1900. N°. 43. Dinsdag 10 April. 87ste jaargang. Onder de Boerenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wekelijksch algemeen overzicht. De Engelsche bladen zijn vol beschouwingen over den moordaanslag, te Brussel gepleegd op den Prins van Wales, en wat lord Hamilton zeide omtrent de oorzaak van den aanslag, dat nl. hier moet gedacht worden aan de leugen fabriek, waar van Dr. Leijds de directeur is", zeggen vele dier bladen hom na en schrijven den baat tegen Enge land en den afkeer van zijn gevolgde politiek too aan de »machinatiön" van dr. Leijds. Wat echter ook de reden voor den haat tegen de Engelschen moge zijn, die zich weer in den aanslag op den prins van Wales heeft geuit, zeker is het dat die antipathie in Engeland sterk gevoeld wordt en veel bitterheid verwekt. Sommige bladen raden dan ook niet alleen leden van de koninklijke familie, maar allen Engelschon af, zich veel te be geven naar die volken, die hen zoo haten en onder anderen vooral de Parijseho tentoonstelling te mij den. De gepleegde aanslag op het leven van den Prins is ongetwijfeld hoogelijk af te keuren, maar met het oog op de omstandigheden, waaronder de thans heerschende oorlog wordt gevoerd, is de oorzaak van dien aanslag te begrijpen. Koningin Victoria ontving het bericht van den aanslag te Dublin. Dit bericht beangstigde baar in die mate, dat onmiddelljjk overgroote voorzorgs maatregelen werden genomen voor hare veiligheid, doch zij zijn tot hiertoe overbodig geweest. Alles blijft rustig, alleen hoort men nu en dan een anti- Engelsche kreet. Te Belfort was het onrustig. De menigte ging onder aanvoering van nationalisten de stad door en wierp hier en daar ruiten in. De politie verstrooide de manifestanten. Alles bijeen genomen heeft de reis van H. M. tot hiertoe fiasco gemaakt, wat te voorzien was. De geestdrift der Ieren is gering. Men kent de grieven tegen Engeland en zij zullen niet worden weggenomen door het koninklijk bezoek, dat H. M. geheel uit eigen beweging onderneemt, om daar door te toonen hoe zij do dapperheid der Iersche soldaten op hoogen prijs stelt. Maar juist dat vech ten, dat gedwongen vechten der Iersche soldaten tegen de Zuid-Afrikaansche Boeren, is voor do be woners van Ierland een doorn in het oog. De Ieren, en duizenden met hen, zouden er zich hartelijk in verblijden, wanneer de oorlog een einde nam. De Engelschen toonen zich hoogst ontevreden en teleur gesteld over de uitspraak der Bernsche scheidsrechters inzake de spoorweg-quaestie der Dslagoa-baai. De mogelijkheid schjjnt niet uit gesloten, dat tegen die uitspraak nog verzet kan en zal worden uitgesproken. Door den advocaat van de regeering der Amerikaansche Unie bij het scheidsgerecht is verklaard, dat zijne rogoering het recht heeft de uitspraak af te wjjzen, wanneer bljjkt, dat de scheidsrechters de feiten verkeerd voorge steld, bedriegelijk gehandeld hebben of op eenige andere wjjze van hun positie hebben misbruik ge maakt in het nadeel van belanghebbenden. De Engelsche en de Amerikaansche regeering hebben daarom het recht de uitspraak van Bern te laten toetsen door de rijksadvocaten. Mochten de regee ringen dan tot het besluit komen, dat de uitspraak s FEÏÏILLETOB. Voorzichtig schoof Pit Thom de gordijnen der tent weg en zag bjj het schjjnsel van een klein windlicht, dat in de tent brandde, de Engelsche dame rusten op een klein ^ijzeren veldbed. Voor haar bed lagen een buks en een revolver. Behoed zaam nam hij de wapenen op en reikte ze aan Nathaniël over. Hierbjj moet hij een onhandige beweging gemaakt hebben, die de slaapster deed schrikken, want zij sloeg de oogen op en terwijl zjj zich oprichtte vroeg zij, als iemand, die slaap dronken iets ziet en toch gelooft, dat er niets te zien is »Is hier iemand >Ja, mevrouw, ik ben het. Pit Thom, de Boer van de Danielshoeve." »PitThom vroeg zij nu, alsof zij twijfelde en zjj werd geheel wakker. In haar eerste opwelling wilde zij opspringen en naar den revolver grjjpen, maar hare koelbloedig heid hield tegenover het gevaar de overhand zij zag, dat hjj hare wapenen had weggenomen en zij kon toch ook niet ontkleed met hem een strijd aangaan. Oogenschijnlijk geheel kalm, legde zij zich dus weer op haar kussen en reikte Pit Thom met een schijnbaar zacbten glimlach de hand. Toen zeide zij in het Hollandsch, terwijl zij den jongen Boer met eigenaardige doordringende blikken, die verworpen moet worden, dan zou de toestand her steld worden in den staat, die bestond vóór men het oordeel van het scheidsgericht inriep. De be trokken regeeringen zouden dan de uitspraak van een ander «cheidsgericht kunnen inroepen, dat, aan gezien de bouwstoffen nu eenmaal bijeen gebracht zijn, in veel korter tijd zou kunnen beslissen. Al mocht deze quaestie voor goed uit de wereld zijn, toch is Portugal nog niet geheel los van Engeland. De mededeeling in de Portugeesche Kamer, ge daan door den minister van buitenlandsche zaken over het recht van Engeland, om troepen en voor raden te zenden door het Portugeesche gebied van Beira, toont dat een overeenkomst dienaangaande tusscken Engeland eu Portugal bestaat. De Portugeesche Regeering heeft aan de Zuid- Afrikaansche Republiek kennis gegeven van het bestaan dier bepaling, en heeft bovendien verklaard, dat zjj correct alle plichten is nagekomen, die de neutraliteit baar oplegde. »Maar het is de vraag", zegt de Voss. Ztg.} »of hot Portugeesche volk met deze houding van zijn Regeering zal toonen ingenomen te zijn. In Portugal bestaat een stemming ten gunste van de Boeren, die zich bjj verschillende gelegenheden ondubbel zinnig beeft geuit. Deze stemming, gevoegd bij de weinige ingenomenheid met de Regeering en met het Koninklijk Huis, kan tot ernstige bezorgdheid aanleiding geven. Het toestaan aan het gehate Enge land om troepen tot bestriding van de Boeren te doen trekken door het Portugeesche gebied, zou in Portugal wel eens tot politieke verwikkelingen kunnen leiden. Hiermede zullefc de Boeren wel niet geholpen zijn, die plotseliug voor het geval gesteld worden, dat zij ook uit het Noorden de Rooineks zullen zien opdagen. En op protest van de Euro- peesche mogendheden tegen dit Portugeesch-En- gelsch verdrag valt weinig te rekenen." Nadat de voorzitter der Italiaansche Kamer verleden Dinsdag de vergadering heeft moeten slui- tan, heeft hij het Woensdag nog eens beproefd de werkzaamheden voort te zetten, maar met hetzelfde resultaat. Aan de orde was nog altijd de motie van graaf Cambray-Digny, tot herziening van het reglement, om do obstructie tegen te gaan. Maar nauwelijks had President Colombo het woord ge- gegevon aan het lid van het centrum Venturi, of de heele linkerzijde stond op, roepende Het woord is aan Pantano En zoo begon Pantano weer te spreken, onder hevig lawaai. Colombo riep zenuwachtig, dat hij zyn verklaring van den vorigen dag herhaalde dat hij geen middelen had om de afgevaardigden tot rede te brengen en dat hij de Kamer vroeg hom in staat te stollen zijn gezag te handhaven. Eindelijk heeft de regeering en de meerderheid der Kamer het dan toch tegenover het obstructio nisms zoover weten te brengen, dat de zitting tot 15 Mei gesloten is, nadat de president en het bureau herkozen en de voorstellen Cambray-Digny, waarbij den president buitengewone macht tegenover de leden wordt verleend, goedgekeurd zjjn. Wat de uiterste linkerzijde heeft bewogen, zegt de N. R. Ctwaaraan wij dit gedeelte ontleenen, haar oppositie door lawaai en geweld te staken, is niet duidelijk. Maar zij is, op aandrang misschien van hem blijkbaar troffen, aanzag »Zoo zjjt gij het, Pit Thom Pit Thom Welk een wonderbare ontmoeting, boe merkwaardig. Ik was juist op weg naar uwe hofstede en gij komt mij te gemoet, gij komt tot mij." •Tot mij, zijt gij op weg naar mij antwoordde Pit Thom verward, »en mag ik vragen, wat u tot mij voert •Wat mg tot u voert, Pit Thom Er lag eon zachte toon in haar stem, waarmede zij die woorden uitsprak. Had Pit Thom in zijne onervarenheid iets gelezen van Odysseus of Circe of van de Sirenen, hier zou hij het wezen uit het sprookje in levenden lijve gezien hebben. In het hoofd der schoone vrouw was terstond het duivelsch plan gerezen om den onschuldigen jongen door hare schoonheid'in hare macht to krijgen. Op al de bekoorlijkheid van haar uiterljjk, op den vorlei- delijken klank harer woorden, op groote toekom stige verwachtingen wilde zij hem wijzen en dan, zoodra hij verstrikt in hare betoovering een on derdanige slaaf geworden was, wilde zij de wreede onverbiddelijke vrouw worden, die hem met dui velsch© willekeur weder in het niet zou doen zin ken. De eerlijke Pit Thom vermoedde niets van hetgeen zij met hem voor had. Zijn jeugdige on ervarenheid zou hem ten verdervo zijn. Met zachte, teedere stem sprak mevrouw Hapman verder •Zeker, Pit Thom, dat zult gij weten, maar kon ik u niet hetzelfde vragen, wat voert u tot mij Maar in uwe eenvoudigheid zoudt gij wellicht niet hetzelfde woord zeggen, of misschien zoudt gij geheel zwijgen; Zanardelli en zijn groep, die nu met haar één ljjn getrokken hebben, de zaal uitgegaan, voordat de reglementswijziging zonder discussie of hoofdelijke stemming door de meerderheid gewillig werd goed gekeurd. Haar plannon tot grondwetsherziening beeft zij echter niet opgegeven bij het verlaten der zaal riepen haar leden eenstemmig Leve de Constituante Een kamerontbinding is dus vooralsnog niet in het verschiet, men wil dat de Koning deze oplos sing der voortdurende geschillen tegen houdt. Na heropening der Kamer zal waarschijnlijk worden voorgosteld den president onbeperkte macht te verleenen, doch men betwijfelt of dit helpen zal, j want een kleine partij, die obstructie wil, heeft een geheel parlement in haar macht. Do linkerzijde heeft dus voor het oogenblik den slag verloren maar als het slagveld wordt opge ruimd, zegt de Voss. Ztgzal daarop onder de zwaargewonden ook het kabinet-Pelloux worden gevonden, dat niet lang pleizier hebben zal van zijn ovorwinning. De Engelschen hebben in de laatste dagen een nieuwen vijand te bestrijden gekregen. Uit Accra, de hoofdplaats van de Britsche goud-kolonie aan de westkust van Afrika, komt het bericht dat in Ashanti een opstand is uitgebroken. De telegra fische gemeenschap met Kumassi, de hoofdplaats van het district Ashanti, is door de opstandelingen vernietigd, zoodat de Engelschen zich niet op de hoogte kunnen stellen van den juisten toestand in die bezittingen. Toch is het wel waarschijnlijk dat de opstand van korten duur zal zijn en de Engel sche officieren weer eens zullen kunnen bewjjzen, dat zij, met hun snelvuurkanounen tegen een zoo goed als ongewapenden vijand vechtend, den ouden roein der Britsche wapenen wel kunnen handhaven. De Ashantis zijn een krijgshaftig volk, dat zich ongaarne aan de macht van Engeland onderwerpt. Zij hebben den Engelschen dan ook reeds meer malen veel last bezorgd, in het bijzonder bij hunne volkomen onderwerping in 1896, toen de koning van Ashanti gevankelijk naar Accra word gevoerd en een resident over het veroverde gebied werd aangesteld. GOES, 9 April 1900. Door eenige ingezetenen is het volgende adres ontworpen, dat tot onderteekenen nedergelegd is bij de firma F. Kleeuwens Zoon alhier, en tot welk onderteekenen wij gaarne aansporen. Aan Hare Majesteit de Koningin. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekonden, allen ingezetenen der ge meente Goes. Toen door het vaststellen der wet op bet Middel baar onderwijs het doel van den Minister Thor- becke, om hot peil van algemeene ontwikkeling van ons volk te vorhoogen, krachtig nagestreefd kon worden, behoorde Goes al spoedig tot die gemeen ten, die door het oprichten eener Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus dat streven trachtten te bevorderen. Sedert do oprichting, dus sedert vele jaren, heeft de school te Goes volkomen beantwoord aan de laat ik meer moed hebben dan gij, Pit Thom, uwe zachte blauwe oogen hebben indruk op mij gemaakt Pit Thom, uw Hink voorkomen oefent een onweer staanbare macht op mij uit en ik brak met alle maatschappelijke vormen en begaf mij dezen morgen op weg om als een bedelares een doodsvijand liefde te smeeken, om hem te mogen dienen, om alles, alles voor hem te doen, wat bij verlangt. Ach, en ik ben zoo gelukkig, zoo gelukkig, Pit Thom, daar ik zie, dat hetzelfde gevoel u tot mij drijft. Gij noen schrik niet torug gij raoogt mij zonder vrees de uwe noemen, want ik ben vrij, ik ben meesteres over mijzelvon. Ik ben nog niet getrouwd en ik meende veiliger onder de bescherming van rajjn oom Hap man te reizen, als ik mij voor zijne vrouw uitgaf. Den anderen echter, den ellendigen schurk dien spion, dien Jameson o, ik haat, ik verafschuw hem dien kerel wil mijn oom mij tot mijn man doen kiezen, doch ik wil hem nietneen, ik wil liever stervon, dan loven aan zijne zijde." Weenend sloog zij plotseling hare armen om den hals van den als betooverden Pit Thom hij ge voelde hoe haar gelaat een oogenblik aan het zijne rustte en hare heete tranen zijn wangen bevochtigden. •En gij", ging zij voort, »gij groote blinde dwaas, hebt niet opgemerkt, hoezeer ik u sedert onze kon- nismaking met mijn oogen zocht, hoe dikwijls ik met u een gesprek wilde voeren schuw ontweekt gij mij en ik verlangde steeds sterker naar u; ach, ik was in staat u thans neder te schieten, dewijl gij mij kwelt, dewjjl gij mij pijnigt ik wil sterven voor u, maar heb mij lief, heb mij een weinig lief; eischen, die men redelijkerwijze aan eene dergeljjk® inrichting stellen mag. Steeds bezocht door een flink aantal leerlingen, thans 96, bleek het, dat die school voldoet aan de behoefte van zeer velen, die door het Middelbaar onderwij* algemeene ontwikkeling en teven* voor bereiding tot een eervollen en nuttigen werkkring in de maatschappij zoeken. Maar de ondervinding leerde bovendien, dat die behoefte zich niet alleen deed gevoelen bij inge zetenen van Goes, maar ook bij zeer vele ingezetenen van andere gemeenten in Noord- en Zuid-Beveland. Noch het betrekkelijk hooge schoolgeld, noch de werkelijk niet onbelangrijke uitgaven voor reis- en verblijfkosten weerhielden de ouders hunne kinde ren to Goes het Middelbaar Onderwijs te doen vol gen on zoo was steeds een aanzienlijk doel der leerlingen, thans 49%, buiten de gemeente Goes woonachtig, en het bezoek dezer leerlingen geschiedt niet, zooals bjj zoovele andere scholen het geval is, omdat men zelf geen toezicht op de studie der leerlingen kan houden, of omdat men do jongelui in eene andere omgeving dan eigen woonplaats wenscht te zien, maar alleen uit behoefte aan Mid delbaar onderwijs. Uit een en ander volgt, dat de school te Goes niet alleen goed recht van bestaan heeft, maar dat zij in eene werkelijke behoefte van zeer vele in woners van Noord- en Zuid-Beveland voorziet. Omdat echter slechts ééne gemeente en wel Goes de kosten betaalt, gesteund door een Rijkssubsidie, is er alle grond om de school te veranderen in een Rijks Hoogere Burgerschooldie verandering is te meer noodig, wanneer men den financiëelen toestand der gemeente Goes nagaat, een toestand, zoo ellendig, dat verhooging van de reeds zoo hooge belastingen onmogelijk is, dat verschillende werken, die dringend noodzakelijk zijn, niet kunnen uitge voerd worden en dat eene vermindering van school geld tot de vrome wenscben blijft behooren. Hoe zeer die vermindering gunstig zou werken op bet getal leerlingen en daardoor op de alge meene ontwikkeling zal aan Uwe Majesteit bljjken uit de omstandigheid, dat nu alle leerlingen, die buiten Goes wonen, f 60 schoolgeld moeten betalen en geen van deze kosteloos wordt toegelaten, terwijl, wanneer de school eene Rijks Hoogere Burgerschool werd, het schoolgeld zou verminderen, sommigen hunner kosteloos werden toegelaten, de leeraren minder zouden verwisselen en de hulpmiddelen, waaraan thans heel weinig ten koste wordt gelegd, veel beter zouden zijn dan thaBS het geval is, het geen zeer ten bate van het onderwijs zou zijn. De verwisselingen in hot personeel zijn niet ge ring, want in 1898 hebben vier en in het volgend jaar twee leeraren de school verlaten. Er zijn leer lingen in de vierde klasse, die voor het Duitsch nu reeds in vier jaren hun vierden leeraar hebben. Dat deze mutaties in 't algemeen zeer nadeelig zijn voor het onderwijs zal wel geen betoog behoeven. Om al deze redenen veroorloven ondergeteeken- den zich de vrijheid Uwe Majesteit eerbiedig te verzoekon om zoodanige maatregelen te willen be vorderen, dat do Hoogere Burgerschool te Goes worde gemaakt tot eene Rijksschool. 't Welk doende, alles wat ik bezit, zal het uwe zijn Kom, zie mg aan met uwe trouwe, goedige oogen en ga nu heen ik zal mij aankleeden en kom u dan gezel schap houden." Het was Pit Thom alsof in zjjn hoofd alles door een warrelde. Nog nooit had hij zich zoo tot eene vrouw aangetrokken gevoeld. Do meisjes, die hij kende, waren onhandige, grove wezens zonder eenige bekoring, bier echter vond bij de betoovering der vrouw. Als wezenloos stond hij buiten voor de tent; als een verleidelijk sprookjes-beold stond zij daar voor zijne oogen en hij hij behoefde slecbs ja te zeggen, haar slechts te verzekeren, dat ook hg haar beminde sedert den eersten dag, toen hij haar in Colesberg zag, maar haar zijn gevoelens niet wilde doen blijken uit vrees zich belachelijk te maken. Hij had haar daarom als 't ware gehaat, ja, gehaaten nu nu troffen hom hare woorden in het hart, dat zij hem lief had, dat zjj vrij was, dat zjj op weg was naar hem hij kon den geur inademen van heur goudblond haar, hij kon van hare lippen de hoogste vreugde des harten vernemen neen, zij kon geene verraadster zijn, neen zoo oprecht en hartelijk blikten niet de oogon eenor slechte vrouw en thans viel hora ook in, hoe dikwijls zij, op reis naar het zendelingshuis, met hem een gesprek had willen aanknoopen en hoe dik wijls hij dit weer afbrak, daar hij bevreesd was voor den blik haror schoone oogen. Ja, nu herinnerde hij zich dat alles. O, wat was bjj toen toch een groote dwaas door, terwijl hij op deze eigennardigen wi)7e de geliefde vond, ha^r Lu willen gevaugennemen.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1