1900. N°. 35. Donderdag 22 Maart. 87sic jaargang. VERHURING Gemeente-eigendommen. DE OVERGANGS-EXAMENS Vaccineeren en Hervaccineeren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet byblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. In een der eerstvolgende nommers vangt in ons blad de plaatsing als feuilleton aan van een zeer interessanten historischen roman uit Transvaal, ge titeld Onder de Boerenvlaguit de ontmoetingen van een zendeling, door Willem de Ruyter. Deze roman, waarvan wij van den Duitschen uitgever het vertalingsrecht verkregen, geeft in boeienden vorm en naar het leven een karakterbeeld der Boeren daarin worden geschetst hunne vader landsliefde, de machinatiën der Engelschen ten op zichte der diamantvelden en goudmynen, den roof tocht van Jameson en de voorbereidingen der Boeren voor den tegenwoordigen vrijheidsoorlog. De tragische liefde van een jongen Boer voor eene Engelsehe dame, die de rol van spion vervult, vormt het romantische gedeelte van het verhaal. Ook de nieuwe abonné's voor het tweede kwartaal zullen het feuilleton ontvangen van den aanvang af. De Uitgevers. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag 24 Maart 1900, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar by opbod trachten te verhuren het WOONHUIS wijk A no. 64», bewoond geweest door weduwe SWARTde Fouw, en wel voor één jaar, ingaande 1 April 1900. De voorwaarden liggen ter lezing op de secretarie van 's morgens 9 tot 's middags 2 uren, alwaar tevens de sleutel der woning is te verkrijgen. Goes, 20 Maart 1900. Burgemeoster en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL zullen in het openbaar gehouden worden in het schoolgebouw, op Vrjjdag 30 Maart e. k. des avonds van 68,30 uren, volgens onderstaand programma: Eerste klasse. 66.30 uur. Geschiedenis en Aardrijkskunde. 6.307 Wiskunde. Tweede klasse. 77.30 uur. Wiskunde. 7.308 Kennis der Natuur. 88.30 Nederlandsch. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bjjwoning van deze examens uitgenoodigd. Goes, den 19 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. VRIJDAG 23 MAART a. s. des namiddags te 2 uren zal in het Gasthuis gelegenheid gegeven worden tot bet doen De ingezetenen worden in hun belang uitge noodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Zoogenaamde trouwboekjes moeten worden mede gebracht. Goes, 21 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 21 Maart 1900. »In dank ontvangen te Goes voor Cronjé •n zjjno medegevangenen in het geheel f 175.10, waaronder een coupon en een pakje boe ken". Namens het Dames-Comité, Mevrouw Leignbs Bakhovende Jongh. De secretaris van het hoofdbestuur van de Vereeni ging der Bieten verbouwers meldt ons, dat, in tegenstelling van berichten in andere bladen, hij verzekeren kan dat er geene contracten gesloten worden op de voorwaarden door de fabrikanten gestold. De groete boeren onthou den zich geheeleen hoofdagent, die tal van sub agenten onder zich beeft, verklaarde dat hij slechts 135 gometen had kunnen contracteeren, dat niets is in vergelijking van andere jareneen ander hoofdagent had nog slechts 40 gemeten, natuurlijk alle van kleine, noodlijdende bietenbouwers. De boeren houden zich taai en verlangend zien we uit naar het besluit, dat de fabrikanten eerstdaags neme* moeten. De vereeniging ondervindt in deze campagne veel medewerkingnieuwe afdeelingen worden in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland op gericht, nieuwe leden sluiten zich by ons aan de bewijzen van adhaesie en aansluiting zijn ongekend vele, en liggen voor hen, die belang stellen in het succes der voreeniging, ter inzage. Wij weten uit vertrouwbare bron dat de groote fabrikanten be reid zijn f 9,50 te geven welk bedrag de ver eeniging eischt terwjjl de kleine fabrikanten bet op negen gulden willen houden. Nog slechts eenige dagen geduld en de landbouwers zullen ontvangen wat zij voor deze campagne verlangen. Een paar voorname landbouwers zeiden ons heden, dat zij, bet wachten moede, beginnen met vlas en boonen te zaaien. Het Vaderland acht het al een bijzonder opper vlakkig oordeel, wanneer den heer De Beaufort, onzen minister van Buitenlandsche Zaken slapheid en onhandigheid verweten worden, als hij niet zorgt dat Nederland nu zyn bemiddeling aan biedt om een vrede tusschen Engeland en de Boeren republieken tot stand te brengen, 't Zou, meent het blad, niet veel moeite kosten een aanbod te for muleeren en een weigerend antwoord te ont vangen. Maar wat zou dat baten Engeland beeft ook volstrekt afwyzend op het aanbod der Ver- eenigde Staten geantwoord. Het wil in dit conflict de inmenging van geen enkele mogendheid aan nemen. Tegenover een dergelijk besluit staat men schryft hot Vad. machteloos. Verondersteld al eens, dat het op de Conferentie te 's-Gravenhage gesloten arbitrage-tractaat reeds op dit conflict ten volle van toepassing kon worden geacht, dan zou er voor elke mogendheid zeker een bevoegdheid bestaan baar goede diensten aan te bieden »voor zoover de omstandigheden zich daartoe leenen" en de uitoefening der bevoegdheid zou door Engeland niet »als een minder vriendschappelijke daad" be schouwd mogen worden. Maar in geen geval zou Engeland verplicht zyn eenig aanbod van bemidde ling aan te nemen. En nu behoeft het toch wel geen betoog, dat, als de door de Vereenigde Staten gedane stap vruchteloos is geweest, er niet de minste kans op is, dat een andere mogendheid met beter gevolg tot een dergelyken stap zou kunnen overgaan. De wetsontwerpen voor de regeling van de landweer en den landstorm, die de reeds ingediende voordracht betreffende de regeling der levende strijdkrachten moeten aanvullen, zijn ter verzending aan de 8taten-Generaal gereed. Het is nu meer dan waarschynlyk, dat zij in de eerste op het aanstaande reces volgende bijeenkomst der Kamer gelijktijdig met de overige militaire wetten in de afdeelingen zullen onderzocht worden. De Eerst# Kamer is byeen geroepen tegen Maandag 2 April 1900, des avonds. Deze bijeonroeping is voornamelyk geschied ten einde in die week de Ongevallenwet in de afdee lingen te doen onderzoeken. Wissenkerke. In de op 19 dezer gehouden raadsvergadering werd met algemeene stem men besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 8800 a 4 's jaars, met jaarlyksche aflos sing van minstens f 200, ter bestrijding der kos ten van de aanbestede werken aan de haven te Kamperland. Rente en aflossing zullen gekweten worden uit de jaarlyksche opbrengst der haven- on leggelden. Tot secretaris der gemeente Schiedam is be- j noemd mr. G. J. Bisschop, thans secretaris van Vlissingen. I In #en te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering van de broederschap van notaris klerken in Nederland is besloten tot de oprich ting van een pensioenfonds en #en informatiebureau tot plaatsing van zonder betrekking zijnde leden. Mevrouw Steyn vraagt voor do Boeren, die te v#lde zijn moffen en bouffanten, waarvan zy gaarne zoo spoedig mogelyk een kist vol ontving, nu in het begin van April de winter invalt. Wi# helpt er mede om te breien of te laten breien De bouffanten moeten hoofd, hals en schou ders kunnen bedekkei, en daarom een half el breed en twee el lang zyn en van dikke wol gebreid of van wollen stof genaaid. Hoe spoediger men helpt boe beter. Men zende wat men tot dit doel wil geven, óf rechtstreeks aan de dames, die zich met de verzen ding naar Zuid-Afrika belasten, óf aan mevrouw Brummelkamp, Delistraat 37, Den Haag, die bet dan doorzenden zal. Naar aanleiding van dit verzoek vestigt de heer H. S. S. Kuyper in De Standaard er de aandacht op, dat alle in bet oog vallende kleuren op het oogenblik voor de Boeren onbruikbaar zijn. Roode, blauwe, paarse, witte, zelfs zwarte bouffantes zouden hen op zekeren afstand herkenbaar maken en dus in het belang der Engelschen zyn. Alle bouffantes en polsmoffen en zeker, zoo schryft genoemde beer, zullen duizenden Nederlandsche vrouwen aan mevrouw Steyn's roepstem gehoor geven moeten khaki-kleurig zijnd. i. donkergrijs, donkerbruin of donker grijs bruin. Een voor de bakkerij belangrjjke q u a e s t i e. De voorgaande week werd aan den heer A. W. Zwaneveld te Amsterdam bij deur- waardersexploit door den heer M. Witsenburg een partij Amerikaansch meel aangeboden, waarvan de ontvangst echter geweigerd werd. VermoedelykJ zullen we dus dientengevolge een proces mogen verwachten, waarbij de voor de bak kerij hoogst belangrjjke vraag zal worden opgelost, of de bakker, die een zeker merk heeft gekocht, verplicht is, alles te ontvangen wat men hem onder dien naam gelieft te leveren. NBakk. Ct.) Dekrijgsgevangen helden. Uitwis seling van krijgsgevangenen is gebruik. Over en weder ontlast bet, en brengt het aan eigen land- genooten verlossing uit onaangenamen toestand. Vooral ditmaal bestond er voor deze uitwisse ling aanleiding, nu Engeland weet dat het by even tueel beleg van Pretoria zijn eigen gevangen sol daten aan bet vuur van zijn geschut blootstelt, en dat de helden die het gevangen nam, voor een aanmerkelijk deel gehuwde mannon en huisvaders zyn. Dat Engeland desniettemin uitwisseling weigert, is dan ook niets dan een gedwongen erkentenis van eigen inferioriteit. Het ziet in, dat één >Boer" meer waarde ver tegenwoordigt dan drie Engelsehe soldaten, en dat het dus met 3.000 Boerenhelden vrij te laten, een militaire macht overgeeft, die mot 9.000 Engelsehe soldaten zou gelijk staan. Kreeg het er nu maar 3000 van zyn eigen leger vry, dan bleef er een verschil in waarde van 6000. En omdat het dien kwaden ruil niet aan wil, laat het zijn eigen offi cieren en soldaten krijgsgevangen te Pretoria. Hard, bitter hard voor Cronjé en zjjn helden. Maar toch, ook bjj hun bannissement naar St. Helena nemen ze de feitelijke erkentenis van bet machtige Brittanje meé, dat zelfs een Engelsch garde-soldaat tegen eon »Boeren"-schutter niet op weegt. (Stand.) Het Stop the War comité van den heer Stead, beeft naar aanleiding van lord Salisbury's antwoord aan de presidenten der Zuid-Afrikaausche Repu blieken mot algemeene stemmen een motie aange nomen van den volgenden inhoud »Daar het antwoord van den premier op den oproep van de presidenten Krugor en Steyn het masker afrukt en voor het eerst de zoo lang ont kende waarheid onthult, dat deze oorlog is begon nen voor de vernietiging van de onafhankelijkheid van het Hollandsche element in Zuid-Afrika, ver klaart het comité dat thans de tijd is gekomen voor allen, die gezind zijn tegen de voortzetting van een verdelgingsoorlog, om zich te vereenigen in #en plechtig protest door alle middelen, die voor de vrije burgers van dit land zijn opengelaten te gen een staatkunde, die in strijd is met plechtige eeden van het volk en die dit land dry ft tot oen mis daad tegen h#t boginsel der nationaliteit, dio sinds de verdeeling van Polen baar weerga niet had ge vonden." Uit Rome wordt aan de Daily Chronicle ge seind dat bet V atikaan geen verzoek heeft ont vangen om te intervenioeren in den oorlog tusschen de Boerenrepublieken ob Engeland. Het gerucht dat de Paus een encycliek ten gunste van den vrede zou uitvaardigen wordt tegengesproken. Het Engelsehe Hoogerhuis heeft de o o r 1 o g s- leeningwet in alle lezingen aangenomen. Het Lagerhuis keurde met 182 tegen 30 stemmen in tweede lezing de financieele voorstellen der Re geering goed. De ijverig voortgezette opgravingen op de plek, waar B a b y 1 o n gestaan hoeft, hebben in den laatston tyd weer verrassende resultaten opge leverd. Niet alleen meent raon sporen gevonden te hebben van het paleis van Nebucadnezar, maar zelfs melden berichten, dat op negen kilometers afstand van den Euphraat uitgestrekte bouwvallen met den toren van Babel in verband gebracht kunnen worden. (N. R. C.) Geljjk wij reeds meldden kwam uit Parijs het bericht, dat Engeland door een ernstig gevaar wordt bedreigd in Egypte. De secte der Sinussi, die negen millioen aan hangers telt, zou op het punt zijn in massa op te staan, en zich te werpen op de Engelschen in het Nijldal. Sinussi is een nieuwe profeet, dio de geloovigeu zal aanvoeren^ in den heiligen oorlog tegen de blanken. Mohammed-es-Sinussi is de zoon van een rechtsgeleerde uit Algiers, die, toen by in 1859 stierf, verklaarde dat zijn zoon de ware Mahdi was, die geroepen wordt de Mohammedanen te vereeni gen, en te doen strijden tegen bet ongeloof. Overal waar bet Sinussisme optrad werden de grondslagen van het geloof en van de staatkunde verbeterd de aanhangers van den »profeet" zijn voorstanders van moraliteit, gastvrijheid en eerlijkheid zij eiscben stipte gehoorzaamheid en stilzwijgendheid en laten geen vrouwen toe tot hunnen kring. De profeet is thans 55 jaar oud, en is slechts eenmaal gezien door een Europeeër, dr. Nachtigall, die enkele bijzonderheden over hem heeft medegedeeld. Hjj trekt rond, lesgevende en predikende zijn leer, die overal aanhangers vindt. Volgens de legende is hij een afstammeling in de rechte liju van Mohammed's meest geliefde vrouw en heeft hij alle kenteekenen, die volgens de profetie van den profest geëischt kunnen worden. Hij heeft kolonies gesticht in Tripoli, Tunis, Algiers en Marokko zijn aanhangers hebben zyn leer verbreid door do Sahara, onder alle stam men, tot aan bet meer Tchad, tot in Somaliland en Senegambie. En overal zijn wapens bijeenge bracht, en zijn kameelen gereed voor den grooten heiligen oorlog, die zyn aanhangers eens verwachten. De Review of Reviews zegt, dat Sinussi herhaal delijk blyk gegeven heeft van groote staatsmans talenten. Hij bevrijdde de slaven en liet hen onder wijzen, met het gevolg dat iedere slaaf, dien hy dus behandelde, een propagandist geworden is voor zyn leer. Hij bezit alle eigenschappen voor een volksleider, en door zijn bezielend woord en de fascinatie, die uitgaat van zijn gekeele wezen, is hij in staat geheel Afrika, Arabië en zelfs Indië in vuur en vlam te zetten. De opstand onder het Soedaneesche garnizoen van Omdurman, door generaal Wingate als een onbeteekenend voorval gemeld, is volgens de Re- view het eerste signaal geweest van den komenden storm. »Het is duidelyk, dat de meest gunstige tijd voor Sinussi om handelend op te treden, gelegen is in een oorlog tusschen Frankrijk en Engeland, of als een der beide landen gewikkeld is in een grooten oorlog, zoodat een zijner tegenstanders, of beiden, de handen vol hebben. Dat gunstige oogen blik acht hij thans gekomen, door den oorlog in Zuid-Afrika. Sedert den Krimoorlog heeft Engeland nooit zoo de handen gebonden gehad, als thans. Niemand kan den duur en den omvang voorzien van den strijd in Zuid-Afrika. Niemand kan na gaan, welke moeilijkheden bet ontbreken van een leger hebben kan, in andere streken. Met verzwakte garnizoenen in Indië, om millioenen Mohammeda nen onder den duim te houden, met een vijandige stemming in Europa, met het naderend onheil in Noord-Amerika en met het ergste van alles, een regeering, die volkomen onbekwaam is om den ernst van den toestand in te zien en aan de moei lijkheden het hoofd te bieden, ziet de Review den toestand zeer ernstig in." (Hand.) Derde brief van dhr. Waheke. Elandsfoutein, 26 Jan. Met welk recht do detectives te Durban ons op het Fransche schip ondervroegen, is mij een raadsel. Niet alleen informeerden zy belangstellend naar onze particuliere zaken, doch ze gingen zelfs zoo ver met te verklaren, dat verscheidene onzer van boord zouden worden gohaald, waarover we ons by den kapitein hebben beklaagd. >Zoolang ik kapitein ben van deze Fransche boot, gaat niemand van boord, was zijn antwoord en konsekwent is hij gebleven, want toen eenige dagen later de Engelsehe autoriteiten een onzer mede-passagiers wilden arresteeren, heeft hij den detectives den toegang tot zijn schip ontzegd. Van hoogerhand was het ons verboden (waar schijnlijk door Percy Scott) op den rand van onze eigone boot te zitten, en oen ieder die zulk een vermetelheid durfde begaan, werd met een dreigend g#baar van een der Engelsehe mariniers verjaagd. v Het kwam my ter oore dat zich aan boord van de Bundesrath vier Trausvaalsche burgers bevonden, die streng werden bewaakt, eu het mocht my ge lukken ze iu een geisoleerd hoekje met twee schild-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1