1900. N°. 32. Donderdag 15 Maart. 87sle jaargang. VERHURING Gemeente-eigendommen De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Trijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaat' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag 24 Maart 1900, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar bij opbod trachten te verhuren het WOONHUIS wijk A no. 64", bewoond geweest door weduwe SWARTde Fouw, en wel voor één jaar, ingaande 1 April 1900. De voorwaarden liggen ter lezing op de secretarie van 's morgens 9 tot 's middags 2 uren, alwaar tevens de sleutel der woning is te verkrijgen. Goes, 14 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 14 Maart 1900. Lord Salisbury beeft gisteren in het Engelsche Hoogerhuis het volgende telegram van de presidenten Steyn en Kruger, gedagteekend Bloemfontein 5 Maart, voorgelezen »Het bloed van duizenden, die door den oorlog geleden hebben, en het vooruitzicht van het zede lijke en stoffelijke verderf, dat Zuid-Afrika nu dreigt, maken het voor beide oorlogvoerenden noo- dig, zich kalm af te vragen waar zij om vechten. Uit dien hoofde en met het oog op de beweringen van verschillende Engelse he staatslieden, dat de oorlog begonnen is met het bepaalde doel, het ge zag der koningin in Zuid-Afrika te ondermijnen, achten wjj het onzen plicht, plechtig te verklaren, dat de oorlog alleen begonnen is als een maat regel van verdediging tot vrijwaring van de bedreigde onafhankelijkheid der Republiek als een souvereine internationale staat, en alleen voortgezet wordt om de onbetwiste onafhankelijkheid van beide repu blieken als souvereine internationale staten te ver krijgen en de verzekering te erlangen dat die onder danen van de koningin, die met ons aan den oorlog deelgenomen hebben, niet het minste leed zal weder varen. Op deze voorwaarden alleen verlangen wij den vrede hersteld te zien, terwijl er ons, indien de Engelsche regeering besloten is de onafhanke lijkheid der republieken te vernietigen, niets over blijft dan op den ingeslagen weg te volharden, vertrouwende dat God ons niet verlaten zal. Wij hebben geaarzeld deze verklaring eerder af te leggen, omdat wij vreesden dat, zoolang bet voordeel aan onze zijde was en onze legermacht verdedigende stellingen ver in de Britsche koloniën bezet hield, een zoodanige verklaring het eergevoel van het Engelsche volk zou kwetsen, maar nu het prestige van het Britsche rijk door het gevangen nemen van een onzer legers geacht mag worden hersteld te zgn en nu wij daardoor gedwongen zijn geworden andere stellingen, welke onze legers bezetten, prijs te geven, is dat bezwaar opgeheven. Wij kunnen (nu) niet langer aarzelen, de regeering en het volk van Engeland tegenover de geheele beschaafde wereld duidelijk uit te leggen, waarom wij vechten en op welke voorwaarden wij bereid zij den vrede te her stellen." De strekking van dit telegram, zoo deelde Salis bury mede, was hoofdzakelijk te vragen, of de En gelsche regeering de onbetwiste onafhankelijkheid der republieken als souvereine internationale staten wil er kennen, en aan te bieden om op die voorwaarden den oorlog te eindigen. Het door de Engelsche regeering den 11 Maart gegeven antwoord komt op het volgendeneer: In het begin van October 1.1. heerschte er vrede tusschen de koningin en de twee republieken onder de conventies, welke toen golden. Er was een dis cussie gevoerd tusschen de Engelsche en de Trans- vaalsche regeering, waarvan het doel was, herstel van zeer ernstige grieven, waaronder Engelsche ingezetenen van Transvaal leden, te verkrijgen. In den loop der onderhandelingen had Transvaal, bij weten van de Engelsche regeering, aanzienlijke wa peningen getroffen. De Engelsche regeering nam dientengevolge maatregelen om te zorgen voor daar mede overeenkomende versterkingen van de garni zoenen te Kaapstad en Natal. Geen inbreuk op do rechten, door de conventies gewaarborgd, had er tot dusver van Engelsche zijde plaats gehad. Plot seling verklaarde Transvaal, na een beleedigend ul timatum gesteld te hebben, den oorlog en de Vrij staat nam een gelijken stap. In voorziening van deze handelingen had Transvaal vele jaren lang op enorme schaal een militairen voorraad opgestapeld, die alleen bestemd kon zijn om gebruikt te worden tegen Engeland. De presidenten maken eenige opmerkingen van negatieven aard over de oogmerken van deze toe rustingen. Wij achten het niet noodig de opgeworpen kwestie te bespreken, maar het gevolg van die toerustingen, met groote geheimzinnigheid bewerk stelligd, is geweest, dat het rijk gedwongen is eon inval het hoofd te bieden, die bet rijk een kost baren oorlog en het verlies van duizenden kostbare levens bezorgd heeft. Deze groote ramp is een straf, die Engeland ondergaat omdat het in de laatste jaren berust heeft in het bestaan van de republieken. Mot het oog op het gebruik, dat de republieken gemaakt hebben van de positie hun geschonken, en de rampen, welke hun ongeprovoceerde aanval het gebied der Koningin heeft toegebracht, kan de Engelsche regeering op het telegram der presidenten slechts antwoorden met te zeggen dat zi$ niet bereid is, in onafhankelijkheid voor de een noch de andere republiek toe te stemmen. De leden van het Hoogerhuis juichten het ant woord zeer toe. In het Lagerhuis protesteerde Labouchere ertegen. Het was niet alleen een misdaad, maar ook een fout. Het antwoord was een onrecht en een schande voor Engeland. Turkije had er evengoed op kunnen aan dringen om Griekenland als een onaf hankelijk land weg te vagen, omdat Griekenland Turkije beleedigd en tot een oorlog gedwongen had. Sir Wilfrid Lawson protesteerde ook tegen het telegram. De oorlog zeide hij is langen tijd een verdedigingsoorlog genoemd, maar nu vernemen wjj, dat zijn doel is vernietiging van de onafhan kelijkheid der twee republieken. Als dat het doel is, dan is het een lafhartige en schandelijke daad. (N. R. Ct.) Men meldt uit den Haag Nader vernemen wij, dat het telegram, waar bij onze consul-generaal te Pretoria bericht heeft gezonden van het verzoek der presidenten van de Z.-A. Republieken om bemiddeling van Neder land in den oorlog met Engeland, Zondagavond laat bier aan het ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen. De minister van dat departement heeft er zoo spoedig mogelijk zgn ambtgenooten mede in kennis gesteld, waarop reeds Maandagmorgen de minister raad in buitengewone vergadering is bijeengekomen ter beraadslaging over deze gewichtige quaestie. Blijkens het 81e jaarverslag van de Coöpera tieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, in de vergadering van gisteravond uitgebracht, is in het afgeloopen boekjaar het aantal leden gestegen van 246 tot 256, met een gezamenlijk bedrag aan gestorte aandcelen van f 18851,97 Va- Het reser vefonds bedraagt f 10812,78. Het nieuwe boek jaar vangt aan met een bedrag aan spaargel den groot f 105385,86 1/2. Aan voorschotten heeft de vereeniging f 129108,14 uitstaande. Aan intressen ontving de Bank f 6562,96, terwgl zij'aan intressen uitkeerde f 3456,71 Vt» zoodat eene zui vere winst werd gemaakt van f 3106,241/3. Hiervan wordt f611,89 1/3 gevoegd bij het reserve fonds, terwijl 5 op het aandeelen-kapitaal zal worden uitgekeerd en aaD de drie leden van het bestuur voor hun arbeid eene som van f 1600 werd toegekend. De gezamenlijke omzet der Bank be droeg f 853099,33 Vi- De volgens rooster aftredende commissarissen J. A. van Heel en P. A. Pennings werden herkozen. Men schrgft ons De klacht wordt nog al eons geuit, dat goed ontwikkelde arbeiders niet erg meor geschikt zijn voor hun werk, dat ze te veeleischend worden, hooger loon verlangen enz. Die ontevre denheid schijnt vooral de oorzaak te zijn, dat som mige werkgevers het volk maar zeer weinig willen ontwikkelen, het slechts een minimum van kennis willen toedeelen. Daar tegenover staan anderen, die te recht beweren, dat hun beste arbeiders ook do meest ontwikkelden zijn. Nu mag de veronder stelling van te veeleischend niet vrg zijn van over drijving, 't valt toch niet tegen te spreken, dat een ontwikkeld mensch zich meer mensch gevoelt en daarom ook een menschwaardig bestaan eischt. Dewgl evenwel in het land der blinden éénoog koning is, meenen velen al heel wat te zijn, als ze boven hun medearbeiders uitblinken, en in hun dagelijksche gesprekken loopen ze, te pas en te onpas met hun meerdere geleerdheid te koop. De waardeering hunner collega's prikkelt hen en ze meenen het bijltje er wel bij neer te kunnen leggen. Ongelukkig moeten velen dan weldra onder vinden, dat ze zelfs nog niet eens kunnen voldoen aan de eischen voor de minste rijks- of gemeente betrekking, en de zoogenaamde knappe arbeiders helpen nu het aantal vergrooten van hen, die in de bestaande toestanden groote onbillijkheid zien en de maatschappij willen helpen hervormen, 't Kan daarom niet genoeg gezegd en herhaald worden, dat een algemeene, betere ontwikkeling het deel moet worden van iedereen, maar dat meerdere kennis niet bepaald insluit dat handenarbeid iets vernederends is, waarvan men zoo spoedig moge lijk moet trachten af te komen. Integendeel, een ontwikkeld arbeider of ambachts man is een sieraad van zijn stand. Zg zijn het, 1 die op de maatschappelijke ladder gemakkelijk eenige sporten hooger klimmen. Gepaste ontevre denheid heeft hen naar middelen doen uitzien ter verbetering hunner positie. Met prüzenswaardigen ijver werken zulken zich er boven op en toonen der wereld wat een ernstige wil vermag. 's-Gravenpolder. De volksleesbiblio theek is Dinsdagavond gesloten. In dezen winter- beeft de commissie 18 zittingen gehad voor 65 lezers, die 900 boeken gelezen hebben, variëerende tusschen 61 en 35 per keer. Er is in den afge loopen leescur8us ontvangen f 36,51, uitgegeven f 18, zoodat het goed slot f 18,51 groot is, welk bedrag het volgend leesjaar ten goede komt. Reeds zijn weder vele boeken toegezegd de vraag naar Transvaalsche lectuur was zeer groot, zoodat de commissie besloot deze soort te vermeerderen en duplicaten van geliefkoosde boeken aan te schaffen. De Rijksmiddelen brachten in Febru ari jl. op f 8.569.006.90 tegen f 8.265.344.62 in Febr. 1899. De opbrengst is over de eerste twee maanden van 1900 f 17.792.831.02 1/9 tegen f 17.009.547,59 i/, over de eerste twee maanden van 1899. lerseke. In een druk bezochte meeting onder leiding van den heer J. J. van der Peijl werd Maandagavond besloten tot de oprichting van een schietvereeniging lerseke's Weerbaarheid Er traden 62 leden toe. In het bestuur, dat een ontwerp-reglement zal opmaken, werden gekozen de heeren J. J. van der Peijl, voorz., J. M. Bles, vice-voorz., J. Steenblok, socr., E. de Jonge, penningm. en G. Leijs, H. Snijder en M. van Es, commissarissen. Naar het Dagblad verneemt, zal na de afdoe ning der Leerplichtwet, waarvoor men nog deze week denkt noodig te hebben, met het afdeelings- onderzoek van het wetsontwerp op de volks huisvesting aangevangen worden. Wegens ongesteldheid van het lid der Tweede Kamer, mr. Kolkman, lid van de commissie van voorbereiding voor de woningwet, was het sectie- onderzoek, dat na de algemeene beraadslagingen over het Leerplichtontwerp op de agenda stond, uitgesteld. Naar het Hbl. verneemt, komt bjj het depar tement van Waterstaat in bewerking een wetsont werp tot verzekering der zeevisschers tegen ongevallen. De heer K u y p e r heeft gisteren de verga dering van de Tweede Kamer weder bijgewoond. Ook de heer Tak van Poortvliet, die sedert de terugkomst der Kamer na het winterreces af wezig was, woonde nu weer de vergadering bjj. Naar vernomen wordt is een der groote woonhuizen, aan het einde van de Prinsengracht in den Haag gelegen, eenige huizen voorbij het gebouw >Pulchri Studio", door het Rijk gehuurd, ten einde dat in te richten als Hof van arbitrage en permanent bureau van de Vredescon ferentie. Alvorens de huur is afgesloten werd het gebouw bezichtigd door den minister van buitenlandsche zaken, den heor De Beaufort, en den gezant van den Tsaar bij ons hof. De mogendheden, die tot de uit de vredesconferentie voortgevloeide overeen komsten zjjn toegetreden, zullen gezamenlijk de kosten van inrichting, enz. dragen. Tolen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van één lid d#r Prov. Staten zijn officiëel candidaat gesteld de heeren G. B 0 1 i e r G z. Sr. te Scherpe- nisse (anti-rev.) en C. A. H. W a g h t 0 to Tolen (lib.). De stemming heeft 27 Maart plaats. Te Middelburg werden bjj de gisteren ge houden verkiezing candidaat gesteld de bh. H. P. den Bouwmeester (lib.) en P. D i e 1 e m a n (antir.) Mej. Bevnen, hoofdverpleegster van het Nederl. Roode Kruis bij de Boeren, is, blijkens door de familie ontvangen berichten, reods geheel her steld van de typheuse koortsen, die haar in Januari ongeveer een maand onttrokken aan haar taak, welke zij thans weer met nieuwen moed hervat heeft. (N. R. Ct.) De Belgische Minister heeft besloten de grens gesloten te houden. Ook de quarantaine-stallen blijven bestaan. Een zuster van de eerste Nodcrland- scho ambulance schrijft, dd. 14 Januari, uit Pretoria aan hare ouders o. a. Ik heb alle reden tot tevredenheid, want niet tegenstaande hier overdrukke werkzaamheden zijn de schrijfster is in de staatsmeisjesschool te Pretoria van 's morgens half zes tot 's avonds 10 uurwe 50 gewonden hebben, die allon gehol pen moeten worden en daar de Boeren gewend aan de buitenlucht zjjn, moeten velen door ons naar buiten gedragen worden, ben ik toch zoo gezond als ooit. Wij zijn hier met ons drieën, een voor 'g nachts en twee des daags, en worden bijgestaan door eene onderwijzeres. Ik doe mijn werk met plezier, heb geen last van de warmte en kan uit stekend met Boeren overweg. De voeding is hier uitstekend, en dit is juist zoo slecht bij Ladysmith. Het water ziet daar bruin, bij operaties moet er een staan waaien om vliegen te verjagen er heerscht veel typhus en dysenterie. En nu iets over de patiënten, die hier Donder dag aankwamen. Het was een troepje om bij te huilen. Ik heb maar al te vaak last vau die zoo bekende prop in de keel, wanneer ik die kalme berusting zie van een forschen krachtigen man, vader van 8 kinderen, wien beide oogen werden uitgeschoten, en de tranen liepen mij langs dc wangen toen hij na de godsdienstoefening (we lezen, bidden en zingen 's morgens met alle patiënten) voor de overwinning bad en vroeg of God 't licht wou zijn voor zijn ziel. Een tweede patient, de onderkaak geheel verbrijzeld een ander met ver brijzelde armen en typhus en 0. a. een jongen van 15 jaar, stil uit huis weggeloopen om mede te vech ten, met doorschoten djjbeen. Dus allen ernstig gewonden. Vanavond kwam nog een Duitsch officier, die een trap van een paard tegen zijn knie kreeg en zijn knieschijf brak, en een Duitscbe zuster met ontsteking aan beide ooren, die geopereerd moeten worden. Ik ben zoo eindigt zij door den directeur van de Z. A. S. M. gevraagd mij na den oorlog aan die maatschappij te willen verbinden. De Velddag van don Ned. Chr. G e h. O n t h. Bond, die den 2n Pinksterdag zal plaats hebben, wordt gehouden op de prachtige buiten plaats »De Hartekamp" van baron B. van Verschuer te Heemstede bij Bennebroek. Er zullen door onder scheidene sprekers toespraken worden gehouden, terwijl het gezang wordt begeleid door twee geheel onthouders-muziekcorpsen Oorlog Transvaal. Londen, 13 Maart. Roberts rapporteert, dat French te middernacht twee heuvels, Bloemfontein bestrykende, in bezit nam, na hevigen tegenstand. Een broeder van President Stcijn is gevangen genomen. En verder, dat hij 70 dooden en 320 gewonden bad. De wonden waren ernstiger dan gewoonlijk, omdat de Boeren ruim gebruik maken van uitzet- bare kogels. Deze berichten, gisteren door ons ontvangen, vin den wij in de bladen van hedenochtend bevestigd. Omtrent deze gebeurtenissen verneemt de Daily News bet volgende uit Ventersvlei Wij (de Engelscbon) verlieten Aasvogelkop Maan dagmorgen, aanrukkende op Ventersvlei. Het leger volgde de Kaalspruit. Roberts' hoofdkwartier was gevestigd in een hoeve van den rechter Gregorowski. Door den weg langs de Kaalspruit te volgen, ver schalkte Roberts weer de Boeren, die er op reken den dat de Engelschen den weg langs de Modder- rivier zouden volgen, waar zij zich verschanst had den. Wij vonden onderweg de boerenhoeven ver laten en met de witte vlag er op. Overal duidden rondslingerende voorwerpen een haastige vlucht aan. Roberts had gestrenge bevelen gegeven om niets aan te roeren. Wij verwachten geen ernstigen tegenstand bij het binnenrukken van Bloemfontein. Intusschen vernam de Tempsdat de opstand van de Afrikaanders te Londen hevige ongerustbëid wekt. Zij hebben de twee Engelsche regimenten die Kitchener had afgezonden, op 10 kilometer afstands van de Aar verslagen. De Daily Mail verneemt uit Lourenijo Marquez De Boeren zeggen, dat de val van Mafeking vast staat. Baden-Powell beproefde al zijn Kaffers weg te zenden, maar de Boeren dreven ze terug. De belegeraars bereiden oen eindbestorming voor. Vol gons een bericht aan de Times uit Mafeking van den 5en, is de toestand daar ijzingwekkend. Men teert op paardenvleesch en brood van paardenvoer. Het drinkwater is niet vrg meer van ziektekiemen zoodat dysenterie, diphtheritis en typhus welig tieren, terwijl isolatie ondoenlijk is. Het lijden van de vrouwen en kinderen is vreeselijk. Eiken dag komen vrouwen en kinderen om door don slechten

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1