bi) hem geopenbaard aan boord van bet Engelsche schip, dat hem naar de Delagoabaai moest brengen, en is hy te Durban toen aan wal gebracht. Het lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, mr. F. D. graaf Schimmelpenninek, die onlangs door een val van zijn paard een been brak, is, naar het Dbl. vernam, gedurende zyn bedlegerig heid door een vrij hevige longaandoening aange tast. Tot voor kort was zijn toestand zelfs zorglijk. Ia de laatste dagen constateeren de geneesheeren een gunstigen keer in de ziekte. Behalve door het afvaardigen van een bij zondere missie, heeft H. M. de Koningin door het zenden van een hartelijk telegram van geluk- wenscking doen blijken van haar deelneming in het feest der meerderjarigverklaring van den Duitichen Kroonprins. De N. R. Ct. ontving Woensdag uit Batavia volgend telegram Een ernstig gevecht heeft plaats gehad te Koet&gletjoet in Merdoe met een bende van Toekoe Peukan en Panglima Polem. Aan onze zjjde werden er 2 gedood, de onder officier Mat hij sen en 24 Javaansche soldaten licht gewond. De vijand liet 57 dooden en wapenen achter. Te Londen is ontvangen een verzoekschrift, gericht aan koningin Victoria van Engeland door bewoners van de West-Australische goudvelden. Het verzoekschrift is geteekend door 28023 Engelsche onderdanen. Het merkwaardige van dit adres is, dat het een kopie gelijkt van het beruchte adres der Trans- vaalsche Uitlanders. Er is geen enkele klacht door de Uitlanders in de Z.-Afrik, Republiek geslaakt tegen de regeering te Pretoria, die niet terug te vinden is in het adres door de Uitlanders in de Engelsche kolonie West-Australia naar het moeder land gezonden. De onderteekenaars beklagen zich, dat zij feitelijk verstoken zyn van het kiesrecht; dat zij te hoog worden aangeslagen in de belas tingen ten voordeeie van de oudere, landbouwende bevolking van het landen dat zij voor hunne grieven geen gehoor vinden bij de regeering der kolonie. Thans wenden zij zich tot de Engelsche regeering, om te verzoeken op grond van de wet van 1890 op de instelling van zelfbestuur in de kolonie, een scheiding te maken tusschen de distric ten met de oudere, landbouwende bevolking, en bet goudhoudende biunenland, waarin de nieuwere, tkans als Uitlanders behandelde, goudzoekende be volking zich gevestigd heeft. Het is zeker merkwaardig, dat, terwijl Engeland, terwille van een handvol Engelsche Uitlanders in Zuid-Afrika, een verdelgingsoorlog voert tegen de beide Republieken, deze stem komt uit Australië, als om bet Moederland te doen zien, dat het oude spreekwoord van den balk en den splinter steeds waar en nieuw blijft. Wat zal hot departement van koloniën, wat zal Chamberlain doen met dit adres Indien sir John Forrest en zyn ambtgenooten Duitschers of Hollanders waren, zou het adres van de Uitlanders de aanleiding kunnen worden tot een nieuwen oorlog in Australië. Doch nu de beido partyon Engelschen zijn, zal er wel een vreedzame oplossing gevonden worden. De goudvelden behoo- ren reeds tot een Engelsche kolonieze behoeven niet meer geannexeerd te worden. {Hand.) Oorlog Transvaal. Het blijkt nu uit een telegram van Roberts, dat het bericht van het bezetten van Winburg door de Engelscben juist is geweest. De tocht naar Winburg ging zoo snel, zoo wordt thans gemeld, dat Hamilton's voorhoede de stad bereikte voordat het transport van de Boeren die ontruimd hadden. De Engelschen konden echter het transport niet buitmakende kanonnen kwamen te laat. Winburg bevatte een aanzienlijke hoeveelheid graan, en veel schietvoorraad, o.m. twee wagens vol ammunitie voor maxim-kanonnen. De Hoog- landersbrigade bezette de stad, terwijl generaal Hamilton, na overleg met Lord Roberts, vooruit rukte tot aan de Zandrivier, waar het 10e huzaren weer in aanraking kwam met den vijand. Deze was talryk genoeg om een on middellij ken aanval te beletten, doch gisteren ontvingen wij reeds het volgende telegram Londen, 10 Mei. Roberts seint thans de Zandrivier overgetrokken te zijn. De Boeren uit en snauwde hem toe Laffe, ellendige lomperd, den strop verdient gij, als infame deserteur en spion. De onmacht der troopen beschermt u daarvoor, maar ik heb een persoonlijke afrekening met u te houden. Mijne eer de eer van een trotsche Engelsche hebt gij besmet, daarvoor zult gij hebben wat gij verdient, eerlooze schelm Vóór ietuand het beletten kon had zij uit haar gordel een revolver getrokken en die meermalen op Tbom afgevuurd. Getroffen door verscheidene kogels viel hij neer. De dame sprong te paard, leidde het tot dicht bij Jameson en zoide Dokter, geef den moed niet op. Ik breng sterke hulp uit Bulawayo." Toen reed zy in geBtrekten draf regelrecht naar de stelling der Boeren, die even ontsteld waren als de Engelschen zelf. Vóór zy nog wisten, wat er aan de hand was, had de dame den weg tus schen de heuvelen naar Doornkop genomen. Nauw tegen het paard aangedrukt joeg zy voort. Wel vlogen de nagezonden kogels haar langs de ooren, maar geen enkele trof. Zy was de eonige, die ontkwam. Pit Thom lag zwaar gewond op den grond. Eenige Engelsche artsen bemoeiden zich met hem en onderzochten zjjn wonden. Als de dame met meer bedaardheid gemikt had, zou Pit houden nog eene sterke stelling bezet, maar worden geleidelijk teruggedreven. Hierdoor zijn de Engelschen ook weer nader aan Kroonstad gekomen en het laat zich aanzien, dat bij den opmarsch van Roberts met zijne groote legermacht de Boeren al verder en verder zullen teruggedreven wórden tot er hier of daar een groote slag zal geleverd worden. Ook oostelijk moeten de Boeren noordwaarts te rugwijken. Althans werd eergisteren uit Thabancbu geseind De Boeren verplaatsten hun hoofdkwartieren en troepen, die het laatst hier waren, van Ladybrand naar Clocola ten Noord-oosten van Ladybrand en bezetten een sterke stelling in de buurt van Megat- lingsnek. Rundie en Brabant bezetten verschillende strategische punten om de streek ten zuiden van de lijn WinburgLadybrand veilig te houden. Generaal French is te Smaldeel aangekomen. Onder de Engelschen daar liep het gerucht dat de Boeren van de Zandrivier terugtrokken naar de Vaal. Maar volgens andere berichten zouden zij stand houden te Boschrand, ten zuiden van Kroonstad. Ladybrand en Fickburg moeten geheel door de Boeren ontruimd zijn, de ambtenaren namen de boeken en papieren mede, of vernietigden ze. »Het ontzet van Mafeking, zoo schrijft de V. R. C. is intusschen de zaak, waarom de Engel schen zich voor het oogenblik het meest bekom meren. De nood rijst er boog en Lord Roberts schijnt Baden-Powell beloofd te hebben, dat bet ontzet omtrent den 18en zou komen opdagen. Een bestorming om dat ontset voor te wezen, zullen de Boeren wel niet aan willen. Alles leeft er onder den grond in Mafeking en het dorp is een huiten- gewoon sterke vesting geworden. Aan munitie is er geen gebrek; altham daar is niet van gehoord. Men schijnt er zelfs patronen en bommen te fabri- ceeren. Voor den oorlog is Mafeking tot een enorme stapelplaats van allerlei oorlogsbehoeften gemaakt. Vandaar ook dat de bezetting en de bevolking, blan ken en kaffers, er nog altijd te eten hebbon, al is het nu paardevleesch voor en na. Worden de Boeren gedwongen het beleg van Ma feking op te geven, dan hebben de Engelschen een gewichtig punt van uitgang voor een inval in Trans vaal gewonnen. En is het gerucht waar, dat gene raal Hunter een deel van zijn logor, dat dezer dagen by Veertienstroomen tezamen getrokken was, af zondert om het noordoostwaarts te zenden naar Klerksdorp, vanwaar een spoorweg over Krugers- dorp naar Johannesburg voert, dan begint voor de Boeren het gevaar uit het Westen ernstig te worden. Met de enorme troepenmacht, die Lord Roberts in verschillende deel en van het oorlogsterrein in het veld kan brengen, worden de Boeren dan van vele kanten bedroigd. Roberts zelf, langs den Vryitaat- schen spoorweg, over Kroonstad naar de Vaal trek kende Lord Methuon over Boshof, waar de Boeren door Hunter's en Roberts' opdringen tot den terugtocht genoodzaakt hem niet meer zullen ophouden, op Koopstad afgaande, om zich dan te vereenigen hetzij met Roberts, hetzij als hij de Vaal over is kunnen komen met het gedeelte van Hunter's leger dat op Klerksdorp lostrekt oen leger, dat van Mafeking uit langs Jameson's weg oostwaarts op Johannesburg en Pretoria aan houdt het deel van Carrington's troepen dat niet tot ontzet van Mafeking gebruikt is, van Maran- dellas zuidwaarts het Zoutpansbergsehe invallende; Bulier, die den Van-Reenenspas doorkomt, als de Boeren, daar in den rug bedreigd, zich hebben moeten verwijderen, en dan hetzij over Harrismith en Vrede betzij langs oen anderen weg het zuid oosten van de Republiek bedreigende. Zoo zou Lord Roberts' veldtoebtsplan er ongeveer uit kunnen zien, en welke formidabele taak is den Boeren tegenover zoo'n overstelpends overmacht, die o. a. hen ook in artillerie nu zoo dubbel en dwars de baas is, dan gesteld. Maar wachten wij tot zij de Engel schen weer eens slag leveren. De overwinningen van de laatste dagen zijn den Engelsehen door de Boeren zelf grifweg gegund." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Op de B o t e r w e t is gisteren mot 58 tegen 9 stemmen aangenomen het amendement der com missie, verdedigd door de heeren Pyttersen en Van Dodem, bepalende dat margarine zoowel bij uitvoer als invoer gemerkt moet zijn. De Kamer bepaalde met 43 tegen 2b stemmen, op voorstel van den heer Pyttersen, dat alle verpakkingen der waar moeten worden gemerkt met hot woord mar garine. Thom een man des doods zijn geweest. Nu hoopten de artsen hem nog in het leven te behouden. Jameson nam de voorwaarden van Cronjé aan en hij en zijn manschappen legden de wapens neer. Cronjé had moeite de in toorn ontstoken Boeren van geweld plegen af te houden. Niet minder dan 400 geweren, 33000 patronen, 10 kisten Maxim-patronen, 6 Maxim- en 4 andere kanonnen, 200 paarden en 38 muildieren vielen in de handen der Boereu. Daarna werden de dooden begraven en onder hen was oude Jacobs. Zoo had hy dus nog zijn leven voor zij» vaderland moeten laten. De gewonden werden op wagens geladen en naar Pretoria gezonden. Tegen den morgen van den volgenden dag braken de Boeren na een morgen gebed op en hieven in een luidklinkend koor hun volkslied aan. Met krachtige tonen klonk bet uit de voortmarcheerende schare. Den gevangen Engel schen echter klonk dit lied in de ooren als een honend bazuingeschal van een laatste gericht over hen. v In Johannesburg heerschte een zenuwachtige be weging op dezen eersten en tweeden Januari. Elk oogenblik werd de groote Jameson verwacht. Alles was in feestelijke stemming. De dames, in groot De margarine zal dus op oik barer omhulsels, dus ook op de inwendige en niet alleen op de bui tenste haren naam moeten verkondigen. Het verbod van gelijktijdig rondventen" van boter en marga rine vond de hoer Troelstra te belemmerend, nu door de scherpere bepaling op do verpakkingen het onderscheid tusschen boter en haar surrogaat voor ieder, die lezen kan, steeds te ontdekken zal zijn. De regeering heeft zich bij deze opvatting aan gesloten. Boter en margarine, onderscheiden volgens de wet, zullen dus door rondgaande négocianten op één vervoermiddel vrijelijk gevent en bezorgd mogen worden. Kerknieuws. Doopsgezind'e kerk. Zondag 13 Mei, 's morgens 10 uur, godsdienst oefening door ds. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. Naar men ons meldt hebben voor de betrek king van koster der Herv. kerk alhier zich 39 sollicitanten aangemeld. Uit deze is een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. Cense, M. Kok, P. Wessels en J. Remijnse. Onderwijs. Aote-examens Zeeland. 10 Mei. Geëx. 6 vrouwel. candidaten. Geslaagd E. S. Goemans van Goes, A. R. Notenboom van Oud-Vossemeer, S. C. van Oosten van Aardenburg en L. M. E. van de Sande van Ter-Neuzen. Nuttige handwerken. Geëx. 4. GeslaagdA. C. Breetvelt van Goot, J. H. ten Napel van Kruiningen, B. J. Clarisse van Nieuwvliet. Vrije en orde-oefeningen. Geëx. 5 vr. cand. Geslaagd A. C. Breetvelt van Goes, J. H. ten Napel van Kruiningen, B. J. Clarisse en M. E. de Hullu, beiden van Nieuwvliet. Gemengde Berichten. Men schrijft ons Westelijk Zuid-Beveland begint langzamerhand uit bet bezit te geraken van niet geëxamineerde veeartsen. Woensdag verminderde het getal weder met een, door overlijden van dien te Nieuwdorp. De laatst overgeblevene is gevestigd te Driewegen, doch de practijk van deze bepaalde zich tot laatst genoemde gemeente in enkele gevallen wegens hoogen ouderdom van den titularis. Oost- e*a VJest-Souburg. Op 15 Juni a. s. zal, ter viering van het tienjarig bestaan der Zang- vereeuiging »Uitspanning door inspanning", alhier een algemeen e zanguitvoering of festival plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen door zangvereenigingen van Rorsele, Kortgene, Domburg, Aagtekerke, Nieuw- en St. Joosland en Souburg. Op de Dinsdag te Loosduinen gehouden groen ten veiling was de aanvoer van spinazie zoo groot, dat er op het laatst geen bieders meer voor waren. In een deel der oplaag van het Dommer van Woensdag van Het Vadert staat een fout, gevolg van onoplettendheid, die te fraai is om haar niet te vereeuwigen, zegt de Red. We zullen het dus maar zelf doen, voordat een vriendelijke collega zich te onzen koste vroolijk inaakt. De lauwer kransen, op de zetels ran Joubert en Koch neer gelegd, waren eerst gemaakt tot nieuwe afgevaar digden, met name Laurel en Wreaths, die zich op hun zetels neerzetten. De fout worde bijgezet en ruste in vrede naast de door Het Dagblad indertijd ontdekte »middelmatig heid" der Oranjevorsten, den socialist Ordentlicb van de N. R. Ct. en den Griekschen premier, die in datzelfde blad een »retirade" zocht. Een ongeveor 14jarig jongentje te Houtigehage bad voor een paar centen een ééncents sigaar en een doosje lucifers gekocht. Nu aanstekenIn 't bosch van Jobs. v. d. M. zou dat 't best gaan, want daar was 't stil. Hy streek aan, de lucifers vatten alle vuur, 't brandende doosje viel i» dor gras en heide en in een oogwenk stond 't boseh in lichtelaaie Een paar honderd roeden 7 are) dennenbosch brandden af. Met moeite bewaarde men do dichtbijstaande hutten. Een kellnor uit Gouda heeft zich te Rotterdam op de stoep van een huis in de Van Oldenbarne- veldtstraat vijf schoten op den arm gelost. Het waren echter losse. In het huis woonde een dienst bode, op wie de jongeling verliefd was, doch die hem versmaadde. toilet, bevonden zich met bloemruikers en kransen op de straten om Jameson, zoodra hij aankwam, feestelijk te ontvangen. De huizen waren met vlaggen en guirlandes versierd. Een aantal in het wit ge- kleede jonge meisjes wachtten voor het gebouw der Mijnkamer. Alles wachtte en wachtte, maar Jameson kwam niet. Tegen den middag reed een afdeeling onder be vel van den Engelschen majoor Bettington uit de stad om Jamoson in te halen. Nauwelijks waren zy een eind van de stad verwyderd, toen de ma joor een bericht ontving, dat hem het bloed naar het hoofd deed stijgen. Onmiddellijk kommandeerde bij >Terug", en begaf zich naar het Reform-comité. Het gelukte hem te voorkomen, dat de ongeduldig wachtende menigte iets van zijn bericht te weten kwam. De leden van het comité zaten vreeselyk in den brand. Als lijken zoo bleek zaten zij daar en hadden geheel hun denkvermogen verloren. Mon zeide »Jameson is nog slechts anderhalf uur weg Jameson zal elk oogenblik komenJameson is on overwinnelijk de Booren kunnen hom niets maken." Doch het volk werd meer en meer onrustig en oproerig, het begon er onheilspellend uit te zien. Men verlangde onvoorwaardelijke opheldering van de nieuwe regeering. »Waar is Jameson schreeuw de het volk. Van uur tot uur werd het getier Woensdag vierde J. Liesbout te Zundertzijn löOsten verjaardag. De man geniet nog een goede gezondheid en is nog flink ter been. Onder het puntstuk van wissel no. II op bet emplacement van het spoorwegstation te Leeuwarden hoeft een bouw meestertje (het bekende spitsbekkige zangvogeltje), zijn nest aangebracht. Er bevinden zich reeds drie eieren in. Deze wissel wordt dage lijks viermaal bereden. Gebroken porselein en aardewerk hecht men aaneeu met witte gelatine, die men in azyn boven bet vuur oplost. De gebroken plaatsen moeten vooraf ©enigszins verwarmd worden. Ingezonden Stukken M. d. R. In de G. C. va» Donderdag 11. heb ik tot mijn leedwezen een geweldig schot golostmet spek en dientengevolge een vetten bok neergelegd. Zie hier bet geval. In het laatste gedeelte van mijn opstel »Nog wat wichtigs" komt een berekening voor, waaruit zou blijken, dat één pond Vlaamsch de waarde had van twaalf schellingen. Voor deze leelijke geldsnoeiery wil ik boete doen met bezem en schaar, »berfoets ende in den hemde". Acht schellingen deed ik aan elk pond te kortaekt- scbatte wil ik ze gelden. Als nu aan den vroedsten mijner lezers bet ordel bestadet wordt, zal ik willig buigen der keerlen kop. Want zijn ordel zal zacht zijn, omdat de oeveldaad is geschied by schijnender zonne en niet over mans slaap. BAVO. Afloop Aanbestedingen en Verkeopingen. fiisse. Voor een groot aantal opgekomenen bad eergisteren alhier ten ovorstaan van notaris J. van der Kloes de verkooping plaats der hofstede van den heer P. Bostelaar. De veiling begon te ruim 10 uren en eerst te 5 uren kon ik mijne zitplaats verlaten om het resultaat van den uitslag te ver nemen. Het is weer gebleken, dat de kooplust voor vast goed toenemend is, want voor de weinige ge meten grond*, die onder den hamer kwamen, waren liefhebbers uit Ierseke en 's-Heerenhoek, ja zelfs uit Vlissingen overgekomen. Voor zoover ik den uitslag heb kunnen nagaan is de hofstede toege wezen in perceelen voor f 13000. Voor de overname van de pachtgronden bij de hofstede schijnt geen liefhebber te zijn gevonden. Middelburg. Aan het gebouw van het prov. bestuur werd hedenmorgen aanbesteedhet voort zetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f3500. Inschrijvers de heeren: W. Dekker te Veere, voor f3373; C. Nieuwen buy zen te Ierseke, voor f 3323 B. den Extor van den Brink te Krabbendyke, voor f3290; J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge, voor fS288; J. F. Adri&ansens Polvliet te Walzoorden, voor f 8165 P. J. Visser Pz. te Hanswoerd, voor f3079, en B. van Eek te Ter-Neuzen, voor f2965. Burgerlijke Stand van Goes van 911 Mei 1900. Ondertrouwd 10, Adriaan Willeboer, 24 j., jm., en Adriana Geene, 19 j jd.11, Dirkde Ronde, 28 j., jm., te Rotterdam en Hendrica Cor nelia Rijkse 28 j., jd., te Goes, onlangs te 's-Gra- venhage. Getrouwd 10, Marinus vau Liere, 25 j., jm., en Johanna Geertruida Maria Zuydweg, 26 j., jd. Geboren 9, Johannes, z. v. Adriaan Marinus Johannes Seheflers en Jannetje Jobse Jan Maria, z. v. Henricus Wilhelmus Barnardus Marie Leij- graaff en Maria Anna Catharina Stieger Dinge- nis, z. v. Hendrik Jun Melse en Jannetje Boogaard. Overleden 11, Johannes Adrianus Kujjper, 42 j., gehuwd met Maria de Bakker. Marktberichten. MIDDELBURG, 10 Mei 1130. Ter nr<*nnrrkt v»n heden «u uit Walcheren treder ee» kleiee aanvoer, hoofdzakelijk bestaande uit Tarwe. Andere artikelen kwamen bijna aiet voor. Het gepataeerde in den handel was van weinig beteekenie. De noteering is als volgt Jarige "Walch. Tarwe werd tot f6,50 aangebodee, niauw# dito bracht, naar detnrd, f 0,60 a 6,75 op. Rigge waa tot f 6,60 ta be komen, Winter- en Zomergarst niat ter veil, Waleh. Witte Boonan werden weder tot f 11,85 aangeboden, ronde Brtiiae Boonea nominaal fll,S5, langt dito f9 a 9,60, groene Kook-, Kroonerwten en Koolzaad zonder haadal. Boter f 0,75 a 0,85 par kilo lieren f2,70 per 100 atnka. sterkermen joelde, men floot, men schreeuwde, steeds dreigender werd do toestand. •Waar is hij Wij willen naar hem toeklonk het steeds opnieuw onder de razende menigte. Ein delijk tegen den avond, toen de storm onder het volk zijn toppunt had bereikt, vermande zich de broeder van Jameson, hij klom op het balkon en riep bet volk toe vMijn broeder is in volkomen veiligheid. Gij zult niets doen vóór de Engelsche regeeringscom- missaris hier is." Doch het volk was daarmede niet tevreden. Het raasde maar door. »Wij willen Jameson hebben. Breng ons by hem. Waar is hy Antwoord ons Toen sprak Bettington, de dappere majoor met luider stom »Ik ben door hem zelf gemachtigd u mede te dealen, dat hij volkomen veilig in Krugersdorp is." Deze woorden werden gevolgd door eindelooze bijvalsbetuigingen, doch het volk wilde nog niet tot bedaren komen. Jubelend en tierend trok het te^en den avond door de straten. Geruchten kwa men in omloop dat Jameson door de Boeren was gevangen genomen en dat de Engelschen een slag verloren hadden. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2