Aanbesteding. AOVBETENT1EN. Op Dinsdag 20 Febrnari 1900, aan te besteden winter voor armoede behoed is. Het aautal hoeven vermindert alzoo langzamerhand en de verpachting in 't klein wordt algemeener. Er blijft dus in som mige dorpen, vooral te Scherpenisse en te St.-Anna- land slechts een matig aantal werklieden over, dat allean arbeidt in dienst van de boeren. Die men- schen verdienen trouwens weinigin den zomer wordt voor het wieden 70 cont per dag betaald aan de mannen en 60 cent aan de vrouwen, waarvoor zg met inbegrip van het gaan en komen naar en van den akker 14 a 15 uren in touw zijn. In den oogsttijd, die tegenwoordig kort meer duurt, omdat er weinig koren verbouwd wordt, stjjgt het alleen voor de flinke mannen tot f 1 per dag en in den bietentijd, den besten van 't beele jaar, kan er wel f 1,25 worden verdiend. Zoo kan, wordt er berekend, ieder hoofd van een arbeidersgezin, als hij steedB gezond is en werken kan, als het werktijd is, niet meer dan f200 per jaar verdienen. Het is te begrijpen dat dit onvoldoende is, ook al arbeiden do vrouw en kinderen, de laatsten zelfs van beneden de 12 jaar, wat mede en dat dezulken in den winter naar een en ander moeten uitzien om bij te verdienen. Vroe ger hadden velen werk met het dorschen, doch dit beduidt tegenwoordig niet veel. Mossels halen, alikruiken zoeken en wild stroopen, zijn de gewone middelen, waartoe de toevlucht ge nomen wordt, doch dat alles is bij de wet straf baar. De mossels behooren aan eigenaars en liggen op verpachte banken de alikruiken kunnen niet worden gevonden, tenzij de steenen langs den zee dijk worden verplaatst en omgewenteld en de hazen mogen niet toegeëigend worden. Toch worden deze laatste bemachtigd, waartoe men, behalve van strik ken en geweren, in sommige gemeenten gebruik maakt van valkuilen. In tuinen, liefst in die, welke aan elkander grenzen en door heggen gescheiden zjjn, worden juist tegen die heggen putten gegraven en daarin tonnen geplaatst. Bjj iedere ton wordt een flinke opening in de heg gemaakt en overigens worden alle gaten zorgvuldig gesloten. De opening der tonnen wordt met «enige twijgen gedekt, waarover een laagje gras gaatde hazen, die des winters hg gebrek aan voedsel naar de tuinen komen, kruipen door de openingen in de heggen en vallen in de tonnen. Daaruit te springen is onmogelijk gemaakt door een aange brachte lat in het vat, waardoor den hazen de ruimte ontbreekt om den sprong te nemen. Dat deze verboden handelingen tot heel wat be keuringen leiden is te begrijpen, doch dat de over treders de politie veelal te slim af zjjn en in'(den winter een aardige stuiver verdienen om den kwaden tijd door te komen, is evenzeer waar. De vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, is voornemens elk jaar een bundeltje uit te geven, een zestal liede ren bevattende, die reeds lang bjj oud en jong populair en gewild zijn en waarvan verwacht mag worden dat zij ingang zullen vinden in nog breeder kringen des volks. De vereeniging wil zoo meer eenheid in den volks zang trachten to verkrijgen. Naar wij vernemen, hebben verschillende Kamers van koophandel thans ter beoordeeling ont vangen een ontwerp tot herziening van het tarief van in.voerrechten, met verzoek hare wenken en opmerkingen, waartoe dit voorstel aanleiding zou kunnen geven, zoo spoedig doenlijk mode te deelen. Zooals reeds vroeger is gemeld, beoogt het ont werp slechts een technische herziening met behoud der economische grondslagen van het tarief, welk stelsel echter niet uitsluit een matige verhooging van het inkomend recht op verschillende artikelen, waarvoor thans 5 pet. verschuldigd is. De verzending van het ontwerp aan den Raad van State kan in het begin der volgende maand verwacht worden. (N. R. Ct.) Het Vaderland zegt, naar aanleiding van de bekrachtiging van het vonnis, waarbij mr. Troelstra door het Haagsche Hof tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld, dat die wel te wachten was, omdat de juridische overwegingen van bet arrest zeer sterk waren en de Hooge Raad alleen daarmede te maken heeft. Dat mag wel eens herinnerd worden schrijft het blad als wg nu zien, dat de sociaal-demo cratische pers tegen de uitspraak van. den Hoogen Raad te velde trekt, omdat zij het zoo onbillijk vindt, dat de heer Troelstra, die toch met de beste bedoelingen had gehandeld, daarvoor in de gevan genis moet boeten. Aan dit onbillijk oordeel geven ook de bladen voedsel, die zeggen, dat de thans genomen beslissing pijnlijk aandoet. Wat pijnlgk aandeed, dat was ook naar onze meoning het arrest van het Hof, omdat het noodeloos zwaar strafte. Op het arrest van den Hoogen Raad zouden wij geen aanmerking weten te maken. De heer Troelstra kan, naar is opgemerkt, aan de veroordeeling ontkomen óf door 8 jaren bui tenslands te gaan, of door gratie te vragen en te krijgen. Maar wij wenschen te vragen of er geen derde middel is, nl. geen gratie te vragen, maar die toch te krijgen Men behoeft geen sociaal-democraat te zgn, om het opleggen van gevangenisstraf in dit geval een gruwel te vinden. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. uit Londen deelt mede, dat daar bij den Raad van Bestuur van de Congregationalistische kerken door ds. Urwick een motie werd ingediend, om in een adres van antwoord op het adres van 300 Nederlandsehe predikanten, waar in de Engelsche geestelijken uitgenoodigd worden spoedig een einde te helpen maken aan den oorlog in Zuid-Afrika, instemming daarmede te betuigen. Langdurig en levendig werd over deze motie be raadslaagd. Ten slotte werd de prealabele kwestie voorgesteld en aangenomen, hetgeen zegt het telegram gelijk staat met de verwerping van de motie. Het is niet te ontkennen dat dit bericht een pijnlijken indruk maakt. Men had zoo gehoopt, dat bij de Congregationalisten een meerderheid zou ge vonden worden, die zich voor een spoedigen vrede zou uitspreken. Het beeft echter niet zoo mogen zijn, en het blijkt nu dat men ook in deze kringen zich niet aan de macht en den invloed van de pu blieke meening heeft kunnen onttrekken. (Ned.) Koningin Victoria heeft nog geen officieele opgave gedaan van het tijdstip, waarop zg naar het vasteland denkt te vertrekken, maar men verneemt dat de Koningin, hoewel alle toe bereidselen gemaakt zijn voor de reis, in Engeland wenscht te blijven totdat het nieuws vau het oor logsterrein bevredigender wordt. Het Handelsblad zegt, dat het nu zoo goed als zeker is, dat koningin Victoria, gezien den ernstigen staat van zaken, in het geheel geen reis naar het Zuiden zal makendaardoor tevens de straf voor komende, die Frankrgk zou treffen, met Engelands koningin de Rivierra voorbij te zien trekken, om haar verblijf op Italiaansch gebied te kiezen. Ook met het oog op koningin Victoria's leeftijd 24 Mei bereikt zij den 82jarigen leeftijd schijnt het besluit niet onverstandig. De Generaal Pel. Over het gebeurde op Nieuw-Guinea ontving bet Bat. Nbld. van den hoofdagent der Koninklijke Paketvaartmij. het vol gende afschrift van het relaas, behoorende bij het scheepsjournaal van het stoomschip Generaal Pel gezagvoerder H. Engelsman, dd. 27 December. Na ongeveer op een Engelsche mijl afstand van den wal gearriveerd, besloten we voorloopig 't an ker niet uit te werpen, doch heen en weer te zei len ten einde te zien hoe de ontvangst van de bevolking zou zgn. Nauwelijks echter hadden we 't zeil gestreken en roeiden we op de prauwen aan, 2 3 in getal, of ze trachtten ons te ontvluchten. Na hen echter een paar malen te hebben gewenkt, kwamen ze naar ons toe en was de ontvangst zeer vriendschap pelijk, zoodat we besloten 't anker uit te werpen. We gaven hun eenige snuisterijen, welke aan boord waren medegenomen om aan hen uit te deelen, waarvoor wij enkele artikelen van hen in ruil terug ontvingen, welke later aan boord werden in be waring genomen. Tot tweemaal toe moesten we 't anker lichten en verder in zee roeien, om reden 't water vallende was, hetwelk goed werd toegelaten door de bevol king, welke er steeds volgde. Uit hunne bewegingen maakten we op. dat ze ons gaarne aan wal zagen, doch hadden in 't minst geen kwade vermoedens. Na ongeveer een uur alzoo te hebben doorge bracht midden onder die bevolking, naar schatting meer dan 500, besloten drie onzer met een prauw naar den wal te gaan, namelijk de 2e officier J. van der Plaat, de 2e machinist F. Leemans, en 4e machinist L. F. van Breemen. 't Werd hun door ons sterk afgeraden en voorgehouden, dat ze zoo lang zo in de sloep waren, baas bleven, doch zoodra ze aan wal zouden zijn machteloos zouden staan. Niettegenstaande dat, besloten ze toch te gaan. Zij namen ieder een revolver mede, benevens eonige andere voorwerpen, om aan den wal te kunnen uitdeelen. Wij, de le officier en 5e machinist, besloten in de sloep te blijvende afspraak was dat ze zoo spoedig mogelgk terug zouden keeren met 't oog op den terugtocht naar boord. Terwijl echter de prauw met den 2e officier, 3e en 4e machinist naar den wal ging, werden ze ver gezeld van alle daar aanwezige inboorlingen, zoodat het, toen ze aan wal waren gearriveerd, geheel rustig was rondom onze sloep on niemand meer te zien was. Allen verdwenen rondom onze drie collega's tus- schen de klapperboomen. Na alzoo pl. m. 3 uur te hebben gewacht, zetten we 't zeil bij en maakten alles klaar om direct te kunnen wogzoilen na aankomst van onze vrienden en collega's. Niets zagen we echter van hen, tot op een ge geven oogenblik van verschillende kanten de be volking zeer langzaam weer te voorschijn trad. Wij vermoedden iets en zagen hen scherp na, om te zien of ze wapens bij zicb hadden. Wij konden echter niets onderscheiden. Later bleek het ons, dat ze bogen en pijlen om hunne been en door 't water droegen. Toen ze onze sloep onder 't schot hadden en de bogen te voorschgn kwamen, regende 't pijlen, waar op de le-officier direct 't anker liet lichten en we trachten weg te zeilen 't anker konden we niet spoedig genoeg lichten zoodat we 't lieten slippen. De le-officier, welke aan 't roer zat en zoodoende 't best onder schot was, werd door een pijl in de borst getroffen. Van onze vrienden was niets meer te zien en wij hebben hen na hun naar wal gaan niet moer ge zien ookwe gingen naar boord, 't laat zich be grijpen hoe de ontvangst aldaar was door onzen kapitein en anderen. Amboina, 7 Januari 1900. de le-officier w.g. W. van Orden. de 2e-machiniBt w.g. "Van Hijlkama Vlieg. Bovenstaand relaas is den le-officier voorgelezen en door hem voor juist verklaard. Ten gevolge zijner verwonding niet door hem onderteekend. De gezagvoerder, w.g. H. Engelsman. De geestige teekenaar van de Weatm. Gazette Francis Carruthers Gould, heeft in een zijner car toons weer eens eoht pittig den toestand in Engeland geschetst. John Buil zit in een «cabinet-particulier" met een dame, die de trekken, van Chamberlain draagt i' op de tafel de rest van een souper met champagne, benevens «the long spoon" en bet »hour-i_ John vraagt de rekening en zet een bedrukt gezicht bij het aanschouwen van het «eindcijfer". En het onderschrift luidt»Wie met Chamber lain uit 80upeeren gaat moet een lange rekening verwachten." Nu, een lange rekening is hot, en con groote ook! Tien millioen pond sterling extra-uitgaven in Octoberdertien millioen pond sterling buitenge wone uitgaven in Februari, dat is twee honderd zes en zeventig millioen guldens. Tien duizend men- schenlevens in vier maanden, verloren door Enge land in Zuid-Afrika, uit alle standen der Engelsche maatschappij. De beste Engelsche troepen voort durend verslagen, en thans aangevuld met, «volun teers" en «yeomanry" en zelfs de militie-bataljons, die enkel mogen gebruikt worden voor de verdedi- ging van het vaderland. En dnarbg dod nieuwen eisch om troepen, door lord Lansdowno in het IIoo- j gerhuis, door Wyndham in het Lagerhuis gesteld. Zelfs den Jingo kan dat te veel worden, vooral wanneer al dat geld, al die levens, al die opschud ding en beroering strekken moeten om aan een handvol Uitlanders twee jaar vroeger kiesrecht te verschaffen dan de Regeering van het land, waarin zij zich vestigden, voornemens is toe te staan (Hand.) Oorlog Transvaal. In Natal is voor het oogenblik alles rustig. Buller denkt er klaarblijkelijk niet aan zijn poging om Ladysmith te ontzetten, to hervatten. Big kens een telegram van Buller is hij met zgn troepen in het kamp bij Chieveley teruggekeerd. Hij is dus nu even ver als twee maanden geleden, na den slag bg Colenso. In dit telegram maakt bij melding van een voorpostengevecht bij Springfield. Een eskadron van het le dragonders (Keizer Wil- helm's regiment) stootte bij Rustenburg op een afdeeling Boeren. De Boeren beklommen een heu vel en openden een hevig vuur op het eskadron. Het terrein was zeer rotsachtig, en het eskadron trok terugdaarop werden versterkingen gezonden en nu trokken de Boeren terug. Een officier od vijf man worden gewond, een luitenant en zes man gevangen genomen. In de Kaapkolonie hebben de Boeren in de laatste dagen naar bet Bchgnt, groote voordeel en behaald. Zij hebben Gatacre's macht zoo in bet nauw ge dreven, dat het de vraag is, of deze niet zal worden genoodzaakt Rensburg te ontruimen. Bijzonderheden over de gevechten bij Slingerfontein, Bastardsnek en Hobkirksmill worden echter door den censor achtergehouden. Londen, 14 Februari. De ontruiming van alle stellingen bg Colesberg door de Britsche troe pen maakt bier natuurlijk een ouaangenamen in druk. De Daily Mail maakt schamper de opmerking, dat de Boeren in een etmaal de positie heroverd hebben, waarvoor de Engelschen anderhalve maand hebben gevochten. Natuurlijk zeggen de militaire medewerkers van de bladen dat de Boeren, na ver sterking ontvangen t« hebben, de Engelsche troepen in aantal ver overtroffen, te meer omdat de geheele divisie van French naar Modderrivier was getrok ken. De kanonnen van de Boeren bleken die vsn de Engelschen weer de baas te zgn. De berichten van de Daily Mail geven den indruk, dat de Boeren op Naauwpoort aanrukken, en daardoor de Engel schen ook zullen dwingen, Rensburg te ontruimen, dat anders door de Boeren omsingeld zou kunnen worden. Lord Roberts heeft het opperbevel aanvaard over de troepen aan de Modderrivier en schjjnt voor nemens van daar een inval te doen in den Vrij staat, om over Jacobsdal naar Bloemfontein op te rukken. Doch Cronjé, die dit plan wel zal voorzien hebben, is hem te slim af geweest. Rukt een Engelsche macht hier den Vrijstaat binDen, dan vindt zij de Boeren voortdurend op haar flanken, en zal haar marscb zeker niet zoo gemakkelijk zijn, als Roberts wel schijnt te denken. Reeds nu wordt uit het kamp aan de Modder rivier gemeld, dat een groot aantal Boeren vertrokken zijn, mei geschut in de richting van Jacobsdal. Roberts seinde van de Kieldrift, 14 dezer French is met drie brigades cavalerie, artillerie en bereden infanterie de Modderrivier overgetrok ken door do Klipdrift, 40 kilometer van bier. Hij heeft de heuvels ten noordwesten van die drift bezet en drie kampen veroverd. Middelerwijl hoeft de brigade Gordons twee driften en twee kampen bezet in het westen. French ondervond slechts wei nig verzet, zijn verliezen zijn gering. Het was een schitterend wapenfeit, in aanmerking genomen dat het snikheet was en de stofwolken de oogen ver blindde. De zesde divisie gaat langs den noorde lijken oever van de Rietrivier bij Watervaldrift om de cavalerie te steun on. De zevende divisie is hier, maar vertrekt vanmiddag. Vier officieren en 53 man zijn door zonnesteek getroffen. Een koopman te Rotterdam beeft eergisteren uit Londen van een Hollander een brief ontvangen, waarin het volgende voorkomt «Een mijner kennissen in het War Office deelt mg zooeven mede, dat er geheime berichten ont- vaugen zijn uit Kimberley, die om dringende hulp smeken. Indien de stad niet binnen 2 a 3 weken ontzet wordt, zal ze zich moeten overgeven. Daarom zal Lord Roberts een uiterste poging doen, om de stad te ontzetten." En verder «Er liggen in de brandvrije kelders van Kimborley voor millioenen ruwe diamanten, die natuurlijk, onder meer, in handen der Boeren drei gen te vallen." (N. R. Ct.) Hedenmiddag ontvingen wjj het volgende tele gram Londen, 16 Febr. Roberts bericht uit i Jacobsdal Donderdagnacht, dat French met bereden artillerie, cavalerie en be reden infanterie 's avonds Kimberley had bereikt. Zoo de Heere wil en zjj leven hopen onze geliefde ouders JOHANNES KOLE en MARIA KEUKELAAR, te Schore, (Zandweg) a. s. Zondag 18 Februari hun 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen Uit aller naam, W. HARTHOORN. L. HARTHOORN—Kolk. Heden overleed in het ziekenhuis te Leidenna eene ongesteldheid van slechts enkele dagen, mjjn geliefde echtgenoot en der kinderen zorgdragende vader PIETER PHILIPSE Senior, in den ouderdom van 66 jaren. Een ieder, die hem van nabij gekend hebben, kun nen beseffen wat wij in hem verliezen. Zijn diep-bodroofde echtgenoofce, MARIA PHILIPSE—Op 't Hop en kinderen. 's-Heer Arendskerke, 11 Febr. 1900. Hedennacht overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm in zijnen Heer en Heiland, na een langdurig lijden, in den ouderdom van ruim 65 jaar, onze geliefde echtgenoot, vader en behuwd- vader de heer BARTEL JANSE. Goes, 14 Febr. 1900. Wed. B. JANSEDe Nooijer. H. JANSE Bz. A. J. JANSESchijf. I. VAN RIET. N. M. VAN RIET—Janse. N. W. JANSE. J. J. JANSE. L. JANSE. Hedenavond behaagde het den Heere van mijne zijde weg te nemen mijn geliefdeu echtgenoot JAN SCHOUT, rustend landbouwer te Kloetinge in den ouderdom van bijna 76 jaren. Zwaar treft mij dit verlies. De stille hoop, dat zijn einde vrede is, troost mij in deze zware beproeving. Wed. MARIA SCHOUT— N iel wenhuijze. Kloetinge, 14 Februari 1900. Op 11 Febr. 1900 overleed in den ouderdom van 88 jaren onze ge liefde vader en grootvader GERARD MEULMEESTER, kerkvoogd, en twee dagen later onze geliefde echtgenoot en vader ADRIAAN ZONNEVIJLLE, oud 67 jaren. Namens de familie, Aa. MEULMEESTER, Wed. zonnevijlle. G. ZONNEVIJLLE. M. A. ZONNEVIJLLE. Nisse, 15 Febr. 1900. Heden ontving ik de treurige tijding, dat mijn geliefde echtgenoot CORNELIS VAN DER KLOOSTER te Rosmalen is overleden, in den ouderdom van 34 jaren, mij nalatende vijf jeugdige kinderen. Mede uit naam van wederzijdsche familiën, Wed. C. VAN DER KLOOSTER— Kriekaard. Goes, 15 Februari 1900. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van den heer J. P. I. BUTEUX, betuigen de kinderen en behuwdkinderen hunnen welgemeenden dank. C. J. SPRENGER—Blteux. Mr. F. J. SPRENGER. P. S. BUTEUX. J. H. BUTEUX—Van Trigt. H. A. LENSHOEK VAN ZWAKE— Blteux. Mr. H. LENSHOEK VAN ZWAKE. C. D. BUTEUX. Middelburg, 17 Februari 1900. des namiddags te 2 uren, zal de heer J> Oele Hz« q. q. te Goes, te zijnen kantore, trachten Het gedeeltelijk vernieuwen van het WOONHUIS, op de hofstede „Dijkzicht", onder 's-IIeer Arendskerke, bewoond door dhr. M. Boo- GERD. Aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaterdag 17 Februari 1900, des na middags te 2 uren, terwijl bestek en teekening ter inzage liggen ten kantore van den heer OELE voornoemd.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2