1900. N°. 59. Zaterdag 19 Mei, 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 2 FETOLETOff» Haar geheim De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dor uitgave- De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend# dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der Gemeente GOES, op MAANDAG 21 MEI 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 16 Mei 1900. VAN REIGERSBERG'VERSLDIJS. Punten van behandeling: 1. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek A. Okké om wijziging zijner jaar wedde als grafdelver. 4. Verordeningen tot heffing van schoolgeld bij het Lager Onderwijs. 5. Afschrijvingen Hoofdelijken Omslag 1899. 6. Wijziging begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1900. 7. -Af- en overschrijvingen op do begrooting der gemeente over 1900. GOES, 18 Mei 1900. De Tweede Kamer heeft gisteren de Boter- wet met 71 tegen 3 stemmen aangenomen. Onder de tegenstemmers behoort mr. Lobman. Naar wy vernemen wordt tegen het inciden- teele vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, den 9 dezer ten civiele gewezen omtrent de ontruiming der hofstede »de Hooge- moer", gelegen in de gemeente Kruiningen, namens den gedaagde P. V. Jz. in appèl gekomen. Kolijnsplaat. Woensdag 11. hielden de in gelanden van den Oud Noord-Beveland- p o ld er teu raadhuize alhier hunne gewone jaar vergadering. Alle stemgerechtigde ingelanden waren vertegenwoordigd. De rekening van het dienstjaar 1899/1900 werd vastgesteld in ontvang op f28670,02 en in uitgaaf op f23588,81 dus met een goed slot van f 5081,20 i/g. Do begrooting voor het volgende dienstjaar werd in ontvang en uitgaaf op f 30015,84 Vb gesteld. Verder werd het voorstel van het bestuur om f7300 op het Grootboek der Ned. werk. schuld te plaatsen aangenomen. Vervolgens werd op zijn verzoek don aftredenden ontvanger-griffier den heer W. F. J. Wagtho eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de door hem bewezen diensten. Een voorstel van een der ingelanden om het reglement zoodanig te wijzigen dat de ontvanger griffier niet meer te Kolijnsplaat behoefde te wo nen, kon niet in behandeling komen, omdat het vroeger had moeten ingediend zijn om op de agenda vermeld te worden. Voor de vaceerende betrekking van ontvanger griffier waren 4 sollicitanten. Op de aanbevelings lijst van het bestuur kwamen de volgende heeren voorR. Wijckerheld Bisdom, G. A. Kesteloo en M. Noordrjke, allen te Kolijnsplaat. Bij de eerste stemming kreeg de heer Bisdom 20, de heer R. van Ham 19 en de heeren Kesteloo en Noordijke •Ik 3 stemmen bij de tweede de heer Bisdom 24^ de heer Van Ham 18 en de heer Kesteloo 3 stem men, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Voor de vacature van gezworene wegens periodieke aftreding werd het volgende drietal opgemaakt de heeren M. de Regt Jz. (affcr.), J. P. v. d. Weele, beiden van Kolijnsplaat en P. J. Tazelaar van Kats. (Dit verslag is nog in een groot gedeelte der oplaag van ons vorig nr. in hoofdzaak medege deeld. Door een defect aan de telefoon ontvingen wij het eerst te half acht uren, zoodat reeds een gedeelte der oplaag was afgedrukt. Red.) Van andere zijde ontvangen wij nog het navolgende over deze vergadering »Ter aanvulling van het bericht, voorkomende in uw courant van gisteren, ben ik zoo vrij u een nader verslag te doen geworden van de vergadering van ingelanden van den Oud Noord-Bevelandpolder. Van de 45 stemhebbende ingelanden waren 44 tegenwoordig of vertegenwoordigd. Nadat de ge wone op de agenda voorkomonde punten waren behandeld, kwam aan de orde de aanvrage om ontslag door den ontv.-griffier dhr. Wagtho. In de instructie van dien titularis staat, dat hij te Kolijnsplaat of te Kats moet wonen. Naar aanleiding hiervan vroeg dhr. Lenshoek het woord, hij betreurde het heengaan van dhr. Wagtho uit zijne betrekking en wensehte daarom aan het bestuur voor te stellen de instructie te wijzigen om daardoor aan dhr. Wagtho alsnog de gelegenheid te geven zijne be trekking te blijven waarnemen hij meende dat daartegen geen bezwaar kon bestaan, want spr. en meer anderen zijn in dezelfde betrekking en wonen ook niet ter plaatse. Dit voorstel werd door dhr. Fransen van de Putte ondersteund. Hierop werd door mr. Bybau uit Delft die verklaarde voor deze vergadering expresselijk te zijn overgekomen, omdat hij van het voorstel, dat dhr. Lenshoek zou doen, was verwittigd met het polderreglement in de hand aangetoond, dat het volstrekt niet in het belang van den polder kan zijn om de instructie in den voorgestelden zin te wijzigen. Spr. zeide verder, dat hij, vroeger ook ontv.-griffier van dezen polder zijnde, die be trekking ook nog in andoron zin opvatte dan alleen als persoon, die de gelden ontvangt en uitgeeft dat hij persoonlijk niets tegen dhr. Wagtho heeft en het hem daarom genoegen deed openlik voor zijn opinie te kunnen uitkomen terwijl de heer W. tegenwoordig was dat, hoewel dhr. Lenshoek en meer anderen ontv.-griffier zijn, zonder ter plaatse te wonen, dit in dezen volstrekt geen motief kon zijn en het zeer de vraag is of die toestand de gewenschte is. Eindelijk stelde spr. de vraag of het voorstel van dhr. Lenshoek wel in behandeling kon komen, als niet op de agenda voorkomende Dhr. Paardekooper Overman sloot zich geheel aan bij hetgeen door dhr. Bybau was in het midden gebracht. Na eenige discussiën, waaraan do heeren Fransen van de Putte, Van der Weele en Ridder deelnamen, werd de vraag van mr. Bybau of ingelanden in doze vergadering gerechtigd waren de bestaande instructie te wijzigen of daartoe over te gaan, door den voor zitter in stemming gebracht. Met 28 tegen 24 stem men werd beslist, dat de vergadering daartoe niet bevoegd was of dat geene wijziging verlangd werd. Alsnu werd door de vergadering besloten aan dhr. Wagtho op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen en werd hem door den dijkgraaf dank gezegd voor al hetgeen hij in het belang van den polder had gedaan en de hoop uitgedrukt, dat het .hem in zijn nieuwen werkkring met de zijnen wel mocht gaan, met welke woorden de vergadering door applaus instemde. Hierop werd door dhr. Wagtho met eenige welwillende woorden voor het bestuur en ingelanden geantwoord. Vertelling van H. Oeiimke. (Uit het Duitsch.) Mevrouw Ella Stern MevrouwEen kort, weinig beteekenend woord, maar voor hem het grafschrift van al zijn wenschen, van al zijn hoop. En toch het kwam hem ondenkbaar voor in dit jonge wezen een gade, een leidsvrouw, het hoofd van een huishouding te zien Hoe kinderlijk de ronding harer wangen Hoe jeugdig die bleek- roode lippen Hoe frisch het glazuur der tanden Alleen de groote grijze oogen onder de donkere wenkbrauwen ontnamen aan het lieve gelaat de blijmoedige zorgeloosheid, die aan de jeugd past. Op dit oogen blik echter straalden zij met de meeste helderheid, lustig glinsterden de zonne stralen op de blonde vlechtende witte strand- hoed rustte in haar schootde lange handschoenen waren afgelegd en de dunne vingers speelden met de waterdroppels, die over den rand van de boot spatten. Zij vormde zulk een lief beeld van ontluikende jeugd, dat zelfs de oude verweerde schippers com plimentjes maakten over die »aardige, blonde juffer." ZonderlingWaarom hulde zij zich in zulk een geheimzinnige ongenaakbaarheid? Welk raadsel om gaf haar Nooit sprak zij over haar man, over haar tehuis. Geen enkelen brief ontving zij en toch wandelde zij dagelijks naar de post. Zij haalde dus zelf hare brieven af om baar geheim des te beter te kunnen bewaren. Maar waarin bestond dat Leefde zij van haar man gescheiden Had hij zich harer onwaar dig gemaakt Een oogenblik schrok de jonge aristocraat bij deze hem niet zoo geheel onaangename onderstel ling, doch spoedig werd deze gevolgd door een gevoel van bitterheid. Een gescheiden vrouw Hoe zou hij zulk eene aan zijn moeder, aan zijn zuster durven voorstellen De jonge dame stoorde hem weder in zijne over denkingen en vermoedens >Zooals ik u reeds vertelde, ben ik op het land groot gebracht. Steeds heb ik geloofd, dat het nergens zoo schoon was als tusschen de bergen van mijn geboorteland. Dat de zee voor mij zooveel bekoorlijkheid zou bezitten, bad ik nooit verwacht Aan de Universiteit van Amsterdam werd eergisteren bevorderd tot doctor in degeneeskundeop proefschrift>Aphagie" de heer M. A. van Melle, geboren te Wissekerke. In de op 11 Mei gehouden buitengewone al - gemeene vergadering der Levensverzekering Maat schappij ^Holland", te Amsterdam, zijn benoemd de heer J. Bal, te Tholen, tot adjunct-directeur, en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, te Middelburg, tot commissaris. Bij de Woensdag te Deventer plaats gehad hebbende verkiezing voor de Tweede Kamer zijn officieel candidaat gesteld de heeren mrs. S. van Houten en H. P. Marcbant. De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging, de anti revolutionaire kie&vereeniging en de Volkspartij be sloten alle drie geen candidaat te stellen. Een later bericht meldt, dat de Volkspartij op dhr. Marchant zal stemmen om mr. Van Houten te weren. Zooals men weet bevindt onze Koningin zich met baar moeder en gevolg sedert 8 Mei in Schwarzburg, waar zij in Hotel zum weiszen Hir- schen" logeeren. Over de levenswijze der Vorstin nen meldt een correspondent van de Berl. Lokal AnzeigerNiettegenstaande het weer nog koud is, is de Koningin toch voor vele voorjaarsreizigeis een aantrekkingskracht om naar het kleine bosch paradijs te komen. Het grootste deel van den dag brengt zij met hare moeder in hare kamers door. Bij gunstig weer gaat ze 's morgens, alleen met haar moeder en een kamerdienaar, wandelen van 10 tot half 2. De koningin schildert gaarne en goed. Zoo maakte zij een schilderij van het Schwarzadal met het schoon gelegen Schwarzburger slot, en het portret van eene boerin, die onder roerende dank betuigingen het koninklijk loon voor den korten tijd van poseeren aannam. Kort geleden bracht de vorst van Schwarzburg met zijn adjudant de Ko ningin een bezoek. Ook wordt de moeder van den vorst uit Rudolstadt verwacht, 's Morgens houdt de Koningin zich bezig met regeeringszaken. Het gevolg bestaat uit 21 personen, waaronder hof maarschalk Dumonceau, de graaf Van Bylandt, ver scheidene hofdames en veel bedienden. Om kwart voor 2 geluncht, om 7 uur gedineerd, 's Middags als het goed weer is wordt geregeld in een een voudig huurrijtuig uitgereden en dan gaat altijd de schilderkist mee. De Koningin ziet er goed uit. Zii groet de voorbijgangers steeds vriendelijk terug. Zij blijft hier tot 9 Juni. Naar men ons mededeelt moet het vertrek naar Rome van dr. Schaepman in verband staan met het herdenken van een Roomsche plech tigheid. Den 18cn Juli zal het nl. 30 jaar worden dat het Concilie te Rome de onfeilbaarheid van den Paus afkondigde, welk feit men in de Room sche wereld feestelijk wil herdenken. Dr. Schaepman zou zijn uitgenoodigd voor Neder land de feestrede uit te spreken in het aartsbis schoppelijk Utrecht en zich daartoe boreid hebben verklaard. (Vad.J Vermogensbelasting. In een nota naar aanleiding van het eindverslag over dit wets ontwerp deelt de Min. van Financiën eenige cijfers mede omtrent de ontduiking van belasting, o. a. dat in 449 gevallen f 8467,40 is ontdoken, terwijl die 449 gevallen 26 percent waren der gevallen die onderzocht zijn. Z. i. kan geacht worden vast Voor een groot deel is dit ook wel, omdat ik thans tusschen hooge muren leven moet in kleine, afge sloten kamers. Daar wordt men aangegrepen door een zucht naar vrijheid, naar het onbegrensde; door het verlangen naar een blik in een oneindige ruimteMisschien doet de geheimvolle diepte, de on bekende uitgestrektheid der watermassa bet overige. Ik weet niet, heer graaf, of gij mij begrijpt, maar hoe langer wij zeilen, hoe verder ik verlang te varen naar die blauwe verte, al dieper in dat oneindige ondoorgrondelijke raadsel het lokt, het wenkt Vol verbazing zag Horst Bentinck haar in het levendig, door den wind rozig gekleurde gelaat. Haar vragen echter liet bij onbeantwoord. Hij greep veeleer naar de zwakke aanknoopingspunten, die zij hem aangeboden had. >Dus bracht gij ook uwe jonge jaren op het land door?" vroog bij vol spanning. Zij knikte levendig en antwoordde»Tot voor twee jaren. Het is de vurigste wensch mijns harten daar weder eenmaal te kunnen wonen, eon wensch, die echter geen kans op vervulling beeft." De uitdrukking van haar gelaat was weder zoo ernstig geworden, al de zonnige helderheid weder zoo spo-xlig verdwenen, dat de jonge graaf zich te staan, dat de ontduiking, hoewel relatief gering, absoluut belangrijk is. De Min. blijft het niet wen- schelrjk achten de aangiften te doen beëedigen. Aan den wensch der commissie van rapporteurs om de vrijstelling uit te breiden tot de onroerende en zelfs tot de roerende goederen, die onder den last van verplichte uitkeeringen zijn geschonken, kan wel worden tegemoet gekomen, mits daarbij uit drukkelijk worde bepaald, dat de genieter der uit keeringen daarop een onherroepelijk recht verkregen heeft. De inwerkingtreding der wet wordt verscho ven tot 1 Mei 1901. De correspondent van de IJerald te Pretoria seint, dat hij uit zeer officiëele bron vernomen beeft, dat de Boeren-afgevaardigden gemach tigd zijn aan de Vereenigde Staten het protectoraat van de beide Republieken aan te bieden en zelfs, indien dit mocht verlangd worden, de Republieken zich liever door de Vereenigde Staten zullen laten annexeeren, dan hun land onder het juk der Engel- schen te zien. De algemeene vergadering der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal dit jaar op 28 en 29 September te Leiden worden ge houden. Er is uit de leden der Vereeniging oen commissie benoemd, die tot taak heeft, wanneer het ontwerp- drankwetsherziening bij de Kamer zal zijn ingediend, dit te toetsen aan en te vergeleken met het ont- werp-drankwet, indertijd door de Vereeniging uit gegeven, en dan naar aanleiding van dit onderzoek een propaganda-brochure uit te geven. Oorlog Transvaal. Aan het slot van ons vorig overzicht maakten wij eeaige reserve omtrent het telegram van de capitulatie van Mafeking. Onze reserve zou meer beslist zijn geweest, als wij niet, evenals alle andere bladen, in de meening hadden verkeerd met een telegram van Boerenzijde te doen te hebben gehad. Dit blijkt echter het geval niet te zijn geweest. Het bericht kwam uit den met leugens gevulden koker van den correspondent der Daily Mailhet Jingo blad te Lorenco Marquez. Of nu de bewuste bulletins te Pretoria werkelijk zijn verspreid ge worden om, gelyk men beweert, den zakkenden moed der Boeren weder te verhoogen, kunnen wij in het midden laten, maar zeker is het, dat gis teren een officieel telegram uit Pretoria van den 15den te Londen is aangekomen, luidende »Een officieel oorlogsbulletin zegt, dat de Bond- genooten Zatermorgen de forten rondom Mafeking bestormden en bezetten. Donzelfden nacht werden de BondgeDooten om singeld, waarbij, voor zoover bekend, zeven sneu velden en zeventien gewond en een aantal gevangen genomen werden. Het verlies der Engelschen be droeg vijftig man aan dooden en gewonden. Bericht wordt, dat de voorhoede van de ont- zettingskolonne, welke uit het Zuiden oprukt, gis teren, dus Maandag, werd teruggeslagen." Hierin is dus van eene capitulatie of gevangen neming van Baden Powell nog geen sprake. Ook het terugwerpen der ontzettings-colonn© schijnt nog slechts als een gerucht te moeten worden aange merkt. Bovendien blijkt niet waar die colonne zou zijn teruggeslagen. Ofschoon een en ander wel wijst op een door de Boeren behaald voordeel, zal men wèl doen nadere berichten af te wachten. Ware Mafeking gevallen verweet haar hare opgewektheid ontnomen te heb ben. Toch wilde hij niet halfverwege blijven staan een enkele vraag moest hij nog wagen. »Is dus uw echtgenoot voor altijd door zijne betrekking aan de residentie gebonden Het hart klopte hem bjj deze vraag. De angst, de spanning over het antwoord, dat hy ontvangen zou, benam hem den adem, maar ook zij zag hem met groote verschrokken kinderoogen aan. »Mijn echtgenoot Zekerzeide zij, alsof zij zich bezon. »Het waren zeer droevige omstandigheden, die ons naar Berlyn voerden. Ik heb er mij aan moeten gewennonop negentien- jarigen leeftijd is men nog buigzaam, verplantbaar. Maar als men moet zien hoe andere dierbare, ge liefde betrekkingen uit weemoed over het verlorene wegkwijnen, dan wordt het dulden, het buigen voor Gods beschikking zoo onuitsprekelijk zwaar. Doch waar dwaal ik heen Uwe sentimenteele overden- j kingen schijnen op my gewerkt te hebben. Ver- j geef mij, heer graaf, ik was aardig op weg u iets op de mouw te spelden." I Zij lachte, maar bet was een lachen, dat den jongen man meer ontstelde dan een vloed van klagen zou gedaan hobbeD. Hij boog zich tot baar en zeide op gedempten

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1