1900. N°. 22. Dinsdag 20 Februari. 8?le jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De REKENING en VERANTWOORDING over 1899 van het Fonds tot onderstenniiig Tan de weduwen van gemeente ambtenaren, zal gedurende de maand Maart voor belanghebben den ter visie liggen, op eiken werkdag van dos voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren ten bureele van den secretaris der gemeente. Goes, den 19 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Declaratiën ten laste van hot Rijk, de Provincie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1899 moeten voor het einde der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bestunr, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderzins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te vol doen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben daaruit voortvloeiende. Goes, den 19 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. De Engelschc Regeering heeft maatregelen genomen tot een belangrijke uitbreiding der strijd krachten. In het Hoogerhuis zette de minister van oorlog, Landsdown, de plannen uiteen. Men wil een leger vormen van 130.000 man infanterie om daar uit, als het noodig is, versterkingen naar Zuid- Afrika te kunnen zenden. Het zal gevormd worden uit reservisten, oud-gedienden en gewone recruten. Verder zal uitbreiding worden gegeven aan de ar tillerie de daarvoor benoodigde 36 batterjjen veld en 7 rjjdende artillerie zijn reeds besteld. Ook de cavalerie en genie-troepen zullen worden versterkt. Wat de hulptroepen betreft, zeide de minister, dat reeds 73 bataljons militie gevormd waren en dat de overige georganiseerd zouden worden zoo dra het weer gunstig genoeg was om de mannen in het kamp te brengen. Dan zouden groote kam pen worden opgericht tot oefening van de geheele militie, vooral met het oog op de vaardigheid in het schieten. De militie was thans ongeveer 30.000 man zwakker dan ze moest zijn, maar de minister hoopte den dienst aantrekkelijker te maken en al dus het ontbrekende aan te vullen. Ten aanzien van de Yeomanry deelde de minister mede, dat de regeering zou trachten die op volle sterkte, zoo mogelyk zelfs op meer dan deze te brengen. Door deze maatregelen hoopte de regeering de populariteit van de Yeomanry, de militie en de vrijwilligers aanzienlijk te verhoogen ook hoopte zy op weder dienstneming van oudgedienden op groote schaal, als er premiën uitgeloofd worden. De moeilijke quastie, genoeg officieren te krijgen, zou overwogen worden. Men wilde het officiersambt openstellen voor leden van de militie en de Yeo manry, de universiteiten en enkele andere inrich tingen van onderwijs en ook officieren aanwerven in de koloniën, die reeds veel uitstekende aanvoer ders hadden geleverd. De regeering ging vooral uit van bet denkbeeld dat aanmoediging, maar geen dwang helpen zou. Deze voorstellen tot verhooging van de sterkte van het leger werden in het Hoogor- en Lager huis met groote meerderheid aangenomen, ofschoon uit de beraadslagingen bleek, dat er heel wat on tevredenheid over bestaat, niet alleen bij de op positie, maar ook bij do conservatieven. Lord Rosebery meende, dat de voorstellen on voldoende zijn. Indien nog 50,000 man noodig mochten blyken voor den oorlog in Zuid-Afrika, waar moeten die dan gevonden worden Een crisis staat voor de deur. Er dreigt gevaar. Op het oogen- blik, dat wij iederen beschikbaren man naar Zuid- Afrika zenden, kunnen wij niet rekenen op de vriendschappelijke stemming van vreemde natiën. Indien wy Zuid-Afrika verliezen, zouden wy te vens den steun der koloniën verliezen, en zou het Ryk uiteenvallen. De minister van oorlog voerde hiertegen aan, dat generaal Roberts niet om meer troepen gevraagd heeft, dan opgeroepen zijn, en mocht hij er meer verlangen, dan kunnen die onmiddellijk worden ge zonden. Lord Salisbury zeide, dat de onlusten, die thans ontstaan zyn, niot het gevolg zyn van imperiale uitbreidingspolitiek, maar van misrekeningen in 1881 en 1884. Bij vroegere gelegenheden heeft Engeland zich ook wel bij het begin van oorlogen in ongelukkigeu toestand bevonden, doch onze va deren lieten zich niet ontmoedigen na zulk oen kort stondige proefneming als thans in Zuid-Afrika plaats had. Hot is te hopen dat thans een ommekeer zal komen. Doch onder alle omstandigheden moeten wij het voorbeeld volgen onzer voorvaders, en ons niet laten terneerslaan. De Rogeering is overtuigd, dat de oorlog tot een goed einde zal worden ge bracht, en meent, dat de voorstellen voldoende zyn voor de gebeurtenissen. Er kunnen onvoorziene gebeurtenissen plaat.g heb ben doch indien die voorkomen, zullen wij die met een kloek hart onder de oogen zien. De Regeering is voornemens te volharden in haar vertrouwen op den moed en de vaderlandsliefde der natie. Ook in het Lagerhuis vonden de voorstellen veel tegenkanting. De leider der oppositie, Campbell Bannerman, verklaarde, dat hij in beginsel was tegen een aanzienlijke en voortdurende uitbreiding der strijdkrachten. In de Belgische Kamer ging het de vorige week weer minder parlementair toe. Bij de behan deling der verlenging van hot octrooi der Nationale Bank werden hevige woorden gewisseld tusscben den minister Liebaert en den socialist Denis. In de daarop volgende vergadering gaf dat incident aanleiding tot een vuistgevecht tusscben de socia listen en eenige leden van de rechterzijde, die elkan der de grofste beleedigingen naar het hoofd wierpen, tengevolge waarvan de zitting werd geschorst. Na heropening zeide de Voorzitter, dat hij wegens den aanval van den socialist Demblon op de Wiart voorstelde, Demblon tydelijk het bijwonen der ver gaderingen te verbieden. Demblon beroemd^ er zich op dat hij de Wiart een oorveeg had gegeven, wat de geslagene tegensprak. De Kamer besloot met 70 tegen 20 stemmen tot Demblons uitsluiting hij weigerde echter heen te gaan, waarop de Voorzitter de Kamer opniouw sloot. In de daarop volgende zitting werden alle in- en uitgangen bewaakt om Demblon te beletten binnen te komen. Verder was de zitting bij uit zondering rustig. Het voorstel tot verlenging van het octrooi met dertig jaar werd in eerste lezing aangenomen. Demblon is bij den rechter-eommissaris ontboden, doch hij is niet verschenen Hij zal vervolgd worden wegens mishandeling. In Frank rijk hebben de verkiezingen plaats gehad voor de begrootings-commissie. De beide oud-ministers van oorlog, de generaals Mercier en Billot, die candidaat gesteld waren voor het onder zoek der begrooting van oorlog, hebben het afgelegd. Zij bleven beiden met een groot aantal stemmen in de minderheid. In Fransche regeeringskringen hecht men aan deze stemming in den Senaat groote waarde. Zij wordt beschouwd, niet alleen als een manifestatie van de Republikeinsche groepen tegen de nationa listen, wier vertegenwoordigers zoowel Mercier als Billot zijn maar tevens ook als een bewys, dat de Senaat niet veel zin heeft in de amnestiewet. Er zou trouwens te veel onrecht en te veel kwade trouw bedekt worden, wanneer het voorstel der Regeering werd tot wet verheven. En zoo gemak kelijk zal de Senaat aan de generaals Mercier en Billot en aan hunne medeplichtigen de groote schuld, die op hen rust, niet vergeven. Bij al de woelingen en onlusten, die in bijna alle ryken, zoo kleine als groote tegenwoordig heer- schen, mag zeker wel gewezen worden op een repu bliek, die zich kan verheugen in een bijna volmaakte rust en welvaart. We bedoelen Mexico. Tot vóór 1877 zag men ook daar een aaneenschakeling van burgeroorlogen, moordtooneelen en anarchie. Toen werd generaal Diaz tot president gekozen en met hem brak een tydperk van gestadigen vooruitgang aan, en ook elke vijf jaren werd de president trouw herkozen. Slechts eenmaal, toen hij het voortdurend bekleeden van zyn ambt in strijd achtte met de republikeinsche beginselen, werd oen zjjner ministers president, maar zoodra diens tijd om was, smeekte men Diaz zich een herkiezing te laton welgevallen, daar men zyn krachtige hand en zijn schranderen geest al te veel miste, en zoo is hy thans zonder eenig verzet voor de vyfde maal herkozen. Zyn populariteit is grenzeloos en van een poli tiek in strijd met de zijne is nauwelijks sprake. Onder zijn bewind zyn de financiën in orde ge bracht, zyn handel en nijverheid aangemoedigd, zyn wegen en spoorwegen aangelegd, is 't rooverwezon gefnuikt en is het onderwijs over heel bet land verbreid. Hy wordt afgeschilderd als een man van de meest eenvoudige vormen, altijd voor iedereen toegankelijk en begaafd mot eon vlug verstand, even snel van beraad als snel van daad bij elke quaestie, die rijst. Zijn vrouw is even populair als hij om haar onbegrensde liefdadigheid. Daar bet temperament der Mexicanen wel niet veel verschillen zal van dat van de bevolking der overige Spaansch- Amorikaansche Republieken, die alle een even on rustige geschiedenis hebben, van opstand en oorlog paneenhangende, moet hot wel een buitengewoon man zijn, die van Mexico zoo geheol iets anders heeft gemaakt. GOES, 19 Februari 1900. Uit 's-Gravenpolder ontvingen wy hot volgende ter opname »JongoluiIk heb mot genoegen uwe oefeningen bijgewoondmet te meer genoegen omdat, naar de burgemeester my verzekerde, de meesten uwer de lessen van het voorbereidend militair onderricht gevolgd hebben, zonder dat direct, met het oog op te vervullen militieplicbten, daarvoor bij u behoefte bestond. Naar ik heden gehoord en gezien heb, hebt gy met vrucht de lessen gevolgd wel jammer is het, dat gij heden niet met scherp op het doel kondt schieten, maar ik achtte de plaats, waar deze oefe ningen moesten plaats bobben, te gevaarlyk en het bastion, achter de schijf opgericht, onvoldoende; gij zoudt evenmin als ik eon ongeluk willen ver oorzaken wij militairen zyn niet bang, maar wy zyn zeer voorzichtig vergeten wy niet dat onze nieuwe geweren meer dan vierduizend meters dra gen. Wy hopen eene betere plaats te vinden en u dan in de gelegenheid te stellen eene oefening te houden. Hoe hot zij, gij hebt twee jaren de lessen gevolgd en krijgen wy eens van den een of ander een klauw, dan hopen wij ook met uwe hulp dien klauw te weerstaan en er een terug te geven. Wij zullen dan allen trachten ons Vaderland en onze Vrijheid te behouden en zeker zult gij mot de door u opgedane lessen medewerken om den vijand buiten onze palen te houden." Zoo ongeveer sprak de luitenant-kolonel Gevers Leuvenhoofdofficier van het Reserve kader, tevens belast met de leiding van het voorbereidend militair onderricht, toen hij Zaterdag de oefenin gen van de jongelui te 's-Gravenpolder had bijgewoond. Op de weide van den heer Woutersen was eerst geëxerceerd en met losse patronen ge schoten, waarna in het gewone oefeningslokaal theorie werd gehouden en mot flobert patronen op een schijf om een paar prysjes werd geschoten, die de hoofdofficier voor de beste schutters had me degebracht. De belangstelling van het publiek was groot, zoowel in de wei als in de school, by doze bui tengewone oefeningen. Kapitein Geill, belast met de leiding van het militair onderricht in Zeeland, en luitenant Boogaert woonden met twee onder officieren de oefeningen bjj het dageljjksck bestuur en de leden van het gilde Sint Sebastiaan waren uitgenoodigd en tegenwoordig. Wij zouden zoo gaarno gewild hebben dat do besturen van andere gemeenten dezen middag mede gemaakt haddenwat zouden zij gezegd hebben van onze jongelui, die in twee cursussen van vier maanden olk (twee maal twee uur per week) zulk een militair vertoon konden makende samen- srelling, do behandeling van het geweer is geen geheim meer voor henhunne houding, hun gang is beter geworden duidelyk eu vrijmoedig gaven zij bewijs dat het onderricht in goode aarde was gevallen wanneer men dit alles nagaat en de groote voordeelen beschouwt, die het onderricht voor later het mocht eens noodig zijn! kan hebben, dan verbazen wy ons, dat van de 109 ge meenten in Zeeland er slechts 10 zijn, die van het onderricht gebruik maken ons dunkt dat, wat in eene gemeente met 900 zielen kan, zeker ook in vele grootere gemeenten mogelijk is. Verleden jaar namen in 's-Gravenpolder twee jongelieden van andere gemeenten aan de oefeningen deel, een van Hoedekenskerke, een van Borsele deze lootte er in en profiteert van zijne lessen; dit jaar een van Kwadendamme en voor den volgenden cursus zullen 5 jongelui van Hoedekenskerke en Kwadendamme vragen den cursus te mogen volgen. Zooals men weet zyn er voor eiken cursus 20 jongelui noodignu is dit getal wat hoog, maar nabij gelegen gemeenten zouden zich kunnen com bineeren. Nemen wy aan dat kleine gemeenten als Baarland en Oudolande niet ieder 20 jongelui voor bedoeld onderricht kunnen leveren, zeker zouden zy, gecombineerd, ze kunnen bjjeen brengenen deze gemeenten liggen, evenals om nog een paar andere te noemen Ovezand en Driewegen, dicht by elkaar. Kosten hebben do gemeenten absoluut niethet Rijk vergoedt alles en de moeite, aan do technische uitvoering van het ministeriöel besluit betreffende hst onderricht verbonden, is zeer gering voor de gemeentebesturen. Ter wille der goede zaak zyn wij gaarne bereid des verlangd inlichtingen te geven. Vergeten wij niet dat de voordeelen voor toekomstige miliciens aan het volgen van twee cursussen in den wapen handel niet gering zyn vergeten wij ook niet, dat de gemeentebesturen de aangewezen autoriteiten zijn om het ministerieel besluit in de hand te wer ken, en vergeten wij allerminst, dat het zoo goed is de jongelui reeds op jeugdigen leeftijd vertrouwd te maken met den militairen dienst in 't algemeen en met het geweer in 't byzonder. Door de mili taire oefeningen wordt een begin gemaakt met het begrip krijgen van ^verdedigen"een militaire geest wordt in 't loven geroepen en komt de tijd voor handelen, dan hebben wy duizenden jongelui, die goed kunnen mikken en schieten om den vyand van onze haardsteden af te houden. Wy hopen dat dit nooit noodig zal zijn veel liever wenscbon wy vele middagen terug als die van den zeventienden Februari 1900. R- In Juni a. s. zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van tele fonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten, waarvoor vijftien plaatsen beschikbaar worden ge steld. (Zie verder de Stct. no. 41). Do heer mr. J. H. L. van Buren, lid der Staten van Zeeland voor het district Tolenis, blijkens eene advertentie in de N. R. Ct. van heden, den 16 Februari jl. op 65jarigen loeftijd overleden. Hij behoorde tot de antirevolutionaire party en had zitting tot 1904. Ds. J. S i x D ij k s t r a te St. Maartensdijk heeft bedankt als bestuurslid van het Provinciaal Comité in Zeeland der Nat. Chr. Geh. Onth.-ver- eeniging. De voorloopige tariefsherziening, inzake invoerrechten, omvat bijna een alge- meene verhooging der rechten van 5 tot 6 Va pet. naar de waarde, een verhooging ongeveer naar' dezelfde verhouding van de rechten op artikelen naar het gewicht cd een heffing van rechten van dusver vry ingevoerde materialen of stoffen. Het hoofdbestuur van >Volksonderwys" heeft aan een 70tal Nederlandsehe mannen en vrouwen een schrijven gericht, met verzoek een bjjdrage te willen leveren ten gunste der invoering van wette- lyken leerplioht. Eenzelfde bijdrage werd ge vraagd van eenige personen van onderscheiden staat kundige en godsdienstige richting. In het nummer van 15 Febr., dat toegezonden zal worden aan de leden van de beide Kamers de; Staten-Generaal, aan deleden dervereeniging »Volks onderwijs", aan de pers en verder aan allen, di zich daartoe mochten willen opgeven, komen c' bijdragen voor. Het totaal van het bij de Ned. Z u i Afr. Vereeniging ingekomen bedrag is thaj f 995,375.09 1/9. Het Roode Kruis ontving tot heden in I geheel f 200,399.34 i/s« Volgens particulier bericht is het Ned. ri Stneroevan Java naar Rotterdam bestemd, te L) sabon binnengeloopen mot brand in de lading1 het groote ruim. De schade is belangrijk. Aan den gezagvoerder is geseind om te tracht den brand te blusschen, desnoods door het ru vol water te laten loopen en niet to lossen, tenein geheel buiten de kostbare inmenging vanwege Portugeesch plaatselijk bestuur te blijven. Na d brand gebluscht en bet ruim ledig gepompt hebben, zou het stoomschip zonder te lossen de reL naar Rotterdam voortzotten. Volgens een bij de stoomvaartmaatschappij Rot- terdamsche Lloyd ontvangen bericht, zoude het stoomschip 17 Fobr. des avonds de reis van Lissa bon naar Rotterdam vervolgen. Het stoomschip »Lombo k", van Am sterdam naar Batavia, is volgens een door de directie der Stoomvaart Mij Nederland ontvangen telegram op den 15en dezer met storm te Ferrol binnenge loopen. Twee sloepen zijn verbrijzeld en de stuur inrichting is beschadigd. Ook vreest men, dat water in de ruimon is gedrongen. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Borsele. By de Zaterdag gehouden verkiezing voor ©en notabele alhier, ter vervanging van den heer C. van de Velde, die als kerkvoogd is opge treden, verkreeg niemand de volstrekte meardtrheid. Dientengevolge moet horstemming plaats hebben over de heeren J. Lous Lz. en A. Mol Wz., die achtereenvolgens 12 en 7 stemmen van de 36 ver wierven. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door dr. E. J. W. Posthumus Mojjes te Middelburg.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1