1900. N°. 44. Donderdag 12 April. 87s,e jaargang. r~' FEUILLETON. Onder de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den 11 A A der e m e e n t e GONS, op DONDERDAG 12 APRIL 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 10 April 1900. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling 1. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek J. Bookelaar en W. Hijman om uit weg te mogen hebben voor door ben te bouwtn woningen aan den Westsingel en Poelweg. 4. Verzoek wed. J. C. Massee om een gedeelte van den grond aan de Boudewijn de Witte straat te mogen inrichten tot draaierij ge dreven door motor-kracht. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Instructie van den keurmeester van vloesch enz. 6. Kohier Hoofdelijken omslag voor 1900. 7. Kohier belasting op de Honden voor 1900. GOES, 11 April 1900. Dinsdagmiddag vergaderden te Goes in >de Prins van Oranje" een aantal burgemeesters van Zuid-Beveland en eenige belangstellenden, die door den burgemeester van Ovezand opgeroepen waren om een plan voor den aanleg van een tram GoesEllewoutsdyk via Ovezand en via Heinkenszand te bespreken. De heer Mulder, burgemeester van Ovezand, Driewegen en Nisse, heette de aanwezigen, ongeveer dertig, welkom en dankte hen, dat zij aan zijne op roeping hadden gehoor gegeven. Hij gaf een over zicht van de verschillende plannen, die reeds be staan hadden, die echter geen van alle succes heb ben gehad bij gebrek aan medewerking. Hij wilde trachten op eene andere wijze de zaak aan te pakken en wel door ieder der aanwezigen uit te noodigen in •igen gemeente of in eigen kring gelden bijeen te verzamelen voor de voorloopige kosten van den aanleg der bedoelde ceintuurbaan door Zuid-Beve land. De pogingen om van gemeente- en polder besturen daarvoor gelden te krygen waren mislukt mogelyk dat op de nu aangegeven wijze de voor loopige kosten konden gevonden worden, die vol gens spreker niet meer dan f 500 zouden bedragen. De heer J. Risseeuw, burgem. van 's-Gravenpolder, schetste het verloop van eene poging voor den aan leg van een tram Goes-'s-Gravenpolder-Ovezand- Eliewoutsdijk, door hem en eenige heeren gedaan. Bjj advertentie, nu 19 jaren geleden, hadden zij de inwoners der gemeenten, aan de ontworpen lijn gelegen, uitgenoodigd hunne namen op te geven zoo zij bereid waren de voorloopige kosten te helpen dragen uit Ellewoutsdyk verklaarden 40 personen zich bereid, uit Driewegen, Ovezand, Nisse en 's-Gravenpolder niemand, behalve de Pit Thom riep Nathaniël en ging met hem de paarden halen. Onderweg overlegde hij bij zich zelf of hy niet den koffer verbergen zou, maar by deze gezindheid zijner geliefde achtte bij in zyn© eerlijke onergdenkendheid een dergelijke han deling niet noodig. Hij was als door een kwaden geest beheerscht, verstrikt in de banden der liefde voor deze moderne sirene, die met wroede koelbloedigheid en met be dekte wapenen haar doel najaagde. Nathaniël waagde bet niet hem iets te vragen gehoorzaam leidde hy de paarden uit de kloof en toen zij in het lager van Hetty Hapmans terug kwamen, was deze tot de afreis gereed. By een vuur zaten Hetty en mynheer Warning en dronken versch gezette koffie, waarvan door Pit Thom en Nathaniël ook eenige koppen worden ge bruikt. Nadat Pit Thom de wapenen weer op hun plaats had gelegd, stonden allen op, bestegen de paarden, de ossen zetten zich in beweging en Pit Thom en Hetty volgden zij aan zij den wagen. Warning echter, aan wien mevrouw Hapman in 't kort een duivelsch plan had medegedeeld, zat te paard alt een Chineesche waardigheidsbekleder, die met zijn Confusius-verstand een afgodsbeeld slaafs volgde. Dat afgodsbeeld was mevrouw Hap man. Zy eohter bespiedde met onopgemerkte, koele gruwzame blikken den naast haar rijdenden Pit Thom en den koffer van Jameson, dien hij vóór sich op het zadel had vast gegespt. Pit Thom burgemeesters uit Goes 4 personen, van wie 3 steik belanghebbenden. Het comité van toen meende geen o moeite meer te moeten doen wel kwam de directeur van do lijn BredaOosterbout op hun verzoek over om den weg op te nemen, doch toen deze verklaarde dat bijna alle wegen osgescbikt waren, zoodat onteigening noodig zou zijn, kwam er, gezien de geringe belangstelling, niets van de zaak. Spr. lachte de zaak echter zeer toe en by vond het flink van den burgemeester van Ovezand dat bij andermaal trachtte eon tram door ons platte land te krijgen, vooral nu bij niet van de gemeenten eene som wilde hebben voor de kosten maar van particulieren zelf. Indien eene vereeniging van per sonen, eene maatschappij of onderneming, die heil ziet in een tram, do voorloopige kosten, niet kan byeenbrengen, dan begint de zaak al zeer zwak. De gemeenten mogen daarvoor geen geld disponibel stellen later als er wezenlijk een tram komt, dan ligt bet op den weg van gemeenten en polders de zaak behoorljjk te subsidiëeren. Stol, wij consti- tueeren ons als voorloopig comité, dan dienen wij zelf met of zonder hulp van anderen de voorloopige kosten op ons te nemen. De heer Van der Bent, burgemeester van Elle- woudsdijk, was het niet eens met den heer Risseeuw hij meende dat het juist een plicht was van de gemeentebesturen om in die kosten bij te dragen. De beer Mulder verklaarde, dat destijds slechts vier van de tien gemeenten zich bereid hadden verklaard de zaak te steunen hy stelde voor, dat er eene commissie uit de aanwezigen zou gekozen worden om zijn deckbeeld te helpen verwezen lijken. Om een stemming overbodig te maken werd door twee aanwezigen voorgesteld dat de burgemeesters der betrokken gemeenten de leden zouden zijn van het eomité. Allen verklaarden zich bereid en ver zochten don heer Mulder ben op een later te be palen dag bjjeen te roepen. De heer Mulder stelde voor den burgemeester van Goes te verzoeken het eere-voorzitterscbap op zich te nemen, welk verzoek ZEd. gedaan zal worden. Nadat d© Voorzitter medegedeeld bad, dat de heer ingenieur Van Hattum, die jaren geleden een tramplan ontworpen had, zich bereid had verklaard al zijne plannen, gegevens en kaarten aaa het comité ter beschikking te stellen, sloot de Voorzitter, na de gewone dankbetuigingen de vergadering. Jl. Maandagavond hielden de leden der ver eeniging »De Ambachtsschool" alhier eene algemeene vergadering, die door slechts acht hunner werd bijgewoond. Na opening der bijeenkomst deelde de voorzitter, dhr. C. C. Coomans, mede, dat de geldleening van f 8500 a 4 ïfc pet. is gesloten dat door B. on W. is toegestaan de teekenlessen tijdens de verbouwing der school te geven in het gebouw der H. B. S. en dat van don Minister van B. Z. een schrijven is ontvangen meldende dat de rekening en ver antwoording over 1899 is goedgekeurd en dat het verzoek tot verhooging der Rijks-subsidie met word op zyn paard al meer en meer vermoeid met alle kracht kampte hij tegen een sterke sla perigheid, die als een zware Alp hem drukte. Nauwelijks wist hij zich op don rug van het paard te houden. Plotseling kon hij geen weerstand meer biedeD en hij viel naast zyn paard op den grond. Mevrouw Hapman hield haar paard in en riep den Kaffer een luid »ho" toe. Warning echter, naast wien N&thaniöl reed, zag dat ook deze plotseling als bewusteloos van zijn paard viel en riep juichend uit: >A11 right God zegene onze Koningin nu hebben we die twee Hollandsche gauwdieven dank zij uw chloral (oen verdoovingstniddoï, dat in de koflie was gedaan) i zonder een schot kruit gevangen haha, daar liggen ze als twee meelzakken." »Hé, Zwartboys", riep mevrouw Hapman, »geeft eens touwen, neemt dezen schurken, die ons in den nacht overvielen en den koffer gestolen hebben, de wapens af, bindt hen vast en legt hen bij de rivier tusscben de rotsen. Zoo, en maakt dit briefje vast op de borst van den diefaebtigen Hollander." Toen nam zij uit baar notitie-boekje een stukje papier en schreef daarop met potlood»Zoo streed on wreekte zich mevrouw Hapman." Met koelbloedige wreedheid liet zy den ongeluk kige boeien en tusscben de rotsen leggen. Nadat dit geschied was nam zij den koffer bij zich en gaf bevel door te rijden. Met een luid boi-hephoi- htpzette de troep zich weder in beweging en spoedig was hij in de nachtelijko schemering ver dwenen. De ongelukkige Thom on Nathaniël lagen ge boeid in de wildernis. In de verte klonken rauwe kreten van jakhalzen, die al nader en nader kwamen, f 900 is toegestaan, zoodat die subsidie thans be draagt f 2900. Ten gevolge van deze vermeerdering van inkom sten en met oog op de verbouwing der school, om daarin ook onderwijs in het schilderen te geven, was bet noodig de begrooting voor 1900, die in de vergadering van 13 Sept. jl. was vastgesteld, thans te wijzigen, waarvoor deze vergadering was bijeengeroepen. Sommige posten werden verhoogd en enkele nieuwe op de begrooting gebracht, zoo dat de ontvangsten en uitgaven voor dit jaar zijn geraamd op een gelijk bedrag van f 14531,06. Zon der hoofdelijke stemming werd deze nieuwe be grooting goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. In verband met den in ons vorig nommer medegedeelden brief van de Niderl. suiker- fabrikanten is eene algemeene vergadering uitgeschreven van landbouwers, die suikerbieten verbouwen, tegen Zaterdag 14 April a. s., des morgens te 11V* uren precies, in »de Prins van Oranje" to Goes. De kommies te water le klasse A. van der Steen is met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst van Hansweerd naar Rotterdam. Wissenkerke. In de jl. Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd een verzoek van Kamperlandgcbe ingezetenen om eene tweede weegbrug op bet bavenplein aldaar te mogen oprichten, met algemeene stemmen van de hand gewezen. De vergadering vereenigde zich geheel met het daaromtrent uitgebracht prseadvies van B. en W. dat de ruimte tusschen de nieuwe en de oude weegbrug, die dan tegenover elkander zouden komen te staan, veel te gering zou worden voor de zeer drukke passage op dat punt, terwijl de gemeente, bij inwilliging, zich zelve, voor grindberging als anderszins, zeer veel ongerief zou bezorgen en nog een aanzienlijk bedrag aan leggeld zou komen te derven. Kats. In de Maandag alhier gehouden vergade ring van den dijkraad van den calamiteusen Leendert Abraham-polder is in plaats van den beer W. F. J. Wagtbo, die bedankt bad, tot ontvanger-griffier gekozen de heer A. Kuiper Boone van Kort- gene met 6 stemmen tegen 5 op den heer G. A. Kesteloo te Kolynsplaat. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1900 de examens tor verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gohouden in Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in December, zoo noodig aan- in bet laatst van November, met dien verstande, dat voor diegenen, welke voornemens zyn zich dit jaar aan het examen voor de akte B middelbaar onderwijs voor Fransche taal en letter kunde te onderworpen, gelegenheid zal bestaan om, alsof zij de plaatsen hunner slachtoffers wisten. Eindelijk hadden de gloeiende oogen den verscbrik- kelijken buit ontdektbun hard, doordringend ge huil weerklonk triomfeerend in den nacht, zonder dat hunne offers in den diepen, aan den dood gelijken slaap tot bewustzijn kwamen. Pit Thom omzweefden gelukkige droombeelden, die hem ver plaatsten aan de zijde der schoonste vrouw, die hij ooit had gezien. Nathaniël daarentegen was bet als lag bij in een wespennest en hij deed vergeefsche moeite om zich van die insekten te bevrijden. De steken, die hij ontving, waren echter de scherpe hoektanden van twee jakhalzen, die den ongelukkige het vleesch van zijn beenen reten. Gedurende een kwartier reeds hadden zij bun slachtoffer stukken vleesch afgescheurd, toen, tengevolge van de pijn de slaaproes week en Nathaniël door een luid gillen de beesten verschrikte. Deze kreten waren zoo hard, dat Pit Thom, die slechts eenige schreden vorder lag, eveneens ont waakte. Als een verdwaalde, die zijne zinnen niet bij elkaar bad, richtte bij zich in zijn boeien met moeite op en hoorde opnieuw de hartverscheurende kreten van Nathaniël. Reeds week de nacht en wierp de zon een schemerend licht op dit ver schrikkelijk tooneel. Pit Thora zag op korten af stand den armen Nathaniël in een grooten bloed plas liggen en jammerend riep de arme Kafferjongen Pit Thom tot zich. Slechts met moeite, vanwege zijn boeien, voldeed deze aan den wensch. Toon bij eindelijk bij hem was, slaakte de arme zwarte een diepen zucht en gaf den geest. Pit Thom ging een rilling door het lijf; een oogonblik nog zag hij in de gebroken, starre oogen van Nathaniëltoen kcordo zijn levensmoed terug, zoo zy dit wenschen, het taalkundig gedeelte op den gewonen tijd, nl. December, bepaald blijftde examens voor de Engelsche en Hoogduitsche talen zoowel voor het lager als voor bet middelbaar onderwijs, zullen worden gehouden in Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor bet middelbaar onder wijs, in Augustus, zoo noodig ook in September; die voor lager en middelbaar onderwijs in de land en in de tuinbouwkunde en voor middelbaar onder wijs in de houtteelt in Augustus en September die voor middelbaar onderwijs in het hand- en recht lijnig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren en voor lager onderwijs in handteekenen in Augustus en September en zoo noodig ook in Octoberdie voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappenboekhoudenNeder- landsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, Staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijvenzoo mede die voor lager onder wijs in do wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in November en December. Hot tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen be- hooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. (Stct.) De verkiezing van een lid van de Twee dje Kamer in het kiesdistrict Haarlem zal plaats hebben op 30 dezer de stemming, zoo noo dig, op 10 Mei, en de herstemming, zoo noodig, op 21 Mei. Het bestuur der Vereeniging van Nederland- sche steenfabrikanten deelt aan de Zw. Crt. mede, dat hot voorstel in de bijeenkomst van heeren steen fabrikanten dd. 23 Maart, luidende a. om met de steenvormcampagne niet vóór 30 April a. 8. te be ginnen b. om de productie met 10 pet. te ver minderen vergeleken met 1899, mits de fabrikanten van 75 pet. dier productie zich bereid verklaarden daartoe mede te werken, is aangenomen. Aan den heer Charles Boissevain, hoofd-redaeteur van bet Handelsbladis eene oor konde aangeboden door een aantal landgenooten, als bewijs hunner groote waardeering voor zyn welsprekend getuigenis en krachtig pleidooi ten gunste van het Recht der Boeren in den ongelijken strijd van Groot-Brittanje tegen Transvaal en Oranje- Vrijstaat. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de staatswetenschappen aan de boogere burgerschool te Semarang, dr. R. Broorsma; by het open baar lager onderwys voor Europeanen tot onder wijzer 2e kl. de onderwyzer 3e kl. J. G. den Exter van den Brink. Uit Napels meldt men, dat bet Boer en- gezantschap, bestaande uit Fischer, Wolma- rans en Wessel. gisteren daar aan boord van de Kaiser is aangekomen. Zij werden ontvangen door vertwijfeling maakte zich van hem meester en gaf hem reuzenkracht en terwijl hij tegen een scherpen rotswand leunde, beproefde bij met bovenmensche- lijke inspanning, de handboeien door te schuren. Op zijn borst droeg hij echter de woorden der EngeRche »Zoo streed en wreekte zich mevrouw Hapman." Al kooger en hooger steeg de zou en bare stralen troffen met onbarmhartige wreedheid don ongeluk- kigen Thom, die ondanks zijn kracht, nog niet in staat was, de reeds half doorgoschuurd© boeien te verbreken. De scherpe steenen reten hem de huid van do polsen |en het bloed kleefde in dikk© ge ronnen klompen aan zijne handen. Een verschrik kelijke dorst kwelde hem en verzwakte hem meor en meer en telkens stond hij op punt om weer in onmacht te vallen. Steeds echter behield zyn jeug dige kracht de overhand en deed hem den strijd met zijue boeien weder opnemen. Eindelyk, nog een krachtige ruk en de op zyn rug gebonden handen zonken als verlamd aan zijne zijden neer. Hy was vry. Met een gevoel van hartelijken dank aan God zonk bij neer en nadat hy zich onder een overhangende rots gesleept had, rustte bij wel eeu uur in de schaduw daarvan, zonder zich te bewegen. Daarna beproefde hij met nieuwen moed zich van zijne voetboeien te ontdoen. De Kaffers hadden hem echter zoo gobonden, dat hij niet in staat was zich met zijn banden alleen to bevrijden. Eeu oogonblik dacht hij na hoe bij een werktuig als hulpmiddel kon vindeneen mes bezat bij niet moor en de steenen waron niet scherp genoeg om zich zelfs niet in een geheelen dag vrij te maken. In den volgenden nacht moest bij zich onvoorwaardelijk weer bewegen kunnen om niet, ondanks alle nj^pu'

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1