Donderdag 7 Juni 87sle jaargang. 9 FEUILLETON. Haar geheim De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van adverfentiën vóop 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Op Maandag: den 18 Juni 190O zal aan de woonhuizen der ingezetenen worden gehouden eene Collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Met verwijzing naar de aangeplakte biljetten, bedelen wij deze collecte bij de ingezetenen ten zeerste aan. Goes, 2 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. YAN HEIGERSBER^YEHSLUIJS. GOES, 6 Juni 1900. Zooals in ons jongste no. onder Laatste be richten werd gemeld, heeft de Eerste Kamer de Ongevallenwet verworpen met 29 met 20 stemmen. Voor stemden de heeren Van Nierop, Alberda, Welt, Röell, Rengers, Fransen van de Putte, Van Alphen, Nebbens Sterling, Bergsma, Van Asch van Wijck, Van Hall, Van Lier, Nysingh, Sassen, Prinzen, Van Swinderen, Van Nispen, Pijnacker Hordijk, Fen- nema en Vening Meinesz. Tegen de heeren Viruly, Vlielander Hein, Kist, Van Boneval Faure, Michiels van Kessenich, Godin de Beaufort, Mei vil van Lijnden, 's Jacob, Van Pallandt, Geertsema, Bultman, Schimmelpenninck, Rutgers, v. Rozenburg, Thooft, Van Wijck, Regout, Breebaart, Cremers, Dvckmeester, Laan, Rahusen, Van Heok, De Jong, v. d. Does de Willebois, Reekers en de voor zitter. Afwezig de heer Magnee. De Kamer is daarop uiteengegaan. Zooals men uit die stemmenlijst zien kan, zijn de twintig voorstemmers allen liberalen op vier na de katholieke leden Sassen, Prinzen en Van Nispon en de heer Van Asch van Wijck. Tegen stemden insgelijks zestien liberalen (deze partijnaam in den ruimst mogelijken zin gebruikt)negen katholieken en vier antirevolutionairen. In verband hiermede seint men ons heden uit "s-Gravenhage Bij den aauvang der vergadering der Tweede Kamer op heden, deelde de minister van financiën mede dat de Regeering eenparig besloten heeft onverwijld eene nieuwe ongevallen wet in te dienen, gebouwd op dezelfde grond slagen, als door de Tweede Kamer aangenomen, doch met toekenning van zekere bevoegdheid aan de werkgevers omtrent de wijze van voldoening der geldelijke verplichtingen tegenover de Rijks verzekeringsbank. Een bijna voor iedereen vrije dag, een uit lokkend programma, een groote menschenmassa in prettige stemming, allergunstigst weer en geen concurrentie op feestelijk gebied in de naaste omgeving, dit alles heeft medegewerkt om de feestelijkheden alhier festival, wieler wedstrijd en vuurwerk op jl. 2den Pinksterdag naar wensch te doen slagen. Reeds in den morgen kon men zien aan enkele uitgestoken vlaggen, waarvan het aantal na kerk tijd toenam, dat Goes een bijzondere dag wachtte. Te 12 uren namen de feestelijkheden een aan vang in het ♦Slot Oostende1', met de officiëele ont- Vertelling van H. Oehmke. (Uit het Duitsch.) Inderdaad, hetzelfde schrift". De gravin zocht naar haar lorgnet, »maar dat is toch geheel onmo gelijk, zij is ouder dan ik en uwe geheimzinnige Gravin Lydia onderzocht de beide brieven. ♦Het is niet alleen hetzelfde handschrift" zeide zij hoofd schuddend, ♦maar ook hetzelfde papier, zelfs dezelfde aangename vioollucht." ♦Moeder!" het oog van den graaf straalde allengs gelukkiger, hoopvoller, wanneer zij voor uwe vrien din brieven schrijft,is u dat nog geen waarborg genoeg ♦Zeker", gaf de gravin nadenkend ten antwoord, ♦zij zal zoo iets als gezelschapsjuffrouw of secre- tares der oude gravin zijn. Maar wat staan wij hier te zinnen en te gissen, lees toch eerst eens wat onze Sternfels mij antwoordt". Waarde Gravin 1 Uwe lieve letteren waren mij als een groet uit vangst van de besturen der deelnemende muziek gezelschappen en van de wielrijders door de feest commissie. De Burgemeester dezer gemeente, daartoe door deze commissie uitgenoodigd, heette de aan wezigen welkom en sprak de hoop uit, dat allen, vreemdelingen en inwoners, een aangenaam feest zouden vieren in den rechten zin van het woord, een hoop, zeide hij, die alle kans had verwezenlijkt te worden, daar Goes bekend staat als op uitstekende wijze te kunnen feestvieren. Vervolgens wees hij op de beteekonis der muziek voor den geest en ►van het wielrijden voor het lichaam. Ten slotte wenschte hij dat geen enkele wanklank gedurende het feest zou worden vernomen. Met een ♦fanfare" door de Harmonie ♦Euphonia" werden deze woorden begroet. Daarna nam de voorzitter der Feestcommissie, dhr. Z. D. v. d. Bilt La Motthehet woord om uit naam dier commissie en zeker ook uit dien van alle feestgenooten den Burgemeester te danken voor zijne beleefdheid, aan het tot hen gerichte verzoek te hebben willen voldoen. Spr. releveerde hoe de Burgemeester sedert zijn verblijf alhier ge toond heeft een man te zijn, wien het lust met de burgerij mede te leven en lief en leed met haar te deelen een schoon en edel beginsel. Uwe tegenwoordigheid, sprak dhr. La Motthe tot hem, geeft een cachet aan dit feest en ik hoop, dat Jwe met u nog vele feesten zullen mogen bijwonen. Een ♦Leve Burgemeester Wesselink" vond bij alle aanwezigen instemming. Nadat de eerewijn was aangeboden, werd door de muziekgezelschappen geloot om de volgorde, waarin zij in den optocht zouden plaatsnemen en hiermede was dit gedeelte van het feest afgeloopen. Te ongeveer 1 uur had de optocht der muziek gezelschappen plaats. De stoet werd aan het sta tion opgesteld, trok een groot gedeelte der stad door en bestond uit de volgende nummers1. De Harmonie »Euphonia" vau Goes. 2. Rijtuig, waarin gezeten waren de jongejuffrouwen A. de Groot, T. HendrikseA. Temperman en M. van de Weert Jd. met de medailles, die des avonds door haar aan de muziekgezelschappen werden uitgereikt. 3. Rij tuigen, waarin de Feest-commissie. 4 Nieuwe Kon. Harmonie Vlijt en Volharding" van Rosendaal. 5. Het Harmonie-gezelschap »St. Caecilia" van Vlis- singen. 6. ♦Wilhelmina" van Kolijnsplaat. 7. ♦Con cordia" van Krabbendijke. 8. ♦Excelsior" van 's Heer Arendskerke. 9. »Wolferts Fanfare" van Wolferts- dijk. 10. De Werkmansvriend" van Vlissingen. 11. ♦Yereenigde Statievrienden" van Esschen. 12. >Ril- landia" van Rilland. 13. ♦Hoedekenskerke" van Hoedekenskerke en 14. »Oefening kweekt Kunst" tan Wemeldinge. Van 2 tot 4 uren had de wedstrijd plaats voor wielrijders, over een afstand van 5 K.M. met keer punt op den weg van Goes naar Wilhelminadorp. Aan dezen wedstrijd, die een groot aantal feest gangers naar het terrein had gelokt, werd door 21 personen deelgenomen, waarvan de le prijswinner den weg aflegde in 8 min. 402/5 sec. De prijzen, bestaande in geld of in een kunstvoorwerp van gelijke waarde naar keuze, werden behaald als volgt: le prijsf20 door C. van Strien van Goes, 2e prijs f 10 door C. Voerman, 3e prijs f 5 door H. J. Roelofs, beiden van Bergen op Zoom, terwijl aan C. van Strien, die in de finale het eerst aan het keerpunt kwam, een extra prijs van f5 of een medaille werd verstrekt (hij koos de medaille). Nadat de wedstrijd was geëindigd, werd nog gereden door de tweede aangekomenen in elke serie om een zilveren medaille, aangeboden door dhr. een wereld, die ik reeds lang afgestorven ben. Zich in ellende te moeten vertoonen tegenover hen, die eenmaal getuigen waren van ons onuitspreke lijk groot geluk is een smartelijke verootmoedi ging. Hoe zwaar de Heer mij heeft beproefd, kunt gij daaruit zien, dat ik bijna blind ben en niet eens meer zelf een brief kan schrijven. Ik laat het aan u over, waarde Lydia, of gij uw plan mij te komen bezoeken wilt uitvoeren, nu gij gehoord hebt, hoe oneindig diep ongeluk en verarming mij vernederd hebben. Ada, gravin Sternfels geb. gravin Van Arden, Winterveldstraat 11, II." ♦Die arme Ada," riep de gravin diep getroffen uit. ♦Wat moet zij diep ternedergedrukt zijn. Blind, arm, alleen Een treurig lot, niet waar, Horst ♦Gij vertelt de geschiedenis niet uit," merkte Horst op. ♦Ach, juist. Ja, reeds in Berlijn begon het on geluk. Haar jonge knappe man stierf plotseling. Frisch en gezond had hij haar verlaten stervend bracht men hem weder thuis. Ook hare kindors verloor zij spoedig na elkander, behalve een zoon, met wien zij naar Thalrode terugging. Lange jaren vernam ik niets meer van haar, zooals dat ge- W. Witkam, goudsmid alhier. Deze medaille werd behaald door L. Fassaart van Hulst. Van 4 1/2 tot 6 ure werden op de Beestenmarkt de wielerfeesten gehouden, bestaande inle. Oiga- rette-wedstrijd (onder het rijden een cigaret aan steken). 2e. Ringsteken. 3e. Dressing race (onder het rijden zijn jas ui#- en aantrekken). 4e. Potlepel wedstrijd (rijden met een elastieken bal in een potlepel zonder die onder het rijden vóór de eind streep bereikt te hebben uit den lepel te laten vallen). In dezen wedstrijd, waaraan in de verschillende onderdeelen samen 13 personen deelnamen, werden de prijzen behaald als volgtCigaretten-wedstrijd le pr. A. van Strien2e pr. J. GRisch, beiden van Goes. Ringsteken (bij loting)le pr. J. W. Risch van Goes, 2© pr. H. J. Wijtenburg van Vlissingen. Dres sing race le pr. J. G. Risch, 2e pr. J. Lucas van Middelburg. Potlepel-wedstrijd le pr. C. van Strien, 2e pr. A. Boogaart van Goes. Nog werd een extra-prijs toegekend voor kunst rijden aan W. A. Belle van Goes. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Tijdens deze wedstrijden werden op de muziektent op de'Groote Markt en op het feestterrein muziek uitvoeringen gegeven door de verschillende gezel schappen, terwijl van half 8 tot half 9 door ♦Eupho- nia" op de Groote Markt een volksconcert en te gelijk in »de Prins van Oranje" door Vlijt en Volharding" van Rosendaal een feestconcert plaats gehad. Ge durende het laatste concert werden de prijzen aan de wielrijders en de medailles aan de muziekge zelschappen uitgereikt, en de geldprijzen verloot, waarvan de uitslag was, dat ten deel viel: f100 aan ♦Wilhelmina" van Kolijnsplaat, f 50 aan de ♦Vereenigde Statievrienden" van Esschen, f50 aan ♦Concordia" van Krabbondijke, f25 aan »Excelsior" van 's-IIeer Arendskerke en f25 aan Wolferts Fanfare" van Wolfertsdijk. Te 9 1/2 uur werd op de Groote Markt een goed vuurwerk afgestoken, waarvan allo nummers uit muntend slaagden en waarover het zeer talrijk aan wezige publiek meermalen zijn tevredenheid te kennen gaf. Als laatste nummer vermeldde bet programma onmiddellijk na afloop van het vuurwerk ♦groot feesthal" in ♦de Prins van Oranje." En hiermede was een feest geëindigd, dat een waardige plaats inneemt naast de vele goede, die Goes reeds heeft gegeven, en dat niet alleen te danken is aan de gunstige omstandigheden, hierboven ge noemd, maar ook aan de uitstekende regeling door de leden der feestcommissie, aan wie de voorzitter bij de uitreiking der prijzen dan ook zijn dank daarvoor betuigde. Eveneens ontvingen de medewerkende vereenigingon en personen een woord van erkente lijkheid voor het aandeel, dat zij hebben bijgedragen tot het welslagen van dit Pinksterfeest. Feesten als dit zouden ongetwijfeld langzamerhand de verouderde kermis kunnen vervangen. Het genot zou voor allen, ook voor de minder gegoeden en ook voor de landjeugd zeker van beter allooi zijn dan dat der kermis. En de geldelijke vooi'deelen ervan zouden in de stad blijven, terwijl die van de kermis grootcii- deels in handen der vreemdelingen komen. Alleen met de verschillende treinen werden 3000 menschen aangevoerd. Vermeerderd mot die, welke op andere wijze Goes bezochten, kan men bet aan tal zeker wel op 4000 stellen. Die brengen een aardigen duit in de stad Mocht hot comité, dat zoo uitstekend dit feest regelde, in het welslagen woonlijk gaat. In de zorgen voor man en kinders gaan zulke vriendschapsbetrekkingen uit de jeugd meestal verloren, vooral als de afstand zoo groot is als tusschen Ebenthal en Thalrode. Onlangs, geheel onverwacht, op de soiree bij Drosens, hoorde ik hoe slecht het de schoone Ada Sternfols ge gaan is. De eenige zoon, die haar overgebleven was, de dolle graaf werd hij genoemd heeft zelfmoord gepleegd, toen hij zich financieel geruï neerd zag. De oude gravin was toen, zeide men, met de rest van haar vermogen naar Berlijn ver trokken. De zaak interesseerde mij in die mat:, men weet hoe weinig men de praatjes der menschen geloovec kan dat ik mij op den avond mijner aankomst terstond het adresboek liet brengen en haar een paar woorden schreef. Men kan toch niet weten of zij genoeg van haar vermogen gered heeftof hot niet misschien noodig is haar te hulp te komen. Men kan toch een standgenoote zoo maar niet aan baar lot overlaten. Uit haar brief zie ik dat mijne vrees niet overdreven was, dat het hier geldt een geheel gebrokene. de vertwijfeling nabijzijnde vrouw weder op te heffen." ♦Zoo is het dan inderdaad uw edel hart, dat mij tot mijn geluk helpt voeren," riep Horst Bentinck opgetogen uit. »Gij zrjt niet alleen geroepen ccne ervan aanleiding vinden om zich permanent te verklaren en deze volkszaak ter hand te nemen, het zou aanspraak kunnen maken op veler erken telijkheid. Zaterdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering der ♦Liberale Unie" gehouden, welker getal aangesloten vereenigingen 79 bedraagt met 10.300 leden. De heer mr. E. A. Smidt, die het voorzitterschap waarnam, hield de openings rede, waarin hij wees op het komende politieke tijdperk, zijn leedwezen uitsprak over het verwer pen der Ongevallenwet door de Eerste Kamer en over de voorgestelde verandering in de Kies wet, die, alleen de techniek rakende en niet den grondslag, van weinig beteekenis genoemd worden. Daarom was 't dat het bestuur in deze vergade ring, met het oog op de komende verkiezingen van het volgend jaar, wilde laten uitspreken de mee ning over de door het bestuur in zake kiesrecht gestelde motie van urgentie. Na vele besprekingen nam het bestuur ten slotte over een namens de vereeniging Algemeen Belang te Utrecht door prof. W. P. Molengraaf voorge steld amendement om de slotwoorden der motie en toekenning van kiesrecht aan vrouwen" weg te laten en die zoo te lezen dat wijziging der grond wet noodzakelijk is in dien zin, »dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk worde." Alzoo geamendeerd, werd het bestuursvoorstel ten slotte aangenomen met 59 tegen 3 stemmen. Het luidt dus nu♦De Liberale Unie besluit paragraaf 1 van het hervormingsprogram te doen luiden de Liberale Unie, handhavende haar her haaldelijk uitgesproken meening ten gunste eener regeling van kiesbevoegdheid, los van eiken band met belastingen, is van oordeel, dat ter verkrijging daarvan wijziging der artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet noodzakelijk gebleken is en dat deze wijziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt." Een voorstel van den afgevaardigde van Bussurn om nu reeds de urgentie van zulk oene invoering uit te spreken werd verworpen met 42 tegen 20 stemmen. De voorzitter constateerde na deze stemming uit drukkelijk, dat hierdoor echter niet uitgemaakt was dat de zaak niet urgent is, maar dat de vergadering zich in dezen blijkbaar stelde op het standpunt vau het bestuur om over die urgentie later te beslissen. Wat de motie nu echter voor goeds kan hebben gedaan, is ons een raadsel," zegt het Handelsblad. ♦Er is een beginsel in neergelegd, doch een be ginsel dat kan worden opgeborgen of voor den dag gehaald naar mate ♦de politieke omstandigheden dit veroorloven." De Liberale Unie heeft zich een nieuw vaandel aangeschaft doch zich volstrekt niet verbonden onder dat vaandel ten strijde te trekken. Scheiding zal daardoor dus wel niet worden veroorzaakt. Ons des te liever. Maar waartoe dan nu die beginselver klaring, die absoluut platonische beginselverklaring, geschreven met krijt waaraan de spons al vast zat Een ♦Shibboleth" te geven was met deze ver gadering misschien bedoeld. Doch wat is er van gekomen De berg heeft een muis gebaard." In de jongst gehouden vergadering van Inge landen van het Waterschap Baarland is besloten het dijkgeschot over het ingetreden dienst- ongelukkige vrouw het leven, de hoop terug te geven gij zult ook het edele meisje zien, dat hare meesteres ook in het ongeluk niet verlaat, het meisje, dat al mijn geluk omvatEn ik gevoel het, ik weet het, gij zult s^jen, dat Ella Stern waard is, door u als dochter welkom te worden geheeten. O, welk een hemelscliebeschikking! Ik kan het nauwelijks vatten, ik waag het niet te gelooven, dat, niet binnen veertien dagen, maar wellicht nog heden, mijn lot beslist wordt." Hij hield bij deze woorden zijn smeekenden blik op het gelaat zijner moeder gevestigd. ♦Gij, ongeduldige", sprak de gravin hem toe, terwijl zij zijne liefkozingen afweerde. r Zooals gezegd, waarde gravin, de gezondheids toestand van mevrouw uwe grootmama is boven alle verwachting bevredigend. Zij slaapt voortreffe lijk en zooals gij zoo even zeidet, wordt ook de eetlust beter. Gij lacht, gravin Mag ik weten, waarmede ik uwen lachlust opwekte ♦Ik^ amuseer mij altijd, dokter, als er over groot mama's eetlust gesproken wordt. Naar het mij toe schijnt hoeft zij in dat opzicht geen reden tot kla gen. Ik kan niet eens de helft, eten van hetgeen g-fotmuna gebruikt."

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1