1900. N°. 54. Dinsdag 8 Mei. 87stc jaargang. Bevolking. Jacht en Visscherij, Paarden- en Veulenmarkt FEUILLETON. Onder de Boerenvlag. 3D El SCHOUW Wegen en Voetpaden, Slooten, Heulen en Duikers, Hoofdelijken Omslag Wekelijksch algemeen overzicht. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meel' 10 et. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bpblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van Goes herinne ren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte van VERHUIZINGEN, binnen de gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon moet aangifte doen op het stadhuis, binnen acht dagen. VESTIGING in de gemeente van elders. Ieder persoon, die zich vestigt in de gemeente, moet aangifte doen voor zich zelf of voor zyn gezin, binnen een maand. Ieder is verplicht tot aangifte van vertrek of inkomen van bij hem inwonende DIENSTBODEN. De dienstboden zelf zijn ook aansprakelijk voor niet-inschry ving of niet-opgave van verande ring van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht bij vertrek uit de gemeente eon verhuisbiljet te komen afhalen ten gemeente huize. Ieder bewoner en eigenaar is verplicht te zorgen dat zyne perceelen voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar liuisnommer en wijk- letter, welke steeds in goeden staat moeten wor den onderhouden. Overtredingen zpn strafbaar met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of eene geldboete van ten hoogste honderd gulden. Goes, den 5 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De blanco-verzoekbiljetten om akten eu vergun ningen voor de vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87), zijn van heden af ter gemeente-secre tarie kosteloos verkrijgbaar en moeten, behoorlijk ingevuld en geteekend, in dan loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester ter opzending aan den heer Commissaris der Ko- niaging in deze provincie. Goes, den 5 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. t GOEP, op Dinsdag I Juni 1900, waaraan is verbonden eene Verloting van Paarden, Veulens en Landbouwwerktuigen. Goes, den 5 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Kort vóórdat mevrouw Hapman den volgenden dag, den 23 December, vertrok, ontving Jameson uit Johannesburg over Kaapstad een cijfer-telegram, dat woordelijk luidde >Aaustaanden Zaterdag den 28 's nachts 12 uur zal het gezelschap opgericht worden. Men acht het van belang, dat gij niet vóór 8 uur vertrekt en u het stilzwijgen van de telegraaf verzekert. Wy vermoeden dat Transvaal begint argwaan te koesteren. Er zijn bier lieden uit het Zuiden, die er verdacht uitzien en die overigens niets in het Noorden te doen hebben." Dit telegram was door Harris, den secretaris van don eersten minister Cecil Rhodes, overgezonden. Daarom besloot Jameson den 28 December, zoo geen onvoorziene omstandigheden tusschonbeide kwamen, Transvaal aan te vallen. Hij deelde dit mevrouw Hapman mede, die daardoor des te sneller reizen zou en zoo kwam het, dat zjj in do helft van den tyd Ottoeboop bereikto en daar terstond met Pit Thom ruggespraak hield. >Zoo gij mij lief hebt, bewijs het dan nu", zeide zij hem, nadat zjj hem alles had uiteengezet, »mijn man is dood en u, als mijn toekomstigen echtge- OVER DE ingevolge art. 41 van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op MAANDAG DEN 14en Mei 1900 en volgende dagen plaatshebben. Goes, den 5 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, YAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het voljaars-kobier van den voor 1900, d >or den gemeenteraad in zijne verga dering van 12 April jl. vastgesteld, is door Gede puteerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 2 dezer, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt. Gemeld kohier zal gedurende vyf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen 3 maanden na de uitreiking der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden inge diend. Goes, den 7 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Boeren-deputatie, bestaande nit de heeren Fischer, Wolmarans en Wessels, die ons land en eenige andere landen van Europa hebben bezocht met het doel ten bate van de Transvaalsche Republiek de hulp van Europeesche mogendheden in te roepen, hebben Europa verlaten zonder dat doel bereikt te hebben. Een Duitsch blad zegt daarvan: De conferentie met den minister van buitenlandsche zaken De Beaufort heeft uitsluitend ten doel gehad, de heeren Fischer, Wolmarans en Wessels te overtuigen, dat hunne pogingen om in Europa eenige mogendheid tot interventie over te halen vruchteloos zullen zijn. Minister De Beaufort heeft op dringenden wensch der Boerenmissie zich gewend tot de kabinetten van Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk en Rusland en van alle zijden, onder verwijzing naar de reeds vroeger afgelegde neutraliteitsverklaring dezer mo gendheden, de mededeeling ontvangen, dat inter ventie in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden onmogelijk is. In verband met den toestand op bet oorlogsterrein zou het veel meer zaak zijn, dat de verbonden Republieken den Engolschen de gelegen heid geven om vrede te sluiten, een vrede die, zoo bij hen al niet de onafhankelijkheid verzekert, dan toch een einde maken zou aan het vreeselijke bloedvergieten." Zoo blijft den Boeren geen andere weg open dan de hulp der Vereenigde Staten in te roepen, doch ook president Mc Kinley schijnt weinig geneigd gehoor te geven aan de stemmen, die aandringen op interventie ten gunste dor beide Republieken. noot, zal ik de hoogste staatsbetrekking onder de nieuwe regeering bezorgen. Rjjd als de duivel met de berichten, die ik u te bestellen geef, gij reist voor liefde, eer en leven en breng dezen brief aan Charles Leonbard to Johannesburg. Vlieg dan naar Pretoria om te zien of zich daar gewapende Boeren tegenover ons stellen. Vooruit, Thom, wat hebt gy aan die menschen Niets alleen ik, die u liefheb en die gij zoo hartstochtelijk voor altijd verlangt te bezitten, alleen ik kan voor u van waarde zijn". Zij omarmde den wederstrevende en meende in hem een onderworpen slaaf te bezitten. Doch dat was niet zoo. Wel zou Pit Thom voor de liefde dezer vrouw kunnen bezwijken, te meer nog daar zij hem zoo uitlokkend tegeraoot trad, maar nu het 't leven van duizenden, de redding van het vaderland gold, daar twyfelde hij niet hoe hij handelen moest. En hij loog en verzekerde, dat hij alles doen zou, wat zij hem opdroeg. Mevrouw Hapman triomfeerde en twijfelde niet meer aan het gelukken van Jamesons plan. Had zij geweten welk verraad Pit Thom met deze zending plegen wilde, zij had hem ditmaal zeker gedood. Thom had zijn paard gezadeld en was de straat naar Johannesburg opgereden. Zoo ver de weg bet toeliet keek de dame hem na. Dit wist Thom en nauwelijks meende hij uit baar gezicht te zijn Bovendien heeft de president dor V. S. op dit oogenblik de handen vol door den hernieuwden opstand op Cuba en den voortgezetten stryd op de Philippijuen, zoodat van zijn zijde evenmin veel hulp te wachten is. In de Belgische Kamer dreigde een kabinets crisis te ontstaan, die echter nog tijdig werd be zworen. Het lid Lorand stelde namelyk voor te gelijk met de begrooting van oorlog te beraadslagen over de verkorting van den diensttyd. De regeering wilde bier niet aan en besloot de kabinets-quaestie te stellen, onder voorwendsel, dat de maatregel ontijdig was en gevaarlijk voor de organisatie van het leger. Daardoor bleef de rechterzijde bijeen, die overigens omtrent dit vraagstuk zeer verdeeld is, vooral omdat verkorting van den diensttijd, naar de bedoeling der voorstellers, zou moeten leiden tot verhooging van het contingent en tot den per soonlijken dienstplicht. In het debat bieiover ont brak het van weerszijden niet aan scherpe woorden en insinuation. Vooral de Antwerpsche afgevaar digden, die steeds voorstanders waren van ver laging der militaire lasten, hadden heel wat aan te hooren, omdat zij nu met de regee ring medegingen, in het vooruitzicht daardoor nieuwe credieteu voor handelsinrichtingen en ha venwerken te zullen verkrygen. Het voorstel-Lorand werd met 77 tegen 43 stemmen verworpen, zoodat de verkorting van den diensttijd van de baan werd geschoven. De feesten, die dezer dagen te Berlijn worden gegeven bij gelegenheid der meerderjarig-verklaring van den Duitschen kroonprins, krijgen een bij- zondere beteekenis door de tegenwoordigheid van vele vorstelyke persouen, en van vele doputaties als vertegenwoordigers van de regeerende vorsten van Europa. Het is een congres van troonsopvolgers, bijeen gekomen om een der hunnen te huldigen en te be groeten op den dag dat hy, van knaap jongeling geworden, het openbare leven binnentreedt, waarop hij, naar bet Pruisische stelsel, zjjn dienstplicht gaat vervullen. Niet alleen de Duitscbe Staten en de bondge- nooten hebben hunne vertegenwoordigers gezonden, ook Rusland en Engeland, België en Roemenie, Zweden en Denemarken, zonden prinsen, de overige mogendheden van Europa buitengewone gezant schappen. De meerderjarigverklaring van den kroonprins begon gisteren met een dienst in de kapel van bet paleis op hoogst plechtige wijze. Aanwezig waren de Keizer en de Keizerin, de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen, verscheidene andere vorste lijke personen, het corps diplomatique, de hooge militairen e. a. Nadat de gemeente gezongen had en de prediking was afgeloopen, verhief de kroon prins de ontbloote rechterhand, terwijl hy de linker op het hem voorgehouden vaandel legde. Hij sprak den eed, die hem voorgezegd werd, met luider stemme na. Daarop reikte de Keizer hom de hand en kuste hem tweemaal op de wangen, waarna de kroonprins zijn vader do hand kuste. Op de gods dienstoefening volgde een cour van gelukwensching in de Witte Zaal. Aan het gala-diner van gistoren betuigde de Keizer zijn gasten of bun souvereinen zijn hartelijksten dank voor hun deelnemiug aan het feest, welke •en eenvoudig familiefeest tot een wereld-historische gebeurtenis van den eersten rang gemaakt had. Hij dronk het welzyn der aanwezige souvereinen, zijn of hij week van don straatweg af en reed in ge- strekten draf in Noordelijke richting. Hy begaf zich naar het telegraaf-station Zeerust om van daar naar Pretoria aan Cronjé te telegrafeeren. Met zijn pa:rd, dat doornat van het zweet was, kwam by te Zeerust aan. Het was reeds nacht en met verbazing staarde de slaapdronken beambte den door den rit uitgeputten Pit Thom aan en vroeg hem wat hij verlangde. »Teiegrafeer onmiddellijk voor mij naar Pretoria, om kommandant Cronjé op bet telegraafkantoor aldaar te roepen." >Dat zal niet gaan, mijuheer. Zoo iets doen wij niet. Geef bet telegram op en »Dat gebeurt niet," hernam Thom met verheffing van stem, >gij hebt to doen, wat ik verlang. Voor uit, ga naar bet toestel als u het leven en het vaderland iets waard is. Gelooft gij dat ik voor myn pleizier met zulk een doodgereden paard hier in den nacht kom om mij door u de wet te laten voorschrijven De telegrafist was door deze woorden geheel ontsteld en waagde hot niet iets tegen te zeggen. Hy bad een gevoel, dat het iets vreeseljjks of ge vaarlijks zou zijn als hij aan het verlangen van den nachtelijken bezoeker niet voldeed. Hij vroeg daarom op voorkomenden toon »Kommandant Cronjé, Pretoria, myuhcer neven en ooms en wenschte ook hun de voldoening toe, dat hun vaderland en volk hen evenzoo zou danken als het zijne hem. De Keizer van Oostenrijk antwoordde, dat hy, op het welzijn van den kroonprins drinkende, de behoefte gevoelde zijn innigste gelukwenschen voor diens dierbare ouders uitte spreken. De Keizer was zeer verheugd den prins bij diens intrede in het openbare leven te kunnen begroetenhij zag hierin een voorteeken, dat de eenheid en trouw der voor vaders in volgende geslachten zou voortloven. De Portugeesche Kamer van Afgevaardigden heeft op zeer merkwaardige wijze getoond, dat de geheele beschaafde wereld niet ten onrechte de houding der Portugeesche regeering in zake de Beira-quaestie heeft afgekeurd. De afgevaardigde Cassa had het verzoek gedaan, om de regeering te interpelleeren over de aan En geland verleende machtiging om troepen over Por- tugeeich gebied te vervoeren. Dit verzoek werd door de Kamer, op advies der regeering, bijna eenstemmig afgewezen. Indien de Portugeesche regeering in staat was, zooals zij beweerde, op grond van officiëele stukken, aan te toonen dat de aan Engeland verleende mach tiging berust op gesloten overeenkomsten, dan zou zij zeker de gelegonbeid hebben aangegrepen om dit in de Kamer te doen. Haar zwygen echter en de weigering aan Cassa doen zien, dat Portugal de vergunning vrijwillig heeft toegestaan en de overtuiging wint veld dat het de neutraliteit heeft geschonden en zich van die schending wel degelyk bewust is. Ook de Portugeesche bevolking bewyst daarvan overtuigd te zijn. Te Oporto wordt een regement vrijwilligers gevormd om dienst te gaan doen by de Boeren, als protest tegen de hande lingen der regeeringde republikeinsche partij organiseert Boeren-meetings om van haar sympathie blyk te geven. Zelfs de schooljeugd meent bare verontwaardiging aan den dag te moeten leggen zij verschijnt in hot openbaar met matrozan-mutsen, waarop de namen Kruger en Boer in vergulde letters te lezen staan de studenten hebben zeer luidruchtige anti-Engelsche betoogingen gehouden. In het Amerikasmsche Huis van Afgevaar digden is een ontwerp aangenomen tot bet leggen van een kanaal in Nicaragua, een der vyf staten van Midden-Amorika. By de discussiën daarover werd nog al het een en ander gezegd, dat minder vleiend was voor Engeland. Een der afgevaardigden, tevens lid van de commissie voor het kanaal-ontwerp, hield een rede, waarin hij de noodzakelijkheid be pleitte om sterke forten te bouwen ter verdediging van bet kanaal. Wel is aangenomen, dat de Ver- eonigde Staten zullen zorg dragen voor de bescher ming van bet kanaal, doch waarin de maatregolen daarvoor zullen bestaan is niet duidelijk, daar het bouwen van fortificatiën uit het ontwerp is ver vallen. Wat het bovenbedoelde lid zeide komt in hoofdzaak hierop neer. »Het vertrouwen door eenige heeren uitgesproken, dat Engeland en do Vereenigde Staten nooit met elkaar in oorlog zullen komen, is geheel onverdiend. De belangen van Engeland en de Vereenigde Staten staan vyandig tegenover elkaar. Wij stollen vertrouwen in Rusland, Duitsch land en Frankrjjk; maar wij zullen nooit Engeland, die oude roovernatie, kunnen vertrouwen op zee. AU wij het kanaal niet versterken, zal Engeland wel zorgen er de controle over te krijgen, zoodra het meent, dat dit in overeenstemming is met de Engelsche belangen." »Ik ben geen mynheer, maar een Boer, ja kommandant Cronjé, Pretoria, onmiddellijk op het telegraafkantoor laten komen en bericht geven, zoodra hij er is." Spoedig tikte het toestel onder de vingers van den beambte bet bericht naar Pretoria, en binnen weinige minuten kwam het autwoord Begrepen wachten. »Gij wilt van daar bescheid hebben," vroeg de beambte. Jawel," antwoordde Thom. »Wilt gij iets eten of drinken vroeg hij nu aan Pit Thom. »Ik heb sedert van morgen niets over mjjne lippen gehad. Er is daarvoor geen tyd of gele genheid, wanneer men met het leven en den eigen dom van honderdduizenden op weg is. Geef mij maar wat." Bereidwillig ging de beambte naar een kast en zette vleesch, brood en whisky op een kleine tafel. »Ik zal uw paard naar stal brengen en het eten en drinken geven," zeide hij toen. »Doe dat, als de tyd het nog toelaat." Jawel" antwoordde de telegrafist, ging weg en verzorgde bet paard. Pit Tbom at en dronk intusschcü met gulzigen haast. Zijn godachten zweefden naar mevrouw Hap man te Ottoohojp. Oh, als zij bet verraad wist L

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1