Joubert met zyn familie op den wal. Deze beer heeft echter geen kans gekregen aan boord te stappen, want evenals haviken schoten de detectives op hem ios en ging hy De Lange achterna. Ik hoorde hem nog roepen »Zeg alles in Pre toria", wat ik hem beloofde, hoewel ik zelf lang ■iet zeker was, dat ik er zou komen. Doornat van het overspattende zeewater kwamen we eindelijk aan boord en ik ademde vrijer, toen ik me onder de bescherming van de tricolor bevond. Stel u mijne verwondering voor, toen De Lange 's avonds heel stilletjes aan boord was gekropen. Natuurljjk dacht ik dat hp was losgebroken of de schildwachten had omgekocht, doch zoo erg bleek het niet te zijn. Kapitein Harrish, voor wien hij gebracht was, had hem losgelaten onder voorwaarde dat hjj geen wapenen tegen de Engelsche troepen zou opnemen en daar er slechts twee wegen openbleven, nl. »ja" te zeggen of de gevangenis, had De Lange toege stemd en er geen bezwaar in gezien zoo gauw mogelijk het ongastvrije land te verlaten. Nog twee dagen bleven we in de Tafelbaai voor anker om te lossen en te laden en toen we eindelijk wegstoomden, wuifden we kapitein Harrish en zijn trawanten een hartelijk tot weerziens in de Staats- modelschool toe. Een dag van Kaapstad kwamen we een Engelsch zeilschip tegen, dat zeker in lang niets van den oorlog had gehoord, want het vroeg met vlaggen Hoe met den oorlog De officieren grinnikten van genoegen, toen zy terugseinden »Zeer slecht voor de Engelschen." O die Fransehen aan boord waren zoo fel gebeten op de Engelschen. Die Fashoda-quaestie zit hun nog dwars in de maag en zij schamen zich wel een beetje, dat zjj zich destijds zoo hebben laten af schrikken door Albion's grooten mond. Den lOen Januari kwamen we te Durban aan en lieten 's middags het anker vallen tusschen H. M. S. Terrible aan de oene zijde en het Duitsche oorlogs schip Condor aan de andere zjjde. Er scheen geeu plaats in de haven te zijn en volgens den loods moesten we bovendien wachten tot den volgenden dag om de »bar" te kunnen passeeren. Een hoera ging op van de Bundtsrath, toen wij binnen kwamen, dat door de Franschen hartelijk werd beantwoord. We werden aan het Duitsche schip vastgemeerd en toen begon de conversatie. We hadden elkaar natuurlijk veel te vertellen en het was werkelijk interessant te zien hoe vriend schappelijk de Franschen en Duitsckers zich aan elkaar trachtten verstaanbaar te maken, hoe ze elkander hunne avonturen vertelden en hoe heimelijk de Duitschers fleschjes Munchener bij ons aan boord smokkelden, alsof er nimmer een 1870 had bestaan. Ik ergerde mij aan het gezicht van de mariniers in »Khaki" (dan ziet men ze op zee niet zoo dui delijk als zij gekleed zijn als de kleuren des velds) die aan boord van het Duitsche schip de baas speelden. We lagen nauwelijks stil of de detectives kwamen aan boord, gewapend met de impertinentie, die wo kennen en vol dienstijver. Drie hunner waren vroegere Johannesburgsche detectives, die waar schijnlijk om »zekere" redenen waren verhuisd en uit weerwraak den vijand hunne diensten hebben aangeboden. (Wordt vervolgd.) Oorlog Transvaal. Sinds den intocht van Roberts in Bloemfontein is er in den oorlog eene betrekkelijke stilte. Lord Roberts heeft in Bloemfontein een groote hoeveelheid spoorwegmateriaal buitgemaakt. Hij zelf maakt melding van acht locomotieven en vele wagens. En daar hij in staat was met deze wagens een geheele brigade naar het zuiden te zenden, moot het aantal wagens, zelfs als de brigade niet zco heel compleet is, vrij aanzienlijk zyn. Daar er geen spoorwegambtenaren waren, zijn de treinen voorzieü van Engelsche soldaten, voor den dienst. Het buitmaken van dit spoorwogmateriaal is, na de capitulatie van Cronjé, een der ergste slagen, die den Boeren kon overkomen. Het is onbegrijpe lijk, dat zij de gelegenheid om dit spoorwegmato- riaal weg te voeren ongebruikt hebben gelaten. Tijd 0121 het in veiligheid te brengen was er genoeg en door het achter te laten geven zij generaal Ro bert* een groot strategisch voordeel. Generaal Joubert is te Br&ndfort aangekomen. Bij deze plaats, gelegen aan den spoorweg van Bloemfontein naar Kroonstad en verder naar Pre toria, op 35 mijlen ten Noorden dor voormalige Vrijstaatsche hoofdstad, schijnen zich de Boereu- commando's te vereenigen om den opmarsck der Engelschen te weerstaan. Overigens schynt het meer en meer, dat een groot gedeelte der Vrij staters niet geneigd is den strijd voort te zetteu. Zullen wij nu waarlijk ons opschrift »do Oorlog in Zuid-Afrika" moeten veranderen in de Engelsch- Transvaalsche oorlog? vraagt reeds de N. R. Ct. In de Kaapkolonie lezen wy van opstandelingen, die bij vijftig tegelyk zich onderwerpen en hun wapen* inleveren, en Vrjjdag seinde Reuter uit Bloemfontein, dat er al 400 Vrij staters, gehoor zamende aan Lord Roberts' proclamatie, zich heb ben overgegeven. Eergisteren seinde hjj, dat de groote meerderheid der Vrystaters naar huis gaat, en gisteren werd uit Bloemfontein geseind, dat 800 Vrystateri zich aan generaal Pole-Carew hebben overgegeven. Laten wij nog hopen, dat het bericht overdraft, zegt de N. R. Ct. Toch zijn er veege teekenen gezien. Fraser, die met zijn heele partij in den Volksraad Chamberlain's politiek van verleden jaar haast even sterk veroordeelde als de partij van president Steyn en die met heel zijn partij als één man stemde voor het besluit om de Z.-A. Republiek trouw bij te staan, do man, die, schoon Engelsch van sympathieën, tegenover het Engeland, dat het vrije bestaan der zusterrepubliek bedreigde, zeide, dat hij zich zou weten te herinneren een republi kein te wezen, deze man heeft als wij het Engelsche bericht gelooven mogen president Steyn gemis aan zedelijken moed durven verwijten, omdat bij niet begeerde met hem, Fraser, en zijn soort zich te onderwerpen. Hij wordt nu met burge meester Kelner over stedelijke aangelegenheid ge nadiglijk geraadpleegd. Collins, do onder-secretaris van biunenlandsche zaken, heeft Papenfus reeds als landdrost van Bloemfontein verdrongen. Do N. R. Ct. gelooft echter nog niet, dat pre sident Steyn alleen gelaten is. De dapperheid, die de Vrijstaters in menig gevecht getoond hebben, do edele geestdrift, waarmede zij zich vrijwillig in den oorlog hebben begeven, dat kan niet bij allen, nog bij de meesten niet, voor vrees of moedeloos heid hebben plaats gemaakt, nu de Engelsche wa penen eindelijk ook een kans hebben gekregen. Laat ons nog andere berichten afwachten Uit het kamp der Boeren bij Glencoe werd 15 Maart geseind Generaal Botha heeft gisteravond een toespraak gehouden tot twee kommando's, die hem geestdriftig ontvingen. Een nieuw systeem van verschansingen over de Biggarsbergen wordt thans voltooid. Men gelooft, dat de stellingen onneembaar gemaakt zijn. Uit Parys seinde men gisteren De ochtendbladen spreken met verontwaardiging over de proclamatie van generaal Pretyman, waarbij de Vrijstaters, bin nen 16 kilometer van Bloemfontein wonende, die zich niet onderwerpen, met rebellen gelijkgesteld worden, met verbeurdverklaring hunner hoeven. De Eclair zegt, dat deze monsterachtige maatregel moet geduld worden zonder protest van Europa, want dit zou het ernstige gevaar doen ontstaan de Boeren op te wiuden en verschrikkelijke weerwraak uit te lokken. Uit Pretoria maakt dr. Molengraaff, hoofd van het inlichtingen-departement, bekend, dat de ver liezen der republikeinen tot vóór het ontzet van Kimberley en Ladysmith bodragen hebben gesneu veld 677, gewond 21*29, door een ongeluk gedood 24, door oen ongeluk gewond 171, aan ziekten ge storven 99, zieken die hersteld of nog onder be handeling zjjn 1251totaal 4351. Uit Kaapstad werd Zaterdag gemeld »Wegens ziekte van zeventig gevangenen is het vertrek der transportschepen naar Sint Helena uit gesteld. Er zyn vele gevallen van besmettelijke ziekte, maar de autoriteiten hopen, dat deze Woens dag afgezonderd zullen zijn. Het blad de Argus verneemt, dat de Transvalers naar Sint Helena gezonden zullen worden, terwijl de Vrijstaters te Simon stad zullen blijven in af wachting van de eindbeslissing. De oneenigheid tus schen Transvalers en Vrijstaters is zoo hevig, dat er bijzondere maatregelen moeten genomen worden om ongeregeldheden te voorkomen. Schiel is een voorwerp van afkeer voor de andere gevangenen en een bijzondere schildwacht is aangewezen om hem tegen gewelddadigheden te beschermen." Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen to Poortugaal ds. A. W. van Krevelen te Haamstede. Gereformeerde kerk. Beroepen te Oud-Vosmeer ds. J. A. de Bruin te Emmen. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de openbare school te Baarland is benoemd de heer C. Moerdijk, in ge lijke betrekking aan eene christelijke school te Bergen-op-Zoom Benoemd tot onderwijzer (tijdelijk) aan de openbare school te Kalenberg gem. Oldemarkt (Over- ijsel), de hoer C. M. de Blinde te Wemeldinge. KclïjnspSaat. Van de 239 in deze gemeente op 1 Januari 1900 aanwezige kinderen tusschen 6 en 12 jaar bezochten er 234 de school. Van de overige 5 zijn er intusschen 3 school gekomen, de 2 overige, beiden in 1893 geboren, zijn schippers kinderen, die meevaren. Het absolute schoolverzuim heeft hier 'dus weinig te beteekenen. Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding eener circulaire door het hoofdbestuur van do Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen aan de reeds ontbonden afdeeling to Zevenbergen gericht, werd Donderdag aldaar eene vergadering van bieten verbouwers be legd, ten einde weder eene afdeeling te vormen. De vergadering was schaars bezocht, in aan merking genomen de vele grieven, die schier alle bietenverbouwers tegen het huidige contract rneenen te hebben. Desniettegenstaande werd do afdeeling geconstitueerd en telt zij reeds 32 leden. Het algemeen oordeel dor aanwezigen was om alsnog met kracht tegen het tegenwoordige contract te ageeren, aangezien het verkoopen op de daarin vervatte voorwaarden niet wel mogelijk bljjkt. Bij de aanstaande groote vergadering van bieten- verbouwers, die binnenkort in Zeeland zal plaats hebben, zullen van deze afdeeling een of meer leden worden afgevaardigd, ten einde de grieven der af deeling tegen het thans bestaande bietencontract aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. (N. R. Ct.) Rechtszaken. 's-Gravenhage. De zaakHaas, veroordeeld door het Hof te Amsterdam wegens oplichting van effecten, is door den Hoogen Raad verwezen naar het Hof te 's-Gravenhage. Gemeu:ïcie Berichten. Eei*seke. Tengevolge van de liquidatie der firma De Groot Bolier alhier is do vorige week de stoomboot Be Oester y de eerste, die bij de kunst matige oesterteelt gebruikt werd, in andere han den overgegaan. Zij zal voortaan onder den nieuwen naam van Sophie te Höxter aan de Weser in Wcst- phalen dienst doen als sleepboot bij het baggeren van grint. Het in dienst stellen van bedoelde boot bij de oestercultuur op de Ooster-Schelde, in 1881, ver- wokto heel wat outevredenheid on afkeuring. Men vreesde dat door het opwoeien van slik en vuil de oesterbankeu bedorven zouden worden. Nu. de oesterbanken zijn sedert bedorven, althans het product is sedert sterk in kwaliteit verminderd, maar of dit door do toepassing der stoomkracht is, is een andere vraag. Zooveel is zeker, dat het door genoemde firma gegeven voorbeeld door verschei dene kweekers nagevolgd is. GaiSi. Op 1 April a. s. is als lichtwachter te Rilland aangesteld geworden J. de Veij alhier, en zulks in de plaats van Bogert, die op verzoek op dien datum als zoodanig naar Hansweerd is over geplaatst geworden. Hansweerd. Hedenmorgen liep in zwaar lekken staat binnen het zeilschip Koophandel, gezagvoerder G. v. d. Vliet, met vitriooL van België naar Vlake. Het schip zal op de slikken worden gezet en den kelijk hier gelost worden. Van 815 Maart werden van Ierseke ver zonden 380.000 leverbare oesters, tegen de volgende prijzen: 7072 K.G. f3545, 60—68 K.G. f 18 '24, 50—58 K.G. f 12—15, 45 K.G. f 9-10, 40 K.G. f5—7. Een zonderling nest voor ratten. Een ingezetene van Keitrakenszand, zoo meldt men ons van daar, kwam des morgens by het aantrekken van zjjn pan talon tot de griezelige ontdekking, dat eene rat in den zak daarvan des nachts eenige jongen bad ge worpen. Onnoodig te zeggen, dat dit verblijf den onwelkomen logé's niet ongestoord werd gelaten. Te Numansdorp is in de grind, afkomstig uit den Ryn bij Emmerik eene kies gevonden van den Maminouth, de voorwereldlijke olifant (Elephas primigenius). De kies weegt ruim twee K.G. en heeft de eerbiedwaardige afmetingen van 21 i/g bij 14 c.M. De grootste dikte bedraagt 5 Us c.M. Drie Italianen hadden zich te Carthagena in de kolenruimte van het ss. Preston verstopt, waren op zee voor don dag gekomen en kwamen te Rot terdam aan in plaats van in Engeland, zooals zo gehoopt hadden. De politie nam hen in bewaring. Te Lage Zwaluwo had een jongeling, oud 22 jaar, werkzaam in don tuin der ouderlijke woning, zijn geladen geweer medegenomen om musschen te schieten, en dit tegen den kant eon er sloot gezet. Toen hij later het geweer wilde vatten, ging het schot eensklaps af en kreeg de jonkman de volle lading in de borst. Buren, die op het hooren van het schot kwamen toeloopen, vonden zyn lijk ba dende in bloed. Huwelijk met een gevangene. Men schryft uit Den Bosch aan het Hbld. Het verzoek aan de Koningin van jhr. A. Ver hei] en en mej. B. M. Vilain tot het slaiten van een kuweljjk bij volmacht, is afgewezen. Een vorig bericht van onzen correspondent blijkt dus voorbarig geweest te zijn. Te Kampen is onder geweldig geraas en ge kraak een huis bijna geheel ingestort. De bewoner, alleen aanwezig, kon nog bijtyds vluchten. Een der balkon bleef in schuine richting staan. Het Utr. Dagblad vermeldde dat H. M. de Koningin een oud-üollandsch zilverkastje, vervaar digd door den spoorweg wachter Israël, aangekocht had. H. M. heeft dit in »De Wekker" aangekocht, waar reeds eerder werk van Israël verkocht werd. Tegelijk heeft 11. M. daar, behalve veel koperwerk en ander snijwerk, een spiegel aangekocht, waarvan do Ijjst door een Volendammer visschor gesneden is. Deze spiegel is, met enkele andere voorwerpen van den zelfden houtsnyder, wel het belangrijkste wat op dit gebied nog gemaakt wordt door de fan tasie die, hoewel gebonden aan de geometrische figuren, zich hier zoo rijk heeft uitgesproken. De patiënt Schorff, uit Appeltern, zal binnen kort het Rijkskrankzilinigengesticht te Medemblik, naar aun de N. R. Ct. gemeld wordt, verlaten, ten einde verder verpleegd te worden te Ermeloo-Veld wijk. De patiënt Spiering, do »blikken dorainé", is in zooverre hersteld, dat hij bijna dagolijks op het land werkt. De Nijm. Crt. weet voorts mede te deelen, dat verleden week voor de vierde maal een onderzoek is ingesteld naar de verstandelijke vermogens van eenige loden der familie Scherff te Batenburg, en wel door den geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht ^Veldwijk" te Ermeloo. Om een halven cent. Een lezer van het Hbl. schrijft daarin het volgende naar aanleiding van het medegedcoldo in ons vorig no. Hoe bolacbelijk het ook schijne dat een verschil van f 0,005 op deze wijze wordt behandeld, zoo dient men toch toe te geven dat de rekenplichtige ambtenaar moeielijk anders handelen kan. Zou het medegedeelde indien ook al niet als curiositeit misschien nut kunnen hebben om te dienen als illustratie, welke plaag halve centen in het rekenplichtig beheer kunnen opleveren. Misschien kan het aanleiding zijn tot onderzoek der vraag of niet een wettelijke bepaling gewenscht is, dat het recht vergchaft in alle schrifturen bij geldbedragen gedeelten van centen beneden ty* weg te laten on van af 1/2 vol te rekenen. Hoe onbeduidend ook de gedachte maatregel klinke, zouden wellicht velen en vooral de reken plichtige ambtenaren er mede gediend zjjn. Bij den bouw dor nieuwe beurs te Amsterdam is Zaterdag een werkman met een wagen vol gteenen door het breken of uitslippon van een korteling (hout, gestoken in een steigergat van een muur) op de straat gevallen. De man werd bewusteloos opgenomen en naar het gasthuis vorvoord, waar bleek, dat hem de boom van den wagen door het dijbeen was gedrongen. Do man is kort daarop overleden. Zwarte Jannetje", de Veenendaalsche pro fetes, 8chjjnt de aandacht van de justitie te trekken. De laatste godsdienstoefening, door haar geleid, werd door twee marechaussées en een rijksveld wachter bjjgewoond. Een weduwe te Utrecht werd Vrijdagnacht plotseling uit den slaap wakker geschrikt door een geweldig rumoer voor hare woning. Toen zij naar do oorzaak daarvan ging zien, zag zij zekeren M. den vroegeren beminde van hare dochter, voor de deur staan, die op hoogen toon verlangde binnen gelaten te worden, daar hij het meisje wenschte te spreken. Natuurlijk werd hem hierop geantwoord dat aan zijn verlangen niet kon worden voldaan, waarop de man echter zoo boos werd, dat bij de straatdeur stuk trapte en zich met geweld toegang verschafte. Eenmaal in huis zijnde, dreigde hij alles kort en klein te slaan en bleken ook zijn bedoe lingen ten aanzien van het meisje allesbehalve vrede lievend te zijn. Gelukkig bleef het slechts bij bedreigingen, doordien een der buren, door het kabaal gewekt, de hulp der politie inriep, op wier nadering M. door een achterdeur ontsnapte. Het wasschen van glacé-handschoenen met benzine heeft al vaak aanleiding gegeven tot onge lukken. Ook zonder deze gevaarlijke «tof gaat het wassckon goed, men gebruikt dan een oplossing van zeep in warme melk. Aan te raden is op den halven liter van deze oplossing een tot schuim be slagen eierdooier door te roeren en een paar droppels geest van salmiak erbij te voegen. De handschoenen worden aangetrokken en met eon wollen lapje, met het mengsel bevochtigd, afgewreven. Hangt men dan de handschoenen in de schaduw te drogen, dan blijft het leer zacht. (R. N.) Zaterdag is te Arnhem overleden jhr. mr. P. F. L. Bouwens van Horigen, oud-burgemee*ter van Horssen, die de vorige week by een rytoer van zyn paard is geworpen en een paar uur onop gemerkt op een heideweg is blijven liggen. Het nieuwe station te Esschen op de Bel gische gren*, dat verleden jaar voor het gebruik werd afgekeurd, is voor het publiek geopend. De visitatie is zeer ruim, zoodat opdringen niet meer zal voorkomen en het veld voor zakkenrollers zeer beperkt is. In den Staat Ontario bestaat eene stad, die geheel uit wit marmer is opgebouwd en, wat nog zonderlinger is, geheel onbewoond is. Voor een zeker aantal jaren ontdekte men op die plaats een goudader. Het feit wag spoedig be kend en lokte in korten tijd 5000 goudzoekers. Bij het graven vond men veel wit marmer en, daar de tijd drong, bouwde men eenvoudig de heele stad in wit marmer. De goudmijn leverde niet op wat men er van verwachte. Na twee jaar vond men geen goud meer. Er bleef dan ook spoedig geen ziel achter in de marmeren stad. In de westelijke provincies van Pruisen is de kolen nood nog steeds zoo groot, dat vele panne bakkerijen bang zyn, dat zy niet met hun arbeid zullen kunuen voortgaan. Er wordt van verschillende zijden gevraagd om verandering van de spoorweg tarieven, opdat er niet zooveel kolen naar het buitenland zullen gaan. Door het uiterst langzame aankomen der levensmiddelen in Ladysmith is de gezondheids toestand in de «tad de laatste dagen weer veel ongunstiger. De burgers hebben daarom bevel ont vangen de stad te verlaten. Bij Kneuttingen (Rijnprovincie) ontspoorde Vrijdag een werktrein op een particulieren spoor weg. Twee werklui kwamen onder de locomotief en waren dadelijk dood, drie stierven onder het vervoer en vijf zijn deels zwaar, deels licht gewond. De stakende mijnwerkers in Bohemen nemen een dreigende houding aan. Zy rukten in grooten getale op naar Bruc en verzamelden zich daar by het spoorwegstation. Een sterke macht cavalerie, politie en gendarmes belette hen de stad binnen te trekken. Men vreesde voor bloedige botsingen. Te Lubock zijn da schilderknecbti, te Bremen de werklieden in de houtbewerkings-nijverheid (za gerijen enz.) tot werkstaking overgegaan. Op Sicilië is een merkwaardige ontdekking gedaan. Het Kamerlid De Prisco, die reeds lang in zyn bezittingen fcij Boscoreale opgravingen laat doen, waarbij 0. a. prachtige gouden en zilveren voorwerpen zijn gevonden, die te Parijs en te Na pels te bezichtigen zijn, heeft thans een nog be langrijker vondst gedaan. Men heeft namelijk een oude villa uitgegraven en daarin reeds vier kamers ontdekt, waarvan de wanden met uitstekend uitge voerde en goed bewaarde frescos bedekt zijn. De figuren worden als voortreffelijk beschreven en de kleuren als wonderlijk frisch. Een correspondent te Colenso van de Standard and Diggers' News meldt het volgende »Na het gevecht aan de Toegela vond een burger een kame raad dood in de schans. De arme man had vijf kogelwonden in zyn hoofd. Hij lag daar dood en stijf, met zijn vinger op den trekker van zijn ge weer. De burger wilde zijn kameraad begraven, en trachtte daartoe het geweer uit zijn hand te krijgen. Toen hij het geweer naar zich toehaalde, ging bet schot af en de kogel ging door zijn maag, tenge volge waarvan hij kort daarna bezweek." Soldaten voor Chamberlain. Groote opschudding heerschte onlangs in het Duiticbe stadje Gera, in een der vorstendommen Reuss. Er wa* uit Londen een officiëele brief ontvangen, die voor een aantal ambtenaren ernstige gebeurtenissen scheen te voor spellen. Wat was geschied Eenige maanden ge leden hadden eenige stamgasten" aan Chamberlain een pak met tinnen soldaatjes en paardjes gezonden>

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2