1900. N°. 23. Donderdag 22 Februari. 87sle jaargang. göesc De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel inter 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Goboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden ran 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en coniant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 21 Februari 1900. Aan de oproeping tot oen vergadering in »de Prins van Oranje" alhier tot oprichting van een burger-schietveroeniging had den gisteravond ruim een honderdtal personen ge volg gegeven. Het comité, waarvan deze vergade ring uitgiBg, bestond uit dhr. dr. G. II. Leignes BakhovenA. S. J. Dekker on T. Faberij de Jonge. Het zette bg monde van dhr. Dekker als voorzitter het doel dezer samenkomst uiteen. Hij wees er op hoe tegenwoordig, ten gevolge van den strijd in Zuid- Afrika, alom in Nederland pogingen worden ge daan om onze woerbaarheid te versterken, ten einde onzo vrjjheid en onze onafhankeljjkhoid te kunnen verdedigen, indien die, wat God verhoede, mochten worden aangevallen. In de eerste plaats is daarvoor noodig goed te kunnen schieten en dit aan te lee- ren was het doel van het oprichten eener vereeni- ging. Wel, erkende spr., zullen daaraan bezwaren verbonden zijn, doch hij hoopte en vertrouwde, dat die zullen kunnen worden uit den weg geruimd. Ook dr. Bakhoven sprak in gelijken geest en voegde aan het gesprokene nog toe, dat het leger moet gesteund worden door het volk, wat ook in 1830 en 1870 het streven bleek te zijn, doch dat dit volk moet geoefend zijn, opdat het niet in tegendeel het leger zou belemmeren, en tot die oefening wenschte men een vereeniging in het leven te roepen. Hg hoopte, dat ook in Goes mannen zouden worden gevonden, zoowel oudere als jongere, die gehoor wilden geven aan de roepstem van het comité. Ook hij achtte de bezwaren tot bereiking van het doel niet gering en wilde die eerder overdrijven dan te gering schatten, maar alle po gingen kunnen worden aangewend om tot het doel te geraken. Alsnu doelde de Voorzitter mede, dat reeds 60 personen boven en 16 beneden de 15 jaar hunne adhesie aan de zaak hebben betuigd en vroeg, wie der aanwezigen daartoe eveneens bereid waren. Alvorens deze vraag werd beantwoord verklaar den eenigen een ernstig en overwegend bezwaar te hebben tegen de uitdrukkelijke voorwaarde, in de oproepings-advertentie genoemd, dat beslist is uit gesloten het vergaderen of oefenen op Zoudag. Of schoon daarover geen besprekingen zouden worden toegelaten, werden tegen deze bepaling bemerkin gen gemaakt en wel deze, dat de wet op de schutte rijen zelfs in art. 42 voorschrijft, dat de oefeningen bg voorkeur op Zondag zullen worden gehouden en dat door den Zondag uit te sluiten velen zullen verhinderd worden als lid toe te treden, en wel in de eerste plaats de werkman, die op andere dagen door zijn bezigheden bezet ia, of, al kon hij na een vermoeiende dagtaak verricht te hebben, toch nog een oogenblik vinden om te gaan schieten, hg toch niet met vaste, onvermoeide hand en helder oog het geweer zou kunnen gebruiken. Om dus de ge legenheid tot deelname open te stellen voor joüg en oud van eiken rang en stand, wilde men de voor waarde om niet op Zondag te oefenen of te ver gaderen doen vervallen. Onder de opmerking dat deze sprekers buiten de orde waren, verklaarde de voorzitter, dat het comité niet wenschte af te wijkeü van de bewuste voorwaarde. Iedereen bleef vrij of hij de vergadering wilde bijwonen, doch aan het comité bleef het vrij die bepaling op te nemen en te handhaven. Zij was gesteld, omdat velen tegen den Zondag gemoedsbe zwaren bobben en aangezien hier de bedoeling is bet oprichten vau een volksleger, en het geen partij zaak geldt, moest ook iedereen gelegenheid worden gegeven lid der vereeniging te zijn. Het zal z. i. voor den werkman geen bezwaar zijn in de week een uur te vinden, waarop hij kan komen schieten. Hij stelde nu de vraig: zijn er genoeg aan wezigen, die zich in beginsel willen verklaren voor de oprichting van een burger-schietvereeniging Ter beantwoording dezer vraag werd een lijst aan geboden, waarop ruim 80 handteekeningon werden geplaatst, als bewijs van toetreding. Zjj, die niet hadden geteekend, verlieten de zaal en de openbare vergadering ging over in eene voor de leden. Het comité stelde thans voor een commissie van vgf leden te benoemen tot het ontwerpen van een reglement. Mocht de meerderheid dezer commissie besluiten, dat ook op Zondag zal geoefend worden, dan zal het comité daarin berusten, al zou ook een deel van bet Goesche publiek daardoor van deelname worden uitgesloten. Nog werd door de vergadering goedgevonden, dat, op voorstel van het comité, de minimum-leef- tgd der leden zou gesteld worden op 15 jaar en •prak de Voorzitter de hoop uit, dat geen scheuring moge komen en dat de vergadering gelukkig ge noeg zou zjjn een commissie te vindon, die niet allesn de reeds aangeslotenen wist bijeen te houden, maar nog een belangrgk aantal deelnemers daaraan zou weten toe te voegen. Op voorstel van dhr. Z. D. v. d. Bill La Motthe werd het voorloopig comité bij acclamatie tot leden dier commissie benoemd en op dezelfdo wijze op voorstel van dhr. Buijse als 4e en 5e lid dhrn. La Motthe en P. van der Meulen de laatst genoemde bedankte echter, waarna bij meerderheid van stem men werd benoemd dhr. Jac. Z. Risch. Dhr. La Motthe dankte het comité voor zijn op treden in deze zaak en verklaarde dat bet een goede zaak had op touw gezethg wenschte, dat in gansch Nederland, in elke gemeente, op dezelfde wijze tot dit goede doel werd gowerkt. Hg hechtte niet aan den vorin, maar prees alleen het beginsel en dat is goed, is edel en het is een zekere waar heid dat, als men in Nederland overal het initiatief daarvoor nam, men een kern onder het volk zou verkrijgen om ons land te verdedigen en om een bolwerk te vormen om den troon van Koningin Wil hel mi na (applaus). De Voorzitter dankte ten slotte de aanwezigen voor de opkomst, die de verwachting van het comité had overtroffen en hoopte dat deze vergadering wel geslaagd zal big kon door de oprichting van een krachtige burgerschietvereeniging, waaraan een ieder kan medewerken. Verplaatst met ingang 1 April 1900 naar het vereenigd post- en telegraafkantoor te Bergen-op- Zoom de klerk der posterijen en telegraphic 2de klasse C. C. den Decker, thans to Goes, rijks telegraaf kantoor. In de op heden gehouden vergadering van bet Waterschap Baarland is benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar dhr. M. van de Velde, opzichter te Schiedam, met 20 stemmen, tegen 16 op dhr. N. Nieuwdorp, buitengewoon op zichter van den Rijks-Water staat te Hegnen (Pro vincie Limburg). Bij de S.S. Maatschappij is benoemd tot stationschef 2e kl. de stationschef 3e kl. P. J. Van Gent te 's-Heer Arendskerke. Kattendijke. Zoo ooit, dan kunnen wij thans hier de goede werking van het hulpstoom- gemaal, dat nu door ongesteldheid van den machinist niet werkt, beoordeelen. Door de gedurige plasregens van de laatste dagen staat het water in slooteu en waterleiding zoo hoog, als het nog ooit gestaan heeft sedert het stoomgemaal hier ge bouwd is. Naar men verneemt zal een ander machinist tijdelijk worden aangenomen om het vele water te doen verdwijnen. Borsele- In de raadszitting van jl. Maandag werd o. a. de post voor aandeel in de jaarlij ksche kosten van onderhoud enz. van den grintweg onder Driewegen, aangelegd ten behoeve van den steiger te Borsele, verhoogd tot f 315.55. Naar aanleiding van een verzoek, ingediend door de bewoners van een deel der gemeente, besloot de Raad tot verbetering van een weg, dienende tot voetpad naar de woningen der adressanten. Wegens bewezen politiediensten in 1899 werd goedgekeurd het verleenen van de gewone gratifi catie van f 30 aan twee politiebeambten. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zg, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van opzichter van den arbeid aau welke betrekking eene jaarwedde is ver bonden van f 900, die bij gebleken geschiktheid tot f1800 kan opklimmen zich vóór 15 Maart a. s. bij gezegeld adres aan zgn departement kunnen aanmelden, onder overlegging van hunne geboorte akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken waar zij hunne opleiding hebben genoten en waar zij werkzaam zijn of zijn geweest. Om ter benoeming te kunnen worden voorge dragen moet bg een geneeskundig onderzoek door een of meer door den minister aan te wijzen ge- neeskundigen blijken dat de candidaat lichamelijk geschikt is de betrekking van opzichter van don arbeid te vervullen, terwijl de candidaat bovendien zoo noodig blijken zal hebben te geven van bekend heid metde Nederlandsche taalde hoofdbeginselen van de kennis van werktuigen het rekenen hot schetsen het lezen van teekeningenhot maken van een proces-verbaal wegens eene overtreding van de Arbeidswet of de Veiligheidswet. Zjj, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van inspecteur van don ar beid moeten zich eveneens vóór 15 Maart a. s. bij gezegeld adres aan het departement van W., H. en N. aanmelden onder overlegging van hunne ge boorte-akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken waar zij hunne theoretische kennis hebben verkregen en aan welke inrichtingen zij werkzaam zijn of zijn geweest. Om ter benoeming te kunnen worden voorge dragen moet bij een geneeskundig onderzoek door een of meer door den minister aan to wijzen ge neeskundigen blijken, dat de candidaat lichameljjk geschikt is de betrekking van inspecteur vaD den arbeid te vervullen. Wij vornemen, dat de ontworpen her ziening van het tarief van invoerrech ten en van de daarmede verband houdende wet telijke bepalingen, een volgens raming meerdere opbrengst van f2,975,568 ten gevolge zal hebben. Onder anderen zullen worden verhoogd het recht van petroleum van 55 tot 70 cent per 100 K.G. (verwachte meerdere bate f 242,000), manufacturen en stoffen van 5 tot 6 1/9 pet. (meerdere bate f534,125). Van sucade zal het recht worden verhoogd van f3 tot f 18 per 100 K.G. (meerdere bate f350,095), van tabak en sigaren wordt een vermeerdering van plm. f 430,000 verwacht, van vruchten (van 5 op 10 pet. recht gebracht) f 95,585. Hout eu onver- smolten rundervet, thans vrij, zullen onderscheiden lijk worden belasthout met 3 pet. van de waarde, vet met f 3 per 100 K.G., vermoedelijke opbrengst van het hout f 75,000, van het vet f 60,000. De Sociaal-democraat deelt mede, dat mr. Troelstra Vrijdag eene aanschrijving van den officier van justitie, mr. Maclaine Pont, ontving, waarin hem wordt gelast, zich op (heden) Woensdag 21 dezer, 's morgens 10 uur, aan het parket van dien officier te vervoegen, ten einde zijne maand gevangenisstraf te ondergaan. Troelstra", schrijft het blad, »heeft daarop den minister van justitie vorzocht, met het oog op de belangrijke werkzaamheden, die in den loop dezer zitting in de Tweede Kamer worden behandeld, hem te vergunnen, na afloop dier werkzaamheden, dus in Juli, zijn straf te doen ingaan. »Tn andere landen kan eon volksvertegenwoor diger niet gevangen worden gezet, zoolang de zitting duurt. »Wjj stellen ons dan ook voor, dat tegen dit verzoek, in het publiek belang gedaan, geen bezwaar zal worden gemaakt." (Uit een bericht in de bladen van heden big kt, dat de minister van justitie het verzoek heeft toe gestaan). Men meldt uit Amsterdam Volgens een bij de Stoomvaart-Maatschappij »Nederland" ontvangen bericht uit Ferrol, van den gezagvoerder van het BS .Lombok, is de lading verwerkt, waardoor het schip weder recht staat. Expertise is gehouden en met het repareeren der dekschade wordt voort gegaan, zoodat binnenkort bet bericht van vertrok uit Ferrol kan worden verwacht. Volgens oen gerucht, dat ik uit in den regel goed inlichfe bron vernoem, zou Engeland, aldus schrijft de Londenscho correspondent van de Petit Bleueen echte coup de theatre voorbereiden ter ge legenheid van den 46en verjaardag van de onaf hankelijkheid van den Oranje-Vrijstaat. Generaal Roberts zou n.I. bevel hebben ge kregen, om dien dag een proolamatie uit te vaardigeu, waarin den Oranje-Vrij staters wordt be loofd, dat hunne onafhankelijkheid zal worden ge ëerbiedigd, op voorwaarde, dat zij de wapenen neer leggen en hun bondgenoot aan zijn lot overlaten, waardoor Engeland tegenover de Transvaal alleen zou komen te staan. Engeland denkt hierdoor twee vliegen in één klap te vangen, nl. verhaasting van de ontknooping, door de kracht van de Boeren tot op de helft te verzwakken, en verhuizing van 6e Transvalers, na afloop van den oorlog, naar don Oranje-Vrij staat, om zich daar te vestigen, zoodat Groot-Brittannië zonder moeite van uit het verkregen territorium en op korten afstand van de overwonnenen een oogje in 't zeil zou kunnen houden. Ora dit prachtige plan, dat niet onwaarschijnlijk lijkt, te verwezenlijken, ontbreken echter slechts twee dingen de zekerheid van een finale overwin ning en voor alles do instemming van de Oranje- Wrijstaters, die nooit Transvaal in den steek zullen laten voor den prijs, dien Engeland biedt. Thomas A. Edison en William Halzer in Amerika zijn bezig de laatste hand te leggen aan een uitvinding, waardoor het mogelijk zal zijn, onder water te telefoneeren. De proeven zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de heeron vrij'hoid gevonden hebben, in het open baar over bun onderzeesche telephoon te spreken. Om tusschen Europa en Amerika te kunnen spre ken zou slechts één tusschenstation noodig zijn, waarbij bovendien do stroom mechanisch overge bracht zal worden. De kosten van dit telephoneeren zouden aan zienlijk goedkooper zijn dan van telegrapheeren. Een hoofdzaak van het toestel zal zijn de ^receiver," de toonopnemer, zoo gevoelig mogeljjk te maken. Oorlag Transvaal. Omtrent wat eigenlijk gebeurd is bij het ont zet van Kimberley is uit de berichten van gisteren nog niet veel duidelijk geworden. Men meent dat Cronjó door het snelle oprukken van French ver rast geworden is, en dat hij, wjjj de infanterie divisies niet zoo snel konden oprukken als de ca valerie van French, gelegenheid heeft gevonden de stellingen bij Magersfontein en om Kimberley te ontruimen. Dat intusschen Cronjé terugtrekt in de richting van Bloemfontein schijnt vast te staan. Een bericht, dat Cronjé hopeloos zou omsingeld zijn is door het departement, van oorlog nog niet bevestigd. Gisteravond ontvingen wjj het volgende telegram, dat wel gewaagt van het Oostwaarts voortrukken van Roberts doch niets omtrent Cronjé Londen, 20 Febr. Roberts bereikte in den af- geloopen nacht Paardenberg, 30 mijlen ten Oosten van Jacobsdal. Hij meldt niets omtrent Cronjédie volgens een Boerenbericht zich staande houdt. Evenmin blijkt echter de juistheid van een vroe ger bericht, dat Roberts zou omsingeld zijn. Al wat men zoggen kan is, dat het voorloopig nog lang niet zeker is, dat de zege van lord Roberts afdoende is. Want Cronjé zal hem lokken tot voor de stellingen, die den weg naar Bloemfontein be schermen, en die zal hij moeten bestormen. Boven dien rukken groote troepenafdeelingen uit de Kaap kolonie op, om Roberts in de flank te vallen. Volgens de correspondenten van de Dailg News en de Daily Chronicletrachten de Engelschen generaal Cronjé op zijn terugtocht van drie zijden te be stoken. In de eerste plaats beproeft generaal Kelly- Kenny met de zesde divisie hem voorbij te komen en zijn rechterflank om te trekken. Verder is gene raal Hector Macdonald met de Hooglanders Zondag tot twintig mijlen ten oosten van Klipkraaldrift voortgerukt om zijn andere flank te bestoken, terwijl generaal French, die 8000 bereden manschappen en zes-en-zeventig stukken van den vliegenden trein hij zich heeft, Kimberley heeft verlaten, voortruk- kende langs den noordelijken oever van de Modder- rivier om zich tusschen Bloemfontein en generaal Cronjé te plaatsen. Van Kimberley wil Lord Roberts nu blijkbaar de hoofdbasis maken voor zgn inval in den Vrij staat, zegt de N. Rott. Courant. Als het waar is, dat French langs den noordelijken oever van de Modderrivier voortrukt, zal hij spoedig moeten stuiten op de versterkingen, die uit Natal naar den Vrijstaat zijn gezonden en onderwijl zal generaal De la Rey, versterkt met de ijlings uit de Kaapkolonie teruggekeerde burgers, de Engelschen in hun rechter flank bestoken. Waarschijnlijk zgn er op het oogen blik, dat wij dit schrijven, reeds ernstige gevechten aan den gang, en van den afloop daarvan zal het afhangen of Cronjé zijn tros en kannonnen definitief in veiligheid zal kunnen brongen. Intusschen moet het geen gemakkelijke taak zgn om de Engelscho vervolgingscolonnes van proviand en ammunitie te voorzien, en de Boeren van De la Rey zullen boven dien al hun best doen om de konvooien buit te maken. De Temps verneemt uit Londen dat de gevoelens over de vervolging van Cronje's leger door French ongunstig beginnen te worden. In militaire kringen vreest men dat den vervolgors een ongeluk is over komen. Men doet geen poging om den toestand, die duister blijft, te begrijpen. Naar de Petit Temps uit Londen verneemt, kreeg de Press Association op haar vraag aan bet depar tement van oorlog, of er iets van bekend was dat Cronjé omsingeld was, ten autwoord, dat men er 11 iets van afwist. Telegrammen van Bocrenzijde, over Lorenzo- Marques ontvangen, stellen de gebeurtenissen bij Kimberley aldus voor, dat, terwijl de Boeren bezig waren met Lord Roberts, French erin slaagde door hun liniën heen te breken met tweeduizend ruiters en zes stukken geschut. De Boeren hebben geen ernstige pogingen gedaan om French tegen te houden zij wilden liever al hun krachten aan wenden om de Engelschen te beletten zich verder van levensmiddelen te voorzien en dit gelukte, want de Boeren bemachtigden bij de Rietrivier 2000 stnks vee, honderd voorraadwagens en honderd krijgsge vangenen. Intusschen schijnt het zeker, dat het gebied rondom Kimberley geheel vrg is van Booren. Zij ontruimden Dronfield, Saltpan, Scholtznek en Spytfont.ein. Een Boeron-twaalfponder met am munitie werd genomen, evenzoo het laager bij Dronfield, dat in den nacht van den 16on, onder bescherming der duisternis werd ontruimd. Ook zijn verschillende kudden vee buit gemaakt. De verliezen, bg de ontzetting van Kimberley door de Engelschen geleden van 14 tot 16 Februai, bedragen twee officieren gedood en zes gewond»

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1