1900. N°. 49. Donderdag 26 April. 8?le jaargang. Konijnen-slachterij en bergplaats van lompen, Rijks-Helastingen. FEÏÏILLETOH. Onder de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel metr 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur is door H. DODMOND ingediend een verzoek tot het inrichten van eene in het perceel wijk C 185 gelegen aan het Groene weidje. Verzoek en teokening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Za terdag 5 Mei des voormiddags 10 uren ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, 21 April 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis dat wijziging is gebracht in de openstelling van het kantoor van den ontvanger der directe belastingen en dat nader is bepaald dat met ingang van 14 Mei 1900 het kantoor van den Rijksontvanger te Goes voor de ontvangst van directe belastingen zal geopend zyn ie cl eren Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag des voormiddags van negen tot twaalf uur. Goes, 23 April 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeene wettelijke bepalingen omtrent maximum-arbeidsduur. De laatste dag der maand Maart was een ge wichtige dag voor de arbeidswetgeving in Frankrijk. Toen heeft de geheele Kamer ran Afgevaardigden zich vereenigd met het wetsontwerp van den mi nister Millerand vroeger reeds door haar aan genomen doch later in den Senaat nog eenigszins veranderd waarbij, met een geleidelijken over gang, een maximum-arbeidsduur van tien uren wordt aangenomen. De wet bepaalt dat de arbeidsdag voor alle werk lieden dezelfde in duur zal worden. Zoowel kinderen, voor zoover deze aan den arbeid mogen deelnemen, als jeugdige personen en volwassenen, zullen het werk op hetzelfde uur beginnen zij zullen j ook op hetzelfde uur rusten en het werk eindigen. Tot 1902 zal de arbeidsdag elf uren tellen. Daarna zal hy nog twee jaren op tien en een half uur worden gesteld. Vervolgens zal hy tien uren be dragen. Op 1] Januari 1904 zal dus de normale arbeids dag in Frankryk tien uren zyn, en nu zullen vele onzer lezers er zich waarschynljjk over verwonderen, maar een feit is het, dat deze wet tot stand is ge komen onder hevige oppositie van een deel der socialisten, die echter in de Kamer ten slotte de wet niet durfden verwerpen. Het was in Novembor van hot jaartoen er in Johannesburg, de goudstad, tegen den avond een levendige, feestelijke drukte ontstond. Onop houdelijk reden equipages en huurrijtuigen door de straten en de aangapende toeschouwers konden de prachtigste Parijzer toiletten, de kostbaarste diamanten der wereld zien. Feestelijk uitgedoste voetgangers in vroolijko stemming, begaven zich onder het volk naar de »raijnkamer", het gebouw der kamer voor bergexploratie in Witwatersrand, dat dezen dag, den 20 November, plechtig zou worden ingewyd. Betooverend was het prachtig gebouw ver licht Parys of Londen evenarend. De rjjkste en voornaamste personen waren uitgenoodigd ieder die maar aanspraak maken kon op den naam van jermogend man, was verzocht te verschjjnen en het grootsche feest bij te wonen, een feest zooals slechts millionairs zich veroorloven konden. Het zou dit maal iets zeer buitengewoons zyn en er werd ty- dig zorg gedragen de nieuwsgierigheid te prikke len om de deelneming zoo groot mogelijk te maken. Zoo bewoog zich d^n in de sprookjesachtig ver sierde zalen een groot aantal genoodigden door elkander, lachend, pratend, schertsend, schijnbaar zorgeloos en volop genietend van het oogenblik. De voorzitter der kamer, Lionel Phillips, nam op Het verschijnsel is echter niet zoo vreemd als het lijkt. De socialisten toch hebben den ac/iturigen werkdag als normalen arbeidsdag aangewezen. Voor dat beginsel strijden zy, uitgaande van de leer, dat de normals menschelijke etmaal verdeeling behoort te zyn esn derde arbeid (dus inspanning), een derde ontspanning, een dsrde rust. Nu spreekt het wel van zelf dat de wet, die don normalen arbeidsdag op tien uren bepaalt, voor de socialisten een streep door de rekening is. De wet heeft de bedoeling, het lot der arbeidende klassen te verbeteren en het is den socialisten altijd een doorn in het oog, wanneer die verbetering öf niet van hen zelven uitgaat, öf niet hot uiterste geeft van wat zij verlangen. De boven medegedeelde bepaling der Fransche arbeidswet is de socialisten hebben het zeer goed begrepen het graf van den acZtfurigen werkdag. Hetzelfde verschijnsel doet zich overal voor. Bij ons strijden de socialisten voor algemeen kies- en stemrecht, zonder overgang onmiddellijk in te voeren. Daarom schijnt het beginsel van het kiesrecht in de wet van den minister Van Houten, dat dit recht ook aan welstand verbindt en dat dus algemeen kiesrecht ook van algemeene welvaart afhankelijk maakt, hun ten eenenmale verwerpelijk. Zij kunnen uit den aard der zaak niet verdragen, dat, ofschoon hun eigen doel bevorderd wordt, daardoor tevens aan hun streven het revolutionaire karakter wordt ont nomen. De aanneming der Fransche wet op den arbeids duur, om tot deze terug te keeren, zal waarschijn lijk een zeer gewichtig gevolg hebben. De minister Millerand heeft te kennen gegeven, dat hjj in den ministerraad zal voorstellen, het initiatief te nemen tot eene internationale conferentie, waai de algemeene aanneming van het in Frankrijk reeds aangenomen beginsel besproken wordt. De in Frankrijk gevallen beslissing wordt dan ook vrij algemeen als eene hoogst belangrijke ge beurtenis beschouwd, en een Fransch blad meent zelfs, dat de Fransche wetgeving daardoor met één sprong de arbeidswetgeving van allo andere Europeesche mogendheden is voorgekomen. »Het is, zegt het blad, een der belangrijkste sociale schreden, welke sedert eene halve eeuw gedaan zijn." Het ligt geheel in den aard der zaak, dat het geen thans in Frankrijk is geschied, do voorlooper van eene algemeene regeling van denzelfden aard kan zijn. Wel staat het vast, dat in het eene land de behoefte aan wettelijke tusschenkomst veel groo- ter is dan in het andere maar ongetwijfeld is er geen enkel land, waarin zich in veie takken van industrie geene toestandon voordoen, die zoodanige tusschenkomst eischen. Ook bij ons wordt, zooals men weet, aan eene dergelijke tusschenkomst gedacht. Reeds lang ge leden is door de regeering een ontwerp van wet op de arbeids- en rusttijden ingediend, dat zich ech ter op een geheel ander standpunt stelt. Het be oogt geenszins de invoering van een normalen ar beidsdag, maar allsen de invoering van een elfurigen werkdag voor enkele der schadelijkste fabrieken en werkplaatsen. Nu moge dit wellicht eene eerste schrede zijn om eenmaal tot hetzelfde doel te ge raken, het is duidelijk genoeg, dat van eene ver- de meest voorkomende wyze de honneurs waar; naast hem bewoog zich een dame in een prachtig toilet, geheel met diamanten bedekt, waarvan de waarde geljjk was aan die van sommige konink rijken met de grootste bewondering werd zij aan gestaard waar men ook luisterde, men sprak alleen over haar, over haar machtigen invloed op de Engelsche diplomatie, op Rhodes, op Chamberlain over den grenzeloozen moed, dien zij op hare af gelegde reis betoond had, over haar gevaarlijke avonturen en over haar geheime bedoelingen. Haar naam zweefde op aller lippen, men hoorde slechts Lady Hapman. Lionel Phillips, een bleek man met een klein snorretje, wendde zich nu eens tot deze, dan tot gene. Met iedereen wist hij eenige voorkomende woorden te spreken. Nu eens onderhield hij zich met eene dame, fonkelend van brillanten, om in het volgende oogenblik haar met eene diepe buiging te verlaton en eenige vleiende woorden tot eene andere dame te richten dan sprak hij met een vriendelijk knikje een bekenden heer aan, wendde zich weer van dezen af en fluisterde intiem tot een jongen man, in wien men den gewezen officier herkende. Doch ook hier duurde het niet lang. Haastig bewoog hij zich door de zaal, groetend, pratend en knikkend en verdween in de zyzaal, waar een klein gezelschap andere heoren, blijkbaar intieme vrienden, met mevrouw Hapman een zacht gesprek voerden. Er lag iets zenuwachtigs, onrustigs, men zou gelijking met do Fransche wet hier geen sprake kan zijn. Het streven der socialistische partyen naar den acht-urigen werkdag, waarvoor op den eersten Mei weder de bekende, trouwens met elk jaar flauwer wordende betoogiugen zullen worden gehouden, is daarom zoo bedenkelijk, wijl het zijn revolutionair karakter verraadt. Het rukt de maatschappelijke orde door plotselinge en dus schokkende overgangen uit haar verband. Het moet op den toestand der industrie en op de prijzen der producten een zoo aanmerkelyken invloed uitoefenen, dat het eigenlijk het lot van den werkman ten slotte eer dreigt te verergeren. Het is geen natuurlijk, maar een kunst matig middel en in zjjn toepassing ook daarom zoo onredelijk, omdat het to verwachten is, dat gezonde, krachtige en degelijke werklieden langer zullen willen arbeiden en ook zullen trachten langer te arbeiden, door bet verrichten van bijwerk. Nu is het er verre van verwijderd, dat wij de huisvlijt laag zouden schatten. Integendeel. Zy is dikwijls van groote beteekenis. Er is b. v. een tijd geweest, waarin, in België, de uitgebreide spijker- fabricage door de werklieden tehuis geschiedde. Maar zulke voorbeelden bewijzen dan tevens, dat er ook een gansch onnoodige en daarom onredelijke beperking van arbeidsduur zou kunnen ontstaan. De Fransche maatregel schijnt werkelyk wel de gevaarlijkste klippen te ontgaan, die dergelijke rege lingen uit den aard der zaak in den weg liggen. De geleidelijke overgang voorkomt storingen in den geregelden loop der nijverheid en merkbare verandering in den prijs der producten. De tijds bepaling is redelyk tegenover de industrie, die er belang bij heeft, dat niet minder worde voortge bracht dan thans, en tegelijk tegenover den werk man, die, korter arbeidende, maar met betere krachten, wel niet minder zal verrichten. Die tijds bepaling treft vanzelf de bedrijven, waarin te veel van de menschelyke krachten gevorderd wordt voor de andere blijft zij zonder directen invloed maar zij verheft, juist door hare algemeenheid, de regeling van den arbeid tot een nationaal belang, tegenover hetwelk de staat zijne jjlichten heeft. Zonder nu te willen vooruitloopen op de ervaring, welke men in Frankrijk met de nieuwe regeling zal opdoen, en zonder to willen uitmaken of dezelfde regeling bij ons gewenscht zou zijn, wilden wij er toch opzettelijk de aandacht op vestigen omdat wij er voor elk land veel goeds in zien. Dat eene algemeene wettelijke regeling van den nor malen arbeidsdag eens een deel der sociale wetgeving zal uitmaken, gelooven wij wel, en dat zij, indien men in eene werkelijk goede regeling mocht slagen, veel tot den maatsckappelij ken vrede en tot de wel vaart der arbeiders kan by dragen, hiervan houden wy ons overtuigd. Eene internationale conferentie zou aan de tot standkoming eener dergelijke regeling zeker zeer bevorderlijk kunnen zijn. GOES, 25 April 1900. Het. 14-daagscb orgaan voor drankbestrijding »Sluit Schiedambevat een artikel over den f a t a 1 e n termijn van 1 Mei 1901, waarop de 20 jaren eindigen, gedurende welke voor de op 1 Mei 1881 bestaande drankinrichtingon geene »vergunning" baast zeggen iets verontrustends in de gebaren van den man. Het was alsof hij op iets wachtte en ook by de hoeren van deze kleine groep spiegelde zich een zelfde stemming af, een gelijke ongerustheid en gejaagdheid. Het feest verliep volgens een vast gesteld programma. De gasten begaven zich naar de weelderig en voor de fijnste prosvers overladen eetzaal om het gala-diner te gebruiken. De tafel scheen te buigen onder den last der fijnste gerechten. De champagne schuimde in do bekers, de oogen straalden, de wangen gloeiden, levendiger werden de gesprekken, tanden als paarlen schitterden ondor de bevochtigd# lippen, niets be duidende, zinnelijk pikante woorden werden door de schoonen gesprokenwat aan geest ontbrak moesten fijn# manieren aanvullen het was een opzettelijk verheerlijken van zijn eig#n ik, waar mede iedereen zich den schijn wilde gev#n een per soon van gewicht te zijn. Hoevelen zaten daar aan tafel, die men vóór jaren in Londen of Parijs schuw ontweek en verachttehoeveel vroegere afschu welijke ondeugden verborgen deze dames onder haro glinsterende toiletten voorheen vrouwen van minder allooi, thans dames der goudstad Dit Babel van Zuid-Afrika telt onder zijn be woners de grootste misdadigers, koppelaarsters en lichtekooien. Nergens tor wereld worden zij over troffen. Het goud, deze machtige beheerscher der wereld, werd dezen gelukzoekers, kinderen der hel, als een geschenk des duivels in den schoot ge worpen cn men moet het hun toegeven, dat zij mocht geweigerd worden. Op 1 Mei 1901 zal dus een nieuwe toestand moeten intreden. Op dat tijdstip komen alle vergunningen, die sedert 1 Mei 1881 in andere handen zijn dan van de toenmalige houders, van rechtswege te vervallen. Het zullen er sleohts enkele zjjn, met welke dit niet het geval is. Daar in verscheidene gemeenten het aantal bestaande vergunningen nog ver boven het wettelijke maximum staat, schijnt het zeker, dat een aantal vergunningen niet zal gehandhaafd blijven. Regelen zullen dus moeten worden vastgesteld, volgens welke hot uitreiken van vergunningen op 1 Mei 1901 zal geschieden. Volgens bovengenoemd blad is er drieërlei weg voorgeslagen Ten eerste die van publieke verpachting. Ten tweede ancienniteitsstelselwaarbij de beschikbare vergunningen worden verleend aan hen, die gedu rende den langsten tijd onafgebroken in diezelfde gemeente een vergunning hebben bezeten. En ten derde het z. g. Gothenburger stelsel, waarbij allo vrijvallende vergunningen worden gegeven aan een maatschappij, die beoogt den drankverkoop onder zoo weinig schadelijke omstandigheden te doen plaats hebben als mogelyk is. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zegt het blad, zal door de Regeering het eerstgenoemde stelsel, dat van openbare verpachting, worden voor gesteld, terwijl ze de opbrengst van deze verpachting wenscht te bezigen tot schadeloosstelling der tappers, wier vergunning niet verlengd wordt. Gistermiddag hield de Afd. Goes en om streken der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de sociëteit V. O. V. alhier eene algemeene vergadering, die door 20 personen, leden en belangstellende niet-leden (fruit telers), werd bijgewoond, tor bespreking van den afzet van fruit. De voorzitter, dhr. II. A. Hanken, vermeldde by de opening der vergadering, dat de verkoop van fruit in den laatsten tyd met meerdere moeilijk heden gepaard gaat, daar verleden jaar door eenige afnemers het gezondene naar Engeland is afgekeurd en thans zal het de vraag zijn of Engeland, wegens den oorlog, waarin het gewikkeld is, wel veel tot zich zal trekken. Deze omstandigheden hadden het bestuur geleid tot de vraag of het niet mogelijk zou zijn zelf de vruchten te bereiden tot pulp of jams en deze daarna als zoodanig te verkoopen. Ter verwezenlijking van dit denkbeeld had het be stuur reeds pogingen aangewend en o. a. van de directie der maatschappij >Zeeland" de verzekering gekregen van de meest mogelijke faciliteiten by do verzending. Het bestuur heeft zich daarom in ver binding gesteld met de coöperatieve fruitvereeni- ging te Breda, teneinde een coöperatieven verkoop van het fruit te overwegen. Het hoofddenkbeeld is, om tot verwezenlijking van dit plan te komen, iemand voor gemeenschappelijke rekening naar En geland te zenden, om daar de noodige connecties aan te knoopeu, en zich tevens op de hoogte te stellen omtrent de fabrikatie van pulp en jams. Na eenige discussie, waaraan door verscheidene personen werd deelgenomen, kwam men tot het denkbeeld een eigen fabriek van pulp of jams op te richten, doch men voorzag tevens do mogelijk- daarmede de zonde op schitterende wijze weten te huldigen. Plotseling vernam men onder het gedruisch der stemmen het klinken met een glas. De gesprekken verstomden, alle blikken richtten zich in gespannen verwachting op den spreker. Het was Lionel Phil lips, de reeds genoemde bleeke heer Men verwachtte van hem iets byzonders. En inderdaad iets byzonders, iets buitengewoons zou den toehoorders aangeboden worden. Een doodsche stilte beerschte in de groote zaal, de onbehagelijke stilte vóór den storm. Lionel Phillips sprak met luide, klankvolle stem >Geëerde aanwezigen, dames en heeren We moesten hier bijeen zijn tot het vieren van eon vroolijk feest, van een feest, dat wij aan onzen arbeid hebben te danken. Maar wat is het eigenlijk Een angstig samenzijn onder de spionneerende blik ken dezer Boerenregeering. Met haat en nyd mis gunt men ons de vruchten van ons werk. Zelfs de hooge belastingen, dio wij betalen, worden gemelijk in ontvangst genomen dagelijks worden ons meer bezwarende verplichtingen opgelegd met het doel ons te ruïneeren, ons uit te zuigen. Rechten be zitten wy niet. Ons eenig recht isden mond te houden en de beurs te openen geen stem hebben wij in den Volksraad, geen invloed op do wetgeving, onbeschermd staan wy in deze zoogenaamde repu bliek, die een sterkere heerschappij uitoefent dan oen tyranieke Staateen onwaardig, smadelijk ge drukt bestaan voor ons, Uitlanders. Daarbij, zijn wj eigenlijk wel Uitlanders V Hebben wij niet den

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1