1900. N°. 50. Zaterdag 28 April. 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. i5 FEUILLETOM. Onder de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cont. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. GOES, 27 April 1900. De afgevaardigde ter He Kamer voor het distr. Goes, de heer De Savornin Lohman, wiens vredelievende houding inzake de leer plichtwet even voor en na de aanneming ervan bleek, zette dezer dagen in De Nederlander de be palingen dier wet uiteen en eindigde aldus »Ziedaar de bepalingen der wet. Is daaronder nu éene, die christelijke ouders in de noodzakelijkheid kan brengen zich daartegen te verzettendie hen plaatst voor de vraag of zij den menschen meer moeten gehoorzamen dan Goddie hen in strijd brengt met hun geweten Nog eens wij verdedigen uit wetgevend oog punt de wet nietwij meenen dat het gevoel van persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders er door zal worden verzwaktwij hebben nog tal van andere bedenkingen, en wensehen alsnog hare verwerping door de Eerste Kamer. Maar wij zien niet in, dat de toepassing dezer wet in den waren zin des woords eene botsing kan doen ontstaan tusschen de eischen der overheid en de christelijkeo cnsciè'ntie". Door de werklieden-vereeniging Eige n hulp alhier werd gisteravond de gewone driemaandelij k- sche vergadering gehouden. Uit het verslag, op die vergadering uitgebracht, bleek, dat het eerste kwar taal van dit jaar verre van gunstig voor de ver- eeniging is geweest. Tegenover eene ontvangst van f431,79, waaronder de jaarlijksche contributie der buitengewone leden en begunstigers, alsmede de rente van de spaarbank, staat eene uitgaaf van f503,08. Aan 35 personen werd uitkeering wegens ziekte verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van f 423, benevens f 80 aan de nabestaanden van een overleden lid. Het kas-saldo bedroeg op 31 Maart f2720,71, dat der reservekas f582,69. Het ledental is nagenoeg hetzelfde gebleven en bestond op genoemden datum uit 218 personen. Wissenkerke. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van don gemeenteraad werd met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het adres uit Goes, om de aldaar bestaande Hoogere Burgerschool te veranderen in eene Rijks Hoogere Burgerschool, achtende de Raad zulks ook in het belang van Noord-Beveland. De verordeningen tot heffing van kaai-, haven en liggeld te Kamperland en die op de begrafenis rechten, welke slechts mochten gelden tot 1 Januari 1901, werden opnieuw onveranderd vastgesteld. Men meldt uit Ylissingen van 24 dezer aan de N. R. Ct. Den eommandant van Hr. Ms. wachtschip Bulgia, luitenant ter zee le kl. C. A. Dominicus, die 1 Mei ontheven wordt van het commandement over dien bodem en Vlissingen gaat verlaten, werd heden eene aangename verrassing bereid. Des avonds te acht uren had zich de bemanning van het wacht schip in het vereenigingsgebouw rereenigd om zich van daar met vaandel (Nederlandsche vlag) en met het muziekgezelschap >De Werkmansvriend" aan het hoofd naar de woning van hun hooggeachten In het zendelingsihuu van Haldeu heerschte se dert eenige dagen een levendige drukte. Een groot aantal ossenwagens vormden daar een lager, het was alsof hier een trek der Boeren stil hield, om, zooals in vroegeren tijd, een nieuw land te ver overen, daar zij het oude moesten afstaan aan de overmacht der Britten. Van het zendelingshuis wapperde de Transvaalsche vlag en in de veranda treffen wjj den ouden Oom Jacobs aan in gesprek met Halden en eenige Boeren. »Gij meent dus, vriend Halden, dat Pit Thom sterk genoeg is geweest om deze Engelsche spion te volgen vroeg Jacobs aan den zendeling. »Zeker," antwoordde deze, »maar bet zou toch vergeefscbe moeite geweest zijn hem daarvan af te brengen. Neen, het was alsof de booze geest in den ongelukkigen jongen man was gevaren. Nauwe lijks had hjj de kracht een paard te bestijgen, of hjj wilde met alle geweld weg, en dat deed hij ook. God behoede hem, hij is een braaf mensch." »En gelooft gjj werkeljjk, beste Halden, dat het dat het een onzalige liefde voor deze duivelsche vrouw is, die hem tot haar drijft Het is haast niet te gelooven, het klinkt mij in do ooren als een roman. Deze vrouw, die hem zoo schandelijk heeft verraden, den dood heeft prijsgegeven, die die satan in haar duivelsche schoonheid wordt en humanen commandant te begeven. Daar werd den commandant door het muziekgezelschap eene serenade bij fakkellicht gebracht en toen hij naar voren kwam, sprak de stuurman-majoor der marine, de heer Oosterhout, hem namens de bemanning toe en besloot zijne rede met een driewerf »leve de commandant en zijn gezin en overhandigde hem een groote foto, voorstellende Hr. Ms. Bulgialig gende in het Marinedok voor bet admiraalshuis, een bemande vlet en mailboot langs zijde van het schip en do overige manschappen in den mast en op het dek verspreid. Onder de foto, die zeer fraai is omlijst, staat gedrukt Souvenir van de equipage Hr. Ms. kanonneerboot Bulgia aan hunnen commandant den luitenant ter zee der eerste klasse C. A. Dominicus. 5 Mei 1898 Vlissingen 1 Mei 1900. Dc commandant bedankte hartelijk voor de blijken van achting en voor het geschenk, zoomede den directeur en »De Werkmansvriend" voor de eer hem bewezen. Hij zal den 24en April niet vergeten en op dien datum steeds daarvan doen blijken. Toen de President-Kruger-marsch werd gespeeld, waarin aan het slot het Transvaalsche volkslied voorkomt, zong het publiek dapper mede. Dr. Schaapman schrijft in Het Centrum Nu naar mijne bescheiden meening aan de leer- plichtbetoogingen wel een eind zal zijn gekomen, wensch ik een kort woord van dank te richten tot allen, die mij na de stemming over de leerplichtwet van hun vriendelijke gevoelens deden blijken. Nooit heb ik getwijfeld, of velen zouden de houding, door mijn hoogvereerden vriend en mede strijder mr. Kolkman en mij aangenomen, waardeeren en begrijpen. Verzwijgen mag ik echter niet, dat onze daad te eenvoudig is om hulde te verdienen. Zij was geen daad van durven, maar van moeten. Een moeten, opgelegd door overtuiging, eer en geweten. Steeds vijand van napleiten, eindig ik met her haalden dank. Te gelegener tijd en wijle zal ik van mijne politieke gedragingen aan de eerstrecht- hebbenden rekenschap geven. In de Woensdag te Middelburg gehouden raadszitting werd medegedeeld een schrijven van het comité voor eene tramverbinding Middel burg Domburg, houdende bericht dat tegen de voorwaarden, aan de concessie verbonden, geen bezwaar bestaat en de concessie wordt aanvaard. H. M. de Koningin zond een brief van rouwbeklag aan de familie van den in Zuid- Afrika ten gevolge zijner wonden overleden luite nant N i x. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring, vertegenwoordigd door de beeren dr. A. Kuyper, voorzitter, P. J. Appel, vice-voorzitter en Jacques Deen, secretaris, bood gisteren ter audiëntie bij Hare Majesteit de Ko ningin te Amsterdam de hulde van den kring aan en verzocht bij voortduring de hooge bescherming van Harer Majesteits regeering voor de Nederland sche pers. Hare Majesteit antwoordde dat de pers door dezen dwazen man bemind. Hoe is het toch mogelijk Verduiveld, dat is nog gekker dan dat de Engelscheu reeds in Pretoria regeerden. Ik kan het niet gelooven", hernam Oom Jacobs. Ook de andere toehoorders schudden twijfelachtig het hoofd. Halden echter antwoordde »Het is nochtans zonder twijfel het geval. Luister. Toen Pit Thom uit zijn ijlende koorts ontwaakte en na verloop van twee weken weer zijn bewust zijn terug kreeg, was zijn eerste verstaanbaar woord Hetty." Ja, Hetty, zoo heet zij met haar voornaam. Hij sprak dat woord op zulk een diep treurigon, verlangenden toon, dat ik er door ontstelde. Er zijn uitdrukkingen onzer ziel, lieve vrienden, waarin meer ligt dan in een gansche leven kan gezegd worden. Uit zijn voorafgegaan ijlen had ik reeds een klaar begrip gekregen van wat geschied was. Ik had echter verwacht hem wraak roepend voor mij te zien in plaats van zulke woorden te hooren. Ik liet hem voor- loopig aan zich zeiven over, tot hij weer meer op zijn krachten was. Treurig en onverschillig lag hjj daar, geen opvroolijking, die mijn vrouw en mijn zoon hem trachtten te bezorgen, vermocht hem an ders te stemmen. Ik bemoeide mij nu met hem. Voorzichtig als een dokter, die de wonde peilt, sprak ik als zieleherder en ons onderhoud werd besloten met de volgende woorden van hem >Kwel mij niet, mijn goede Halden, al uwe goede woorden en voorstellen zijn niet het middel tegen het gift, dat ik van hare lippen heb gedronken. Ik kan niet anders, neen, ik kan niet. Ik koester slechts den eenigen wensch, een enkele maal weder aan haar steeds op hare belangstelling rekenen kon en be tuigde den voorzitter persoonlijk de belangstelling, waarmede zij kennis had genomen van zijn stuk in de Revue des Deux Mondes over de Zuid-Afrikaan- sChe crisis en sprak daarbij de verwachting uit dat dit stuk ook in het buitenland in ruimen kring moge verspreid worden. Toon de voorzitter hierop antwoordde, dat dit stuk spoedig in de Engelsche en Duitsche talen het licht zoude zien, voegde Hare Majesteit er aan toe, dat zij verspreiding vooral in Amerika van veel belang achtte. De minister van oorlog heeft zoo schrijft mon ons terecht begrepen, dat het door hem ingediend wetsvoorstel betreffende de legerorgani- satie, niet volledig zou kunnen worden be oordeeld, indien de in dat voorstel bedoelde orga nisatie van de landweer, welke van onze levende strijdkrachten een zoo voornaam element zal uit maken, niet iu bijzonderhedoa bekend was. Ten einde hieraan te gemoet te komen, en te zorgen dat, wanneer de legerorganisatie in de afdeolingcn der Tweede Kamer onderzocht wordt, de voornemens der regeering ten aanzien van de landweer alge meen bekend zijn, zal eerstdaags ook de wet op de landweer bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt worden. (N. R. Ct.) De algemeene vergadering der Vereeniging ^Volksonderwijs" zal worden gehouden te Amsterdam op Dinsdag 5 Juni 1900. Het hoofdbestuur stelt, naar aanleiding van de aanneming der leerplichtwet door de Tweede Kamer, een breed gemotiveerde motie voor, strekkende om dank en hulde te brengen aan haren vroegeren voorzitter, den minister van binnenlandsche zaken mr. H. Goeman Borgesius, die door het nemen van het initiatief tot het indienen dezer wet van zijne warme liefde voor het volksonderwijs opnieuw het bewijs heeft geleverd, en die er door zijne krachtige en talentvolle verdediging in de Tweed© Kamer zoo belangrijk toe heeft bijgedragen om den Neder- landschen wetgever den eersten, zij het ook nog bescheiden, stap te doen zetten op den weg, leidende tot waarlijk voldoend ontwikkelend volksonderwijs; en ten slotte den wensch uit te spreken, dat ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan dit wets ontwerp hare goedkeuring moge hechten. Wij vernemen, dat de heer Zwier Visser te Alkmaar een weigerend antwoord heeft ontvangen op het door hem tot H. M. de Koningin gerichte verzoek, dat het Haar zou behagen eene door hem te organiseeren revue der visschersvloot op de Zuiderzee bij te wonen. (N. R. Ct.) Men schrijft uit 's-Gravenbage aan de N. R. C. Uit de beste bron kan worden medegedeeld, dat het Zuid-Afrikaansche buitengewone ge zantschap aan den vooravond van het vertrek uit de residentie, zich van een der gewichtigste gedeelten van het program zijner zending heeft gekweten. Gistermiddag te 5 uren hebben de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans een langdurig onderhoud gehad met onzen minister van buitenlandsche zaken, den heer De Beaufort, dat een hoogst vertrouwe lijk karakter droeg en in den loop waarvan Zijne hart te rusten, een blik uit hare oogen te ontvangen en dan mag zij mij dooden, dat zou mijne redding zijn. Laat mij met rust, geef mij een paard, ik moet weg en mijn noodlot ondergaan, zooals het voor mjj bestemd is." Daarna stond ik op en ondervond op nieuw, dat er geen grooter raadsel bestaat dau het menschelijk hart elke redeneering, elk inzicht zwicht voor zyn wil. Wie weet of hij nu nog leeft, dan of zijn noodlot in vervulling is gekomen. Met een glimlach, die diepe treurigheid verwekte, vertrok hij als een waanzinnige in den stikdonkeren nacht. De Almachtige schenke hem rust Een oogenblik van diepe stilte volgde op deze woorden. Ieder was in zijne eigen gedachten ver zonken eindeljjk sprak Oom Jacobs op verwijten den toon »Zijn vaderland verlaat deze Pit Thom in het oogenblik des gevaarszijn hart hangt aan de vijandin van zijn stam. Wat duivel, laat hem dan maar in de strikken van zulk een wijf vallen, zulk een dwaas verdient dat." Halden echter zeide »Jacobs, gij dwaalt. Zooals het mot Pit Thom gaat, zoo gaat het met ons allen. In de goedheid on zes harten laten wij ons door de Engelschen de wet stellen, laten ons de grootste rijkdommen des lands ontnemen, offeren steeds nieuw broeder bloed aan die Engelsche goudaanbidders, sluiten telkens een vrede, die voor ons de mogelijkheid op uitbreiding van ons gebied vermindert en laten ons alles welgevallen, wat het gezond verstand eigenlijk niet veroorlooft, maar waarbij ons hart in zijn Excellentie zeer vriendelijke toezeggingen deed aan de deputatie. Het vertrek van het gezantschap zal heden wor den vastgesteld, in verband met alsdan te verwachten tijdingen uit het buitenland. Uit St. Petersburg wordt aan de Petit Bleu geseind, dat de C z a a r eindelijk geantwoord heeft op den brief van onze Koningin, waarin H. M. hem verzocht tusschenbeide te komen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. In dit antwoord zou de Czaar zich verontschuldigd hebben, dat hij niet in staat was aan dit verzoek te voldoen. Te Libau worden thans duizend paar den verscheept, die bestemd heeten voor de ko lenmijnen in Engeland. De Petersburgsehe Novosti vermoedt, dat men de beesten naar Z.-A. wil ver zenden en dringt op handhaving der neutraliteit aan. Aan de N. R. C. wordt geseind, dat op Ce lebes is vermoord de opzichter van den wa terstaat Muller. Do vermoorde, in Indië geboren, heeft hier to lande geen familie. Oorlog Transvaal. Scheen het een 10 a 14-tal dagen geleden alsof het den Boeren weder wat gunstiger ging, 't komt ons voor, dat dit, als de jongste berichten betrouw baar zijn, niet bepaald meer kan gezegd worden en zonder te willen vooruitloopen op den einduitslag van den oorlog, meenen wij toch, dat voor onze meermalen geuite vrees dat voor de overmacht der Engelschen de Boeren eindelijk zullen moeten zwich ten, in de laatste dagen weer meer grond is ont staan. Moge het al zijn, dat het gelukkig zonder groote verliezen gaat en zonder dat men in den val is geloopen, een feit is het, dat de Boeren op verscheidene punten weder terugtrekken of terug gedreven worden. Zoo lezen wij in de telegrammen van 25 April Roberts seint uit Bloemfontein Chermside heeft hedenochtend de-Wetsdorp bezet, zonder tegenstand." De vijand is vannacht uit den omtrek van We- pener teruggetrokken hedenochtend vlucht hij in noordoostelijke richting. Langs den weg naar Lady- brand zag men 4 of 5000 Boeren. Ongetwijfeld was deze terugtocht door de om standigheden geboden. Het zou zeker dwaas zijn geweest van Do Wet en Olivier, zoo zij nog langer in het zuidoosten van den Vrijstaat waren gebleven. Want zij liepen gevaar afgesneden te worden van hun terugtochtsweg en omsingeld door een Engel sche strijdmacht, die van Dewetsdorp of Wepener een nieuw Paardeberg wilde maken. Door hun han- digen en tijdigen terugtocht hebben zij het plan van lord Roberts verijdeld, na hem genoodzaakt te hebben bijna zijn gohoele troepenmacht in het veld te brengen. En de opmarsch van lord Roberts en zijn strijdmacht werd vertraagd verschillende kleine nederlagen werden toegebracht aan Engel sche afdeelingen, maar met dat al kan men toch niet anders zeggen, dan dat de Boeren er weder eenige posities hebben moeten prijsgeven. Nog een ander voordeel is door de Engelschen behaald, nl. het bezetten van het pompstation van Bloemfontein te Sannah's Post, dat sedert de over rompeling van Broadwood's konvooi in de handen godsvrucht en naastenliefde zich nederlegt. Die vroomhoid onzes harten is ook de hemelsche leids vrouw, die onze zielen met een innig vertrouwen op onzen God, trots haat en vervolging, weder terugvoert op dezelfde goede wegen van voorheen. Kjjk, bij dezen Pit Thom is het op mensohelijke wijze dezelfde weg des harten, en hij zal wel weder op den goeden weg terugkeeren. Hoe het ook zij, hij is wel te verontschuldigen." »Gij hebt gelijk, Halden. Met ons hart is het werkelijk zoo gesteldhet booze kampt met hot goede en zoo zal het altijd zijn hopen wij dat Pit Thom met Gods hulp ongedeerd uit zijn zielostryd te voorschijn treedthet zou anders jammer zijn bij is zulk een degelijk, braaf man. Vrienden, binnen een uur vertrekken wij. De Kafferbode bracht ons uit Johannesburg gewichtige tijdingen. De Uitlanders schijnen zich te wapeneu en willen ons overweldigen. Binnen een week moeten wij met Cronjé te Hoogeveld samenkomen en het Kerstfeest in de open lucht vieren. Vaarwel, Halden, en hopen wij op een wederzieu. Ik heb een voor gevoel alsof het mijn laatste kommando is, dat ik voer. Zoo God wil, zien wij elkaar hier of daar boven weder. Halden, wij verzoeken u voor ons te bidden." Oom Jacobs knielde neder en de aanwezigen volg den zijn voorbeeld. Met vaste stem bad Halden met aangrijpende woorden den Leider van ons aller lot om hulp en bescherming voor zijne trouwe knechten en eindigde met het »Onze Vader." Daarna stonden de msnnen op, gingen, zonder een woord te spreken, De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 oent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1