AANBESTEDING een HUIS Donderdag 26 April 1900 Openbare Verko iping op Dinsdag 10 April 1900, dat zij hare gebeden vereenigt met die barer on derdanen voor oen spoedig sluiten van den vrede (Moge ze dan bij het ora het labora niet verge ten Werken ook ten bate van een vrede, die op iets anders gebaseerd is dan de vernietiging der vrije republieken zegt de Standaard.) Om half een hield de Koningin eergisteren haar feestelijken intocht binnen Dublin. Van de 60 ge meenteraadsleden waren er 26 bij de officieelo ont vangst tegenwoordig. H.M. bracht, in haar antwoord op het adres van welkom, hulde aan de Ieren die in Zuid-Afrika gevallen waren. In do straten, die de stoet doortrok, zegt de correspondent der Indép lieerscbte volkomen onverschilligheid alleen voor de protestantsche universiteit zongen de studenten hot »God save the Queen", dat door het volk be antwoord werd met een »God save Ireland". Reuter spreekt van een aanhoudend gejuich (der claqueurs tijdens den rit der Koningin door de straten; en officiéél wordt bekend gemaakt, dat de Koningin de vermoeienissen der reis go«d door staan heeft en diep getroffen was door de »gee»t- drift" van het Iersche volk De correspondent der Indépendance te Dublin seinde ook nog, dat de politie nationalistische aan plakbiljetten had afgescheurd. De nationalisten wil den 's avonds een fakkeloptocht houden, maar de politie heeft deze verboden. Hun afgevaardigden hebben besloten, aan geen officiëele plechtigheid deel te nemen, en thuis te blijven als protest tegen het staatkundige karakter van het bezoek der Ko ningin. De handelswijken van Dublin moeten nog al druk versierd zijn, maar in het overige van de stad ziet men, behalve op de openbare gebouwen, geen enkele 7lag. De bijzondere correspondent van de Indépendance meldt van gisteren uit Dublin Geen enkel opmerkelijk voorval heeft den avond van Woensdag te Dublin gestoord. De straten waren tot 's avonds Iaat vol menschen. Hier en daar hoorde men anti-Engelsche uitroepen, maar er werd niet gevochten. Vanmorgen heeft de stad haar ge woon aanzien hernomen. In politieke kringen is men van meening, dat het doel van deze reis verzoening tusschen Enge land en Ierland volkomen mislukt is. Te Belfort is het eergisteravond onrustig geweest. De menigte ging onder aanvoering van nationalis ten de stad door en wierp hier en daar ruiten in. De politie verstrooide de manifestanten. Oorlog Transvaal. Men herinnert zich een telegram, dat de Boeren het pompstation van de waterleiding van Bloem fontein bij Sanna's Post hebben vernield. De En- gelsche bladen zeggen, dat dit niets is, omdat men te Bloemfontein veel bronnen heeft, die genoegzaam in de behoefte van water voorzien. Indien dit water zoo bruikbaar was, zou Bloemfontein geen water leiding gemaakt hebben, 't Is echter heel zot van Roberts, dat hij er niet aan gedacht heeft dat pomp station te laten bezetton zeker in zijn gedachten bezig geweest met zjjn toost te Pretoria Uit Pretoria word 2 April gemeld Een bekend making van de regeering, heden afgekondigd, be veelt alle Britsche onderdanen, zich bevindende te Johannesburg, Boksburg en Krugersdorp, het land binnen 48 uren te verlaten. Alle anderen met ge zinnen moeten vóór Donderdag vertrekken. Dit bevel is niet van toepassing op Britsche onder danen, werkzaam in de staatsmijnen. Uit Brandfort werd dien zelfden dag bericht Generaal De Wet heeft de kanonnen en de gevan genen, aan de Koornspruit vermeesterd, naar Win- burg gezonden. De burgers, wie het aan leeftocht begon te ontbreken, hebben nu overvloedig te eten uit het buitgemaakte konvooi. De Boeren verloren drie dooden en tien gewonden, onder wie een hunner dapperste veldkornetten. De attaché Nix kreeg een kogel in de borst. De krijgsgevangenen tellen 389 man. Wat nog belangrijker is dan de overwinning is het buitmaken van alle Engelsche geheime stukken w. o. zorgvuldig geteekende kaarten en tabellen uit de jaren 1897, 1898 en 1899, mot uitgewerkte plannen voor een inval in de republieken, o. a een plan om van Mafeking uit naar Johannesburg koffer cigaretten en God zegene onze Koningin een flesch goede, oude sherry met twee glazen te nemen. Spoedig had hij het verlangd® bezorgd en nadat hij twee glazen sherry had ingeschonken, stak de dame eene cigarette aan, deed eonige flinke trekken, wierp de rest in het vuur, stond op en zeide »Goeden nacht, mijnheer Warning, let op onze posten, opdat er niets gebeure." Zij verdween in hare kleine tent. Warning staarde haar oen oogenblik na, knikte toen meermalen, keek onderzoekend naar de andere vuren, stond op zijn gemak op, en een flesch goede oude sherrj* en een dekon onder den arm medenemende, kroop hij met de gerustheid van iemand, die een zware dagtaak tot volle tevredenheid heeft geëindigd, in den wagon en verdween. Ook de Kaffers hadden zich in hunne dekens gewikkeld en sliepen. Slechts een hunner hield de wacht bij een der vuren en hield in de hand een geweer, op welks loop het vuur lang werpige spelende lichten wierp. Nu en dan stond hij op, liep de kleine rustplaats rond en wierp nieuw hout op het vuur. In de verte huilden eenige hyena's en soms streek haastig een schuwen nachtvogel over de legerplaats. Niets verried de aanwezigheid van vreemde, levende wezens. Lang zaam knapte het vuur en om wat op tevrooljjken zong de Kafferwacht een eigenaardig, zacht lied, dat in de stilte van den nacht zwaarmoedig wegstierf. Wel twee uren hadden Pit Thom en Nathaniel op hue luisterpost gelegen, zonder een woord te spreken. Toen wendde zich Thom zachtjes tot den zwarte, riep hem dicht bij zich en zeide »Nathaniel, het is zooals ik vermoedde. Deze te trekken langs den weg, dien Jameson genomen heeft, maar met wijzigingen om zjjn fouten te ver mijden. Op het slagveld werd ook een brievendoos gevonden met stukken, geteekend door Vrij staatsolie burgers, die den eed afgelegd en zich onderworpen hebben. De onderteekenaars zjjn ontboden, opdat j de generaal hun kan aanzeggen, dat deze eed, onder dwang afgenomen, van nul en geenerwaarde is. De Londensche avondbladen bevatten een tele gram uit Lourem;o Marques, dd. 3 April, afkom stig uit een Boerenbron, via hot Malopo-lager, dd. 1 April, meldende Gisteren is er scherp gevochten. De Engelschen deden een uitval uit Mafeking, en tegelijkertijd deed ruiterij van Plumer een aanval op ons in de buurt van Ramathlabama. Beide aan vallen werden afgeslagen. Wij hebben twintig man van Plumer dood in het veld gevonden en zes man gevangen gemaakt. De verliezen der federalen zijn gering. Mafeking blijft eng ingesloten. Een bericht uit Pretoria meldtIn het gevecht met Plumer's troepen bij Ramathlabama op Zater dag hebben de Boeren gevangen genomen drie kapiteins, allen zwaar gewond, twee sedert gestor ven twee stafofficieren, negen soldaten, van wie zes gewond. Berichten uit Bloemfontein bevestigen dat French door gebrek aan paarden verhinderd werd de Boe ren te vervolgen, die zich samentrekken ten oosten van Springfontein, waar Gatacre een gevecht ver wacht. Veel Vrijstaters, die den schijn aangenomen hadden, zich te onderwerpen, voegen zich weer bij de commando's. Het vernielen der waterleiding van Bloemfontein is een zware slagde Engelsche troepen hebben nog genoeg drinkwater, maar de ingezetenen lijden gebrek. De correspondent van de limes te Wepener meldt dat de Boeren de Engelsche voorposten beschieten. De Engelschen hebben 400 verborgen geweren ge vonden, de Boeren gaan echter voort met het straf fen van de Vrijstaters, die geweren inleveren, som migen hunner zijn doodgeschoten. De correspondent vreest dat het herstel van de rust in den Vrijstaat daardoor aanmerkelijk vertraagd zal worden, tenzij de Engelschen krachtige tegenmaatregelen nemen. Telegrammen uit Bloemfontein maken molding van de inhechtenisneming van vele burgers, die, naar men voorgeeft, verdacht worden gemeenschap te onderhouden met den vijand. Uit Springfontein wordt van 3 April gemeld Er is reden om te gelooven, dat een aantal vjj- anden zwerft in de buurt van de verbindingslijn tusschen Springfontein en Bloemfontein. Gatacre bereidt zich voor om elke poging om de verbin ding met Roberts af te snijden te verijdeleu. Do Times bevat een nieuwe lijst van de verliezen aan officieren, door de Engelschen den 31sten Maart geleden. Zij geeft een totaal van 37 officieren ge dood, gewond of vermist. Een militie-bataljon der Munster Fusiliers is aan het muiten geslagen. Zij verbrijzelden de ruiten, omdat zij hun kazerneering te slecht vonden. De bladen geven toe, dat tot heden geen der zeven buitgemaakte kanonnen terug is genomen, en dat ook het bericht onbevestigd is gebleven, dat generaal French's cavalerie hot Ladybrand Boeren- commando in de pan zou hebben gehakt. Integen deel schijnt het, dat sedert Zondag niet meer ge vochten is, hoewel zooals Roberts seinde de divisie van generaal Colville en de bereden infan terie voortdurend voeling hadden gehad met de Boeren. Bij de opening van den Vrijstaatschen Volksraad te Kroonstad zeide president SteynWij hebben de hoop op de overwinning van onze zaak niet verloren. Na hulde gebracht te hebben aan do nage- dachlenis van generaal Joubert, deelde do president mede, dat hij de onzijdige mogendheden in kennis had gesteld van het schenden van de witte vlag en de Roode-Kruisvlag door de Engelschen. De pogiDg om door Roberts' proclamatie tweedracht onder het volk te zaaien was mislukt. De president, gewagend van de correspondentie met Lord Salis bury, zeide dat niet alleen die poging gedaan was, maar de republieken hadden ook een deputatie naar Europa ca Amerika gezonden om invloed uit te oefenen op de onzijdige mogendheden, en het staken van het bloedstorten te bewerken. De president Engelsche is alleen en slechts onder geleide van Warning. De mensch is minder te vreezen dan een hond. Bovendien zijn daar zes Kaffers, die een goede buks dragen, evenals gjj. Ik wensch echter alle bloedvergieten te vermijden, daar ik mij nau welijks kan voorstellen, dat die vreemdelinge daar beneden eene- spion zou zijn. Zoo onbeschaamd kan ik mij iemand niet denken, dat hij zjjn leven moed willig aan een zekeren dood zou blootstellen, maar in mijn macht wil ik haar toch hebben, al mocht ook oom Paul de zaak onderzoeken. Wie weet of wjj onze republiek niet den grootsten dienst bewijzen met deze daad van geweld. Sluipen we dus zoo dicht mogelijk hij de Kafferwacht, werpen wij hem dan op den grond voor hij eenig geluid kan geven, kne velen we hem met deze lasso en stoppen we hem een doek in den mond; het verdere volgt dan vanzelf. Mocht hij ons bemerken en misschien schieten, dan natuurlijk geweld gebruikt. Dus vooruit Beiden stonden op en gingen met de zekerheid van lieden, die sluippaden gewoon zijn, zonder geraas te maken naar het lager, terwijl zij den niets kwaads vermoedenden wacht in den rug naderden. De zwarte was juist van plan het vuur wat op te stoken, toen hij zich bliksemsnel aangevat en op den grond geworpen gevoelde, en alvorens hij eenig geluid geven kon, was hem een doek in den mond geduwd en lag bjj stevig geboeid ter aarde. Toen dit gebeurd was stonden Pit Thom ea Nathaniël een oogenblik doodstil luisterend, waarna Thom naar de tent der Engelsche ging. Nathaniél echter nam alles, wat hij aan wapens vond liggen, mede en legde het op een veilige plaats buiten het lager. (Wordt vervolgd hoopte krachtig, dat die pogingen met goeden uit slag bekroond zouden worden. De regeering heeft een tjjdeljjko loening in Transvaal gesloten. Uit do verschillende berichten meent men te mogen afleiden, dat do Boeren pogingen doen om lord Roberts leger te omsingelen. Ten noorden bij Brandfort staat een Boerenstrijd- macht ouder genei aal Smuts, ten Oosten is Taba 'Ncbu bezet door de troepen van Grobler en Olivier of een deel daarvan. Deze hebben,volgens het laatste bericht aan de Times,'een vooruitgeschoven post op Boesmanskop tusschen Bloemfontein en Taba 'Nchu ten zuiden van den weg, die heide plaatsen verbindt. De Standard raoldt thans dat in het Zuidwesten van Bloemfontein een Boeren-commando is gezien, dat klaarblijkelijk op den spoorweg naar Kaapstad aantrok. De Boeren-strijdmachten zijn versterkt door de Engelsche bladen erkennen dit zelf de meesto Vrijstaters, die zich te voren aan lord Roberts bobben »onderworpen" en hun wapens hebben ingeleverd. De hoeven zjjn overgelaten aan de zorg van vrouwen en bedienden en do mannen en jongens hebben de achtergehouden Mausers op genomen om den Engelschman te bevechten. Ook om Springfontein zjjn Boerenpatrouilles gezien. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 8 April geen godsdienstoefening. Ned. Hei-vormde kerk. Aangenomen het beroep naar Oud- en Nieuw- Gastel door ds. J. H. Krauwel te 's-Gravenpolder. (Tel.) De hoer L. Overman, secretaris van de Synode der Ned. Herv. kerk, herdenkt den 3en Juni den dag, waarop bjj vóór 40 jaar te Langerak bez./de Lek het predikambt aanvaardde. Onderwijs. Mej. C. Asselbergs, onderwijzeres te Rilland, heeft eervol ontslag uit haar betrekking aange vraagd tegen 1 Juni e. k. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, onder redactie van H. J. G. Hartman en J. Kardux, zeventiende jaargang, derde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevat: De inrichting van hot nieuw archief der gemeente, door D. Kooiman. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Iets over toelating van raadsleden, door A. B. Michielsen. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Onder voorwendsel in Den Bosch een match te gaan bjj wonen, vertrokken Zondagmorgen twee schooljongens uit Nijmegen per spoor naar Ant werpen, met plannen voor Transvaal. Tot heden zjjn de avonturiers nog niet boven water. In eene Woensdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van dok- en veemarbeiders werd medegedeeld, dat de directies der veemen concession hadden gedaan, waarmede de arbeiders genoegen konden nemen, zoodat na korte discussie de werk staking voor opgeheven werd verklaard. Behalve bjj den veldwachter Van der Mooren te Appeltern zjjn ook bjj zijn ambtgenoot Sonder- loo te Altforst de ruiten ingeworpen. De ontstem ming over den eisch van een jaar gevangenisstraf voor de Appelternsche belhamels heet in Maas en Waal »buitengemeen groot." Een algemeene adres beweging is reeds »voorbereid", voor het geval dat zjj veroordeeld worden. Te Alfen heeft men aan oen kind de voor namen Piet Cronjé gegeven. Ter secretarie had men daartegen geen bezwaar en schreef deze namen in de registers in. Een paar dagen later echter werd vanwege de secretarie den vader beduid, dat dit niet kon en een en ander abusievelijk geschied was, om reden Cronjé geen erkende voornaam was. De vader was niet voor verandering te vinden, zoodat nog moet worden uitgemaakt of deze naam ge handhaafd kan bljjven. De aanvoer van kievitseieren was Dinsdag te Sneek nog maar gering. In 't geheel werden slechts een honderd of drie aangevoerd, die van 30 tot 35 ct. opbrachten. In 't vorig jaar kwamen om dezen tjjd reeds vjjfmaal zooveel eieren ter markt. T® Tzum, gemeente Franekeradeel, hebben eenige timmerlieden, die bezig waren met eenig gewoon herstelwerk aan den toren, bij die gelegen heid ontdekt, dat de 140 voet hooge spits nage noeg 6 centimeter was verschoven. Deze spits eene stevige achtzijdige pyramide, een windbreker met een zwaren, iets naar den stormkant (het westen) overhangenden makelaar door en nog eens door kruis, met zwaar ribwerk met hout doorschoten, met dikke leien gedekt, bevestigd met zware ijzeren bouten en ankerwerk aau den stevigen voet van meterdikke muren bleek aan de stormzijde wel 5 centimeter opgelicht te zijn. Zware ijzeren bouten zijn uitgescheurd en kromgezet, en de ladder, welke door het bintwerk naar de spits leidt, is ook ge- j kromd. De zware N.W.-stormen van den afgeloopen winter worden als oorzaak van deze verschuiving besohouwd. Godsdienstivaanzin. Als een gevolg van het I bezoek van de justitie uit Dordrecht met den ge neeskundigen inspecteur in Z.-H. gebracht aan het gezin van do kinderen Porrij, groot 4 personen, te Mookhoek ondor de gemeente Strjjen, zjjn E. Porrij met haar broeder A. Porrij, als lijdende aan gods dienstwaanzin, overgebracht naar het krankzinnigen gesticht Endegeest bjj Leiden. Het betreft in dezen slechts één gezin. ADVFRTENTIFN. Zoo de Hcere wil en zij leeft hoopt onze geliefde moeder, groot- en overgroot moeder H. MALLEKOOTE, wed. M. Moerdijk, op 9 April a. s., te s-Heerenhoekhaar 80sten geboortedag te herdenken. Hare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Dit aller naam, A. VAN SLUIJS. Cortgcne, 1 April 1900. Heden overleed onze innig ge liefde Moeder, Behuwd-en Grootmoeder JOHANNA ELIZABETH VAN FRAASSEN, wed. D. Noxnekes, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Goes, 5 April 1900. C. NONNEKES. J. A. NONNEKES— Van Hoek Riemens. Heden overleed zacht en kalm, in de zalige gemeenschap met God in Christus Jezus, zijnen Heiland, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader CHRISTIAAN OOSTDIJK, in den ouderdom van 66 jaar en 3 maanden. Ierseke, 5 April 1900. JAN OOSTDIJK. J. C. VAN DER BURGHT. M«. VAN DER BURGHT—Kole. ADRn. DE JONGE. Sa. DE JONGE—Kole. De ondergeteekende betuigt zjjnen dank voor de vele, zeer gewaardeerde blijken van belangstelling, hem op 5 dezer geschonken, niet het minst aan het muziekgezelschap »Excelsior". Kloetinge, 6 April 1900. C. A. SPRENGER. Voor de ontvangen bewijzen van deelneming bjj het overljjden vau mijne geliefde eebtgenoote betuig ik, ook na mens mjjne familie, mijnen hartelijken dank. Goes, 7 April 1900. J. C. VAN DER MEER MOHR. Bjj beschikking van den Rechtor-Com- missaris in het faillissement van J. Da- niëlse, schipper te Ierseke, is bepaald lo. dat de schuldvorderingen bjj den Curator moeten worden ingediend vóór 20 April 1900; 2o. dat de verificatie-vergadering plaats zal hebben op 5 Mei, des voormiddags te 10 uren, in het gerechtsgebouw te Middelburg. Goes, 6 April 1900. De Curator, Mr. J. DE WITT HAMER J.Gz. Alle bekende en onbekende schuldeischers in do onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde n&latenschap van Pieter de Visser, overleden te Nieuwe- dorp, worden opgeroepen om te verschjjnen ten kantore van den Notaris J. M. PILAAR te G o e s, op Dinsdag 17 April 1900, des namiddags te 2 uren, ten einde aan hen rekening en verantwoording af te leggen en hunne schuldvorderingen te voldoen, voor zoover het bedrag der na latenschap toereikend zal zijn. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. van ONDERHOUDSWERKEN langs den spoorweg Vlissin- gen—Bokstel, Rosendaal— Belgische grens en Tilburg— Belg. grens, OP ten kantore van den heer Sectie-Inge nieur te Breda, Terhoijdenstraat no. 6. Bestekken met algemeene voorwaar den, tegen toezending van postwissel a fl,van af 9 April verkrijgbaar, ten kantore bovenvermeld. des avonds te 8 Vs uren, te Goes, in het koffiehuis »de Prins van Oranje", van en ERF, te Goes, aan de Sint Jacobstraat, wijk B no. 107ter bezichtiging waarvan men zich vervoege bjj mej. wed. JOHs. VISSER (Oostwal). Information te bekomen bjj de Nota rissen MULOCK HOUWER en PILAAR.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2