1900. N°. GS. Dinsdag 12 Juni. 87sle jaargang. SCHUTTER IJ Rupsen en Rupsennesten. Op DINSDAG 19 JUNI 1900, FEUILLETON, Haar geheim. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nómmers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag dor uitgave. Ë01RANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De alphabethische lijst van allo personen, die aan de loting voor de dezer gemeente moeten deelnemen, zal ter inzage liggen ten raadhuize van Woensdag 13 Juni tot en met Woensdag 20 Juni, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, terwijl de LOTING is bepaald op Donderdag 21 Juni, des voormiddags te 12 'uren ten raadhuize. Goes, den 11 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. en zoo noodig volgende dagen, zal opnieuw een schouw worden gehouden of door de eigenaars, pachters, huurders of gebruikers van erven is vol daan aan hunne verplichting tot het zuiveren van de boomen en gewassen, op die erven staande, van rupsen en rupsennesten en het verbranden dier insecten. Burg. en Weth. wijzen er op, dat het niet-na- komen der verplichtingen tot zuiveren en verbranden strafbaar is met eene geldboete van ten hoogste tien gulden en het weigeren van toelating aan den ambtenaar belast met de schouw met eene geldboete van ten hoqgste vijf-en-twintig gulden. Goes, 11 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. In den Franschen Senaat is een heftige strijd gevoerd, die echter nog zeer kalm is geëindigd, over de door de Regeering ingediende amnestie-wet. Een aantal leden verklaarden zich daartegen, omdat door het kwijtschelden van straf aan allen, die zich in de Dreyfus-zaak aan eenig misdrijf hebben schul dig gemaakt, de rechten van onschuldigen, o. a. van Zola en Picquart zouden worden geschonden en men toch niet de bevrediging zou verkrijgen van een deel van het verontwaardigde volk. De eerste zitting, waarin deze quaestie werd behandeld, was zoo woelig, dat de voorzitter genoodzaakt was haar te schorsen tot den volgenden dag. In eene lange redevoering verdedigde toen Waldeck-Rous- seau het regoerings-ontwerp. Do regeering, zeide hij, heeft alle sporen van het smartelijk verleden willen wegwisschen en een sluier moet gelegd worden over zekere tekortkomingen, ten einde niet verplicht te zijn ze te straffen. Hij stelde den staat kundigen kant van het ontwerp in het licht en verzocht den Senatoren hem een bewijs van ver trouwen te schenken door dit ontwerp aan te ne men en alle amendementen te verwerpen. De Senaat nam het aan met 238 tegen 34 stemmen. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat nu kwijtschelding van straf zal worden verleend aan allen, die in de Dreyfus-zaak van eenig misdrijf beschuldigd zijn. Het regeeringsvoorstel luidde »De strafvervolging voor feiten, verband houdende met de zaak-Dreyfus, voorgevallen vóór de afkon diging dezer wet, en welke nog niet tot eene eind beslissing in rechten geleid hebben, is vervallen. 11 Vertelling van H. Oehmke. (Uit het Duitsch.) (Slot.) Mevrouw Bentinck had gaarne haar arm om het bevende lichaam van het meisje geslagen en het blonde kopje aan haar borst gelegd. De tegenwoor digheid der oude dame echter legde haar een dwang op, waaraan zij zich voor het oogenblik onderwierp. Zij wisselde daarom nog eenige lieve woorden met de oude gravin eer zy, met den blik op Gabriele gericht, op zachten toon zeide »Gij wilt mij wel den dienst bewyzen, waarde gravin, my een oogenblik met gravin Gabriele te onderhouden, en haar toe te staan mij te verge zellen Ik heb iets te doen, waarbij ik de aan wezigheid, het oordeel eener dame dringend noo dig heb." Mevrouw Bentinck zag hoe de jonge gravin weder alle bedaardheid verloor, hoe zij de handen vooruit Uitgezonderd hiervan zyn beschuldigingen van moord en doodslag." Uit dezen tekst blijkt duidelijk dat het wets voorstel geen algeheele amnestie in zich sluit. Definitief uitgesproken veroordeelingen blijven hunne beteekenis behouden zoodoende vallen zoowel Drey fus als de veroordeelden van het Hooggerechtshof buiten de wet. Nog niet geoordeelde feiten worden niet vergeven en vergeten verklaard, alleen de straf rechter zal er zich niet meer mee mogen bezig houden. Of Mercier en zijn medeplichtigen onder deze bepaling vallen is nog niet beslist. Het ambtsmis drijf door generaal Mercier als minister van oor log gepleegd, behoort tot de kleine reeks feiten, van welke de grondwet zegt, dat zij alleen op klaehte van de Kamer en dan voor den Senaat als Hooggerechtshof vervolgd kunnen worden, en nu is het zeer wel te verdedigen, dat deze grondwet tige bevoegheid alleen door grondwetsherziening en niet bij gewone wet, zelfs maar voor een enkel geval, gewijzigd worden kan. Daarentegen vallen wel onder de wet de ver schillende persprocessen, bepaaldelijk de zaak-Zola, het proces der weduwe Henry tegen Reinach, en de vervolging tegen Picquart, benevens de pro cessen tegen de vervolgde publieke bladen. Door deze amnestie-wet is dus de zaak tegen Dreyfus nog niet van de baan. Hij en zijn vrienden zullen nu des te sterker blijven aandringen op eene nieuwe revisie, ten einde hem in zyn eer te her stellen door een rechterlijke uitspraak, dat hij on schuldig is bevonden. De verkiezingen in Italië, noodig geworden door de ontbinding der Kamer, hebben, voor zoover thans de uitslag bekend is, tot resultaat gehad, dat in 475 districten slechts 264 aanhangers van de regeering zijn gekozende anderen eenige eon- stitutioneelen, socialisten, de republikeinen en radi calen behoorcn tot de vroegere obstructionisten Dit resultaat zal wel niet beantwoorden aan de verwachting van het ministerie. De Kamer toch is ontbonden, omdat de oppositie alle afdoening van zaken belette door hare tegenwerking, die ontstaan is, toen verleden jaar het ministerie een poging heeft gedaan om een ontwerp tot wet te doen ver heffen buiten het parlement om. Wel is dit ontwerp ingetrokken, zoodat daarover geen geschil meer kan bestaan, doch de obstructionisten vinden nog stof tot ontevredenheid te over in het tot stand gekomen nieuw huishoudelijk reglement der Kamer, dat tegen hen gericht is. Daarop schijnen de kiezers niet te hebben gelet en zoo is een minderheid, die haar zin door verzet trachtte door te drijven, niet uit de Kamer geweerd en daarop toch heeft de regee ring gerekend, toen zij haar ontbond. Vóór de verkiezing hield de minister Pelloux nog eene rede om de kiezers op te wekken de regeering te steunen, doch blijkbaar zonder succes. Door het ontbreken van een verkiezingsprogramma der oppositie miste hij elk punt van uitgang om te trachten de kiezers over te halen voor de be langen der regeering. Het doel der Kamer-ontbin ding is dus vrij wel mislukt. Er heerscht tegenwoordig in China een heftige beweging tegen de aldaar wonende vreemdelingen en het voortdurend toenemen van hun aantal, en tegen de invoering der Westersche beschaving ook bestaat er groote ontevredenheid onder het volk over het afstaan van grondgebied aan vreemde In de berichten daarover vindt men gedurig ge sproken van Boksers. Wat dit zijn wordt uit verschillende bronnen ook verschillend gemeld. Een strekte, als moest zij iets vreeiverwekkends afweren. Horst's moeder hield echter de sprekende, van louter goedheid getuigende oogon op het meisje gericht en de blik dezer blauwe oogen die zoo sterk op de zyne geleken oefende dan ook een ge ruststellenden invloed op de jonge gravin uit. De gedachte deze waardige vrouw, al was het ook maar den geringsten dienst te kunnen bewijzen, het blijde vooruitzicht een oogenblik in haar gezel schap te kunnen doorbrengen was wel voldoende de vrees, die het bewustzijn van schuld opwekte, te doen verdwijnen. Gravin Bentinck wist echter niets anders, dan dat zjj de kleindochter was van de vriendin harer jeugd. Onmogelijk kon zij iets vermoeden van hot geheim, dat het meisje drukte en dat deze onder den blik dezer goedige oogen als een zonde, als een onge rechtigheid tegen deze edele vrouw toescheen. »Als gij een paar minuten geduld wilt hebben, mevrouw de gravin" zeide zij voorkomend, »ik ben onmiddellijk weer hier." Het duurde werkelijk slechts eonigo minuten eer zij weder bij de dame binnenkwam. De ingenomen heid met het meisje, toen zij schoon en slank voor haar stond, nam bij mevrouw Bentinck toe. inzender in de Times zegt, dat zij een genootschap vormen, dat men zou kunnen noemen een »Bond van Yereenigde Patriotten" De oorsprong van hun naam is onzeker. Het is mogelijk, dat hun die door het volk is gegeven, omdat zij veel gewicht hechten aan lichaamsoefeningen, of ook omdat het laatste gedeelte van hun Chineeschen naam >vuist" beteekentmaar hot beteekont ook »gerechtighoid." Ongeveer een jaar geleden hebben zij hunne Vereeniging te Peking opgericht. Het inpalmen van Chineesch grondgebied door Duitschland, Rusland, Engeland en Frankrijk vestigde onder de Chineezen de overtuiging, dat de voornaamste bron van staat kundige verwikkelingen gezocht moest worden in het werk der zendelingen en dat alle moeielijkheden zouden eindigen als de zendelingen en de door hen bekeerden uit den weg waren geruimd. In het vaandel der Boksers staat dan ook ge schreven »Handhaaf de dynastie en jaag de vreem delingen weg" Een Europeesch ambtenaar, die uit Peking terug is gekeerd, waar hy drie jaren vertoefd heeft, heeft aan den Londenschen correspondent van de Matin nog eenige bizenderheden medegedeeld over de Boksers. Drie jaar geleden, zeide hij, toen ik in China kwam, waren de Boksers niets dan roovers, uitslui tend georganiseerd met het doei om dorpen te plunderen en reizigers te vermoorden. Eerst sedert vijftien of zestien maanden zijn ze een politieke rol gaan spelen en heeft de nationale party in China hun stoutmoedigheid en vermetelheid weten dienst baar te maken aan een politiek doel. Een andere lezing over de »Boksers" wordt ge geven door een Parijsch journalist, die gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om een Chinee schen mandarijn (een hooge ambtenaar), die de Parijsche tentoonstelling bezoekt, te ondervragen over den aard en de beteekenis van den opstand in China. De mandarijn deelde mede, dat de Boksers een vereeniging van boeren zijn, die aldus genoemd worden, omdat zjj veelal ongewapend zijn en enkel met de vuist vechten. Reeds hebben zij eenige zendelingen vermoord, Europeesche zendingshuizen verbrand, spoorwegen in aanleg vernield on de inge nieurs en hun werklieden op de vlucht gejaagd. Dit laatste vernielingswerk hebbon zij uitgevoerd, omdat voor den aanleg der lijnen hun grond is onteigend en zij zich daartegen verzetten. Daarbij komt nog, verklaarde de mandarijn, dat de Chi neezen de gewoonte hebben hunne kerkhoven aan te leggen op de bergen en op den top daarvan een tempel op te richten, die boven alle graven uit steekt. Die bergen zijn dan heilig en de tempels onschendbaar. De kerkhoven nu werden door het leggen der spoorwegen, geschonden, de tempels omver gehaald en de toegang tot de heilige plaat sen belet. Van daar een uitbarsting van woede bjj deze boeren, die zich in hunne eigendomsrechten en in hun geloof zagen aangerand. De Boksers vormen geen aaneengesloten massa, zij hebben geen leiding, geen aanvoerder. Het zijn losse troepen, die zich elk oogenblik ontbinden om dan weer voor den dag te komen op plaatsen, waar spoorwegwerken worden uitgevoerd. De man darijn gaf als zijn meening te kennen, dat de op standelingen zich spoedig zouden onderwerpen als de regeering maar in ernst een einde aan de troe belen wilde maken. Wel heeft de Keizerin een decreet uitgevaardigd om den Boksers-opstand te bedwingen, doch veel waarde kan daaraan niet worden gehecht, want de beweging wordt er feite lijk in verontschuldigd. Een tweede keizerlijk decreet prijst zelfs de Boksers en veroordeelt de Chineesche Een vioolkleurig hoedje wiegde zich op het glin sterende haar. Zacht verhief zich de slanke hals uit den donkeren met bont gevoerden pelsmantel. De haast, waarmede zij zich had verkleed, had rozen op hare anders zoo bleeke wangen geteekend. Bij de gedachte dit bekoorlijke schepsel in de armen van haar zoon te kunnen voeren, overviel ook de sterke, standvastige vrouw een gevoel van vreugde. »Ik dank u, dierbare Ada" met deze woorden nam zij afscheid van de oude gravin »dat gij mij Gabriele toevertrouwt. Ik zal ze u onder veilige hoede terugzenden." Het goedige ronde gelaat van Steintje straalde, toen zij haar ^gravinnetje" met mevrouw Bentinck zag vertrekken. Het was haar als kon van deze scboone welwillende mevrouw slechts goeds voor haar gravinnetje gewacht worden. Zwijgend waren de dames de trappen afgegaan. Toen zij in het rijtuig gezeten waren, verloor me vrouw Bentinck al hare zelfbeheersching. Met innige hartelijkheid sloot zij het jonge meisje in de armen. Dat was te veel voor Gabriele, die met inspanning van al hare wilskracht een tranenvloed onderdrukte. Bij de gedachte, wie het was, die troepen, die hen aanvielen en doodden. Daar de Boksers zich verzotten tegen vreemde indringers, juicht de regeering in stilte over de moeielijkheden, die ,de overheerschers ondervinden en steunt heime lijk den opstand, door er niet krachtig tegen op te treden. Intusschen hebben deze onlusten reeds hoogst ernstige afmetingen aangenomen. Van alle kanten zjjn de opstandelingen aangerukt op de stad Tientsin en zy bedreigen ook Peking. Vele gevechten zjjn op verschillende plaatsen geleverd tusschen de Boksers en de Chineesche troepen, waarbjj van weerszijden een aantal dooden vielen. Het is te begrjjpen, dat de vreemde mogendhe den, die belang hebben bjj China, op hun hoede zyn.. Vooral Rusland plaatst zich op den voorgrond en heeft reeds aan China aangeboden te hulp te komen met 2000 Kozakken, waarmede Tientsin zou worden ontzet. Japan maakt zich niet minder tot den strjjd gereed. Er is zelfs kans dat deze troebelen zullen uitloopen op een conflict tusschen Rusland en Japan, die al sedert jaren in Oost-Azië eikaars zware concurrenten zyn. GOES, 11 Juni 1900. In haar verslag over 1899 levert de Kamer van Koophandel en fabrieken te Bergen- op-Zoom eene beschouwing over den gang van zaken in de beetwortelsuiker-nij verheid (er zyn te Bergen- op-Zoom 3 fabrieken, die te zamen ongev. 150 millioen kilogram beetwortelen verwerkt hebben) waarin de Kamer tot de slotsom komt, dat de sui kerindustrie wel betere jaren gekend heeft dan het jaar 1899. Aangaande de oestercultuur deelt de Ka mer het volgende mede »De cultuur gedurende het jaar 1899, kan in zoover iets gunstiger genoemd worden dan het voorgaande jaar, doordat de warme zomer van groo- ten invloed is geweest op den groei der oesters daardoor werd eenigszins tegemoet gekomen in de schade, die berokkend was door den slechten groei in het jaar 1898. Niettegenstaande dezen gunstigen invloed, bleef over het algemeen het product, meer in het bijzonder ten opzichte van het gewicht, beneden het normale. Het seizoen opende in Sep tember met een netto gewicht van 68/70 kilo voor le soort en heeft in den loop van het seizoen slechts 75/78 kilo kunnen bereiken. In verhouding tot den geheelen voorraad was het aantal le soort oesters slechts gering en kan hoogstens op 1/3 worden geschat. Dientengevolge is in het seizoen 1899/1900 een groote hoeveelheid mindere soorten in den handel gebracht, die tot eiken prys geleverd werdvan daar dat de groote hoeveelheid, die verzonden is, geene gunstige geldelijke resultaten heeft opge leverd. De Belgische markt, waar de mindere soorten hoofdzakelijk plaatsing vonden, wordt voor een groot gedeelte beheerscht door den aanvoer uit Frankrijk, van waar goedkooper oesters worden ingevoerd. Oesters uit Bretagne van 85 kilo netto werden voor 90 francs per 1000 franco domicilie te Brussel geleverd, terwijl de Zeeuwsche oesters nog voor 105 francs, loco Bergen-op-Zoom werden aangeboden. De mindere prijs en het hoogere netto gewicht der Fransche oesteis waren derhalve oorzaak dat Zeeuwsche le oesters in België weinig plaatsing vonden. Eerst door vermindering van de hoogere pro ductiekosten, met name van de jaarlijksche pachten, zal het mogelijk worden met Frankrijk te kunnen haar met zulke echt moederlijke teederheid tot zich trok, verdween de knellende band, die haar om het jonge, warme, kloppende hart was geslingerd. Verzachtend, ontspannend stortte zij een stroom van tranon. Mevrouw Bentinck legde opnieuw den arm om haar en drukte het kopje aan hare borst. >Ween maar, lief, dierbaar kind, ween maarik weet, hoe goed dat doet, hoe het het hart ontlast. Maar ook alleen ditmaal wil ik tranen in die lieve oogen zien. De dagen van schreien, kampen en ont beren zyn voorbij de tijd van overwinnen, van beloonen is daarDapper hebt gy gestreden, mjjn goed braaf kind. Daarom zult gjj nu ook onder vinden, dat Eén boven ons troont, die elke traan telt en die daar spreektVoorbij is de tjjd van droefenisnu komt het er op aan de vreugde, het geluk te verdragen." Onder zulk een troostvolle toespraak, gestreeld door zachte, liefdevolle handen kwam Gabriele wel dra tot bedaren. »Vergeef mij, waarde gravin", stamelde zy in pynlyke verlegenheid. »Het ligt niet in myn aard den tijd met weenen en zuchten door te brengen. Maar het is de eerste maal sedert den dood van

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1