennisgevingen betrekkelijk te houden bijeenkomsten werden opgehangen Natuurlijk zal dit wel buiten toestemming van directeur of leeraren zijn geweest, maar het ken merkt den geest van overdrijving, die thans op het punt van sport heerscht, en wij meenen, dat ieder, die in dezen tot matiging aanspoort, een goeden raad Als een bewjjs van de toeneming der kruis- bessencultuur in ons land, kan dienen, dat jl. Vrijdag te Rotterdam niet minder dan 4000 mudsmanden (van 51 kilo) waren aangevoerd. En dit was nu nog slechts de tweede dag van aanvoer. De prjjzen zijn dan ook zeer laag 4 ets. per kilo, wat ook een gevolg is van den buitengewoon groo- ten oogst in Engeland. Bopsele. In de Maandag gehouden vergadering van den Dijkraad voor de Waterkeering van het Calamiteuzo Waterschap Ellewouds- d ij kB o r s e 1 e werd op voorstel van het be stuur besloten eenige posten van uitgaaf in de begrooting van 1899/1900 te verhoogen o. a. voor onderhoud van gebouwen en herstel van stormschade. Door den aannemer was boete beloopen wegens te late voltooiing van het werk. Deze had het verzoek gedaan om daarvan verschoond te worden. De Djjkraad vond echter geen termen om het ver zoek in te willigen en besloot tot afwijzende be schikking. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale voor, te besluiten aan eene Nederlandsche Maatschappjj voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg van Domburg over Aagtekerke, Oostkapelle, Serooskerke en St. Laurens naar Middelburg een subsidie te verleenen van een derde der kosten van aanleg tot een maximum van f 127,000, verminderd met de tegen 4 gekapitaliseerde waarde der sub lo. te noemen bijdragen, o. a. onder voorwaarde dat door belanghebbenden (gemeenten, polders of derden) bijdragen worden verzekerd tot oen be drag van f27,000, te storten in ten hoogste 20 jaarlijksche termijnen, en dat de aan gemeenten en polders toebehoorende, voor den aanleg van den tramweg noodige eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan dat de geheele onderneming, na opneming en goedkeuring der lijn vanwege Gedeputeerde Staten, uiterlijk 1 Juni 1903 in exploitatie kome en daarna onafgebroken blijve dat van 1 November tot 1 April ten minste 4 ritten, van 1 April tot 15 Mei en van 15 September tot 1 November ten minste 5 ritten en van 15 Mei tot 15 September ten minste 7 ritten dagelijks heen en weder tot vervoer van personen worden vol bracht dat de dienstregelingen voor het personenvervoer en de vrachttarieven voor het personen- on goe derenvervoer onderworpen zijn aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De verkiezing voor een lid dor Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Middel burg ter voorziening in de vacature-D. J. Dron- kers is door Ged. Staten bepaald op Dinsdag 19 Juni en de stemming en herstemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 3 Juli en Vrijdag 13 Juli 1900. Naar wjj vernemen, zal waarschijnlijk de in terpellatie-Van Kol, over de weigering van gratie in de zaak-T roelstra,, plaats hebben op Dinsdag 19 dezer. (Het Volk.) Een gewijzigd wetsontwerp betreffende de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, in den geest als verleden week door de regeering is toegezegd, is gisteren naar den Raad van State verzonden. De »Haagscbe Sprokkelaar" in het U. D. schrijft: »Naar 'k vernam, zal de nieuwe Ongevallenwet waarschijnlijk nog deze week bij de Kamer inkomen en nog vóór de zomervacantie in de afdeelingen worden >onderzocht". Dat men haar als een pure formaliteit beschou wen en als »spoedstuk" afdoen zal, wordt echter niet waarschijnlijk geachtmen vreest dat 't zal neerkomen op een boekdeel algemeene en bijzondere beschouwingen met den aankleve van dien, mitsgaders de kosten te betalen door hen, die inmiddels door een ongeval worden getroffen." De laatste opmerking is maar al te juist. Blijkens eene mededeeling van het »Cristelijk nationaal Boerencomité" zal ds. G. J. D. A a 1 - d e r s te Elburg met de eerste scheepsgelegenheid naar St. Helena vertrekken om onder de krijgsge vangenen werkzaam te zijn.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1