1900. N°, 51. Diusdag 1 Mei. 87ste jaargang. FEUILLETQJS. Onder de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, f 1,75. Afzonderljjke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wekelijksch algemeen overzicht. Het antwoord van Duitschland op het verzoek om interventie is bekend geworden. Het moet aldus luiden Het Gouvernement van Z. M. den Duitschen Keizer zal gaarne oen vriendschappelijke tusschen- komst helpen bevorderen, zoodra de voornaamste punten, hiermee in betrekking staande, duidelijk zijn, en zoodra verklaard wordt, dat tusschenkomst door beide partijen verlangd wordt. Of dat verlan gen alreeds van Britsche zijde bestaat, daarvan kunnen de twee Republieken zich vergewissen, hetzij door directe navraag te Londen of door de hulp van een derde gouvernement, dat zelf geen groote belangen in Zuid-Afrika beeft. Het laatste is het geval bjj een aantal volkeren, zoowel in als buiten Europa, doch niet bij Duitschland. Dienten gevolge zou het Duitsche Gouvernement door zulk een stap de achterdocht verwekken, dat wij andore dan menschlievende doeleinden beoogen, en het wan trouwen, dat daardoor vermeerderd zou worden, zou een vredelievende schikking niet bevorderen. Aan het verzoek der Republieken om haar beroep op tusschenkomst over te seinen aan het Oosten- rijksch-Hongaarsch® Gouvernement, alsook aan het Zwitsersche Gouvernement, wier belangen door het Duitsche consulaat beschermd worden, is natuurlijk dadeljjk gevolg gegeven." Het antwoord van Rusland is nog niet ge publiceerd en juist daarin zal wel hot meeste belang worden gesteld als zijnde het in dezen Rusland, dat het krachtigst zou kunnen optreden. Er bestaat evenwel grond voor de meening dat het officiëele Rusland niet denkt aan tusschenkomst tot bewer king van den vrede. De Czaar zelf zou er misschien toe overgaan, als hij alloen daarin oen beslissing wilde nemen. Hij bevindt zich echter in eene moei lijke positie, want do oud-Russische partij, waar mode hjj rekening wenscht te houden, toont zich zeer voor een oorlog met Engeland en doet ook nu en dan vrjj onstuimig van hare gevoelens blijken. Bovendien staat de Czaar, in hot verloenen van bescherming aan de Boeren, onder den invloed van den wil zjjner gemalin, die, ofschoon een Duitsche prinses van geboorte, steeds veel sympathie voor Engeland heeft getoond, en daar de Czarin in Rus land toch al niet erg gezien is, leidt dit tot haat bij sommigen harer onderdanen. Men zegt zelfs dat het Keizerpaar voornamelijk naar Moskou is gegaan om eonige afleiding te geven aan de publieke mee ning. Intusschen blijven voortdurend allerlei ge ruchten loopen omtrent eene verandering in de Russische politiek, mobilisatie van het leger en protectoraat over Perzië, wat met een oorlog met Engeland gelijk zou staan. Waarschijnlijk hebben deze geruchten hun grond in den meer of min gespannen toestand, die tusschen het Hof en de nationaal-Russische partij bestaat. De gruwelen, die volgens verschillende berichten aan de Kongo zijn gepleegd, hebben in België aanleiding gegeven tot een scherp kamerdebat, uit gelokt door een mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken. Het merkwaardigste was wel dat de strenge scheiding, die de minister de vorige week had gemaakt tusschen België en den Kongo- Staat geheel op den achtergrond raakte de minister gaf door zijn mededeelingen feitelijk toe, dat België wel degelijk recht had zich te mengen in de zaken van de handelsonderneming, waaraan de groote mogendheden in hun hooge wjjsheid den naam 16 Nu was mevrouw Hapman in zijne onmiddellijke nabjjheid, nu wilde Pit Thom het onstuimig ver langen van zijn hart stillen, al moest hy er het leven voor laten. Heldor denken kon hjj niet meer. Wel een uur lang zag hij peinzend voor zich heen nauwelijks lette hjj er op, dat de avond aange broken was en olielampen de herberg verlichtten, hjj hoorde niet eens de woeste drukte van de om hem heen zittende spelende en drinkende mijnwer kers. Zjjn gedachten waren by haar, voor wie hjj een doodelijken haat koesterde, maar dien hij tevens dubbel zoo stork beminde. Hjj schrok, toen Jorri op hem toetrad en met de hand hem tot groet op den schouder sloeg. »Goeden avond, Thom, alles in orde. Mevrouw heeft mij niet eens gezien, veel minder van u ge hoord en op het oogenblik liggen zij voor veel geld op hardo bedden in het hotel en vermoeden in hun slaap allerminst, dat wjj hier zijn. Hei, een groote whisky," riep hij den waard toe en zette zich bjj Pit Thom neder. »Slaapt zjj vroeg Pit Thom. ♦Ja, wat zou ze al beters doen antwoordde Staat hebben geschonken. Hij verklaarde tevens dat de beschuldigingen overdreven waren en dat men, om onpartijdig te oordeelen, ook moest letten op de teekenen van vooruitgang do slavenhandel en de slavenjachten, de binnenlandsche oorlogen en liet' mensehen eten zijn zoo goed als verdwenen, terwijl het volk zich langzamerhand tot werken geneigd toont. Hij verzekerde, dat agenten, die hun last geving overtreden, zullen worden gestraft naar bevind van zaken. Ook de socialist Yandervelden hield over deze quaestie een rede, die rechtstreeks gericht was tegen den Koning, die Souverein van den Kongo- Staat is. Evenals de Czaar, de man van het vredesmanifest, zich steeds zwaarder wapent, is, sprak Vander- velden, Leopold II, de beschaver, de grootste ivoor- en kaoetsjoek-handelaar van de wereld, geljjk een Engelsch blad zegt, genoodzaakt onaannemelijke middelen van ontginning te bezigen. Hij moet men- schen gebruiken wier moraliteit benedon het ge middelde staat. Drie categorieën exploiteeron de Kongo de inboorlingen, de handelsmaatschappijen en de Souverein. En wie zit achter die maatschap pijen Uit de stukken van den heer Milne, van de Tempsblijkt dat degeen, die er voordeel van heeft, is de Souverein. Ook van de ontginning van het particulier grondbezit trekt de Souverein al het voordeel. België geeft aan de Kongo jaarlijks 2 millioen frank, de Koning 1 millioen, maar deze krjjgt het terug, en België niet. Is dus Leopold de Beschaver niet degeen, die vóór allen verant woordelijk is voor de exploitatie van de Kongo Tegen deze krasse beschuldiging verdedigde graaf d' Ursel den Koning, en hij stelde op den voor grond, dat Leopold de Kongoleezen wil hervormen door hen aan werken te gewennen, en hoewel er verkeerde dingen waren gebeurd, had volgens hem de regeering van den Konga-staat zich niets te verwijten. In Engelsch-lndië heerscht een ontzettende hongersnood, die reeds maanden aanhoudt en waar tegen de regeeriag niets kan doen, nu zij al haar middelen en al haar belangstelling noodig heeft voor don oorlog in Zuid-Afrika. Uit een rapport der gezondheidscommissie blykt, dat in Indië even veel slachtoffers worden gemaakt door den honger als in Transvaal door het Mauser-geweer. Drie leden van het Lagerhuis hebben de oor zaken van dezen hongersnood nagegaan en ver klaren zich overtuigd, dat de onmacht der Indische regeering om de arme lieden, die sterven van honger, te helpen, het gevolg is van de te hooge bezoldigingen, die aan de hooge Engelsche ambte naren worden toegekend en die zulke offers vragen van de Indische schatkist, dat er geen fondsen overblijven voor het lenigen van den nood der arme bevolking. Niettegenstaande de inschrijvingen in Engeland en de groote sommen, die voor de noodlijdenden in andere koloniën zijn bijeengebracht, wordt de bevolking van de schoonste, de grootste en de rijkste kolonie ter wereld aan honger en gebrek prijs ge geven, om hooge ambtenaren een onbekommerd leven te kunnen bezorgen. Dit is de zegen der beschaving en de heerlijke vrucht der kolonisatie, waarvan de Boeren der Zuid-Afrikaansche Republieken niets weten willen, zegt het Hbl. en vraagtkan dit verwondering baron Tegenover China schijnen de mogendheden met Jorri, ♦wat met ons keuvelen Daar zou zij wel voor bedanken, al zag de man er nog zoo goed uit als gij. Maar, voor den duivel, spreek de waarheid, als ik u helpen zaliets is toch tusschen u en mevrouw niet in orde. De kofferdiefstal is bijzaak, dat gevoel ik wel. en hier op Transvaalschen bodem behoeft gij toch niets te vreezen. Waarom verbergt gij u dan, hé Kan ik u helpen, ik doe het." ♦Helpen zei Pit Thom weifelend, ♦helpen? nu ja, als gij wat later in den nacht voor mij den weg bowakon kunt, dien ik nemen moet, ja Dat lijkt gevaarljjk, Pit Thom. Welken weg Misschien den weg om iemand een kopje kleiner te maken of een paar Boerenkogels te vereeren Maar als ik u van dienst zijn kan of als er iets mee te verdienen is, de duivel hale mij als ik mij daarvoor terug zou trekken, al was het maar voor een paar glazen whisky." ♦Neen, neen, dat bedoel ik niet, Jorri, hot geldt den geheimen tocht naar myn geliefde, die mij zoo zeer beminde, dat zij mij wilde vernietigen om zich van my en mijo liefde te bevrijden." ♦Verduiveld, dat is iets, dat mij nog nooit is voorgekomen. Wie is die geliefde dan; zou ik goljjk hebben als ik aan die Engelsche denk Gij hebt gelijk, Jorri." ♦Gelijk, werkelijk gelijk En gij wilt haar dezen nacht opzoeken Dat is de grootste grap, die ik succes te zijn opgetreden. De bedreiging met een gezamenlijke vlootdemonstratie om de regeering te brengen tot inwilliging van de wonscben en pro testen der mogendheden heeft aanvankelijk het doel niet gemist. Het is daardoor thans te wachten, dat de vervolging der Christenen en de plunde ringen van rooverbenden in het Chinoesche rijk zul len worden beteugeld. De Keizerin-weduwe heeft een besluit uitgevaar digd, waarby de onderkoningen en de gouverneurs zullen worden aangeschreven om krachtig tegen de georganiseerde rooverbenden op te treden en elke vijandige daad tegen de Christenen streng te straffen. De mogendheden hebben nu slechts af te wachten of deze besluiten door de Chineesche regeering zul len worden uitgevoerd. Er schuilt wel eenig eigenbelang van d« Kei zerin in dit gehoorzamen aan de mogendheden, met wie zjj op goeden voet wil blijven. Om zich tegenover haar zoon, den offlciëel regeerenden Keizer te handhaven, tracht zij door hare handelingen te bewjjzen, dat hare regeering beter is voor China, dan die van haar zoon, die door de Keizer-partjj nog steeds gesteund wordt. GOES, J30 April 1900. Onze uitgevers deelen mede, dat de maande- lijksche ljjst van sporen, booten enz. voor Mei afzonderlijk wordt verzonden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, dank zij eene welwillende garantie van een aantal stad- genooten, de Zondagavonduitvoeringen van het muziekkorps der Middelburg- sche Schutterjj op 8 Juli en 12 Augustus a. s., in den tuin der Sociëteit V. O. V. alhier, kunnen doorgaan. Bjj Koninklijk besluit van 24 April jl. is met 1 Mei a. s. benoemd tot opzichter van den Rijks waterstaat 4e klasse de heer W. A. Dormaar Pz. lerseke. Volgens nader uit Transvaal ontvan gen bericht, komt onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. W i 11 e m s e n die eerst als vermist was opgegeven, op een tweede ljjst van krijgsgevange nen voor. Op herhaald verzoek zal met 1 Juni te Ier- seke een opziener der visscherjjen gesta tioneerd zjjn. Eindelyk Tot waarnemend ontvanger-griffier van het Waterschap Waarde is benoemd de heer C. J. V r o e g o p secretaris van de gemeente Waarde. De jaarwedde van den brievengaarder Vroeg- o p te Waarde is verhoogd met vijf-en-zeventig gulden. Kolijn6p!aat. Het Koloniaal Museum te Haar lem heeft eene zeer goede gedachte gehad, met ook om de jeugd te denken bij zjjn loffelijk doel, om onze koloniën meer bij ons volk bekend te maken. Hoe schoon ook gelegen en hoe degeljjk ook als Museum ingericht, kunnen toch betrekkelijk slechts weinigen uit den aard der zaak dit Museum be zoeken. Had het eenige jaren geleden aan die hoof den van scholen, die daarom tjjdig verzocht hadden, eene mooie collectie Indische voortbrengselen ter bezichtiging gezonden, jammer vond men het alge meen, dat deze collectie weer na eenige dagen moest in mjjn Afrikaandersleven hoorde. Dan ben ik uw man, en ik zal u den weg naar haar kamer wijzen, zonder dat er een stap te hooren is." ♦En gjj zult zwijgen, Jorri ♦Ik ben stom als het graf. Ik zou veel geheimen kunnen vertellen, als ik wilde. Wat gaat het mjj ook verder aan, als ik u een dienst doe, waarvoor gij mij in de toekomst een wederdienst bewijzen kunt. Zoodra ik myn whisky uitgedronken en mijn sigarette opgerookt heb, gaan wij. Een beteren wachter, oen bekwamer sluiper vindt gij aan den ganschen Witwatersrand niot. Vooruit Mevrouw Hapman had zich, vermoeid van de afgelegde, lastige reis do weg voerde over heu velachtig, oneffen land met vele kopjes en kloven in een luierstoel neergezet en wilde na het avondeten, dat zjj besteld had, zich te bed be geven. Zoo even was het eten klaar gezet. Na ge geten te hebben wilde zij nog, een sigarette roo- keud, zich in een Eagelsch dagblad verdiepen. Onder het lezen overviel haar een sterke slaap, zoodat zjj tegen haar wil in den luierstoel inslui merde. De bediende, die de tafel afnam, waagde het niet haar te wekken, maar verliet zachtjes de kamer, nadat hjj de lamp uitgedaan en een wind- kaars, waarom een klein zjjscherm was, aangosto- ken had. De kamerdeur bleef gedurende den nacht open, zoodat, toen Pit Thom en Jorri een oogen- verzonden worden. Thans heeft het Kol. Museum uitvoering gegeven aan hetgeen het vroeger reeds beloofde van plan te zjjn, en voor vele scholen eene mooie verzameling gezonden, die eigendom der school blijft. Zoo werden voor de school alhier Vrijdag 11. 71 nummers ontvangen, als 7 dieren en planten in Üesschen op alcohol van de dieren een schor pioen en een tjitak (hagedis! 23 doosjes met allerlei Indische cultuurgewassen, zoowel bereid als onbereid32 stuks vruchten en houtsoorten en zelfs een eetbaar vogelnestje 7 exempl. gedroogde bla den, als van de Java- en de Liberiakoffie, arrow root, de rijstplant, indigo, cassave en djarak en nog een monster Indische steenkool. Met zulk eene collectie kan het aardrijkskundig onderwjjs onzer overzeesche bezittingen niet anders dan winnen en wat de vrijgevigheid van het Kolo niaal Museum nog mooier maakt, is de belofte, dat gaandeweg deze verzameling zal worden aangevuld. Met zekerheid kan do Deutsche Wochenzeitung in de N. mededeelen, dat HH. MM. de Konin ginnen den 8sten Mei in het hotel ♦Het Witte Hert" in Schwarzburg in Thüringen zullen afstap pen en daar tot over Pinksteren zullen vertoeven. Het dal Schwarzburg ligt te midden van de uitgestrekte bergmassa's van het Sparrenwoud. Als een kleine landtong ligt de teg6n de bruisende Schwarza steil afhangende Schlossberg, waarop, naast het vorstelijke stamslot aan de bastion, >Het Witte Hert" met zjjn vele nevengebouwen gelegen is. Daarnaast liggen op de hoogte alleen nog het post- en telegraafkantoor en enkele kleine pensions. In Juni zal een vergelijkend onderzoek wor den gehouden voor de betrekking van telefo nist, uitsluitend voor vrouwoljjke candidaten, waarvoor vijftien plaatsen beschikbaar worden ge steld. Zjj, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 12 Mei aanmelden by den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Zie verder de Stct. no. 99. Bljjkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Iodië wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar wederom geraamd op 213,000 picols. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Mei. Vrijdag heeft het bestuur der Rotterdamsche Tramwegmaatschappjj met ruim 100 genoodigden den officiëalen openingstocht op haar nieuwe lijn Brouwershaven Steenbergen ge houden. Met groote feestelijkheden in genoemde plaatsen en die welke aan het traject grenzen, werd deze heugljjke gebeurtenis gevierd. Hot raadslid W. Juten te Bergen-op-Zoora heeft bjj Gedeputeerde Staten bezwaren ingebracht tegen het raadsbesluit om de waterleiding aan te koopen. (N. R. Ct.) Intusschen hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant bereids hunne goedkeuring verleend aan dat besluit. De Katholieken in Haarlem stellen geen eigen candidaat voor de Tweede Kamer, maar blik later in het huis waren geslapen en Thom de klink van de deur vatte, deze terstond meegaf en de deur open ging. ♦Ik zal hier voor de deur op u wachten en mjj op de mat leggen, Pit Thom. Als mjj iemand van het huispersoneel of van de gasten ontdekt en iets vraagt zal ik antwoorden ♦Ik ben de lijf knecht van de Engelsche dame. Mijn zesloopsrevolver en myn blanke negervanger zullen wel ontzag wekken. Zoo veel geluk, ga nu." Na deze woorden van Jorri opende Thom de deur zachtjes en sloop op dezelfde wijze binnen. Jorri liep voor de deur als wachter op en neer en hield zich gereed om van eiken spelbreker een zwijgend man te maken. Nu stond Pit Thom in do kamer der schoone toovenares. Schuw als een dief sloop hij naar het midden dor ruimte, die de kaars zoo spaarzaam verlichtte, dat niet alle aanwezige voorwerpen kon den gezien worden. Zjjn hart klopte en zijn knieën knikten van spanuing. Met kracht streed hy eenige seconden tegen deze zwakheid on was weldra in staat zich te bedwingen. Hy hoorde het diep en regelmatig ademen der slaapster en bemerkte, dat dit geluid niet kwam uit de slaapplaats, maar van de tegengestelde zijde en zag haar daar in den leuningstoel rusten. Hij draaide het licht zoo, dat dit haar ten volle bescheen, en was het de schijn.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1