1900. N°. 40. Dinsdag 8 April. 87sle jaargang. I Draaiboorbauken en Drilmachine, HAVEN van GOES. FEÏÏILLETOI. Onder de Boerenvlag. Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. I Aan Wed. J. C. MASSEE ZOON to Goes is vergunning verleend tot bet oprichten van eene Inrichting, waarin geplaatst worden gedreven door een petroleummotor, in per ceel wijk A 1356. Goes, 31 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan de belanghebbenden, dat voor de ge wone onderhoudswerken de haven van Goes zal gesloten zyn van Zondag 29 April des namiddags 2 uren tot en met Zondag 6 ïtïei, dat het water in de haven van laatstgenoemden dag tot en met Zondag den 13 Mei tot 1 M. beueden het peil zal zyn afgelaten en den 14 of 15 Mei e. k. weer op het gewone peil wordt gebrachten dat wegens het lichten van sasdeuren gedurende het dan nog overige gedeelte der maand Mei en do eerste helft van de maand Juni niet g e r e g e 1 d kan worden geschut. Goes, den 31 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Reeds sedert tien jaar bestond er een geschil tusschen Engeland en Portugal over de Delagoa- baai. De moeilijkheden in deze zaak waren van zoodanigen aard, dat partyen het niet een» konden worden en daarom de beslissing inriepen ran drie Zwitsersche scheidsrechter». Deze deden nu de vo rige week uitspraak en veroordeelden Portugal tot de betrekkelijk geringe schadevergoeding van 15.314.000 franc, plus 5 rente van af 1889. De zaak is deze. In 1883 verkreeg de Ameri- kaansche kolonel Mac Murdo van Portugal concessie tot het aanleggen van een spoorweg van de Dela- goa-haai naar de Transvaalsche gren». Die lyn werd dan ook in 1887 aangelegd, met geld, dat eene En- gelsche maatschappij had aangebracht. Aan die maatschappij stelde toen de Portugoesche regeering zekere eisehen, en toen daaraan niet werd voldaan, nam de regeering bezit van de lijn. Por tugal, Engeland en Amerika, dat ook in de quaestie betrokken geraakte, besloten toen de tusschenkomst van scheidsrechters in te roepen. Wat deze drie arbiters, over wier langzaamheid de markies van Salisbury onlang» in het Britsche Hoogerhuis niet ten onrechte geklaagd heeft, had den vast te stellen is feitelijk daar de quaestie van het recht van den aanvang duidelijk was ilechts geweesthet bedrag der door Portugal aan de Britsche Maatschappij uit te keeren schadeloos stelling. In 1896 werd de lijn geschat op een waarde van 2 Va miliioen pond sterling, wat sedert waar- Jameson on Hapman hadden hunne fotografie apparaten gevuld en nadat zy elkander goeden nacht hadden gewenscht, wi« Hapman in de kamer zijner vrouw gegaan, terwijl Jameson zich op zijn bed wierp. Te voren onderzocht hij, zooals zijn ge woonte was, nog eens zijne wapenen, onderzocht de deur, trad nog even aan het venster en leunde, terwyl hij het muskieten-net oplichtte, nog wat daarbuiten. Daarna maakte hij het weer vast, blies het licht uit en sliep in. Van het naaste gtruikgewa» uit hadden Pit Thom en Nathaniel hem in het oog gehouden. Dicht tegen den grond gedrukt lagen zij zoo nog wel een goed uur en kropen toen, elk geruisck vermijdende, naar het huis. Eerst bij den muur richtten zij zich op. Thom ging naar do veranda, haalde een tafel, ging daarop staan en als een kat klom de zwarte op zijn »chouder8. Hij bevond zich, by de lage bouworde der Afrikaansche huizen, met de borst ter hoogte van het dakvenster, en verdween, zonder geluid te maken, daar door in de kamer van Jameson. Van spanning durfde Pit Thom nauwelijks te ademeneindelooze uren schenen hem de eerstvol gende minuten. De nacht begon reeds te wijken, het gehuil der schijnlijk wel iets meer zal zijn geworden. En nu was de groote vraaghoe zou Portugal dat kun nen betalen Een tijdlang heeft het geheeten, dat de som met Engeland zou worden verrekend door eene ^verpachting" der baai door Portugal aan deze mogendheid Maar in den laatsten tijd is be gonnen te verluiden, dat zulks niet geschieden zou en dat op andere wijze in het geld zou worden voorzien. Uit Washington word bericht dat de Vereenigde Staten het bedrag der schadevergoeding aan Por tugal zouden kunnen voorschieten, onder voorwaarde dat de Delagoa-baai aan de Voreenigde Staten in pacht werd afgestaan. Te Londen is men overtuigd, dat Amerika gaarne een bolangrijk punt op de oostkust van Afrika zou willen bezitten, en het ver krijgen van de Delagoa-baai met Lorenzo Marquez zou daarvoor uit een Amerikaansch oogpunt uit- gtekend geschikt zijn. Het zou echter tevens aan leiding geven tot een nieuwen stryd, en wel die tusschen den Engelschen en Amerikaanschen in vloed in dit gebied, te meer daar de Ver. Staten blijk geven overal hun invloed te willen doen gel den. Engeland achtte echter het bezit van de Delagoa- baai een lovensquaestie, vooral nu het meent, na den oorlog, een geheel gewijzigden toestand in Zuid- Afrika te kunnen invoeren. Aan al deze overwegingen is nu opeens een eind gemaakt door de uitspraak van het Bernsche scheidsgerecht. De Delagoa-baai komt niet in de macht van Engeland. De minister van buitenlandsche zaken las Vrijdag het telegram uit Bern, waarin de uitspraak wordt medegedeeld, in de Kamer van Afgevaardigden te Lissabon voor en verklaarde dat de Regeering binnenkort de toegekende schadevergoeding zal be talen zonder haar toevlucht te nemen tot een binnen- of buitenlandsche leening. Het is te begrijpen, dat Engeland al het moge lijke deed om de Delagoa-baai te annexeeren, daar zij een steunpunt is voor den invoer van wapenen, amunitie en strydbare mannen voor Transvaal. Een aantal booten brengen er oorlogsbenoodigdheden aan in cementvaten, olietanks of andere verpak king. De verzending naar Pretoria heeft openlijk plaatsde Portugeesche autoriteiten werken door hunne onverschilligheid dit vervoer in de hand, en onderzoeken de goederen, voor Pretoria bestemd, zeer oppervlakkig. In de commissie van den Duiischen Rijksdag, die eindelijk mot de behandeling van het vlootplan een aanvang maakte, doed de Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Von Bülow, vertrouwelijke mededeelingen over de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland, waaruit het besluit werd afgeleid, dat versterking der vloot noodzakelijk werd geacht voor het voortzetten van een vredelievende politiek. Na deze gewichtige, maar geheim te houden mede deelingen acht men de kansen voor de aanneming van de vlootwet heel wat gerezen. Volgens eene officieus© mededeeling wees Von Bülow in de eerste plaats op het uitsluitend ver dedigend karakter van het ontwerptegenover geen enkele mogendheid wil Duitschland oen aanvallende politiek volgen, maar den vrede bewaren en de waardigheid van het Rijk hoog houden. Daarvoor zyn diplomatieke voorzichtigheid en voldoende mate- riëele verdedigingsmiddelen noodig. Amerika en Enge- dieren was na middernacht verstomd en een koude scherpe wind blies van de Mosib-bergen naar be neden. Niets bewoog zich dan het harde fladderen en klappen der Boerenvlag aan de stang en dit fladderen klonk Pit Thom als een sterke troost in de ziel on zeide hem, dat hy voor haar en voor zijn vaderland den diefstal moest laten uitvoeren. Zonder eenig geraas te maken had de brave Nathaniel zich in de kamer begevenmet inge houden adem bleef bjj eenige seconden stil liggen en luisterde met gespitste ooren naar het bed van den slapenden Engelschman. Een diepe regelma tige ademhaling bewees hem, dat deze in een rus- tigen slaap lag. Sluipend naderde hij het bed en bevond zich toen in het bereik van den gewenschten lederen koffer. Wederom stond hij ademloos luis terend stil, greep toen met zyn gespierden arm den koffer, hief hem zachtjes in de hoogte en ging er mee naar het venster. In een wijden boog wierp hij den koffer er uit om in het volgende oogen- blik, daar hij eene beweging van den slapende hoorde, met groote vlugheid langs den muur naar beneden te glijden en, Pit Thom met zich trek kend, naar de plaats van den neergevallen koffer te loopen. Dezen grijpen en er mede in bet huis terug te loopen ging raet eene vlugheid, die men zich nauwelyks kan voorstellen. Pit Thom was i* een oogenblik met den koffer in zijn kamer en Nathaniel lag terzelfder tijd reeds weer in zijn hoek in de gang voor do kamer vau Jameson, toen land versterken hun vloot; een van de voornaamste j zorgen van Duitschland is in goede betrekking tot deze rijken te blijven en het wil daarom versterking van zijn macht ter zee, gedachtig aan het gezegde: wilt gij den vrede, bereid u dan tot den oorlog. De geruchten over Russische troepenbewe gingen houden aan. Een kwart miliioen soldaten zijn gemobiliseerd en het Zwarte Zeeëskader wordt in gereedheid gehouden. De spanning tusschen Kon- stantinopel en Petersburg wordt mot eiken dag grooter. Rusland eischt een formeel besluit van den Sultan voor de verzekering van zijn voorrang bij den spoorwegaanleg in Klein-Azië en zou dezen eisch desnoods ge wapender hand doorzetten. De Standaard verneemt uit Odessa dat Rusland'» oor logstoebereidselen op groote schaal den Sultan zulk een angst hebben aangejaagd dat hij thans bereid heet, zijn goedkeuring te hechten aan Rusland's spoorwegplannen. Volgens weer andere geruchten staan de Rus sische militaire toebereidselen in verband met de Bulgaarsche plannen. Een nieuwe te Sofia verschenen Bulgaarsche krant weet mee te deelen, dat tusschen Rusland en Bulgarije een geheim tractaat is ge sloten van den volgenden inhoud: Bulgarye zal tot onafhankelijk Koninkrijk worden verheven ©n Mace donië tusschen Bulgarye en Montenegro worden verdeeld. Verder zullen in geval van oorlog de Bulgaarsche en Montenegrynsche troepen in het Russisch leger worden ingelijfd. Het zuidwestelijk deel van de haven van Burgas zal voor den tijd van vijftig jaar aan Rusland worden afgestaan als vloot- en kolenstation en als Russische garnizoens plaats. Bulgarije krijgt van Rusland een leening van honderd miliioen francs en ten slotte heeft Bulgarije zich verbonden alle anti-Russische ele menten uit het leger en het ambtenaarskorps te verwij deren. Veel geloof wordt eehtor aan dit bericht niet gehecht. Rusland zou. dus handelend, ook in botsing komen mot Oostenrijk, waarmede in 1898 werd overeengekomen den bestaanden toestand te besten digen. Het is ook onwaarschijnlijk dat de Czaar, de man van den vrede, op zulk een wij» den oorlog zou zoeken. Vorst Ferdinand zou ongetwijfeld met dit plan zijn ingenomen, want hij verlangt nog steeds naar de Koningskroon. GOES, 2 April 1900. Het paard van dhr. Schimmelpenninck. Het w&s te verwachten, dat de aanneming der wet op den leerplicht met slechts ééno stem meerderheid tot allerlei beschouwingen aanleiding zou geven, maar het is zeker wel iets bijzonders, dat een paard de schuld krijgt, dat de wet niet verworpen is Men kent de geschiedenis. Een der anti-revol. leden der Kamer, de heer Schimmelpenninck, deed onlangs een val van zijn paard en kon dientenge volge niet tegenwoordig zijn bij de stemming. »Het kapriool van het Amersfoortsche paard, zeker een Oldenburger, uit het land van den Leerplicht, zegt de Standaardvoorkwam een ministerieel© crisis. Zoo graaf Schimmelpenninck geen liefhebber van paardrijden was, of zoo hij een minder koppig paard had gehad, de wet ware verworpen geweest, daar bet reglement zegt, dat bij staking van stem men in een voltallige vergadering een voorstel ge acht wordt verworpen te zyn." uit diens schuifraam verscheidene schoten knalden en zijn geroep Dieven," »roovers" het zendelings huis doorgalmde. Half gekleed kwam alles toeloopen en Jameson, die door het woonhuis stormde, en de zwarte, die was opgesprongen, kwamen het eerst samen. Wat gebeurt er, master, wat gebeurt er?" vroeg Nathaniel den ontstelden Jameson. Toen kwamen ook reeds Ilalden met een geweer en Hapman met een revolver, Pit Thom en anderen er bij en allen riepen hem hetzelfde toe: »Wat gebeurt er? Wat gebeurt er Uit de naaste kraal der Griqua-bewoners klonken op dit oogenblik de doffe slagen der alarm-trom, vermengd met den schellen roep door een boorn- vormige schelp. Door de schoten verkeerden de Kaffers in de meening, dat een roofzuchtige vreemd» stam het zendelingshuis in den nacht had overvallen. In korten tijd verlichtten hoog op stangen ge- bondene flambouwen de kraal en bij het schijnsel daarvan kon men zien hoe de Griquas gewapend door de hekken van do kraal naar het zendelings- huis snelden. Het was een wild door elkander loopen. Vloekend en tierend scholden Jameson en Hapman over den diefstal en betichtten de zwarten van de misdaad. Te vergeefs trachtte Halden hen tot bedaren te brengen. »Neen", schreeuwde Jameson, »al was ik ook slaapdronken en niet zoo spoedig meester van mijn zinnon, ik bemerkte toch aan de lucht, welke Maar nu komt Het Vaderland het paard van dhr. Schimmelpenninck to hulp. Het blad zegt »Het is toeh eigenlijk niet geheel waar, dat het paard van den heer Schimmelpenninck voor de aanneming van de leerplichtwet aansprakelyk is. Immers als den heer Sehimmelpenniack geen ongeval was overkomen, zou hjj ook de vorige dagen tegenwoordig zijn geweest en dan zou het amendement, dat voor den heer Van Karnebeek de steen des aanstoots was, verworpen zyn, ten gevolge waarvan de heer Van Karnebeek voor de wet zou hebben gestemd. Zij was dan met 51 tegen 49 stemmen aangenomen." Niettegenstaande hare goede bedoelingen laadt Het Vaderland nu echter nog een nieuwen last op het arme beest, want dit i» dus ook al verant woordelijk er voor, dat de bevoegdheid der ge meentebesturen om in voeding en kleeding der scholieren te voorzien, in de wet is opgenomen Nog andere »aardighedon" worden in de Standaard gedebiteerd zy schryft Wegen half één verscheen de heer Hink hinkend in de vergaderzaal. (De heer Rink leed ni. aan rheumatiek.) Dadelyk was hij omringd door een groepje Leerplichters, die hem van harte welkom heetten en vooral Minister Rely, die meer en meer blijkt te zijn een vurig partij-man, had het ver bazend druk met den ^kreupelen afgevaardigde" van Arnhem. De heer Lely kwam juist van den heer Tak van Poortvliet, die ook met veel moeite voetje voor voetje van de klapdeur tusschen de banken naar zijn plaats was geschoven. Ook hij werd warm verwelkomd de heer De Klerk dreef zyn Leerplicht-hartstocht zoo ver, dat hy uit lou tere blijdschap den oud-Minister familiaar op den schouder sloeg. Nog één ontbrakde heer Van Kerkwijkdoch voor hem zorgde de heer Goekoop. Tegen half twee werd de patiënt per rytuig naar de Kamer gebracht. Goekoop leidde hem naar zijn plaatsen naast hem bleef hij geduldig zitten, om hem, na de stemming, weer huiswaarts te brengen. Zoo was heel de Linkerzyde op haar post." Ernstiger en van het standpunt der antirevolu tionairen juister behandelt De Zeeuw de zaak van b©t paard. Het blad zegt»«r geschiedt niets bij geval". Wat volgt hieruit Van het standpunt der anti revolutionairen kan het niets anders zijn dan dat een Hoogere Macht het zoo bestuurd en dus de wet gewild heeft. Dit gevoelen zal er zeker wel toe leiden, dat al thans De Zeeuw in de zaak berust. De Standaard schryft nog ^Eigenlijk is de beslissing (in zake leerplicht) reeds op Vrijdag 23 Maart gevallen, toen de heer De Savornin Lobman aan dr. Schaepman het advies gaf, om zijn amendement op art. 38 in te trekken, en toen dr. Schaepman hieraan willig gehoor gaf. Had de heer De Savornin Lohman dat advies niet gegeven, en hierdoor dr. Schaepman niet tot intrekking van zijn amendement verleid, dan zou dit amendement verworpen zyn, en dan had dr. Schaepman moeten tegen stemmen, vermoedelijk door den heer Kolkman hierin gevolgd. Aan wien nu de ministerioele dank officieus toe komt aan het te wilde paard, aan dr. Schaepman, die zich verleiden liet, of aan den heer Lohman, die den doctor verleid heeft, zij in het midden myne kamer vulde, dat het een Kaffer was. Nu zal die schurk zich natuurlijk in het grasveld ver borgen hebben. Hé, Pit Thom, neem onze zwarte en vlieg naar het grasveld, ik wil den spitsboef, den vervloekten dief do zaak inpeperen. Vooruit Steek het gras in brand, opdat het gespuis de straf verkrijgt, die het verdient". >Neen, mijnheer, dat zal ik niet doen, want in hot grasveld bevindt zich oom Jacobs en voor morgenavond is hij er niet doorheen. God behoede hem, ik zal het niet doendeze wind blaast als de duivel en het beste renpaard zou het vuur niet kunnen voorblyven", hernam Pit Thom. »Zoo, zoodes te beter hallo, voorwaarts Hapman, de zaak is het waard, naar den anderen kant en het tuig verbrand. Wij zullen bovendien een meer gebaanden weg verkrijgen, wy moeten toch weer langs daar terug", riep Jameson. Te vergeefs verzette Halden zich tegen het voor nemen te vergeefs dreigde Pit Thom zelfs ieder, die de misdaad wagen durfde, neer te schieten Jameson, Hapman en mevrouw Hapman hielden Thom hun revolver voor en Warning was intusschen naar het grasveld beneden gevlogen en weinige seconden later flikkerde een klein vuur op, dat met afgrijselijke snelheid om zioh greep en in weinige minuten vlamde een reusachtige vuurgolf, alles vernielend, verdelgend, dikke, zware rookwolken ten hemel zendend, met gulzige vaart door een ster ken Noord-Westenwind YOurtgedragen.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1