1900. N°. 38. Donderdag 29 Maait, 87sle jaargang. Vaccineeren en Hervaccineeren. a FEUILLETON. Ouder de Bocrenvlag. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. VRIJDAG 30 MAART a. s. des namiddags te 2 uren zal in het Gasthuis gelegenheid gegeven worden tot het doen De ingezetenen worden in hun belang uitge- noodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Zoogenaamde trouwboekjes moeten worden mede gebracht. Goes, 27 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS GOES, 28 Maart 1900. Deprijs der suikerbieten. Aan het bestuur der Vereeniging van landbouwers, die suiker bieten verbouwen, is onder dagteekening van Maan dag, namens de suikerfabrikanteu door den admini strateur, den heer Van Nunen te Breda, het vol gende schrijven gericht >Er gaat bijna geen dag voorbij, of deze of gene Landbouwvereenigiug deelt ons hare teleurstelling mede, dat de prijs der beetwortelen is bepaald op slechts negen gulden. Het is niet mogelijk al die missives te beantwoorden en wij richten het ant woord dientengevolge tot u. Het kan u niet onbekend zyn, dat die beetwor- telprijs verband houdt met de zooveel hoogere steenkolen- en cokesprijzen, met de rijzing van bijna alle magazyns-artikelen, met de voortdurende daling der premie en vooral ook met den suiker prijs, welke op dit oogenblik op het volgend sei zoen slechts f 111/4 noteert, dat is een halve gulden lager nog dan verleden jaar. Onze hoop kan dan ook alleen gevestigd zijn op een beteren suikerprijs, maar bij de wisselvalligheid vooral van dit artikel is het slechts een hoop, een verlangen en niets meer. Bovendien is de betrekkelijke waarde van dien prijs voor ons af hankelyk, behalve van het seizoen, van de hoegrootheid der campagne, zoodat het ons tot ons groot leedwezen op het oogenblik onmoge lijk is daarin nog eenige verandering te brengen. Echter hebben wij, ten einde zooveel mogelijk aan de bestaanbare bezwaren van den landbouw tegemoet te komen, alsnog eenige faciliteiten in de leveringstermijnen aangebracht, waarvan wij heden onze agenten kennis gaven." In verband met bovenstaande verwijzen wij naar de oproeping voor de vergadering van de Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, welke te Goes gehouden zal worden op Zaterdag 31 Maart a. s. Wij vernemen thans ook, dat de Bond van Fa brikanten het gehalte van 13 pet., dat de bieten moeten bevatten bij vroegere levering dan in het contract bepaald, teruggebracht heeft op 12 pet. Leerplicht. De heer A. van Schelven te Goes schrjjft in het Schoolblad 0. a. het volgende omtrent Leerplicht, die reeds langer dan 40 jaren in den Wilhelminapolder bestaat, en dat, hoewel bekend, nog wel eens in herinnering mag worden gebracht. Toen het tegenwoordige hoofd der school, de heer C. Snyder, in 1866 zijn betrekking aanvaardde, vond hy daar reeds Leerplicht. Thorn was bjj den heuvel gekomen, sprong van zyn paard en trad op den by hem staanden ouden Jacobs toe. »Goeden dag, oom Jacobs, goeden dag vader Hal- den en juffrouw Halden, ik breng daar oen reis gezelschap mede. Wy gaan naar Potchefstroom en Pretoria, wij komen van Oranje. Ik trof hen onder weg aan zij reizen door Griqua om te jagen." >Zoo, wat zyn het voor landslui vroeg Jacobs op ongerusten toon. >Het zyn Engelschen drie mannen en een vrouw, oom Jacobs", hernam Thom. »Zoo, nu, wat heb ik gezegd, Halden Als men van den duivel spreekt, boort men zya staart ram melen," bromde de oude Jacobs toornig. »Het zijn fatsoenlijke lui. Ik ben reeds een week lang met hen onderweg en heb geen reden gevonden om het tegendeel te vermoeden. Zij verzoeken hier te overnachten, om morgen verder te reizen. Hoe denkt gjj daarover, vader Halden >Wat zou hy denken, Thom," nam de oude Jacobs opnieuw het woord>tot hiertoe genoot de arme, aoowel als de ryke, gastvrijheid en zoolang wij De toenmalige directeur van den uitgestrekten polder, waartoe ook het Sas van Goes gerekend wordt, de heer I. G. J. van den Bosch, had dien ingevoerd zyn zoon en opvolger, de heer G. J. v. d. Bosch, heeft er stipt de hand aan gehouden, en door den tegenwoordigen directeur, den heer Hanken, wordt nog altijd gezorgd voor geregeld schoolbezoek. Alle kinderen moeten de school bezoeken. Na tuurlijk zyn de ouders van uiteenloopende richting op godsdienstig gebied (roomsch-katholieken vindt men er niet)toch zitten de kinderen »broederlijk bijeen op de schoolbanken der openbare school", zonder dat men ooit eenige klacht beeft vernomen. Wanneer een leerling zonder wettige redenen de school verzuimt, is het voldoende, dat het hoofd der school den directeur daarmede in kennis stelt. Ouders of voogden worden door den directeur ge waarschuwd, en wanneer daarop geen beter school bezoek volgt, krijgen deze eenige dagen geen werk. Het polderbestuur is eenig eigenaar en oenig werkgever. Wordt dus een vader met inhouden van werk gestraft, dan kan hij zich tot niemand om werk wenden, want niemand in den polder kan het hem verschaften. Niettegenstaande dien schynbaar ongunstigen toe stand, zijn de arbeiders in den polder in uiterst gunstige conditie in vergelijking met die uit andere streken. En hoogstzelden behoeft tot den strengen maatregel van onthouding van werk, ten gevolge van schoolverzuim der kinderen te worden over gegaan in den regel is een eenvoudige waarschu wing voldoende. Het grootste deel der werklieden is evenwel aan Leerplicht gewoon men weet niet beter of 't behoort zoo, en daarom is een thuisblijver eene hooge uitzondering onder de schooljeugd. In het drukke van den oogst (de geheele be volking is bij deü landbouw betrokken) wordt vacantie gegeven. Slecht weer bij verren afstand, ziekte der kinderen, ziekte der ouders, als de kin deren thuis niet gemist kunnen worden, veront schuldigen natuurlyk schoolverzuim. Op 13-jarigen leeftijd doen de leerlingen ten over staan van het bestuur van den Wilhelminapolder een examen in al de vakken, die daar op de school worden onderwezen. Die weinig of geen verzuimen hadden, wier gedrag goed is geweest en wier vor deringen voldoende worden bevonden, krijgen prijsjes (boeken, naaidoosjes, e. a.) en kunnen de school verlaten. Wie verzuimden en wier vorderingen dien tengevolge te wenschen overlaten, moeten nog oenigen tijd de school blyven bezoeken. By wei gering (die bijna nooit voorkomt) volgt de gewone strafgeen werk voor ouders of voogden. Het schoolgeld is zeer laagvoor minvermogenden miniem on vermogend en gAan gratis. Uit de gemeente, die voor een zeer groot gedeelte uit veldarbeiders bestaat, zyn een groot aantal jon gens werkzaam als machinist bij de Staatsspoorwegen, andere zijn in dienst bij het wapen der maréchaus see, nog andere zijn jachtopzieners enz. Enkelen dat zyn meer gegoeden hebben hunne studie voortgezet aan de ryks-winterlandbouwsehool te Goes on zyn thans in betrekking bij de Nederland- sche Heidemaatschappij. Een groot deel van deze verblijdende uitkomst durf ik op rekening van Leerplicht stellen. De katholieken en de leerplicht. De heer Nolens, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Yenloo, heeft in het algemeen debat over onder de Boerenvlag leven, zal dat zoo blyven. Een ander antwoord kunt gy toch niet verwach ten. En wild om te jagen is hier genoeg om ge heel Engeland te voorzien. Onze Lieveheer heeft hier een ryke tafel gedekt. Ga hun dat maar ver tellen." »Wat het zendelingshuis kan aanbieden, zal ik geven, Thom" aprak Halden nu, en zeide toen tot zyn zoon »Otto, zend een bode naar het dorp hierbeneden en zeg dat men zich gerust stelle. Het zijn goede vrienden, die hier zijn aangekomen. Gy, Anny, maak de vreemdelingen-kamer in orde." Pit Thom was weder op zyn paard gesprongen en reed in galop naar de wachtenden terug. »Een flinke jongen," zeide Jacobs tot Halden, »eike spier als staal. Ja, ja, zoolang wij zulke jongens bezitten, zal onze vlag niet neergehaald worden. Ik kan echter toch maar niet begrijpen, wat die Engelschen hier te jagen hebben. De Kaap- sche leeuw is hier een zeldzaam wild en naar de Zambesi is de weg wat lang. Het zullen wel weer diamanten zijn, die zjj jagen willen. Heoregod, die rijkdom is toch een waar ongeluk voor ons." »Nu, nu," hernam Halden, »sedert den jongsten oorlog zal het wel niemand meer in den zin komen ze met geweld in bezit te willen nemen." *Ha, dat geloof ik niet, beste Halden, en myne zes jongens ook niet, en wij verloeren het gebruik leerplicht gezegd »Ik wensch als inijn overtuiging hier openlijk uit te spreken, dat leerplicht in be ginsel ij iet indruischt tegen de Katholieke leer, ook niet bij een onderwijstoestand zooals die thans bij ons bestaat." Over deze uitspraak door Maas- en Roerbode lastig gevallen, heeft de heer Nolens aan dat blad 0. a. geantwoord »dat niet enkele, maar vele, zeor vele zijner medeleden zijn (door dat blad) bestreden meening deelen." Wij behoeven de beteeken is van deze verklaring wel niet te doen uitkomen. Zij vindt trouwens be vestiging in de bouding van den heer Schaepman, wieDs stem ten gunste van leerplicht wel niet in strijd zal worden geackt met de Katholieke kerkleer. Tevens wijzen wij op de verzekering van Het Centrumdat met zjjn verdediging van leerplicht in de Katholieke pers nagenoeg alleen staat>De leerplicht zal onze scholen niet in slechter conditie brengen. Daarvan zyn wij overtuigd." Begrijpelijk is ook de verbazing van dat blad over de woorden van De Tijddie het »voor de hand liggend" vond dat juist de gematigdheid van het ontwerp voor (de Katholieken) een reden be hoort te zyn om den daardoor in te voeron wette- lyken maatregel te krachtiger te bestrijden". Hieruit kan slechts volgen dat gematigdheid bij een wettelijke regeling voor de bestrijders juist een reden is om haar te verwerpen. >Leve de intran sigent zegt Het Centrum ironisch. Zij zal het vaderland bepaald ten goede komen Het zou ons dan ook niet verwonderen, dat onder onze Katholieke medeburgers dt meesten over het leerplichtontwerp evenzoo denker als de minderhoid der Katholieke Kamerleden en in de Katholieke pers. (Hand.) Als reden waarom de heer T ij d e n s de vorige week tegen herhalingsonderwys heeft gestemd, zonder van die houding in de Kamer zelf rekenschap te geven, is later medegedeeld dat deze afgevaardigde overtuigd was van de juistheid der bezwaren die tegen het verplicht stellen ervan op het platteland bepaaldelijk in zijn district (Win schoten) kunnen worden aangevoerd. Wy lezen nu in de Winscïwter Courantdat »men tot dusver in het district Winschoten bitter weinig de bezwaren van herhalingsonderwys heeft gevoeld, wanneer de zaak goed wordt aangepakt. Moeilijk is het te begrijpen hoe een verplichting om tot het 15de jaar eenige maanden des jaars, in 't geheel gedurende 96 uur, onderwijs te genieten, in deze omgeving zoo groote moeilijkheden kon veroor zaken Had de heer Tijdens, die in 1897 zoo gaarne de toestanden over de grenzen ons ten voor beeld stelde, ook in dezen in Duitschland zijn licht maar opgestoken. De W. Ct. betreurt het dat de heer Tijdens zijn stem niet in de Kamer heeft gemotiveerd, maar wil het oordeel opschorten tot de afgevaardigde aan zijn kiezers de toelichting heeft gegeven, waarop zij recht hebben. Ter openbare civiele terechtzitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg van heden (Woensdag) is de heer mr. J. A. Heijse, gebo ren te Zierikzee, wonende te Middelburg, als advo caat en procureur by voornoemde Rechtbank be- eedigd. Middelburg. Tot lid der Prov. Staten in de vacature-H. M. Kloppers, aftreding in 1901, werd onzer geweren niet. Ik weet zeker, dat binnen korter of langer tijd ieder van ons weer voor zyn vrijheid zal moeten vechtenGod geve dat die dag nog verre af iswy hebben al zooveel bloed moeten vergieten, maar moet het zoover komen, sapperloot, eer zij ons Jacobsdal ontnemen sterven zeven vrije Boeren, ik en myn zes jongens en voor ieder van ons vallen zeven maal zeven Engelschen, dat is zeker. Daar komen ze." De wagens waren nader gekomen en hielden stil aan den voet van don heuvel, de ruiters echter waren van hun paarden gestegen en kwamen te voet den heuvel op. De eerste van hen was War ning. Hoestend en kuchend kwam hy boven aan en trad op Jacobs en Halden toe, terwijl hij uit riep >God zegene onze Koningin dat wij uit dat beroerde grasveld gekomen zijn. Het heeft niet veel gescheeld, of ik had als dappere onder daan van Hare Majesteit en als oud-gediende bij het regiment der Hooglanders, mijn leven moeten laten door die vervloekte Kaffers. Veer tien van hen heb ik naar den duivel gezonden. God zegene onze Koningin, dat wij weder onder beschaafde menschen zyn. Warning heet ik, Edward Charles Fredly Warning, een zoon van den beroemden Peter Thomas Warning, denzelfden, die lange jaren, zooals ik, zyn zoon, Hare Majesteit onze goede Koningin by de Hooglanders diende. gisteren gekozen dbr. mr. P. Dieletnan (anti-rev.) m et 1452 van de 2857 geldige stemmen. De heer H. P. den Bouwmeester (lib.) verkreeg er 1405. Te Middelburg (stad) haddon de heeren Bouw meester en Dieleraan respectievelijk 968 en 627 stemmen. (Opmerkelijk mag het wel genoemd wor den dat te Middelburg ook in 1898 de anti-rev. candidaat mr. A. A. de Veer, mede een niet zit ting hebbend lid, 627 stemmen verkreeg.) Tolen. In dit district is in de vacature-Van Buren tot lid van de Prov. Staten gekozen de heer G. Boliei* Azn. (anti-rev.) met 850 van de 1410 stemmen. De heer C. A. H. Waghto (lib.) had er 560. Benoemd tot rijksontvanger te Terneuzen de heer J. van Pienbroek te Gorredijk en te Zieriksee de heer L. Janssen te Doesburg. Het Ned. Dagblad deelt mede De regelingscommissie uit het hoofdbestuur van het Zuiderzendingsfeest heeft verlof van de Regeering ontvangen om op den 2den Woens dag in Juli van dit jaar het schoone Liesbosch by Prineenhage te mogen gebruiken. Bij goed weder een kostelijk terrein. Als sprekers hebben zich reeds verbonden Voor de openingsrede ds. G. J. A. Jonker van Haarlem; verder zondeling L. Tiemersma van "West- Java, ds. F. J. J. Loeff van Breda, ds. B. J. Swaan van Haarlem, dr. L. H. Wagenaar van Middelburg, ds. W. Hoek van Brussel, ds. J. van Leusgen van Goes, afscheidsrededs. G. F. Hasselt van Kralin gen, slotrede. Ook zal, naar men hoopt, zendeling W. L. Jens van Nieuw-Guinea optreden. Borsele. Maandag behandelde de Dijkraad voor de waterkeering Ellewoudsdy kB 0 r- s e 1 e de begrooting voor het dienstjaar 19001901. Zij werd vastgesteld op een bedrag van f 51078,17 1/2- Aaugezien een verhoogd dykgoschot ad 5 pet, en de bijdragen van de aangrenzende polders voor-, eerst niet noodig zijn, besloot de Dijkraad het dijk- geschot van het waterschap Eilewoudsdyk vastte- stellen op f 22138,85 i/a en dat van den polder Borsele op f27477,35. De Berlynsche correspondent van de N. R. C. bericht Volgens een telegram uit Oberhof aan de bla den hier ter stede heeft Koningin Wilhel- fflina tegen 15 Mei kamers besproken in het Hotel Wünscher. Oberhof, op een na het hoogst gelegen plaatsje in het Thuringerwoud, is zeer ge zocht om zyn gezonde bergluchtde Duitsche Kei zerin heeft er eenige jaren geleden met haar kinderen vertoefd. Het gehucht, aan alle zijden door bos- scben omriügd, ligt op een vlakken bergtop (ten Noordwesten van den Schneekopf, dus in de na bijheid van Zella en Limenau). Mej. Blanche M. Vilain heeft berust in het arrest van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, waarbij zij wegens meineed veroordeeld is tot acht maanden gevangenisstraf, doch heeft aan H. M. de Koningin een verzoekschrift in gediend tot kwijtschelding van straf. Noordbrabanter Men meldt uit Ruhrort, 26 Maart Steenkolen. De afgeloopen week bracht geen verandering, de aanvoer van de kolenmijnen was nog al belangrijk en er kon zoodoende nog al wat En de hoeren, die daar aankomen, zijn do waarde, zeer vermogende heer Hapmnn, benevens mevrouw Hapman en de voorname zeer invloedrijke dokter Jameson. Jameson, een speciale vriend van den beroemden heer Cecil Rhodes, een intieme vriend van onzen heerlijken, grooten Chamberlain. Nu, mijneheeren, met uw verlof zal ik mij neerzetten om wat op mijn verhaal te komen en daartoe ont breekt mij nu niets dan een Eugelscbe plumpudding en roastbeef." Zonder eenig antwoord af te wachten zette hij zich neder en veegde zich het zweet van het door zijn druk redeneeren verhit voorhoofd. Oom Jacobs stond met open mond hem aan te staren, want zulk een merkwaardig mensch, die hem in dit korte oogenblik meer vertelde dan dc Johonnesburger krant in een jaar, had hij nog nooit ontmoet. De eerstvolgend aangekomene was dokter Jamescn en terwijl hij den zendeling Halden en den nog altijd sprakeloozon Warning aanschouwde en oom Jacobs de band bood, zeide hij »Neemt ons niet kwalijk als wij u om uwe gastvrijheid verzoeken. Men is werkelijk blij na zulk een lange reis de vermoeide ledematen weder onder dak en beschut ting rust te kunnen geven. Mijn naam is Jameson en de daar aankomenden zijn mijnheer en mevrouw Hapman. Wo zijn alle drie te Londen woonachtig en voor eonigen tyd op reis in Zuid-Afrika om land.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1