men de dolle honden ook niet op, al verklaarde men ze niet tot goeden prijs, onze vaderen vonden de een middeltje op. Ze schenen op het bezit der rieren zelf niet zoo bijzonder gesteld te zijnmaar tor goeder ure herinnerden ze zich de oude boeten, die de eigenaars van kwade honden verplicht waren geweest te betalen. De hoeren waren evenwel van oordeel, dat het een inoeielijke en min of meer gevaarlijke taak was, alle honden der stad op dol heid te gaan onderzoeken zij zelf waagden er hun kuiten tenminste niot aan. En om nu zekerheid te hebben, dat men den bezitter van een dollen hond, die misschien den een of anderen dag wel eens op een onbewaakt oogenblik een argeloos mensch een venynigen knauw zou kunnen toebrengen, niet zou overslaan met het betalen der aloude boete voor de boosheid van zyn dier, koos men den vei- ligsten weg, namelyt dezenvoor eiken hond, groot of klein, in den band blij vend of eruit sprin gend, zou jaarlijks twee Carolusguldens betaald moeten worden. Was die hondenbelasting niet reeds goed gemotiveerd Blijkens den considerans dor bedoelde ordonnantie hadden burgemeesters en raden gruwelijk het land aan het >ongemeen groot aantal honden binnen deze stad en derzelver jurisdictie". Waarom lieten ze dan geen drijfjacht houden en al die gehate viervoeters binnen do palen der stad verdelgen Ook daarvoor hadden zij goede gronden. Vooreerst zou dan de genoemde belasting onmogelijk zijn ge weest maar dit daargelaten. De heeren hadden een reputatie optehouden. Wat die reputatie was, bleek het best uit het bekende, oude rijmpje »de Heeren van Ter Goes, die zijn zoo zacht als appel moes". Juistzacht moesten ze zyn, en daarom lieten ze niet alleen ieder zijn hond houden, maar lieten ze vooral ook de kwade houden ongemoeid. Was dat laatste dan een byzonder voorrecht, aan den eigenaar van zoo'n rekel vergund zal men vragen. Ongetwijfeldwant het stond reeds in de gryze oudheid vast, dat tot het heergewaad, d. i. de beste bezitting, van een kloeken man ook be hoorde een kwade hond, tot wien een onbekende niet dichter dan negen voet naderen durfde. Om op de hondenbelasting terug te komen de opbrengst daarvan was nu eens niet voor de stads kas, maar voor die van het weeshuis, die destijds in een jammerlijken toestand verkeerde, de wees- huiskas, bedoel ik. Elk houder van een hond of honden was verplicht, om daarvan jaarlijks aangifte te doen bij de regenten van het weeshuis of hun gemachtigde deed hij het niet, dan verbeurde hij by ontdekking, behalve de belasting, ook nog 2 pond 10 schellingen, een tweede maal de belasting en 5 pond, een derde maal de belasting on 8 pond 6 schellingen en 8 grooten precies, en daarenboven ging dan de gevangenis voor hem open. Van deze boeten kwam de helft aan don aanbrenger der mis daad, de andere helft aan den schoutzoo de schout zelf of een der dienaron van de extraordinaire compagnie", ook genaamd »de Roode Roe", d. i. de politie, de bekeuring deed, kreeg hy de boete geheel. De weeshuis-regenten moesten van elke ge dane honden-aangifte bewys afgeven en een volledig register van alle aanwezige honden houden, welk register jaarlijks vóór 1 September aau burge meesters en raden moest worden overgelegd >ter visitatie en examinatie", vóór en aleer de belasting mocht ingevorderd worden. Al die >rompslonip" schijnt den heeren regenten niet byzonder te zijn bevallen tenminste tien jaar later werd de hondenordonnantie herzien en gewij zigd. Van toen af werd de belasting verpacht, zoo wel als die op de Schotsche kolen. Na de herziening waren de bleekers voor één hond van het betalen der belasting vrijgesteldvrij waren ook allen, die woorden buiten de stad en de voorstad, maar toch nog onder het Goesche rechtsgebied de voorstad werd gerekend te loopen »tot tegen den zoogenaamden grooten boomgaard." De pachter der belasting moest het door hem uitgeloofde bedrag storten in handen van den bin nenvader van het weeshuisde regenten hadden dus met niets meer te maken van al den vroegeren omslag. De pachter moest jaarlyks bij eede verklaren, dat hij geen enkelen hondenbezitter van het betalen der belasting had ontheven bleek later, dat hij in dit opzicht toch gezondigd had, dan beliep hij een boete van honderd Carolusguldens, en de bevoor rechte een gelijke boete, behalve wanneer deze zich zelf als zondaar bij den schout ging aanmelden. Dan werd hem niet alleen geen boete opgelegd, maar kreeg hij nog de helft der honderd Carolus guldens, die zijn vriend, de pachter, moest opbrengen. BAVO. Gemengde Berichten. De familie van den te Appeltern vermoorden Brinkman heeft uit Mederablik van den hoofdschul dige, Scherf, een langen brief ontvangen, waarin deze zyn diep berouw uitspreekt en vergiffenis vraagt. (N. R. Ct.) Te Amsterdam is Maandag de dagelijksche schildersvergadering gehouden. Eenige patroons met 23 knechts hebben de eischen ingewilligd. Goedgekeurd is een voorstel om een lijst te laten drukken, waarop geplaatst zullen wor den de namen der patroons, die toegegeven hebben. Deze lijsten zullen toegezonden worden aan de bur gers van Amsterdam, met het verzoek om, wanneer zij schilderwerk hebben, dat te geren aan die pa troons, aangezien de schilders zeer gaarne willen werken voor 23 cent. Het Vaclerl. schrijftDe heer Jacques Inaudi, de wonderrekenaar, heeft ons verbaasd door de proe ven van zyn kunst. Camille Flamarion, de bekende astronoom, ver geleek hem met een musicus, die ons door zyn prachtig spel weet te boeien, maar geen enkele noot kon lezen. Toen Inaudi op 13jarigen leeftijd te Parjjs kwam, kon hy lezen noch schrijven en kende hy geen enkel cyfer, maar toch wist hy roods zeer vlug uit 't hoofd moeilijke vraagstukken te berekenen. De staaltjes van zijn kunst, die hy nu te 's-Gra- venhage gaf, waren bijna ongelooflijk. Nadat hem Óen keer de getallen waren voorgezegd, maakte hij een aftrekking van misschien wel 20 cjjfers. Ternauwer nood had hij de getallen gehoord of de berekening was klaar. Verschillende vraagstukken tegelyk werden op gegeven, zelfs een achtste mach ts wortelt rekking uit 0,634,204,213,890,625, tegelyk mot een groote ver menigvuldiging en de berekening in 't kwadraat van een getal van vijf cijfers. De heer Inaudi praat wat met zyn gehoor, berekent even hoeveel secon den iemand geleefd heeft, die dan en dan is go- boren en, hocus pocus, worteltrekking, deeling, ver menigvuldiging, alles is gereed en klopt als een bus. Zijn geheugen is verbazingwekkend, want als hij eenige honderden van cijfers verwerkt heeft, weet hij nog precies in willekeurige volgorde op te geven de lange aftrekking, waarmede hij begonnen is. Tot de genoodigden behoorden ook eenige leei- aren aan onze H. B. S., doctoren in de wiskunde, die verscheidene moeilyke vraagstukken met de op lossing gereed gemaakt hadden. Inaudi wierp hun wetenschappelijk stelsel geheel omver. Ternauwer nood had hij al die getallen gehoord of het ant woord was gereed, meestal vergezeld nog van een leuke opmerking. Toen Zondag bij de voorstelling van Marie Antoinette, in het Gebouw te 's-Gravenhage, het laatste bedrijf bijna was afgespeeld, en by het weg leiden der vorstin de garde-kommandant de hand op den schouder van Orleans legt, roependeein delijk verraden, zult ook naar de guillotine riep plotseling een stem van den derden rangZiezoo ongeluk, nou is 't ook jou tijd Terstond werd deze kreet opgevolgd door tal van uitroepingen, men schreeuwde steek 'm dood ver moordt den schavuithij heeft van avond al lang genoeg dat mensch gemarteld. Aan het lawaai kwam geen einde en vijf keer moest het scherm opgehaald worden. NR. Ct.J Een eigenaardige vereeniging tot bevordering der landverhuizing is opgericht te Berlikum (ge meente het Bildt). De leden betalen per week 5 cents contributie en zoodia er genoeg geld bijeen is om een persoon te doen emigreeren, wordt er geloot wie de gelukkige zal zijn. Te Hattingen aan de Ruhr ontstond in een dor beide hoogovens plotseling eene ontploffing, waardoor een gedeelte van den muur naar buiten werd geslingerd. Hierdoor verloor het ijzeren af- cluitsel zyn en steun en ook de overige muren stort ten in, zoodat de geheele hoogoven ineen viel. Een gedeelte der aan den oven werkzame arbeiders werd door de instorting meegesleurd in den schrikke- ljjken gloed. Verscheiden en gelukte het, zich met eenen sprong te redden, anderen werden door hunne kameraden gered, maar velen bekwamen meer of minder erge wonden. Met veel moeite kon men vijf lijken, grooten- deels verbrand en verkoold, uit den gloed halen. Een zesde wordt nog vermist. Over de oorzaak van het ongeluk weet men nog niets met zekerheid in den laatstsn tijd zijn der- gelyke ongelukkeD herhaaldelijk voorgekomen, maar nooit met zulke erge gevolgen. Z. M. Leopold van België stapte Maandag te Wiesbaden in hotel Wrilhelmina af, ten einde ge nezing te zoeken voor zyn oogziekte, welke aan leiding geeft tot eenige ongerustheid. Uit Weenen schryft men d.d. 30 Maart Sinds drie dagen worden wij door een sneeuw storm geteisterd, zoodat de sneeuw dik in de straten ligt en de trams niet rijden kunnen. Overal is het verkeer gestremd en den heelen winter hebben wy niet zulk noodweer gehad als thans bij het officieele begin der lente. Een torpedoboot is Zaterdag van Cherbourg uit een proefvaart gaan maken. Onderweg sprong echter een stoompijp en vijf man bekwamen ver- schrikkelyke brandwonden. Een sprong, door pijn gedreven, in zee en verdronkvan de vier anderen zijn er twee overleden. In het hospitaal >de la Pitié" te Parijs was eene tachtigjarige vrouw gestorven, over wier iden titeit men in het onzekere verkeerde, omdat de kaart, waarop haar naam, adres, kwaal enz. vermeld stonden en welke boven haar bed behoorde te han gen, was zoek geraakt. Men raadpleegde eene zelve ziek liggende opzichtster, die zonder bedenken den naam noemde en verwees naar eene getrouwde dochter der overledene, wier woonplaats zij opgaf. Deze verscheen, herkende hare moeder en deed haar begraven, in tranen het lijk ter laatste rust plaats geleidende. Eenige dagen later kwam het uit, dat de moeder der bedoelde vrouw (in hetzelfde hospitaal verpleegd) wel is waar zeer zwak en half verlamd, maar geens zins dood was. Met alle voorzorgen werd dit aan de dochter bekend gemaakt. Deze wilde er niets van weten en liet zich slechts met groote moeite overhalen om de als hare moeder erkende zieke te bezoekenmaar zie het bleek dat zij zich toch waarlijk vergist had. Hare blydschap was nauwe lijks grooter dan hare verbijstering en de vergissing mag te zonderlinger heeten, omdat de moeder niet tachtig, maar drie en zestig is. Te Marseille is een gezin gaan slapen in eene kamer, waar men, onvoorzichtig genoeg, een kom foor met gloeiende briquettes liet staan. Een vrij in huis rondloopende aap, die in de kamer geslopen was, begon van benauwdheid te schreeuwen en te springen, een dienstbode in een belendende kamer schoot toe en zoo werd het gezin van een anders wissen dood gered. President Kruger. Prosident Kruger is sedert den dood van Joubert en de gevangenneming van Cronjé meer en meer de man geworden, die noodig is voor 't blijven bestaan der Zuid-Af'rik aan sche republieken. Zal zijne gezondheid weerstand bieden aan de vermoeienissen van den oorlog Ja, zegt de correspondent van de New-York Herald te Lon den hij heeft alleen last van chronische ontsteking van zijne oogleden. Hij rookt te veel. Maar het is onmogelijk om hem van zijn pijp te scheiden, zelfs zijne vrouw vermocht dat niet. En toch is de heer Kruger zeer bang voor zyn vrouw. Door een nauwgezette controle op het toilet van haar echtgenoot, houdt de goede dame de vrees er in. Tengevolge van het roode stof van het veld, dat binnen weinige uren het helderste front ontoon baar maakt, beproeft zij, nu eens te vergeefs, dan weer met succes, om hem tweemaal per dag een schoon overhemd te doen aantrekken. De heer Kruger bedenkt allerlei listen, om aan deze kwelling te ontkomen. Het meest aangewende middel is om de snuifdoos van zijn vrouw, die veel snuift, weg te stoppen. Mevrouw Kruger klaagt en zoekt er in alle hoeken naar. Intusschen gaat de president met de kostbare doos in zyn zak kalmpjes onder zijn veranda zijn pijpje rooken. Later legt hij de doos op een tafel en doet alsof zij daar steeds goweest is, waarna hij met zyn vrouw klaagt over de ge breken van den ouderdom en het afnemen van hun gezichtsvermogen. De president heeft, zooals men weet, aan de rechterhand slechts vier vingers. Zyn rechterduim heeft hij zelf afgehakt, toen hij in zijn jeugd eens op de jacht was, omdat hij zich verwond had en vreesde voor koud vuur. Maar de vier vingers, die hem resten, vormen een machtig regeeringswork- tuig. Zijn handen zyn zoer sterk. Als hij met een zijner Boeren in gesprek is, die tegen hem opstaat, slaat hij met vlakke hand op de dij van zijn tegen- party en knijpt hem zoo hevig tusschen wijsvinger en grooten vinger, dat deze alle kleuren van don regenboog te zien krijgt. T. G. O'Connor vertelt in zijn ondeugend klein weekblad M. A. P., dat de Koningin van Engeland zou hebben gezegd »Men beweert, dat de zorgen van den oorlog met Transvaal mijn dood zullen veroorzaken. Ik kan morgen wel sterven, maar het zal niet om die reden zijn. Ik wil niet, dat gezegd zal worden dat »die meneer" Kruger mij heeft gedood. Men verzekert, dat de wijze, waarop de Koningin dat »die meneer" uitsprak, niet is weer te geven. Simonstad, 2 April. De sterfte onder de Boerengevangenen stijgt onrustbarend. Heden zyn er weer vijf begraven. De overheid doet ijverig haar best de ziekte te bestrijden. Er is nog een transportschip aangekomen, zoodat er meer ruimte zal wezen. Kaapstad, 2 April. Het aantal zieken te Si monstad en te Groeneput is als volgttwintig ge vaarlijk ziek, veertig ernstig ziek, zestig zyn gewone gevallen van koorts en mazelen. Uit een telegram van Reuters correspondent te Pretoria blijkt, dat het in overeenstemming met Jonbert's laatsten wil is, dat generaal Loui8 Botha tot zijn opvolger zal worden benoemd of wellicht reeds benoemd is. Te Carhaix in Finistère heeft een arbeider, die reeds sedert het begin des jaars zich onwel gevoelde, schier niets meer eten kon enz., eindelijk een levende hagedis overgegeven. Vermoedelijk had hij, in het veld uit een poel drinkende, een jong diertje ingeslikt. Hoe dit zij, hy heeft in zijn bin nenste nog een alleronaangenaamst gevoel en men denkt over eene operatie. Een merkwaardig voorval. Uit het hoofdlager bij Ladysmith werd den 26en Febr. door Reuter geseind: De republikeinen zyn meer dan ooit over tuigd dat de Voorzienigheid aan hun zyde vecht, door het volgende incident. Ten gevolge van den rook van een grasbrand trokken de Britten op ter aanval van de Boerenloopgraven zonder dat de re publikeinen ze zien konden, tot plotseling een re genbui den rook verdreef en het gras nat maakte. De Britten stonden toen ongedekt en de Mausers zongen hun doodzang. Een incident, dat de koelbloedigheid van den Boer in het gevecht toont, gebeurde in een andere loopgraaf. Een slang kroop over een voorover leunenden Boer en waagde het zijn kop onder diens arm te steken naar zyn kin. Zonder zich te laten verontrusten pakte hij de slang beet en slin gerde haar naar de aanvallende soldaten en hervatte den strijd. Die nobele strijders Uit een particulier schrij ven van een Engelsch soldaat, Hukey, van hot con tingent van Nieuw-Zuid-Wales, in een der bladen van Maetland opgenomen, waaruit Reynold Journal vau Londen het overneemt, blijkt, dat bij den slag van Belmont de Boeren geen tijd hadden om al hun dooden mee te voeren. Zij moesten zich er mee vergenoegen de lijken ouder steenhoopen te begraven, maar armen en beenen staken hier en daar nog uit. Sommige Engelsche soldaten maakten van de gelegenheid gebruik om de lijken te schen den, ten einde eenige gouden ringen machtig te worden of een paar betere schoenen te krijgen dan zij zelf hadden. En om aan dat alles nog een humoristisch glimpje te geven, staken zy beschuiten in de monden van de slachtoffers, waarin zij aah spelden ^Britsche vlaggetjes hadden gepriktBan Laatste en telegraphische berichten. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden is goedgekeurd de handelsregeling met Spanje, waarby heffing van differentieel e rechten en verhooging van het recht op aardappelmeel is uitgesloten. Voorts het ontwerp, regelende dienst en gebruik van spoor wegen met beperkte snelheid, met bepaling dat ook daarvoor de verantwoordelijkheid voor reizigers en goederen zal gelden. Politie. De Commissaris van Politie alhier bericht, dat hij op 2 April van het Hoofdbureau van politie te Amsterdam het volgende schrijven heeft ont vangen In antwoord op uw schryven dd. 31 Maart jl. no. 155 en onder terugzending der bylagen, heb ik de eer Ued.G. beleefd te berichten, dat de firma Slager Co. bij mijne administratie als hoogst onbetrouwbaar bekend staat en daarom vermeld is op de lijst van kooplieden, op wie de aandacht gevestigd wordt. Een ex. dier lijst gelieve u hierbij aan te treffen. Burgerlijke Stand van Goes van 2 tot 4 April 1900. Overleden 2, Martina Catharina Antonia, 16 nid., d. v. Jan Dirkse en Amelia Pieternella Jo hanna Soulimans. 363ste Staatsloterij, 2e ki. Trekking van Dinsdag 3 April. 2e ljjst. 1500 19522 1000: 3084 6627 18568 200: 19389 100: 3293 8356 15179 18259 19149 30: 6026 6076 6084 6089 6121 6770 6781 6798 6800 6807 6906 10400 10410 13333 17710 Trekking van Woensdag 4 April. 3e lijst. 20000 423 1000: 17503 200 18558 1002881 5535 10029 13458 15854 18363 30: 6038 6096 6765 6793 6864 7185 7252 7256 7287 10376 10384 13343 17704 17719 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiëa. 11 April Wilhelminadorp, onderhoudswerken, S. v. d. Vegt, Sas van Goes. 14 Baarland, vernieuwen en herstellen haven, F. Sturm. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 5 Apr. 6 6 6 10 10 11 - 18 - 19 20 20 25 28 27 - 2 Mei, 3 Plaats. Voorwerpen. Information. Haiukenizand, inboedel, De Ronde Brasser 's Gravenpolder, mangels, P. Overman. Borsele, acheepsafbraak en tcheepi- benoodigdheden en beeitiaal, De Vos. Borsele, woonhuis en erf, De Vos. Goes, woonhuis en erf, Pilaar. Goes, hnis en erf, M. Houwer en Pilaar. Kapella, huis met vergunning, V. d. Klaas. Rilland, woonhuis, erf en huisraad, Mnlock Houwer. Heinkenszand, woonhuis en erf, De Ronde Brasser, 's Heerenhosk, brood-en beschuitbakkerij, De Vos. Nïeuwdorp, woonhuis, schuur en erf, Mr. Dieleman en Pilaar. Zieriksee, verp. schelpdiersn» an weervisscherij, Bestunr Vissahorrjen, Bargan op Zoom. Hoedtkenskerke, hofstede tiendrechten, P. Overman. Baarland, huis an schuur, P. Overman. '•-Heer Abtskerke, boereninspan, P. Overman. Hoedekanskerke, boereninspan, P. Overman. Hoedekenskerke, meubelen en haisraad, P. Overman. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 5 April 6.57 7.21 0.23 0.49 6 7.43 8.8 1.11 1.42 7 8.40 9.9 2.3 2.38 8 9.50 10.29 3.3 3.49 9 11.12 11.53 4.28 5.14 10 0.29 5.42 6.22 11 0.57 1.24 6.42 7.12 Marktberichten. GOBS 8 April 1900. Tarwe werd duurder verkocht. De meeste andore artikelen zyn opgeruimd. Oude TARWE per Hectoliter f a f Nieuwe TARWE 5,90 a 8,25 Nieuwe ROGGE 4,80 a I VVINTERGERST per 100 K.G. ZOMERGXRST - a HAVER 6,50 a 671 PAARDENBOONEN a KARW1JZAAD op levering a MESTING-ERWTEN a r h.00K-ERWTEN per Hectoliter a BOTER per K.G 0,80 a 1 EIEREN por 100 stuks 2,80 a 8*4,0 ROTTERDAM, 3 April 1900. Op de veemarkt waren heden aangevoerd40 paarden, 1207 magere en 735 vutte runderen, 215 vette kalveren, 840 nuchtere kalveren, en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 302 biggen. Prijzen waren als volgtkoeion le qual. 81 c. 2e qual. 27 c., Se qual. 21 c., ossen le qual. 81 c., 2e qual. 27 c., 3e qual. 22 e., stieren le qual. 87 c., 2s qual. 21 e8e qual. e., kalveren le qual. 46 c., 2o qual. 41 c., 8e qual. 36 c., schapen le qual. c., 2e qual. c.t lammeren le qaal. c., 2e qual. cvarkens le qual. e., 2e qual. c., 3e quai. c.f liohte varkens voor export le qual. c., 2e qual.c Alles per 1ji kilo. Melkkoeien f 110 a 215, kalfkoeien f 180 a 280, stieren f65 a 165, grasknlveron f a pinken f45 a 85, vaarzen f 85 a 130, alios mager vee, biggen f 6,DÖ a 18, paarden f 45 a 95 Nuchtere kalveren, slacht- f6,a 10,—fok-f 1$ a 18, Handel in runderen tamelyir vlug Vette kalveren werden goed geplaatst. Fok en melkvee met minder omzet dan de vorige weekminder soert slachtvee werd traag van de hand gezet. In piarden was de handel van weinig beteekenis. Handel ia nuchtere kalveren vlug. Da psqjzen der boter waren heden als volgt: le qual. f 50, 2o qiui f46, 3e qual. f42 Pt l/t kilo 55 a 60 - Zeeunache ©ierou i 2,80 a 8,de 100 stoku,

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3