87sle jaargang. 1900. N°. 46. Donderdag 19 April. Nationaliteitsbewijzen. iT~ FEUILLETON. Onder de Boerenvlag. üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóop 2 uren op den dag der uitgave. G De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Burgemeester van Goes, voldoende aan hat verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarschuwt arbeiders en an dere werklieden die in Duitschland werk gaan zoe ken, niet te vertrekken zonder een nationaliteitsbewijs mede te nemen, vermits zij anders gevaar loopen geen werk te vinden en later als armlastig over de grenzen te worden gezet. Bedoeld nationaliteits bewijs moet ter secretarie der gemeente worden aangevraagd. Goes, 17 April 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 18 April 1900. Een tweede ontwerp van de zomerdienst regeling der Staatsspoorwegen is ver schenen. De vertrekuren van Goes in de richting Rosendaal zijn daarbij aangegeven als volgt6.52, 7.28, 9.54, 1.49, 5.05, 7.41 en 8.17. In de richting Middelburg vertrekken de treinen van Goes: 8.19, 10.44, 11.16, 2.44 5.34, 9.04 en 10.08. De vet gedrukte cijfers zijn gewijzigde ver trekuren. De tegenwoordige ochtendtreinen naar Rosendaal van 6.20 en 7.22 gaan met 1 Mei te 6.52 en 7.28, dus respectievelijk 32 en 6 minuten later dan thans. Voor de namiddagtreinen van 4.22 en 5.28 komt er slechts één in de plaats, die te 5.05 vertrekt. De trein, die thans te 6.48 's avonds van hier vertrekt, zal eerst te 7.41 gaan. Met dezen trein bereikt men Amsterdam nog te 11.03. In de richting Middelburg zijn de veranderingen gering. De trein van 's namiddags 2.35 gaat 1 Mei te 2.44, dus 9 minuten laterdie van 10.07 zal 1 minuut later vertrekken. Al de uren zijn aangegeven in Greenwichtijd, zoodat 20 minuten moet worden bijgeteld. Aan de nieuwe regeling is eenig bezwaar ver bonden voor de jongelieden, die Oostelijk van Goes tot Bergen-op-Zoom toe, de Hoogere Burgerschool alhier bezoeken. Konden dezen tot nu toe met den namiddagtrein van 4.22 nagenoeg onmiddellijk dus na het eindigen der lessen huiswaarts keeren, zij moeten nu wachten tot 5.05 en verliezen dus ruim een half uur. Alles wat betrekking heeft op actueole ge beurtenissen vindt belangstelling. Toen verleden jaar in Frankrijk »l'affaire" aan de orde was, trok alleen de naam Dreyfus" aller aandacht, verlangend als men was, van hem iets te hooren of to lezen. Bij de tegenwoordige gebeurtenissen in Zuid-Afrika is de naam »Transvaal" voldoende om daaraan alle aandacht te wijden. Dit zal wol de reden zjjn dat gisteravond zoovelen waren opgegaan naar de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. alhier om de opvoering door de zich noemende >V e r- eeniging Rotter damsc he Tooneelis- t e n" bij te wonen van het drama Om 't Goud van Transvaaleen stuk, dat ons in zeven tafereelen eenige episodes te zien gaf uit den worstelstrijd onzer Zuid-Afrikaansc'ne broeders. Of allen die het zagen voldaan zijn huiswaarts gekeerd? Wij durven deze vraag gerustelijk ont kennend beantwoorden. De reden van de weinige tevredenheid over deze uitvoering is toe te schrijven èn aan het stuk zelf èn aan de vertolking. Het Dicht bjj de Modderrivier stond op een hoogte de hofstede van Oom Jacobs, naar hem Jacobsdal genoemd. Prachtige weiden met groote kudden vee getuigden van den rijkdom des bezitters. Het was tegen den namiddag, toen de zonen van Jacobs, die op het vee pasten, een troep ruiters zagen aankomen, wier wapenen in de lucht glin sterden. Nog konden zij niet uitmaken, welke ruiters het waren. »Ik zie wapens blinken, Hannje," zeide de jon gere Karei tot zjjn broeder, »was het niet goed, dat wij naar hui9 reden en alarm maakten Het schjjnt een groote troep te zijn." »Neen, wacht nog een oogenblik, spoedig zal ik ze herkennen. Het is een burgerkommando wat voeren die in hun schild Holla, rijd naar huis en trek de Vrij staats-vlag omhoog, opdat zjj zien, dat wij hen ontdekt hebben. Ik zal hen hier opwachten, Karei." TerBtond sprong Karei te paard en reed, zooals de oudere broeder beval, naar zijn huis, dat niet ver van daar lag. Al nader en nader kwam de mag erkend worden dat Om 't Goud van Transvaal hier en daar aardige, zelfs treffende tooneelen bevat, die bij eon behoorlijke vertolking niet zouden na laten indruk te maken, doch noch het spel der actrices en acteurs (een enkele uitgezonderd), noch do costumes, noch de grimeering werkten mede tot eene bevredigende opvoering. lerseke. In de gisteren gehouden raads vergadering werd o. a. een verzoek van den bond vau vrouwelijke verloskundigen om een jaar- lijksche bijdrage voor een fonds tot ondersteuning van oudo vroedvrouwen in Nederland van de hand gewezen, en een gelijk lot onderging een verzoek van den onderwijzer J. Ossewaarde om verhooging van salaris, beide op grond van den ongunstigen toestand der gemeente-financiën. Naar aanleiding van de bij Ged. Staten aanhangige concessie-aanvraag voor een stoomtram Hansweerd Wemeldinge via Kruiningen en lerseke, had de Raad de vraag te beantwoorden, of hij den aanleg van den tram in het algemeen belang wensehelijk achtte. B. en W. stelden voor (en de Voorzitter verdedigde dit voorstel met warmte) om een be vestigend antwoord te geven, maar de heeren Midler en De Schipper waren van een andere zienswijze. Het voorstel werd evenwel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Voorts werden vastgesteld de verorde ningen op de heffing van schoolgelden en van haven gelden en kaairechten. De eerste werd zonder discussie overeenkomstig het voorstel van B. on W. goedgekeurd, doch op de laatste werden door den heer Müller verscheidene amendementen voorgesteld, die evenwel alle verworpen werden. Door de verschillende wijze van meting voor visschersvaartuigen en voor andere werkte het tarief voor het havengeld, zooals dit verleden jaar is vastgesteld, zeer ongelijkmatig. Daarom" stelden B. en W. ter compensatie voor een liggeld te heffen voor vaartuigen, die een vaste ligplaats in de haven hebben en wel een liggeld dat alleen op de breedte der vaartuigen is gebaseerd. Tevens werden de weeg- loonen geregeld van artikelen, die niet gelost of geladen worden. Daarom zal de verordening voortaan heetenverordening op haven- en liggeld, kaai rechten en weegloonen. Deze verordening werd ten slotte met algemeene steramen geheel volgens het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten adhesie te verleenen aan een adres aan H. M. de Koningin om de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Goes tot een Rijksschool te maken. Bij de familie Willemse te lerseke is bericht ingekomen, waarbij tevens een telegram van gene raal Botha, dat haar zoon en broeder A. W i 1- lemse sinds 11 Februari wordt vermist. Het is niet bekend of hij gevangen genomen, gewond of gedood is. (N. R. Ct.) (The Standard and Diggers' News van 9 Maart houdt eene officiëele bekendmaking in van Vecht generaal Oosthuizen te Glencoe aan den Landdrost van het distr. Krugendorp, bevattende de »lijst omtrent het gevecht van 27 Februari", onder het opschrift»de Slag van Pieters". Op deze lijst komt de naam A. Willemse (Hek- poort) onder de vermiste burgers voor. (Red. G. C.) De feestelijke opening van den stoom- tramdienst BrouwershavenZierikzeeZjjpe troep ruiters en toen zij op een geweerschot af stand gekomen waren, wapperde op het huis de Boerenvlag hoog in de lucht. Bij het zien van dit tee- ken zag Hannje hoe de ruiters met hun hoed zwaai den en hoorde hij hen een luid hoera aanheffen. Een ruiter deed zijn paard wat sneller loopen nader en nader kwam hij en met een juichkreet vloog Hannje hem te gemoet, want het was de lang verwachte vader, over wien zij zich reeds bezorgd hadden gemaakt. ^Verduiveld, mijn jong, wij zijn nog juist ter rechter tijd gekomen. Ik dacht, dat ik u in ge zelschap zou vinden", zeide oom Jacobs. »In gezelschap, vader, hoe moet ik dat opvatten hernam de zoon. »Nu, in Colesberg hebben zich Engelschen tot een compagnie vereenigd, om, zooals ik vermoedde, op landroof in den Vrijstaat uit te gaan, alsof het een wandeltocht was." »Hier is alles in orde, vader, en in den ganschon omtrek weet geen mensch iets van de zaak af en is ook geen Engelschman te zien. Wat zouden zij hier ook. Wij hebben toch vrede »Vrede, mijn jong, ja een Engelschen vrede en die is als een spinneweb, waarin de Engelschman, als een groote spin, op roof loert. Wij zullen spoedig genoeg blauwe boonen geplant zien, als Steenbergen is nu definitief bepaald op Vrijdag 27 April, terwijl de opening voor het publiek Maan dag 30 dezer zal plaats hebben. Jhr. mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer voor Deventer, is heden overleden. Omtrent het bericht dat de Minister van waterstaat in September een wetsontwerp zal indienen betreffende het droogmaken der Zuiderzee, deelt de Ingenieur mededat dit bericht klaarblijkelijk voorbarig is, daar tot de indiening thans nog niet besloten kan zijn, maar dat minister Lely het plan, waaraan zijn naam meer dan die van iemand anders verbonden is, zeker niet ter zijde zal leggen. De Rijksmiddelen hebben in Maart jl. opgebracht f 12.793.313.06 i/3 tegen f 11.325.120.75 i/3 in Maart 1899. Opbrengst over do eerste drie maanden van 1900 f 28.837.280 tegen f 26.491.263 over de eerste drie maanden van 1899. Alweder heeft de schatkist dus eene goede maand achter den rug. Er kwam toch f 1.468.200 meer binnen dan in Maart 1899, en de totale ontvangst sedert 1 Januari is f 2.346.000 grooter dan ten vorigen jare. Heeft tot dusver de schatkist waarlijk geen reden tot klagen gehad over den loop der middelen bij vergelijking met verleden jaar, ook ten opzichte van de raming zijn de uitkomsten zeer bevredigend. Voor 3 maanden is de raming f 32.109.463. De werkelijke opbrengst is daar dus slechts f 3.272.200 beneden gebleven, d. i. 10.18 pet. (tegen bijna 18 pet. op uit. Maart 1899.) De Boer en-deputatie is met den Ba- zelschen trein Zondagmorgen om 10 u. 45 in Den Haag aangekomen. Het scheen, dat het uur van aankomst nog kort te voren in de stad bekend was geworden, want op het perron haddon zich vele nieuwsgierigen verzameld. Het driemanschap werd begeleid door dr. Leyds en dr. Muller, en bij het verlaten van den trein ontvangen door de heeren Canneel, vice-consul der Z. A. R. t8 's-Gravenhage Wessels Roux, Vrjjstater, belast met de waarneming van het consulaaj^gene- raal van den Oranje-Vrijstaat hier te lande; Bee- laerts van Blokland, secretaris der Haagsche afd. van de Zuid-Afrik. Vereeniging Bogaart, werkzaam aan de legatie te BrusselBergansius, werkzaam bij het consulaat van den Vrijstaat en eenige Zuid- Afrikaansche studenten, den heer Kleyn, die h. 1.1. studeert, en Fischer, die een universiteit in Enge land bezoekt. Laatstgenoemde is de zoon van hot commissielid Fischer, die zeer verrast was zijn kind ter verwel koming aan het station te ontmoeten. Na de voorstelling begaven de gezanten zich naar de voor hen bestemde rijtuigen en op hun weg daar heen, werden zij door een op het perron en het buitenterrein steeds aangegroeide menigte met dave rende hoera's en een Leve de Boeren ontvangen. Zij beantwoordden die onverwachte begroeting met het zwaaien hunner hoeden. Onder het weg rijden herhaalden zich de teekenen van sympathie uit het volk. Dr. Leyds bracht later oen bezoek aan het drie manschap. De duur van hun verblijf hier te lande is nog onbepaald. Op het Hotel des Indes waren de vlaggen van God wil." Toen wendde hg zich tot de hem vol gende ruiters en zeide »Nu, burgers, we zijn haast thuis en de oude Oom Jacobs zal het u aan niets laten ontbreken. Laat ons verder rijden en geniet van mijne gast vrijheid." De troep ruiters, die uit veertig man bestond, zette zich opnieuw in beweging en spoedig hadden zij het huis van oom Jacobs bereikt, waarin nu heel wat drukte heerschte. Oom Jacobs had hofstede na hofstede bezocht en den Boeren medegedeeld, wat hij van Pit Thora vernomen had. Allen waren van meening, dat dit samentrekken van zooveel gelijk bewapende mon- schen niets goeds voorspelde en iedereen sloot zich daarom bij het kommando van Oom Jacobs aan. Nadat zij hunne paarden bezorgd hadden, ver zamelden zij zich in een groote kamer van het huis en versterkten don inwendigen mensch. Daarna staken zij hunne pijpen aan en beraadslaagden wat hun nu verder te doen stond. Ooin Jacobs stelde het volgonde voor »Ik ben van meening, dat ik mijzelven moet over tuigen boe het er in Colesberg uitziet. Ik zal mijn eenige dochter Anny meenemen en misschien ook iemand vau u. Ik heb voor het meisje eenige in- koopen in de stad te doon en bij zulk een gelegen - de Zuid-Afrikaansche Republiek en van ons land ontplooid. De heer Fischer heeft Maandag een onderhoud gehad met het hoofd van ons kabinet in dien» woning. Dr. Leyds was bij dat onderhoud tegen woordig. In het Hotel des Indes is voor belangstellenden een lijst neergelegd, waarop reeds velen hun naam geplaatst hebben. De leden van het driemanschap hebben Zondag avond de dankzegging in de Groote Kerk bijgewoond. Ds. Vermeer, die daarbij voorging, vond gelegenheid zijn talrijk gehoor mede te deelen dat het drieman schap zich in het gebouw bevond, en hij voegdo daarbij eenige welsprekende woorden van sympathie, en een stichtelijke aanspraak, waarvoor de Trans- vaalsche en Vrjjstaatsche heeren zich later zeer dankbaar betoonden. De deputatie heeft Maandag den avond doorgebracht bij douairière Beelaerts van Blokland. Ook de mi nisters Pierson en De Beaufort waren tegenwoordig. Zij hoopt door H. M. de Koningin te worden ont vangen. Omtrent het doel van hare zending bljjft het stilzwijgen bewaard. Hare komst in Nederland beeft geen bijzonder karakter, maar maakt een onderdeel uit van een algemeon bezoek aan ver schillende hoven om zich te kwijten van een op dracht aan de Staatshoofden. De algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering der G e- neeskunst, te Middelburg te houden, is thans definitief bepaald op Maandag 2 en Dinsdag 3 Juli. De luitenant ter zee Ie klasse C. A. D o- m i n i c u s commandant van Hr. Ms. kostschip te Vlissingen (rol wachtschip te Hellevoetsluis) is met 1 Mei eervol van dat bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. Bij de Nedorl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en ge- teekend tot een bedrag van f 1,154,593 bij den voorzitter-penningmeester van het Ned. "R o o d e Kruis is tot heden een totaal bedrag van f 204,405,07 Vs ontvangen. Aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen zal weldra een cursus in vischcultuur ge opend worden. Het Hbld. bevat den tekst van een verzoek schrift om gratie voor mr. P. Troelstra, ingediend by H. M. de Koningin door eenige leden der Amsterdamsche balie, maar eerst ingekomen nadat op het verzoek van den vader om gratie reeds afwijzend was beschikt. In het verzoekschrift komt o. a. deze overweging voor»In het middel moge de heer Troelstra hebben misgetast, de over tuiging eener veroordeeling van onschuldigen be stond bjj hem. Het edelmoedige eener poging, die, om anderen te redden, het eigen gevaar gering acht, niet in rekening te brengen, gaat niet aan." In Het Volksdagblad maakt mr. J. W. Spin er Troelstra een verwijt van, dat deze zijn vader niet heeft ontraden, zjjn gratie-verzoek in te dienen. »Wjj kunnen dien heer de verzekering geven schrijft nu Het Volk dat Troelstra van dat ver zoek het eerst heeft vernomen uit de N. Rott. Ct eenige weken nadat het was ingediend." De afdeeling Nijmegen van het Kruisverbond, die dezer dagen dr. S c h a e p m a n en mr. Kolk man hulde bracht voor hunne houding in de Tweede heid hoort en ziet men veel. Wij zijn met veertig man en ons commando zullen wjj zoo indeelen Vijf blijven er op elke hoeve tot aan het laatste grensstation ingekwartierd. Dagelijks onderzoeken zij de omstreken, rijden de grenzen langs en staan in voortdurende verbinding met elkaar. Zijn wij binnen drie dagen niet terug, dan heeft de Engel- scbe duivel mij gevat on gij maakt alarm. Ik hoop echter, dat hjj dit kunststuk niet klaar speelt. Is mijn onderstelling juist, dan zendt gij onmiddellijk op het bericht aan het eerste station een bode naar de volgende en is dit geschied, dan rijden twee man van elke plaats en alarmeeren de kommando's. Wij echter vereenigen ons dan weer en rijden daarheen waar wij het meest noodig zijn." Allen waren met dit plan ingenomen Oom Jacobs was een man van ondervinding, daar hij in vroegere gevechten altijd een kommando had aan gevoerd. Zijn raad konden zjj onvoorwaardelijk vertrouwen. Hij liet nu zijne dochter Anny roepen. Zij was zijn jongste kind en zestien jaar oud. Ondank6 dezen jeugdigen leeftijd bestuurde zij reeds twee jaar lang de huishouding in de plaats van hare overleden moeder haar vader evenals haar broe ders droegen haar, wegens hare degelijkheid, hooge achting toe. Zij was een aardig meisje slank, groot

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1