1900. N°. 29. Donderdag 8 Maait. 87s,e jaargang. k opent» dienst, j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo Dinner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet by blad 10 cent. Inzending van advertentïën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prijs der gewone advertentién is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking bobbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet moor dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes brengen ter openbare kennis dat door G. J. HOL- LESTELLE te Goes een verzoek is ingediend om van de gemeente Goes in eigendom te mogen ontvangen een strookje openbaren ge meentegrond groot ongeveer 5 Ma., gelegen aau den Westwal, kadastraal bekend gemeente Goes, gedeolto van perceel sectie D no. 2469. Bezwaren tegen bet onttrekken van dien grond am den openbaren dienst moeten worden ingediond vóór Zaterdag 10 Maart 1900. Goes, 7 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 7 Maart 1900. Voor een vijftigtal belangstellenden, waar onder eenige dames, trad gisteravond in de Prins van Orauje" alhier op Mevr. Roland Holst ter behandeling van bet onderwerp De arbei dersklasse in Nederland, daartoe uitge- noodigd door de sociaal-democratische arbeiders- party, Afd. Middelburg. Na ingeleid te zijn door dhr. F. Af. Wibaut ving de spreekster bare boeiende improvisatie aan met er op te wijzen, boe de arbeidersklasse in de laatste jaren is uitgebreid, hoe de arbeiders nog geheel in de macht zijn der kapitalisten en hoe er tegenwoordig zich overal een streven openbaart om zich aan die macht te onttrekken. Niet in alle landen is echter dat streven in gelyke mate aan wezig in Nederland is bet wel bet zwakst, en kost bet veel moeite den arbeiders met vrucht op dezen toestand te wijzen, daar de meesten nog leven in een betrekkelyke tevredenhoid en niet inzien, dat, zoolang de invloed van bet kapitaal niet ge broken is, die toestand nooit goed zal zijn. Achtereenvolgens besprak Mevr. Holst de quaes- ties, die voor den arbeider de spil zijn, waarom bun ganscbe bestaan draait en wel in de eerste plaats den arbeidsduur. Deze is in Nederland veel te lang en maakt den arbeider tot een werkdier. Al beeft bij nog een goed loon, bij kan er niet van genieten uit gebrek aan vrijen tijd en wegens vermoeienis na een langen werkdag. Spreekster noemde verscheidene voorbeelden van werklieden, die van 1218 uren daags in touw zijn en zelfs de Impecteurs van den Arbeid in ons land klaag den in hunne verslagen over den te langen arbeids duur. Hieraan moet, zeide spr., uit bet oogpunt van sociale rechtvaardigheid paal en perk gesteld wordenzij achtte bet dan ook een verblijdend verschijnsel dat een wetsontwerp is voorgesteld, waarin de arbeidsdag op 11 uur wordt bepaald, een tijd, die nog te lang is en moest gesteld wor den op 8 uur, waarvoor door de sociaal-democraten elk jaar op den len Mei propaganda wordt gemaakt. In Zwitserland bestaat reeds sinds 20 jaar een ar beidsdag van 10 uur, in Engeland van 10, 9 of 8 uur naar de verschillende bedrijven, waarin de arbeider werkzaam is. De arbeider in ons land kan zich zulk een duur nog niet voorstellen, en meent dat die eerst in de verre toekomst kan verkregen worden, doch in vele andere landen gevoelt men dat de tijd voor zulk een regeling niet verre meer af kan zijn. Een tweede levensquaestie voor den werkman is het arbeidsfoo7i. Hiermede toch hangt een voornaam deel van zijn bestaan samen en bet vormt den grondslag voor zijn levensstandaard daarbij komt nog, dat geringe loonen noodzaken tot langdurig werken om in de allereerste behoeften te kunnen voorzien, wat weer ten gevolge heeft dat de ar beider spoedig zwak, oud en versleten is. Opmer kelijk is het, dat zij, die de laagste loonen genieten, bet moeilijkst zijn wakker te schudden om zich een beteren levensstandaard te verzekeren zij schy- nen geen idéé te hebben van een beter leven en leggen zich bij hunne geringe verdiensten neer. Juist zij, die bet iets beter hebben, zijn de echte strijders. Het is alweer in bet buitenland, dat de loon- standaard beduidend hooger is, waardoor de arbeiders daar van het socialisme worden afgehouden. Een enquête naar de loonen in Londen bracht aan bet licht dat 80 pet. der arbeiders een loon genoot van f 12 of meer per week. Daar kent de werk man dan ook een salon, een kleed op den vloer 4n beafsteak niet alleen bij naamIn Nederland bedraagt bet loon van 75 pet. arbeiders minder dan f 12, ja uit een onderzoek in den Haag is gebleken, dat het loon der arbeiders, per jaar door- eengenomen, daar niet meer bedraagt dan f 6 a f 7 per week. Met de lage loonen houdt de geestelijke ontwikkeling van den werkman gelijken tred. Ook die laat in Nederland veel te wenschen over, maar er is verbetering te bespeuren, die hoop geeft op de vervulling van bet streven der sociaal-demo craten, dat de arbeiderspartij mettertijd do kern der maatschappij zal worden. De pers kan ook in dezen veel doen, doch zij is bij ons nog zwak in vergelijking met die in andere landen, waar de socialisten mededoen aan bet politieke leven en organen bezitten, die duizenden abonné's tellen. De wet op den arbeid juichte spr. zeer toe, als bet wapen om den werkman tegen den wetgever to beschermen en als bewijs van den invloed der arbeidersbeweging. Tegen deze wet werden echter twee bezwaren geopperd en wol dat plattelands kinderen daarvan zijn uitgesloten en dat voor de patroons de straffen op overtreding te zacht zijn met een paar kwartjes boete loopt bet gewoonlijk af. Omtrent de veiligheidswet bracht spr. in bet midden, dat de controle daarop te zwak is50 pet. der ondernemers van werken houden er geen rekening mee. Zij noemde die wet een mager beestje, want zij doet meer kwaad dan goed en wekt bij den werkman bet ongeloof door de wet beschermd te worden. Om een betere toepassing te verkrijgen achtte spr. bet noodig het personeel der controle uit te breiden en wel met een commissie uit het midden der arbeiders zelf verkregen. Opdat de werkman zou gevrijwaard zijn tegen de gevolgen van lichamelijk letsel, werd de Onge vallenwet door de sociaal-democraten met vreugde begroetjammer dat daarin de veldarbeiders niet zijn opgenomen. Om een onbezorgde toekomst en een rustigen ouden dag te genieten moet de arbeider van zijn verdiensten iets overleggen, doch dit is hem bij de lagere loonen onmogelijk. Andere bronnen moeten dus voor hem worden geopend, die zijn toekomst verzekeren. Aangaande die verzekering wensebte spr. staats- pensioneerxng, zooals in Duitscbland, doch zoodanig ingericht, dat de bijdragen komen uit den zak der kapitalisten. Zij toch betalen aan de arbeiders slechts een deel terug van wat dezen hebben verdiend. De nationale rijkdom wordt door den werkman aangebracht en bet is dus billyk, dat hij daarvan een deel terug ontvangt in den vorm van pensioen. Vervolgens beschouwde mevr. Roland den arbei der als Staatsburger. In theorie bezitten alle Neder landers gelijke rechten, doch in werkelijkheid is de slavernij nog niet afgeschaft. Men wil tegen woordig de arbeiders geschikt maken tot Volks weerbaarheid, maar om de ware vaderlandsliefde te gevoelen moet men toch een deel van dat land bezitten en bet helpen besturen zonder dat zullen de arbeiders niet zeer warm zijn om dat land te verdedigen. De indirecte belastingen drukken hem bet meest, evenals het militaïrisrac, dat aan den meer gegoede nog eenige voordeeiun of gemakken aanbiedt boven die aan den arbeider, die bovendien nog eenigen tjjd uit zijn werk wordt gerukt. Met bet kiesrecht staat bet ook al slecht met hem, daar dit gebonden is aan zekeren welstand, waardoor 80 pet. der arbeiders van dit recht zijn uitgesloten. Ook andere landen kunnen in dezen ons land ten voorbeeld strekken, al is in Belgié de stem van den arbeider minder waard dan die van iemand uit de bezittende klasse. Het recht van vereenigen en vergaderen bezit do arbeider volgens de wet even goed als ieder ander, doch feitelijk is dat recht voor de meeste arbeiders een leugen, want het bestaat voor ben niet. Vele patronen beletten hunne werklieden lid eener ver- eeniging to zijn zelfs durven sommigen de candi- daten-lysten voor verkiezingen niet mede onder teekenen, uit vrees door de patroons hierover lastig gevallen, ja zelfs ontslagen te worden. In Engeland is deze toestand heel wat gunstiger daar worden de vakvereenigingen bij olïicieele ge legenheden door de overheid verwelkomd zij zijn in tel, geacht en gewaardeerd. Van waar dit ver schil Het is te zoeken by de arbeiders zelf. Door strijd hebben de Engelscbe arbeiders zich die achting veroverd door aaneensluiting hebben zij zich sterk gemaakt. Als politieke partij beginnen de sociaal-democraten zich te doen hooren, maar, zeide spr., bet gaat te langzaam. Reeds 15 jaar strijden zij tegen het kapi taal en zy hadden gehoopt spoediger een macht te vormen in den staatdaardoor teruggeschrikt is de partij in elkaar gevallen, doch begint nu weer op te groeien. Ook bestaat er een historische grond voor dien langzamen vooruitgang, gelegen in maat schappelijke omstandigheden. Onze arbeiders bo booren voor een zeer groot gedeelte tot den land bouwenden stand en voor ben is bet moeilijk zich te organisoeren, terwijl de industrie bier te lande betrekkelijk gering on te zeer verspreid is om tot organisatie to kunnen komen. Ook de druk der kerk doet het zijne. Het geloof heeft de arbeidende klasse verzwaktspr. wilde echter niemand van zijn geloof terughouden, want daarom gaat bet niethet is te doen om bet klas- senbelang, de aardscbe mammon moet allen ver eenigen. Ten slotte spoorde spr. aan tot bet aanwenden van krachtige pogingen om algomeen kiesrecht te verkrijgen, en wel spoedig met bet oog op de vele sociale vraagstukken, die weldra ter behandeling in de Kamer aan de orde zullen zijn. De sociaal democraten willen daaraan medewerken, opdat men, zeide spr., geen wetten zal maken over ons zonder ons. Na een krachtige opwekking tot do arbeiders om ook alhier een afdeeling van de sociaal-democra- tische arbeiderspartij op te richten, sloot de be gaafde spreekster bare zaakrijke, met den gloed der overtuiging uitgesproken rede, die door de aanwe zigen met de meeste aandacht word aangeboord en die wy slechts, met bot oog op onze ruimte, in hoofdtrekken konden weergeven. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ook dhr. Wibaut beval de oprichting van eene Afdeeling alhier aan en beloofde den raad en steun der Middelburgscbe Afd., zoo die werden verlangd. Met dank aan de spreekster en de aanwezigen sloot bij de bijeenkomst. Maandagavond vergaderde te 's-Sraven- polder de afdeeling van de Vereoni- ging van biotenverbouwers. Met alge meen e stemmen werd besloten bet contract voor do campagne 1900 niet aan te gaan zooals bet thans luidt en liever geen enkele biet to zaaien dan op zulk een wijze te verkoopen. De leden vonden den prys van f 9 zeker zeer gering, maar de overige bepalingen, door de suikerfabrikanten gemaakt, al te bezwarend en dus onaannemelijk. Voorts word de wenscbelijkbeid uitgesproken, dat er eene alge- meene vergadering van bietenverbouwers zou uit geschreven worden om te zamen de zaken te over leggen en voor bet vervolg zich te vrij waren tegen handelwijzen van den bond, waarvan nu vele bieten verbouwers de slachtoffers zullen zijn. Tot secretaris der afdeeling werd gekozen dhr. P. de Koster, in plaats van dhr. J. Rissceuw, die wegens zijne benoeming in het hoofdbestuur be dankt heeft. De secretaris van bet hoofdbestuur van de Vereeniging van Bietenverbouwors deelt ons mede dat hij een schrijven van den secretaris van den Bond van Fabrikanten ontvangen beeft met de mededeeling, dat bereids aan bot verlangen van de vereeniging is tegemoet gekomen door de termijnsbepalingen to veranderen in drie in plaats van in vier ergo laatste leveringstermijn van half October tot half November. Dit i» al iets gewonnen. In het jongste nummer der door de maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland uitgegeven blaadjes komt een onder werp voor een uitgeschreven prijsvraag voor. De voorzitter dezer Maatschappij, do beer mr. P. C. J. Hennequin, looft een prijs van f 50 uit voor den samensteller van bet beste model voor eene eenvoudige boekhouding voor gewone boeren. Overtuigd van bet groote nut van eene goede boekhouding in bet landbouwbedrijf, is het niette min een feit, dat de meeste landbouwers zich slechts' bepaleu tot bet maken van losse aantcekeningen. Nu is bet de bedoeling van den uitschrijver der prysvraag om op de eenvoudigste wyze die aan- teekeningen te ordenen en onder verschillende hoof den te brengen. Daartoe zouden z. i. een drietal i boeken of boekjes voldoende zijn een dat den in- j venlaris van het bedrijf bevat, een journaal voor gewone dagelijksehe ontvangsten en uitgaven en een grootboek, waarin die ontvangsten en uitgaven over een vast tijdsverloop worden gegroopeerd on- der verschillende hoofden uitgaven veevoeder, dag- i loonen, opbrengst granen, mest, enz. enz. Een commissie bestaande uit de beeren G. A. Vorsterman van Oijen, I. G. J. Kakebeeke en L. i J. M. Koert zal over de ingekomen inzondingen hebben te oordeelen. Het Handelsblad verneemt dat tot penning- meester-administrateur van den Algomeenen Neder- landscben Wielrijders Bond benoemd is de beer C. A. S p r e n g e r burgemeester van Kloetinge. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 April 1900, de heer J. Luteyn voor den tijd van drie jaren opnieuw benoemd tot directeur uit den handel bij bet vrij entrepot te Middelburg Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 2 Mei 1900, benoemd tot voorzitter der Algemeene Rekenkamer in Nederlandscb-Indiö, dhr. n. IC. J. van den Busscbe, lid van bet college. Naar men ons meldt zullen met ingang van 1 Mei de dagmailbooten der Maatscb. Zeeland in plaats van te 5.15 uren eerst ten 7 uren te Ylis- singen aankomen. Dat de antir. ICiesvereeniging »Nederlaud en Oranje" te Middelburg den beer mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, candidaat gesteld beeft voor lid der Provinciale Staten, gelijk is gemeld, is volgens de Zeeuw onjuist. Eerst Don derdag wordt door de centrale kiesvereeniging een candidaat gesteld. De beer Ten Bruggencate, inspecteur van het middelbaar onderwijs, beeft een bezoek gebracht aan de Rijks H. B. S. te Bergen-op-Zoom en hield eene samenspreking met bet Dag. Bestuur dier ge meente over de mogelijkheid der uitbreiding van die school tot een met 5-jarigen cursus, waarvan de wenscbelijkheid door de autoriteiten zeer wordt voorgestaan. Het bestuur der weesin richting te Neerboscb beeft in zijne vergadering van 2 Maart 11. besloten mode met bet oog op den klimmenden leeftijd van den directeur een 2e adjunct-directeur te benoemen. Deze zal, aan de zjjde van den directeur, den beer Joh. van 't Lindenbout, bet toezicht hebben over allester wijl aan den heer Jacob van 't Lindcnhout is op gedragen de zorg voor de drukkerij, binderij en boerderij. Tot 2e adj.-directeur is benoemd de beer G. Jacobs te Meppel. Dit mededeelende voegt het Oosten er bij Bovendien is besloten, dat aan elk der verdere mede-arbeiders en -arbeidsters een instructie zal gegeven worden, die zij moeten onderteekenen, op dat niemand in de toekomst zich kan verontschul digen, wanneer er iets mocht voorkomen dat niet in den baak is, door te beweren ik heb zulks niet geweten, bet is mij niet Naar wij uit goede bron vernemen, moet by de Regeering bet plan bestaan de exploitatie van alle Nederlandscbe spoorwegen eerst een paar jaren in handen van de Hollandscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij te geven, alvorens de spoorwegen in eigen beheer by bet Rijk te doen overgaan. De beer Van Hasselt, gedelegeerd lid van de H. S. M. zou alsdan als directeur-generaal der Nederlandsche spoorwegen optreden. (Zutf. Ct.) Door het Transvaal-Comité te Ba tavia is telegrafisch een bedrag van f 75,000 naar Nederland overgemaakt aan bet adros der Zuid-Afrikaansebe Vereoniging te Amsterdam. Mr. L, J. Plemp van Duiveland zegt in zijn Buitenlandscb Overzicht van Elzeviers Maandschrift .- Als volk (tegen het onrecht dat Enge land bedrijft) machteloos te zijn en als persoon. Men gevoelt dat eerst recht, waar men onze land- genooten, de leden der Nederlandsche Vereeniging te Londen, in dezo dagen, onder voorzitterschap van den nieuwen Nederlandscliun gezant, bun jaar lij kscb feestmaal ziet houden, aanvangend met een dronk op de Engelscbe koningin, welke meldden ons de bladen met opmerkelijk meer geestdrift werd begroet dan aan bet afscheidsmaal, den been- gaanden baron Van Goltstein kort te voren aange boden. Opmerkelijk, inderdaad. O, ik weet wel, dat- banketten in hot land waar gij zooals bet euphe- mistisch boet gastvrijheid geniet, steeds met don traditioneelon heildronk op the Queen behooreu aan te vangen en dat bet dus niet meer dan een vorm was, dien gij ook nu badt in aebt te nemen. Maar zegt mij, welke noodzakelijkheid, wolk belang dwong u, u Nederlanders, tot bankotteereu in deze dagen, in de Engelscbe hoofdstadwat dreef u toch want zulk »feestelijk" samenzijn moet u immers tegen de borst gestuit hebben naar een maaltijd, dien gij niet anders openen kondt of mocht dan met een zegevvensch aan bet monarchaal sym bool van bet land der vrijheid, dat de vrijheid uwer broeders smoort in bloed'? Uwe positie daarginds is moeilijk in deze omstandigheden, ik erken bet. Maar nog eens, was zij zoo hopeloos bonauwd, dat gy baar niet redden kondt dan door dit lugubere feest. In de Italiaanscbe Kamer beantwoordde Vis conti Venogta een vraag van Basdari, van de uiterste linkerzijde, die wilde weten of er kans was op tusschonkomst in den oorlog in Zuic1- Afrika. De minister zeide, de gevoelens van Basdari te waardeereo, maar overtuigd te zijn dat een dergelijke tusscbenkomst slechts uitgeoolend mag worden als d.» omstandigheden van die i aard

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1