1900. N°. 52. 87sle jaargang. i7 FEÜlILETOJf. Onder de Boerenvlag. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóob* 2 uren op den dag dep uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 2 Mei 1900. Blijkens bet gisteren verschenen afdeelings- verslag der Eerste Kamer over de ongeval lenwet vond verplichte schadeloosstelling van den werkman bijval, maar des te meer bestrijding de toepassing van dit beginselhet centraliseerend karakter met de Rijksverzekeringsbank werd door zeer velen afgekeurd en de geheele regeling zeer be zwarend en kostbaar voor den werkgever geacht. Met de Nederlandsche werkgeversvereniging ver langde men vrijheid voor werkgever en werkman. Velen zullen stemmen voor de wet, als de Regeering toezegt bij novelle vrijheid te laten om, behoudens waarborgen, particulier te verzekeren. Verscheidene leden verlangen zoodanige toezegging niet. Niet- verzekering van landbouw- en zeevaartbedrijven vond veel bestrijding. Aan een eventueele afstem ming der wet ontzegde men eenige politieke be- teekenis. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder zijn Maandagavond te Arolsen aange komen. De gemeente Rilland-Bath krijgt van af 1 Mei nu ook een avondpost uit Zeeland. De postbode moet op den trein wachten, die te 5.40 hier arriveert. Ofschoon de bode nu wat later in de gemeente komt, wordt deze verbetering in 't al gemeen zeer gewaardeerd. By Koninklijk besluit is benoemd tot kanton rechter te Tolen mr. F. M. C. E. Koksma, thans griffier bij bet kantongerecht te Hulst. Meu meldt ons, dat mej. Harry van der Harst (uit Middelburg) die Zaterdag het diploma behaalde aan de Koninklijke Muziekschool te 's-Gra- venhage, na afgelegde proeven van bekwaamheid, door prof. Stockhauser te Frankfurt a./M. is aan genomen om bare studiën onder zijne leiding voort te zetten. De Hoger buiszaak. De Volksstrijd ver neemt van betrouwbare zijde dat er onder de Kamer leden-juristen zyn, die aan de totstandkoming van de revisie-wet hebben meegeholpen, die de opvat ting van den Hoogen Raad, als zoude bij in dit stadium der zaak de vertrouwbaarheid der getuigen te beoordeelen hebben, onzinnig achten en er zich tegen zullen verzetten. (Het Volk.) De burgemeester van Amsterdam beeft by kennisgeving, in opdracht van HH. MM., aan de burgerij de gevoelens van innige dankbaarheid overgebracht voor de zeer warme ontvangst, die baar in de hoofdstad is te beurt gevallen, en tevens bericht, dat hem namens de Koningin f 2000 is ter band gesteld, ten behoeve der algemeene armen. De werkstaking der typografen te Amsterdam duurt nog gedeeltelijk voort. Door de patroons was Maandag bet volgende be middelingsvoorstel gedaan »Eene commissie wordt benoemd, bestaande uit een gelijk aantal patroons en gezellen, die trachten tot een regeling van loon, arbeidsduur enz. te geraken, welke beide partjjen bevredigt. Zoodra bet besluit tot het benoemen van die com missie gevallen is, hervatten alle gezellen in alle winkels tegen bet oude loon den arbeid. De patroons verbinden zich geen gezel niet weder in dienst te nemen om redenen met de staking in verband staande en ook om na het nemen van dit Den volgenden dag zette mevrouw Hapman bare reis voort. Zy had Pit Thom verzocht in Ottoe- boop te blijven tot zij weer bij hem terugkwam. Toen hadden zy afscheid genomen en nu zat Pit Thom in zwaarmoedige stemming, dag in dag uit in de veranda van het Grand-Hotel en keek de straat op naar Mafeking in de hoop, dat een van daar komende wagen zijn geliefde zou meebrengen. Ook Jorri bad hem verlaten en was met zijn karavaan de straat naar Johannesburg opgereden om barakken voor de nieuwe post van Mafeking op te richten. Zoo was nu reeds een week verloo- pen. Thom werd van dag tot dag onrustiger, eiken namiddag reed hij de straat naar Mafeking op en keerde tegen den avond terug in de hoop zijn wenscb morgen vervuld te zion. Ook dezen dag was bjj uitgereden en kort voor zonsondergang teruggekeerd. Aan de veranda van bet hotel stonden verschei dene paarden vastgebonden, doch hy lette daar niet op, gaf zijn paard aan den staljongen en ging in besluit geen werk uit de stad te geven. Mocht er een loonregeling getroffen worden, die den gezellen een booger loon toekent, dan zal ook die regeling tot op Maandag 30 April terugwerkende kracht hebben. De gezellen verbinden zich slechts om op die voorwaarde gedurende dagen het werk te hervatten. De patroons verbinden zich bovendien van patroons, die zich niet mot dit voorstel ver eenigen, zoolang de tijdelijke hervatting der werk zaamheden duurt, geen werk over te nemen, of aan eigen personeel verbooging van loon toe te staan." Dit billijke voorstel is door de werklieden ver worpen. Door deze weigering hebben zij den weg van ordelijk overleg en minnelijke schikking geheel verlaten, en rust op ben de zware verantwoorde lijkheid voor de treurige gevolgen, die elke staking in haar nasleep heeft, vooral voor bun eigen ge zinnen. Den patroons, zoo meldden dezen aan hunne lezers, bleef in afwachting van die beslissing niets anders over, dan de banden inéén te slaan en met een kleine kern van goedgezinde werklieden ge zamenlijk te voorzien in het uitgeven van een buiten gewoon dagblad, waarin de voornaamste nieuws tijdingen aan de geabonneerden worden verschaft. En zoo verscheen dan eergisteren het eerste nummer van het Algemeene Buitengewone Dagblad. De bladen van verschillende richting vereenigden zich voor één doel, waarbij de maatschappelijke orde het grootste belang beefteerlijke naleving van gesloten overeenkomsten, en beslissing over geschillen, niet door plotselinge staking van arbeid, maar door ge meen overleg. Gisteren schijnen echter besprekiugen gehouden en termen gevonden te zijn, om het contract tusschen de patroons als verbroken te beschouwen, aangezien niet door allen de bepalingen werden of konden worden nagekomen. De samenwerking tusschen de dagblad-directeu ren is verbroken, aangezien bet Nieuws v. d. Dag eergisteren een stakingscourant met eigen hoofd uitgaf. Ook de Amsterd. Courant trok zich terug en telefoneerde aan de advertentie-bureaux Dinsdag avond advertentiën te kunnen opnemen, en aange zien bet Nieuws en bet Nieuwsblad v. Nederland hun zetterspersoneel uitbetaalden, ofschoon het niet gewerkt had, waardoor de »Iockout" vrij wel waar deloos is en de gezellenbeweging feitelijk gevoed werd, besloot de directie van het Handelsblad in don loop van den morgen om gisteravond gewoon uit te komen. Omstreeks 11,30 trokken de zetters, die gansche dagen op den Voorburgwal rondliepen, stormenderhand de zetterij binnen. Door de gezellen te ontslaan van de verplichting om wat het Handelsblad betreft ook voor de Telegraaf en wat het Nieuws aangaat ook voor de Standaard in te springen, is gisteren door de gezellen aan Handelsblad en Nieuws de arbeid hervat. Deze dag bladen verschenen dus gisteravond weder als ge woonlijk. De Telegraaf en de Standaard gaven gisteravond nog slechts het bekende buitengewoon" dagblad uit. Uit bet wederverschynen van Handelsblad en Nieuws volgt dan ook geenszins, dat de staking aan sommige andere daartoe door het looncomité be paaldelijk aangewezen drukkerijen niet gehandhaafd wordt. De zoogenaamde stakingscourant zal waar schijnlijk voorloopig blijven verschijnen in het belang der dagbladen, die wegens de staking de werk krachten missen om op eigen gelegenheid te ver schijnen. Aan de navolgende drukkerijen wordt het werk, betzij geheel of gedeeltelijk nog gestaaktEller- man, Harms en Co.Holdert en Co.De Roever, Kröbel-BakelsElectrische DrukkerijVas Dias en Co.Senefelder Faddegon en Co. Veldhuysen en Co.Beer en Co.BingerBrakke Grond. Bij de firma Ellerman, Harms en Co. is do sta- king volkomen. De drukkery is gesloten. Bij de Brakke Grond is een deel der werklieden ontslagen, daar zij 2onder verlof van hun chef naar eene vergadering zijn gegaan, tijdens een werkuur. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde MaandagEr zal misschien een expedi tie naar Djambi gezonden worden. Kolonel Beeger is daar. In het wekelyksch overzicht van het Soerab. Ilbl. leest men o. a. »Dank zij het kranige bestuur van resident Liefrink en niet minder van controleur Engelenburg, gaat Lombok in welvaart vooruit en maakt de denkbeelden van hen, die meenen dat een uitsluitend rijst verbouwende bevolking niet tot welvaart komen kan, tot schande. Uit volkomen betrouwbare bron kregen wij dezer dagen een be schrijving van de toestanden aldaar, welke voor den Javaan om te watertanden zijn." Oorlog Transvaal. Er is nagenoeg geen nieuws, maar zooveel is zeker, dat de Boeren aan alle pogingen tot inslui ting zijn ontkomen. Dit blijkt allereerst uit Boeren- bron, door een telegram uit Brandfort van den 27en, luidende dat de burgers, die by de-Wetsdorp en Wepener hebben gelegen, daar veilig zijn aange komen, De Engelscho bladen erkennen thans alge meen dat de vervolging van de aftrekkende com mando's op niets is uitgeloopen en dat de Boeren op handige wijze door de mazen van bet net zijn geglipt, dat lord Roberts voor ben bad uitgezet. De Boeren, die nu nog in de bergen rondom Tha- ba'ncbu staan, zijn blijkbaar dezelfden die als paar- dencommando zonder tros de achterhoede van de aftrekkende commando's hebben gedekt, en begin nen langzamerhand, nu zij als achterhoede niet meer noodig zijn, aanvallend op te treden tegen de troepen van French en Hamelton. Ook uit de berichten dor Britsche corresponden ten, die bijna allen bet voor de tactiek der Boeren zoo gunstige terrein als verzachtende omstandig heid aanvoeren voor het mislukken van Robert's plannen en de uitvoering daarvan door French, blijkt dat de Boeren hoewel 't een terugtocht blyft, dien weder handig hebben uitgevoerd. Nu beet het wel dat het Zuiden van den Vrij staat rus tig is, dat de Boeren ontmoedigd zijn, dat hon derden naar buis toe gaan maar wy weten wat daarvan te denken, zegt het Vaderland. Alleen de 2Ym<?s-correspondeut is eerlijk genoeg om het mis lukken van Roberts pogingen toe te schrijven aan bot krygsmanstalent van Botha. De stand van zaken op bet oorlogstevrein is nu zoo Lord Roberts staat met de hoofdmacht nog steeds te Bloemfontein. De divisie Tucker is naar bet noorden vooruitgeschoven tot Karreestopplaats oostwaarts staan de cavalerie-brigades onder French met de divisies van de generaals Ian Hamilton en Smith-Dorrien te Taba'Nchu. De divisie-Rundie staat acht mijlen ten zuiden van deze plaats. De Wetsdorp is bezet door generaal Chermside en kolonel Brabazon mot zijn bereden »Yeomanry". De Boeren hebben, behoudens verspreide afdee- lingen in het zuidoosten van den Vrijstaat, een sterke macht te Ladybrand en in een stelling tus schen Taba'-Nchu en de zooeven genoemde plaats. Voor zoover bekend is, staat nog steeds een Boeren-commando bij Paardekraal ten Westen van Bloemfontein. Aan de Vaalrivier staan generaal lord Methuen's troepen nog bjj Boshof, Warrenton en Kimberley. Generaal sir Archibald Hunter is met zijn brigade naar dit district gegaan en zal, naar men zegt, een ontzettings-colonne voor Mafeking formeeren. De Boeren hebben nog steeds hun stelling van Veertienstroomen tot Hoopstad en breiden deze volgens enkele berichtgevers uit in zuidwestelijke richting, Barkly-West bedreigende. »Generaal Hamilton is door de Boeren, die ten noorden van de stad een sterke stelling ingenomen hebben, zoo in het nauw gebracht, zegt de N. R. Ct dat hij herhaaldelijk versterking heeft moeten ont vangen. En zoolang de Boeren onder Botha niet uit de streek ten noorden van Thaba'-Nchu ver dreven zijn, kan er geen sprake zijn van het op rukken van een groote Britsche troepenmacht in de richting van Ladybrand, dus naar het oosten of noordoosten, en oogenschynlyk evenmin van een krachtig oprukken noordwaarts, naar Brandfort, want in een terrein dat van Brandfort naar het oosten toe steeds hooger oploopt en verbrokkelder wordt tot aan de Drakensbergen toe, is er al heel weinig kans dat de EDgelschen door een omtrek kende bewoging Botha's krijgsmacht tusschen twee vuren kunnen nemen, terwijl een Ëngelsch leger, dat, noordwaarts oprukkend, Botha op zijn rechter flank liet, de Boeren al heel spoedig in den rug zou krijgen. In tusschen gaat Lord Roberts voort met zijn nieuwe tactiek tegenover de Vrystatershet in voeren van een schrikbewind. De paarden worden zonder betaling van de hoeven weggevoerd (zjjn de Vrystaters misschien naar bet oordeel van Roberts minder loyaal geworden, sedert hjj bemerkt heeft dat hij het niet zonder hun paarden stollen kan De ontdekking van een Mauser-patroon of van een ^bezwarend stuk" volstaat tegenwoordig de cor respondent van de Times te Bloemfontein zegt het om iemand te laten veroordeelen. Zekert Du Plooy en zijn drie zoons zjjn wegens het verborgen van wapens en schietvoorraad veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf met verbeurdverklaring van al hun goederen. Niemand mag Bloemfontein verlaten of binnenkomen. Zoo moet Roberts maar doen. Hoe meer hij de bevolking tegen zich in het harnas jaagt, des te meer soldaten zal hij noodig hebben om zijn ver bindingslijnen te bewaken. En tegenover deze po gingen om vliegen te vangen met azijn, zullen de Vrystaters spoedig ontgoocheld ten aanzien der weldaden van het Britsche bestuur I een Ijjde- lijken tegenstand stellen, die het krachtigste bewind op den duur moet afmatten." De correspondent van de Pall Mall Gazette te Pretoria deelt de volgonde bijzonderheden mede over de toebereidselen die daar getroffen worden met het oog op een langdurig beleg Het lijdt geen twijfel, of de vermeestering van de verdedigingswerken van Pretoria zal voor de Engel- schen een zeer moeilijke taak zijn. De forten zijn op de meest wetenschappelijke wy ze gebouwd en de toegangen tot de stad zijn geducht verdedigd. Er zijn mijnen gelegd op goede plaatsen het grove geschut is in een stelling geplaatst die de geheele vallei van de renbaan bestrijkt. Met een aantal electrische lichtwerpers kan men den gehtelen om- in deze kroeg zonder iets uit te voeren en gjj zyt als een dwaas, die niet weet, waartoe hjj nuttig isde Staat heeft u en ieder ander noodig. Ik zal u helpen, als er iets niet in orde is. Jong, wat scheelt er aan, gij ziet er wel frisch en gezond uit, maar uwe oogen gloeien alsof gij de koorts hebt. Zet u en bedenk, dat gij een Boer zyt." De metgezellen van Jacobs reikten hem de hand en Pit Thom zette zich, inwendig met tegenzin, bij hen. Hjj bevond zich niet op zijn gemak onder de vorschende oogen van don ouden Jacobs en ge voelde zich schuldig tegenover deze mannen, die door plicht en trouw aan het vaderland hierheen werden gedreven. Hjj echter was aan een vijandin van zijn vaderland nauw verbonden hij had de hand niet uitgestrekt om het verraad te verhinderen, dat haar een week geleden over de grenzen voerde. Hij alleen had misschien alles kunnen verydelen, wat de vijanden van Transvaal in den zin hadden. Deze gedachten bestormden hem nu krachtig en verwijtend. Daar verscheen echter weer voor zjjn oogen het lachende beeld zjjner beminde, hjj hoorde hare lieve stem, voelde hare zachte armen om zijn hals liggen en do onbuigbare mannentrots, die uit liefde voor een vrouw, de wereld trotseeren kan, kwam weder in hem op en hjj antwoordde den de veranda om zjjn avondeten te gebruiken. Voor hem werd altijd, als vaste gast, een bijzondere plaats open gehouden, al was het aantal gasten nog zoo groot. Ook nu waren de tafeltjes vrijgoed bezet. De meeste gasten kenden den grooten, breedge- schouderden jongen Boer en hadden schik in zjjn sprekend mannelijk voorkomen. Menige der aan wezige vrouwen of meisjes zouden hem haar hart hebben geschonken als hij het gevraagd had. Bijna allen echter waren nieuwsgierig naar de reden van zijn voor hen raadselachtig verblijf in Ottoeboop. Elk intiem, daarop betrekking hebbend gesprek vermeed hij zorgvuldig en zoo had men langzamer hand zijn persoon, hoe kort hij hier nog was, in eon kring van legenden gehuld, ten deele over eenkomende met de onrustbarende geruchten, die ia omloop waren over een opstand der Uitlanders te Johannesburg en over Engslsche hulp uit Mafeking. Men hield hem voor een Boerenwacht, men maakte van hem oen Boeren-Roland, die hier aan de grenzen als een trouwe kampioen voor zijn vaderland had post gevat om met kracht eiken indringenden Ën gelsch man terug te drijven. Naar alle zijden moest hij bij het doorgaan der veranda groeten beantwoorden tot hij op zijn plaats was. Daar wachtte hem echter een groote verrassing. Vier Boeren hadden zich daar neergezet en wacht ten op hem. Zwaar gewapend, als voor een leeuwen- jac ht zaten zij daar en dronken bun Whisky. Hun nen grooten breedgeranden hoed hadden zij over het gelaat getrokken, zoodat het heel moeilijk was hen te herkennen. Toen Pit Thom de tafel naderde, stond een der Boeren op, ging op Tbom toe en zeide »Goeden avond, neefje Thom. Ik hoorde, dat gij in dit hol waart aangeland en ik ben hier om iets met u te bespreken." Pit Thom was aanvankelijk ontsteld over deze toespraak, doch hij herkende spoedig den spreker aan zijn stem. Hij reikte hem de hand en zeide »Goeden avond, Oom Jacobs, het doet mij ge noegen u na zoo langen tijd gezond en wol te zien. Welke gewichtige zaken voeren u van het Zuiden naar hot Noorden om mij te spreken, wie zijn die anderen »Wat ik hier kom doen Nu, dat ik u hier zou aantreffen vernam ik van den ossendrijver Jorri, die daar in Hooge-Veldt stations-huizen voor de landpost bouwt. Maar ik zou toch hier gekomen zijn. De reden zult gij wel kunnen bedenken, waar om ik, als oud man, van het Noorden naar het Zuiden komen moest. Sedert langen tijd ligt gij

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1