1900. N°. 60. Dinsdag 22 Mei. 87ste jaargang. Varkensslachterij De Secretarie der gemeente 3 FEÏÏÏLLETOM. Haar geheim. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met byblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels it 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur is door A. VAN DEN ELSHOUT te Oudenbosch ingediend een verzoek tot het inrichten van eene in het perceel wijk C 222, gelegen in de Lange- vorststraat. Verzoek en teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uren, terwjjl Za terdag 2 Juni des voormiddags 10 uren ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, 19 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. zal a. s. DONDERDAG 24 MEI a. s. uithoofde van den Hemelvaartsdag gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9Va uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 21 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. VAN REIGERSBERö'vEksLUIJS. Wekelijkse!) algemeen overzicht. Zooals we reeds meldden is de Boeren-depu- tatie in Amerika aangekomen en genoot daar eene goede ontvangst. Met geestdrift werd zij toege juicht op den weg van Hoboken naar hun hotel. Maar of zij behalve geestdrift en hartelijkheid ook afdoende hulp zullen ontvangen in de Vereenigde Staten is nog steeds zeer twijfelachtig. De Regee ring te Washington zoekt naar een middel, om de officiëele ontvangst der deputatie te voorkomen en zoo dit middel niet gevonden wordt, dan zal hot zeker Mc Kinley's doel zijn haar met eenige niets zeggende phrases af te schepen. Na de vergeefsche poging, reeds vroeger door Mc Kinloy aangewend, om de Engelsche Regeering te bewegen de interventie van de Vereenigde Staten te aanvaarden, is het niet te verwachten, dat hij nog eens weer een poging daartoe zal doen. Naar de heer Fischer verklaarde, komt de deputatie verzoeken, dat de Vereenigde Staten hun invloed zullen aanwenden, om Engeland tot arbitrage te bewegen. Tenzij er heel wat ver andert in de inzichten der Engelsche Regeerings- personen, is er Diet veel kans dat zulk een verzoek, gesteld dat de Regeering te Washington hot over brengt, in Engeland gehoor vindt. Trouwens er is in Engeland een besliste taktiek merkbaar om stemming te maken tegen de deputatie en tegen elke poging om in Amerika steun te vinden. Dat blijkt uit de houding der Engelsche bladen die de beteekenis der ontvangst in New-York pogen te verkleinen, door allerlei scheldwoorden tegen de personen, die in de comité's zitting hadden. Het is misschien niet overbodig, zegt de N. R. Ct., onze lezers te waarschuwen, dat zij met al wat ons daarover uit Amerika en van elders geseind wordt en wat Engelsche bladen er van melden Vertelling van H. Oeiimke. (Uit het Duitsch.) »Hé, Bentinck, waar zoo haastig naar toe >Mijn hemel, Barnowitz, hoe toevallig dat ik u nog ontmoet. Ik moet vandaag nog huiswaarts, het is my niet meer mogelijk geweest u op te zoeken." »Er is toch niets voorgevallen »Goddank, neen. Ik moet alleen een dag vroeger thuis verschijnen, daar ik het grootste gedeelte der Kerstgeschenken heb mee te brengen. En ik heb zulk een hoop commissies voor myne zusters te doen, dat ik inderdaad zuinig met mijn tijd moet omgaan." >Nu, een glaasje tot afscheid kunnen wij toch wel nemen," meende de baron, terwijl hij zijn vriend onder den arm nam. »Wij wandelen naar onder de Lindende prachtige winterdag heeft geheel Ber- lyn op de been gebracht. Kijk eeDS welke bekoor lijkheden hier te zien zijn welke schoone frissche rozen achter witte sluiers zijn verborgen." Horst Bentinck bleef weifelend staan. »Eigenl|jk moest ik weigeren." >Maar in werkelijkheid gaat gij mede", viel de uiterst voorzichtig moeten zyn. In het verdraaien van do waarheid zijn Engelsche correspondenten meesters. Alvast kunnen wij echter op het belang rijke feit wijzen, dat er in de commissie van ont vangst te New-York zoowel republikeinen als demo craten zitten. Het kabinet te Washington heeft reeds beraad slaagd over de vraag hoe de Boerenafgevaardigden te ontvangen. Er werd besloten, hen zoo liberaal mogelijk te behandelen, zonder inbreuk te maken op de diplomatieke gebruiken. Als zij geloofsbrieven hebben zal hun de gelegenheid worden gegeven ze aan te bieden. Aangezien de afgevaardigden echter, naar de regeering verneemt, geen diplomatieke hoedanigheid hebben, is de quaestie vereenvoudigd. Een commissie uit het congres vertrok Vrijdag met het Bóeren-gezantschap uit New-York naar Washington, om daar over de Engelsch-Transvaalsche quaestie te onderhandelen. Daarmede is een begin gemaakt met een rondreis door de Vereenigde Staten, die tien weken zal duren. Nadat de depu tatie te Washington aangekomen was, kwam reeds Zaterdag een aantal bezoekers tot haar. Men hoopte, dat tegen heden een bezoek aan Mac Kinley zou kunnen plaats hebben. Fischer zoide Wij meenen, dat onze opdracht ons ruim in staat stelt om door middel van de goede diensten eener bevriende re geering een einde te maken aan het bloedvergieten. Wij zijn niet gekomen met een kras of stoutmoedig voorstel, maar gelooven dat een eervolle vrede mogelijk is. De Vereenigde Staten zijn het eenige volk, dat in een toestand verkeert, om dien vrede tot stand te brengen. De herstemmingen voor de gemeenteraden in Frankrijk zyn afgeloopon. Over het geheel is de verhouding gebleven, zooals zij was, zoodat de regeering geen reden tot klagen heeft. Alleen te Parijs hebben de nationalisten eene groote over winning behaald. Bij eerste stemming zijn 31 natio nalisten tegenover 19 vertrouwbare republikeinen gekozen, terwijl bij de herstemming deze getallen 19 en 11 zijn, zoodat de nationalisten in den Parij- schen Raad 50 stemmen hebben tegenover 30 der republikeinen, die vroeger over 66 stemmen konden beschikken. Zelfs de president van den Raad word niet herkozen. Deze uitslag is zeer teleurstellend ^voor do repu- blikeinsche partijenen de teleurstelling wordt slechts gedeeltelyk getemperd door de overwinning, die zij in b|jna alle andere Fransche gemeenten hebben behaald. De nationalisten juichen over hun succes in de hoofdstad, dat zij beschouwen als een directe nederlaag voor het ministerie-Waldoek-Rous- seau. Het is te begrijpen, dat do Fransche bladen uit voerige beschouwingen geven over deze verkiezingen, doch zij hopen dat de partij der nationalisten tegen over de regeering niet een houding zal aannemen, waardoor het raadhuis ontoegankelijk worden zou voor de vertegenwoordigers van het gezag en een hoogst nadeeligen invloed zou uitoefenen op het welslagen der tentoonstelling. Het zou waarlijk al te dwaas zijn, zegt de Figaro, wanneer de Parysche kiezers met een handvol stembiljetten zouden kun nen vernietigen, wat met zooveel moeite, geld en tijd is tot stand gebracht. De zitting van het Italiaansche parlement is bij Koninklijk besluit gesloten, nadat den vorigen dag weder heftige tooneelen hadden plaats gehad. Reeds eenige weken geleden heeft het ministerie baron lachend in. »Het is bovendien tijd om te ont bijten. Ik verlang sterk naar iets hartelijks och ja, het is gisteravond wat laat geworden. Waarom waart gij niet bij Hainburg vroeg baron Barno- witz, toen beiden aan een net gedekt tafeltje bij het venster hadden plaats genomen, van waar zij de drukke wandelplaats konden overzien. >Het was er zoo fijn Werkeljjk, gelooft gij m|j niet, beste vriend. Ik heb daar oen kennis opgedaan." Barnowitz dempte zyn eonigszini scherpe stem tot een vertrouwelyk fluisteren en raakte met ver liefde blikken zijn eigen vingertoppen met de lippen aan. »Gij hebt veel gemist, Bentinck »Bak, ik heb niet veel op met kennissen, die men bij Hainburg maakt", hernam Bentinck op af keurenden toon, »te veel haul gout, rnjjn waarde." »Gy zegt dat met zulk een zuur gezicht, dat men u bjjna gelooven zou" Barnowitz trok de wenkbrauwen hoog op en drukte zyn lorgnet vaster aan het oog »maar waarom richt gij de stralen van uw blauwe vuurbollen toch zoo onophoudelijk naar den overkant?" Plotseling stond de jonge graaf op en liep de straat in, doch even spoedig keerde hy terug om zich met een hoorbaren zucht weder in zyn stoel te laten vallen. Weer een teleurstelling, een vluchtige overeen komst met haar, die al zijn gedaohten innam, naar wie by verlangde en zocht. Pelloux de obstructie der linkerzijde beantwoord met geweld een gewillige en meegaande meerder heid in de Kamer leende zich er toe een nieuw reglement van orde samen te stellen, waardoor fei telijk eene openbare wetsschennis werd gepleegd. In dat nieuwe reglement kreeg de voorzitter der Kamer uitgebreide volmachten om de oppositie tot zwjjgen te brengen. Aanvankelijk hadden de leden der linkerzijde door weg te blijven van de zittingen hun afkeuring over dezen maatregel getoond, doch sedert eenige dfcgen woonden zij de zittingen weer b|j, maar verzetten zich voortdurend tegen de toe passing van het nieuwe reglement. De president achtte het zelfs noodig de gewapende macht te doen aanrukken om de orde te herstellen, doch het einde dezer onparlementaire handelingen was bet sluiten der vergadering. Alle pogingen van den voorzitter tot verzoening stuitten af op den onwil der regee ring, die besloten is een einde te maken aan de obstructie, desnoods door ontbinding der Kamer en het uitschrijven van eene nieuwe verkiezing. De ministeraaad belegde eene vergadering om over den toestand te beraadslagen, en het gevolg daarvan was het besluit tot ontbinding der Kamer, dat reeds door den koning is geteekend. Onder die omstandigheden is het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, die op 3 Juni zyn bepaald, een waagstuk, dat licht op don val der Regeering kan uitloopen. Sonnino maakt zich daarom reeds gereed de er fenis van Pelloux te aanvaarden. De berichten uit Spanje wijzen nog steeds op een onrustbarenden toestand. Het is niet alleen in Barcelona en Valencia, dat openlijke onlusten zijn uitgebroken, maar in geheel Catalonië. Dit heeft de regeering aanleiding gegeven den staat van beleg af te kondigen in de vier Catalonische provinciën en er alle grondwettige rechten te schorsen. Te Barcelona schijnt dit optreden indruk gemaakt te hebben, zoodat de onlusten daar voor het oogen- blik onderdrukt z|jn, doch de geregelde, ordelyke toestanden in het land zijn nog niet hersteld. Te Valencia duren de onlusten nog voort en wordt de gendarmerie beleedigd of aangevallen. Volgens de laatste berichten woedde ook te Sevilla de op stand en zijn er sedert eenige dagen de winkels gesloten. De regeering is voornemens, wanneer op nog andere plaatsen ongeregeldheden voorkomen, geheel Spanje in staat van beleg te verklaren. Te Madrid is eene vergadering gehouden van verschillende republikeinsche groepen, die besloten hebben eene Unie op te richten. Hunne bedoeling is onder de tegenwoordige omstandigheden een nieuwe propaganda voor de republikeinsche begin selen te beginnen. Hoezeer de regeering thans wordt geminacht, blijkt uit een circulaire van den minister van koophandel aan de kamers van koophandel. De minister zegt daarin »dat de kamers van koop handel, in plaats van de regeering op de hoogte te houden over de bewegingen van handel en nij verheid, zich bezig houden met proselieten maken tegen do regoering en de agitatie bevorderen. De regeeriDg zal niet toelaten, dat door zulk een hou ding der kamers nadeel wordt toegebracht aan de belangen van den handel en van liet land." De oorzaak van al deze troebelen, de weigering om de verhoogde belastingen te betalen, is begrij pelijk, wanneer men weot, dat algomeen gedacht werd, dat na den Amerikaanschen oorlog en den afstand van de kostbare koloniën het leger vermin derd zou worden en dat een vermindering van de directe belastingen zou worden voorgesteld, daar ook de uitgaven voor de koloniën vervielen. De regeering heeft integendeel het staand leger in Spanje verhoogd en de uitgaven voor de geestelijken mede opgedreven, zoodat in plaats van een verlaging van bestaande belastingen nog nieuwe moesten wor den ingevoerd. In Catalonië is men overtuigd, dat een revolutie te wachten is, daar bet militairisme met de geestelijkheid Spanje tot algeheele verarming zullen brengen. Aan de Times wordt uit Peking geseind dat ten gevolge van twee overeenkomsten, welke met de Koreaansche regeering den 30ston April zyn ge sloten, Rusland het uitsluitende recht van vestiging krijgt in de haven van Masampho als kolenstation en winterkwartier voor de Russische vloot. Japan wordt uitdrukkelyk uitgesloten vaD het verkrijgen van dergelijke rechten op eenig punt van strategisch gewicht in de omgeving. Dit is voor Rusland, maar niet minder voor Japan een allerbelangrijkst bericht, daar het voor Rusland een reuzenschrede is op den weg om steeds meer vasten voet in Oost-Azië te verkrijgen. Het ver kregen recht wordt dan ook beschouwd als de grootste overwinning, die de handige Russische diplomatie in de laatste jaren heeft behaald. Korea was na den Chinees-Japanschen oorlog de twistappel tusschen Rusland en Japanbeiden wedijverden daar om de oppermacht. Dat Rusland nu deze be slissende overwinning heeft behaald, ljjkt er op te duiden, dat Japan'» invloed voorgoed is vernietigd. Immers, de bijkomende bepaling dat Japan uitge sloten zal zijn van het verkrygen van dergelyke rechten op eenig punt van strategische waarde in den omtrek, maakt de nederlaag voor Japan juist zoo smadelijk. GOES, 21 Mei 1900. Van de beide »Transvaal-avonden," die de vorige week alhier werden gegeven, had de laatste nog minder belangstellenden naar de Prins van Oranje" gevoerd dan de eerste. Toen jl. Vrjjdag dhr. A. H. Pinot Jr. van Kaapstad in het cos- tuum van Afrikaner Boer optrad om eenige me- de3eelingen te doen en lichtbeelden te vertoonen betrekkelijk 'Transvaal bevonden zich slechts een vijftigtal personen in de zaal. De voordracht strekte ten voordeele der weduwen en weezen van gesneuvelde Boeren. Dhr. Pinot, die zich als een geestig en onder houdend verteller deed kennen, liet een groot aantal interessante lichtbeelden zien, die een duidelijke voorstelling gaven van de bewoners, de steden, dorpen, rivieren, bergen, boerderijen, transport middelen, goud- en diamantmijnen en van zooveel andere bezienswaardigheden uit het tegenwoordig zoo druk besproken Zuid-Afrika. By de verkla ringen, die spreker van een en ander gaf, vond hy meermalen gelegenheid zijne antipathie tegen de Eugelschon te toonen en het goed recht en de hoedanigheden der Boeren te doen uitkomen. Hij zeide tevens volkomen vertrouwen te stellen in de overwinning, die de Boeren eindelyk zullen behalen in hun ongelijken strijd tegen de »Rooinekken." Met een enkel woord gaf bij eene beschouwing omtrent de strijdkrachten der oorlogvoerende par tijen en gaf als zijne meening te kennen, dat de overmacht der Engelschen nog zoo groot niet is. Hij dronk een groot glas wjjn in eene teug leeg, haalde een paar malen diep en zwaar adem en keek daarna zijn vriend lang en sterk in het gelaat. Groote, bruine trouwhartige oogen waren het eenige opvallende in het gele, opgeblazen gelaat van den jongen vroolyken kwant. In vertrouwen op deze oogen nam Horst Bentinck een besluit Hy wilde ziju beproefden makker bij vroolijke oogenblikken ook als deelnomenden vriend op de proef stellen. Het geluk van den baron in liefdes-aangelegenheden was spreekwoordelijk ge worden. Misschien ging een straal van dat geluk op hem over, wanneer hy zijn hart voor Barnowitz open legde. »Barnowitz", ving hij aan, »hebt gy tijd en lust een ernstig woord van mij aan te hooren, mij in eene hm delicate voor mij gewichtige zaak een dienst te bowyzen De baron zag hem met komische verbazing aan. >Maar, beste vriend. Ik kon u niet meerDie plechtige inleiding, die smart verradende blik Ik zal my gelukkig achten u van dienst te kunnen zijn, als ik maar weet waarmede. Financiëele zorgen zijn bij u uitgeslotengij drinkt niet, speelt niet en voor minnehandel wordt gij bewaard door uw koud bloed ^Minnehandel in banalen zin is mij vreemd", hernam Horst Bentinck, »maar dat sluit toch niet uit dat ik »Ha, een vrouw in het spelriep Barnowitz verheugd uit. »Is het koude hart eindelyk warm geworden Dat boezemt mij onuitsprekelijk veel belang in." Graaf Horst Bentinck vertelde in korte trekken zijn »nazomerdroom." De baron luisterde met aan dacht en in spanning. Hij was in zyn element. Dat zoo iet» hem niet eens overkwam De koele, voorzichtige, nuchter oordoelende jonge graaf kon van zoo iots in 't geheel geen partij trekken 1 Jong, schoon, geestig, beschaafd daarbij zonder bedienden, zonder dame d'honneur, in een afgelegen badplaats in den achterhoek van Pommeren inderdaad dat was al te interessant Welke naam siert die schoone onbekende?" vroeg hy toen graaf Bentinck geëindigd had. ^Mevrouw Ella Stern", stond op het blaadje, dat men met den trotschen naam van >Kurlijst" be titelde. Als een speld hob ik haar hier gezocht op alle mogelyke en onmogelijke plaatsen, in den schouwburg, op concerten, in de kerken. Z|j was zeer muzikaal op alle instituten waar muziek onderwezen of gemaakt wordt, heb ik haar gezocht, in pensionaten, in liefdadigheidsgestichten, in scholen en bij concert-directiën. Geen Ijjst, geen adresboek, geen informatie-bureau kont een mevrouw of juf frouw Ella Stern. Is dat niet om alle hoop te verliezen Vol hartelijke deelneming reikte Barnowitz zyn

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1