1900. N°. 53. Zaterdag 5 Mei. 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. SCHUTTER IJ FEUILLETON. Under de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave- COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meerlO ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen ona en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De inschrijving voor de zal plaats hebben tusschen 15 en 31 dezer maand. Daartoe moeten zich aanmelden allen, die geboren werden in het jaar 1875, zij, die, geboren tusschen 1866 en 1874, sedert 1 Juni 1899 in de gemeente zpn komen wonen en in hunne vorige woonplaats dienstplichtig waren, alsmede zij, die geboren zijn tusschen 1866 en 1874 en verzuimd hebben zich in hunne vorige woonplaats te laten inschrijven. De onderscheidene daarvan te houden registers zullen op den 1 Juni eerstkomende worden geslo ten en zij, die bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boe ten en straffen. Goes, den 4 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, l. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 4 Mei 1900. Op verzoek van den heer Jan Morks, luitenant kapelmeester te Middelburg, zijn de data voor de beide zomerconcerten veranderd en thans definitief vastgesteld op de Zondagen 24 Juni en 19 Augustus. Jl. Woensdagavond was aan ds. en mevr. Van Lelyveldbij gelegenheid der terugkomst van hunne huwelijksreis, eene verrassing bereid door de leden der Ned. Hervormde gemeente alhier. Nadat 'het echtpaar in hot kerkgebouw had plaats genomen werd mevr. v. L. door de jongejuffrouw L. Risch een prachtig bouquet aangeboden, waarna door het zangkoor Ps. 121 werd gezongen. Daarna hield ds. Lamer* een toespraak, waarin hij op de hem eigene welsprekende wijze den jonggehuwden de beste wenschen bracht voor hunne verdere levensdagen en mevrouw van harte welkom heette in deze gemeente. Na zijne rede met gebed ge ëindigd te hebben hief het koor een >Feestzang ter begroeting'' aan (woorden van ds. Lamers). Vervolgens werd bet woord gevoerd door dhr. L. van Bruggendie, namens de commissie, gevormd uit de kerkgaande gemeente, dtn jonggehuwden een stoffelijk bewijs van genegenheid aanbood, be staande in een prachtig marmeren Christusbeeld, een kunststuk van Thorwaldsen, een der grootste beeldhouwers dezer eeuw. Dit beeld was, omgeven met groen en bloemen, in het kerkgebouw ter be zichtiging gesteld. Hierna werd door de aanwezigen ds. v. L. en zijne echtgenoote toegezongen het tweede gedeelte van Gez. 96, met toepasselijke wijziging van enkele woorden. Nadat door het koor als slotzang »Bede, door C. van Rennes" was ten gehoore gebracht, dankte ds. v. L. voor de hartelijke ontvangst, die hem zoozeer verraste en waaruit zoovele bewgzen 18 Jameson zat met overste Willoughby in zijn tent te Pitsani te dineeren, toen een ordonnans binnen kwam en mevrouw Hapman aandiende. >Eindelijk eindelijk!" riep Jameson en wilde verheugd de tent uitsnellen om mevrouw Hapman daarbinnen te leiden. Zij was hem echter voor en trad op hetzelfde oogenblik reeds door het voor gordijn van de tent binnen. Vroolijk ging Jameson baar tegemoet en baar groetend zeide hij Engelands en mijne complimenten, genadige vrouw, voor uw koene, voorbeeldelooze reis. Gij brengt ons den sleutel van Transvaal en daardoor hebben wij eene nieuwe Engelsche provincie, een nieuw, schitterend edelgesteente aan de kroon van Hare Majesteit. Veroorloof mij, mevrouw, u een plaats aaa te bieden." »Gjj vleit mij zeer, beste dokter", antwoordde mevrouw Hapman en nam plaats in een gemakke- lijken veldstoel. »Ja, gij hebt gelijk, ik breng u onschatbaar materiaalzelfs uw koffer. Wees zoo goed vóór alles dezen brief te lezen van het Hervormings-Gomité uit Johannesburgintusschen zal ik eenige van uwe heerlijke spijzen aanspreken. Verder verzoek ik u de beleefdheid te hebben mijn echtgenoot van mijn aankomst kennis te laten geven." Zij nam uit haar lederen portefeuille een brief, die aan dokter Jameson geadresseerd was, gaf hem over en nam toen zonder complimenten van de voor haar staande spyzen. Zij wendde zich tot van hartelijke genegenheid voor hem en zijne echt genoote bleken. Deze verwelkoming werd door zulk een groot aantal belangstellenden bjjgewoond, dat het kerk gebouw geheel was gevuld zelfs merkte men ver scheidene leden van andere kerkelijke gemeenten en gezindten op. Borsele. De Raad dezer gemeente besloot dezer dagen het verzoek uit Goes in zake de Hoogere Burgerschool te ondersteunen. Bij een twaalftal in gezetenen, geen leden van den Raad, vond de aan vraag ook weerklank, zoodat deze mede hunne handteekening plaatsten op het adres. Borsele. Voor de inrichting van de onlangs verpachte perceelen op den oever van den calami- teuzen polder tot kweekplaatsen van oes ters waren dezor dagen een tweetal personen werkzaam. De verrichtingen duurden echter kort. Naar men verneemt was verzuimd de vereischte vergunning aan te vragen om zeeslib op te ruimen, steenen te verplaatsen en andere voorzieningen te treffen, die noodig zijn om den oever te vervormen tot terrein voor oestercultuur. De belangen van een calamiteuzen polder en die van oesterteelt zijn vermoedelijk onveroenigbaar. Het dames-comité te Middelburg deelt mede, dat het 29 April brieven ontving van den Nederl. consul-generaal te Kaapstad, en van eene dame, mevrouw de weduwe Koopmande Wet, aldaar, met wie het comité zich, op aanraden van dr. Leyds, in verbinding had gesteld, om in het belang der krijgsgevangenen werkzaam te zijn. Uit deze brieven blijkt, behalve de zeer innige dank aan de milde gevers, dat voor de krijgsgevangenen, vooral door de vele zieken, zeer veel vereiseht wordt. De Nederlandsche consul-generaal schrijft daar over o. a. »U vraagt mij u te melden wat u ver der voor de krijgsgevangenen zoudt kunnen doen. Ik zou u in overweging willen geven, eene flinke kwantiteit sokken en flanellen hemden, Hollandsche koek, worst of jam en marmelade in blikjes bijeen te brengen en daarvan een deel per stoomboot nanr St. Helena, en een deel naar hier te verschepen." Ingevolge dezen raad van den consul on de mede- deelingen van mevr. Koopmansde Wet heeft het comité besloten eene dergelijke zending voor de krijgsgevangenen uit Middelburg te ondernemen. Het doet nogmaals een vriendelijk en dringend beroep op allen, die het, door bet toezenden van deze artikelen, mochten willen steunen in deze onderneming. (M. Ct.) De werkstaking der typografen te Amsterdam. Woensdagavond hebben de patroons, op wier drukkerijen nog gestaakt wordt, besloten zich tegen de eischen te blijven verzetten zij benoemden een comité uit hun midden tot uitvoering van dit be sluit. Tot leden van dit comité werden aangewezen de beeren Wormser, Zwart (Ellerman, Harms Co.), Binger, Holdert Sr. en Hoekstra (Electrische druk kerij). Overeengekomen is, geen werklieden onder andere voorwaarden dan de oude weder in dienst te ne- overste Willoughby en zeide »In het leven te velde verleert men de gebruike lijke vormen. Excuseer mijn trek naar deze heerlijke lekkernijen. Springbokkenvleesch smaakt in het eerst wel goed, later echter kan men het niet meer eten, daar bet te velde eiken dag de eenige spijs is." Jameson had den brief geopend en in vliegende haast las hjj de regelen. Hij wendde zich tot den Overste en zeide: »Ha, dat is goed. Ik zal u den brief voorlezen, beste vriend, luister Johannesburg, den 20 December 1895. Aan dr. Jameson. Pitsani. Geëerde Heer Do stand van zaken in dezen Staat is zoo kri tiek geworden, dat wjj zeker zijn, dat binnen niet al te langen tijd een conflict tusschen de regeering en de Uitlanders zal uitbreken. Het zal nauwelijks noo dig zijn dit te herbalen, daar het een feit is Het is genoeg er op te wijzen, dat de toestand van duizenden Engelschen en anderon onverdrageljjk wordt. Alle verzoekschriften van het volk zijn met meer der of minder verachting van de hand gewezen j en in de debatten over het verzoekschrift betref- fende het stemrecht, dat van nagenoeg 40000 hand- teokeningen was voorzien, eischte een lid dat de Uitlanders voor de rechten, die zij verlangden, zouden strijden en geen enkel ander lid verzette zich daartegen. De regeering heeft dus zelf al de elementen uitgelokt, die noodzakelijk tot een ge wapend conflict voeren. De eenige wensch van het volk is hierfatsoenlijke behandeling, behoud van zijn onafhankelijkheid en verzekering zijner vrjj- men, tenzij vooraf het comité is geraadpleegd. Gisteravond zijn De Standaard en Het Ned. Dag blad, die beide gedrukt worden bjj de firma De Roever, Kröber en Bakels, met een half vel en ge- lijk van inhoud verschenen. Het werk wordt ver richt door medehulp van verschillende patroons, ook van elders. De drukkerijen, die besteld werk van grooten omvang hadden aangenomen, hebben, waar dit maar even kon geschieden, voor de afle vering daarvan uitstel gekregen. Verder verneemt men, dat er enkele Engelschen te Amsterdam zijn aangekomen, die op enkele druk kerijen de zetmachines bedienen. Bij Holdert Co. werkt een deel van 't perso neel, dat op de zetterij ook overnacht. De bladen, die bij deze firma gedrukt worden, Echo, Tijd en Alorgenpost, zijn verschenen. Bij de firma Faddegon werkt nog niemand, hij Ellerman Harms Co. zgn slechts zeer weinigen aan den arbeid. De staking bij de firma De Roever, Krüber en Bakels duurt voorter zijn echter maat regelen getroffen waardoor De Standaard en Het Ned. Dagblad, als boven gezegd, konden verschijnen. De Telegraaf zal voorloopig alleen des avonds verschijnen. De beeren Fischer, Wessels en Wol- marans hebben Woensdagochtend verschillende afscheidsbezoeken afgelegd, o. a. bij het hoofd van het Kabinet, Minister Pierson, hij den Minister van Buitenlandscke Zaken, en bij de voorzitters dor beide Kamers. Bij bet vertrek uit 's-Gravenkage van het Zuid-Afrik, driemanschap sprak eer gisteren baronesse Van Harinxma thoe Slooten, eere voorzitster van de Haagsehe afd. der Zuid-Afrik. Vereeniging, een afscheidswoord. »Gaat het u, mevr. Fischer en mijne beeren, zooals ons, leden der Zuid-Afrik. Ver., dan ver vullen op dit oogenblik van scheiden velerlei gewaar wordingen uw hart zeide mevr. Van Harinxma. »Eén grondtoon echter hebben ons aller gedach ten gemeen en dat is die van grooten ernst, en tevens die van heilige hoop." Mevr. Van Harinxma sprak vervolgens haar beste wenschen uit voor de Republieken, de afgezanten en hun zending. Zij eindigde aldus »Gy neemt, weest daarvan overtuigd, do verze kering mede, van onze meest eerbiedige sympa thie gij laat hier harten achter, die deelen in uw vreugde en die deelen in uw rouw. Brengt aan uw natie uit naam van ons allen over, dat een der laatste woorden, die in ons dierbaar Neder land tot u gesproken zgn, een woord is geweest van diepen eerbied voor de deugden van uw volk, van hoop voor uw landen en van heilig geloof in uw toekomst. »God de Heer behoede u op al uw wegen De heer Fischer nam het woord om hierop te antwoorden met de verzekering, dat hg deze laatste van de vele sympathiebetuigingen als een aange name herinnering aannam en aan het volk daar ginds zou overbrengen. Nogmaals stelde hij in het licht het heilige van hun streven, waarop zij trotsch waren, nl. een streven voor de vrijheid van heden zonder welke het leven geen waarde heeft. De regeering neemt geen notitie van deze dingen en beleedigt het nationaliteitsgevoel der Engel schen bij elke gelegenheid. Wat wij te overwegen hebben isHoe zullen zich de zaken voordoen in geval van een gewapend conflict? Duizenden ongewapende mannen, vrouwen en kinderen zullen prijs gegeven worden aan de genade van goedgewapende Boeren. Het eigendom van millioenen waarde loopt het grootste gevaar Niet zonder bezorgdheid zien wij de toekomst tege moet en gevoelen dat wij stappen moeten doen om bloedvergieten te vermijden doch tevens, dat wij gerechtigd zijn om onze rechten te beschermen. Onder deze omstaudighedon zien wg ons genood zaakt u te verzoeken ons te hulp te komen, indien hier binnen korten tijd onlusten mochten uitbreken. De toestand is reeds zoodanig, dat wij dezen stap niet kunnen nalaten en wij gelooven zeker dat gij on de mannen onder uwe bevelen niet in gebreke zullen blijven een volk te helpen, dat zich in zulke omstandigheden bevindt. Wij garandeeren alle on kosten, die door uw hulpbetoon gemaakt mochton worden en verzoeken u de verzekering aan te nemen dat alleen de uiterste noodzakelijkheid dezen kreet om hulp veroorzaakt heeft. Wij verblijven met Hoogachting Uwe Charles Leoniiard. J. II. Hammond. Lionel Phillips. Geo Farrar. Francis Riiodüs. Deze brief is woordeljjk getrouw. De schrijver. volk en vaderland, dat, naar hij hoopte, met Gods zegen moge bekroond worden. Namens het bestuur der afd. bood mevr. Van Harinxma daarna het gezantschap een massief zil veren vredespalm aan. Op de strikken of bando- roles van hetzelfde witte metaal zjjn gegrift de woordenVrede en Vrgheid, zoomede het opschrift 2 Mei 1900. De afd. 's-Gravenhage der Ned. Zuid- Afrik. Vereeniging. Na een zeer enthousiastische ontvangst te Rotter dam kwamen de drie beeren gistermiddag te 4 uren op het terrein der Holland-Amerika-lijn aan, alwaar het ss. Maasdam tot vertrek gereed lag. Op het promenadedek wenschte de heer Meerkamp van Emhden Gods hesten zegen toe op de zending en een voorspoedige reis. De heer Fischer antwoordde zeer geroerd, doch zeer duidelijk. Over de geheele kade was hij ver staanbaar. Nogmaals zette hij het doel der zending uiteen, namelijk den vrede met erkenning van hun vrgheid. Toen weerklonken de volksliederen, door de muziek der Weerbaarheid" gespeeld en door »Rott. Mannenkoor" gezongen, en waarmee de geheele volksmenigte instemde. Het was klokslag halfvjjf toen de Maasdam in beweging ging en de aanwezigen Psalm 134 vers 3 aanhieven. Langzaam stoomde het schip weg. Een luid en eindeloos gejubel steeg op langs heel de kadehonderden stoomfluiten op de rivier gilden hun juichkreten uit. Het was een treffend en on vergetelijk afscheid, zegt het Vaderland. Dr. Leyds is naar BruBsel teruggekeerd. Naar men verneemt, zijn van onze regeering nog geen nadere mededeelingen ontvangen, waar door aan de voorgenomen uitzending van genees- heeren naar St. Helena door het Ned. Roode Kruis gevolg zou kunnen worden gegeven. Tegeu de uitzending van doctoren naar de Kaap kolonie, tot geneeskundige behandeling van krijgs gevangen Boeren, bestaat bij de Engelsche regeering geen bezwaar. De medici zouden zich echter hebben te stellen onder de orders van de Engelsche militair-genees kundige autoriteiten. Onder deze omstandigheden wordt de uitzending, waartoe reeds maatregelen waren getroffen, zeer onwaarschijnlijk geacht. De corr. van de Zwolsche Ct. te Kaapstad, dd. 2 April schrijvende over de onder de Boeren- gevangenen toen heersckende ziekten en de door de slechte behandeling gewekte verbitte ring, zegt vervolgens Omtrent die ziekte moet ik er volledigheidshalve nog bijvoegen, dat de ingewandskoorts als een groote epidemie door 't geheele Engelsche leger heerscht. De correspondenten seinen het wel niet en vermel den alleen de dooden en gewonden, maar de feiten wijzen het uit. Dat 't in Ladysmith en Kimberley hevig was, is bekend, maar het is niet daarbjj ge bleven. In Durban moet do toestand bedenkelijk zijn en hier in Kaapstad alleen worden 450 lijders onder de imperiale {troepen verpleegd. Met een ironischen lach had Jameson den brief gelezen en hem in den zak stekend, zeide hij»De zaak is rijp voor uitvoering. Een telegram van mijn broeder zal ik nog afwachten en dan vooruit Aan de moedigen behoort de wereld." Nu nam mevrouw Hapman het woord eü wendde zich tot dr. Jameson »Hoe het or in Johannesburg uitziet, weet gg nu, dokter, maar welke hinderpalen en strijdkrachten wy zullen ontmoeten kunnen alleen myn mond en mijne teekeningen u mededeelen. Maar zeg mij vóór alles hoe mijnheer Hapman het maakt." Een verlegen stilzwijgen was het antwoord van beide beeren op deze laatste directe vraag. Mevrouw Hapman herhaalde haar en toen had Jameson den moed haar het volgende mede te deelen >Mijnheor Hapman is eenige weken geleden met «enige bedienden op de struisvogeljacht gegaan en zijn paard, dat hij bij de vervolging van een dezer dieren te sterk aanzette, is gevallen en Hier viel mevrouw Hapman hem in de rede en zeide»en hy heeft den nek gebrokenzeg het ergste maar." Bevestigend knikten de heerende yskoude kalmte der dame bij het vernemen van dit bericht deed hen verzwijgen. »Nu, goed", ging zij voort, swaarom zou men droefheid huichelen, indien men blij is van een lastig pak bevrijd te zyn." De heeren konden ook hierop niets antwoorden, temeer daar de geschiedenis van de struisvogel jacht gelogen was en de ware toedracht van den dood van mijnheer Hapman zulk een ongun stig licht op hen zou geworpen hebben, dat elk

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1