Advertentiën. bieten zeer ongelijk op. Sommige landbouwers heb ben al stukken moeten herzaaien. Kwadendamme. Ter gelegenheid van den ver jaardag des Directeurs gaf het fanfarenkorps te Hoedekenskerke Vrijdagavond alhier een concert. Ondanks het slechte weer waren velen opgekomen om naar de muziek te luisteren. De verschillende nommers werden, het kort bestaan der vereeniging in aanmerking genoïnen, orer het algemeen zeer goed gespeeld en bewezen, dat het den leden niet aau lust en goede leiding ontbreekt. Mocht het bestuur besluiten dezen zomer nog een paar con certen te geven, dan zou het zeker vele muziek liefhebbers aan zich verplichten. Zaterdag werd door de leden van de handboog sociëteit Willielmina" koning geschoten op den doel. Het koningschap werd behaald door P. de Jonge met 98 punten in 30 schoten. 's Heerenhoek. Door de handboog-sociëteit Concordia alhier, is besloten haar gewone jaarlijk- sehe concours naar den lossen vogel te geven op den 29 Juni a. s. Zondag 20 Mei hield de »Vogelvlucht" te 's-Heerenhoek wederom eene wedvlucht; ditmaal van uit Munster (Wesf.) afstand 270 K.M. Aldaar te 8 u. 5 m. A. T. opgelaten, kwamen zij aan al* volgt1. J. Koens 1 uur 58 m. 35 sec., 2. E. Borduis 1 uur 53 m. 40 sec., 3. P. Timans 1 uur 55 m 4. Th. d'Hond 1 uur 57 m. 30 sec., 5. C. P. Serrarens Jr. 2 uur 14 m. In den Eng. polder, onder Rilland, werd Zon dag door den heer Harison Jr. een eenjarig hert (zoogenaamd enter) geschoten. Van waar en op welke wijs dit dier hier gekomen is, is tot nog toe een raadsel. Middelburg. Hedenmiddag is brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Andriessen in de Nadorst onder deze gemeente. De schuur, zoo wel als het wagenhuis zijn in de aseh gelegd, ter wijl een kalf is omgekomen. De burgemeester, po litie" en schutterij waren ter plaatse aanwezig, Ook het woonhuis kreeg zeer aanzienlijke schade. De verzending van oesters uit Ierseke kan voor dit seizoen als geëindigd worden beschouwd. De laatste week werden er nog een 10.000 afge leverd. De totale verzending bedroeg ongeveer 18 millioen. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het IJbl. Vrijdagochtend is do Internationale Hondenten toonstelling der Kynologenvereeniging Nederland geopend. Nog tot ongeveer elf uren kwamen de levende inzendingen mhet gebruikelijke lawaai binnen, een voor oen gekeurd door den heer Eland. Er waren weinig zieken. Eod levendig tooneel was die aankomst van de honden en 't had heel wat voeten in de aarde, alvorens de verschillende dames en heeren aan den ketting waren gelegd in hunne propere, zorgvuldig met sfcroo belegde hokken. Van de 486 ingeschreven dieren zijn er niet veel thuis gehouden en over het algemeen kan gezegd wor den, dat de qualiteit der inzendingen niet heeft geleden onder het bovenmatig groote aantal. Dat er in de groote zaal op sommige oogenblik- ken een helsch lawaai heerschte, zal wel voor de zooveelste maal niet behoeven te worden gezegd. Dat is nu eenmaal eigen aan honden- en pluimvee tentoonstelling. In 't algemeen hielden de grooten zich meer >koest" dan het kleine volkje, dat er op los 'kefte, dat 't een aard had in de Rotonde, waar het dwergenvolkje zooveel mogeljjk bij elkaar is ondergebracht. Er zijn hondjes bij, vooral de maltherer hondjes, en de Italiaansche windhondje», die je in een dames mof kan bergen. Een heer bracht zijn inzending mee in zijn binnenzak. Zeer fraaie exemplaren v;ndt men onder de St. Bernhardshonden, de mastiffs en de collies. Jachthonden zjjn er niet veel. De Hollandsche herdershond is goed vertegenwoordigd. Te Baarn is Vrijdag een boerderij, eigendom van H. M. de Koningin-Moeder, afgebrand. Alleen het z.g. bakhuis en eeü schuurtje daar naast zijn gespaard gebleven. Het vee is gered, evenals een gedeelte van den inboedel. Naar wij vernemen gaat het Staphorster boertje »een kunstreis" maken naar Amerika. Hij is daar toe aangezocht door een Amerikaansch consortium dat hem 10,000 heeft geboden voor een drie- of viermaandsch verblijf in de Vereenigdo Staten. Het boertje heeft het aanbod aangenomen en nu zal voor hem in de Amerikaansche bladen reclame worden gemaakt met portretten in nationaal kos tuum en brieven van hooggeplaatste personen" in Nederland. Hbld Over de Ringvaart bij Schollenbrug te Am sterdam wordt thans een brug gebouwd, die voor óns land nieuw is, het is nl. een brug, waarvan het gewelf is gemaakt uit een cement-ijzerconstructie. Eerst is een houten gewelf gebouwd en daarop wordt nu het ijzeren gewelf met cement gebouwd, dat tegen beide oevers van den weg is bevestigd. Wanneer dit gewelf voldoende hard is, wordt het houten model daaronder weggehaald en op de cement-ijzerconstructie de brug verder afgewerkt. Het werk, dat door den rijkswaterstaat wordt uit gevoerd, wordt herhaaldelijk door ingenieur* uit binnen- en buitenland bezichtigd. (Hbl.J Wegens de geruchten, welke liepen over een godsdienstige secte te Kolham, die beschuldigd wordt kinderen te zullen offeren, heeft de gemeenteraad van Slochteren besloten den wegwerker, die oen huis vau de gemeente bewoont en by wien de voor ganger van de bedoelde secte inwoont, te verbie den nog langer godsdienstige samenkomsten in zijn huis te laten houden. Een vindingrijk barbier te Amsterdam is op don inval gekomen het plafond van zijn winkel rentegevend te maken en op zijn ramen prijkt thans de aankondiging plafond vlakte te huur". De eerste peulen en doperwten van den met recht kouden" grond zijn de vorige week uit Roelofarendsveen naar Amsterdam verzonden. De gezusters Levoir, behoorende tot de hoofd personen van het Appelternsch drama, zijn als her steld uit het krankzinnigengesticht te Medemblik ontslagen. Nabij Koping (Zweden) heeft zekere Nordland, die in April wegens brandstichting veroordeeld on weder vrijgelaten, aan boord van het schip Prinz Karl, zes personen, waaronder de kapitein, ver moord, zes anderen zwaar verwonddo overige opvarenden had hij opgesloten. De moordenaar is te Skegsdorp gevat. Men vond twee revolvers en 57 kogels bij hem. Hij weigert alle inlichtingen te geven en heeft alleen gezegd, dat hij den kapitein 800 kronen had ontstolen. Volgens nader bericht heeft Nordland bekend, de dader te zijn. Hij had twee revolvers gekocht te Orebro, met de bedoeling} de bemanning van een der daar thuis behoorende booten te overvallen en te berooven. Maar later ging hij aan boord van de Prinz Karl. Hij zeide dat het hem speet, de agenten, die hem in hechtenis kwamen nemen, niet spoediger her kend te hebben, anders had hij er nog een paar doodgeschoten. Krankzinnig was hij volstrekt niet, verzekerde hij, maar hij wilde zich wreken op het menschdom. In de ijzerfabrieken van Jünkerath, te Stadt- kyll, kantelde een vergaarbak met 100 centenaars vloeibaar gloeiend ijzer, welke door een kraan ver plaatst werd, te vroeg om, zoodat de inhoud uit de hoogte op d6 werklieden neerstortte. De onge- lukkigen geleken in een oogwenk aan vlam men- zuilen en door het gloeiend ijzer op den grond waren zij niet te redden. Men bracht ze spoedig naar bet gasthuis. Vier zijn er reeds overleden. Vier andere zijn bediend en verkeeren in bijna hopeloozen toestand. In de fabriek liggen nog drie zwaar gekwetsten. Zeven werklieden kregen lichte brandwonden. Het Koninklijk theater te Chatham is geheel door brand vernield. De brand brak uit kort voor de voorstelling, zoodat de acteurs slechts even den tijd hadden om zich te redden. De schade wordt op 750.000 francs geschat. Te Port Said zijn in het geheel dertig gevallen van pest aangegeven, waarvan vijftien doodelijk zijn afgeloopen. Elf patiënten zijn nog in behan deling. Te Sydney zijn tot dusver 235 gevallen voorge komen en 79 sterfgevallen. Te Roehampton, in Engeland, is ook weer iemand aan pest bezweken. Iemand schrijft aan de Daily Mail Den 28sten Mei, 585 v. Chr., was er een totale zonsverduistering, toen er een groote slag werd geleverd tusscben de Meden en Lydiërs, en de vrede werd op dien dag gesloten. Den 28sten Mei, 1900 na. Chr., zal er een totale zonsverduistering zijn, als er een groote oorlog is tusschen de Engelschen en de Boeren. Moge deze verduistering even vreedzame gevolgen hebben. De gezworenen der Seine hebben een looper van de Banque d' Indo-Chine, die frs. 40,000 ver duisterd en aan zijn geliefde gebracht had en daarna zich zelf aan het hoofd verwond om te doen ge- looven, dat hg aangerand en bestolen was vrijgesproken. Ook de vrouw, die als medeplichtige vervolgd werd, kwam vrij. De advacaat] der be klaagden heeft het gemoed der gezworenen ver murwd met de mededeeling, dat de looper slechts frs. 100 per maand verdiende. Over een nieuwe sympathetische inkt geeft de Pharm. Post de volgende aanwijzingPhenolph- thaieïn levert, zooals bekend is, een der schoonste kleur-reacties met alcaliën, door het aannemen van een intens roode tint. Het geschrevene met een zwakke pkenolpkthaleïn-oplossing in verdunde al cohol, is moeilijk zichtbaar op papier, maar komt duidelgk te voorschijn, zoodra het papier bestreken wordt met een stukje katoen, dat bevochtigd is met een soda- of eenige andere alcalische oplossing. Men behoeft niet te vreezen voor vlekken, daar de alcalische oplossing door het papier wordt op gezogen, en niet op de oppervlakte blijft. Voor belangrijke stukken echter, als wissels, enz. is zij niet bruikbaar, daar het schrift mettertijd door de werking van zure dampen en zelfs door het kool zuur in de lucht wordt uitgewischt. Het is weêr zeer warm in Amerika, vooral in de oostelijke steden. Te New-York vallen wëer paarden dood op straat, en de menschen wagen zich nauwelijks in de hitte. De betrekkelijk zeer snelle overgang van nijpende koude tot deze groote hitte maakt vele menschen ziek. Er wordt, vooral onder de lager© klassen, geklaagd over de schaarschte van ijs, een gevolg der verhoogde prijzen. Luie vrouwen zullen, als zij het willen, haar paradijs in de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika vinden. De jury te Chicago heeft dezer dagen een bedelares vrijgesproken op grond van de om standigheid, dat, aangezien een vrouw niet was geschapen om te werken, zij niet kon vervolgd worden wegens landlooperij. Het mooiste van de zaak was echter, dat de bedelares verdedigd werd door een vrouwelijken advocaat, die deze vreemde stelling hdbft verde digd. Maar die vrouwelijke advocaat werkt toch Oud Egijpte. In hot Athenaeum worden uit voerige mededeelingen gedaan over belangrijke nieu we ontdekkingen van de Engelscbe onderzoekers Grenfell en Hunter in Fayum. Zij hebben een zeer groot getal papyrussen gevonden in woningen van priesters en in een uitgestrekt kerkhof uit de beide laatste eeuwen vóór Christus geboorte, bijna alle Griekscbe. Die papyrussen waren grootendoels om mummiën gewikkeld, niet enkel van menschenlijken, maar ook van krokodillen van allerlei grootte. Bovendien zijn een groot getal munten en sieraden uit dien tijd opgegraven. DeDailyExpres verzekert, dat de Prins van Wales stellig besloten heeft de Parijsehe tentoon stelling niet te bezoeken, omdat de Pransche Re geering zou hebben verklaard de onvoorwaardelijke veiligheid van zijn persoon niet te kunnen waar borgen, als de Prins zich niet onderwerpen wil aan bijzondere maatregelen van bescherming door de politie, wat hij bepaald weigerde. Te Stockholm heerscht nu weder eene werk staking in de bouwvakken, waarbij 5000 mannen rechtstreeks betrokken zijn, maar door welker ge volgen 20,000 arbeiders in Zweden buiten verdienste zullen geraken. Het zijn namelijk de patroons, die thans, na vele werkstakingen en mislukte onderhandelingen, als verleden jaar in Denemarken, in arren moede den arbeiders gedaan gaven. In een dor arrondissementen van Parijs heeft een der adjuncten van den maire zijn ontslag moeten nemen, nadat gebleken was dat hij.een Duitscher is van geboorte, van Duitsche ouders en niet genaturaliseerd. Al de huwelijken, die hij sedert 1892 sloot zijn derhalve niet geldig. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. Het wetsontwerp tot herzie ning dor kieswet is bg de Tweede Kamer inge komen. Bij de voorgestelde regeling wordt ook voor de huur- en loonkiezers met het stelsel van eigen aangifte gebroken. De regeering heeft voorloopig afgezien van een ontwerp betreffende eene officiëele landbouw-ver- tegenwoordiging. Ingezonden Stukken. Uit den gemeenteraad van Schore. Vrijdag 18 Mei 1900 waren tegenwoordig alle leden (7), alsmede de fungeerende secretaris. In bespreking kwam de eventuoel te stellen borg tocht door den te benoemen gemeente-ontvanger. De voorzitter (burgemeester) deelde mede, dat de tegenwoordige borgtocht f 800 bedraagt, terwijl de maximum ontvangsten plm. f 6000 per jaar zijn, en bet hoogst in kas aanwezig^bedrag f 800 is. Er werd besloten thans een borgtocht te stellen van f 1000 en die te doen inschrijven op het Grootboek. Er werd nog al gesukkeld met de woorden mi nimum en nominaal, maar in eene dorpsraadsver gadering kan men het daarmee zou nauw niet nemen, en de raadsvergadering van Schore ver heugt zich zelden in eene zoodanige belangstelling, als er Vrijdag was. Hoe dit kwam, vraagt ge Wel, er moesten een nieuwe secretaris en een ge meente-ontvanger, plus een ontvanger van het arm bestuur benoemd worden. Nu is dit op zichzelf beschouwd, geen feit, om daarin zooveel belang te stellen, doch men moet weten, dat de voormalige sscretaris van Schore zijne woonplaats had te Krui- ningen, en er waren vele ingezetenen, die er be lang bg hadden, dat dit nu anders werd, weshalve dan ook in de gemeente een adres had gecircu leerd ter teekening en dat was ingediend bij den gemeenteraad, om bij eene eventueele benoeming van een secretaris, dezen te kiezen, óf uit even tueele candidaten uit de gemeente, öf, indien er een van buiten de gemeente werd benoemd, hem tevens te verplichten, zich metterwoon in de ge meente te vestigen. Dit adres nu kwam ter tafel en werd door den secretaris voorgelezen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat dit adres voorzien was van tachtig handteekeningen en werd door hem aan de raadsleden gevraagd, of zij voor lezing verlangden van al do namen. Toen dit door niemand verlangd werd, werd bedoeld adres ter zijde gelegd en werd er verder niet de minste notitie van genomen. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een secretaris. Het raadslid J. Glerum vroeg aan den voorzitter, of aan die benoeming nu ook voor waarden verbonden werden, blijkbaar met hot oog op bedoeld adres, waarop de burgemeester kort en bondig ten antwoord gaf »neen". Thans werd medegedeeld, dat op de aanbeveling voor secretaris geplaatst waren, de heer J. H. O. Dominïcus uit Kruiningen en de heer W. Dronkers uit Krommenie. Er werd gestemdDe heer Dominicus te Krui ningen verkreeg 4, de heer A. Stevense te Schore 3 stemmen, zoodat gekozen en benoemd werd de heer Dominicus, die do benoeming aannam. Daarna werd de A. Stevense te Schore met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-ontvanger, terwijl de heer A. Polling te Schore vervolgens werd be noemd tot ontvanger van het algemeen armbestuur met 4 van de 7 stemmen. Thans niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering en wij verwijderden ons. De indruk, dien wij van deze vergadering mede namen, was deze, dat de gemeenteraad van Schore zich nog heel weinig laat gelegen liggen aan adres sen, die door de ingezetenen worden ingediend, aangezien toch thans weer een secretaris uit Krui ningen is benoemd, zonder dat deze verplicht zal worden, zich metterwoon in de gemeente te vesti gen. Wanneer men nu weet, dat de tachtig hand teekeningen, waarvan het adres was voorzien, de namen zijn van haast al de kiezers der gemeente, komt ons deze onverschilligheid nog vreemder voor. Ook kwam het ons voor, dat de vergadering sterk onder den indruk der toehoorders verkeerde, wat hoogstwaarschijnlijk is toe te schrijven aan het feit, dat de »publieke tribune" tot heden toe onbezet bleef. Naar men ons verzekerde zal dit thans ander* worden, en heeft Schore nu plan, wat meer met zgn tijd mede te gaan. Een ingezetene vit Schore. Burgerlijke Stand van Goes van 1821 Mei 1900. Eerste Huwelijksafkondiging 20, Jacobus Goedbloed, 33 j., jm., te Klundert, onlang# te Zwaluwe en Jozina Dane, 32 j., jd., te Nigse, onlang* te GoesAdriaan Zuidhof, 25 j., jm., te 's-Heeren hoek en Adrians Zuidhof, 23 j., jd. te 's-Heer Arends- kerke, onlangs te Goes. Geboren 19, Thomas Marinus, z. v. Thoma* Bak en Hendrika Olivier20, Hendrikus Nicolaa*, z. v. Marinus Kiters en Tannetje Gelok. Overleden 21, Hendrik Kuzee, 70 j., gehuwd met Adrian a van der Bliek. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De sectie-ingenieur der Mij tot Expl. van Stsp. te Breda, die Donderdag 26 April aanbesteedde de onderhoudswerken langs den spoorweg Vlissingen Bokstel, heeft aan den heer A. Jacobs te Goes, die voor het perceel ad f 1899 ingeschreven had, het werk niet toegewezen, maar aan den opvol genden inschrijver, den heer J. Dronkers Pz. te Kapel]e. (M, Ct.) Door het bestuur van hei waterschap Baarland c. a. werd Zaterdag te Oudelande aanbesteedde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1901, van de aarde-, rijs-, kram- en steenglooiingwerken aan bovengenoemd waterschap. Minste inschrijver was de heer B. van Eek, te Ter-Neuzen, voor f 3274. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen» Informatiën. 26 Mei, Oudelande, schapen, enz., Van der Kloet. 25 Ierseke, meubelen, Holimann. 26 Wolfertsdijk, huis, bouwland, tiendrecht, Pilaar. 26 Nisse, wei- en bouwland, Pilaar. 29 Goes, huizen, Pilaar. 1 Juni. Zieriksee, Terp. schelpdierenvissaherij enz.. Bestuur Vis8cher\jea. 5 Wolfertsdijk, woonhuizen enz. on huisraad, Pilaar. 7 Kats, inspan, Roelof. i polder, bouw- en weiland, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datnm. Plaats. Veerwerpen. Informatiën. 26 Mai. Borsela, onderhoudswerken. Bestuur ÉIlewoudtdijk-Boriele. 6 Juni. Wilhelmiuadorp, verbeteren en onder houden werken Oost-Bevelandpolder, S. d. Vegt. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEB. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 22 Mei 8.37 9.3 1.55 2.24 23 9.48 10.16 3.1 3.43 24 11.2 11.32 4.21 5.8 25 11.55 0.16 5.27 6.1 26 0.42 1.16 6.30 6.59 27 1.40 2.13 7.23 7.51 28 2.32 3.5 8.12 8.42 363ste Staatsloterij, 5e kl. Trekking ran Maandag 21 Mei. 5e lijst. 10002174 4845 18566 400: 2198 3750 8229 10094 13991 200: 7243 8704 8859 15553 18112 20734 t 100: 1757 1786 11506 15363 18524 70: 6147 6150 9813 10407 17733 Nieten: 6024 6027 6064 6065 6776 6827 6835 6869 6881 6887 6909 7184 7209 7225 7254 7270 7273 7278 9821 18582 18592 Marktberichten. ROTTERDAM, 21 Mei 1900. In Vlas op het land was een kleine handel in alle soorten ter markt werd alles flink opgeruimd aanvoer 1732 steen blauw tegen 40 a 46 stuivers, 2400 steen Groningsch tegen 35 a 37 stuivers, 79 steen wit, geen prijs gemaakthet seizoen wordt als geëindigd beschouwd. Aardappelen geen aanvoer. Meel f 9,75 vast, Bouwman onver anderd stil; prima f 10,25 a f 11,50, eerste quali teit f 9,75 a f 10,25. Granen buitenlandsche vast. TARWE5,85 a 6,85 ROGGE- 5,25 - 6,— WINTERGERST- ZOMERGERST- 4,— - 4,75 CHEVALIERGERST. - 4,25 t - 5,75 HAVER- 3,20 - 3,65 BRUINE BOONEN 7,— - 8,50 WITTE BOONEN - ERWTEN- 6,75 - 7,75 KANARIEZAAD- 6,— - 7,75 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na langdurig, doch geduldig lijden, onze innig geliefde zoon en broeder GILLIS, in den ouderdom van 20 jaar on bijna 8 maanden. Wolfaartsdjjk, 18 Mei 1900. G. DE JAGER. F. DE JAGERZuijdweg kinIoren en tohuwdkindrren.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3