1900. N°. 34. Diusdug 20 Maait, 87sle jaargang. OOESCIE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Be prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Bienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wekelijksch algemeen overzicht. Het is thans beslist, dat vooralsnog geen der mogendheden interventie zal aanbieden en omge keerd heeft Engeland doen weten, dat het Britsche gouvernement niet voornemens is eeuige tusachen- komst te aauvaarden. Door Duitschland werd naar Pretoria geseind, dat de Regeering alleen dan tus- schenbeide kon komen, wanneer beide oorlogvoe rende partjjen haar daartoe uitnoodigden. Buiten dien werd er bijgevoegd, heeft Duitschland belangen in Zuid-Afrika, zoodat het de voorkeur zou ver dienen dat Mogendheden, die niet zulke belangen hadden, allereerst de oorlogvoerende partjjen daar over polsten Duitschland zou anders beschuldigd kunnen worden van baatzuchtige beweegredenen. Wanneer men interventie bij weigering van een der partjjen doorzet, dan grijpt men met de andere hand naar mobilisatie en het gevolg zou zijn, dat de oorlog nog grooter uitbreiding kreeg en van een Zuid-Afrikaansche een Europeesche werd. Met zjjn Fransche grenzen is Duitschland wel verplicht voorzichtig te zijn. De publieke opinie in Engeland is daarom zeer tegen Duitschland, vooral door de betoogingen ten gunste der Boeren en de manifestaties tegen de Engelschen. Deze laatsten hebben zelfs in het Lager huis een onderwerp van bespreking uitgemaakt en do secretaris vaD Buitenlandsche Zaken moest ver klaren, dat er werkelijk Engelsche onderdanen te Dresden mishandeld waren. Ook in den Franschen Senaat is het verzoek om interventie door een der leden ter sprake gebracht. Het antwoord van den minister Delcassé was, even als dat van Duitschland, dat heide partijen moeten toestemmenbovendien, zeide hij, de Republiek moet om zjjn eigen belangen denken en doelde daarbij op de goede verstandhouding, die er bestaat met Rusland. Doch ondanks dit alles en al is de toon der meeste bladen van dien aard, dat men de kans op een ge zamenlijk optreden der groote mogendheden uiterst gering mag noemen, zoo bljjven de geruchten over interventie en de pogingen het daarheen te leiden, aanhouden. Het is de Daily Mail, welke uit Rome verneemt, dat ook de Paus een verzoek van de presidenten Kruger en Steyn heeft gekregen, zijn bemiddeling aan to bieden. Doch de Paus moet haar niet hebben aangedurfd, overtuigd zjjnde, dat Engeland op het oogenblik niet in de mogelijkheid verkeert vrede te sluiten. Evenwel moet de Paus het voornemen hebben een brief aan koningin Vic toria te schrijven, waarin hij haar smeekt, het ver der storten van bloed te doen ophouden. Hetzelfde blad verneemt uit Brussel, dat dr. Leyds een besliste weigering van den Belgischen koning heeft ontvangen op zijn verzoek om be middeling, en het blad voegt er bjj een dich terlijke vrijheid misschien dat de koning ver bolgen moet zijn over dr. Leyds' verbljjf te Brussel. Met welke uitbundige vreugde de berichten van de overwinningen in Engeland ook zijn ontvangen, er bljjft daar toch een minderheid bestaan, die de opheffing van de onaf hankeljjkheid der Republieken evenzeer afkeurt, als dit op het vaste land ge schiedt. Dit bleek toen de vorige week in het Lagarhuis de oorlogsleening aan de orde was. Na mens de Ieren verklaarde Redmond zich er tegen uit eigenbelang, nl. omdat Ierland nu nog meer werd belast, doch anderen deden dit uit principe tegen den oorlog en tegen de annexatie der Repu blieken. Intusschen geven de Boeren den moed nog niet verloren, ondanks de berichten uit Engelsche bron, dat hun schrik is aangejaagd door hunne laatste verliezen en dat oneenigheid tusschon Transvalers en Vrjjstaters is ontstaan Tegenover de laatste be wering staan echter de reeds gemelde woorden van Kruger»De Burgers, Steyn, Joubert en ik zelf, zoowel als alle anderen, zijn eendrachtig. Er is geen oneenigheid. God sta ons bij Te Pretoria, weet men, heeft het woord van Sa lisbury veel verbittering verwekt en het besluit doen nemen zich liever dood te vechten dan zich over te geven. Bljjft die stemming aanhouden en dat is te wachten dan kan de oorlog nog lang duren en steeds ruwer en wreeder worden. De win ter staat in Zuid-Afrika voor de deur. Reeds nu wordt geklaagd dat de Engelsche paarden onbiuik- baar worden. Epidemieën zullen niet uitblijven in den regentijd. En ook indien Engeland door zjjn overmacht in 't eind overwint, zal het komen in een land waar alles is verwoest, het volk verarmd, maar dan heeft het de goudmijnen, indien ook deze niet door de Transvalers verwoest worden, de goud mijnen, die de bron van alles zijn, zooals Kruger steeds heeft gevreesd. Of Engeland intusschen op andere wjjze bemoeie- ljjkt zal worden, ziedaar eene vraag, waarop het antwoord waarschijnlijk bevestigend zal zijn. Zoo zegt reeds de Memorial Diplomatiquedat een ern stig gevaar Engeland in Egypte bedreigt. De sekte der Sinussi, negen millioen aanhangers tellende, zou op het punt zijn in massa op te staan en zich op de Engelschen in het Njjldal te werpen. Do Fransche Kamer hield zich onledig met de behandeling voor bet voorstel tot het verleunen van kwijtschelding van straf aan allen, die bij de Dreyfus-zaak zijn schuldig bevonden, behalve aan de veroordeelden door het Senaat-Hooggerechtshof. In do amnestie-commissie zeide de minister-presi dent, dat aan dezen geen kwijtschelding kan wor den verleend, aangezien de ervaring heeft geleerd dat de verwijdering dier veroordeelden uit de maatschappij heeft bjjgedragen tot herstel van de rust in Frankrijk. Het was echter niet noodig hun de vrijheid te weigeren, waut zij zelf hebben, hoe vreemd het ook schijnt, te kennen gegeven geen amnestie te ver langen. Ook mevrouw Henry beeft een brief ge schreven aan de Senaat-commissie, waarin zij ver zoekt van amnestie verschoond te blijven. Dreyfus, die nog altijd te Carpentras is, grondt zijn protest tegen de amnestie daarop, dat hierdoor de processen verhindord worden, die het nieuwe feit zullen aan den dag brengen, noodig voor een nieuwe revisie, waarop bij voortdurend blijft aan dringen, t§n einde in de gelegenheid te worden gesteld naast zijn vrijheid ook zijn verloren eer terug te krjjgen. Die amnestie, zoo schreef hij, zou uitsluitend geschieden ten bate van generaal Mer- cier, den voornaamsten bewerker der gerechtelijke misdaad van 1894, die, door een ironie van het lot, als lid des Senaats geroepen zal worden om ten eigen bate daar vóór te stemmen. Ik verzoek den Senaat mij mjjn reoht op de waarheid en de justitie te laten. De inlijving van Finland bij Rusland gaat lang zaam, maar zeker hare voleindiging te gemoet. Op voorstel van den gouverneur-generaal heeft de Czaar de bepaling afgeschaft, dat alle personen, die tot gouverneurs in het vorstendom worden benoemd, een bijzonderen eed hebben af te leggen, indien zij bij het in Russiscben staatsdienst treden reeds vroeger een ambtseed hadden gedaan. Ook is af geschaft de bepaling, dat de Finlandsche gouver neurs den eed moeten afleggen op de grondwet van het grootvorstendora. Nog zijn er plannen in bewerking om de bevoegdheid der gouverneurs en van den Senaat te beperken. Reeds heeft een gene raal, die jaren lang de hulp was van den minister van Financiën, ontslag aangevraagd of moeten aan vragen. Zijn plaats zal waarschijnlijk niet meer worden vervuld, maar eenvoudig worden bezet door den minister zelf, zoodat Finland weldra geen amb tenaren meer zal bezitten, die het belang van het land bij den Czaar kunnen bepleiten. De Russische staatsbank besloot om binnenkort een bijbank te Wiborg te openen de eerste in Finland. De wereld is op het einde van Finland reeds lang voorbereid, merkt de Köln. Zeit. op, zonder in staat te zijn om er iets aan to doen. In het belang der menschelijkheid zou het blad echter wenschelijk vinden, dat Rusland het kort maakte. Dit langzaam dooden der Finsche zelfstandigheid herinnert al te zeer aan het wreede spel van kin deren, die een vlieg den eenen poot na den andoren uittrekken, en zich eerst nog wat met het stuip trekkende lichaam vermaken, alvorens zjj het beest vertrappen. GOES, 19 Maart 1900. Het Handelsblad schrijft »Een meesterlijke manoeuvre op het oorlogsterrein hebben de presidenten der twee Repu blieken gedaan Het Britsche ministerie werd door den brief, dien ze schreven, gedwongen zijn positie te verraden. De Boeren en de geheele wereld weten nu waarop het aankomt. Het is een veroveringsoorlog, dien de Britten voeren, gelijk wij in Nederland sinds lang vermoedden, maar wat nu door de bekentenis van den overmachtige ontegensprekelijk werd. Weggebezemd zjjn al de futiele aanleidingen tot den twist, waarvan gebabbeld werd toen Chamber lain twist zochtweggebezemd zijn de grieven van de belangwekkende Uitlanders, van die Heloten, die vertrapte slaven, die millioonen verdienden als kapitalist en 40 gulden in de week als werkman, en die het edelmoedige Engeland daarom bevrijden moest van het ondragelijk juk, dat de wroede Boeren hun op den fleren nek legden Gelijkheid tusschen blanken, stemrecht voor vreem delingen, die tijdelijk verblijf houden in een onaf- hankelijken staat, alles is als spinnerag weggebezemd. De ware aanleiding tot den oorlog is erkend De Britsche regeering kan in de onafhankelijkheid der beide Republieken niet toestemmen Zie zoo, nu weet de geheele wereld de beteeke- nis van dezen oorlog. De presidenten hebben de Britsche ministers uit bun schuilhoek gedreven." En de luitenant-kolonel C. de Wit schrijft in de N. R. Ct.: »Hoewol hieromtrent waarschijnlijk slechts bij zeer weinigen onzekerheid zal hebben bestaan, is in de zitting van het Engelsche Hoogerhuis van 13 dezer het karakter van den strjjd in Zuid-Afiika officieel vastgesteld de Boeren voeren een onafhan kelijkheids-, de Engelschen een veroveringsoorlog De beide Presidenten vragen den vrede, hoofd zakelijk op voorwaarde, dat de republieken als souvereine internationale staten zullen worden er kend de Engelsche regeering antwoordt, dat zjj niet bereid is in de onaf ban kelijkheid van de eene of andere republiek toe te stemmen. Kruger en Steyn zullen wel begrepen hebben, dat zij geen ander antwoord te wachten hadden, maar zij hebben er dit mede gewonnen, dat En geland thans offieiëel kleur bekend heeft, dat de bewoners der republieken met zekerheid weten waar het om te doen isdat zjj onder hot Caudijnsche juk moeten doorgaan of strjjden tot don laatsten man. Mocht er iets waar zijn van de geruchten, die nu en dan opduiken omtrent tweespalt tusschen de verbondenen, dan zal het uit de hoogte gegeven antwoord van den erfvijand het gevoel van soli dariteit versterken tusschen de vrije mannen ten noorden en ten zuiden van de Vaal, en zullen zij begrijpen, dat het weinig ter zake afdoet, op welken oever van de rivier do inval tot staan wordt gebracht. Gelukt het, den Engelschen een eervollen vrede af te dwingen, dan zal uit den aard der zaak de on afhankelijkheid der beide republieken moeten wor den erkend." Benoemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat bij de werken in de buitenhaven van het 'kanaal door Zuid-Beveland dhr. W. A. Dor maar Pz. te Goes. Het examen om als leerling aan 'sRjjki veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in de eerste helft van Juli. Aanmelding vóór 1 Juni. Zie voorts de Staats-Ct. no. 63. Bij verschillende postkantoren wordt thans opgaaf gedaan van het aantal brieven en drukwer ken, welke op Zondag worden verzonden. Een en ander heeft ten doel, zoö mogelijk den Zondags dienst belangrijk te beperken. Hbl Uit Duitschland wordt gemeld, dat HH. MM. de Koningin der Nederlanden en de Konin gin-Moedor in Mei te Arolsen verwacht wor den, ter bijwoning van do huwelijksplechtigheid van prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont met den graaf zu Erbach. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Ver een i g i n g is tot heden ingekomen of ingeschre ven tot een bedrag van f 1,101,414,17 en bij het Ned. Roode Kruis een totaal bedrag van f204,118,26 i/2. De centrale commissie tot ondersteuning van noodlijdenden door de aardbeving en vloed golf op C e r a m en omliggende eilanden beeft tot nog toe ontvangen totaal f 16,957,12. Bovendien heeft de Amsterdamsch* commissie rechtstreeks f 4560,50 overgemaakt. Men schrijft aan den N. R. Ctuit 's-Gra- venhage Ten vervolge op de laatste mededeeling wordt omtrent de verrichtingen van het door mevr. van Loon en gravin van Limburg Stirum opgerichte comité tot verstrekking van kleedingstu k - k e n enz. aan krijgsgevangen Boeren ge mold, dat blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Londen, Donderdagavond ontvangen, de Engelsche regeering de gevraagde vergunning aan den heer de Waal, consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, heeft verleend, tot uitreiking aan de krijgsgevangenen van do alhier bijeengezamelde boeken, versnaperingen, dekens en kleodingstukken. De bedoelde zaken zijn dan ook reeds Vrijdagmid dag in dertien kisten verpakt naar Rotterdam ver zonden, vanwaar zij door tusschenkomst der Am- sterdamsche firma de Vries Co. naar Havre ver scheept worden, om den 27en por stoomschip Gotx van de Compagnie des Cbargeurs réunis rechtstreeks naar Kaapstad vervoerd te worden, waar zij dan over een viertal woken zullen aankomen. Indien de gevangenen tusschentjjds naar St. He lena overgebracht mochten zijn (hetgeen gebeurt Red.) zal onze consul-generaal van de eerstvoor- komende scheepsgelegenheid kunnen gebruik maken om de bedoelde goederen hunne bestemming te doen bereiken. Veel oponthoud is daarbij niet te vreezen de afstand tusschen de Kaap en St. He lena is kort. Wat de verzamelde geldsom betreft (ongeveer f 1000), deze wordt ter beschikking van den con sul-generaal gesteld, deels voor mogelijke onkosten, deels om naar gelang van de hem gebleken behoefte het noodige voor do krijgsgevangenen aan te koopen. De Temps verneemt uit Londen de meening, welke in militaire kringen heerscbt, omtrent de huidige moeilijkbeden, waaraan lord R o- berts het hoofd heeft te bieden. De troepen in Natal zullen minstens drie weken noodig hebben om tot een nieuwe actie in staat te zijn. De commando's, die Roberts in den rug zitten, moeten onschadelijk gemaakt worden, alvo rens de marsch naar het noorden kan worden be gonnen. Tegen de oproerige Afrikaanders zijn drie colonnes uitgezonden, een ten noorden van Prieska, een ten westen van De Aar en een ten zuiden van Carnavon. Een niet onaanzienlijke troepen macht wordt bezig gehouden op de lijn KaapstadDe Aar. Vervolgens moet de opperbevelhebber omtrent de plannen der Boeren vernomen hebben, dat te genover hem slechts een betrekkelijk gering getal vijanden staat, doch dat een groote macht zijn ver bindingslijnen zou bedreigen. Buitendien zouden de Boeren een demonstratie tegen Kimberley in den zin hebben. De Gaulois heeft eveneens een bericht uit Londen ontvangen, dat men in Westminster donker keek tengevolge van slechte berichten uit Bloemfontein. De 2000 inau, in de richting van Springfontein vooruitgeschoven, zouden in een hinderlaag zijn gevallen, of zich in elk geval in een moeilijke po sitie bevinden. Onder voorbehoud. (Hand.) Tweede brief van dhr. Wabeke. Pretoria, 24 Jan. Het is in Kaapstad slechts uit te houden al* men gloeit van imperialisme en wie dat niet doet heeft 25 maal op een dag een woordenwisseling. Een komische vertooning kan men geregeld aan schouwen als er nieuws van het front is. De stoom fluit der 2Ym«-drukkerij wordt dan 5 minuten lang opengezet en een ieder holt daarheen om de leugen bulletins te verslinden. Oude deftige keeren mot witte vesten, dames, die hondjes achterna slepen, schreeuwende koelies en kaffers, uitlanders en andere Britsche subjects stormen drukkerijwaarts om zich te laven aan de bronnen van de Yellow-Press of Argus. Volgens deze volksvoorlichters kunnen er nog een paar honderd Transvalers over zijn, want tot die conclusie komt een ieder, die de getallen, in hunne bulletins opgegeven, van af het begin van den oorlog optelt. Dat die coëfficiënten te groot moeten zijn komt niet in het publiek verstand op. Zoover denkt men niet door. De Argus zegt het en dus is het waar. Het Boeren-geschutvuur is slecht, de granaten springen niet, natuurlijk, doch in de Yellow-Press van 2 Jan. staat, dat »een bom", die in Ladysmith viel, alleen 8 officieren doodde of verwondde. Der gelijke voorbeelden kan men bij dozijnen aanhalen. Ze spreken zich zelf tegen. Natuurlijk waren we erg verlangend uit Kaapstad weg te komen en was het voor ons een groote teleurstelling, dat de Fransche boot, waarmede we besloten hadden een goed heenkomen te zoeken, een week over den tijd binnen kwam. Daar de Campana ongeveer een half uur ver in zoo lag, was het noodzakelijk ons met een. stoom bootje daarheen te laten breugen. Wij zouden af varen bjj de clocktower. De Lange en ik zelf hadden juist onze bagage aan boord gebracht en achtten ons reeds veilig, toen er een Engelsche kapitein met zjjne handlangers op mij los kwam met de woorden >Are you Mr. de Lange (zjjt gij mynheer De Lange?) De man kon maar niet gelooven dat ik ^mijnbeer De Lange" niet was cn wou me op stel en sprong meenemen. Nadat ik mijn naam op eenige brieveu-enveloppes had laten zien, vroeg bjj of ik mr. De Lange kende, wat ik bevestigend beantwoordde. Of hij hier was wist ik natuurlijk niet. De Lange, die gedurende deze conversatie achter mij stond, was in een mi nimum van tijd verdwenen bij het hooren van zjjn naam. Zoo'n stoombootje biedt echter slechts een zeer beperkte ruimte aan om te vluchten en toen dc kapitein het vaartuigje liet doorzoeken, werd mijn vriend gevonden en weggevoerd. Hij had nog juist tijd om mij toe te roepon Schrijf alles naar Holland vóór hij met zijn bewakers tusschen een troep lachende en gillende kleurlingen verdween. Het geksto was, dat ik al zijn geld in bewaring had en we in de agitatie van het oogenblik hieraan geen van beidon dachten. Toen De Lange weg was, verscheen de heer

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1