Bijvoegsel. 1900. N°. 53. Zaterdag 5 Mei. 8Tsle jaargang. Advertentiën. Aanbesteding Vervoer Grint. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. GOES, 4 Mei [1900. Den afgetreden commandant van Hr. Ms. Btdgia, den luitenant ter zee le klasse C. A. D o - minicus, die gisternamiddag bij zijn vertrek uit Vlissingen aan het station uitgeleide werd ge daan door den luit.-kolonel garnizoens-commandant, den nieuwbenoemdon commandant der Bulgia en meer andere autoriteiten, wachtte aldaar nog eene aangename verrassing. Toen de heer Dominicus met zijne echtgenoote op het perron kwam, vonden zij daar de geheele bemanning van de Bulgia in groot uniform opge steld, om hen een laatst vaarwel toe te roepen. Aan mevrouw Dominicus werd door een dochtertje van een der schepelingen een prachtig bouquet aangeboden, versierd met zijden linten, waarop stond gedrukt»de Equipage van Hr. Ms. Bulgia. Uit Erkentelijkheid." De heer en mevrouw Dominicus dankten allen recht hartelijk voor deze voor hen zoo onverwachte en hoogst aangename verrassing. Toen de trein vertrok liep de geheele equipage tot aan het eind van het perron en riep haren gewezen commandant en zijne echtgenoote tot af scheid nog drie hoera's toe. Kruiningen. De heer J. H. O. Dominicus, secretaris van Kruiningen, is belast met de waar neming der betrekkingen van secretaris-ontvanger van Schore, ontvanger-griffier van het waterschap Kruiningen en secretaris van het Algemeen Arm bestuur van Schore. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 6 Mei geen godsdienstoefening. Ned. Hervormde Kerk. Op het zestal voor een predikant te Rotterdam komt voor ds. Lameis te Goes Gemengde Berichten. Een feestelijke drukte heerschtejl. Woensdag avond alhier in het Papegaai straatje en in den om trek daarvan. Het echtpaar P. de Vreugd vierde dien dag zijn vijftigjarig huwelijksfeest, bij welke ge legenheid door de muziekgezelschappen »Euphonia" en »Hosanna" den jubilarissen een serenade werd gebracht. Nadat eerst door »Euphonia" een paar nummers waren gegeven, trad het bestuur dier ver- eeniging de woning der feestvierenden binnen en wenschte hen, bij monde van den voorzitter, dhr. I. G. J. Kakebeeke, geluk met dezen dag. Dhr. De Vreugd dankte voor de hem en zijne echtgenoote bewezen attentie. Na afloop hiervan maakte »Eupho- nia", al spelende een wandeling door een gedeelte der stad en gaf nog een extra-nummer voor de woning van den eere-voorzitter, dhr. Z. D. v. d. Bilt La Motthe, dis ook daarvoor zijn dank betuigde. Op gelijke wgze bracht daarna »Hosanna" den jubilarissen een serenade, waarbij de directeur, de heer L. de Beste het woord voerde en eveneens den dank der feestvierenden ontving. Dezs ovaties brachten natuurlijk een talrijk pu bliek op de been. Hansweerd. Het houten aakschip »Louis", «chipper Van de Wetering, met eene lading tarwe van Rotterdam naar België is met lekkage te Wemeldinge binnen gekomen. Bij het uitvaren der Sluis aldaar is genoemd schip tegen de sluisdeu ren aangevallen, waardoor de zware bout brak. Het schip zal do reis vermoedelijk met pompers voortzetten. Krabbendijke. Gisteren reed de predikant der Herv. gemeente alhier, de heer B., per rijtuig naar Rilland. Even buiten de kom der gemeente sloe gen de paarden ep hol doordien zij schrokken van eenige militaire wielrijders, die achterop voorbij reden. Indien de hoer B. was big ven zitten zou hem hoogstwaarschijnlijk evenmin als den koetsier eenig letsel zgn bekomen. Daar hij echter uit het rijtuig wist te springen geraakte hij met een der wielrijders in de sloot en bekwam ernstige wonden aan het hoofd en was hij bewusteloos, zoodat ter stond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Reeuwgk is een eendje geboren met 4 pooten, »twee daarvan bevinden zich aan haar posterieur." (Utr. Dbl.) Een wonder? In een der bladen lazen wjj >De kleine werd dood onder 't paard vandaan ge haald. Na eenigen tijd kwam het kind weer bij en nu bleek het gelukkig niet zoo heel erg te zijn. (Het Vad.J Als gevolg dor werkstaking is het Nieuwsblad v. d. Boekhandel in een eigenaardigen vorm ver schenen, nl. als facsimiledruk van haudschrift met behulp van Salomon's autografische handpers. Op die wijze zijn zes bladzijden geheel »beschreven" met officiëele mededeelingen, ingezonden stukken en advertentiën. De moeilijkheid was, dat op deze wijze telkens 200 exemplaren konden worden af gedrukt, zoodat de kopij nog eenige malen moest worden uitgeschreven, om de ditmaal tot 600 exem plaren beperkte oplaag te bereiken. Ds. S. Ulferü, Hervormd predikant te Rot terdam is vrij ernstig ongesteld. Toen hij zich namelijk in den kelder van zijn woning bevond, werd h|j aangevlogen door een rat, die hem in een der polsen beet. Kort daarop zwol de arm hevig op en werd het duidelijk, dat door den beet gevaar voor bloedvergiftiging was ontstaan. Dank evenwel de spoedige heelkundige hulp was zgn toestand Woensdag weer bevredigend. Of het gevaar daarom als geweken mag worden beschouwd," kan natuur lijk nog niet gezegd worden. (R. N.) Goedkoope bruiloften 't Mag zeker een zeld zaamheid heeten, dat van den landbouwer K. op 't Kampereiland 2 dochters en 1 zoon op een dag in het huwelijk zijn getreden. De beide dochters huwden beiden met zoons van den landbouwer Van I. en de zoon met dochter van Van I. Bij deze 3 huwelijken waren dezelfde 4 personen als getuigen. Een h-jarige brandstichter. Het is gelukt om de oorzaak op te sporen van den de vorige week te Rheden gewoed hebbenden brand. Een vgfjarige knaap heeft bekend het schuurtje achter de woning van zijn vader met lucifers aangestoken te hebben, terwijl hij des avonds hetzelfde bij zijne grootmoe der heeft gedaan, die hem mede had genomen, om dat zijn vaders huis was afgebrand. Deze roeke loosheid heeft tengevolge gehad dat vijf woningen in de asch werden gelegd en acht gezinnen thans zonder dak zitten. Geiten en koeien. In verhouding tot het be- noodigde voedsel heeft men van geiten meer nut dan van koeien. Een middelmatig groote geit ge bruikt per dag 11/2 tot 2 kilogram hooi of een daarmede gelijkstaande hoeveelheid ander voedsel, terwijl een middelmatige koe 12 tot 15 kiligram hooi per dag gebruikt. Men kan derhalve 7 tot 8 geiten onderhouden met het voedsel van een koe. Rekent men, dat deze dieren 16 liter melk per dag geven en dit 8 a 9 maanden lang, dau krijgt men in 't geheel 4000 liter ongeveer, een hoeveel heid, die een koe slechts zal kunnen leveren, wan neer ze 10 maanden lang 15 liter per dag geeft, wat evenwel zelden het geval is. (R. N.J Vogelluis, een der oorzaken waardoor bijv. kanarievogels hun veeren verliezen verdrijft men door het bestrijken met glycerine of verdunde pe rubalsem. De Fransche consul te New-York heeft de standbeelden van Lafayette en Washington ont huld, welke door een der rijke inwoners der stad aan New-York zijn aangeboden. Een redevoering werd uitgesproken door een achterkleinzoon van den stichter der republiek der Ver. Staten, Was hington. Voor het eerst in vele jaren heeft de politie te New-York .den socialisten vrijgelaten te betoo- gen. De Trade Unions hebben zich bij de socialisten gevoegd en eenige uren waren 20,000 betoogers meester van de stad. Er werden scherpe redevoe ringen uitgesproken tegen de regeering. In Chicago voeren de «takers een even hoogen toon en de buigemeester der stad ziet de dingen zeer donker in. Bijna alle arbeiders toch staken er op het oogen blik om hooger loon. Sedert 14 dagen heerscht in de stad een soort schrikbewind 9 arbeiders, die wilden blijven werken, zijn gedood en 100 gewo De politie is machteloos. De Manilla-feesten zgn uitgesteld uit vrees voor ongeregeldheden. De na tionale garde en de artillerie wordt gereed ge houden. Te Buffalo staken 3000 beambten aan de spoorwegen. Te Schofield in Utah heeft een verschrikke lijke mijnramp plaats gehad, tengevolge van ont ploffing van schietkatoen. Meer dan 200 man zgn omgekomen, 137 lijken zgn reeds gevonden. Omtrent de Smeroe, een berg in Probolingo, komen zegt de Soer. Ct. onrustbarende berich ten. Een deel van den rand vertoont neigingen tot instorten, waardoor tal van ondernemingen worden bedreigd. De iulandsche bevolking heeft zich reeds op het ergste voorbereid, om onmiddellijk te kun nen vluchten. Europeanen zijn in dat opzicht zor- geloozer. De New-York Herald kondigt het huwelijk aan van Alfred van der Bilt, voornaamste erfgenaam van Cornelis van der Bilt, den spoorwegkoning met miss French. Men schat het vermogen van Alfred van der Bilt op 150 a 200 milloen francs, dat van miss French op 50 millioen. Van 26 tot 29 April hebben zich in Dzjedda zeven gevallen van pest voorgedaan, waarvan vijf met doodelijk gevolg. Den 30en kwamen er twee gevallen bij. Te Lubeck heeft men ontdekt, dat zeven jaren lang de waterleiding door een lek in een der zij buizen een verlies geleden heeft van 1000 liters gefiltreerd water per uur. Al lang klaagde het be stuur der waterleiding over het enorme verbruik der bewoners en drong het aan op 't invoeren van watermeters. Maar het publiek wilde daar niet aan. Een paar bewoners van een aangrenzende straat hadden al sinds zeven jaar veel last van water in den kelder. Men schreef dit toe aan het grond water, tot men na zeven jaren op de gedachte kwam, om de buizen der waterleiding eens te onderzoeken. Toen vond men het lek, waardoor dagelijks 24.000 liters verloren ging. In 't geheel heeft de water leiding dus een schade door dat lek gehad van meer dan 60 millioen liters water. Toon de trein uit Nice Dinsdagochtend te Aubagne aankwam, vond men in een coupé 2e klasse, waarvan het portier openstond, het lichaam van een man tusschen de beide banken liggen. Hg was met bloed bevlekt en de coupé droeg de sporen van een verwoede worsteling. De man was niet dood maar men kon hem niet tot spreken krijgen, zgn toestand was hoogst ernstig. Men vermoedt dat de moordaanslag heeft plaats gehad in een tunnel, ongeveer 18 kilometers ten oosten van Marseille, op de baan, die langs de Middellandsehe zee loopt. Van den dader werden geen sporen ontdekt. De Oesterreichisclie Volkszeitung heeft een prijs vraag uitgeschreven over de vrouwenquaestie. De prijsvraag luidt»Op welk gebied kunnen de vrou wen in de 20ste eeuw het best werkzaam zijn Er zijn prijzen uitgeloofd van 300, 200 en 100 kronen de jury bestaat voor de helft uit dames. Laatste en telegraphische berichten. Acte-examens Zeeland. 4 Mei. Geëx. 6 mannelijke candidaten. Geslaagd A. C. de Kam van Ylissingen, W. Kodde van Sou burg en P. Lutegn van Koudekerke. Vrije en orde-oefeningen. Geëx. 4 mannel. cand. GeslaagdF. B. van Putte van Aksel en J. L. Versprille van Aarden burg. Burgerlijke Stand van Goes van 24 Mei 1900. Ondertrouwd 3, Abraham Geene, 22 j. jm. te Goes en Wilhelmina Louisa van der Hegden, 21 j. jd. te Goes, onlangs te Bennebroek. Getrouwd 3, Hendrikus de Ruijter, 38 j. jm. en Wilhelmina d'Hondt, 26 j. jd. Geboren 3, Lourina, d. v. Jacobus van Hemert en Adriana Minderhoud. Levenloos aangegeven 4, een kind van het mannelgk geslacht van Pieter Leendert Buitendgk en Leuntje 363ste Staatsloterij, 4e ki. Trekking van Donderdag 3 Mei. 4e lijst. 657295. haven te Breskens, behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland. Raming f 5000. Minste inschrijver van de 12 was de heer P. J. Visser Pz. te Hansweerd voor f 4086. Nog hadden 0. a. inge schreven de heeren C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f 4196, J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge voor f 4210 en B. den Exter van den |Brink t« Krabbendijke voor f 4360. Poldervergaderingen. 10 Mei, 11 uur. 's-Gravonpolder, Polder 's-Graven- polder. 14 Mei. Goes, Breede Watering bew. Ierseke. 23 Mei, 11 uur. Driewegen, Waterschap Elle- woudsdijk. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wissenkerke. Bg de aanbesteding van de onderhoudswerken, dienst 1900/1901, aan don cal. Anna Frisopolder, gisteren gehouden, waren in schrijvers d© bh. C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f 7381, Joh. de Jonge te Middelburg voor f 7373, Anth. Verburg te Kolijnsplaat voor f 7260, P. J. Visser Pz. te Hansweerd voor f 7190, W. Dekker te Veere voor f 7180, J. M. van Leeuwen te Kolijnsplaat voor f 7050 en Chr. Franke aldaar voor f 6670. De begrooting was f 6743,71. Middelburg. Aan het gebouw van hit Prov. bestuur werd hedenmorgen aanbesteed lo. de voor- ziening der boorden van h«t kanaal van Ter-Neuzen. Voor de som van f25000 was van de 9 biljetten de hoogste inschrijving van den heer A. Tholens Dz. 1 te Ter-Neuzen, die zich voor 389 Meters verbond. Nog hadden 0. a. ingeschreven de heeren J. Linden- berg Cz. te Wemeldinge voor 368 Meters on A. A. de Wilde te Goes voor 367 Meters j 2o. het aanbrengen van een voorziening aan het onderzeesch beloop voor het zeeëinde van de Oost Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 5 Mei, Plaat». Informatiën Voorwerpen. Heinkenazand, woonhuis, schuurtje, tuin en dreef, Ds Ronde Brasser. Nisse, hofstede, Van der Kloes. 's-Heerenhoek, woonhuis, erf en bouwland, De Ronde Bressar. Ierseke, meubilair eaz., Prins. Nisse, inspan. Hollmauu. Nieuwdorp, wagenmaktrahcut en gereedschappen, Hollrasnn. Wolfertsdyk, boereoinspan, Mulock Houwer. Wolfertsdijk, huis, bcuwland, tiendrecht. Pilaar. Nisse, wei- en bouwland, Pilaar. Goes. huizen, Pilaar. Oadelande, schapen, VauderKloe». Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorm. Nam. Voorm. Nam. 5 Mei 7.28 7.44 0.47 1.7 6 8.11 8.32 1.30 1.58 7 9.7 9.35 2.23 2.59 8 10.18 10.46 3.31 4.17 9 11.28 11.57 4.47 5.23 10 0.31 5.50 6.23 11 0.55 1.23 6.43 7.7 Marktberichten. MIDDELBURG, 3 Mei 1900. Ter graanmarkt van heden wru*. evenals vorige week, da aanvoer uit Walcheren weder geriug eu uitgenomen Tarwe wtrd er vsu alle andere artikelen bijna niets aangeboden. By zeer kleinen handel bleven prijzen onveranderd. De aoteerirg is als volgt: Jarige Walch Terwe zander handel, voor puike nieuwe dito werd f 6.60 a 6,80 naar deugd betaald. Rogge werd op f 5,60 gehouden, in Winter- cn Z-imergerst ging aiets om, Walch Witte Bonnen werden tov f 11,85 aangeboden, ronde Bruine Boonen f 11,26 betaald, lange dito f9 a 9,50, Paardenboonen, groene Kook-, Kroonerwtau en Koolzaad niet getoond. Boter f0 70 a 1,per kilo. Eieren f2.60 per 100 atuks. Het BESTUUR van het WATER SCHAP nde Breede watering be westen Ierseke" maakt bekend, dat de ontwerp-begrooting voor het dienst jaar 1900/1901 van af 4 tot en met den 12 Mei 1900 ter inzage ligt ten kan tore van den ontvanger-griffier te Goes, en hiervan afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Voorts wordt kennis gegeven dat eens vergadering van Ingelanden zal gehou den worden op Maandag 14 Mei 1900 's voormiddag» te half elf uur, in het gewone lokaal te Goes. J. M. KAKEBEEKE, Dijkgraaf. G. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. Zjj, die genegen zijn aan te nemen het vervoer van 90 M3. GRINT van af het Stoomgemaal te Kattendijke tot aangewezen plaatsen, gelieven hunne inschrijvingsbiljetten in te dienen bij den Wethoudor dier gemeente, dbr. C. DE WILDE Az. te Kattendijke, bij wion de inlichtingen zijn te verkrijgen vóór 15 Mei a. s.

Goessche Courant | 1900 | | pagina bijlage 1