1900. N°. 26. Donderdag 1 Maait. 87sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. 0 Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet byblad 10 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURAN De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekond. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Volksweerbaarheid. Onze minister van oorlog beeft zijne ontworpen tot herziening der levende strijdkrachten wel op een zeer gelukkig tijdstip ingediendAanmerke lijke uitbreiding van het leger, uitbreiding van den diensttijd, de instelling van een landweer en van een landstorm ziedaar een aantal zaken, die in gewone tijden, ook met het oog op de kosten, groote bezwaren zouden ontmoeten. Maar onder den invloed der gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die den zoeten droom der vredescon ferentie wel wat ruw hebben verstoord on met welke gebeurtenissen Nederland, om zoo te zeggen, zich solidair gevoelt, is de volksgeest zoodanig ont waakt, dat men misschien wel bereid zou zijn tot hot aannemen van voorstellen van nog verdere strek king. Ongetwijfeld zal de Regeering het ijzer smeden als het heet is, want dat onze legerorganisatie veel gebrekkigs aankleeft zal wel niemand ontkennen. Afgescheiden daarvan heerscht er in ons land een zekere opwinding en het is altijd gevaarlyk onder den invloed daarvan te handelen. Allerlei denkbeelden zijn reeds aan de hand gedaan, zelfs om de schietoefening als verplicht leervak op te nemen bij het booger, het middelbaar en het m. u. 1. onderwijs. In zulke voorstellen is misschien wel wat onbekookts. Trouwens, de opwinding, welke zich van ons anders tamely k kalm en anti-militair volk, althans in sommige kringen zij het met zeker beminne lijk optimisme heeft meester gemaakt, zal wel bedaren. Er is dan ook wel wat overdrevens in het denkbeeld, dat, wanneer wij allen even goed konden schieten als de Boeren in Zuid-Afrika, reeds daardoor onze eigene onafhankelijkheid zou gewaarborgd zijn. Men wijst ook zoo gaarne op Zwitserland, waar de volksoefening in den wapen handel bestaat maar terrein en toestanden in Zwitserland, zoowel als in Zuid-Afrika, verschillen te zeer met die in ons land om tot dezelfde con- clusiön omtrent de weerbaarheid te kunnen komen. In ons vlak on laag land missen wij de bergen en de kopjes, en er is een zeer groot verschil tusschen de jongelingschap, vooral uit onze steden, en de zonen der Zuid-Afrikaanders, welke laatsten van kind af zekere geoefendheid bozitten en ge hard zyn juist in datgene, wat bij een stryd voor vrijheid en vaderland zoo groot gewicht in de schaal legt. Bovendien, wat voor de Afrikaan de rs een quaes- tie is van te zyn of niet te zijn, is het daarom nog niet voor ons. Indien wij ooit in internatio nale moeilijkheden geraken, ooit worden bedreigd of aangevallen, dan zal het zeker onder geheel andere omstandigheden zijn en dan zal de Euro- peesche staatkunde wel een woordje in ons belang moeten meesproken, evenals in do dagen der Re publiek, toen doelmatige verbonden onze zwakheid omzetten in kracht en het politiek beleid het too- neel van den oorlog op nieuw terrein wist over te brengen. Maar het staatkundig beleid moet dan toch op zekeren graad van weerbaarheid, op een zekere kracht kunnen steunen. Bedenkt men dit, dan zal werkelijk het eerste streven moeten zijn, aan de Regeering die hulpbronnen van weerbaarheid te verschaffen, welke zy meent voor 's lands verdedi ging noodig te hebben. Daarnaast kunnen andere maatregelen staan, mits het ernstigeverstandige maatregelen zijn, die het volk Diet dry ven in de richting van het ^soldaatje spelen" of schietoefeningen als sport in het leven roepen. Terecht zegt dr. Kuyper in de Standaard »Op het stuk van volkswirbaarheid heeft men aan illusie mets. Erger nog, het zou, in geval van nood, spelen zijn met menschenbloed. Blyffc het by een particulier pogen, om in tal van plaatsen zeker aantal jonge mannen met het geweer te leeren omgaan en te leeren schieten, dan krijgt ge niets dan een vertoon voor het oogenblik, dat over tien jaar gehoel verloopen is, en waarvan voor de verdediging van het vaderland in tijd van nood geen kracht hoege naamd zal uitgaan. Louter liefhebberij brengt het niet vorder dan een 20,000 man in heel het land bruikbaar te maken, omdat, zoolang de zaak particulier blijft, geon orde en tucht valt aan te leeren omdat zonder artillerie tegenwoordig niets valt te on dernemen en omdat zulk een klein hulpkorps, zonder verband en over heel het land verstrooid, van volks weerbaarheid ons niets dan de carrica- tuur zou leveren." Beschouwt men de zaak van dat standpunt en ook wij doen dat en wenscht men toch tot de grootste mate van weerbaarheid te geraken, dan dient er ook bij pogingen van particuliere zijde op zekere organisatie aangestuurd te worden. In art. 2 van het ingediende ontwerp tot rege ling van de samenstelling dor landmacht wordt bepaald, dat in tyden van oorlog of van oorlogs gevaar tot de landmacht ook gerekend worden te bekooren de vrijwilligerskorpsen, met toestemming der Ilegeering opgericht, welke zich alsdan ter beschikking van het militair gezag stellen. Dit achten wij een zeer juist beginsel. Immers, de verplichting om to zorgen voor de onafhanke lijkheid van het land rust op den Staat zelf, op de Regeering, en het is aan haar om het partiou- lier initiatief te leiden, aan haar om te beoordoelen in hoeverre zjj van particuliere krachten mag en kan proliteeren. In de richting nu om particuliere krachten voor dit dool bruikbaar te maken schijnt ons de op richting van de Vereeniging »Volksweerbaarbeid" te Utrecht oen goede stap. In art. 2 van hare statuten lezen wij, dat zij tot de ontwikkeling der weerbaarheid van het Nederlandsche volk wil trach ten te geraken door het bevorderen van lichaamsoefeningen het opwekken tot algemeene deelneming aan vrij willige oefeningen in den wapenhandel het bevorderen van schietoefeningen enz. De jaarl. contributie bedraagt minstens 25 ets. Ten minste 20 leden kunnen zich vereenigen tot eene afdeoling, die voor plaatselijke doeleinden hulp kan verkrijgen uit de algemeene kas. In het Sociaal Weekblad van 3 Febr. jl. bespreekt de heer M. J. A. Hendriks deze vereeniging. Ook hy is van meening, dat niet op particulieren, ook niet op Vereenigingen, de taak rust van de zorg voor onze onafhankelijkheid. Integendeel, waar deze slechts aanleiding geven tot gezellige bijeenkomsten, acht hy ze gevaarlijk. Onze eigene geschiedenis, die van de tweede helft der achttiende eeuw, is daar om het to bewyzen. Maar de taak van opwekken, overreden, aanmoe digen, die taak behoort wel degelijk by particu lieren en bij vereenigingen te huis en in die richting kan de Utrochtsche vereeniging van groot nut zijn. Zij kan zoo zegt do schrijver >de dwaze denkbeelden doen verdwijnen, dat ons land niet te verdedigen is dat wij beter doen om alle leger en vloot-uitgaven te royeeren en Gods water over Gods akker te laten loopen dat wy moeten hopen op de sympathie en den rechtvaardigheidszin der groote mogendheden en niet op de schietkunst." Nu komt het ons wel voor, dat de schrijver hier ook vervalt in de algemeene fout van te veel waarde te hechten aan de »schietkunst". In een Europeeschen oorlog toch zal de artillerie wel het domineerend wapen zyn en zal het op de schietkunst der groote massa altijd minder aankomen, dan waar men de vechtwijze der Boeren in Zuid-Afrika kan volgen. Maar dit neemt niet weg dat goed geleide oefenin gen in het schieten, het vertrouwd maken met vuurwapenen ongetwijfeld aan den verdediger ten goede komen. De schryver van het genoemde artikel komt dan ook tot. de conclusie, dat ons land niet minder te verdedigen is dan vroeger en dat het defensief vermogen wint door elke verbotering der vuurwapenen, en door elke verandering van vecht wijze, welke steunt op een grooter aantal (geoefende) strijders. Het volk voor dat defensief vermogen te winnen, ziedaar zeker de eerste en voornaamste taak van vereenigingen als Volksweerbaarheid". Maar zij moeten slechts dienen tot steun van de taak der Regeering. Terecht waarschuwde onlangs een offi cier in de N. R. Ct. tegen het droombeeld eener levée en masse, tegen een te wapen vliegende bevol king, die een buitenlandschen aanval zou willen afslaan en die slechts in een menschenmoord zou ontaarden. Een deugdelijk leger is onmisbaar, en waar nu op vele plaatsen van ons land ook hier ter stede en in den omtrek plannen ontworpen zijn om zich in het gebruik van vuurwapenen te oefenen, daar zouden wij den raad wenschen te geven om zich aan te sluiten aan de groote Utreeht- sche vereeniging, opdat er iets krachtigs tot stand kome, dat de plicht der Regeering om voor een deugdelijk leger te zorgen ten goede komt. Hoewel wij nog geen begrip ervan hebben, hoe, bij de ver dragende vuurwapenen van onzen tijd, er overal terreinen te vinden zullen zyn, voor de oefeningen geschikt, er zyn genoeg deskundigen onder de oprichters der vereeniging om wij zeggen bet de Arnh. Ct. na »niet althans te beproeven in hoever haar streven bereikbaar is." Wij beschouwen het oprichten der Vereeniging als een ernstige poging om do Rogeering ijverig te steunen in haar streven naar legerhervorming. want bij een gebrekkige en onvoldoende organisatie dor levende strijdkrachten zyn ook de doode weermid delen zonder genoegzaam nut en gaan de voordeelen verloren, die de natuur aan ons grondgebied heeft toebedeeld. Het vraagstuk dor landsverdediging is voorts voor de groote meerderheid van ons volk een gesloten boek. Dat boek kan door den invloed der Vereeni ging geopend, de weinige kennis van al wat met dit vraagstuk in verband staat, verbeterd worden. Zij kan en behoort er toe mede te werken om ons aanvankelijk in gehalte verbeterd leger langzamer hand te herscheppen in een volksleger. In Dene marken, dat veel overeenkomst heeft mot ons vaderland, bestaan tal van scbietvereenigingen, welker doel het is om naast bet meer algemeen maken van de vaardigheid in het schieten en in de lichaamsoefeningen, bij het volk de kracht te ont wikkelen en den wil te versterken om het vaderland te verdedigen, jongelieden voor te bereiden tot het vervullen van hun dienstplicht en om bjj de reeds gediend hebbenden de vaardigheid in het schieten te onderhouden. Ziedaar een rijk terrein voor eenc Vereeniging als Volks weerbaarheid". Zij kan de kiem zyn van een machtig lichaam, dat den Staat in de gelegen heid stelt om tot eene oplossing van het vraagstuk der landsdefensio te geraken en, wanneer die op lossing eenmaal is bereikt, voortdurend tot eene goede toepassing, zoo die geöischt mocht worden, mede te werken. Moge die kiem door eene krachtige aaneensluiting door eene verstandige en oordeelkundige leiding tot ontwikkeling komen GOES, 28 Februari 1900. Men schrijft ons Wy vernemen dat het bestuur van de Vereeni ging van Landbouwers, die suikerbieten verbouwen, gisteren te Goes vergaderd heeft met eene commissie uit hare leden, ten einde het nieuwe contract van den Bond van suikerfabrikanten te bespreken. Het algemeen oordeel was dat op dit contract niet gecontracteerd kan worden, dat bet hoog noodig is de afdeelingen tot vergaderen en samonkomeu te bewegen. Het hoofdbezwaar was gericht tegen den prijs, dien de Bond op slechts negen gulden bepaald heeft, zonder daarvoor veel reden te geven. Dat de prijs van het vorig jaar niet bedongen kan worden, spreekt van zelf, doch het verschil van f 1 is te groot. De Bond wil laten leveren in vier termijnen, ge heel tegen de afspraak met de commissie der bietenverbouwers, die in drie termijnen wil leveren en den derden en vierden termijn laten samensmelten. De tijd voor de laatste levering zou te kort zyn. De Bond geeft 40 dagen voor 22000 Kilo per H.A. en slechts 10 dagen voor de levering van 18000 kilo per H.A. (een H.A. gesteld op 40000 Kilo) das springt de onredelijkheid in het oog. De Bond wil f 1,50 boete opleggen voor te late levering met intrekking van de premie voor de bieten, die wel op tijd ingeleverd zyn en slechts f 0,50 premie voor geregelde levering; de landbou wers wenscheu de boete niet hooger dan de premie. De Bond wil, dat verkoopers, die minder dan een gemet (40 aren) in totaal contracteeron, vrij zyn van de termijnslevering, doch do bieten verbouwers meenen dat allen gelijk moeten staan om alle ge knoei te voorkomen. Wy hopen dat het den gisteren vergaderden heeren raag gelukken door woord on geschrift aan de land bouwers duidelijk te maken dat het zeer gewenscht is op een ander en beter contract van den Bond te wachten. Eendracht maakt machtEr wordt wel gezegd dat do fabrikanten samon met de landbou wers de voorwaarden van een contract willen vast stellen, maar thans hebbon we een contract, waarbij alleen aan de fabrikanten gedaoht is. In de gisteravond in het »Café Hartman" gehouden algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging Vooruitgang alhior zijn tot bestuursleden gekozen de hh. W. Kakobeeke, A. W. A. Ross. M. den Hollander, R. Th. Lunenburg en W. Temporman. Aan do heeren Ross en Lunenburg zal biervan kennis worden gegeven, terwijl do heeren Den Hollander definitief en Kakebeeke en Temperman hun benoeming voorloopig aannamen. Verplaatst met ingang van 1 April 1900 de klerk der posterijen en tolegraphie 2de klasse F. J. A. V i 11 e e van het telegraafkantoor te Amsterdam naar dat te Goes. Met ingang van 1 April a. s. zijn ver plaatst de kommiozen bij 's rijks belastingen J. P. Mauni, 2e kl., van Hoedekenskerke naar Vlis singen (haven), P. vau Wouwe, 3e kl., van St. Maartensdijk naar Hoedekenskerke, S. A. I burg, le kl., van Cortgene naar Bruinisse, P. A. G r o e- n o w o u d 3e kl., van St. Jansteen (tijd.) naar Cortgene. En met ingang van 1 Mei 1900 J. J. Vijver berg, 2e kl., van Goes naar Vlissingen (stad), L. C. Adriaansen, 2e kl., van Vlissingen (stad) naar Goes. f' In eene Zaterdag gehouden vergadering van bestuur en ingelanden van het waterschap Kruinin- gon is aangenomen, vooral ten behoeve van de bietentelende boeren uit den omtrek, het v e r - b r e e d e n van de kruin van den z e e d ij k over zekere lengte met het aanleggen daarheen van twee opritten. Tot de eerstvolgende Meivergadering werd aan gehouden de beslissing over het aanbrengen van een binnenberm in de weel by Hansweert, doordat de stemmen staakten. (M. Ct.) Kortgene. Maandag had alhier een druk be zochte vergadering plaats in de zaal van dhr. C. van Damme, tot bespreking van de feeitelyk- heden, ter gelegenheid der installatie van den pas benoemden burgemeester, den heer D. R. Wyckerheld Bisdom. Bij acclamatie werden tot leden ran de feestcommissie benoemd de h.h. Du val Verweij voorzitter, K. van Rooyen, J. de Keyzer en A. A. Kuijper Boone. De installatie is bepaald op 8 Maart a. s. Door de heeren Van Kol, Schaper en Troelstra zyn amendementen op het leerplicht- ontwerp voorgesteld. Het eerste heeft de strekking om dan art. 47 dier wet, hetwelk reeds thans den gemeentebestu ren de verplichting oplegt het schoolgaan der kinderen van bedeelden, onvermogenden en min vermogenden »zoovecl mogelyk te bevorderen," een tweede alinea toe te voegen, luidende »In die gevallen, waarin gebrek aan voeding en kleeding oorzaak is van ongeregeld schoolbezoek of verhindert, dat het kind in voldoende mate het onderwys kan volgen, wordt hierin door het ge meentebestuur voorzien volgens de regelen, vast te stellen by algemeenen maatregel van bestuur." De twee overige amendementen bepalen, dat de gelden, die de gemeente ter voldoening aan bo vengenoemd artikel uitgeeft, voor de helft uit 's rijks kas zullen worden vergoed. Hiervoor wor den wijzigingen van art. 45 der wet op het lager onderwys voorgesteld. Leerplicht en Syllabus. Door tegen standers van leerplicht werd herhaaldelijk een be roep gedaan op den Syllabus. Met name op de 47e stelling. Zoo werd nog dezer dagen aan »Katholieken, die de invoering van leerplicht goedkeuren", onder meer »het volgende ter ernstige overweging" aan geboden. »Door de veroordeeling van de 47e stelling van den Syllabus wordt afgekeurd, dat de Staat het onderwys regele zonder en buiten de kerk om. »Hoe kan nu een Katholiek medewerken tot verdere machtsuitbreiding van den Staat op dat gebied door de invoering van leerplicht Wij hebben er den Syllabus eens op nageslagen, zegt Het Centrumen komen dan tot deze bevinding lo. Door genoemde stelliug wordt zoo maar niet afgekourd, nog minder veroordeeld, »dat de Staat bet onderwys regele buiten de kerk om", doch alleen »Postulat optima civilis sociotatis ratio", d. w. z. »de boste inrichting der burgerlijke maat schappij eischt", dat het onderwys geheel aan den invloed en het gezag der kerk onttrokken worde, om naar willekeur door den Staat te worden ge regeld. 2o. Genoemde stelling doelt uitsluitend op bet neutrale of godsdienstlooze ondorwijs, zooals duide lijk blijkt uit den tekst zelf, zoowel van deze als van de volgende stelling, en nog ten overvloede uit het apostolisch schrijven aan den aartsbisschop van Freiburg (14 Juli 1864), waaraan beide zyn ont leend. Hoe dit nu met leerplicht en met bet wetsont- werp-Borgesius in zakelijk verband kan worden gebracht, is ons oen raadsel. Zulke wapeuen moest men toch liever niet ge bruiken in een eerlijken strijd. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zeer onlangs heeft een gemeentebestuur in eene plaatselijke verordening aan de in art. 2 der wet op het lager onderwys gonoemde vakken, nog een vak, dat niet in de wet genoemd is toege voegd, namelijk: handenarbeid. Dat dit in strijd is mot die wet, omdat alleen de wetgever en niet eenig gemeentebestuur bevoegd is den omvang van bet lager onderwijs te regelen, behoeft geen betoog. Toen nu, om aan die verordening uitvoering te geven, een daarmede overeenstemmend leerplan aan de goedkeuring van den districtsschoolopziener werd onderworpen, heeft deze gemeend haar niet te mogen verleenen, totdat de minister van binnenlandsche zaken hem verzocht dit wel te doen, omdat in het daaromtrent tusschen hem en het gemeentebestuur gerezen geschil door Z. Exc. alzoo was beslist. Aldus werd dat leerplan goedgekeurd op hevel, en

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1