1900. N°. 48. Dinsdag 24 April. 87s,e jaargang. HAYEN van GOES. BAGGERWERK. Het uitbaggeren van de Oostvest te Goes. AFSLUITING I)ER PASSAGE door de VOORSTAD. ia FEUILLETON. Onder de Boerenvlag. Wekelijksch algemeen overzicht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 cent; met bijblad 10 cent. InxendEng van advertentiën vóór 2 uren op den dag dor uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Goes geren kennis aan de belanghebbenden, dat voor de ge wone onderhoudswerken de haven van Goes zal gesloten zijn van Zondag 29 April des namiddags 2 uren tot on met Zondag 6 Mei, dat het water in de haven van laatstgenoemden dag tot en met Zondag den 13 Mei tot 1 M. beneden het peil zal zijn afgelaten en den 14 of 15 Mei e. k. weer op hot gewone peil wordt gebrachten dat wegens het lichten van sasdeuren gedurende het dan nog overige gedeelte der maand Mei en de eerste week van de maand Juni niet geregeld kan worden geschut. Goes, den 31 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag den 26 Mei 1900» des morgens 10 ure in het openbaar in het Raadhuis trachten aan te besteden De besteding geschiedt bjj inschrijving. De inschry vingsbilletten moeten op zegel worden geschreven, en moeten den dag vóór de besteding worden ingeleverd in gesloten enveloppe» ter se cretarie der gemeente, alwaar zij in een gesloten bus moeten worden geworpen. Bestek en voorwaarden liggen ten Raadhuize ter inzage, terwijl afschriften tegen f 0,50 per stuk op de secretarie verkrijgbaar zijn. Verdere inlichtingen bij den gemeente-bouw meester. Aanwijzing Vrijdag 25 Mei des namiddags 1 ure, te beginnen bjj de Korte Nieuwstraat. Goes, 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Vanwege 's Rijk» Waterstaat zal op Woensdag den 25 April a. een aanvang worden ge maakt met de herstelling van de bestrating in de Voorstad onder deze gemeente en zal de passage aldaar voor Rij- en Voertuigen gesloten zijn op 25» 26» 27» 28 en 30 April» alsmede op 2» 3, 4, 5 en 7 Mei a. 8.» van des morgens half zes tot des avonds zeven uren, echter niet des nachts tusschen genoemde uren. Wij wjjzen er op dat de passage kan plaats Cronjé en Jacobs keken toe, als leeuwen loerende naar hun buit. Nu en dan wierpen zij elkander een blik toe, doch elkaar iets mededeelen durfden zij niet uit vrees voor de omstanders. Ongeveer een uur duurde het voorbijtrekken en Cronjé, zoowel als Oom Jacobs, overtuigden zich beiden, dat het politie-corps een sterke en ontzag wekkende macht was, die bljjkbaar goed georgani seerd en geoefend was. Zooals het bij dergelijke gelegenheden steeds gaat, verdrongen de toeschou wers, nadat hun kijklust bevredigd was, elkaar in de koffiehuizen en na korten tijd waren ook in dit hotel verscheidene tafeltjes door een opgewekte me nigte menschen bezet, die levendig het vertrek van den troep bespraken. Cronjé, Jacobs en zijn dochter hadden zich even eens aan een tafeltje gezet en eten besteld. Nauwe lijks was dit opgebracht of een zware hand werd op den schouder van Oom Jacobs gelegd en iemand •prak hem in slecht Hollandsch toe »Hé, Oom Jacobs, zijt gjj dat zelf, of is het uw geest Ik stelde mij u voor in het grasveld als een sneedje vleescb gebraden te zijn in plaats van u hier in Colesberg aan te treffen." Verbaasd en verschrokken keken Jacobs en zjjn gezelschap den spreker aan, die naar zijn uiterljjk te oordeelen een kleurling was, een afstammeling van een blanke on een Kaffervrouw, stevig gebouwd hebben óf langs den zoogenaamden Bergweg óf langs den Poelweg bij gebr. PIJKE. Goes, den 21 April 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Ofschoon alle overwegingen tot tusscbenkomst der groote mogendheden in den strijd tusschen Engeland en Transvaal tot hiertoe zonder eenig gevolg zijn geweest, blijft de quaestie aan de orde. Het zou in de eerste plaats de Czaar van Rus land zijn, die zich voor de Boeren in de bres zal stellen, doch positieve berichten verneemt men daar van nog niet, daar een bericht van den ecnen dag door dat van den anderen weer wordt te niet ge daan. Zoo vernam man in het midden der vorige week, dat de Czaar naar Moscou is vertrokken en van daar uit een ultimatum aan Engeland zou zenden, waarin wordt bedreigd met bet bezetten van Afghanistan door 120.000 man Russische troe pen, zoo Engeland niet binnen acht dagen de vijan delijkheden in Zuid-Afrika staakte en het geschil met do Republieken niet wilde onderwerpen aan een arbitrage. De schending der neutraliteit door Portugal moot den Czaar in hooge mate hebben ontstemd, zoo zelfs dat hij zich ontslagen acht van eiken plicht tegenover Engeland. Dezelfde corres pondent, die dit uit Petersburg berichtte, spreekt het echter gedeeltelijk weer tegen in een volgend bericht, waar hij zegt, dat het den militairen elemen ten niet gelukt is, den Czaar over te halen tot een anti-Engelsche politiek. De Czaar bljjft besloten aan de politiek van non-interventie vast te houden en voorts een afwachtende houding aan te nemen. Daarentegen zou de vredespolitiek van den Czaar niet zoover gaan, dat hij een vernietiging van de onafhankelijkheid der Bóeren-Republieken lijdelijk zou aanzien. De correspondent resumeert, dat Rusland den vrede voorloopig zal bewaren, doch een annexatie van de Bóeren-Republieken door Engeland niet zal toelaten. In dat opzicht zou er zelfs een entente (overeenstemming) heerschen tusschen »de drie groote continentale mogenheden," waarmede dan zeker Rusland, Frankrijk en Duitschland zouden zijn bedoeld. En een hooggeplaatst persoon ver zekerde den correspondent, dat Engeland door zijn onverzoenlijke houding in den huldigen oorlog zelf het graf graaft voor zijn wereldheerschappij. De toekomstige en misschien zelfs nu ophanden zijnde ontwikkeling der dingen in Azië zou die opvatting weldra bevestigen. De Transvaalsche Regeering heeft geantwoord op de bekende kennisgeving van Portugal, waarin werd bericht, dat de Portugeescke regeering heeft goedgevonden aan het Britsche gouvernement op diens verzoek toestemming te verleenen om oor- logsperioneel en materieel over Beira te vervoeren. De Transvaalsche rege«ring merkt op, dat de Por- tugeesche ten onrechte heeft gemeend deze inbreuk op de door haar steeds in acht genomen neutrali teit te moeten toelaten, omdat zij zich daartoe ver en van ruim dertig-jarigen leeftijd. Daar hij de verbaasde blikken van Jacobs op zich gericht ge voelde, riep hjj met een glimlach uit »Ja, ja, gij kijkt mij aan en ik u. Wilt gij weten wie ik bon Ik ben de ossenvoerder van Jameson's wagen en ik zag u voor acht weken in het Duitsche zendelingshuis bij de Vaal-rivier.. Het was maar gedurende enkele uren en gij zult mij wel nauwe lijks gezien hebben, maar des te beter ik u en uit de wildernissen vergeet men niet zoo licht iémand als hier uit de stad. Gij zijt toen nog des avonds als een dolle het veld ingereden en toen dokter Jameson den volgenden morgen, wegens den diefstal, het gras in brand liet »teken, gaf ik geen cent meer voor uw leven. Ja, ja, zoo bedriegt men zich. Hier zit gij op uw gemak bij Kaap wijn en een gebraden hoentje, terwijl een ander gelooft, dat ge gebraden zijt als een kastanje. Met uw verlof zet ik mij en drink voor eigen rekening een glas whisky in uw gezelschap." Zonder eenig antwoord af te wachten zette hij zich en zeide nog»Opdat gij overigens mijn naam zoudt weten noem mij Jorri Zwartvolwit of kortweg Jorri." Jacobs had den man terstond met wantrouwen aangezientoch wenschte hjj van hem eenige op heldering omtrent den diefstal en den veldbrand. Daarom liet hjj hem plaats nemen en zeide »Wat is er van den diefstal en den veldbrand Den laatste ken ik, maar de eerste en het verband daartusschen t> Welnu, gij zult het weten. In den nacht, toen gij zjjt weggereden, werd dokter Jameson een koffer met kostbare documenten ontstolen." plicht acht door zekere wederzjjdsche verklaringen in nota's, gewisseld bij gelegenheid van het tractaat van 1891. De Z.-A. Republiek ziet zich tegen haar wil in een oorlog gewikkeld met Groot-Brittunnië en Ier land en de toelating van Britsche troepen over Portugeesch gebied kan slechts strekken tot nadeel van de Republikeinsche leger» en zou van den kant van Portugal een verbreking daarstellen van de neutraliteit die, deze Regcering wil het gaarne er kennen, tot nu toe door Portugal zoo getrouw is in acht genomen. De Z.-A. Republiek heeft steed» de vriendschappelijke verhoudingen, die op grond van tractaten en vreedzame onderhandelingen zoo gelukkig tusschen haar en Portugal bestaan, op zeer hoogen prjjs gesteld en zou het betreuren, wanneer het Koninkrijk Portugal in eens den aan voer van vijandelijke troepen voor Groot-Brittannië ging vergemakkelijken en daardoor van een neutrale Mogendheid een bondgenoot onzer vjjanden zou worden en gevoelt zich verplicht tegen dezen door voer van troepen en oorlogsmateriaal te protesteeren. Niet onwaarschijnlijk, zegt liet Vaddat Enge land dit zaakje alleen beeft opgezet om Portugal in den oorlog te betrokken en om dan Portugal te helpen de Delagoa-baai to bezetten. Dat zou juist weer zoo'u Engelsche streek zijn. In de Portugeesche Kamer werd door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken geantwoord op een vraag betreffende het vervoeren van Engelsche troe pen over Beira. Hij verklaarde dat geen enkele Mogendheid zich daartegen had verzet, alleen de Zuid-Afrikaansche Republieken hadden in zeer cor recte bewoordingen geprotesteerd. De Minister voeg de er bjj dat de Portugeoiche Regeering later baar handelwijze met de stukken zou rechtvaardigen. In Spanje is vrij plotseling een ministeriëele crisis of liever kabinetsveranderiug ontstaan, die echter spoedig werd opgelost door een wijzi ging in de samenstelling van het kabinet. Wat de reden is, dat de ministers hunne portefeuille neer legden, blijkt niet duidelijk, doch zeer waarschijn lijk is het geschil ontstaan over de regeling van de staatsschuld en over eene nieuwe leening. Den minister-president Silvela kwam do val van het ministerie niet onverwacht, want onmiddellijk na dat de ministers hun ontslag hadden genomen, was een nieuw kabinet gereed. Dezelfde ministers, op drie na, die door andere zijn vervangen, bleven aan, doch verkregen andere portefeuilles. Het departe ment van openbare werken werd gesplitst in open bare werken en onderwas, zoodat bot nieuwe mi nisterie één man meer tolt. Silvela, die als minister van buitenlandsche zaken aftrad, is opgetreden als minister van marine. De ministers legden reeds den eed af, zoodat, bij deze verwisseling van por tefeuilles, do staatsmachine geen oogenblik heeft stilgestaan. De minister van financiën deelde zijn ambtgenooten mede, dat hg het onderzoek voortzet naar de middelen om een binnenlandsche leening te sluiten voor de liquidatie en consolidatie der vlottende schuld en der schuld, die een gevolg i» van den oorlog mot Amerika. In verband met deze verandering in het minis terie wordt ook eene wijziging in de gezantschap pen verwacht. »Wat zegt gij riep Jacobs in groote vervoering uit, »een koffer gestolen door wien, misschien dacht men wel door mij en daarom verwarmde men het gras »Ja, men bad ook op u wel eenig vermoeden en Jameson liet daarom het veld in brand steken, maar het bleek anders. Toen wij daar nog stonden en naar het vuur keken, het was nog nacht ▼logen van het zendelingshuis plotseling twee paarden in sterken galop voorbij. Kerel, zij reden als de duivel, hielden bij Jameson gekomen een weinig in, de schoten knalden den dokter in de ooren en toen vloog nog een scheldwoord achterna en de kerels waren bliksemsnel verdwenen. Vóór zich op het paard had een van beide ruiters den gestolen koffer en het woord, dat hij Jameson toeriep, zou hij hier niet ongestraft kunnen zeggen Engelsche spionSt. wees stil, niemand behoeft te hooron, wat wij zoggen." »En wie wie was die ruiter?" vroeg Jacobs in zenuwachtige spanning. »Laat mij eerst een slok whisky drinken op den vermotelen, moedigen jongen, voor ik hem noem zoo het was Pit Thom, de Boer van de Daniëlshoeve." >Pit Thom" riepen do aanwezigen al» bet ware gelijktjjdig uit. »En waar mag hp zijn, waar is hij been, weet gij daar iots van vroeg Jacobs weer. »Waar zou hp anders zijn dan daar, waar de koffer dienst zal doen, bij Oom Paul ik moet zachtjes «preken ze zijn toen hals over kop terug gereisd cn zij meencn nog wel het doel nu Iu de Belgische Kamer richtte de liberale progressist Lorand een krachtige interpellatie tot de Regeering naar aanleiding van de daden van wreedheid, welke in de provincie Mangalla in den Congo verweten worden aan de Belgische agenten van den Onafhankelijken Staathij vroeg de tus scbenkomst der Belgische regeering. De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde dat de Congo- staat een vreemde Mogendheid is, met welker zaken België zich niet kan inlaten. België zal de aandacht der Regeering van den Congostaat vestigen op de genoemde feiten. De Congostaat heeft reeds een ernstig onderzoek bevolen, zelfs zonder officieel© bevestiging der feiten te hebben ontvangen. Men begint in Engeland te vermoeden, dat de houding der Vereenigda Staten tegenover den Zuid-Afrikaanschen oorlog leiden zal tot een besluit van de nationale conventie ten gunste der Boeren. Alles concentreert zich tegenwoordig in Amerika om de vraag wie de candidaten zullen zijn bij de ver kiezing van een nieuwen president. De herkiezing van den tegenwoordigen, Mc Kinley, is lang niet zeker en zal voor een groot deel afhangen van de stemmen, die de Duitschers zullen uitbrengen. Zij waren tot hiertoe vrij algemeen republikeinsgezind, doch zijn thans oenigszin» vijandig gestemd tegen de tegenwoordige regeoring, wegens de politiek van vriendschappelijke onzijdigheid, die de president tegenover Engeland tot hiertoe volgde. Dit ontstemt hen te meer, omdat zij warme sympathie gevoelen voor de Boeren. Het is of de bewoners der Engelsche koloniën buiten Zuid-Afrika beginnen gebruik te maken van de onmogelijkheid, waarin Engeland verkeert om zijn kolonisten onder don duim te houden, daar het zijn handen vol heeft aan Transvaal. De opstand in Ashanti schijnt ernstiger dan men aanvankelijk meende; de bewoner» treden al meer en meer bru taal op. Het fort Komassi, dat door inlandsche troe pen onder Engelsche officieren tegen de oproerlin gen werd verdedigd, is in handen der Ashantijnen gevallen. Daar er geen Engelsche troepen in de nabijheid zijn, is de macht in handen der oproer lingen in dat gedeelte van het land, waarin de hoofdstad van hun vroeger koninkrijk is gelegen. Het gerucht gaat dat de Ashautpnen besloten zijn om bet tot het uiterste te laten komen en den gou verneur in Komassi aan te vallen, vóór de verster kingen aankomen, wanneer hun eischen niet worden ingewilligd. De toestand wordt uitermate ernstig geacht, heet het in het jongste telegram, waarin 'gewaagd wordt van de uitbreiding van den opstand. Daarbjj komen nu nog zeer onrustbarende be richten uit Indië. Uit Bombay wordt gemeldEen zeer ernstig gevaar dreigt door het uitbreken van een oproer in het district Khauper. Het districts magazijn werd door de oproerlingen verwoest, en een katoenmolen is in hun bezit. Tien personen werden door de oproerlingen gedood, vijf politie agenten vermoord en in het brandend magazijn ge worpen. De aangerukte troepen slaagden er in, den opstand te onderdrukken, doch de inboorlingen hebben den arbeid neergelegd, en nemen een zeer vijandige houding aan. Vrij willigers-patrouilles doorkruisen de straten en bewaken de fabrieksge bouwen. zullen bereiken. »Wie welk doel spreek duidelijker, Jorri", hernam Oom Jacobs. x-Kaapstad Johannesburg over Mafeking. Meer kan ik u niet zeggen. Laat het bierbij blijven, Ja cobs, en betaal voor mij den whisky. Dat heeft hij wel aan u verdiend. Ik moet verder." Hiermede stond hp op en vertrok zonder groeten. Kaapstad Johannesburg over Mafeking", mom pelde Cronjé zacht bij zichzelven en vervolgde »Oom Jacobs, wij gaan morgen terug, het roof tuig heeft den stand van zaken veranderd. Als ik goed heb verstaan, moeten wjj van Pofschcfstroom tot Zeerust op den loer liggen tegen Mafeking." »God geve, dat wij daar ter rechtertijd aankomen en dat deze gele kleurling voor een paar glazen whisky ons de waarheid zeide", hernam Oom Jacobs. >Oom, Oom", zeide Cronjé, onze goede God leeft nog en waakt over ons, als wij Hem trouw blijven. De tijd zal komen, dat deze Britten niet anders beschouwd worden dan als een roovorbende, die door alle natiën der wereld evenzeer gehaat en vervolgd wordt. Gods strafgericht blijft lang uit en altjjd wil God in zijn goedheid het ergste afwenden, daar Hij hoopt, dat de menschen misschien nog eenig berouw zullen toonon. Deze Britten echter achten zich in hunne verwaandheid boven God verheven, zoodat er een nieuw Amajuba zal komen, verschrik kelijker dan een verwoest Kartbago. Laten wij nu ter ruste gaan om morgen den terugtocht frisch en gesterkt te kunnen aannemen." IVovdt vervolgd.)

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1