De ingewandskoorts (enteric feyer noemen het de Engelschen) is in Zuid-Afrika inheemsch. Aan de typheuse koorts sterven er in gewone tijden tal van personen. Slecht drinkwater is de voornaamste oor zaak, en natuurlijk loopt een leger in 't veld alle mogelijke govaar in dat opzicht. De gevoelens in de V. S. ten opzichte van den oorlog in Zuid-Afrika dit blijkt meer en meer worden geheel beheerscht door partijbe langen. De democraten zijn pro-Boer, de Repu blikeinen willen de neutraliteit bewaren. Een motie in den Senaat voorgesteld, waarin sympathie met de Boeren werd uitgesproken, kreeg den steun van alle democratendoch de republikeinsche meer derheid verwierp haar. En de democratische candidaat voor het presi dentschap, Bryan, die bij de vorige verkiezing met een zilverprogram optrad, is nu de pro-Boer can didaat. Hij heeft openlijk gezegd, dat wanneer hij tot president der V. S. gekozen wordt de Regee ring zich voor de Boeren zal verklaren, en al haar invloed zal aanwenden om een einde te maken aan den strijd in Zuid-Afrika. Daar de groote meerderheid van het volk op de hand der Boeren is, gelooft men, dat de kansen voor Bryan door deze verklaring aanmerkelijk zullen verbeteren. Oorlog Transvaal. Er is wederom weinig belangrijks te vermelden. Het belangrjjkste is, dat de Boeren nu niet alleen ten noordwesten, noorden en oosten van Thabanchu de Engelschen schjjnen te verontrusten, maar zich zelfs weer tusschen deze plaats en Dewetsdorp wagen. Van uit het noorden van den Houtnek hebben zjj het vooruitgeschoven Engelsche kamp zoodanig gebombardeerd, dat de Engelschen ge noodzaakt waren dit naar een veilige plaats over tj brengen. Uit Thaba'nchu wordt van 29 April aan de Morning Post gemeldGedurende den terugtocht van generaal Dickson viel diens eigen menag8-wagen met de wutervvageus van zjjn brigade in handen van de Boeren. De achterhoede bleef hevig doorvuren. Toen Dickson terugtrok kon ook Ian Hamilton het niet houden, die daarom zijn troepen verzamelde en toen zoetjes aan op Thaba'nchu terugtrok na den opmarsch van de Boeren met geweer- en kanon vuur krachtig gestuit te hebben. Lord Roberts seintGeneraal Ian Hamilton heeft den lsten Mei een aanmerkelijk succes behaald. Hij heeft den vijand uit een sterke stelling te Hout- nek verdreven, met betrekkelijk klein verlies. De Boeren verspreidden zich in oostelijke en noordelijke richting. Zes-en-twintig gevangenen vielen in handen van de Engelschen, onder wie een commandant en zestien andere gewonden. Hamilton staat nu te Jacobsrust, waar hij een dag vertoeft om zijn troepen rust te geven. Een offieiëel oorlogsbulletin vau de Boeren meldt De federalen hebben den 28sten April negen man en tien paarden ten oosten ran Thaba'nchu ge vangen gemaakt. Den 30sten April kwam een bereden corps Engel schen in de buurt van Brandfort. De federalen vielen hen van twee kanten aan. De Engelschen trokken terug. Twee burgers zijn licht gewond, er zijn elf gevangenen gemaakt. Volgens een ander bericht, waren de Wakkerstroom- en Ermelo-com- mando's dien dag bij Brandfort in een schermutse ling gewikkeld. Er werden elf Engelschen gevangen genomen. De vijand liet negentien dooden in het veld, onder wie kapitein Liddy. De federalen had den slechts enkele gewonden. De Engelschen zijn bij Veertien stroomen weer een hevig bombardement begonnen. De correspondent van de Times te Bloemfontein stelt het zóó voor, alsof de groote noordwaartsche beweging van Roberts' hoofdmacht, in de richting van Brandfort en Kroonstad, reeds begonnen is. De brigade van generaal Wavdl is den 30en April van Karee en die van generaal Bruce Hamilton van Glen opgerukt, terwijl de brigade van Maxwill zich voorwaarts bij Kranskraal bewoog. Onze opmarsch, zegt de correspondent, is 's ochtends om half tien be gonnen. De Boeren zijn teruggetrokken na een kort gevecht, dat op den linkervleugel vrjj hevig is ge weest. Generaal Broadwood heeft op den rechter vleugel getracht den Boeren den pas af te snijden, maar zij waren hem te vlug af en do Engelschen konden alleen de verlaten vijandelijke stellingen in bezit nemen. Heden ontvingen wij reeds het volgende telegram Londen, 4 Mei. Roberts seint, dat hij heden Brandfort bezette zonder veel tegenstand en met weinig verliezen. De Boeren onder De la Rey trok ken naar het noordoosten terug. Aan de Times wordt uit Bloemfontein gemeld Alle paarden Yan de Boeren worden nu verbeurd verklaard. Dit heeft meer uitwerking dan een ont wapening en is veel gemakkelijker. Te Bloemfontein is men overtuigd dat de oorlog geëindigd zal zijn ongeveer zes weken nadat lord Roberts' opmarsch begonnen zal zijn. Uit Mafeking zijn in de laatste dagen weder enkele berichten ontvangen. Rooskleurig ziet 't er niet uit. De 3000 belegeraars met tal van kanon nen, hebben die stad nauw ingesloten. En al lui den de berichten van daar nog altijd aalles wel," toch begint men zich in Engeland wel wat onge rust te gevoelen. In het allergunstigste geval kan het ontzettingsleger, uit Warrenton oprukkende, eerst over drie weken de belegerde stad bereikt hebben. En Carrington, die over Beira trok, kan er pas zijn, op zijn vroegst, in het begin van Juni. De Boeren begrijpen echter, dat ontzet nadert en verdubbelen daarom hun krachten. Na het bezet van Bloemfontein hebben zjj hun macht bij Mafe king zelfs nog versterkt. Dagelijks bestoken zij de bezetting en breken de spoorlijn naar Kimberley op. Er wordt melding gemaakt, dat twee brieven van groot belang in handen van de Engelschen zijn ge vallen. De eerste is van president Steyn aan Louis Botha. Daarin beklaagt deze er zich over dat er onvoldoende troepen zijn achtergelaten om Kroon stad te beschermen en zegt hij dat de Engelschen op het punt staan met 50,000 man den opmarsch te beginnen. Verder klaagt de president dat de com mando's, die naar men dacht Kroonstad zouden be schermen, bezig zjjn buit to maken in de graan- districten, waardoor een bittere ontstemming tus schen Vrijstaters en Transvalere gewekt wordt. De president dringt er op aan om 10,000 man uit Natal door de van-Reenens-pas te laten komen, opdat de strijd bij Kroonstad geconcentreerd en den Engelschen een beslissende slag kan worden toege bracht. Steyn zegt de verantwoordelijkheid voor de trouw van het Vrijstaatsche gedeelte van de fede rale strijdmacht af te wijzen, tenzij zoodoende een waarborg wordt gegeven, dat het 't voornemen van de Transvalers is de tjjdeljjke hoofdstad van den Vrijstaat te beschermen. De tweede brief is een antwoord van Kruger aan den commandant te Veertienstroomen, behelzende dat het volstrekt onmogelijk is hem meer troepen te zenden, daar elke weerbare man, waarover de republieken beschikken, noodig is in de stellingdie hjj bezet houdt. De brief besluit met de verzeke ring, dat Europeesche inmenging slechts een kwestie van dagen is. Overigens beveelt Kruger den com mandant in Gods genade aan. De N. E. C. zegt, dat men bij dit bericht wel een groot vraagteeken zal zetten. Er is iets zon derlings in, dat een brief van Steyn aan Louis Botha weer in den omtrek van Bloemfontein te rugkomt, en den Engelschen in handen valtmaar ook wordt van geeu van beide brieven, die de correspondent der Morning Post meedeelt, naar 't schijnt de dagteekening opgegeven, en zonder deze beteekenen ze al heel weinig, al zijn ze echt. Waarom is de legermacht van Lord Methuen, on langs nog aangevuld, niet bjj machte om die maar niet versterkt wordende Boeren uit Warrenton te verjagen En zoo is er meer. Natuurlijk dienen zulke interessante stukken niet tot inlichting van het publiek, maar tot opruiing en ontmoediging der Vrijstaters. De Telegraaf zegt er van Met een klein beetje scherpzinnigheid had de correspondent, die bet be richt seinde, toch wel kunnen begrijpen, dat de gevonden stukken niet afkomstig waren van de presidenten der republieken. Dat, als ze workelijk gevonden zijn, een grappenmaker de auteur dezer belangrijke documenten is, die de Engelschen op een dwaalspoor wilde brengen. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Arnemuiden C. H. Nolke, cand. te Groningen. Door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer W. K. C. Hage van Wolfertsdijk. Gereformeerde kerk. Bedankt voor het beroep naar Neede door ds. B. B. v. d. Hoorn, te Domburg. Onderwijs. Acte-examens l. o. Zeeland. 3 Mei. Geëx. 6 mann. cand. Geslaagd F. Tb. van Putte en D. Gallo van Axel, C. I. Serlé van IJzendijke, J. L. Versprille van Aardenburg, M. A. Narebout van Tolen en W. van Hekken van Se- rooskerke (W.). Vrije en orde-oefen. Geëx. 6 mann. cand. Geslaagd: A. J. Mulder van Breskens, P. A. Neeteson van Hontenisse, Th. A. Overtveld van Schoondjjke, A. Salomé van Breskens, A. F. Schuerman van St.- Jansteen. Wemeldinge. Op de gisteren door B. en W. opgemaakte voordracht voor een onderwijzer zijn geplaatstA. Verhage te Goes, Chr. v. d. d. Linde te Biezelinge, N. Zandee en J. van Loo te Goes. Er waren 8 sollicitanten. Bij referendum hebben zich verreweg de meeste leden van het N. O. G. vóór verplichte schoolver gaderingen verklaard. Rechtszaken. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen de zaak tegen J. Z. Jzn., oud 20 jaren, arbeider, geboden en wonende te 's-Gravenpolder, thans soldaat in garnizoen te Mid delburg, en P. B., oud 19 jaren, boerenknecht, ge boren te 's-Gravenpolder, wonende te Wilhelmina- dorp, beiden sedert den 28 April 11. gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes van 9 April 1900, in de strafzaak contra C. Nieuwdorp, beklaagd van jachtwetovertreding, ten gunste van genoemden Nieuwdorp opzettelijk eene valsche verklaring ondor eede te hebben afgelegd. Aan de beklaagden is mr. A. A. de Veer, advo caat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. Door de arrondissements-rechtbank te Zie- riksee is C. P., 21 jaar, te Icrseke, wegens weder- spannigheid tot 1 maand gevangenisstraf veroor deeld. (Z' N.) De zaak-Haas i6 door den Hoogen Raad ver wezen naar het Hof te 's-Gravenhage en zal aldaar den 7 Juni behandeld worden. Landbouw en Veeteelt. Het verslag van de vergadering van bet hoofdbestuur van de Mij. tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den 19en April 1900 te Middelburg, ontvingen wij eerst heden morgennadat wjj het reeds in de Midd. Ct. van gisteravond hadden gelezen. Daarom bepalen wij ons tot de volgende mededeelingen Tot keurmeesters-veeartsen voor de tentoonstel ling, die den 14en Juni e. k. zal gehouden worden te Kruiningen, werden aangewezen voor de paarden de beer D. G. de Vries, veearts te Clinge en voor het rundvee J. Kraamer, veearts te Koudekerke. Volgens de meoning van den zuivel-consulent zal eene algemeene verbetering van de zuivelbereiding eerst ingang vinden, zoodra do prijs van de boter op de markten afhankelijk wordt van de qualiteit. Om tot eenige verbetering te geraken, moeten cur sussen worden gehouden in zuivelbereiding. Die, welke bij gehouden heeft te Aagtekerke en Krui ningen, geven hem goeden moed voor de toekomst. Er zullen nu cursussen gehouden worden in de andere afdeelingen. ^Aan den wedstrijd in het houden van melklijstcn wordt deelgenomen door 19 personen. Naar aanleiding van de woorden, gesproken door den heer Löhnis, inspecteur bij het middelbaar onderwijs, in Limburg, en ook bij gelegenheid van het eindexamen aan de winterschool te Goes, waar deze hoopte, dat de Provinciale Staten van Zeeland, thans beter ingelicht dan bet vorig jaar, een beter onthaal zouden verleeuen aan eene aanvrage om eene provinciale subsidie, ten einde leerlingen, die ten trachten zonder keuze der middelen, uit den weg te ruimen. Ik heb nog nooit menschen aan getroffen, die niet met geld of beloften om te koopen zijn. Ik zou het nu voor zeer doelmatig houden, mevrouw, wanneer gij zulke menschen te Ottoehoop wildet aanwerven en als boodschappers naar Pre toria zenden, indiende Boeren zich tot gewapenden tegenstand verzamelen. Verder verzoek ik u naar Johannesburg terug te gaan en daar de leiding van het Hervormings-comité in handen te houden. Ik voor mij denk binnen twee weken ons werk te hebben volbracht en ons eerstvolgend diné bij onze samen komst te Pretoria te gebruiken. Onderhoud in middels nauwe telegrafische gemeenschap tusschen Johannesburg en Kaapstad. Bjj mjjn vertrek laat ik alle telegraaflijnen van hier naar Johannesburg of Pretoria verbreken. Ik moet dus mjjzelven zien te redden. Wilt gij voor ons machtig Engeland dus verder strijden, mevrouw, dan verzoek ik u te doen wat ik zoide. Engeland is u nu reeds voor uwe hulp on vergankelij ken dank schuldiglaat ook uw verder optreden u dien dank waardig zijn èn uw roem zal. helder als een ster, ten allen tijde schit teren, indien de vestiging van een vereenigd Zuid- Afrika door ons voleindigd is." »Goed, dokter, doch ik ben trotsch genoeg ook zonder dank op deze wjjze te handelenslechts éen verzoek zal ik te Pretoria aan u doen, als onze fiere Britsche vaan de Boerenvlag heeft nederge- haald en dit verzoek zult gij op uw eerewoord be loven te vervullen de lessen aan die school wenschten bjj te wonen, tinanciëel eenigszins te gemoet te komen, zeide de Voorzitter, dat bjj zich verplicht gevoelt, den heer Löhnis deze illusie te ontnemen, want indien er eene aanvrage om subsidie komt, zal waarschijnlijk de beginsel-quaestie worden gesteld, of bet op den weg van de Provinciale Staten ligt, om het land- bouw-onderwjjs te ondersteuuen en, indien die vraag bevestigend beantwoord wordt, of niet eerst het lager onderwijs in landbouwkunde en daarna het middelbaar gesteund moet worden, vooral omdat door het eerste in veel wijder kring nut wordt gesticht dan door hel tweede. Voor het middelbaar onderwijs bestaan vooreerst een voldoend aantal inrichtingeneerst als in de behoeften van het lager ouderwijs behoorlijk is voorzien, wil hij mede werken om het middelbaar onderwijs uit te breiden vóór dien tijd niet. Er wordt .wel eons gesproken van koppige boeren, die van geene verbeteringen willen hooren, maar het scbjjnt, dat de groote autoriteiten op landbouw gebied vaak even onverbeterlijk zijn. Ook vestigde de Voorzitter er de aandacht op, of bet, vooral bij volwassenen, die uit eigen beweging ter schole kwamen, gewenscht is bij het verlaten van den laudbouwcursus hunne bekwaamheid in verschillende graden uit te drukken voldoend, zeer voldoendenz.hij meent zelfs in een dagblad van even voldoend gelezen te hebben. Hij acht zoodanige qualificaties verkeerd. De Rijkslandbouwieeraar de heer Kakebeele, zeido, dat die onderscheiding een gevolg is van eene be raadslaging met de onderwjjzers aan de verschil lende cursussen bjj meent, dat zij kan dienen om door den naijver op te wekken, den ijver gaande te houden, doch zal de geopperde bezwaren ter sprake brengen in de aanstaande vergadering van onderwijzers aan de landbouwcursussen. Op voorstel van dr. Swaving, directeur van het Rjjkslandbouwproefstation te Goes, welk voorstel door hem zelf werd ingeleid, zullen pogingen wor den aangewend, om te komen tot een uniform- model van inschrijvingsvoorwaarden bij de verschil lende verbruiksvereenigingen. Gemengde Berichten. Kansweerd. Het tjalkschip Zeven Gebroeders, schipper Feenstra, met eene lading maïs van Bel gië naar Zutphen, liep gistermorgen op den West- Bavenberm omhoog en werd door de Belgische sleepboot Koekelberg no. II vlotgesleept en hier binnengebracht. Een moeder van vijf kinderen te Wormer- veer had het ongeluk door een luik te vallen en is tengevolge van dien val overleden. Te Oosferwijk (N. B.zijn vier hectaren bosch, toebehooreude aan den heer Van der Feltz, door brand vernield of beschadigd. Nabij het station Vogelensang bad Dinsdag een 7-jarig knaapje bet ongeluk, speleude op de spoorbaan te komen. Hjj bemerkte den naderenden trein niet en werd overreden. Even later vond men zijn lijk. Het onheil was door niemand opgemerkt. Op de rivier bij de spoorwegbrug bij Baan- boek had een droevig ongeluk plaats. Schipper Oossen voor met zijn vaartuig tegen de brug aan, waardoor de mast brak. Deze kwam ongelukkig te vallen op het kind van don schipper, dat on middellijk een ljjk was. De geneesheer te Sliedrecht, die terstond gehaald werd, kon slechts den dood constateereu. DC.) Te Andjjk (N. H. zijn gisteren D. de Vries en T. Zwier 70 jaar gehuwd. H. M. de Koningin- Moeder schonk een gift van i' 40. Do ex-predikant Barger, levenslang veroor deeld, wegens moord op een jong meisje te Har- lingen, is in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden overleden. Dinsdag was op de vuilnisbelt te Haarlem de zoon van een schipper bezig puin uit te graven. Een deel der puiumassa stortte neer, zoodat bjj er onder werd bedolven. Uitgegraven bleek, dat bet hoofd verpletterd was en dat tevens het lichaam zwaar was beschadigd. Woensdagnacht is er ingebroken te Hoes (bij Nijmegen) in het huis van jhr. De K. Er is een antiek-zilvereu theeservies van groote waarde gestolen. »Twjjfel er niet aan, mevrouw, dat ik voor u alles mogelijk zal maken, wat met menschelijke krachten te vervullen is. Engeland zal hetzelfde voor u doen." >Ons onderhoud daarover is dan afgeloopen, dr. Jameson. Ik ga morgen terug naar Ottoehoop en van daar naar Johannesburg. Voor Pretoria heb ik zulk een vertrouwbaren boodschapper, als er op de wereld geen tweede is. Ik wil u dat gebcim ont hullen, als weduwe mag ik dat nu gerust zeggen bet zal mijn verloofde en binnen weinige maanden mijn echtgenoot zijn. Nu zult gij, hoop ik, tevreden en gerustgesteld zjjn." »Mevrouw", hernam Jameson met een diepe bui ging en hy kuste hare hand, >myn hartelijke ge luk wensch met uwe verloving. Ik geloof geen ijdele hoop te koestoren, wanneer ik beweer dat uwe be- geerenswaardige hand op de toekomst van het ver eenigd Zuid-Afrika zoodanig zal gericht zijn, dat zij Engeland en Transvaal door gouden ketenen ver zoent." »Ik koester slechts den wensch, dat alle bloed vergieten op den weg naar mijn huwelijksfeest ge spaard blijft. Vroeger meende ik, dat geweld het beste middel was ter vervulling van onze wenschen thans geloof ik dat liefde gemakkelijker en op edeler wijze overwint. Op dus naar Johannesburg, daar zien wij elkaar weer." Op schertsenden toon had zij den Iaatsten volzin gesproken zij stond op, reikte den heeren de hand en vertrok. (Wordt vervolgd.) fatsoenlijk mensch zich niet meer met hen had willen inlaten. De ware geschiedenis was deze: Mijnheer Hapman, Jameson en de overste hadden twist gekregen over het bezit van een Katïermeisje. De vooraf gebruikte wjjn was bun naar het hoofd gestegen en de strijd nam zulk een verloop, dat een formeele bokspartjj onder de drie nette mannen ontstondJameson gaf Hapman zulk een geweldigen stoot tegen de maag, dat hy weinige uren later stierf. Mevrouw Hapman stond nu op en zeide, dat zij rust noodig had den volgenden dag was zij tot eene uitvoerige bespreking bereid. Zij gevoelde zich over den dood van Hapman zoo gelukkig, als zjj ooit in haar leven was geweest, en al mocht zjj al zyn, zooals men over haar sprak, het hart van deze raadselachtige vrouw was ont brand in vurige liefde voor Pit Thom. Aan hem dacht zij, toen zjj zich in hare tent ter ruste begaf en met een gelukkigen, hoopvollen lach op een spoedig wederzien sliep zjj in. Den volgenden dag hielden Jameson, mevrouw Hapman en overste Willoughby een langdurige con ferentie. Jameson zoowel als de overste waren ver baasd over de kostelijke iulichtingen, die mevrouw hun verschafte. Nu moest, indien er geen wonder geschiedde, Transvaal overwonnen worden. Mevrouw Hapman legde de beste terreinkaarten, nauwkeurige teekeniugen van vestingen over, deelde het aantal gewapende Boeren mede, do sterkte hun ner artillerie en ruiterij en te gelijk volledige in lichtingen omtrent het aantal gewapende Uitlanders in Johannesburgzjj schatte hun aantal op onge veer vijf duizend man. Het zijn eehter slechts helden met don mond en ze zyn alleen goed om voor kanonnenvleesch te dienen" besloot zij hare rede. »Des te beter voor ons" antwoordde Jameson, i-want dan hebben wij alleen met de Boeren te doen en we behoeven dan met die ellejoden wanneer ze bemerken dat wij beter regeeren dan die Boer Krugerniet af te rekenen. Transvaal wil ik zuiveren van alle elementen, die Engeland vijandig zijn, alsof een monster-granaat door het land was gevlogen." »En Cecil Rhodes, de halfgod, hoe denkt die er over, dokter Jameson vroeg de dame. »Gij weet hoe lange jaren ik zijn arts en zijn vertrouwde ben geweest, mevrouw. Wat ik doe, doe ik alleen op last van onzen eersten minister. Wij willen geheel Afrika ondor Britsche heer schappij brengen en Cecil Rhodes zal de man zijn, die het klaar speelt. Wanneer wij thans niet handelen, nu dit domme, koppige Transvaal nog overvallen en gebonden kan worden, dan het valt mjj zwaar als Engelschman zulke woorden te moeten spreken, maar ik herbaal slechts de woorden van den eersten ministerzullen wij later met den besten wil een ongeluk niet meer kunnen afwenden, dat misschien grooter zal zijn dan het verlies der Amerikaansche koloniën. Ons doel is een vereenigd Zuid-Afrika, en elke hinder paal, die ons plan in den weg staat, zal men moe-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2