nog later) zich aan de ordonnantiën van die opge heven gilden had to onderwerpen, althans zeker in zoover die ordonnantiën »tot de Goede Policie" behoorden. Trouwens, meer zaken werden in dien veel be- wogon tijd afgeschaft, terwijl zij toch in werking bleven; een kenmerkend teeken, dat men begreep te leven in een tijdperk van overgang, wat mede blpkt uit de woorden »tot zoo lange desweegens bij het Vertegenwoordigent Lichaam des Battaaf- Bchon Volks nader zal zijn voorzien". Omtrent de omstandigheid, dat er nog eene commissie van de •geexteerd hebbende Gildons" bestond, valt op te merken, dat do administratie der gildefondsen eerst bij een Koninklijk besluit, dus na 1815, bij de ge meentebesturen is overgebracht. Er zal dus tot dien tijd eene commissie, overblijfsel van de voormalige gildemeesters, geweest zpn, die de gelden admini streerde en in afwachting van de bedoelde nadere voorziening de ordonnantiën enz. handhaafde. Het stuk is onderteekend voluit door Jacobus Dominicus, destpds secretaris der gemeente Goes. Het schijnt geschreven door den penoon, wiens naam terzijde staat: K. van Zoom. Omtrent dezen vonden wij, dat hp destpds was het hoofd der school, welke nu school A is. Heeft hij dus het stuk ge schreven dan valt er bp op te merken, dat deze schoolmeester zich met punctuatie al zeer weinig inliet. Eerst achter het woord voorzien zet hij een punt. Ook blijkt er uit, dat hij secretarie-diensten verrichtte. Hoe dit zij, het is gebleken, dat de licentie of wat men het noemen wil, aan een bekwaam en verstandig man is gegeven, dien wp op zijn lateren leeftijd gekend hebben als het type van den eenigs- zins deftigen burgerman van het begin dezer eeuw en die met takt en ijver zijne zaak heeft beheerd, eene richting, waarin zijn zoon en later nu zijn kleinzoon hem trouw hebben nagevolgd en waaraan ook de laatste het te danken heeft, dat de zaak nog tot den huidigen dag in bloei verkeert. Terwijl wij hem met dit eeuwfeest geluk wenschen, hopen wij tevens, dat de tegenwoordige eigenaar zich nog lang in dien bloei moge verheugen. Hedenmorgen vergaderden onder voorzitter schap van dhr. I. G. J. Kakebeeke, in >de Prins van Oranje" alhier, de leden der A f d. H ein- konszand van de Maatschappjj tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Ten gevolge van den ongewonen datum van vergaderen, (zooals de Voorzitter zeide een fout van den drukker der agenda) waren slechts 20 leden tegenwoordig. Tot afgevaardigden naar de Hoofdbestuurs-ver- gadering werden benoemd dhrn. C. Zuidweg en M. Booge.rd en tot hun plaatsvervangers dhrn. jhr. De Jongt en M. de Bokx. Als verslag der najaars-vergadering van het Hoofdbestuur werd o. a. medegedeeld, dat de alge- meene vergadering en de tentoonstelling dezea zomer zullen plaats hebben te Kruiningendat een subsidie van f62,50 is toegestaan aan elke Af- deeling voor den aankoop van Shopshire-varkens, dat op de begrooting is uitgetrokken een som van f200 om daaruit boekgeschenken aan te schaf- ffen, die voortaan ter aanmoediging zullen uitge reikt worden aan leerlingen der landbouw-cursussen en een som van f 100 voor prijzen voor de best aangelegde melklijsten, dat gedurende de eerste en laatste drie maanden van het jaar door de Mij. een maandblad zal worden uitgegeven dat door de Afd. Oostburg en Hulst een request aan de Regeering is ingediend om de quarantaine-stallen te ver plaatsen van de Belgische grenzen naar Breskons, Walsoorden en Neuzen, ten einde den veehandel te bevorderen, daar alsdan in Zeeuwsch-Vlaanderen kan gehandeld worden als behoorde deze streek tot België. De rekening over 1899 bedroeg in ontvang f 744.77 1/2 in uitgaaf f 436.59 1/2 en wees dus een goed slot aan van f 308.18. Naar aanleiding van een voorstel tot het aankoopen van fok-varkeus werd medegedeeld, dat zij, die zulk een dier wen schen aan te schaffen, een deel der daarvoor be schikbaar gestolde subsidie zullen genieten. Nog was ingekomen een verzoek van het Hoofd bestuur tot het opgeven van Coöperatieve Vereeni- gingen, die in de Afd. bestaan, ten einde langs dezen weg te komen tot de mogelijkheid controle uit te oefenen op geleverde kunstmeststoffen onz. Aan bij de kacbel zette. Zpn dochter schoof do moeder een bankje onder de voeten en toon zij zich op richtte was haar een blos op de wangen gekomeD. »Ik heb het hem natuurlijk niet gezegd. Hij meende van het oogenblik af, dat hij hier kwam, dat de molenaar voor eenigen tijd afwezig was. Ik zeide niet ja, en ook niet neen." >En wat zal er nu gebeuren, kind »Hoezoo >Die jonge man kan toch niet met u alleen in huis blijven, te meernu ik zal u wel geen nieuws vertellen," lachte hij»het is hem aau te zien hoe lief hij u heeft. Een aardige jongen Maar dat hij zoo naar hier kwam, daar hij toch zelf een molen heeft. Ik weet het niet, maar daar steekt wat achter. Van waar komt bij »Uit Lindenberg." »Hm, hm, ik ken daar maar één molenaar, een schafrrpk man, wiens zoon zeker niet zijn handwerk geleerd heeft. De jeugd wil tegenwoordig hooger op en trekt den neus op voor het vak, waarmee vader zijn vele geld verdiend heeft, dat door de kinderen niet geteld en dikwijls verkwist wordt." »Zoo zijn ze toch niet allen" bracht Christa Maria daartegen in. Doch haar vader scheen daarop niet te letten. Hp vervolgde eene gedachte, die bij hem plotseling was opgekomen »Nu weet ik hoe die rijke molenaar heetik leerde hem kennen, toen ik met uw oom Enz oen reis maakte. Heel toevallig troffen Enz en ik hem aan. Ja, ja, zoo heet hp en als ik mij wel herinner dit verzoek werd staande de Vergadering door eenige aanwezigen voldaan. Voorts werd besloten nogmaals pogingen te doen bij de Mjj. v. Staatsspoorw. tot het verkrijgen van een lager tarief voor het vervoer van pulp. Na de gebruikelijke verloting werd de Verga dering gesloten. Jl. Vrijdagavond hield de kader-ver- eeniging der dd. schutterij alhier een schietwedstrijd met Flobert-geweer in »de Prins van Oranje", waaraan werd deelgenomen door 17 leden, die dongen naar een gelijk aantal prijzen, aangekocht uit de contributie der leden, bonevens naar eenige extra-prijzen, geschonken door dhr. Z. D. v. d. Bilt La Motthede 2e luitenants Pilaar en Fabtrij de Jonge en de oud-leden J. de Iloogh en A. S. J. Dekker, terwpl door den commandant de kas der vereeniging financiëel werd bedacht. Van deze prijzen werd 0. a. behaald de le door den oud-sergeant Molhoek met 99, de 2e door den oud-sergeant A. S. J. Dekker met 96, do 3e door sergeant Bliek met 91 en de 4e door korp. v. d. Wcele met 89 van de 120 te behalen punten. Van de extra- prijzen verkreeg de oud-serg. Molhoek een medalje als eerste prijswinner, korp. v. d. Wede een prijs voor de meeste rozen (5), korp. Blankeri voor de meeste punten in één serie (53), serg. Molhoek voor de meeste gelijke treffers (4) en korp. Verhoek den consolatie-prjjs (minste aantal punten en alle treffers). Men schrijft ons In 1899 hebben 1189 man dienst genomen bp het koloniaal werfdepot te Harderwijk tegen 1717 in 1898. Bedoelde 1189 ontvingen f 219000 handgeld. Door de zorgen van den com mandant van dit dépöt werd f 27890 gered en nuttig besteed voor arme familieleden of scbuld- eischersvele verdedigers van onze bezittingen wenschten hun handgeld pas in Indië te ontvangen, welk bedrag f 10908 aan de begeleiders der manschappen medegegeven werd. Wij wijzen op dezen omvangrijken arbeid van den commandant en op het groot succes, dat hij door zijne bemid deling verkreeg. Zij, die denken dat alle handgelden op Blechte wijze worden verspild, kunnen, als zij dit lezen, overtuigd zijn, dat zij verkeerd zpn ingelicht. Bp de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen f 979.920 en bij den voor- zitter-penniDgmeester van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis f 179.130.29 Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende, van 9 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië: »Zending der Serdang naar Sileraka mislukt. Gemeenschap met den wal door den moesson on mogelijk. Gevangenen schpnen nog levend te zpn. Verdere pogingen tot hunne redding worden over wogen." Oorlog Transvaal* Indien wij niet overtuigd waren dat de Boeren met hunne kennis van het terrein en met hunne bekende) waakzaamheid op alle mogelijke verrassin gen van de zpde der Engelschen bedacht zijn, zouden wp haast gaan denken, dat er achter dat telkens overgaan en terugtrokken van de laatston over de Toegela eene geheime bedoeling steekt. Zeker is het, dat ook Bulier's derde tocht naar Ladysmith mislukt Es. Wederom is hij achter de Toegela teruggeworpen, nadat de Boeren hem ongehinderd do rivier hadden laten oversteken. Een telegram van de Times, den 9den verzonden uit Bulier's hoofdkwartier aan de brug bij Spring field, bevestigt de ontruiming van den Vaalkrans, nadat het onmogelijk gebleken was het Boerenge- schut te Doornkloof, vooral den honderdponder, welke de Engelschen ernstige verliezen toebracht, tot zwijgen te brengen. De ontruiming begon Woens dagavond. Nadat Hildyard's brigade de Toegela over was, werd de pontonbrug weer opgehaald. De onderstelling dat Buller ditmaal geen ern stige poging om Ladysmith to ontzetten in den zin had, maar dat het zijn taktiek en ook de bedoeling van zpn bekende toespraak aan de troepen was, de Boeren te misleiden, vindt meer en meer ingang in de Londensche militaire kringen. Volgens een telegram in de avondbladen uit was zijn voornaam Gottbold Gotthold Ernst. Ik kon mij die zeldzame namen niet zoo spoedig herinneren." j>Ernst", herhaalde de molenaarster, merk waardig." »Gy denkt aan den jongen Ernst, kind. Er zpn in de wereld zooveel menschen, die Ernst heeten, als gij die allen met hem in betrekking wildet brengen, zoudt gij tot geen eind komen." Toch kon Christa Maria de gedachte niet los laten, dat er zekere betrekking moest bestaan, tusscken dien rijken molenaar en haren Ernst, zooals zp hem reeds in zich zelf noemde. Zijn uiterlpk wees op welstand, zijn goedverpleegde handen spraken niet van arbeid en ook zijne ma nieren waren anders dan men gewoon is te zien bij menschen van zijn slag, maar daaruit te besluiten, dat Neen, neen, zoo kon zij zich niet be driegen. En dan ook, zou zij hem tot speeltuig gediend hebben Maar hoe dat uit te maken Wanneer zij voor hem stond gevoelde zp hoe alle tegenstand bp haar verdween, zp gevoelde dan alleen dat eenig bezielende hem toebehooren voor altijd Do verandering, die mot de molenaarster had plaats gehad, sedert de liefde haar had aangegrepen, bleef ook voor de andere huisgenooten niot verborgen. De oude Dora had menigmaal gelegenheid het hoofd te schudden als hare meesteres in de keuken kwam en onverrichterzake moest terugkeeren, omdat zij vergeten had wat zij daar kwam doen, of de stem of Spearmanskamps, dd. 9 Februari, zijn Bulier's troe pen wel weer ten zuiden van de Toegela, maar slechts tijdelijk. De terugtocht is slechts een ver andering van taktiek, noodig geworden door de inlichtingen, verkregen met de laatste voorwaartsche beweging. De heele krijgsmacht znu spoedig weer aan het werk zpn. Van Springfield-Bridge, werd 10 Fehr. geseind De Britsche troepen zijn over de Tugela teruggetrokken, nadat de Engelsche generaal zich overtuigd had, dat, met het oog op het hevige vuur der Boeren, een verder voortrukken nuttelooze menschen offers vorderen zou. Wij blijven dus weer in afwachting van de din gen, die komen zullen. Omtrent het doel van de operatie van generaal Macdonald bij Koedoesberg, seint lord Roberts Hij moest een Boerenmacht opvangen, die den spoor weg te Belmont had bedreigd, doch was terugge dreven en afgetrokken in de richting van Douglas. Hit het kort verslag, dat lord Roberts daacbij seint, blijkt reeds dat generaal Macdonald de opdracht niet heeft kunnen uitvoeren. Toen hij op Koedoes- berg aankwam, waren de Boeren die hij den weg moest afsnijden, reeds daar en gingen zelfs tot een aanval over. Uit het verhaal van den correspondent van de Standard blijkt dat zij drie zijden der stelling van de Hooglanders-brigade aanvielen generaal Macdonald kon zich echter daai handhaven, hoewel hij zijn artillerie niet naar boven kon brengen. Hij vroeg aan Methuen om versterkingen en ontving deze inderdaad. Dientengevolge kon hij volgens lord Roberts den vijand afslaan, waarop deze aftrok. »Hoe dit te rijmen is met zijn opdracht en met het feit dat Methuen hem na dit succes terugriep, moet de Britsche censor maar uitmaken, die den sleutel op dit raadsel in zijn bezit heeft", zegt het Handelsblad. Intusschen blpkt uit dit telegram, dat lord Ro berts, wiens bestemming na zijn vertrek uit Kaap stad niet bekend was, zich Zaterdagmorgen in het kamp van lord Methuen bevond, wiens strijdmacht in de laatste dagen aanmerkelijk versterkt is. Ook French schijnt daar te zijn. Uit deze teekenen leidt de Westm. Gazette af, dat lord Roberts allereerst met Cronje wil afrekenen. Een tweede aanval op Magersfontein zou dus de eerstvolgende operatie van belang zijn. Generaal Cronje heeft, zooals men weet, sinds het gevecht van 11 December zijn stelling doorgetrokken tot aan de Modderrivier en ongetwijfeld belangrijk ver sterkt, zoodat men vrjj gerust den uitslag van deze nieuwe operatie kan afwachten. Uit Rensburg werd den 9den geseind't Is verkeerd te veronderstellen, dat de Engelschen op eenigorlei wpze de Boeren bij Colesberg omsingeld hebben. De Boeren bezetten een grooten halven cirkel ten Noorden van de stad, die alle wegen naar Oranje-Vrp staat omvat. De Boeren zijn zeer actief, bedreigen do Engelschen op den rechtervleugel en hebben het wagen verkeer der Britten onder broken. Gisteren deden 50 bereden Australiërs een verkenning, ontmoetten een groote overmacht der Boeren en werden van kopje tot kopje verdreven onder een hagelbui van kogels. Wat dus de Engelschen ook in hun schild voeren, de vorige week was weder verre van gunstig voor hen. Heden ontvingen wij het volgende telegram Londen, 12 Febr. Uit Durban wordt vau 11 Febr. gemeld De Boeren trach ten Buller in den rug aan te vallen. Men weet niit waar zij de Toegela zijn over getrokken. De ongerustheid alhier (te Londen) is groot. Uit Pietermaritsburg wordt gemeld De Boeren hebben Bloijshoeve bezet., aan de Toegela beheerschende de beide bruggen over de rivier en be strijkende de forten Wijlie en Molmeux. Onderwijs. '.•Gravenpolder. Op den jaarlijkschen staat van niet schoolgaande kinderen komen negen namen voor wij melden dit om de bijzonderheid, dat aebt kinderen de school niet mogen bezoeken, omdat zij niet gevaccineerd zijnhun aantal mindert echter jaarlpks en geregeld. Van die negen zijn er twee de schreden van baar geliefde vernam en daarom in bare kamer terugvloog om zonder getuigen zich over te geven aan hot nooit gekende en nooit ver moede gevoel van geluk, dat haar in den laatste» tijd overmeesterde. In den molen kwam Christa Maria zelden meer. Zp wist dat Ernst een streng, maar rechtvaardig bestuur voerde, dat do knechts hem onderdanig waren en dat stelde haar gerust. Cok Valentin had zich aan de nieuwe leiding onderworpen, al had hp iemand boven zich, die met scherpe oogen en wakkeren geest gewapend was. Alles ging van een leien dakje, alles geschiedde te rechter tijd en plaats. De Enz-molen scheen onder de nog korte leiding van Ernst Mahler een model-molen geworden te zpn. In den voormiddag van Kerstdag trad Ernst bp Christa Maria in de kamer en vroeg haar verlof naar de stad te gaan. Waarom vraagt gij dat eerst, Mahler?" »Cmdat gjj de meesteres zijt, molenaarster, en dat zal ik niet vergeten, ondanks alle goedheid en vriendelijkheid, die gjj mij bewjjst." >Welnu, goed, maar wees tjjdig terug. Om zes uur begint het feest." »Dat zou ook wel zonder mij gaan." Een schaduw verduisterde haar blik. >Meent gij dat? Ik kan u wel niet dwingen, maar bedenk, welk een slechten indruk het op de knechts zal maken, als gij ons feest beueden u acht. Niemand toch weet, dat gij het heter ge- elfjarigen, die nimmer lager onderwijs hebben ge noten Kortyene. Zaterdag 11. hield alhier de afdee- ling »Noord-Beveland" van het Ned. Ond. Gen. hare eerste vergadering dit jaar, waarin eenige huishoudelijke werkzaamheden plaats hadden. Ten einde te trachten meer ledeD, vooral de jongere onderwijzers, te trekken, zal uit naam van het be stuur het geheele onderwijzend porsoneel van Noord- Beveland voor de volgende vergadering in April a. s. uitgenoodigd worden, waar de heer J. Robijn van Kamperland alsdan zal inleiden De verhouding der onderwijzers tot het hoofd der school. Kerknieuws. Ned. Hervormde kei'k. Bedankt voor bet beroep te Waterlandkerkje door den heer P. de Looze, cand. te Zierikxee. Landbouw en Veeteelt. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. UITSLAG van de bengstenkeuringen van 2230 Januari 1900. A. Dekhengsten in de provincie te huis behoo- rende. Aangegeven 53, opgekomen 51. Leon van P. F. de Jaeger te IJzendijke, f 300; Baron van Joh. de Feijter te Zaamslag, f 300; Archer van An. Clyderdale te Zieriksee, f 300 Albert van A. Moggré te Schoondijke, f 300. B. Ingevoerde buitenlandsche dekhengsten. Aan gegeven 29, opgekomen 22. Lion van A. Goormacbtich te Heijst, f 1000 Caezar van id. te id. f 1000Maximus van Ro- manns Pauwels te Bouchaute, f 1000 Sapeur van G. Luijk te Vlake, f 800 Albert van Fr. Koopman Cz. te Nieuwerkerk, f 800Spiron van M. La Fonteijn te Bergen-op-Zoom, f 600. Plaatsvervangers Cherbourg van A. Goossens te Rilland-Bath Harrison van S. Janse te Nieuw- en St. Joosland; Sady de Coolkerke van C. Dombrecht te Cool kerke. Rechtszaken. Zaterdag is voor de rechtbank te Arnhem in behandeling genomen de zaak der in Augustus 11. op de weezeninrichting te Neerbosch gepleegde mis handelingen. Beklaagden Cornelis Lak, oud 26 jaar en Flora Alida Drektraan, oud 33 jaar, worden beschuldigd van in de weesinrichting te Neerbosch op 19 Aug. 1899 te zamen en in vereeniging Johan Tiecken te hebben mishandeld door hem moedwillig en geweld dadig tegen het lichaam te slaan, hebbende Lak daarbij gebruik gemaakt van een karwats, tenge volge van welke mishandelingen J. Tiecken is over leden. Bekl. Lak legde de volgende verklaring af. Op 19 Augustus was hij werkzaam in de slaapzaal en lag nog te bed de jongens, ten getale van 62, waren reeds vertrokken, toen bekl. door naar hij meent bekl. Drektraan geroepen werd. Tiecken en een andere verpleegde (Bauer) lagen nog te bed. De eerste had zijn bed bevuild en zeide, dat hp hoofdpijn had, waarop bekl. antwoordde, dat hij naar het ziekenhuis moest gaan. Hij geloofde evenwel bet verhaal van de hoofdpijn niet en gelastte hem op te staan een andere jongen, die er wel ziek uitzag, kreeg dat bevel niet. Tiecken begon nu op to staan, waarop bekl. zich verwijderde. Beklaagde werd later weer geroepen, pakte den jongen boot, zijn bevel herhalendjuffr. Drektraan hielp met aankleeden. Bekl. sloeg daarop tweemaal den jongen op den rechterbenedenarm, die vrij op het ledikant lag. Daarop ging bekl. naar zijn kamer, terwijl hy nog even zag, dat de jongen wankelde. Om 11 uur hoorde hij, dat de jongen gestorven was hij ging daarop naar den heer Van 't Lindenhout en don dokter, welke laatste verklaarde, dat de jongen onmogelijk als gevolg van de mishandeling kon ge storven zpn. Bekl. had gezien, dat juffr. Drektraan den jongen eenmaal om de ooren sloegdaarbij werd niet ge schreeuwd. De president wees de beklaagden op het ernstig plichtverzuim, waaraan zp zich hebben schuldig gemaakt. Lak moest tegelijk met de jongens op woon zijt." »De knechts Met hen heb ik niet te maken" riep hij in vervoering uit, »maar gp, molenaarster, zoudt gij mp missen »Wij waren in den Enz-molen altya voltallig, als er »Stel u gerust, ik zal tijdig terug zijn", ant woordde hij op koelen toon, groette en vertrok. Ernst zag niet moer dat zij van haar stoel was opgestaan, alsof zij hem wilde terughouden hij vermoedde niet, dat zij met betraande oogen achter de gordijnen stond en hem nastaarde tot hp in het bosch verdwenen wasdat zij toen op een stoel neerzonk en in tranen uitbarstte. En toch had zp geen tijd hare gedachten en gevoelens den vrijen loop te laten, er was nog veel voor haar te doen. Wel hadden hare ouders zich bereid verklaard den kerstboom te versieren en waren zp daarmede reeds bezig, maar zp had toch nog de tafel aan te richten en de geschenken te verdoelen. De tafel van Ernst nam zy voor het laatst. Voor hem had zp geen nuttige dingen gekocht, daaraan had hij geen gebrek, en daarom had zij een groote fotografie van den Enz-molen door een reisenden fotograaf laten maken, kleuren en in een lpst zetteu. Zij zette die op Makiers tafel, aannemende dat den jongen man dit beeld een lieve herinnering zou zpn aan zpn ver blijf in den Enz-molen, als hij weder verre, verre weg zou zijn. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2