1900. N°. 31. Dinsdag 13 Maart, 87ste jaargang. De Schoonmaakwerken Kleinhandel in Sterkedrank. PETROLEUM-MOTOR De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlgke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van advertcntiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van de openbare gebouwen (met uitzondering van het Raadhuis) en scholen zullen worden aanbesteed op Zaterdag den 24 Maart 1900, des voormiddag* te 10 uren, ton Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter Secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 10 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goe», J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Vergunning is verleend tot uitoefening van den Kleinhandel in Sterkedrank aan W. L. SCHRIJVER voor de beide voorlokalen van perceel E no. 129, staande aan de Jacob Valcke-straat. Goes, den 10 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. Tip SwcTpfanc VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Door wed. J. C. MASSEE ZOON ia ingediend eene aanvrage tot plaatsing van een tot drijfkracht van draai- en boorbanken en drilmachinef in een gedeelte van het magazijn van perceel A 1356, kad. bekend sectie D 2257. De «tukken liggen tor visie op de «ecretarie van de gemeente, terwijl eventueele bezwaren kunnen worden ingediend op Zaterdag 24 Maart 1900, des voormiddags te 10 uren, ter vergaderkamer van ondergeteekenden. Goes, 12 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht De Koningin van Engeland heeft een besluit genomen, dat ten doel heeft de Ieren gunstiger te stemmen voor de Engelschen en den onverzoen- ljjken haat, dien beide volken elkander toedragen, te verzachten. Als een hulde en een herinnering aan de dapper heid der Iersche regimenten in Zuid-Afrika wordt aan alle officieren en manschappon daarvan vergund op St. Patricks-dag het hoofddeksel te sieren met klaverbladen. Dit is een oud Iersch gebruik, een symbool en een herinnering; doch de Engelschen konden dat niet verdragen, en telken jare werden de Iersche soldaten, die op St. Patrick klaverbladen op den helm droegen, streng gestraft. Officieel wordt thans het dragen van een takje klaver toe gestaan en een oude grief der Iersche troepen wordt daardoor weggenomen. Met hetzelfde doel zal Victoria in April a. s. een bezoek aan Ierland brengen en daar veertien dagen, of misschien nog langer, blijven. Dit zal nog slechts de derde maal zijn, dat zij tijdens hare langdurige regeering dit deel van haar uitgebreid rijk bezoekt. (Haar eerste bezoek bracht zjj in 1849, haar tweedo in 1861.) Het was steeds een grief van de Ieren, dat zij zoo weinig belangstelling van de Koninklijke familie ondervonden. Toch zal Vic toria op waardiger wjjze worden ontvangen, dan men hieruit zou afleiden. John Redmond bedankte reeds in het Lagerhuis voor de onderscheiding en beloofde dat de Ieren zich bij de komst der Koningin ridderlijk zouden gedragen, onverminderd de nationale eischen. Even gematigd laat zich het Iersche Freemans Journal uit. Het zou dwaas zjjn, zegt het blad, uitingen van geestdrift en trouw van ons te ver wachten, zulke uitingen zouden onoprecht zjjn. De ridderlijkheid der Ieren verzekert echter de Koningin een eerbiedige ontvangst. In verschillende Regeerings-lichamen en in de pers is reeds meermalen de vraag overwogen of het geen tijd wordt in zake den oorlog in Zuid- Afrika tusschenbeide te komen, doch eenstemmig is men van meening, dat elke tusschenkomst zou zjjn tegen het belang dor Boeren. De Republieken moeten den strijd uitvechten en totaal overwinnen of overwonnen worden elke uitslag tusschen deze beide uitersten gelogen, zou toch den strijd niet geheel en voor goed doen eindigen en intusschen zou Engeland zijn strijdkrachten verhoogen om vroeg of laat den oorlog te hervatten onder voor Transvaal ongetwjjfeid minder gunstige omstan digheden. »En daarom, zegt de Standaard, van tweeën éen Er zij een interventie, die gewapend voor de al- geheele vrijmaking der Boeren opkomt, of ze blijve uit. In niets ligt voor de Boeren doodelrjker gevaar, dan in halve maatregelen. Wordt het op een voor hen onaannemelijk accoord geworpen, dan is het voorgoed met hen uitdan is hun zedelijke kracht gebroken, en zullen ze binnen ettelijke jaren voor Engeland een gemakkelijke prooi worden." Niet minder sterk tegen interventie spreken de Russische bladen. »Transvaal," zoo leest men in de Noivoja Wremja, heeft aan de geheele wereld zijn recht op een politiek bestaan bewezen door zjjn heldenmoed. Deze Republiek moet volkomen onafhankeljjk zijn en een vrjjen weg naar zee heb ben dien heeft zij noodig voor een geregelde ont wikkeling van haar staatkundig organisme. Eenigen tijd geleden zond Chamberlain eene mis sive aan de ministers der Australische koloniën, waarin hij verzocht om sterke troepenafdeelingen, teneinde daarmede de garnizoenen in de Kaapkolo nie te versterken. Het blijkt thans, dat die contingenten bestemd zijn voor de bezetting van Transvaal en den Vrij staat als eens de oorlog zal geëindigd zijn, en de beide Republieken zullen zijn geannexeerd. Cham berlain twijfelt thans minder dan ooit aan het re sultaat van den oorlog en belooft daarom aan die koloniale troepen grondgebied in de Republieken, dat zij zullen kuünen in gebruik nemen, als hun diensttijd verstreken iszij zullen alsdan een nieuwe kern vormen van blijvenden aard, de macht der Boeren verminderen, zich vermengen met de bevol king on zoodoende geheel in den dienst treden der Engelsche staatkunde. De beide Republieken zijn echter nog niet onder worpen, zoodat Chamberlain reeds de huid verkoopt ▼oor de beer geschoten is, maar al ware het dat de Boeren eenmaal het onderspit moeten delven, dan nog is dit plan van Chamberlain niet uitge voerd, want de Engelsche oppositie is vast voor nemens zich te verzetten tegen de annexatie van de beide Republieken. Zij wil er een krachtige poging voor doen, om te beletten dat de roofpolitiek van Chamberlain wordt aangenomen en goedgekeurd. Volgens belichten uit Londen vindt die politiek zelfs tegenstand in het kabinet en is de reis van Rhodes naar Londen met geen ander doel onder nomen, dan om den tegenstand van lord Salisbury tegen de annexatie te wjjzigen. Intusschen komen reeds berichten dat de Boerenrepu blieken om vrede zouden hebben gevraagd. Volgens den Daily J/ail-correspondent te Pretoria hebben Kruger en Steyn naar Lord Salisbury ge- telegrapheerd. Dit bericht schijnt waar te zijn, omdat het telegram van den correspondent gecen sureerd was door het telegraaf-depaitement der Z.-A. Republiek. President Kruger en zijn Vrjjstaatscho collega, zoo melden de bladen, hebben de eerste stappen gedaan om te komen tot een eervollen vrede, dit wordt van alle zjjden bevestigd doch hun pogingen zijn volgens de Engelsche bladen reeds van te voren veroordeeld, omdat zij als hoofdvoor waarde stellen de volledige onafhankelijkheid dei- heide Republieken. Te oordeelen naar de ontvangen bladen, is er slechts een oplossing mogelijkde algeheele onder werping der Boeren, vernietiging van de onafhan kelijkheid der Republieken en de inlijving van hun grondgebied als een kroonkolonie bij het Britsche keizerrijk. Niets meer en niets minder zal de oorlogspartij, die thans meer dan ooit de bovendrijvende is, be vredigen. Nu op die wijze zal er wel geen vrede gesloten worden De Italiaansche Kamer is in de laatste dagen weder het tooneel geweest van ergerlijke pogingen om de Regeering onaangenaam te zijn en de be handeling der aanhangige wetsontwerpen onmogelijk te maken. Het ministerie Pelloux vroeg de goed keuring van eenige besluiten in plaats van de wetten, die door de Kamer niet waren aangenomen. De oppositie heeft met groote hardnekkigheid die goed- keuriug bestreden en meer dan eens ontaardde het debat in een scheld- of vechtpartij, waaraan de president een einde moest maken door sluiting der zitting. Toen in een volgende vergadering de Re geering aan het woord kwam, stelde Pelloux een motie van vertrouwen on betoogde, dat zonder aan neming der bedoelde besluiten een goed beheer onmogelijk was. De Kamer, meegesleept door Pelloux' woorden, nam een motie, waarin dat vertrouwen werd uit gesproken, met groote meerderheid aan. Doch nauwelijks was dit geschied, en zou met do artikels-ge wij ze behandeling der decretenwet worden begonnen, of hot bleek, dat de linkerzijde, ontevreden over dit votum vau vertrouwen, de verdere behandeling van het ontwerp door obstructie onmogelijk wilde trachten te maken. De oppositie stelde daartoe den eisch om alle stemmingen hoofde lijk te doen plaats hebben. Dit verwekte weder zulk een rumoer, dat de zitting andermaal moest worden gesloten. De ministers hebben thans besloten den president der Kamer te laten optreden met alle middelen, die het reglement van orde hem aan de hand doet en indien ook dit niet helpt, zal de Kamer worden ontbonden en een beroep worden gedaan op de kiezers. Die maatregel zal het ministerie misschien evenmin helpen, want de jongste verkiezingen hebben getoond, dat de stemming in het land zeer ten gunste der oppositie is, zoodat de ontbinding wel eens het voorspel kon zijn van een geheele ver andering der meerderheid en van den val van het kabinet-Pelloux. De grootheidswaanzin heeft, evenals zijn vader Milan, ook vorst Ferdinand van Bulgarije aan gegrepen. Het verdroot den Coburgschen prins slechts vorst te zijn onder de koningen en keizers van Europa en vooral afhankelijk te zijn van den Turkschen sultan. Reeds sedert jaren is bij hem het denkbeeld gerezen, zich evenals Roemenië en Servië onafhankelijk te verklaren en zich den titel van koning te verwerven. In den laatsten tijd is dat verlangen zeer toegenomen en met verschillende hoogwaardigheidsbekleders uit zijn rijk overlegde hij op welke wjjze hij zijn doel zou kunnen be reiken. Zijn plannen kwamen spoedig ter oore van de beide groote mogendheden, Rusland en Oosten rijk, die zich ten doel stellen de orde en rust op hot Balkan-schiereiland te handhaven. De keizers dier beide rijken hebben dan ook vorst Ferdinand doen weten, dat zij vast besloten zijn niet toe te staan zijn plannen ten uitvoer te brengen, die-lei den kuonen tot verwikkelingen in het Zuid-Oosten van Europa. De vorst heeft die waarschuwing uit muntend begrepen. Hij heeft voorloopig afgezien van den zoo vurig begeerden koningstitel en be sloten 2ich voorloopig slechts te bepalen tot een wijziging in zijn ministerie. Die stap van Rusland en Oostenrjjk, zegt de kW. Ztg.y was te meer noodig, daar er opnieuw veel broeit in het ooston van Europa. Servië en Bulgarije staan op zeer gespannen voet tegenover elkander, en Griekenland neemt tegenover deze beide rjjkjes een zeer vijandige houding aan. In Macedonië en Albanië wordt weder hot jaarlijks terugkeerende woelen en onruststoken waargenomen. Dat alles maakt den toestand daar zorgelijk, en de beide groote mogendheden, die belang hebben bjj het behoud van vrede en rust in dien hoek, toonen, dat zij die krachtig zullen weten te handhaven. GOES, 12 Maart 1900. Ter verduidelijking van het ons jl. Vrijdag gezonden Kamertelegram, zij omtrent het in die zitting behandelde bet volgende vermeld. Aan de orde was art. 7 der leerplicht-wet, in welk artikel de vr ij stellingen worden ge noemd. Het bepaalt nl. Ouders, voogden en andere in art. 1 genoemde verzorgers zijn van de naleving der in art. 1 op gelegde verplichtingen vrijgesteld, zoolang lo. zjj een vaste woonplaats missen 2o. zij de kinderen eene inrichting van onder wijs doen bezoeken, die geacht wordt tot het boo- ger of middelbaar onderwijs te behooren en waar de kinderen buiten de avonduren ten minste zestien uren per week onderwijs ontvangen 3o. zjj tegen het onderwijs op alle, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning ge legen, lagere scholen, waar voor de kinderen plaats te verkrijgen is, overwegend bezwaar hebben 4o. zij voor de kinderen op eenige, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning ge legen lagere school, ondanks aanvrage tot toelating, geen plaatsing kunnen verkrijgen 5o, het tijdstip voor toelating van leerlingen niet aangebroken is op de lagere school, waar toe zegging van plaatsing is verkregen 6o. een wettelijk voorschrift het bezoeken van de lagere scholen verbiedt 7o. de kinderen, volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundige, ongeschikt zijn voor het bezoeken eener lagere schooi of eener binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning ge legen lagere school. De belangrijkste kwestie, die zich daarbij voor deed, was die van no. 3o., de bezwaren. De heer Ketelaar had reeds bij de algemeene be raadslaging doen uitkomen, dat er gevaar bestond, dat men de beginselen, die onderwijzers, op ander gebied, in politieken of socialen zin, buiten de school voorstonden, als motief zou aangrijpen om de openbare scholen te ontvolken. Hij wilde daar tegen waken, door te bepalen, dat alleen »gods- dienstige" overwegende bezwaren zouden kunnen worden geopperd, bezwaren, tegen 't onderwijs en niet tegen den persoon des onderwijzers gericht. De heer Troelstra steunde het amendement. Do Minister verklaarde, de aanneming van het amend, zeer te zullen betreuren, omdat hij juist de waarde der gemoedsbezwaren niet wilde doen beoordeelen, maar ze eenvoudig wenschte te eer biedigen. Godsdienstige, ethische en zedelijke be zwaren stelde hij gelijk. Daarenboven kon het voor komen, dat iemand juist uit anti-godsdienstige bezwaren de voorkeur zou geven aan geen onder wijs boven onderwijs op een godsdienstige school, waar geen andere is. Maar in éen opzicht was de Min. 't met den heer Ketelaar c. s. eensde be zwaren moesten het onderwijs, niet den onderwijzer gelden. Dit schreef de wet echter duidelijk voor en zou wèl beoordeeld worden. De Min. handhaafde dus 't artikel ongewijzigd. Na langdurige discussiën werd het amendement verworpen met 78 tegen 8 st. Met 45 tegen 42 st. werd aangenomen een ander amendement, waardoor in plaats van >45 minuten gaans" zal gelezen worden vier kilometer. De Zeeuw schrijft »Het Kamerlid De Klerk heeft in een rede tot aanprijzing van het leerplichtontwerp een collega (den heer van Kempen), die het tegenovergestelde deed, verweten dat hijeen corpulent lichaam heeft. Wat men in zoo'n debat al niet ter tafel brengen kan De voorzitter beval hem en terechtzich van dergelijke platheden te onthouden. Bovendien, een corpulent man, dat kan maar een corpulent lichaam De Zeeuw heeft gelijk, dat ze dergelijke uitdruk kingen afkeurt. Maar het Kamerlid De Klerk is iemand uit da werkliedenklasse en bij dezen is iets minder parlementairs nog eenigszins te ver- schoonen. Is dit ook het geval, wanneer niemand minder dan dr. Kuyper het wetsontwerp, dat minister Bor- gesius met zooveel talent en met zijne gansche ziel verdedigt, noemt een schaap met drie pooten Of als, wanneer de minister zegt dat de oppositie de voorstanders der wet bevreesd maakt voor het geen later zal kunnen volgen, de heer De Savornin Lobman uitroepthet zouden ezels zijn, die het niet inzagen Noblesse oblige Men meldt ons Vrijdag jl. had de laatste les plaats van den cursus in het boekhouden, onder leiding van den heer W. Kosten, leeraar M. O., vanwege de afd. Goes van den Bond van handels- en kantoor bedienden in Nederland. De afdeeling kan met voldoening wijzen op de guustige resultaten, verkregen door dien cursus. Dank zij den financieelen steun van HH. patroons, het welwillend afstaan van een lokaal in de H. B. S. door Burg. en Weth. en de uitstekende leiding, hebben de deelnemers zich een schat van kennis in dat vak kunnen eigen maken, die voor hen van veel belang mag genoemd worden. Het bestuur stelt zich voor met de zaak voort to gaan. Tot lid vau het Historische Genootschap te Utrecht is o. a. benoemd dr. R. Broorsma, Ned-Indië, onlangs te Goes. Bij de staatsspoorwegmaatschappij is benoemd tot stationschof 3e kl. de stationschef 4e kl. H. Veerhart te Rilland-Bath. (M. Ct In Juli zal er een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor do betrekking van surnumerair der j>0SIerij 013 eri tele graph i e, waarvoor vijf-en-dertig plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste vijf van deze vijf- en-dertig plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen komen. Aanmelding voor 1 Juni a. s. Zie verder de St.-Ct. no. 59. Leerplicht. Door de heeren De Boer, Fokker, Pjjnacker Hordijk, Van Raalte en Rink is voorgesteld een nieuw artikel 36 in te lasschen, luidende Ter bevordering van het schoolbezoek is de ge meenteraad bevoegd voeding en kleeding te ver strekken aan schoolgaande kinderen,voor wie daaraan behoefte bestaat, of met dat doel subsidie te ver- leenen, een en ander volgens regelen bij algemoenen maatregel van bestuur te stollen.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1