'900. N°. 37. Dinsdag 27 Maait. 87ste jaargang. J Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Melkonderzoek. 2 FEUILLETON. Onder de Boerenvlag. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes brengen ter openbare kennis, dat door de openbare Gezondheids-commissie onderstaand rapport is uit gebracht omtrent melkonderzoek. Goes, 20 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Overzicht der melkonderzoekingen. Monsterneming 13 Maart 1900. N c c ra. Woonplaats. Soortel gewicht bij 15° C. Vet i°<7, */o droge stof. Salomon Boone Goes. 1.0340 2.2 11.40 Jan van der Does 1.0310 2.4 10.88 Willem Duvekot. 1.0296 2.6 10.78 Adriaan Goedbloed 1.0292 2.4 10.44 Adr. Jac. Hendrikse 1.0310 2.5 11.— Willem Hijman 1.0320 2.4 11.14 JaD Korstanje 1.0310 2.4 10.88 C. Karelse 1.0330 2.5 11.51 Marinus Krijger 1.0330 2.9 11.99 Wed. Mar. van Liere 1.0310 2.3 10.76 Hubrecht Mieras Kloetinge. 1.0322 3.1 12.03 Dingenus Melse Goes. 1.0310 2.9 11.48 Simon van Noord 1.0300 2.4 10.64 Jacob Pot 1.0311 2.8 11.39 Joh. de Rochefort 1.0320 2.9 11.74 Laurus Rijk 1.0320 2.9 11.74 Daniël Rouw 1.0296 2.3 10.42 Laurus Schipper 1.0310 2.1 10.52 Wed.W. Timmerman 1.0316 2.6 11.22 Marinus Verbeem 1.0300 3.0 11.36 Pieter Verburg 1.0323 2.5 11.33 de Wilhelminapolder Wilh.dorp. 1.0308 2.5 10.96 Jacob Zandee Goes. 1.0240 2.2 8.88 Wed. Adr. Westdijk 1.0300 2.1 10.28 Droge •tof. T o e 1 i c h t-i n g. Soortel. Vet als laagste grenscijfers voor gewicht volle melk wordt aangenomen 1.029 2.5 I 10.50 Bij afwijking van deze grenscijfers, duidt op watertoevoeging een lager vetgehalte, een lager droge-stofgehalte, een lager soortelijk gewicht op ontroomingeen lager vetgehalte, een laag droge-stofgehalte, een verhooging van het soorte lijk gewicht op beidewatertoevoeging en ontroomingeen nor maal soortelijk gewicht, een laag droge-stofgehalte en een laag vetgehalte. Wekelijksch algemeen overzicht. De vorige week heeft ons een paar berichten doen toekomen, waaruit met zekerheid mag worden opgemaakt, dat er van ontmoediging bij de Boeren ♦Waar is de voerman Thom vroeg Hapman aan Warning. ♦Vervloekt, ik vertrouw dien kerel niet," was Warnings antwoord, >hij is het gespuis nagereden, 1 om hen te verkennen, naar hij zegt, maar de dui vel zal mij halen, als hij niet de hand in het spel gehad heeft, om ons in een hinderlaag te brengen, want ik kon mjj, om niet door die vervloekte pjj- len doorboord te worden, alleen van uit den wagen verdedigen. Hjj echter reed buiten heen en weer, ■choot zijn geweer in de lucht af en werd, op mjjn woord, door geen enkele pijl getroffen dit Boeren- en Kaffergespuis is koek en ei, maar daar de eer sten niet gaarne hunne huid wagen, moeten die roofachtige, zwarte honden het doen. Ginder komt Thom aangereden." ♦Inderdaad, Jameion," nam Hapman nu het woord, ♦de zaak komt mp wonderlpk voorook de dieren zijn ongewond gebleven. Wat denkt ge daarvan?" ♦Dat gespuis schiet nooit op trekdieren. Gewonde dieren kunnen zij niet gebruikenmaar wij zul len scherp opletten, zonder iets te laten merken, tot wij hem betrappen, en dan dat spreekt van zelf hangen wij hem op aan den naastbpzijnden boom of schieten hem dood," antwoordde Jameson. ♦Ik weet het niet, Hapman," zeide zijne vrouw, ♦ik kan het niet gelooven. De jonge Boer maakt zoo den indruk van openhartigheid, ik acht hem nog goon sprake is, al word dit meermalen ver moed, ja zelfs verzekerd, tengevolge van de neder lagen, die zij in den laatsten tijd hebben geleden. Een dier berichten zegt ons, dat onder comoiaudant Olivier een gevecht geleverd is bij Bethulie togen de Engelschen onder generaal Gatacre, waarbij de Britten met groote verliezen werden terug ge slagen. Al mag aan dit wapenfeit niet te groote waarde worden gehecht, er blpkt toch uit, dat de Boeren nog den vijand staan. Ook Mafeking, dat volgens Engelsche berichten was ontzet, blijkt nog door de Boeren belegerd te zjjn en zelfs loopt de ontzettings-colonne veel gevaar zelf te worden in gesloten. De Ind. Beige, acht het niet onmogelijk, dat thans de periode van gemakkelpke overwinningen voor Lord Roberts voorbp is, dat thans de oorlog in een nieuwe phase is getredende laatste, maar ook de moeilijkste. De presidenten brengen de Boeren bijeen, die vastberadener zpn dan ooit, en bereiden zich voor op een hardnekkigen tegenstand. De kans is dus alles behalve groot, dat Roberts met half Mei te Pretoria zal zpn, zooals deskundigen te Londen berekenden. Men is daar zelfs reeds be dacht geweest op de mogelijkheid dat de Boeren in het eind naar het Noorden zullen trekken om in Rhodesia een plaats te vinden, waar zij buiten het bereik van de Engelschen zpn. Met het oog daarop is besloten in Rhodesia een nieuw korps op te richten, dat den naam zal dragen van »Rho- desian Field Force". Het korps zal 5000 man sterk zijn en onder bevel van generaal sir Frederick Carrington staan. Het zal niet gerocruteerd worden in Rhodesia, noch worden gevormd uit de politie- troepen der Chartered Company, doch waarschijn lijk worden samengesteld uit de verschillende ko loniale contingenten, die in Zuid-Afrika of daarheen onderweg zpn. Na den oorlog zou dit korps weer worden ontbonden. Rusland gaat steeds voort te trachten zpn macht in Azië uit te breiden en ofschoon zijne handelingen nog tegen geen bepaald land gericht zijn, is het toch vooral Engeland, dat een oog in 't zeil houdt. Men is daar niet gerust over de plannen, die Rusland in zpn schild schijnt te voeren en hoewel men meent dat het niets tegen Engeland heeft of zpn koloniale bezittingen zal aanranden, houdt men zich voortdurend op de hoogte van de geruchten, die omtrent Ruslands voornemens de ronde doen. Een eerste gevolg van Engelands zelf-gewilde moeite in Zuid-Afrika is reeds, dat Rusland bp machte is geweest, om in Klein-Azië aan John Buil een vlieg af te vangen. De Russische diplomatie heeft, waar zij met de Engelsche om concessies van den Sultan bedelde, het pleit gewonnen. Een hoofddoel van Rusland is zpn spoorwegnet in Azië uit te breiden en wel voornamelpk in Klein-Azië, waardoor de Sultan van Turkije nauw in dit streven van Rusland betrokken is en reeds eenige eischen van het steeds machtiger wordende Czarenrijk heeft toegestaan. De Voss. Ztg. kan verzekeren, dat dit bericht vol komen juist ismaar tevens heeft de Sultan, om de Duitsche Regeering eveneens tevreden te stellen, besloten de concessie voor de spoorweglijn van niet tot verraad in staat." Men kan niemand blootweg op zijn uiterlijk vertrouwen, Hetty. Juist menschen, die zoo open hartig schpnen, zijn dikwijls de ligtigste schepsels. Ik denk, dokter, voorzichtigheid ig beter te vroeg dan te laat, en de strijd, dien oize dappere War ning heeft doorstaan, ig een onbetaalbare waar schuwing," bracht mijnheer Hapman in 't midden. Pit Thom was naderbij gekomen en Jameson riep hem toe Hé, Thom, hoeveel jongens liggen daar in het gras te bijten, weet gij dat ♦Ja, mpnbeer, ik heb er veertien geteld, maar er moeten er meer zijn, zij zullen ze meegesleept hebben." ♦Wij moeten verder Thom 1" zeide Hapman. ♦Ja, mijnheer, daarom kom ik ook en zoo God wil, komen wij spoedig aan het zendolingskuis, want deze schurken vertrouw ik niet verder dan ik ze zie en in het gras is het slecht vechten. Komt, Zwartboys, vooruit 1" Met luid geschreeuw en het klappen der twee meter lange zweepen werden de ossen weer in be weging gezet en spoedig waren de diamantjagers aan de loerende blikken der Kaffers onttrokken, die uit het struikgewas als slangen op den buik kropen en met gloeiende oogen, vol haat, den wa gen nakeken, en weldra verried niets meer dat hier zulk een levendige scène was afgespeeld. A*an den rand van het grasveld, door hetwelk het gezelschap van dokter Jameson zjjn weg zocht, lag op een kleine hoogte het zendelingsstation. In Angora aan de Duitsche aanvragers toe te staan. Die spoorweg zal met Duitsch kapitaal worden ge bouwd, en bovendien zal Duitschland nog andere concessies krijgen in Klein-Azië. Maar voor Rusland ij; de hoofdzaak, dat het opnieuw een strategisch belangrijke spoorweglijn in Turksch Klein-Azië in beheer krijgt, die het zoo noodig voor het vervoer van zijn troepen zal weten te gebruiken. De mobilisatie van het Zwarte-Zee eskader en de feitelijke bedreiging van Russische zijde heeft den Sultan doen besluiten aan de eischen van Rusland toe te geven. Men verwacht zelfs een besluit, waarin aan Rusland het uitsluitende recht wordt toegekend, den spoorweg yan Kars naar Erzeroem aan te leggen verder verkrijgt Rusland het recht van voorkeur voor het aanleggen van spoorwegen in Noordoostelijk Klem-Azië. OostenrijkHongarije begint de wrange vruchten te plukken van een tweespalt, die reeds meer dan twee jaar in de Kamer heerschte. Een eindeloos aantal vergaderingen zijn gehouden, maar de resultaten daarvan waren al zeer gering, want sinds de oppositie het hoofd begon op te steken, zijn de noodigste zaken blijven liggen en is er niets voor het land verricht, omdat de Kamer niet werken kon door den onwil der anti-regeerings- gezinde partijen tegen de Regeering. In den laat sten tijd echter zijn een paar wetsontwerpen zonder noemeuswaardigen tegenstand aangenomen, waaruit men meent te mogen opmaken, dat de zucht tot dwarsdrjjven afneemt. Thans wachten nog een aan tal achterstallige en pas ingediende wetten tot be vordering van 's lands welvaart op afdoening. Het land snakt er uaar, nu handel en njjverheid gebukt gaan onder den onwil van het parlement. Om slechts een voorbeeld te noemen er is in de laatste twee jaren geen enkel openbaar gebouw, zooals post kantoren, gerechtgebouwen, wetenschappelijke la boratoria, enz., kunnen gebouwd worden, omdat de Staat sinds dien tijd zonder begrooting moest leven en zich daarom bepaalde tot het voorzien in de loopende behoeften. Het parlement is tot Mei verdaagd. De optimis ten meenen, dat de zaken voortaan een meer vreed zaam en vruchtdragend verloop zullen hebben, nu de stormperiode achter den rug schijnt. In Italië is een dergelijke parlementaire strijd ontstaan als in Oostenrijk en in Duitschland. Ter wijl echter in Duitschland de oppositie voorloopig heeft gezegevierd en het ten opzichte van veran deringen in bet reglement van orde nog bij be dreigingen is gebleven, gaat de meorderheid der Italiaansche Kamer tot daden over. Er is een voorstel ingediend tot herziening van het reglement van orde, waardoor men obstructie wil voorkomen. Dit heeft echter do verbittering versterkt. Het ministerie wil zich onzijdig houden en de beslissing overlaten aan de Kamer. Reeds zijn over het voorstel de debatten geopend en met een Btroom van amendementen hebben vele leden zich er tegen verzet, zoodat de tegenstanders van de obstructie juist door het voorstel den gere- gelden gang van zaken nog meer hebben belemmerd. In de Kamer vielen heftige incidenten voor naar aanleiding van het indienen eener motie, waarin de bijeenroeping der Constituante gevraagd werd de laagte tusschen den heuvel en de bedding van de Vaal-rivier, die in dezen tijd droog is, lag een Kafferdorp. Eenvoudig en net prijkte het aardige witte huisje, omgeven door een breede veranda en smaakvol aangelegde bloembedden, die, ondanks het heete jaargetij, met heerlijke bloemen bedekt waren. In de veranda zaten thans, tegen den laten namiddag, de Duitsche zendeling Halden, zijn vrouw, zijn bedienden, zijn eenige zoon Otto, benevens een oude boer, Jacobs genaamd, die hun een bezoek bracht. De laatste was een algemeen geacht menscb, want hij was het goweest, die op zijn hofstede in 1867 de eerste diamanten gevonden en de diamant koorts van Zuid-Afrika had afgewend. Misleidende Engelschen hadden hem toen de eerst gevonden steenen voor glas doen aanzien en zeker ware de goedgeloovige en openhartige man verder bedrogen geworden, indien de zendeling Halden hem niet met raad en daad geholpen en zijn bezit verzekerd had. Zoo kwam het, dat Jacobs door tusschenkomst van Halden een welgesteld man was geworden en hem ook op allerhande wijze zijn dankbaarheid bewees. Tegenover de Engelschen was zijn tot hiertoe I zoo vredelievend hart met doodelrjken haat vervuld 1 zoo hebzuchtig had hij hen zich niet voorgesteld. Sedert eenige dagen was Jacobs bij Halden op bezoek en was voor dezen en zijn vrouw altijd een gewilde gast. Halden, een Oost-Pruis van geboorte, was te Berlijn als zendeling opgeloid en zijn leermeester, de toenmalige zendelings-directeur Wangemann, prees hem als den ijverigsten zendeling uit zijn inrichtiug. Van vrij moedigen geost en louter door voor grondwetsherziening. De voorzitter was door het helsch rumoer genoodzaakt de zitting op te heffen. Een Kamerontbinding is te wachten. Ook in Denemarken is een ministeriëele crisis ontstaan, wat daar in lang niet is gebeurd. De ministers ondergingen in den laatsten tijd de eene nederlaag na de andere, waaraan zij zich niet langer wilden blootstellen. In de Donderdag ge houden zitting der Eerste Kamer deelde de mi nister-president mede, dat de Regeering besloten was heen te gaan wegens het in de Tweede Kamer gebleken verzet tegen de belastingontwerpen. Het aftroden geschiedt echter eerst na de sluiting der zitting, ten einde nog eenige loopende zaken af te doen. GOES, 26 Maart 1900. Bjj al de pogingen, die door de mogendheden van Europa en ook daarbuiten worden en zijn gedaan om den bitteren strijd in Zuid-Afrika te doen eindigen, is men nog geen stap nader gekomen tot den vrede. Het blijft bij woorden en iutusschen gaan de oorlogvoerende partijen voort met bloed vergieten en met vernielen van wat met zooveel tijd, moeite en kosten is tot stand gebracht ten bate van de nijvere bewoners van een nieuw, zich krachtig ontwikkelend land als Transvaal. Na den oorlog, al mocht die niet geheel ten nadeele van de Boeren uitvallen, zullen armoede, droefheid en de duidelijke sporen van vernieling de plaats in nemen van de welvaart, waartoe onze stamverwanten hun land in de laatste halve eeuw hebben weten op te voeren. Over de interventie der mogendheden laat do Arnh. Ct. zich aldus uit ♦Er is voor den leek zoo iets grievend teleur stellends in de houding van Europa tegenover den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De sympathieën van de volkeren zijn met de Boei en o, zeker, aan betui gingen daaromtrent ontbreekt het niet en wie weet, hoeveel onuitgesproken wenschen nog voor hun oorlogsgeluk worden gedaan, maar meer dan ooit mag men hier zeggenSympathie is goed, maar eet daar eens van. Een Regeering durft, tegeD het categorisch verbod van Engeland in, zich niet met de zaak te bemoeien. Lees maar eens het antwoord der verschillende Kabinetten op het telegram der Presidenten, inzonderheid dat van den Zwitserschen Bondsraad. Hot is een staaltje van beleefdheid, lie vigheid, zooals alleen het beruchte woordenboek der diplomatie gelegenheid geeft samen te stellen, maar het is koud als marmer. Kunnen nu, zoo is men toch geneigd te vragen, niet voor één oogenblik de Europeesche Staten samengaan, om dat mensckonteerend bedrijf van Engeland in Zuid-Afrika te verbieden Het masker is afgeworpen, voor de uitlanders wordt niet langer gestreden, het gaat om het goud en tevens om de afhankelijkheid der Republieken. Europa durft den Brit, die zoo van de Vredescon ferentie naar het slagveld is geloopen, niet tot rede brengen. En hoor tegenover die laffe houding van ons, ja, ook van ons, want de Regeeringen zijn onze ver tegenwoordigers, het heerlijke ldaroengeschal van het dappere troepje, dat aan de bladen laat seinen de goedheid zjjns harten gedreven, had hij zich, dertig jaar geleden met zijn vrouw naar deze ge westen begeven. Van mijlen ver en zonder vreemde hulp had hij uit de bergen het hout bijeengebracht om zijn huis te bouwen, slechts eenigo Kaffers hadden hem daarbij geholpen. Hij moest alles zelf zijn: metselaar en timmerman, bouwmeester en landbouwer, schoenmaker, kleermaker, smid en on derwijzer, want de inlanders kwamen tot den blan ken man en keken verbaasd zijn huis, zijn meube len en zijn leefwijze aan zij wilden van hem leeren. Hij vertelde hun, waarom hjj hier was gekomen en smaakte de groote vreugde, dat uit die roofzuchtige, heidensche Griqua-bewoners, landbouwende christe lijke mannen werden. Hij kon met gerechtvaardigden trots zeggen: ♦Ziet, mijne liefde is machtig geweest, want wat gij hier ziet, heeft het goede woord ge daan, zonder oenig bevel." Het was een flinke, schoongebouwde man, die Halden, een echte Duitsche reuzengestalte. Een half grijze volle baard omlijstte een gebruind, ener giek gelaat, waaruit een paar helder blauwe oogen de wereld vrijmoedig inkeken. »Wat was Afrika zonder ons, Duitschers," dit was zijn lievelings gezegde, en de luisterende Boeren knikten toestem mend en gevoelden zich eveneens echte Duitschers, zooals zendeling Halden. Ook nu was dit gezegde weer door hem aangehaald en Jacobs antwoordde daarop ♦Zie eens, Halden, die Engelschen beweren altijd dat wjj stamverwanton zpn. Sapperloot, dat is hui chelarij, want zooveel verstand heb ik wel in mijn Boerenschedel dat ik geleerd heb, dat de Angel-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1